PRZEDSZKOLE - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej

Przejdź do treści

Menu główne:

PRZEDSZKOLE

PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE
W DOBREJ

KIEROWNIK
mgr Marzenna Jeżyk

tel./fax: 63 279 90 09
ul. Kościuszki 1, 62-730 Dobra

Godziny pracy:
poniedziałek - piątek
6.30 - 16.00
GRUPY PRZEDSZKOLNE W ROKU SZKOLNYM 2016/17
GRUPA
CZAS PRACY
SIEDZIBA
NAUCZYCIELE
I
6.30 - 16.00
Przedszkole
Renata Błazełek, Marzenna Jeżyk, Ewa Kubiak, Marianna Urbańczyk,
Anna Guziak, Aleksandra Gajewska (rytmika)
II
8.00 - 13.00
Przedszkole
Anna Guziak, Aleksandra Gajewska (rytmika)
III8.00 - 13.00
Przedszkole
Marianna Urbańczyk, Aleksandra Gajewska (rytmika)
0a
8.00 - 13.00
Szkoła (sala 13)
Magdalena Banasiak, Małgorzata Karpińska (j. angielski), Justyna Piestrzyńska (plastyka), Krystyna Kuszczyńska (religia), Aleksandra Gajewska (rytmika)
0b
8.00 - 13.00
Szkoła (sala 14)
Aleksandra Kotas, Małgorzata Karpińska (j. angielski), Justyna Piestrzyńska (plastyka), Krystyna Kuszczyńska (religia), Aleksandra Gajewska (rytmika)
0P7.30 - 12.30
Piekary
Jadwiga Pawłowska, Emilia Hnatów (j. angielski), Ewa Urbańczyk
(religia, plastyka), Aleksandra Gajewska (rytmika)
PP7.30 - 12.30
Piekary
Ewa Gnatkowska, Aleksandra Gajewska (rytmika)
REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO W DOBREJ
NA ROK SZKOLNY 2017/2018

Zapisy do Przedszkola odbywają się w dniach: 1 kwietnia - 30 kwietnia 2017 r.
(zarządzenie Burmistrza Dobrej z dnia 17 marca 2017 r.)


Z ŻYCIA PRZEDSZKOLA - GALERIA ZDJĘĆ
W ramach działań profilaktycznych policjanci z naszego terenu przeprowadzili spotkanie z dziećmi z naszego przedszkola. Na jednej z sal dzieci uczestniczyły w spotkaniu z policjantem i komisarzem Pyrkiem. Podczas rozmowy z dziećmi policjant i maskotka Pyrek wyjaśnili, na czym polega bezpieczne zachowanie w domu, przedszkolu i na drodze. W rozmowie wspomniano o bezpiecznym przechodzeniu po pasach, bezpiecznej jeździe w fotelikach samochodowych. Spotkanie z komisarzem Pyrkiem było dla wszystkich przedszkolaków dużą atrakcją.

W okresie przedświątecznym dzieci z grupy 0b miały okazję kultywować tradycje wielkanocne nie tylko z nauczycielem, ale także z rodzicami. Zaczęły od wypieków ciast: upiekły babeczki, mazurek wykonały z wafli. Najwięcej zadowolenia sprawiło im dekorowanie wypieków i oczywiście smakowanie. Niezbędnym elementem Wielkanocy jest malowanie jajek. Dzieci ozdabiały jajka wykorzystując swoją bogatą wyobraźnię oraz nieodzowną pomoc rodziców, którzy to aktywnie i z radością włączyli się w te działania ze wszystkimi dziećmi. Wspólny czas spędzony z rodzicami to dla dzieci radość, duma i niezapomniane przeżycia.

Przedszkolaki z grupy 0 w Piekarach pamiętały, że 7 kwietnia obchodzony jest Dzień Zdrowia. W związku z tym, wspólnie ze swoją panią Jadwigą Pawłowską zrobiły surówkę owocowo-warzywną z jabłka i marchwi. Użyły też magicznego składnika - soku z pigwy. Podczas pracy pamiętały o zasadach bezpieczeństwa i higieny. Wspólna degustacja miała miejsce podczas obiadu.

Sześciolatki z grupy 0 z Piekar wraz ze swoją wychowawczynią p. Jadwigą Pawłowską 6 kwietnia odwiedziły Muzeum im. J. Mehoffera w Turku. Dzieci obejrzały nową ekspozycję "Zanikające zawody". Oglądały też eksponaty z wystawy etnograficznej i archeologicznej. Uczestniczyły również w warsztatach tkackich. Dużo emocji wzbudziło wśród dzieci przejście po szklanej podłodze. Potem obejrzały film pt. "Od ziarenka do płócienka", po którym wzorowo zaliczyły quiz o tkactwie. W pełni zadowolone dzieci z pamiątkami, które otrzymały od pani przewodnik, wróciły do Piekar.

5 kwietnia 2017 r. w przedszkolu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Palma wielkanocna", którego jednym z celów było kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą  Palmową. Do konkursu przystąpili chętni rodzice z dziećmi 5 i 6-letnimi naszego przedszkola. Zgłoszono 21  przepięknych dzieł plastycznych, nawiązujących formą i materiałem do tradycyjnych palm wielkanocnych. Jury miało nie lada trudne zadanie do wykonania, ponieważ wszystkie palmy są bardzo ładne. Dlatego też postanowiono nagrodzić 12 palm bez wyszczególniania I, II i III nagrody oraz wyróżnić 9 palm. Nagrodzeni i wyróżnieni uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy oraz upominki. Wszystkie palmy można podziwiać na korytarzu szkolnym. Uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Nagrodzeni: Lena Pełczyńska z mamą Alicją, Szymon Janik z bratem Pawłem, Bartek Kurzawa z mamą Agnieszką, Kacper Dudek z mamą Pauliną, Aleksandra Urzędowska z mamą Emilią, Emilia Wójcik z mamą Donatą, Andżelika Guderczyk z mamą Agnieszką, Klaudia Maciejewska z mamą Grażyną, Michalina Wesołowska z mamą Moniką, Dawid Filipiak z mamą Elżbietą, Julia Wypiór z mamą Iwoną, Alicja Wojtasik z mamą Agnieszką; wyróżnieni: Kacper Szubstarski i Lena Szubstarska z mamą Eweliną, Aleksandra i Zuzanna Rosiak z mama Joanną, Jakub Grzelak z mamą Danutą, Igor Krzyżanowski z mamą Eweliną, Amelka Michalak z mamą Dorotą, Miłosz Galoch z mamą Wiolettą, Natalia Pawlak z mamą Małgorzatą.

Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. 21 marca dzieci z grup: III, 0a i 0b wraz ze swoimi wychowawczyniami wspólnie świętowały powitanie wiosny. Tego dnia przedszkolaki zebrały się w sali gimnastycznej, ażeby wspólnie bawić się witając nową porę roku. Przedszkolaki i ich panie nie zapomniały o strojach w kolorze zielonym. Podczas uroczystości dzieci miały okazję wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku, rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania dotyczące wiosny. Witały wiosnę wierszem oraz piosenkami, które wcześniej przygotowały w swoich grupach, a także bawiły się tańcząc przy wesołej muzyce. Na koniec uroczystości dzieci ze swoimi paniami wykonały gaiki-maiki symbole wiosny. Następnie zgodnie z tradycją wszyscy wyruszyli na boisko szkolne, aby pożegnać zimę. Głośnymi okrzykami i wesołą zabawą przedszkolaki pożegnały zimę i powitały długo oczekiwaną wiosnę. Uroczystość przygotowała i prowadziła p. Magdalena Banasiak.

PRZEDSZKOLAKI POŻEGNAŁY ZIMĘ
Na powitanie wiosny przedszkolaki z Piekar razem z p. Jadwigą Pawłowską i p. Ewą Gnatkowską wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie z udziałem symbolu odchodzącej zimy - Marzanny. Ruszyły z piosenką na ustach, niosąc zrobiną przez siebie Marzannę. Dzieci pożegnały zimową pannę gromkimi brawami. Następnie szukały zwiastunów wiosny w pobliskich ogródkach i na polach. Dzieci zgodnie stwierdziły, że wiosna już przybyła i mają nadzieję, że zagości  u nas na dobre.

7 marca 2017 r. w Centrum Kultury w Dobrej kolejny rok z rzędu odbył się Konkurs Piosenki Przedszkolaków. Wśród laureatów znalazły się dzieci z przedszkola w Piekarach. I nagrodę otrzymali: Kornelia Dominiak i Igor Składanowski, którzy będą reprezentowali gminę Dobra na powiatowym konkursie "Do - Re - Mi" w Turku. II miejsce zdobyła Ania Szymczak. W konkursie wystąpili również: Natalia Błaszczyk, Dorota Jarachowska i Natalia Pawlak, która wyróżniła się oryginalnym kostiumem. Każdy z uczestników otrzymał dyplom i upominek.

27 lutego 2017 r. dzieci z grupy 0a z wychowawczynią p. Magdaleną Banasiak udały się na kolejną w tym roku szkolnym wycieczkę do muzeum w Turku. Tego dnia dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej na temat m.in. symboli narodowych oraz dowiedziały różnych ciekawostek dotyczących muzeum. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach ceramicznych, w czasie których wykonywały z gliny baranki oraz rożne formy wielkanocne - takie jak zajączki czy pisanki, itd. Przedszkolaki podziękowały pracownikom muzeum za mile spędzony czas i pełne wrażeń wróciły do szkoły.

24 lutego w tłusty czwartek dzieci z grupy 0a zaprosiły p. kierownik Marzennę Jeżyk oraz swoich kolegów i koleżanki z grupy 0b wraz z wychowawczynią na wspólne świętowanie tego dnia. Dla swoich gości dzieci pod kierunkiem wychowawczyni Magdaleny Banasiak przygotowały i przedstawiły inscenizację "Pączki i faworki u babci Honorki". Następnie wszyscy wspólnie bawili  się w "pieczenie ciasta", a na koniec udali się na słodki poczęstunek w postaci pączków z różnym nadzieniem, faworków, karnawałowych różyczek oraz oponek. Wszystko było przepyszne, "palce lizać". Spotkanie przygotowała i prowadziła p. Magdalena Banasiak.
W lutym 2017 r. nastąpiło rozstrzygnięcie etapu gminnego konkursu plastycznego "Zapobiegamy pożarom" zorganizowanego przez Zarząd Oddziału Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych w Dobrej, Komisja ds. Młodzieży działająca przy ZOG ZOSP RP w Dobrej, Urząd Miejski w Dobrej oraz Centrum Kultury w Dobrej. W konkursie tym brała udział uczennica Julia Fryt z Przedszkola w Piekarach. Praca poświęcona została pracy strażaka podczas ratowania ludzi z powodzi. Otrzymała I miejsce w kategorii: Przedszkole i została zakwalifikowana do eliminacji powiatowych. Praca została wykonana pod opieką p. Ewy Gnatkowskiej.

27 lutego 2017 r. dzieci z grupy 0b byli na wycieczce w Turku i uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych pt. "Piraci w bibliotece". Zajęcia odbyły się na terenie Publicznej Biblioteki Pedagogicznej, a prowadziła je p. Katarzyna Łazuga - nauczyciel bibliotekarz. Przedszkolaki wysłuchały i obejrzały bajkę w wersji elektronicznej "Pirat Lufa i jego skarb". Następnie z pomocą mapy odszukały skarbu. Kolorowały maskę pirata, którą zabrały do domu. Wycieczka była okazją do poznania biblioteki, rozwijania zainteresowania książką oraz  kształtowania postaw czytelniczych u dzieci przedszkolnych. Dopisywała nam ładna pogoda, więc całość dopełnił spacer i poznawanie miasta Turku.

Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję.
14 lutego Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości. Obchody tego święta dzieci z grupy 0a rozpoczęły dzień wcześniej od przygotowania kartek walentynkowych dla swoich kolegów i koleżanek. Następnego dnia dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami Przygotowały również walentynki dla swoich rodziców. Na koniec każde dziecko otrzymało od pani walentynkę, pysznego lizaka z serduszkiem oraz balonik.
Również grupa 0b obchodziła walentynki. Najprostsza walentynka to serce wycięte z kartonu i pomalowane na czerwony kolor. Dzieci jednak ozdabiały gotową kartkę i wręczały ją wylosowanej osobie. Wysłuchały krótkiej informacji na temat nazwy "walentynki" oraz częstowały się lizakiem w kształcie serca zakupionym przez rodziców'

14 lutego był dla grupy I, II i III prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek i wyklejanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Każde dziecko otrzymało  pysznego lizaka w kształcie serduszka. Dzień Walentynek z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń.

24 stycznia 2017 r. przedszkolaki z grup: I, II i III wraz z wychowawczyniami przygotowały uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Jest to dobra okazja, by przypomnieć sobie o osobach, którym często zawdzięczamy większość rozkoszy dzieciństwa. Tego dnia pamiętamy o złożeniu im życzeń. Po przywitaniu zaproszonych gości, dzieci zaprezentowały swój program artystyczny. Wszystkie pięknie mówiły wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły dla swoich kochanych Babć i Dziadków. Na twarzach gości można było zaobserwować uśmiech, radość, łzy  szczęścia i wzruszenia. Wielką przyjemność sprawiły Babciom i Dziadkom drobne upominki w postaci laurek wręczone przez wnuków. Wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców był okazją do rozmów, w czasie których mogliśmy podzielić się wrażeniami.

Kochane Babcie i Dziadkowie dzieci z grupy 0b obchodzili swoje święto 23 stycznia. Po powitaniu szacownych gości wychowawczyni Aleksandra Kotas nawiązała do obchodów Dnia Babci i Dziadka na całym świecie. Część artystyczną dla Babci i Dziadka dzieci rozpoczęły tańcem, który pilnie ćwiczyły na zajęciach dodatkowych z rytmiki pod kierunkiem p. Aleksandry Gajewskiej. Następnie były piosenki dla Babci i Dziadka, życzenia od każdego dziecka, a na koniec nasi milusińscy wręczyli laurki z życzeniami. Potem był czas na wspólny poczęstunek, który przygotowali rodzice. Rozmowy z gośćmi stały się okazją do poznania Babć i Dziadków. Przecież mieć Babcię i Dziadka to ogromne szczęście. To Oni przekazują nam ciekawe, zabawne historie o dawnych czasach, czytają bajki, opiekują się nami. Serce Babci i Dziadka to wyjątkowy dar, bezcenny. Każdy kto go ma, jest szczęściarzem.

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. 20 stycznia dzieci z grupy 0a gościły w świetlicy szkolnej swoje babcie i swoich dziadków z okazji ich święta. Uroczystość rozpoczęła wychowawczyni Magdalena Banasiak witając przybyłych gości i składając im najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. Następnie głos oddała dzieciom, które pod jej kierunkiem przygotowały miłą niespodziankę dla swoich babć i dziadków. Dzieci poprzez wiersze, piosenki i tańce pragnęły podziękować swoim babciom i dziadkom za ich miłość, cierpliwość i zrozumienie. Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to piękne serduszka oraz dyplomy z niezwykłymi rysunkami i podziękowaniami. Po części oficjalnej przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.
13 stycznia 2017 r. w sali gimnastycznej ZS-P w Dobrej odbyła się zabawa choinkowa przedszkolaków z udziałem wychowawczyń i rodziców.
Wszystkie dzieci już od rana były podekscytowane czekającą ich zabawą. Wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój i zachęcał do zabawy. Dzieci przebrane w różnorodne kolorowe stroje, wspaniale bawiły się przy muzyce. Podczas zabawy rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla przedszkolaków "Moja książka", wręczono nagrody dzieciom i podziękowania rodzicom. W czasie choinki dzieci mogły napić się soku, posilić się słodkim poczęstunkiem, a rodzice skorzystać z bufetu. Bal przedszkolaków prowadziła p. Mariola Urbańczyk.

Jest taki dzień, co łzy w śmiech zmienia. Jest taka moc, co smutek w radość przemienia.
Jest taka siła co spełnia marzenia - to Święta Bożego Narodzenia.
Okres Świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas. Czas śpiewania kolęd, składania życzeń, rodzinnych spotkań, wręczania prezentów bliskim.
22 grudnia 2016 r. przedszkolaki z grup: I, II i III zorganizowały w swoich grupach spotkania opłatkowe. Po życzeniach i przełamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedliśmy do pięknego świątecznego stołu. Piękne życzenia, kolędy, zapach choinki  to magia świątecznego nastroju pełnego życzliwości i radości który zapanował w naszym przedszkolu. Aż szkoda, że wigilijny dzień jest tyko raz w roku, ale może przez to jest taki wyjątkowy.

16 grudnia 2016 r. o godz. 16.00 w ZS-P w Dobrej wystawiono jasełka pt. "Wigilijny wieczór" w wykonaniu dzieci z grupy 0a i 0b pod kierunkiem swoich wychowawczyń: Magdaleny Banasiak i Aleksandry Kotas. Na świąteczne spotkanie przybyli zaproszeni goście: ks. prałat Zygmunt Chromiński, dyrektor Danuta Zgolińska, kierownik Marzenna Jeżyk, rodzice oraz wszyscy, którzy chcieli wspólnie celebrować to wydarzenie. Dzieci przedstawiając jasełka wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę, przypominając wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Przedszkolaki wcieliły się w role Maryi i Józefa, gospodyni, pasterzy, aniołów, trzech króli oraz dzieci i zwierzątek, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka przeplatana była kolędami i pastorałkami. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne, za co otrzymali gromkie brawa oraz upominki świąteczne. Po obejrzeniu jasełek, życzenia bożonarodzeniowe złożyli zaproszeni goście dziękując jednocześnie dzieciom za ich piękny występ. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem i zasiedli do wigilijnego poczęstunku. Z dużym zaangażowaniem w spotkanie wigilijne włączyli się rodzice przygotowując stroje i potrawy na wspólną kolację. Wigilijne spotkanie przygotowała i prowadziła p. Magdalena Banasiak.

W grudniu przedszkolaki z grup: I, II i III spotkały się ze swoimi rodzicami na przedświątecznych warsztatach. W rodzinnej atmosferze, przy akompaniamencie kolęd powstały pełne uroku ozdoby i dekoracje świąteczne. Każde dziecko mogło zadecydować samo, w jaki sposób ma wyglądać wykonywana bombka lub inna ozdoba. Powstało bardzo dużo pięknych i niepowtarzalnych dekoracji świątecznych. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mimo przedświątecznego zabiegania, wielu rodziców znalazło jednak czas, by wraz ze swymi dziećmi spędzić go wykonując świąteczne ozdoby. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w warsztatach.

Dzień 6 grudnia to dzień szczególny dla dzieci. Właśnie w tym dniu wszystkie dzieci czekają na św. Mikołaja. Już od samego rana w naszym Przedszkolu słychać było piosenki o Mikołaju oraz rozmowy między dziećmi: Ciekawe czy Mikołaj do nas dzisiaj przyjedzie? I przyjechał.
Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszych przedszkolaków i spotkał się z nimi w Centrum Kultury. Oczekując upragnionego Gościa dzieci z zainteresowaniem wysłuchały audycji muzycznej, śpiewając kolędy i wesołe pastorałki. Po zakończonej zabawie dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do przedszkolaków zbliża się nikt inny, jak Mikołaj we własnej osobie. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja - troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zadawał zagadki. Na zakończenie Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał duże paczki, a w nich - dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i wierszykami. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym podopiecznym wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej Jego wizyty.

6 grudnia 2016 r. najmłodsze przedszkolaki w Piekarach odwiedził Mikołaj i przywiózł im prezenty w postaci słodyczy oraz bombki. Każde z dzieci otrzymało styropianową bombkę, którą wspólnie z rodzicami w ramach warsztatów plastycznych ozdabiało. Dzieci sprawnie posługiwały się klejem, malowały brokatem zdobiąc bombki. Rodzice radzili i pomagali swoim pociechom. Następnie zorganizowali wystawkę swoich prac. Dzień minął w miłej atmosferze. Imprezę zorganizowała we współpracy z rodzicami p. Ewa Gnatkowska. W tym samym dniu dzieci z grupy 0 także odwiedził Mikołaj. Były prezenty, piosenki, wspólny poczęstunek i zabawy dla dzieci. Wszystkie dzieci w tym mikołajkowym dniu były zadowolone i uśmiechnięte.
Nasze przedszkole bierze udział w kolejnej edycji "Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkoli", zorganizowanym przez Akademię Aquafresh. W ramach tej akcji prowadzone  były we wszystkich grupach wiekowych zajęcia edukacyjne dotyczące profilaktyki stomatologicznej. Szczególnie zwrócono uwagę na to, jak dbać o zęby, skąd się biorą zęby, dlaczego należy chodzić do lekarza dentysty i co należy jeść, by mieć zdrowe zęby. Dzieci dowiedziały się również, jakich produktów należy unikać, a jakie są potrzebne dla zdrowych kości i zębów. W ramach tego programu przedszkolaki przygotowywały smaczne i zdrowe kanapki oraz miały okazje spróbować i zobaczyć, jak zrobić pyszny sok marchewkowy i jabłkowy.

30 listopada 2016 r. przedszkolaki z Piekar wraz z rodzicami odwiedzili fabrykę bombek w Gnieźnie. Na początku wycieczkowicze odwiedzili dmuchalnię, gdzie pracownicy ze szklanej rurki podgrzewanej palnikiem gazowym ręcznie wytwarzają przeróżne kształty. Kolejnym etapem zwiedzania była srebrzalnia, czyli miejsce, gdzie za pomocą odpowiedniej reakcji chemicznej bombki poddaje się procesowi srebrzenia. Tutaj uzyskują one wygląd potrzebny do dalszego etapu dekoracji. Następnie uczniowie i rodzice przeszli do dekoratorni, gdzie przyglądali się pracy pań dekoratorek, które ręcznie nanosiły na bombki piękne wzory przy użyciu kleju, żeli i kolorowych brokatów. W dalszej kolejności wszyscy udali się na warsztaty, gdzie ozdabiali bombki według własnego pomysłu. Praca podobała się wszystkim, a zwłaszcza obsypywanie bombek brokatem. Na zakończenie uczestnicy wycieczki udali się do firmowego sklepu, aby dokonać zakupu świątecznych ozdób dla siebie i swoich bliskich. Dzieci i rodzice wrócili do szkoły zadowoleni i pełni wspaniałych wrażeń. Poza bombkami wykonanymi własnoręcznie, przywieźli także bombkę ze swoim imieniem w estetycznym opakowaniu oraz upominki zakupione w firmowym sklepie. Wycieczkę wspólnie z rodzicami zorganizowała p. Ewa Gnatkowska.

30 listopada 2016 r. dzieci z grupy II wraz ze swoimi opiekunami wybrały się do sali zabaw "Sowa" w Turku. W bawialni czekały na nas różne atrakcje m.in. wielopoziomowe tory przeszkód, zjeżdżalnie, baseny z piłkami, a także zawiłe i kręte tunele. Dużą atrakcją okazało się być malowanie twarzy. Pobyt w sali zabaw dostarczył nam wielu wrażeń i radości. Był wspaniałą przygodą przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu.

Atrakcjami spotkania andrzejkowego w grupie III były wróżby i zabawa przy muzyce. Przedszkolaki poznały andrzejkowe tradycje. Później rozpoczęły się tańce przeplatane andrzejkowymi wróżbami. W czasie andrzejkowych wróżb nie mogło zabraknąć wróżenia z butów. Swoją energię dzieci rozładowały tańcząc i szalejąc do woli w rytm wesołej muzyki. Dzieci z grupy II spędzały ten dzień w sali zabaw w Turku i właśnie tam miały okazje poznać imiona swoich przyszłych mężów, czy żon, dowiedzieć się kim zostaną w przyszłości i jakie będą wiedli życie. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie ...

25 listopada 2016 r. dzieci z grupy III z wychowawczynią p. Mariolą Urbańczyk i rodzicami brały udział w wycieczce do fabryki bombek w Gnieźnie. W trakcie zwiedzania fabryki dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych i malowały własne bombki. Na jednokolorowych bombkach tworzyły fantazyjne wzory według własnego pomysłu, ale pod czujnym okiem swoich rodziców. Była to niewątpliwie największa atrakcja wycieczki. Dzieci mogły same przekonać się, ile pracy, wysiłku i cierpliwości wymaga przygotowanie bombki do sprzedaży. Po warsztatach uczestnicy wycieczki na własne oczy zobaczyli kolejne etapy powstawania ozdób choinkowych. Pierwszy etap to "dmuchalnia", gdzie podgrzewane szkło przybiera odpowiednie kształty. Jak ciężko taką szklaną kulę zrobić przekonały się niektóre mamy. Kolejnym działem jest "srebrzalnia" - bombki poddawane są procesowi srebrzenia. Następnym krokiem jest "lakiernia", a na koniec "dekoratornia" - wszystkie bombki malowane są w tradycyjny sposób, zachowując ręczny charakter wytwarzania. Na koniec wycieczki wszyscy udali się do firmowego sklepu, gdzie można było dokonać zakupu świątecznych ozdób dla siebie i swoich bliskich. Dzieci poza bombkami wykonanymi własnoręcznie, przywiozły także bombkę ze swoim imieniem. Serdeczne podzięk-wania dla p. Patrycji Pawlak za ogromną pomoc w przygotowaniu wyjazdu.

24 i 25 listopada 2016 r. przedszkolaki z grup: I, II i III uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem - Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone, itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od układania przyniesionych pluszaków w "Krainie Pluszowego Misia". Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Poznały historię święta, wspólnie  bawiły się przy piosenkach: "Dwa malutkie misie", "Jadą, jadą misie". Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce, degustacje ciasteczek w kształcie misia. Te dni w przedszkolu pełne były uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.

23 listopada 2016 r. dzieci z grupy II i III odwiedziły pobliski gabinet stomatologiczny. Celem wycieczki było uświadomienie dzieciom konieczności dbania o zęby oraz dbania o higienę jamy ustnej, jak również przestrzegania zdrowej diety. Pani stomatolog przyjęła nas bardzo serdecznie. Zapoznała dzieci z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego, wyjaśniła jak się leczy zęby, pokazała dzieciom działanie sprzętu medycznego. Następnie pani doktor przeprowadziła pogadankę na temat prawidłowego mycia zębów na zestawie tzw. "dużej szczęki". Na koniec wizyty dzieci dostały drobny upominek, a w zamian wręczyły podziękowanie.
Listopadowe, ciepłe dni sprzyjają spacerom. W jeden taki dzień przedszkolaki wybrały się na spacer do pobliskiego parku.
Jakież było wielkie zaskoczenie, kiedy na stawie dzieci ujrzały siedem przepięknych łabędzi. Ptaki podpływały bardzo blisko, dzieci były zachwycone.

14 listopada 2016 r. dzieci z grupy 0a i 0b pod bacznym okiem swoich opiekunów udały się na wycieczkę do Domu Strażaka w Turku na spektakl teatralny "Baśnie Braci Grimm" wystawiany przez artystów Teatru Współczesnego z Krakowa. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły kolejne baśnie, nagradzając aktorów gromkimi brawami. Przedszkolaki z wycieczki wróciły zadowolone i pełne wrażeń.

W przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada dzieci z grup: I, II i III uczestniczyły w zajęciach o tematyce patriotycznej.
Młodsze przedszkolaki zapoznawały się z barwami i symbolami narodowymi, starsze natomiast śpiewały "Mazurka Dąbrowskiego", recytowały wiersz Władysława Bełzy "Katechizm polskiego dziecka" i utrwalały zdobytą wiedzę o symbolach narodowych. Jednym z nich jest flaga państwowa, którą wykonały wszystkie dzieci w grupach z należytą starannością.

3 listopada 2016 r. dzieci z grupy 0b wybrały się na wycieczkę do Turku. Miały okazję utrwalić poznane zasady przechodzenia przez jezdnię na przejściu dla pieszych, obserwować działanie sygnalizatora świetlnego oraz przyjrzeć się różnym znakom drogowym. Największą radość sprawiły dzieciom zabawy w sali zabaw "Sowa", które służyły integracji grupy oraz rozwijaniu wyobraźni. Ulubiony basen z piłeczkami, labirynt czy malowanie twarzy wywołały u dzieci uśmiech na twarzy i wyzwoliły niespożytą energię.

3 listopada 2016 r. dzieci z grupy 0a  z wychowawczynią  miały przyjemność zobaczyć wystawę czasową mieszczącą się w Muzeum Miasta Turku im. J. Mehoffera pt. "Piórem pisane czcionką drukowane" oraz uczestniczyć w warsztatach archeologicznych. Pani przewodnik zapoznała dzieci z techniką czerpania papieru, drukowaniem z wykorzystaniem starych maszyn. Zasiadając w ławkach z dawnych  lat dzieci miały możliwość pisania gęsim piórem i atramentem. Dzięki warsztatom archeologicznym uzmysłowiono dzieciom, jak wyglądało życie codzienne w grodzie. Dzieci pod kierunkiem archeologa podjęły się rekonstrukcji grodu z drewnianych elementów. Każde dziecko na pewno mile będzie wspominało pobyt w muzeum.

27 października 2016 r. przedszkolaki z grup: I, II, III wraz z wychowawczyniami wybrały się na spacer na pobliski cmentarz parafialny.
Celem spaceru było oddanie hołdu żołnierzom, którzy zginęli w walce oraz zapalenie zniczy na ich grobach. Dzieci zatrzymały się również przy grobie byłych pracowników przedszkola. Pogoda była słoneczna, a więc obeszliśmy cmentarz dookoła, oglądaliśmy groby świątecznie ustrojone kwiatami oraz zniczami.

"W krainie ziemniaka" - pod takim tytułem dzieci z grupy 0a wraz ze swoimi rodzicami uczestniczyli w obchodach Święta Pieczonego Ziemniaka. Uroczystość miała miejsce we wtorkowe popołudnie 25 października. Wychowawczyni przygotowała dla dzieci, jak i rodziców, różne zabawy oraz konkurencje ziemniaczane, w których wszyscy chętnie brali udział. Na takim spotkaniu nie mogło zabraknąć ziemniaczanego poczęstunku przygotowanego z pomocą rodziców w postaci placków ziemniaczanych, frytek, pieczonych ziemniaków oraz prażynek i wspaniałego twarożku. Mimo deszczowej pogody wszystkim dopisywał znakomity humor.
Również 25 października przedszkolaki z grup: I, II i III obchodziły w przedszkolu Święto Pieczonego Ziemniaka. W tym dniu dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek o ziemniakach, jak również brały udział w konkursach i zabawach. Wszyscy z pełnym zaangażowaniem wykonywali ziemniaczane stworki (jeże, zające, świnki i inne postacie). W każdej grupie czekał na dzieci ziemniaczany poczęstunek.

13 października 2016 r. przedszkolaki z grupy II i III wybrały się na wycieczkę do sklepu warzywnego. Dzieci podziwiały kolory i różnorodność asortymentu. Głównym celem naszych odwiedzin w pobliskim warzywniaku było utrwalenie przez dzieci nazw warzyw oraz ich wyglądu. Przedszkolaki wykazały się ogromną wiedzą na temat warzyw: nazywały je, określały ich kształt i kolor. Na zakończenie bardzo serdecznie podziękowaliśmy właścicielowi warzywniaka za gościnność.
11 października 2016 r. przedszkolaków w przedszkolu odwiedził Pan policjant. Głównym tematem spotkania była rozmowa o bezpieczeństwie dzieci na drogach. Policjant rozmawiał z dziećmi o bezpiecznym zachowaniu się w przedszkolu i na ulicy. Dzieci przypominały, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Policjant przypomniał o korzyści noszenia odblaskowych ubrań, butów i kamizelek. Przedszkolaki usłyszały również, jak zachować się podczas spotkania osoby obcej, a także w czasie kontaktu z nieznajomym psem. Pan policjant w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" przeczytał bajkę o radiowozie policyjnym. Na koniec dzieci wręczyły podziękowanie i własnoręcznie wykonaną pracę plastyczną.
21 października 2016 r. najważniejszym wydarzeniem dla dzieci z grup 0a i 0b była wizyta Pana policjanta. Tematem numer jeden było bezpieczeństwo dzieci na drogach. Pan policjant rozmawiał z dziećmi, jak należy przewozić dzieci w samochodzie i jakie skutki niesie za sobą jazda bez fotelika i nie zapiętych pasów. Policjant przypomniał jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak zachować się, gdy zaatakuje nas pies oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń, m.in. gdy zaczepia dziecko osoba dorosła. Przypomniał również o korzyściach noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Dzieci chętnie słuchały i odpowiadały na pytania oraz wykazały się własną wiedzą na temat znajomości numerów alarmowych. W podziękowaniu za ciekawe spotkanie, przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa dotyczącego ruchu drogowego, bezpiecznej zabawy, dzieci wręczyły policjantowi laurkę oraz zaśpiewały piosenki. Na zakończenie Pan policjant przeczytał dzieciom bajkę pt. "Uprowadzenie zajączka".

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy w życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu, w grupach: I, II i III dziewczynki złożyły chłopcom  życzenia. Nie zabrakło także  słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy.
30 września również w grupie 0a i 0b odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Wychowawczyni przygotowała różne zabawy podczas, których chłopcy musieli wykazać się wiedzą, zwinnością oraz umiejętnością tańca. Dziewczynki wręczyły swoim kolegom własnoręcznie przygotowane laurki, a wszystkie dzieci otrzymały Kinder jajko i zasiadły do wspólnego poczęstunku.

22 września 2016 r. przedszkolaki z grup II i III udały się na pobliskie skrzyżowanie, aby w praktyczny sposób nauczyć się bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Dzieci rozpoznawały znaczenie wybranych znaków drogowych oraz poznały prawidłowe i bezpieczne sposoby przechodzenia przez ulicę.

Korzystając ze sprzyjającej, słonecznej pogody we wtorek, 27 września dzieci z grup: I, II i III wybrały się na wycieczkę do pobliskiego lasu, by poszukać oznak jesieni. Wiele radości sprawiły wędrówki po leśnych ścieżkach. Dzieci z zainteresowaniem obserwowały przyrodę oraz gromadziły do koszyków dary lasu, które po powrocie do przedszkola umieszczone zostały w jesiennych kącikach przyrody.
28 września także przedszkolaki z grup 0a i 0b z nauczycielkami udały się na wycieczkę do lasu. Dzieci z ciekawością obserwowały las w jego jesiennej krasie, gromadziły do koszyczków dary lasu, aby po powrocie do swoich sal umieścić je w kącikach przyrody. Pobyt w lesie i możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą sprawił wszystkim wiele radości, a także wzbogacił ich wiedzę na temat środowiska naturalnego i konieczności jego ochrony.

20 września 2016 r. dzieci z grup: I, II i III uroczyście obchodziły Dzień Przedszkolaka. Już od samego rana w kolorowo przystrojonych salach panowała miła i radosna atmosfera. Dzień minął na wspólnej zabawie. Na wszystkich dzieci czekał również słodki poczęstunek. Na koniec  każde dziecko otrzymało odznakę z napisem "Jestem przedszkolakiem".
Również dzieci z grup 0a i 0b odchodziły Dzień Przedszkolaka. Wychowawczynie przygotowały dla dzieci wesołe zabawy na sali gimnastycznej i w salach zajęć. Na zakończenie panie złożyły dzieciom życzenia i wręczyły każdemu medal "Dzień Przedszkolaka" oraz kolorowy balonik. Uroczystość miała na celu dostarczenie dzieciom kolejnych okazji do wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem.

Jak co roku przedszkolaki uczestniczyły w akcji "Sprzątanie świata". 19 i 20 września  w grupach 0a i 0b zostały przeprowadzone zajęcia, które zainspirowały dzieci do działań, mających na celu dbanie o nasze środowisko. Wychowawczynie szczególną uwagę zwróciły na segregowanie odpadów oraz recykling. Dzieci z zainteresowaniem i chęcią brały udział w rozmowie, odpowiadały na zadane pytania i wykonywały prace plastyczne.

15 września 2016 r. po raz pierwszy w naszym przedszkolu w grupach 0a i 0b obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Dzieci z zaangażowaniem oglądały film (z wykorzystaniem tablicy interaktywnej) o przygodach sympatycznej dziewczynki o imieniu Vashti, jej kropce i odkrytym talencie malarskim. O tym, jak Vashti z początku nieśmiała, bez wiary we własne siły, motywowała do działania innych. Mała Vashti twierdziła, że nie umie malować, a farbki ją irytują. Nauczycielka zaproponowała więc: "Postaw znaczek, a zobaczysz dokąd cię przeniesie". Dziewczynka narysowała więc kropkę i od tego momentu wszystko zaczęło się zmieniać … kropka odmieniła życie Vashti. Dzień Kropki wprowadził wiele radości i zabawy. Dzieci w tym dniu zadbały o kropkowy strój oraz stworzyły piękne prace plastyczne - tworząc ciekawe, pomysłowe prezentacje umieszczone na gazetkach. Święto Kropki to naprawdę dobry pomysł na zajęcia pełne zabawy i uśmiechu!


Strona monitorowana przez Google.
© Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej. Wszelkie materiały zastrzeżone.
Witryna korzysta z plików cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego