PRZEDSZKOLE - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej

Przejdź do treści

PRZEDSZKOLE

PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE
W DOBREJ

KIEROWNIK
mgr Marzenna Jeżyk

tel. 572 653 592
ul. Długa Wieś 30, 62-730 Dobra

Godziny pracy:
poniedziałek - piątek
6.30 - 16.00
GRUPY PRZEDSZKOLNE W ROKU SZKOLNYM 2018/2019
GRUPA
CZAS PRACY GRUPY
REALIZACJA PODSTAWY PROGRAMOWEJ W GODZ.
NAUCZYCIELE
I
6.30 - 16.00
8.00 - 13.00
Magdalena Banasiak, Aleksandra Gajewska, Anna Kleśta (j. angielski)
Aleksandra Gajewska (rytmika), Marzenna Jeżyk
II
8.00 - 13.00
8.00 - 13.00
Anna Guziak, Anna Kleśta (j. angielski)
Aleksandra Gajewska (rytmika)
III
8.00 - 13.00
8.00 - 13.00
Renata Błazełek, Anna Kleśta (j. angielski)
Aleksandra Gajewska (rytmika)
IV
8.00 - 15.30
8.00 - 13.00
Agata Dawid, Anna Kleśta (j. angielski), Aleksandra Gajewska (rytmika)
Marzenna Jeżyk, Renata Błazełek, Anna Guziak
V
8.00 - 16.00
8.00 - 13.00
Marianna Urbańczyk, Marzenna Jeżyk, Anna Kleśta (j. angielski)
Aleksandra Gajewska (rytmika)
0a
8.00 - 13.00
8.00 - 13.00
Iwona Śmieja, Anna Kleśta (j.angielski), Krystyna Kuszczyńska (religia)
Aleksandra Gajewska (kształcenie artystyczne, rytmika)
0b
8.00 - 13.00
8.00 - 13.00
Grażyna Łukasik, Anna Kleśta (j.angielski), Krystyna Kuszczyńska (religia)
Aleksandra Gajewska (kształcenie artystyczne, rytmika)
WYPRAWKA DLA PRZEDSZKOLAKA
Składka na wyprawkę wynosi 50,00 zł.
W ramach tych środków zostaną zakupione materiały papierniczo-biurowe oraz przybory, niezbędne do działalności dydaktyczno-wychowawczej.
Każde dziecko do przedszkola przynosi: ręcznik z monogramem, kubek, pastę i szczoteczkę do zębów, łapcie, strój gimnastyczny dla dzieci 5-6 lat.
JADŁOSPIS OBIADOWY


SZCZEGÓŁY JADŁOSPISU DOTYCZĄCE SKŁADNIKÓW I ALERGENÓW
W związku z obowiązkiem stosowania m.in. przez placówki przedszkolne, od dnia 13.12.2014 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011,
które mówi o obowiązku przekazywania konsumentom informacji na temat obecnych w serwowanej żywności alergenów lub innych substancji, mogących powodować
alergię, zamieszczamy wykaz 14 alergenów - substancji i produktów powodujących alergie lub reakcje nietolerancji.
Informacje o obecności poszczególnych alergenów podawane będą w codziennym jadłospisie.

14 ALERGENÓW WYMAGAJĄCYCH UWZGLĘDNIENIA W OPISIE:
1. Ziarna zbóż zawierające gluten, tzn. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz czy też pszenica kamut, a także ziarna odmian hybrydowych powyższych zbóż, jak również produkty przygotowane na ich bazie. 2. Skorupiaki oraz produkty przygotowane na ich bazie. 3. Jaja oraz produkty przygotowane na ich bazie. 4. Ryby oraz produkty przygotowane na ich bazie. 5. Orzeszki ziemne oraz produkty przygotowane na ich bazie. 6. Ziarna sojowe oraz produkty przygotowane na ich bazie. 7. Mleko oraz produkty przygotowane na jego bazie (łącznie z laktozą). 8. Orzechy z drzew orzechowych, tj. migdały (Amygdalus communis L), orzechy laskowe (Corylus avellana), orzechy włoskie (Juglans regia), orzechy nerkowca (Anacardium occidentale), orzechy pekan (Carya illinoinensis (Wangenh), orzechy brazylijskie (Bertholletia excelsa), orzechy pistacjowe (Pistacia vera), orzechy makadamia lub orzechy Queensland (Macadamia ternifolia) oraz produkty przygotowane na ich bazie. 9. Seler oraz produkty przygotowane na jego bazie. 10. Gorczyca oraz produkty przygotowane na jej bazie. 11. Ziarna sezamowe oraz produkty przygotowane na jego bazie. 12. Dwutlenek siarki oraz siarczyny w stężeniach wyższych niż 10 mg/kg lub 10 mg/l w przyblizeniu na całkowita zawartość SO2 dla produktów w postaci gotowej bezpośrednio do spożycia lub w postaci przygotowanej do spożycia zgodnie z instrukcjami wytwórców. 13. Łubiny oraz produkty przygotowane na ich bazie. 14. Mięczaki oraz produkty przygotowane na ich bazie.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty
oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach.
Z ŻYCIA PRZEDSZKOLA - GALERIA ZDJĘĆ
11 czerwca 2019 r. dzieci z grupy V oraz ich rodzice i panie: Marzenna Jeżyk i Marianna Urbańczyk, wyjechały na wycieczkę do Stajni Roka w Kowalach Księżych. Pogoda dopisywała, a na dzieci czekało mnóstwo niespodzianek. Przedszkolaki dowiedziały się, w jaki sposób należy obchodzić się ze zwierzętami, jak je karmić i jak o nie dbać. Mogły się o tym przekonać czyszcząc w odpowiedni sposób sierść konia. Po obejrzeniu zagrody ze zwierzętami dzieci udały się na zamknięty padok, gdzie pod okiem instruktora jeździły konno. Mnóstwo atrakcji dostarczyła przejażdżka bryczką wraz z rodzicami. Po wrażeniach jeździeckich przyszła pora na wspólne gry i zabawy rekreacyjne. Po tak wielu emocjach gospodarze przygotowali dla naszych uczestników wiele smakołyków. Na zakończenie dzieci przygotowały dla rodziców niespodziankę w postaci krótkiego występu i wręczeniem upominków przygotowanych wcześniej w przedszkolu z okazji minionego Dnia Matki i zbliżającego się Dnia Ojca. Wycieczka dostarczyła wszystkim wiele radości.

Tegoroczny Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzony 31 maja przebiegał pod hasłem "Tytoń i zdrowie płuc". Kampania ma na celu podniesienie świadomości na temat szkodliwych i śmiertelnych skutków używania tytoniu i narażenia z tytułu biernego palenia, a także do promowania życia bez papierosa. Obecna kampania ma za zadanie zwiększyć świadomość na temat podstawowej roli, jaką płuca odgrywają dla zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi, a także wpływu tytoniu na zdrowie. W naszym przedszkolu dzieci 6-letnie biorą udział w realizacji programu profilaktycznego "Czyste Powietrze Wokół Nas" organizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Turku. Głównym celem programu jest zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Na zajęciach wychowawczynie grup zerowych p. Małgorzata Karpińska i p. Iwona Śmieja przeprowadziły pogadanki na wyżej wymienione zagadnienia. Następnie sześciolatki wykonały plakaty, których tematyka dotyczyła negatywnego wpływu palenia tytoniu na zdrowie. W ramach kampanii dzieci zaprezentowały swoje prace plastyczne w holu szkoły. Podjęte działania wpisują się w realizację programu wychowawczo-profilaktycznego przedszkola.

Jednym z celów Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego jest wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. Dlatego organizujemy w naszym przedszkolu spotkania ze strażakami. 31 maja na parking przed budynkiem naszego przedszkola wjechały dwa wozy strażackie, a wraz z nimi pięcioro druhów strażaków z OSP w Dobrej. Od strażaków przedszkolaki dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również wzywani są do wypadków samochodowych. Druhna Karolina w sposób profesjonalny przedstawiła pokaz ratownictwa medycznego. Dzieci miały możliwość zobaczenia z bliska wozów bojowych i sprzętu znajdującego się w nich, pomocnego strażakom w akcjach gaśniczo-ratunkowych. Ponadto przedszkolaki mogły wejść do wozu strażackiego i zasiąść na miejscu strażaków. Na spotkaniu tym dzieci dowiedziały się, jak zachować się w trudnych sytuacjach i utrwaliły numery alarmowe. Dziękujemy strażakom za poświęcony czas i za interesujące spotkanie.

Czworo dzieci z Przedszkola Samorządowego w Dobrej brało udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Witaj wiosno". Organizatorem konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury Nr 1 w Poznaniu. Konkurs skierowany był do dzieci w wieku 3-5 lat. Z Dobrej zgłoszono 4 prace z grupy 3-latków. Znalazły się wśród nich prace: Antosi Becalik, Damiana Gajewskiego, Franciszka Grzelczaka oraz Alicji Piestrzyńskiej. Wszystkie prace konkursowe można było oglądać na stronie internetowej Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 w Poznaniu. Komisja przyznała nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach wiekowych. Ponadto przez 4 dni trwało internetowe głosowanie na najładniejszą pracę. Głosowanie polegało na przyznawaniu tzw. "lajków" pod pracami. Komisja nagrodziła trzy prace z największą ilością głosów. Na pierwszym miejscu znalazła się praca Alicji Piestrzyńskiej z 923 głosami. Obok pracy Alicji nagrody publiczności dostały prace z 838 głosami oraz 390 głosami. Tuż za nimi znalazła się praca Antosi Becalik z 303 punktami. Każda z prac zgłoszonych na konkurs była niezwykła i wyjątkowa, dlatego dla 3-letniej Alicji to ogromny sukces znaleźć się na podium Ogólnopolskiego Konkursu. Dzieci z Dobrej tworzyły swoje prace pod okiem Aleksandry Gajewskiej - nauczycielki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej.
Rodzice Alicji, Damiana, Franka oraz Antosi bardzo dziękują wszystkim za oddane głosy i udostępnianie prac swoich dzieci na swoich profilach internetowych.

21 marca 2019 r. dzieci z grup: V, 0a i 0b ze swoimi wychowawczyniami: p. M. Urbańczyk, p. M. Karpińską i p. I Śmieja, pożegnały zimę, a powitały wiosnę. Z tej okazji przedszkolaki wyruszyły na wiosenny spacer po parku, niosąc symbol zimy - kolorową Marzannę. Z okrzykiem "Witaj wiosno, żegnaj zimo", ze względów ekologicznych wyrzuciły ją do pojemnika na śmieci.

12 marca 2019 r. przedszkolaki były na wycieczce w sali zabaw Happy Centrum w Turku.

8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W grupie I wszyscy mali panowie zaśpiewali swoim koleżankom uroczyste "100 lat", a następnie wręczyli laurki. Tego dnia w przedszkolu panowała wesoła atmosfera. Było można usłyszeć taneczną muzykę, w rytm której bawiły się zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez p. Magdę.

Tłusty czwartek - wspólne świętowanie w grupie I i II wraz z wychowawczyniami: p. Magdaleną Banasiak, p. Aleksandrą Gajewską i p. Anną Guziak. Przybliżając dzieciom tradycję tłustego czwartku p. Magda przedstawiła teatrzyk dla dzieci "Paczki i faworki u babci Honorki", a następnie zaprosiła na degustację faworków.
16 lutego 2019 r. dzieci z grupy I wraz z p. Magdą, p. Edyta i p. Marysią wybrały się na wycieczkę do pobliskiej księgarni. Przed wyjściem p. Magda przypomniała dzieciom zasady korzystania z książek, wyjaśniła jaka jest różnica między księgarnią a biblioteką oraz jak należy zachować się podczas wycieczki. Dzieci poznały  księgarnię jako miejsce, w którym można zakupić książki i nie tylko. Przedszkolaki zobaczyły różne książki zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dla dorosłych. Na koniec p. Magda kupiła dwie książeczki do przedszkolnego Kącika Książki.

Dla przedszkolaków walentynki to okazja do wspólnej zabawy i pokazania jak dobrze i wesoło mogą ze sobą spędzać czas. Świętowanie rozpoczęliśmy od zabaw z sercami w roli głównej. Nie mogło zabraknąć zabaw o tematyce walentynkowej, tj. prace plastyczne, zabawy z balonami, a także słodkich niespodzianek. To był naprawdę "dzień zakochanych", a dzieci wychodząc z przedszkola zabierały wykonane własnoręcznie "walentynki" dla najbardziej ukochanych osób w rodzinie.

12 lutego 2019 r. dzieci z grupy I gościły w przedszkolu swoje babcie i swoich dziadziusiów z okazji Święta Babci i Dziadka. Dla swoich gości dzieci pod kierunkiem wychowawczyń przygotowały krótką część artystyczną w postaci piosenek, tańca i wierszyków. Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, w przygotowanie których włożyły dużo pracy. Po części oficjalnej przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.

Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia i dziadek mają zawsze dla nich czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją ich dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Wnuczęta są dla nich radością życia. Dlatego dzieci z grupy V gościły swoje babcie i dziadków w dniu 13 lutego na uroczystości, aby podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie. Licznie przybyli babcie i dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. Dzieciaki pod okiem wychowawczyni p. Marioli Urbańczyk zaprezentowały wiersze, piosenki, tańce, a także pełną humoru scenkę "Dziadek, stołek i rosołek". Po występie dzieci obdarowały babcie - serduszkami, a dziadków - krawatami, wykonanymi na zajęciach. Następnie przedszkolaki zaprosiły swoje babcie i swoich dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. To były naprawdę wyjątkowe chwile, pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami. Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy zaangażowali się w uświetnienie tej uroczystości.

19 lutego dzieci z grupy II również zaprosiły swoje babcie i dziadków na uroczystość do przedszkola.

W okresie przedświątecznym w naszym przedszkolu został zorganizowany konkurs plastyczny "Najpiękniejsza choinka", w którym udział wzięli chętni rodzice z trzech grup: grupa I - p. Marta Grzelczak z Franusiem, p. Ewa Becalik z Antosią; grupa III - p. Marta Węs z Hanią, p. Paweł Adamczyk z Emilką, p. Magdalena Janas z Angeliką; grupa IV - p. Joanna Gajewska z Basią, p. Milena Jarczewska-Człapa z Borysem, p. Dorota Szajrych z Lenką. Wszystkie choinki były prześliczne, udekorowane we własnoręcznie przygotowane ozdoby przez rodziców i dzieci. Jury konkursowe w składzie: z-ca dyr. ZS-P w Dobrej - Danuta Zgolińska, kierownik Przedszkola - Marzenna Jeżyk oraz nauczyciel Magdalena Banasiak, postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników. Wręczenie nagród i dyplomów nastąpiło podczas balu karnawałowego przedszkolaków.

Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe.
1 lutego 2019 r. w sali gimnastycznej ZS-P w Dobrej odbyła się karnawałowa zabawa choinkowa przedszkolaków z udziałem wychowawczyń i rodziców. Wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój i zachęcał do zabawy. Dzieci przebrane w różnorodne kolorowe stroje wspaniale bawiły się, uczestnicząc we wspólnych zabawach, a skoczna muzyka zachęcała do tańca. W czasie balu dzieci mogły napić się soku oraz posilić słodkim poczęstunkiem.

9 stycznia 2019 r. w Przedszkolu Samorządowym w Dobrej odbył się I Konkurs Kolęd i Piosenek Zimowych "Świeć Gwiazdeczko". Wzięło w nim udział 17 dzieci uczęszczających do dobrskiego Przedszkola. W trakcie konkursu można było usłyszeć tradycyjne kolędy w wykonaniu dzieci, którym na keyboardzie akompaniowała Aleksandra Gajewska. Oprócz kolęd dzieci śpiewały pastorałki i piosenki o zimie i Świętach Bożego Narodzenia. Występy oceniała komisja, w skład której weszły wychowawczynie wszystkich grup a także z-ca dyr. ZS-P w Dobrej - Danuta Zgolińska oraz Kierownik Przedszkola - Marzenna Jeżyk. Komisja najwyżej oceniła występy 4 dzieci: Filipa Nerka, Igi Graczyk, Filipa Krupińskiego i Oliwii Kustosz. Dzieci otrzymały nagrody. Pozostali uczestnicy dostali dyplomy oraz upominki za udział.
 
3 stycznia 2019 r. dzieci z oddziałów 0 wraz z wychowawczyniami: p. Iwoną Śmieja i p. Grażyną Łukasik, przygotowały jasełka dla Rodziców.
Święta Bożego Narodzenia to przepiękne chwile oczekiwania na pierwszą wigilijną gwiazdkę na Narodzenie Maleńkiej Miłości, która niesie niepowtarzalną magię radości, ciepła i pokoju. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Także u nas nastał cudowny dla wszystkich czas. 21 grudnia 2018 r. w grupie I odbyło się spotkanie opłatkowe. Pani Magda w imieniu wszystkich obecnych pań złożyła dzieciom świąteczne życzenia, a następnie wszyscy podzielili się opłatkiem. Uczestnicy spotkania zaśpiewali wspólnie kolędę i zasiedli do świątecznie nakrytych stolików. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z grupy I oraz obecne w tym dniu dzieci z grupy II wraz z panią Olą, Magdą, Edytą i Agnieszką.

13 grudnia 2018 r. po południu przedszkolaki z grupy I ze swoimi rodzicami wzięły udział w świątecznych warsztatach plastycznych. Pani Magda i pani Ola przygotowały różne materiały plastyczne, z których dzieci wraz z rodzicami wykonały piękne bombki, choinki oraz mikołaje. W wesołej atmosferze czas upłynął bardzo szybko, a wszystkie wykonane prace można było obejrzeć na wystawie w przedszkolu.

12 grudnia 2018 r. dzieci z grupy V wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. Mariolą Urbańczyk i p. Marzenną Jeżyk pojechały do Muzeum Miasta im. Józefa Mehoffera w Turku. Tam uczestniczyły w warsztatach bożonarodzeniowych. Każde dziecko dostało do dyspozycji styropianowy stożek, mnóstwo kolorowych wstążek i guzików. Wszyscy z zapałem przystąpili do pracy i niebawem styropianowe stożki zamieniły się w kolorowe choinki. Wykonanie choinki było pracochłonne i wymagało od dzieci dużego skupienia, jednakże efekt końcowy był znakomity. Warsztaty w Muzeum Miasta przygotowały panie: Katarzyna Kasprzak i Joanna Markiewicz. Dziękujemy!

Wizyta św. Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne płaskie i przestrzenne, na których oczywiście króluje Mikołaj. Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały "mikołajowych" dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszego Przedszkola. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Przedszkolaki dzielnie zaśpiewały przygotowane piosenki, recytowały wiersze rozmawiały z Mikołajem i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent. Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniała pamiątką tego spotkania. Na koniec przedszkolaki w mikołajkowych czapkach zajadały się watą cukrową.
 
6 grudnia 2018 r. dzieci z grupy IV, 0a i 0b na spotkanie ze św. Mikołajem udały się do gospodarstwa agroturystycznego p. Ewy Kaszczyk. Oczekując na gościa przedszkolaki przygotowały niespodzianki dla zwierząt, które są hodowane w tym gospodarstwie. Na początek ubrały choinkę, na której zawiesiły m.in. marchewki i jabłka. Potem udały się do stajni, gdzie poczęstowały konie, wcześniej zebranym suchym chlebem. Dla owiec i kóz było siano, dla ptaków ziarno. Następnie na przedszkolaków czekały niespodzianki: jazda na kucykach i dekorowanie pierniczków. Pani Ewa przygotowała dla dzieci poczęstunek i słodką niespodziankę. Wreszcie nadszedł moment tak oczekiwany przez dzieci - przybył św. Mikołaj z workiem prezentów. Przedszkolaki powitały go piosenką. Każde dziecko otrzymało od Mikołaja upominek. Czas spędzony w gospodarstwie przyniósł dzieciom wiele wrażeń i radości. Wizytę przygotowały wychowawczynie: Agata Dawid, Grażyna Łukasik, Iwona Śmieja.

5 grudnia 2018 r. do przedszkola z wizytą przybyła p. policjantka, p. dzielnicowy, a wraz z nimi sierżant Pyrek. Do tej wizyty dzieci przygotowywały się poprzez zajęcia na temat zachowania bezpieczeństwa nie tylko w przedszkolu i w ogrodzie przedszkolnym, ale również w ruchu drogowym. Dzieci bardzo serdecznie powitały gości i z zainteresowaniem słuchały tego, co mówią. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pani policjantka przybliżyła dzieciom zasady bezpieczeństwa w domu i w przedszkolu oraz zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Opowiadała o postępowaniu dzieci w różnych sytuacjach, dając im możliwość oceny - czy zachowywały się dobrze, czy też niewłaściwie. Na pamiątkę spotkania przedszkolacy otrzymali pieczątki z wizerunkiem Pyrka. Dzieci podziękowały gościom za dobre rady i wręczyły upominki. Zaintrygowane obecnością Pyrka, który  potrafił nawiązać z nimi świetny kontakt, zapamiętają zapewne wszystkie cenne uwagi i przestrogi wpływające na ich zachowanie w różnych sytuacjach.

Wszyscy wiemy, że Święta Bożego Narodzenia to choinka, a jak choinka to bombki. 28 listopada 2018 r. przedszkolaki z grupy V wraz ze swoimi rodzicami odwiedzili Fabrykę Bombek "Bolglass" w Gnieźnie. Celem wycieczki było poznanie procesu wytwarzania i ozdabiania bombek choinkowych. Z wielkim zainteresowaniem wszyscy obserwowali wydmuchiwanie, posrebrzanie, suszenie, malowanie i pakowanie ozdób choinkowych. Ciekawym doświadczeniem były warsztaty, podczas których dzieci z rodzicami ozdabiały bombki brokatem. Każdy przedszkolak otrzymał bombkę ze swoim imieniem i bombki, które samodzielnie wykonał. Zakończeniem wycieczki był pobyt w McDonald's. Wyjazd zorganizowała wychowawczyni Mariola Urbańczyk.
26 listopada 2018 r. dzieci z grupy V przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. "Pokochaj pluszowego misia" i "Jadą, jadą misie" to piosenki, które towarzyszyły dzieciom przez większość dnia w przedszkolu. Przedszkolaki wykonały prace plastyczną z wizerunkiem misia. Jednak największą radość sprawiła dzieciom wizyta Kubusia Puchatka, do którego każdy chciał się przytulić. Cała zabawa zakończyła się wspólnym poczęstunkiem - żelki i lubisie smakowały znakomicie. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości. Zabawy przygotowała wychowawczyni Mariola Urbańczyk.

Także 26 listopada przedszkolaki z grup 0a i 0b obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyniosło swojego ulubionego pluszowego misia, który towarzyszył im przez cały dzień. Przedszkolaki na początku wysłuchały krótkiej historii powstania tego święta, wierszy o misiach i fragmentu książki "Przygody Kubusia Puchatka". Najwięcej radości sprawiły dzieciom odwiedziny Pluszowego Misia, którego dzieci zaprosiły do wspólnej zabawy. Następnie przedszkolaki w grupach wykonały prace plastyczne, których tematem był miś. Na koniec dnia otrzymały dyplomy i medale "Przyjaciele misia". Obchody przygotowały wychowawczynie: p. Grażyna Łukasik i p. Iwona Śmieja.

Dzieci z grupy II z wychowawczynią Anną Guziak także uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każdy przedszkolak przyniósł swojego ulubionego pluszaka. Przybyły misie małe, duże, białe, brązowe, zielone … A każdy był piękny i wyjątkowy. Zabawę rozpoczęliśmy od przywitania dzieci z ich przyjaciółmi - misiami. Dzieci poznały historię święta, zapoznały się z wyglądem i trybem życia niedźwiedzi, słuchały wierszy i opowiadań o misiach; przypomnieliśmy sobie ulubionych bohaterów literackich takich jak: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek. Przedszkolaki, uczestniczyły w zabawach dydaktyczno-ruchowych, tanecznych, z radością opowiadały o swoich ukochanych przytulankach. Dzieci wykonały też pracę plastyczną z wizerunkiem misia. Na koniec na wszystkich "czekały" żelki miśki.

Światowy Dzień Pluszowego Misia przypada 25 listopada, ale dzieci z grupy I wraz ze swoimi paniami, p. Magdą i p. Olą święto to obchodziły przez kilka dni, w czasie których każdy maluch przynosił swojego pluszaka. W czasie zajęć dzieci poznały historię pluszowego misia, słuchały wierszy i opowiadań o misiu, poznały różne zabawy z misiem, rozwiązywały zagadki związane z misiami, które występują w bajkach oraz wykonywały różne prace plastyczne. Jednak największą atrakcją okazały się odwiedziny prawdziwego Kubusia Puchatka, z którym dzieci bawiły się przy piosence "Pokochaj pluszowego misia". Gość chętnie również pozował do zdjęć z wszystkimi przedszkolakami. Na zakończenie tego święta wszystkie dzieci otrzymały słodkości oraz dyplom Przyjaciela Misia.

13 listopada 2018 r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji w Dobrej. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant poinformował i zademonstrował dzieciom  również, w jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa.

Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia, który w tym roku przypadał na dzień 15 listopada, w naszym przedszkolu realizowane były zajęcia z profilaktyki antynikotynowej. Celem tych zajęć było promowanie zdrowego stylu życia oraz kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie. W grupach 6-latków wychowawczynie: p. Iwona Śmieja i p. Grażyna Łukasik, zapoznały dzieci z negatywnymi skutkami palenia poprzez pogadanki propagujące zdrowy styl życia, a także zajęcia plastyczne, na których dzieci przygotowały plakaty nawiązujące do Światowego Dnia Rzucania Palenia oraz wykonały kolorowankę "Zakaz palenia" Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie, którzy w tak aktywny sposób brali udział w zajęciach, będą świadomi zagrożeń, jakie wynikają z palenia papierosów i nie sięgną po nie w przyszłości, a tym samym postawią na zdrowie.

"Tydzień radości dla niepodległości" - pod takim hasłem przedszkolaki z ZS-P w Dobrej świętowały 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W dniu 8 listopada w przedszkolu odbyła się uroczysta akademia, która rozpoczęła się hymnem narodowym. Dzieci, nauczyciele, pracownicy przedszkola oraz zaproszeni goście odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Następnie najmłodsi zaprezentowali swój program artystyczny. Podziwiano wykonany przez dzieci taniec Krakowiak, wysłuchano wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej. Występy przedszkolaków zostały nagrodzone ogromnymi brawami. Dzień później, 9 listopada przedszkolaki wraz z uczniami ZS-P wzięły udział w Marszu Niepodległości. Maluchy z biało-czerwonymi chorągiewkami przeszły na skwer Jana Pawła II, by wspólnie o godz. 11.11 odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Dołączyły w ten sposobów do licznych szkół i przedszkoli w kraju, które dziś przystąpiły do ogólnopolskiej akcji bijemy "Rekord Niepodległości".

10 października 2018 r. dzieci z grupy 0a i 0b udały się do Gospodarstwa Agroturystycznego "Lolek" w Ugorach. Celem wyjazdu były obchody Święta Pieczonego Ziemniaka, integracja przedszkolaków oraz pogłębianie zainteresowań przyrodniczych. Po przybyciu na miejsce 6-latki odbyły przejażdżkę bryczką, po czym udały się na spacer po gospodarstwie. Duże zainteresowanie wzbudziły konie, kózki, wietnamskie świnki, bażanty oraz kot, który dotrzymywał towarzystwa gościom. Kolejną atrakcją była jazda na kucykach oraz poszukiwanie ukrytych ziemniaków. Dla dzieci przygotowano również frytki, placki ziemniaczane, chipsy oraz sok. Przedszkolaki wróciły z wycieczki zmęczone, ale wesołe z dużą porcją niesamowitych wrażeń. Wszystkim uczestnikom wycieczki bardzo się podobało, a dzieci stwierdziły, że było super! Nad dziećmi czuwały panie: G. Łukasik, I. Śmieja, E. Becalik. Składamy podziękowanie Pani Ewie Kaszczyk za mile spędzony czas i zaangażowanie w przygotowanie święta.
29 października 2018 r. dzieci z grupy II wraz z wychowawczynią p. Anną Guziak także obchodziły Święto Pieczonego Ziemniaka.
9 października 2018 r. dzieci z grupy 0b wybrały się. do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku. Celem wycieczki było: zapoznanie z pracą strażaka, wzbogacenie wiedzy przedszkolaków na temat bezpiecznego zachowania się w domu i w przedszkolu, uświadomienie dzieciom przyczyn powstawania pożarów, przekazanie wiedzy jak postępować w obliczu niebezpieczeństwa.
W siedzibie straży dzieci zostały powitane przez strażaków pełniących dyżur, którzy czekali na nasz przyjazd. Już na początku strażacy zademonstrowali nam swą niebywałą sprawność zjeżdżając do nas po rurze, czy przebierając się błyskawicznie w strój bojowy. Podczas spotkania zwiedziliśmy garaże, w których poznaliśmy dokładnie wyposażenie strażackich samochodów. Wojtek Kaczmarek wziął udział w pokazie umieszczenia na noszach poszkodowanego wyniesionego z pożaru, czy wypadku. Dzieci mały również okazję obserwować wyjazd strażaków do prawdziwej akcji ratowniczej. W sali edukacyjnej "Ognik" przedszkolaki przymierzyły stroje strażackie, a także dowiedziały się, jak zachować się w razie pożaru. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i udały się w drogę powrotną do przedszkola. W przedszkolu dzieliły się wrażeniami z odbytej wycieczki. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: G. Łukasik, E. Becalik.

28 września 2018 r. z okazji obchodów Dnia Przedszkolaka i Dnia Chłopaka dzieci z grupy I wraz ze swoimi rodzicami oraz p. Magdą i p. Edytą wybrały się na wycieczkę do sali zabaw "Sowa" w Turku. Dla niektórych przedszkolaków była to pierwsza podróż autokarem, dlatego wyjazd związany był z wieloma emocjami oraz oczekiwaniem na nowe przeżycia. W sali zabaw przedszkolaki mogły korzystać ze zjeżdżalni, labiryntów, basenów z piłkami, ścianki wspinaczkowej i wielu innych atrakcji. Była to okazja do aktywnego spożytkowania swojej energii, doskonalenia koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz integracji z koleżankami i kolegami. Wszystkie dzieci świetnie się bawiły. Wycieczkę zorganizowała wychowawczyni p. Magdalena Banasiak.

Dzieci z grupy I wraz z wychowawcą p. Aleksandrą Gajewską i p. Edytą Matczak świętowały 18 Dzień Papieski, czyli 40. rocznicę wyboru Papieża Jana Pawła II. Dzieci samodzielnie wykonały piękne okolicznościowe kartki.

25 września 2018 r. dzieci z grupy 0b wybrały się do Happy Centrum Kreatywnego Rozwoju w Turku. Wyjazd odbył się z okazji Dnia Chłopca. 6-latki bawiły się wspaniale uczestnicząc w takich zabawach jak: "Zdrowy Ząbek", "Bomba", "Pierdzioszek". Uczestniczyły też w "bitwie na poduszki" i przeciąganiu liny. Dla dzieci został przygotowany słodki poczęstunek oraz niespodzianka - wata cukrowa. Wizyta w Happy zakończyła się wspaniałą dyskoteką. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Grażyna Łukasik i Iwona Moksik. Dziewczynki z grupy IV wraz z wychowawcą p. Agatą Dawid pamiętały o swoich kolegach i złożyły im życzenia oraz wręczyły skromne upominki.

Dzieci z grupy IV z ogromną radością powitały Panią Jesień, gromadząc w sali przedszkolnej wszystkie jej dary sadu, lasu, ogrodu i parku.

Uczestnicy ruchu drogowego, dzieci z grupy I i IV odpowiedzialnie podchodzą do wymaganych zasad i obowiązujących przepisów dla zachowania bezpieczeństwa na drodze. Dzieci wraz ze swoimi paniami udały się na pobliskie skrzyżowanie, aby w praktyczny sposób nauczyć się bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Podczas wycieczki dzieci obserwowały ruch uliczny, nazywały pojazdy oraz obserwowały znaki drogowe.

12 września 2018 r. dzieci z oddziału 0a wraz z opiekunkami p. Iwoną Śmieja i p. Marzenną Jeżyk uczestniczyli w zajęciach obejmujących teoretyczną i praktyczną naukę postępowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego. Zajęcia odbywały się w sali edukacyjnej "Ognik" Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku. Na zajęcia złożyły się filmiki edukacyjne, pogadanki, działania praktyczne w formie zabawy. Dzieci zobaczyły jak działają czujniki czadu i dymu, nauczyły się jak prawidłowo wezwać służby ratownicze. Mogły się ubrać w strój strażaków i wcielić się w ich role. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się wóz strażacki z sygnalizacją świetlną dla dzieci, "gorące drzwi" i "płonąca patelnia”. Każde dziecko otrzymało dyplom udziału w zajęciach.

20 września 2018 r. to Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Ten dzień dzieci z grupy V ze swoją wychowawczynią p. Mariolą Urbańczyk i p. Edytą Serafin spędziły w Centrum Kreatywnego Rozwoju w Turku.

Dzieci z grupy III i IV odważnym krokiem weszły w nowy rok szkolny. Pochłonięci obowiązkami nie zapominają o przyjemnościach. W dniu 15 września uczestniczyły w zajęciach w ramach Światowego Dnia Kropki, zaraz po tym - 20 września świętowały Dzień Przedszkolaka. Wychowawcy grup p. Renata Błazełek i p. Agata Dawid uważają, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Nauka poprzez zabawę to jedno z głównych założeń wychowania przedszkolnego.

© Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej. Wszelkie materiały zastrzeżone.
Strona monitorowana przez Google.
Wróć do spisu treści