2015-2016 - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

2015-2016

ARCHIWUM

20 czerwca 2016 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobrej odbył się Konkurs Wiedzy o Sejmie pod patronatem marszałka Sejmu, połączonego z wykładem nt. polskiego parlamentu oraz procesu legislacyjnego. W szkole gościli pracownicy Biura Komunikacji Społecznej Sejmu RP oraz poseł Ryszard Bartosik. Podczas spotkania 60 uczniów gimnazjum rozwiązywało test, na podstawie którego wyłoniono laureatów: Patrycję Pawicką, Szymona Strycharczyka i Mateusza Wodzińskiego. Zwycięzcy zostali nagrodzeni m.in. odtwarzaczami MP4, a wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki oraz dyplomy. Na koniec spotkania zostały skierowane podziękowania dla dyrektora Marka Milczarka, grona pedagogicznego oraz uczniów gimnazjum.

>> LAUREATKA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO Z KLASY 0
Alicja Wlazło - uczennica klasy 0b, została laureatem II nagrody w IV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. "Papież Franciszek w oczach dzieci". Konkurs został zorganizowany przez Macieja Koniecznego z Katolickiego Stowarzyszenia "CIVITAS CHRISTIANA" w Turku pod patronatem ważnych osobistości kościelnych m.in. Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, Prymasa Polski i biskupów.
Uczennica wzięła udział w uroczystym podsumowaniu konkursu, które odbyło się 18 czerwca w Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu, gdzie otrzymała dyplom oraz wiele cennych nagród rzeczowych.
Alicja jest na początku swojej szkolnej kariery, ale można już zauważyć, jak bardzo jest uzdolniona plastycznie. Ponadto jest pracowita, sumienna i ponad swój wiek dojrzała. Jest to pierwsze tak ważne osiągnięcie uczennicy, które przyniosło jej wiele radości. Mamy nadzieję, że zachęci ono dziewczynkę do dalszego rozwijania swoich uzdolnień i zainteresowań. Uczennica wykonała pracę pod kierunkiem p. Justyny Piestrzyńskiej.

11 maja 2016 r. odbył się finał XX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Uczniowie ZS-P z Dobrej kolejny raz brali w nim udział. W etapie szkolnym udział wzięło 11 uczniów: klasa 4a - Julia Dzikowska, Martyna Dzikowska, Amelia Frątczak, Martyna Ignaczak, Jakub Jesionek, Konrad Kwiatkowski, Paweł Stasiak, klasa 4b - Gabriela Maciejewska, klasa 6a - Mateusz Ćwiek, Jakub Czupryński, Adrian Pabiańczyk. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się: Mateusz Ćwiek, Gabriela Maciejewska, Jakub Jesionek i Paweł Stasiak. Dwa kolejne etapy: rejonowy i wojewódzki, odbyły się z udziałem Pawła Stasiaka i Mateusza Ćwieka.
Mateusz Ćwiek został laureatem 1 miejsca XX Jubileuszowego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, zdobył 100% punktów z testu o swoim regionie, natomiast Paweł Stasiak - został finalistą.
Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu  historii, kultury, architektury, obyczajów, języka  Wielkopolski. Poznali sylwetki sławnych Wielkopolan i osoby związane z Wielkopolską. Na wszystkich etapach obowiązywał materiał dotyczący chrztu Polski i pierwszych Piastów oraz Powstania Wielkopolskiego. Należy podkreślić, że uczniowie musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami wykraczającymi poza podstawę programową SP.
17 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie XX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce w SP w Zalasewie, połączone z wręczeniem nagród laureatom i nauczycielom. Dzięki Mateuszowi i Pawłowi nasza szkoła może poszczycić się kolejnym sukcesem.
Uczniów do konkursu przygotowała p. Danuta Baranowska.

W maju i czerwcu uczniowie klas 5 SP przygotowywali na lekcjach plastyki zamki malowane na desce (inspiracja sztuką średniowiecza) oraz makiety chat ludowych, które zostały zaprezentowane pozostałym uczniom naszej szkoły podczas wystawy w dniach 7-17 czerwca.
Zajęcia i wystawa zorganizowane zostały przez p. Justynę Piestrzyńską.

W dniach 13-17 czerwca 2016 r. uczniowie klas 1 gimnazjum wraz z opiekunami: p. Iwoną Krawczyk, p. Katarzyną Włodarczyk, p. Marleną Jesionek i p. Małgorzatą Karpińską, przebywali na zielonej szkole. Uczniowie w czasie pięciu dni zwiedzali: Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Niedzicę - spacer po zaporze, zabytki Krakowa, Pieniny - spacer na Trzy Korony, Zakopane - Krupówki, Gubałówka, skocznia narciarska oraz okolice.
Ta wspaniała przygoda i lekcja w terenie niestety szybko dobiegła końca, na szczęście pozostały zdjęcia ...

16 czerwca 2016 r. uczniowie klas 3 Gimnazjum w Dobrej bawili się na balu gimnazjalnym. Uroczystość tradycyjnie otworzył polonez.
Kilkanaście par zaprezentowało się w tańcu, który staropolskim obyczajem rozpoczyna w naszym kraju wiele ważnych balów.
Następnie przyszedł czas na przemówienia, poczęstunek i świetną zabawę.
Bal gimnazjalny to dla trzecioklasistów moment równie radosny, jak i sentymentalny - przypomina, że dzisiejszy dzień jest początkiem końca pewnego etapu - już za kilka dni opuszczą mury tej szkoły i rozpoczną marsz ku dorosłości.
Ten jedyny w swoim rodzaju wieczór z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli.

>> NA ROWERACH "ŚLADAMI HISTORII"
Już po raz drugi  odbył się rajd rowerowy uczniów klasy 5a SP wraz z rodzicami i wychowawczynią p. Barbarą Bartosik.
Dzieci przynajmniej z jednym rodzicem stawiły się na placu przy kościele w Dobrej w sobotę 18 czerwca o godz. 11.30.
Gościnnie w rajdzie uczestniczył p. Stanisław Stasiak, który poprowadził zmagania rowerowe z przekazem historycznym. Cała grupa jadących osób zatrzymywała się w miejscach ciekawych i ważnych w gminie Dobra i dowiadywała się faktów z kart historii. Pierwszy postój był w miejscu upamiętniającym cmentarz choleryczny, następnie poszliśmy do nagrobków ewangelickich. Ponadto odwiedziliśmy miejsce pamięci Eugeniusza Kokolskiego ps. "Groźny", jar - skąd wypływa źródełko, Berlinek oraz cmentarz. Następnie dotarliśmy do Żeronic, do gospodarstwa agroturystycznego "Lolek", gdzie czekał na nas posiłek oraz gry i zabawy. Po mile spędzonym popołudniu, na placu przy kościele nastąpiło zakończenie wycieczki.
06 czerwca 2016 r. w Gimnazjum nr 1 w Turku odbył się finał XIII Rejonowego Konkursu Matematycznego "Czas na szóstkę", do którego zakwalifikowało się 89 uczniów z klas 6 SP oraz klas 1 i 2 gimnazjów. W konkursie nagrodzeni zostali uczniowie: kat. klas 6 SP II miejsce - Mateusz Ćwiek ze Szkoły Podstawowej w Dobrej, opiekun p. Dorota Górska, III miejsce - Andrzej Taranowicz ze Szkoły Filialnej w Piekarach, opiekun p. Agnieszka Urbańczyk; kat. klas 2 gimnazjum III miejsce - Kinga Jesionek z Gimnazjum w Dobrej, opiekun p. Iwona Krawczyk.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w niełatwej dziedzinie, jaką jest matematyka.

03 czerwca 2016 r. w świetlicy szkolnej ZS-P uczniowe klas 2 i 3 SP wzięli udział w projekcie czytelniczym poświęconym H. Ch. Andersenowi.
Każda klasa wytypowała swoich przedstawicieli do poszczególnych konkurencji:
- rozwiązywano rebusy i zagadki literackie,
- czytano fragmenty baśni H. Ch. Andersena,
- wykonano prace plastyczne do wybranej baśni.
Miłym przerywnikiem między zadaniami były piosenki o książkach śpiewane przez uczniów. Przedstawiciele klas byli dopingowani przez zasiadającą na widowni publiczność. Celem wspólnej zabawy było sprawdzenie wiedzy uczniów z zakresu znajomości twórczości Andersena. Wszyscy się świetnie bawili, a na zakończenie każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom. Ostatnim, a zarazem najbardziej emocjonującym punktem, okazało się ogłoszenie przez p. Danutę Zgolińską wyników konkursu na najlepszego czytelnika oraz najlepiej czytającą klasę w ramach programu "Książki naszych marzeń".
Tytuł "Najlepiej czytająca klasa w roku szkolnym 2015/16" zdobyła klasa 2c - wych. p. Agnieszka Maciejewska.
Tytuł "Najlepszy czytelnik" w klasach 1-3 zdobyły uczennice: Emilia Heresztyn i Natalia Mila (kl. 2a) - wych. p. Danuta Rozmus, Martyna Milczarek i Martyna Wesołowska (kl. 3b) - wych. p. Marzena Sobieracka.

W ramach akcji czytelniczej w naszej szkole zorganizowane zostały szkolne konkursy plastyczne.
Szkolny konkurs plastyczny na ulotkę promującą wybraną książkę
klasy 4 SP I miejsce - Mateusz Grzelewski (kl. 4b), II miejsce - Nikola Langowska (kl. 4b), III miejsce - Żaneta Nowak (kl. 4a) i Aneta Gil (kl. 4b), wyróżnienia - Amelia Frątczak, Konrad Kwiatkowski, Dawid Witkowski (kl. 4a), Gabriela Maciejewska (kl. 4b); klasy 5-6 SP I miejsce - Agnieszka Młotkiewicz (kl. 5b), II miejsce - Andżelika Grzesiak (kl. 6b), III miejsce - Justyna Młotkiewicz (kl. 5b), wyróżnienia - Marta Piasecka (kl. 5a)
Szkolny konkurs plastyczny na plakat promujący wybraną książkę
klasy 1-3 gimnazjum I miejsce - Julia Śmigielska (kl. 3b), II miejsce - Aleksandra Kopacka (kl. 3a), III miejsce - Aleksandra Bodlak (kl. 3a), wyróżnienia - Marta Śmigielska (kl. 3a), Oliwia Langowska, Mateusz Kosowski (kl. 3b)
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, zorganizowana została również wystawa pokonkursowa w Galerii prac plastycznych na korytarzu szkolnym.
Organizatorem konkursów była p. Justyna Piestrzyńska.

Rok 2016 uchwałą sejmową z dnia 22 grudnia 2015 r. został ustanowiony Rokiem Henryka Sienkiewicza. Przypada w nim bowiem 170. rocznica urodzin oraz 100. rocznica śmierci  noblisty. W związku z powyższym w ZS-P w Dobrej, noszącym imię tego sławnego pisarza, nie mogło zabraknąć inicjatyw związanych z upamiętnieniem obchodów Roku Sienkiewiczowskiego (Dzień Patrona Szkoły, Turniej Wiedzy o Henryku Sienkiewiczu, udział w akcji Ustanawiania Rekordu Polski "Jak najwięcej osób czytających wspólnie Sienkiewicza" oraz w  XXIV Ogólnopolskim Zlocie  Szkół Sienkiewiczowskich).
W dniu 2 czerwca wychowankowie klas 5 i 6 wzięli udział w wycieczce do Muzeum Literackiego im. H. Sienkiewicza w Poznaniu, zorganizowanej przez: p. Danutę Baranowską, p. Barbarę Woźniak i p. Pawła Janickiego. W zabytkowych wnętrzach staromiejskiej kamieniczki uczestnicy wycieczki wysłuchali barwnej opowieści o podróżach Henryka Sienkiewicza. Podziwiali wyroby rzemiosła artystycznego, dzieła sztuki, książki - wszystkie związane albo z osobą samego pisarza, albo nawiązujące do jego twórczości. Do najcenniejszych eksponatów udostępnianych zwiedzającym  zaliczyć należy m.in. popiersie, odlew prawej dłoni i maska pośmiertna H. Sienkiewicza wykonane przez rzeźbiarza Franciszka Ksawerego Blacka, rękopisy listów i drobnych utworów Sienkiewicza, pamiętnik "pięknej Wielkopolanki" Marii Radziejewskiej (według słów pisarza "przedostatniej jego miłości"), pamiętnik narzeczonej - Marii Kellerówny, rysunki pisarza, itp. Waloru atrakcyjności wędrówce szlakiem życia i twórczości noblisty dodała niewątpliwie możliwość korzystania z bogatych zbiorów multimedialnych poświęconych osobie pisarza.
Na zakończenie wizyty w muzeum dzieci wzięły udział w warsztatach tematycznych. Dziewczęta dowiedziały się w jaki sposób ubierała się XVII-wieczna szlachta polska, a po czym własnoręcznie projektowały stroje szlachcianek i szlachciców z epoki. Chłopcy natomiast odkrywali tajniki heraldyki, przyozdabiając herbami samodzielnie wykonane tarcze.
Pobyt w stolicy Wielkopolski nie mógł obyć się bez zwiedzania Starego Rynku oraz spotkania z architekturą barokową, czyli wizyty w Farze Poznańskiej (kościół uznawany jest za  jeden z najpiękniejszych XVII-wiecznych zabytków sakralnych w naszym kraju).
01 czerwca 2016 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobrej zorganizowany został Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka.
Rozpoczynający festyn dyrektor Marek Milczarek powitał uczniów, licznie przybyłych rodziców oraz mieszkańców Dobrej i okolic. Życzył wszystkim udanej zabawy, a uczniom złożył najlepsze życzenia z okazji ich święta.
Harmonogram imprezy był bardzo bogaty i atrakcyjny. Na placu rekreacyjnym odbyło się wiele konkursów. Przedszkolaki brały udział w konkursie "Wiosenny bukiet przedszkolaka", klasy 1-3 w konkursie "Słodkie pranie" i "Supermoda". Uczniowie klas 4-6 pokazali swoją kreatywność w konkursie "Mistrz kuchni", natomiast gimnazjaliści umiejętności fryzjerskie w konkursie "Superfryzjer". Po każdym konkursie następowało podsumowanie oraz wręczenie nagród i dyplomów. Na orliku odbyły się konkurencje sportowe. Nie zabrakło również muzyki i dobrej zabawy.
Podczas festynu wszyscy chętni mogli korzystać z karuzeli, zjeżdżalni, dmuchanego zamku, trampoliny, ściany wspinaczkowej, rodeo, a także pięknie pomalować sobie twarz przy specjalnie przygotowanym stanowisku.
Dodatkowo na wszystkich czekały kiełbaski i karkówka z grilla, grochówka, lody, ciasta domowe, popcorn, wata cukrowa i inne smakołyki.
Na zakończenie festynu podsumowano wyniki konkurencji sportowych, a także konkursów prozdrowotnych, organizowanych przez pedagoga szkolnego. Wszystkim uczestnikom wręczono nagrody i dyplomy.
Na zakończenie p. dyrektor podziękował wszystkim za liczną obecność i wspólne spędzenie czasu oraz wyraził nadzieję, że spotkamy się tu wszyscy za rok …

>> PREZENTACJE GIMNAZJALNYCH PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH
31 maja 2016 r. w świetlicy szkolnej odbyło się podsumowanie gimnazjalnych projektów edukacyjnych, przygotowanych przez kl. 2 gimnazjum.
Uczniowie od kilku miesięcy pracowali w kilkuosobowych zespołach nad podjętymi zadaniami pod czujnym okiem nauczycieli koordynatorów.
Metoda projektu propaguje działanie w grupie i rozwija umiejętności twórczego poszukiwania rozwiązań. Pomocą uczniom służyli wychowawcy, nauczyciele różnych przedmiotów, a nawet rodzice. W wyniku działań powstało 12 projektów w postaci filmów, prezentacji multimedialnych, stron internetowych, modeli urządzeń czy potraw kulinarnych. Publiczna prezentacja rezultatów prac w obecności dyrekcji szkoły, nauczycieli oraz uczniów klas 1 i 2 gimnazjum, stanowiła ich punkt kulminacyjny.
Zaprezentowana tematyka projektów gimnazjalnych była różnorodna. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się, jak serwisuje się samochód osobowy (wymiana kół, oleju, itp.) oraz w jaki sposób samodzielnie skonstruować silnik elektryczny. Uczniowie zaprezentowali miejsce pamięci niemieckiego obozu koncentracyjnego - Ravensbrück, budowę wiatraka typu koźlak oraz historię pięknego kościoła w Siedlątkowie.
Zaprezentowany został projekt o Kamilu Gardzieliku, dobrskim bokserze, jego droga do sukcesu, wywiad oraz filmy z treningów, walk i gal z wręczeniem nagród. Kamil Gardzielik na zaproszenie dziewczyn, które tworzyły o nim projekt, pojawił się na wspólnym spotkaniu i podziękował za ten projekt. Powiedział m.in. że niezależnie od miejsca zamieszkania, każdy kto wierzy i ciężko pracuje, może osiągać sukcesy i spełniać swoje marzenia.
Inna grupa, w ramach projektu zmierzyła sprawność fizyczną uczniów klas 2 gimnazjum i przedstawiła wyniki testów.
Ponadto, gimnazjaliści przedstawili program kulinarny, podczas którego częstowali koleżanki i kolegów pizzą, a także projekt pokazujący marzenia gimnazjalistów związane z dorosłością.
Wszystkie projekty zostały przyjęte z dużym uznaniem, a wkład pracy uczniów doceniony. Zdobyta wiedza, a zwłaszcza umiejętności, na pewno zostaną wykorzystane przez uczniów w przyszłości. Pan dyrektor Marek Milczarek podziękował uczniom oraz opiekunom ich projektów za dużą pracę w realizacji projektów oraz bardzo ciekawe wyniki prac.

>> SZKOLNY KONKURS GEOGRAFICZNY "MAPA ŚWIATA"
31 maja 2016 r. odbył się szkolny konkurs geograficzny dla uczniów klas 2-3 gimnazjum "Mapa świata". Wzięło w nim udział 9 gimnazjalistów. Uczestnicy konkursu otrzymali mapy konturowe świata, na których zaznaczali obiekty geograficzne (góry, wyżyny, niziny, depresje, morza, jeziora, rzeki, wyspy, półwyspy, zatoki, itp.). Do zaznaczenia było ok. 40 obiektów z 400 podanych do nauki. Wyniki konkursu: I miejsce - Żaneta Kołacińska (kl. 3b G), II miejsce - Kinga Jesionek (kl. 2b G), III miejsce - Daria Kowalczewska (kl. 2b G) i Patrycja Pawicka (kl. 3a G).
Uczniowie otrzymali nagrody (słuchawki, pendrive), dyplomy oraz oceny z geografii. Konkurs zorganizował p. Dariusz Piestrzyński.

>> UDZIAŁ W PROGRAMIE INSTA-LING
Od lutego 2016 r. nasza szkoła uczestniczy w programie do nauki słownictwa Insta.Ling. Jest to strona intermetowa do nauki słówek języków obcych, na której nauczyciel przydziela słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je w domu. Zarówno nauczyciel, jak i rodzice, otrzymują szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce. Uczestnictwo w Programie Insta.Ling dla szkół jest bezpłatne.  Link do strony: https://instaling.pl.
25 maja 2016 r. uczniowie klas 2 SP wraz z wychowawczyniami: p. I. Krajewską, p. A. Maciejewską i p. D. Rozmus, zorganizowali uroczystość z okazji Dnia Matki. Wierszem, piosenką i tańcem uczniowie wyrazili swoją miłość, szacunek i przywiązanie, jakimi darzą swoje mamy. Przemiłym gościom podarowali piękne laurki, chwilę zapomnienia o codziennych troskach oraz swe małe kochające serca.

23 maja 2016 r. odbyła się wycieczka do Torunia, w której uczestniczyli uczniowie klas 5 ze szkoły z Dobrej i grupa uczniów z klas 5 i 6 ze szkoły w Piekarach. Toruń to jedno z najlepiej zachowanych i najbogatszych w zabytki miast średniowiecznej Polski, które uczniowie mogli zobaczyć, a nawet dotknąć. Rejs statkiem po Wiśle przy wspaniałej pogodzie, smak toruńskich pierników czy krótka drzemka w pięknym Planetarium, pozostanie we wspomnieniach wszystkich uczestników wycieczki. Organizatorami wycieczki byli: p. Ewa Durka, p. Barbara Bartosik i p. Jerzy Durka.

22 maja 2016 r. zespół Dobrasy dwa uczestniczył w Powiatowym Przeglądzie Chórów Szkolnych w Malanowie.
Uczniowie wykonali trzy piosenki: "Wspaniała matka", "Chwalę ciebie Panie" - solo zaśpiewały Nikola Langowska i Iga Cieślak oraz piosenkę "A bodaj to" z repertuaru Tadeusza Woźniaka. Akompaniatorkami były prowadzące zespół nauczycielki: p. Marlena Jesionek i p. Małgorzata Karpińska.
Impreza ta weszła w coroczny harmonogram występów uczniów naszej szkoły i choć skład uczniowski się zmienia, to zawsze staramy się w niej uczestniczyć, ku zadowoleniu organizatorów.

Oblęgorek oczarował mnie zupełnie. Mało jest w Królestwie wiosek tak pięknie położonych. Henryk Sienkiewicz
W dniach 20-22 maja 2016 r. w Oblęgorku odbył się XXIV Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich.
Organizatorem był Zespół Placówek Oświatowych w Oblęgorku.
Organizowanie imprezy ma na celu kontynuowanie tradycji spotkań Braci Sienkiewiczowskiej, wymianę doświadczeń, współpracę szkół i nauczycieli, pogłębienie wiedzy o Patronie, poznanie miejsc związanych z pisarzem i nowych regionów kraju, szkół i miejscowości. Zloty organizowane są rokrocznie od 1993 r. w różnych miejscach w kraju z inicjatywy dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej - Antoniego Cybulskiego.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice gimnazjum - Julia Śmigielska, Oliwia Kacprzak oraz dyrektor p. Marek Milczarek i p. Dariusz Piestrzyński.
Tegoroczny zlot rozpoczął się pochodem uczestników imprezy przy dźwiękach orkiestry dętej. Ponad 200 uczniów z 53 szkół z całej Polski maszerowało w barwnych, historycznych przebraniach ulicą Sienkiewicza w Kielcach pod pomnik noblisty. Na czele korowodu szła reprezentacja Zespołu Placówek Oświatowych w Oblęgorku, gospodarza tegorocznej imprezy. Tuż za nimi maszerowała rodzina wybitnego pisarza.
Przy pomniku Sienkiewicza nie mogło zabraknąć pamiątkowych zdjęć. Uczestników w tym miejscu oficjalnie powitał wiceprezydent Kielc. Miło mi, jako współorganizator tego zlotu, was tutaj bardzo serdecznie powitać - mówił w trakcie uroczystości starosta kielecki. W województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Strawczyn jest takie miejsce jak Oblęgorek. Nic by nie było szczególnego w tym Oblęgorku, gdyby nie to, że tam przed laty przebywał, mieszkał i tworzył mistrz polskiej literatury Henryk Sienkiewicz - dodał.
O godz. 17ej w Kieleckim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala. W uroczystości wzięli udział m.in. potomkowie pisarza oraz znani aktorzy: Daniel Olbrychski i Jan Nowicki. Gala rozpoczęła się wprowadzeniem pocztów sztandarowych uczestników zjazdu i odśpiewaniem hymnu szkolnego przez uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Oblęgorku. Cieszę się, że przybyliście tu w tak licznym gronie. W zjeździe uczestniczy ponad 50 szkół, w tym jedna z Czech - zaznaczyła dyrektor szkoły w Oblęgorku.
Starosta kielecki życzył przybyłym, aby wyjechali z przekonaniem, że ziemia świętokrzyska jest piękna i gościnna.
Dzień drugi rozpoczął się mszą św. w kościele parafialnym w Chełmcach oraz złożeniem kwiatów na grobach potomków Henryka Sienkiewicza na cmentarzu w Chełmcach. Następnie uczestnicy przenieśli się do Oblęgorka, aby wziąć udział w festynie rekreacyjnym.
Podczas festynu podsumowano wyniki ogólnopolskich konkursów, zorganizowanym przez Zespół Placówek Oświatowych w Oblęgorku i wręczono nagrody. Uczennica klasy 3 naszego gimnazjum - Aleksandra Kopacka, została laureatką II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Bohaterowie dzieł Henryka Sienkiewicza". Opiekunem uczennicy był p. Dariusz Piestrzyński.
O godz. 14:30 rozpoczął się piknik edukacyjny w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz spotkanie z potomkami noblisty. Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których poznawali postaci z powieści noblisty, zwiedzali muzeum pisarza oraz grali w gry plenerowe.
Kierownik oddziału Muzeum Narodowego w Oblęgorku powiedziała, że uczestnicy zlotu po raz pierwszy gościli w miejscu, które pisarz otrzymał od narodu z okazji 25-lecia pracy twórczej. Tymczasem, jest to muzeum najstarsze i najbogatsze w zbiory - sprawia wrażenie, jakby Sienkiewicz opuścił je dopiero przed chwilą.
W niedzielę, w ostatnim dniu spotkania, uczestnicy zlotu udali się na wycieczkę do Chęcin. Zwiedzili m.in. zamek w Chęcinach, gdzie realizowano sceny batalistyczne do filmu "Pan Wołodyjowski" oraz Centrum Nauki Leonardo da Vinci.
W przyszłym roku organizatorem zlotu będzie szkoła sienkiewiczowska w Puławach.
18 maja 2016 r. w Przykonie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Szkołę w Dobrej reprezentowali uczniowie i odpowiednio zajęli lokaty: Wiktor Gebler (kl. 5b) - III miejsce, awans do mistrzostw województwa, Dawid Grubski (kl. 5b) - XXIII miejsce, Kacper Krawczyk (kl. 5b) -  XXVII miejsce, opiekun: p. Barbara Bartosik; Marlena Klejszmidt (kl. 5a) - V miejsce, awans do mistrzostw województwa, Agnieszka Olas (kl. 6a) - IX miejsce, opiekun: Jolanta Świerczyńska.

12 maja 2016 r. w świetlicy szkolnej odbył się konkurs dla klas 4 pod hasłem "Jedzmy smacznie, zdrowo, kolorowo".
Zadaniem konkursowym było przygotowanie w ciągu kilkunastu minut zdrowych, pysznych i kolorowych kanapek, z artykułów przygotowanych przez organizatorki konkursu: pedagoga szkolnego p. Jolantę Janicką i pielęgniarkę szkolną p. Janinę Jafra. W konkursie wzięło udział 18 uczniów (9 zespołów dwuosobowych). Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i ciekawymi pomysłami. Z jajek, pomidorów, ogórków, itd. wyczarowali świnki, myszki, buźki uśmiechnięte, itp. Jury wyróżniło 5 najciekawszych 5 zespołów, które wykonały najładniejsze i najbardziej apetyczne kanapki.
I miejsce zajął zespół z klasy 4a: Dominika Smolińska i Alicja Jesionek, II miejsce zespół z klasy 4b: Kinga Gibasiewicz i Julia Szablewska, III miejsce zajęły trzy zespoły z klasy 4b: Nikola Langowska i Gabriela Maciejewska, Mateusz Grzelewski i Jordan Witkowski, Michał Sypniewski i Mateusz Olas.
Nagrody w konkursie ufundowała Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dobrej.

23 maja 2016 r. w świetlicy szkolnej odbył się konkurs wiedzowy pod hasłem "Ratujmy życie" z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. W konkursie rywalizowały 4 drużyny czteroosobowe z klas 3 gimnazjum. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą teoretyczną oraz umiejętnościami praktycznymi udzielania pierwszej pomocy. Uczniów do konkursu przygotowała pielęgniarka szkolna p. Janina Jafra.
Konkurs  zorganizowała i przeprowadziła pedagog szkolny p. Jolanta Janicka.
I miejsce zajął zespół klasy 3b: Julia Śmigielska, Daria Dygas, Mateusz Kosowski, Mateusz Wodziński.
II miejsce zespół klasy 3b: Julia Gebler, Natalia Stefaniak, Oliwia Kacprzak, Michal Jesionek.
III miejsce zespół klasy3a: Patrycja Pawicka, Marta Śmigielska, Aleksandra Kopacka, Patryk Wypiorczyk.
IV miejsce zespół klasy 3a: Aleksandra Bodlak, Julia Szwankowska, Natalia Wojtysiak, Dawid Kos.
Nagrody w konkursie ufundowała Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dobrej.

Aleksandra Kopacka - uczennica klasy 3 Gimnazjum w Dobrej, została laureatką II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym pt. "Bohaterowie dzieł Henryka Sienkiewicza", zorganizowanym w ramach XXIV Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich przez Zespół Placówek Oświatowych w Oblęgorku. Opiekunem uczennicy był p. Dariusz Piestrzyński.

W ramach posumowania obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski uczniowie klas 4 ZS-P w Dobrej udali się na wycieczkę do Kaliskiego Grodu Piastów na Zawodziu. Odbyli pełen niecodziennych wrażeń rejs łodzią Calisia skonstruowaną (przez pana Mieczysława Machowicza) na wzór najstarszego w Polsce wizerunku łodzi, który widnieje na drzwiach katedry gnieźnieńskiej. Rejs dawnym szlakiem bursztynowym po Prośnie, oprócz walorów rekreacyjnych i przyrodniczych, stał się okazją do wysłuchania opowieści o tematyce historycznej.
Kolejnym punktem programu była wizyta w skryptorium, gdzie w ramach godzinnych warsztatów uczniowie poznali techniki i sposoby tworzenia średniowiecznych dokumentów pisanych. Mieli też okazję spróbować własnych sił w nauce średniowiecznej kaligrafii. Posługując się gęsim piórem młodzi skrybowie przepisywali fragment kroniki Galla Anonima "Jak Mieszko pojął za żonę Dąbrówkę", a najładniejsze prace zostały opatrzone najstarszą pieczęcią lakową miasta Kalisza.
Niewątpliwą atrakcją dla wszystkich uczestników wyjazdu okazały się dwugodzinne warsztaty archeologiczne. W zaimprowizowanych stanowiskach archeologicznych młodzi pasjonaci historii, poszukując śladów dawnego życia, dokonywali wykopalisk. Mozolna praca została nagrodzona licznymi "skarbami z przeszłości". Wśród odnalezionych przez dzieci przedmiotów znalazły się m.in. fragmenty ceramiki, kamienie, kości, a nawet narzędzia wykonane z metalu. Wydobyty materiał został dokładnie oczyszczony i udokumentowany.
Następnie uczniowie wraz z przewodnikiem udali się na przechadzkę po Kaliskim Grodzie Piastów. Podziwiając rekonstrukcję grodu warownego z X wieku zgłębiali tajemnice przeszłości jednego z najważniejszych grodów wczesnośredniowiecznej Polski. Dowiedzieli się również jak żyli i czym trudnili się  przodkowie kaliszan. Ciekawostką przygotowaną dla uczestników wycieczki była prezentacja historycznej broni miotającej. Śmiałków pragnących spróbować swoich sił w zakresie władania łukiem czy procą oraz chętnych do pamiątkowej fotografii w zbroi wikinga nie brakowało.
Na zakończenie tej historycznej wyprawy uczniowie odwiedzili zabytkowy kościółek św. Wojciecha na Zawodziu, w którym znajduje się replika Drzwi Gnieźnieńskich. W tej  niezwykłej scenerii wysłuchali barwnej opowieści o chrzcie Polski, jak również o życiu i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha.
Organizatorami wycieczki byli nauczyciele: p. Danuta Baranowska, p. Barbara Woźniak, p. Paulina Krzyżańska oraz p. Paweł Janicki.
18 maja 2016 r. uczniowie klas 1a, 1c i 1d udali się na całodniową wycieczkę do Kołacinka. Naszą przygodę w  Dinoparku rozpoczęliśmy od spaceru po ścieżce ery mezozoicznej. Pan przewodnik ciekawie opowiedział  o napotkanych w parku prehistorycznych gadach. Dla dzieci prawdziwą niespodzianką był wynurzający się na zaklęcie z jeziora dinozaur. Obejrzeliśmy film pt. "Czy wyginiemy jak dinozaury?" i wystawę skamielin. Potem udaliśmy się do sali zabaw, gdzie dzieciaki miały czas na zabawę. Niewątpliwą atrakcją dla wszystkich uczestników wycieczki okazała się  bajkowa ścieżka. U jej wrót powitała nas wielka księga i magiczna brama, a za nią czekał  świat baśniowych bohaterów. Naszą przygodę zakończyliśmy na placu zabaw. Dzieci chętnie bawiły się, szczególnie w piaskownicy, w której można było wykopać szkielet dinozaura oraz wyciągu linowym.
Czas spędzony na terenie Dinoparku zostawił po sobie wiele miłych wrażeń.
Opiekunami byli: p Małgorzata Błażełek, p. Iwona Śmieja, p. Kamila Pawłowska i p. Wojciech Błażełek.

18 maja 2016 r. przypadała 96. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II. Z tej okazji w samo południe uczniowie ZS-P w Dobrej, oddali cześć Papieżowi Polakowi. Spotkanie miało charakter urodzinowego koncertu pod hasłem: "A przecież nie cały umieram, to co we mnie niezniszczalne trwa". W montażu słowno-muzycznym gimnazjaliści przypomnieli wzniosłe i wyjątkowe słowa ukochanego Ojca Świętego, które wspominane były z wielkim sentymentem. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem "Barki", po czym uczniowie przybliżyli zebranym historię życia rodziny Wojtyłów, w której wychował się Jan Paweł II. Płynące prosto w z serca, wzruszające słowa, utworów takich jak: "Emilii - Matce mojej", "Natchnienie", "Do sosny polskiej", "Redemptor hominis", "Spełnienie - Apokalipsis", trafiły do serc zgromadzonych, wywołały zadumę i emocje na twarzach, nawet najmłodszych uczestników. Nie mogło również zabraknąć nawiązania do Światowych Dni Młodzieży, zainicjowanych właśnie przez Jana Pawła II.
Uroczystość szkolna zakończyła się wspólnym wykonaniem oficjalnego hymnu ŚDM Kraków 2016 "Błogosławieni miłosierni".
Uświetnieniem rocznicy urodzin Papieża Polaka był wieczorny występ w kościele Św. Trójcy w Skęczniewie, gdzie na zaproszenie księdza proboszcza uczniowie gimnazjum przedstawili swój program tamtejszym parafianom. Ich występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, brawom nie było końca, a na niektórych twarzach zagościła niejedna łza …
Montaż słowno-muzyczny powstał przy współpracy p. Edyty Górskiej i p. Ewy Czerwińskiej; oprawę muzyczną przygotowała p. Marlena Jesionek, a dekorację p. Justyna Piestrzyńska.

>> SPOTKANIE Z PISARKĄ JOANNĄ OLECH
17 maja 2016 r. Centrum Kultury w Dobrej odwiedziła pisarka Joanna Olech. Pani Joanna jest  absolwentką warszawskiej ASP, ilustratorką i autorką wielu książek dla dzieci i młodzieży, laureatką licznych nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Naszej Księgarni, nagrody im. Kornela Makuszyńskiego, nagrody specjalnej Polskiej Sekcji IBBY.
Uczniowie klas 4 skorzystali z tej niecodziennej okazji i z wielkim entuzjazmem przyjęli zaproszenie na spotkanie z autorką doskonale im znanej Dynastii Miziołków. Pani Olech opowiedziała dzieciom o początkach swojej pisarskiej kariery, a następnie w nietuzinkowy sposób zaprezentowała swój dorobek twórczy. Zasiadający na widowni uczniowie na gorąco tworzyli niesamowite historie o smokach, które ilustrowała pisarka (dając tym samym wyraz swoim plastycznym zdolnościom) oraz uczestniczyli w licznych konkursach i quizach, w których nagrodami były słodkości. Nie obyło się również bez pytań o bohaterów lubianej przez wszystkich Dynastii Miziołków i losy ich pierwowzorów (rodzina i przyjaciele pisarki). Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali autografy i dedykacje w książkach lub na specjalnie przygotowanych kartkach z Miziołkową i Smokową pieczątką.
Pani Joanna Olech swoją otwartością i poczuciem humoru wprawiła młodą publiczność  w zachwyt. To spotkanie na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów i z pewnością zachęci ich do bliższego kontaktu z twórczością pisarki.

13 maja 2016 r. w Hali Sportowej odbyło się spotkanie autorskie z dr Dariuszem Wizorem - historykiem, nauczycielem, wykładowcą uniwersyteckim i autorem serii ciekawych książek o polskich władcach.

13 maja 2016 r. uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w lekcji z dziedziny astronomii. Do szkoły przyjechało Mobilne Planetarium i w czasie projekcji filmu uczniowie uczestniczyli w badaniu Kosmosu. Najmłodsi uczniowie SP w sposób przyjemny i z zaciekawieniem poznawali Układ Słoneczny, z kolei dla starszych gimnazjalistów była to okazja do pogłębienia i usystematyzowania dotychczasowej wiedzy o Kosmosie oraz odbycia podróży po niebie.

W ramach obchodów 170 rocznicy urodzin Henryka Sienkiewicza, 100 rocznicy śmierci Noblisty oraz 50-lecia powstania Muzeum w Woli Okrzejskiej, w dniu 5 maja uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej przyłączyli się do akcji Ustanawiania Rekordu Polski "Jak najwięcej osób czytających wspólnie Sienkiewicza". Bezpośrednie spotkanie z twórczością Patrona Szkoły rozpoczęło się punktualnie o godz. 10.00 od wspólnego odczytania fragmentu "Potopu". Następnie uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum na czele z panem dyrektorem oraz nauczycielami i absolwentami szkoły zaprezentowali fragmenty takich dzieł jak: "Ouo vadis", "W pustyni i w puszczy", "Pan Wołodyjowski", "Bez dogmatu", "Ogniem i mieczem", "Latarnik", "Szkice węglem", "Krzyżacy", i wiele innych dzieł wieszcza narodu polskiego.
Udział w przedsięwzięciu bicia rekordu był kolejnym punktem obchodów Roku Sienkiewiczowskiego w ZS-P w Dobrej.
W akcji propagującej czytelnictwo oraz twórczość patrona Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej wzięło udział 275 osób.
Całej akcji kibicowali i pełnili funkcję niezależnych świadków zaproszeni funkcjonariusze Policji.
Niewątpliwie całe przedsięwzięcie cieszyło się szerokim zainteresowaniem dzieci, młodzieży i nauczycieli naszej szkoły.
Przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze, a nietypowa lekcja języka polskiego na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów.
05 maja 2016 r. w Gimnazjum w Słodkowie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Organizatorami turnieju byli: Gimnazjum w Słodkowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słodkowie, Komenda Powiatowa Policji w Turku, Starostwo Powiatowe w Turku oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
W konkursie udział wzięli wyłonieni w etapie gminnym reprezentanci 8 szkół podstawowych (drużyny czteroosobowe) i 7 szkół gimnazjalnych (drużyny trzyosobowe) z terenu powiatu tureckiego. Z naszej szkoły udział wzięły dwie drużyny, ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z przepisów ruchu drogowego, udzielania pomocy przedmedycznej oraz sprawnością na torze.
W kategorii gimnazjów I miejsce zajęli uczniowie ze szkoły w Dobrej i będą reprezentować powiat turecki w etapie wojewódzkim konkursu.
Skład zespołu: Julia Gebler, Oliwia Witkowska, Michał Jesionek. Ponadto, Michał Jesionek został najlepszym zawodnikiem w kategorii gimnazjów. Uczniowie otrzymali puchar, nagrody rzeczowe oraz dyplomy.
Drużyna SP w składzie: Wiktoria Dudek, Dobrosława Kaliszak, Maciej Gil i Wiktor Gebler, zajęła IV miejsce.
Opiekunami drużyn byli: p. Wojciech Błażełek, p. Dariusz Piestrzyński i p. Marlena Jesionek.
W etapie wojewódzkim Turnieju BRD, który odbył się 12 maja we Wrześni nasza drużyna w składzie: Julia Gebler, Oliwia Witkowska, Michał Jesionek, zajęła 5 miejsce na 31 zespołów z całego województwa. Uczniów do konkursu przygotowali: p. Wojciech Błażełek i p. Dariusz Piestrzyński.

04 maja 2016 r. klasy 4 były na wycieczce w Warszawie. Program obejmował zwiedzanie: Muzeum Fryderyka Chopina, Zamku Królewskiego, stadionu narodowego, Starówki z pomnikiem Syrenki, Parku Łazienkowskiego. Pogoda dopisała i humory również. Wszystkie punkty wycieczki zostały zrealizowane i dzieci po dniu pełnym wrażeń zadowolone wróciły do domów.
Opiekunowie wycieczki: p. Marlena Jesionek, p. Ewa Szczepańska, p. Danuta Zgolińska.

03 maja 2016 r. w kościele parafialnym p/w NNMP w Dobrej o godz. 17ej księża Zygmunt Chromiński i Szymon Lewandowski koncelebrowali Mszę św. w intencji Ojczyzny. Parafianie wraz z orkiestrą strażacką zgromadzili się przed budynkiem probostwa, skąd procesjonalnie udali się do kościoła. Tam homilię wygłosił ks. Szymon Lewandowski. Powiedział w niej, że mądra i dalekowzroczna decyzja księcia Mieszka sprzed 1050 lat ukształtowała dalsze losy państwa polskiego. Gdyby nie Chrzest - nie byłoby ślubów Jana Kazimierza, wiktorii wiedeńskie, pierwszego Millenium i św. Jana Pawła II. Po zakończeniu mszy św. uczniowie ZS-P wystąpili w spektaklu pt. "Chrzest Mieszka". Ukazali w nim, jak polityczna mądrość księcia Mieszka zaowocowała małżeństwem z Dobrawą - a następnie przyjęciem Sakramentu Chrztu. Młodzi artyści w historycznych strojach odtworzyli tamte chwile. Parafianie mogli zobaczyć również dwór Mieszka. Księżniczkę Dobrawę zagrała Anna Graczyk, a Mieszka Krystian Świętochowski.
Przedstawienie przygotowały: p. Barbara Woźniak i p. Danuta Baranowska. Oprawę muzyczną zapewniła p. Marlena Jesionek. Równolegle w kościele przedstawiono wystawę fotograficzną, ukazującą kulturę plemion pogańskich z X wieku, obchody Pierwszego Milenium w roku 1966 oraz postać św. Jana Pawła II. Wystawę przygotował p. Paweł Janicki. Na drugiej tablicy wystawowej przypomniano uroczystości Chrztu Polski, którą obchodzono w szkole podczas parafialnych rekolekcji wielkopostnych.
Wtorkowa uroczystość miała za zadanie przypomnieć również 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dlatego na koniec uczeń Bartłomiej Wypiór przeczytał tekst o okolicznościach jej uchwalenia. Przygotowali go do tego historycy - Ewa i Jerzy Durkowie.
Na zakończenie burmistrz Andrzej Piątkowski podziękował wszystkim za przybycie i złożył obecnym w kościele życzenia. Następnie wszyscy przeszli na Skwer JPII, gdzie złożono wiązanki kwiatów przed tablicą upamiętniającą konfederatów barskich, którzy zginęli w bitwie nieopodal Dobrej - a także przed pomnikiem Jana Pawła II oraz ofiar katastrofy smoleńskiej.

23 kwietnia 2016 r. 58 zespołów z różnych zakątków województwa brało udział w 7. Wielkopolskim Festiwalu Tańca  "Tańczące Trzewiczki" w Ślesinie. Wśród 34 formacji w kategorii 7-11 lat naszą szkołę reprezentowały uczennice klas 1: Maria Gajewska, Kalina Kośla, Zuzanna Jesionek, Łucja, Oliwia i Laura Łukaszczyk, Kinga Sypniewska, Anastazja Borusiak, Natasza Glinkowska, Nikola Marek, przygotowane przez p. Małgorzatę Błażełek, p. Iwonę Śmieja, i p. Aleksandrę Gajewską. Uczennice miały okazję pokazać się szerokiej publiczności, która nagrodziła ich występ "Tańczące śnieżynki" gromkimi brawami. Festiwal był dla naszych dziewczynek, nauczycieli oraz towarzyszącym dzieciom rodziców wielkim przeżyciem, wspaniałą zabawą i nowym, ale jakże ciekawym doświadczeniem. Świetna atmosfera i dobra organizacja pozwoliły w pełni przeżywać niezwykle emocjonujące widowisko. Wyjazd i udział w przeglądzie nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc rodziców, dyrekcji szkoły i nauczycieli. Stroje, w których wystąpiły uszyła jedna z mam p. M. Łukaszczyk, a o profesjonalny makijaż zadbała inna mama p. A. Kośla. Uczennice prezentowały się i tańczyły pięknie. Na długo zapamiętają wyjątkowy klimat festiwalu, co pewnie zaowocuje kolejnymi próbami udziału w podobnych konkursach.

>> UCZNIOWIE NA "MARSZU PAMIĘCI"
Młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej zaproszona została na "IV Marsz Pamięci", jaki odbył się w piątek - 22 kwietnia w Byłym Obozie Zagłady w Chełmnie n/Nerem. Zorganizowany on został z inicjatywy Starosty Kolskiego Wieńczysława Oblizajka oraz Dyrekcji Obozu w Chełmnie n/Nerem. "Marsz Pamięci" ma miejsce w Lesie Rzuchowskim, który stał się grobem dla ponad 200 tysięcy Polaków. Większość spoczywających tam ofiar to Polscy Żydzi. Niemcy testowali na nich masowe zabijanie ludzi za pomocą spalin z samochodu. Egzekucje w okolicznych lasach przeżyło zaledwie 5-6 osób, którym udało się uciec. Na tegoroczne obchody zaproszeni zostali radni powiatowi, wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu - a także lokalni regionaliści oraz młodzież szkolna. Wśród zaproszonych byli także uczniowie ZS-P w Dobrej. Wraz z uczniami: Kingą Jesionek, Kingą Janiak, Katarzyną Sikorską, Darią Dygas, Aleksandrą Raźniewską, Anną Graczyk, Wiktorem Zielińskim, Mają Kęską, Agnieszką Olas, Kacprem Bystrzyckim, Adrianną Kłos, Kacprem Kazimirczykiem, Martyną Wałowską, Pauliną Górczyńską,  Natalią Mielczarek i Andżeliką Dzikowską, pojechał Dyrektor Szkoły pan Marek Milczarek. Opiekę grupie zapewnili nauczyciele: Danuta Baranowska (historia) i Paweł Janicki (religia).
Po przywitaniu zgromadzonych gości przez dr Piotra Wąsowicza i wystąpieniu Dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie dr Anny Ziółkowskiej głos zabrał kolski Starosta. Powiedział: Spotykamy się już po raz czwarty i wspólnie odbieramy lekcję historii. Ja pierwszy raz tą lekcję odrobiłem 50 lat temu, gdy ten pomnik był odsłaniany. Wtedy byłem tu z mamą - więźniarką Obozu Koncentracyjnego Ravenzbruck. Wywarło to wtedy ogromne wrażenie, bo pamiętam doskonale tą uroczystość. Pamiętam wrażenia, pamiętam szczegóły i salwy honorowe. Pamiętam czarne róże przywiezione przez Żydów z Izraela. (…). Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tym miejscu, i myśleć - że to powinno być przestrogą dla naszego pokolenia i przyszłych - żeby to się nigdy więcej nie powtórzyło. Mam nadzieję, że te nasze spotkania do tego się przyczyniają. Następnie nastąpił występ chóru "Kantata" z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole, po którym wszyscy w milczeniu przeszli pod "Ścianę Pamięci". Tam uczniowie kolskiego Liceum przedstawili raport H. Wasera z konspiracyjnej grupy Oneg Szabat opisującego proces mordowania Żydów w Chełmnie, a także zagłady fragmenty wspomnień nielicznych "Ocalonych" z Chełmna. Na końcu złożono kwiaty oraz zapalono znicze.
12 kwietnia 2016 r. w ZS-P w Dobrej odbyły się eliminacje szkolne XVIII edycji Konkursu "Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania", w których uczestniczyło 24 czwartoklasistów z Dobrej i 6 ze Szkoły Filialnej w Piekarach. Do etapu gminnego zakwalifikowano 5 uczniów ze szkoły w Piekarach: Magdalena Kraska, Łucja Izydorczyk, Natalia Kominiarczyk, Oliwia Dulin, Dominika Kurzawa (opiekun: p. D. Baranowska) oraz 11 uczniów ze szkoły w Dobrej: Iga Cieślak, Amelia Frątczak, Aneta Gil, Martyna Ignaczak, Nikola Langowska, Gabriela Maciejewska, Wiktoria Pakuła, Dominika Smolińska, Konrad Kwiatkowski, Paweł Stasiak, Marcin Gawron (opiekun: p. B. Woźniak).
19 kwietnia w Centrum Kultury w Dobrej przeprowadzono eliminacje gminne w/w konkursu. Jury, po wysłuchaniu wszystkich wystąpień, tytuł Gminnego Mistrza Pięknego Czytania przyznało Nikoli Langowskiej, I v-ce Mistrzem została Aneta Gil, a II v-ce Mistrzem - Konrad Kwiatkowski.

Rozstrzygnięcie konkursu "Wybieramy ..." nastąpiło 26 kwietnia w siedzibie organizatora, tj. Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku. Uczestniczyło w nim 11 uczniów klas czwartych z terenu powiatu tureckiego, którzy prezentowali fragmenty prozy znanej pisarki i ilustratorki książek dla dzieci - Joanny Olech (przewodnicząca jury). Po odczytaniu tekstów przez uczniów, jury wręczyło wszystkim uczestnikom konkursowych zmagań dyplomy, nagrody książkowe oraz upominki. Ponadto wyłoniło Super Mistrzów i Mistrzów Pięknego Czytania. Naszą gminę reprezentowała Aneta Gil (kl. 4b), której przyznano tytuł Mistrza Pięknego Czytania. Niewątpliwą atrakcją dla dzieci biorących udział w konkursie okazało się spotkanie autorskie z Joanną Olech, podczas którego mogły porozmawiać z pisarką, a także zdobyć jej autograf.

W dniach 18-20 kwietnia uczniowie klas 3 gimnazjum pisali egzamin gimnazjalny.
18 kwietnia - część humanistyczna (język polski, historia, wos).
19 kwietnia - część matematyczno-przyrodnicza (matematyka, przedmioty przyrodnicze).
20 kwietnia - część językowa (język obcy nowożytny).

11 kwietnia 2016 r. uczniowie klas 3 gimnazjum: Patrycja Pawicka, Julia Gebler i Mateusz Wodziński, wzięli udział w X Powiatowym Konkursie Geograficznym "Znaszli swój kraj?" w LO w Turku. W konkursie wzięło udział 24 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu tureckiego. W pierwszym etapie uczniowie pisali test ze znajomości geografii Polski, poszerzony o zagadnienia krajoznawcze oraz wiadomości o powiecie tureckim. Do finału awansowało 12 uczniów, w tym dwóch uczniów naszej szkoły: Mateusz Wodziński, który uzyskał 2 wynik oraz Patrycja Pawicka - 3 wynik.
Wyłoniona 12 najlepszych stworzyła cztery mieszane zespoły i rywalizowała ze sobą w formie quizów i zadań z wykorzystaniem map, zdjęć Google Earth, itp. Uczniowie musieli wykazać się znajomością geografii Polski oraz naszego powiatu, rozpoznać znane miejsca, czy po prostu szybko kojarzyć fakty. Konkursowicze otrzymywali także pytania kręcąc geograficznym "kołem fortuny" oraz celując lotką w specjalną tarczę. Mateusz Wodziński ze swoją grupą zajął III miejsce, a Patrycja Pawicka - IV miejsce. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. W przerwie konkursu wystąpił geograf i prezenter pogody p. Tomasz Zubilewicz, który opowiadał o telewizji "od kuchni" i synoptyce.
Konkurs prowadził nauczyciel geografii LO p. Witold Wojciechowski. Uczniów do konkursu przygotował p. Dariusz Piestrzyński.

>> UDZIAŁ W PROJEKCIE "UMIEM PŁYWAĆ"                                                                                               Publikacja: 08.04.2016
Szkoła Podstawowa w Dobrej realizuje projekt powszechnej nauki pływania "Umiem pływać". Projekt dofinansowano ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów w ramach dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Zadaniem "Przez naukę pływania do kształtowania sylwetki i troski o swoje zdrowie" objęto 90 uczniów klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Dobrej oraz Szkoły Filialnej w Piekarach. Program zajęć obejmuje 10 wyjazdów na basen do Turku wraz z nauką pływania w terminie od 03.03.2016 r. do 12.05.2016 r. Opiekę nad uczestnikami wyjazdów sprawują wychowawcy: I tura - p. D. Rozmus, p. A. Maciejewska, p. M. Jesionek, II tura - p. I. Krajewska, p. B. Kubiak, p. A. Dawid. Zajęcia na basenie prowadzą instruktorzy nauki pływania.
Więcej na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki: http://www.msport.gov.pl/kampania/projekt-powszechnej-nauki-plywania-umiem-plywac-1

>> SPRAWDZIAN KLAS 6 SP
05 kwietnia 2016 r. uczniowie klas 6 szkoły podstawowej zmagali się ze sprawdzianem po klasie szóstej.
Patrycja Pawicka, uczennica klasy 3 gimnazjum, zajęła III miejsce w VII Powiatowym Konińskim Konkursie Geograficznym, organizowanym corocznie przez Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. Finał konkursu odbył się 17 lutego 2016 r. w III Liceum im. C.K. Norwida w Koninie. Tematyka konkursu obejmowała geografię fizyczną świata oraz orientację na mapie fizycznej świata. Uczestniczyło w nim 33 uczniów z gimnazjów rejonu konińskiego. Z naszej szkoły w finale udział wzięli także: Mateusz Wodziński (7 miejsce) i Patrycja Zasiadczyk. Podsumowanie konkursu wraz z wręczeniem dyplomów i nagród odbyło się 2 kwietnia podczas XII Konińskiego Forum Oświatowego w Koninie. Uczniów do konkursu przygotował p. Dariusz Piestrzyński.

>> KONKURS PLASTYCZNY "PALIĆ, NIE PALIĆ - OTO JEST PYTANIE?"
31 marca 2016 r. w naszej szkole rozstrzygnięty został etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Palić, nie palić - oto jest pytanie?" dla uczniów klas 5. Nagrodzone uczennice: I miejsce - Justyna Młotkiewicz (kl. 5b), II miejsce - Paulina Piasecka (kl. 5a), III miejsce - Agnieszka Młotkiewicz (kl. 5b), wyróżnienia - Dobrosława Kaliszak, Iga Kaczmarek i Natalia Jańczak (kl. 5a). Praca Justyny Młotkiewicz została przesłana do etapu powiatowego. Nagrodzone i wyróżnione prace zostały zaprezentowane podczas wystawy pokonkursowej na korytarzu szkolnym.
Koordynatorem konkursu była p. Justyna Piestrzyńska.

Wiosnę 2016 uczniowie klas 1-3 SP powitali w szczególny sposób. 21 marca w świetlicy szkolnej odbył się turniej pt. "Gramy w zielone" pod kierunkiem p. Jolanty Piekarskiej i p. Marzeny Sobierackiej.

21 marca 2016 r. w naszej szkole została zorganizowana wystawa wielkanocna, na której zaprezentowano najlepsze prace plastyczne uczniów związane tematycznie ze świętami wielkanocnymi. Na plastyce i kole plastycznym uczniowie wykonywali m.in. pisanki, kurczaki i zajączki wielkanocne, palemki czy kolaże o tematyce świątecznej. Zaprezentowano również nagrodzone prace konkursowe z okresu rekolekcji oraz prace laureatów szkolnych konkursów plastycznych związanych tematycznie ze zbliżającymi się świętami.
Nagrodzeni uczniowie:
"Kartka wielkanocna" (klasy 4-5 SP) I miejsce - Żaneta Nowak (kl. 4a), II miejsce - Marta Piasecka, Iga Kaczmarek (kl. 5a), III miejsce - Konrad Kwiatkowski (kl. 4a).
"Pisanka wielkanocna" (klasy 6 SP i 1-3 gimnazjum) I miejsce - Andżelika Dzikowska (kl. 6b), Patrycja Pawicka (kl. 3a), II miejsce - Martyna Wałowska (kl. 6b), Roksana Michalak (kl. 1b G), III miejsce - Natalia Mielczarek (kl. 6b), Aleksandra Kopacka (kl. 3a G), wyróżnienia - Justyna Fryt, Paulina Górczyńska (kl. 6b), Kamil Raźniewski (kl. 2a G), Nikola Taborek, Kinga Janiak (kl. 2b G), Natalia Wojtysiak (kl. 3a G).
"Wielkanocne origami" (klasy 5-6 SP i 1-3 gimnazjum)  
Ze względu na wysoki poziom prac przyznano trzy I miejsca: Andżelika Dzikowska (kl. 6b), Kacper Czupryński (kl. 1b G), Nikola Taborek (kl. 2b G).
"Pisanka wielkanocna" (klasy 1-5 SP - rekolekcje) I miejsce - Rozalia Dembowiecka (kl. 2b), II miejsce - Dominika Smolińska (kl. 4a), Julia Kaczewiak (kl. 4b), II miejsce - Natalia Grzesiak (kl. 3a), II miejsce - Amelia Kołodziejczyk (kl. 4b), Gabriela Maciejewska (kl. 4b), III miejsce - Kalina Kośla (kl. 1a), III miejsce - Alicja Jesionek (kl. 4a), Wiktoria Dudek (kl. 5a), wyróżnienia - Zuzanna Rosiak, Łucja Łukaszczyk (kl. 1a), Beata Kosobudzka, Martyna Milczarek (kl. 3b). Organizatorem wystawy i konkursów świątecznych była p. Justyna Piestrzyńska, natomiast konkursu rekolekcyjnego - p. Krystyna Kuszczyńska, p. Justyna Piestrzyńska oraz ks. Szymon Lewandowski.

19 marca 2016 r. w Centrum Kultury w Sycowie odbył się XXIII Festiwal Piosenki Religijnej i Refleksyjnej. Jego głównym celem jest propagowanie kultury muzycznej oraz poezji śpiewanej i religijnej wśród młodego pokolenia. Impreza zgromadziła ponad sześćdziesięciu uczestników z rejonu województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego. Festiwal ten przeznaczony był dla uzdolnionych muzycznie uczniów ze szkół podstawowych oraz gimnazjum i miał charakter otwarty. Naszą szkołę reprezentował zespół "Dobrasy 2", prowadzony przez p. Marlenę Jesionek i p. Małgorzatę Karpińską. Występ okazał się bardzo udany i szczęśliwy, ponieważ "Dobrasy" wyśpiewały I miejsce.

16 marca 2016 r. w Hali MOSiR w Koninie odbyły się Mistrzostwa Rejonu w Piłce Koszykowej Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych.
W zawodach udział wzięło 6 zespołów: Gimnazjum Dobra, Gimnazjum Konin nr 5, Gimnazjum Konin nr 6, Gimnazjum Koło nr 2, Gimnazjum Ostrowite, Gimnazjum Budzisław Kościelny. Zawody zostały rozegrane w dwóch grupach. Z każdej grupy do dalszej rywalizacji awansowały zespoły, które zajęły 1 i 2 miejsce. Uczennice naszego gimnazjum w ogólnej rywalizacji uległy tylko drużynie z Konina nr 6 i tym samym zostały wicemistrzyniami Rejonu Konińskiego. Skład drużyny: Natalia Stefaniak, Julia Gebler, Weronika Olas, Dominika Kaczmarek, Julia Śmigielska, Klaudia Gardzielik, Patrycja Idzik, Karolina Dróżdż, Oliwia Jagieła, Julita Jesionek, Wiktoria Kin, Anna Graczyk. Opiekun: p. Jolanta Świerczyńska.
Tegoroczna Gala "Szkoła Dialogu" była wielkim wydarzeniem wieńczącym ubiegłoroczny projekt edukacyjny na temat historii i kultury polskich Żydów. Uroczysta Gala odbyła się 8 marca 2016 r. w godz. 12.00 - 14.30 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Patronat honorowy nad Programem objęła Minister Oświaty - p. Anna Zalewska.
W roku 2015 program Szkoły Dialogu realizowano w 46 szkołach w całej Polsce. Łącznie od 2008 roku program został zrealizowany w ponad 250 szkołach z około 165 miejscowości. Na tegoroczną Galę do Opery Narodowej przyjechało ponad 1000 osób z całej Polski. Oprócz uczniów obecni byli przedstawiciele władz państwowych, korpusu dyplomatycznego oraz ludzie świata nauki i kultury. Organizatorzy pokazali, że praca uczestników Projektu jest ważna dla wszystkich. Program jest prowadzony głównie w małych miejscowościach w całej Polsce, które przed wojną były w dużym stopniu zamieszkane przez społeczność żydowską. Takie miasteczka  zwano sztetlami. Efektem programu Szkoła Dialogu jest mnóstwo różnych inicjatyw organizowanych przez uczniów oraz ich opiekunów. Powstają blogi, filmy, foldery turystyczne, wystawy, piosenki, tablice pamiątkowe, a nawet gry komputerowe. Uczniowie angażują mieszkańców swoich społeczności, włączając ich w swoje działania. W czasie Gali autorzy najlepszych projektów są nagradzani. Szkoła w Dobrej tytuł Szkoły Dialogu uzyskała już trzeci raz. W tym roku uczniów reprezentowały gimnazjalistki: Daria Dygas, Katarzyna Sikorska, Kinga Janiak, Julia Gebler, Julia Śmigielska, Natalia Stefaniak, Kinga Jesionek. Z uczniami oprócz Dyrektora Szkoły p. Marka Milczarka, pojechali także animatorzy: Ewa Czerwińska - dzięki której dobrska Szkoła przystąpiła do Programu oraz Paweł Janicki. Warszawską uroczystość rozpoczął Waldemar Dąbrowski - Dyrektor Teatru Wielkieg, oraz Andrzej Folwarczny - Prezes Forum Dialogu.  Po krótkim powitaniu Zuzanna Radzik oraz Jakub Petelewicz - Dyrektor ds. Edukacyjnych Forum Dialogu, przedstawili zgromadzonym tegoroczne osiągnięcia Programu, a następnie wręczono nagrody i dyplomy najlepszym Szkołom. Po przywitaniu nastąpiły przemówienia Gości honorowych. Ambasador Izraela - p. Anny Azari powiedziała: Bardzo się cieszę, że mogę brać udział w tegorocznej Gali - bo bardzo doceniam waszą pracę. To ważne dla młodzieży, żeby znała historię naszych miast i uczyła się o ich wielokulturowości przed II wojną światową. Z kolei Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich powiedział: To jest sztuka, kiedy człowiek ma pomysł! Kiedy ma dobry pomysł i mówi sam sobie - to będzie dobre! Pomysł na "Szkołę Dialogu" był właśnie takim dobrym pomysłem. (…) Wy - zgromadzeni dzisiaj na tej Sali - jesteście Polakami najlepszego sortu! Oprócz wymienionych wystąpili również wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak i wielu innych. ZS-P w Dobrej w tym roku należy do 15 Szkół na terenie kraju, które uzyskały zaszczytny tytuł "Szkoły Dialogu" kolejny raz. To stawia Dobrę w czołówce najbardziej kreatywnych Szkół w Polsce. Po raz kolejny okazało się, że prowincjonalność może być czynnikiem mobilizującym do wzmożonej pracy, a Dobra śmiało może konkurować z takimi miejscowościami jak Kraków, Poznań czy Warszawa.  

02 marca 2016 r. w ZS-P w Dobrej odbyły się eliminacje szkolne XXIV Konkursu Recytatorskiego dla Szkół Podstawowych "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa ...". Uczestniczyło w nich ogółem 52 uczniów z klas 1-6 (30 z 1-3, 22 z 4-6) w dwóch kategoriach wiekowych.
Komisje konkursowe zakwalifikowały do etapu gminnego 20 uczniów naszej szkoły: 10 z klas 1-3 i 10 z klas 4-6.
Uczniowie zakwalifikowani do etapu gminnego:
Klasy 1-3: Kalina Kośla (kl. 1a), Oliwia Kaczmarek (kl. 1b), Anastazja Borusiak (kl. 1c), Dawid Chojnacki (kl. 1c), Natalia Dzikowska (kl. 1d), Jakub Mżywa (kl. 2a), Wiktoria Arent (kl. 2b), Zofia Gierłowska (kl. 2c), Natalia Wojtasik (kl. 3a), Martyna Milczarek (kl. 3b); Klasy 4-6: Amelia Frątczak (kl. 4a), Dominika Smolińska (kl. 4a), Oskar Jagieła (kl. 4b), Nikola Langowska (kl. 4b), Gabriela Maciejewska (kl. 4b), Dobrosława Kaliszak (kl. 5a), Agnieszka Młotkiewicz (kl. 5b), Paulina Górczyńska (kl. 6b), Mateusz Moksik (kl. 6b), Kinga Stasiak (kl. 6b).

10 marca 2016 r. w Centrum Kultury w Dobrej odbyły się eliminacje gminne XXIV Konkursu Recytatorskiego … . Uczestniczyło w nich 20 uczniów z klas 1-6 w dwóch kategoriach wiekowych. Komisja konkursowa nagrodziła 5 uczniów naszej szkoły, którzy zakwalifikowała do etapu rejonowego: Kalina Kośla (kl. 1a) - opiekun: p. Małgorzata Błażełek, Anastazja Borusiak (kl. 1c) - opiekun: p. Iwona Śmieja, Oskar Jagieła (kl. 4b) - opiekun: p. Barbara Woźniak, Gabriela Maciejewska (kl. 4b) - opiekun: p. Barbara Woźniak, Paulina Górczyńska (kl. 6b) - opiekun: p. Barbara Woźniak. Wyróżnienia otrzymali: Oliwia Kaczmarek (kl. 1b) - opiekun: p. Grażyna Łukasik, Jakub Mżywa (kl. 2a) - opiekun: p. Danuta Rozmus, Wiktoria Arent (kl. 2b) - opiekun: p. Iwona Krajewska, Martyna Milczarek (kl. 3b) - opiekun: p. Marzena Sobieracka, Nikola Langowska (kl. 4b) - opiekun: p. Barbara Woźniak.

17 marca 2016 r. w Miejskim Domu Kultury w Turku odbyły się eliminacje rejonowe XXIV Konkursu Recytatorskiego … . Uczestniczyło w nich 5 uczniów naszej szkoły: Kalina Kośla (kl. 1a), Anastazja Borusiak (kl. 1c), Oskar Jagieła (kl. 4b), Gabriela Maciejewska (kl. 4b), Paulina Górczyńska (kl. 6b). Komisja konkursowa nagrodziła ucznia klasy 4 naszej szkoły - Oskara Jagieła, który wywalczył finał recytacją wiersza "Owsianka".
Gratulujemy Oskarowi i życzymy dalszych sukcesów.
Rok 2016 stanowi istotną datę w polskiej historii narodowej ze względu na przypadającą w nim 1050. rocznicę Chrztu Polski. Choć ogólnopolskie obchody tego wydarzenia  planowane są na dni 14-16 kwietnia, dyrekcja szkoły zdecydowała się wykorzystać okres rekolekcji wielkopostnych na propagowanie wychowania patriotycznego wśród dzieci i młodzieży szkolnej. W realizację tego projektu aktywnie włączyli się uczniowie klas 4-6 SP oraz 1 gimnazjum, którzy przygotowali dwie inscenizacje.
W poniedziałek, 7 marca uczniowie klasy 6b na deskach szkolnej sceny wystawili "Śluby jasnogórskie" obrazujące okoliczności internowania prymasa Stefana Wyszyńskiego (w którego rolę wcielił się Mateusz Moksik), jak i genezę powstania  tekstu "Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego".
8-9 marca przybliżono społeczności szkolnej wydarzenia roku 966. We wtorek świadkami chrztu Mieszka byli uczniowie klas 1-5 SP. Dzień później Mieszko (Krystian Świętochowski), Dobrawa (Anna Graczyk), pogańscy przywódcy plemienni (Jakub Gajewski, Oliwer Arent, Mateusz Ćwiek, Igor Kustosz) oraz biskup Jordan (Kacper Czupryński) wraz z orszakiem wojów i dwórek (uczniowie klas 4-5 SP) przybyli do miejscowego kościoła i zebranej w nim publiczności, wśród której zasiadał honorowy gość Jego Ekscelencja Biskup Stanisław Gębicki, zaprezentowali inscenizację będącą próbą odzwierciedlenia wydarzeń sprzed 1050 lat. Opiekunowie wydarzenia: p. D. Baranowska, p. B. Woźniak, p. M. Jesionek (oprawa muzyczna) oraz p. P. Janicki zatroszczyli się o zachowanie realiów historycznych (stroje z epoki, język stylizowany na staropolski, zapiski kronikarskie Thietmara z Merseburga). Doskonałym uzupełnieniem tych wydarzeń okazała się dostępna w ZS-P w Dobrej już od początku marca trójczłonowa wystawa fotograficzna pod hasłem Od pogaństwa do JP.

09 marca 2016 r. uczennice klasy 3 gimnazjum - Aleksandra Bodlak i Aleksandra Kopacka, wzięły udział w konkursie plastycznym "Bilet do LP" zorganizowanym przez Liceum Plastyczne im. Tadeusz Kulisiewicza w Kaliszu. Dla laureatów konkursu przewidziane były trzy miejsca w klasie pierwszej Liceum Plastycznego bez konieczności zdawania egzaminu wstępnego. Szczęśliwi posiadacze Biletu do LP będą mogli rozpocząć naukę w danej szkole w roku szkolnym następującym po tym, w którym odbywał się konkurs. W tym roku na konkurs zgłosiło się około 100 gimnazjalistów. Chociaż nie udało się zdobyć dziewczętom wymarzonych "biletów", to jednak wyjazd ten był dla nich cennym doświadczeniem i sprawdzeniem swoich umiejętności. Warto podkreślić również, że poziom tegorocznej edycji konkursu był bardzo wysoki, a uczennice wypadły doskonale na tle innych uczestników przedsięwzięcia. Uczennice do konkursu przygotowała p. Justyna Piestrzyńska.

Aleksandra Kopacka zajęła II miejsce, natomiast Patrycja Pawicka i Julia Śmigielska otrzymały wyróżnienia w powiatowym konkursie plastycznym "Najpiękniejsza kartka wielkanocna". Konkurs został zorganizowany przez świetlicę Gimnazjum w Tuliszkowie. Jury z dużej ilości nadesłanych kartek wybrało najciekawsze i najpiękniejsze przyznając 1, 2 i 3 miejsce oraz kilka wyróżnień.
Uczennice otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe, wzięły również udział w części artystycznej i warsztatach plastycznych zorganizowanych 11 marca specjalnie dla laureatów konkursu i ich opiekunów.
Podczas warsztatów swoimi umiejętnościami i doświadczeniem dzieliły się panie z Domu Kultury w Tuliszkowie. Nauczyć się można było różnych sposobów wykonywania pisanek (zdobionych bibułą, wstążkami i techniką decoupage), a także palm wielkanocnych, kwiatów z bibuły czy kartek świątecznych. Uczennice do konkursu przygotowała p. Justyna Piestrzyńska.

07 marca 2016 r. w Hali Sportowej przy ZS-P w Dobrej odbyły się Mistrzostwa Powiatu Tureckiego w Piłce Koszykowej Chłopców Szkół Podstawowych. W zawodach udział wzięły cztery szkoły. Finał rozgrywany był systemem "każdy z każdym". Największe umiejętności pokazali zawodnicy ze Szkoły Podstawowej w Dobrej i to oni zdobyli Mistrzostwo Powiatu w składzie: Kacper Guziak, Igor Idzik, Wiktor Kustosz, Mikołaj Rosiński, Konrad Szymczak, Mateusz Wilczak, Mateusz Ćwiek, Oliwier Arent, Kamil Iglikowski, Konrad Kołuda, Maciej Gil, Igor Wielgórski. Drugie miejsce zajęła SP nr 5 Turek, trzecie SP Dobra II, a czwarte SP Przykona. Powiat turecki na zawodach rejonowych reprezentować będzie Szkoła Podstawowa w Dobrej. Opiekunem drużyny jest p. Barbara Bartosik.

05 marca 2016 r. w Przykonie odbyły się eliminacje powiatowe XVIII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom".
Organizatorzy Turnieju: Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Powiatu Tureckiego, Oddział Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Przykonie i Komisja ds. Młodzieży ZOP ZOSP RP w Turku. Celem Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie: ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży: zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej historii i tradycji ruchu strażackiego oraz znajomości przepisów przeciwpożarowych.
Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów: Agnieszka Młotkiewicz (SP Dobra), Rafał Szadek (SP Piekary), Kacper Czupryński i Norbert Graczyk (Gim. Dobra). Do eliminacji wojewódzkich zakwalifikowali się laureaci I miejsc w kwalifikacjach powiatowych: Agnieszka Młotkiewicz i Kacper Czupryński. Etap wojewódzki odbędzie się 19 kwietnia we Wronkach. Opiekun: p. Marlena Jesionek.
W styczniu 2016 r. w ZS-P w Dobrej odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Zapobiegamy pożarom". Organizatorami etapu gminnego konkursu byli: Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Dobrej, Urząd Miejski w Dobrej oraz Centrum Kultury w Dobrej. W etapie szkolnym konkursu wzięło udział około 60 uczniów z klas 0-6 SP i 1-3 gimnazjum.
Do etapu gminnego zakwalifikowali się: Sebastian Smoliński, Kinga Majchrowicz, Bartosz Szydłowski, Maja Frącala, Mikołaj Maciejewski (kl. 0a), Bartosz Kurzawa, Kornelia Dominiak, Adam Kolasa, Anna Szymczak, Nikola Czyżak (kl. 0 Piekary), Alicja Krupińska, Krystian Dzieran, Kalina Kośla, Maria Gajewska, Gabriela Jóźwik, Zuzanna Rosiak, Laura Łukaszczyk, Łucja Łukaszczyk, Oliwia Łukaszczyk (kl. 1a), Amelia Wiczewska, Karolina Zielińska (kl. 3b), Roksana Gąsiorek, Andżelika Gibaszek, Konrad Dominiak, Magdalena Kraska, Oliwia Dulin, Natalia Kominiarczyk, Łucja Izydorczyk, Jan Jabłonowski (kl. 4 Piekary), Żaneta Nowak, Aleksandra Lament (kl. 4a), Oliwia Adamiak, Wiktoria Dudek, Marta Piasecka, Iga Kaczmarek (kl. 5a), Kinga Szymczak, Agnieszka Młotkiewicz, Justyna Młotkiewicz (kl. 5b), Mateusz Ćwiek (kl. 6a), Ewa Stasiak (kl. 1a G), Marta Śmigielska (kl. 3a G), Oliwia Langowska, Anna Iciaszek (kl. 3b G).
Laureaci etapu gminnego: kl. 4-6 SP  I miejsce - Kinga Szymczak (kl. 5b), II miejsce - Mateusz Ćwiek (kl. 6a)  Gimnazjum  I miejsce - Oliwia Langowska (kl. 3b), II miejsce - Marta Śmigielska (kl. 3a), III miejsce - Anna Iciaszek (kl. 3b). Zdobywcy pierwszych miejsc wzięli udział w uroczystym podsumowaniu etapu gminnego w Centrum Kultury w Dobrej, natomiast prace laureatów zostały przesłane do etapu powiatowego.
W etapie powiatowym laureatką II miejsca została Oliwia Langowska, natomiast wyróżnienia otrzymali: Mateusz Ćwiek i Marta Śmigielska.
Uczniów do konkursu przygotowała p. Justyna Piestrzyńska.

02 marca 2016 r. w Hali Sportowej przy ZS-P w Dobrej odbyły się Mistrzostwa Powiatu Tureckiego w Piłce Koszykowej Dziewcząt Szkół Podstawowych. W zawodach udział wzięły trzy zespoły: SP w Przykonie i dwie drużyny ze SP w Dobrej. Finał rozgrywany był systemem "każdy z każdym". I miejsce i Mistrzostwo Powiatu zdobyła drużyna SP Dobra 1 i będzie reprezentowała powiat turecki na zawodach rejonowych.
Skład zwycięskiej drużyny: Dominika Badowska, Natalia Łyskanowska, Natalia Stasiak, Andżelika Grzesiak, Natalia Mielcarek, Agnieszka Olas, Iwona Pawlak, Karolina Żak, Martyna Wałowska, Kinga Szymczak, Wioleta Ziętek. Drugie miejsce zajęła SP w Przykonie, a trzecie SP Dobra II.
Opiekunem naszych drużyn byli: p. Jolanta Świerczyńska i p. Jerzy Durka.

Iga Cieślak i Nikola Langowska z klasy 4b zdobyły wyróżnienia w VIII Powiatowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "MIKROFON, SCENA I TY", zorganizowanym 29 lutego przez Miejski Dom Kultury w Turku. Dziewczyny należą do szkolnego zespołu "Dobrasy 2" i pracują pod opieką nauczycielek: p. Marleny Jesionek i p. Małgorzaty Karpińskiej.

25 lutego 2016 r. przedstawiciele gimnazjum (Anna Graczyk i Krystian Świętochowski) oraz uczniowie klas 4 SP wzięli udział w obchodach jubileuszu złotych i diamentowych godów. To wyjątkowe spotkanie par z 50-cio i 60-cioletnim stażem małżeńskim odbyło się w restauracji Vega.
Po wręczeniu jubilatom pamiątkowych dyplomów, orderów za długoletnie pożycie małżeńskie i symbolicznych wiązanek kwiatów oraz wspólnej fotografii, na scenę wkroczyli uczniowie ZS-P w Dobrej, którzy uświetnili tę uroczystość występem przygotowanym pod kierunkiem pań: M. Jesionek, B. Woźniak, G. Łukasik, M. Błażełek. Młodzi artyści recytowali wiersze i śpiewali piosenki o miłości. Ponadto zaprezentowali inscenizację wiersza J. Tuwima pt. "Rzepka".

>> KONKURSY I WYSTAWY PLASTYCZNE
Szkolny konkurs plastyczny na najciekawszą kartkę walentynkową
12 lutego rozstrzygnięty został konkurs plastyczny na najciekawszą kartkę walentynkową. W konkursie wzięło udział 35 uczniów klas 4-6 SP oraz gimnazjum, którzy wykonali mnóstwo pięknych "walentynek". Najciekawsze prace stworzyli:
4-6 SP: I miejsce - Amelia Frątczak (kl. 4a), Paulina Górczyńska (kl. 6b), II miejsce - Julia Dzikowska (kl. 4a), Andżelika Dzikowska (kl. 6b), III miejsce - Martyna Ignaczak (kl. 4a), Kinga Stasiak (kl. 6b), wyróżnienia - Wiktoria Dudek (kl. 5a), Kinga Szymczak, Agnieszka Młotkiewicz (kl. 5b).
Gimnazjum: I miejsce - Ewa Stasiak (kl. 1a G), II miejsce - Oliwia Bronowska (kl. 1a G), III miejsce - Dominika Kaczmarek (kl. 3a G).
Prace uczestników konkursu można było obejrzeć podczas wystawy pokonkursowej, na której zaprezentowane zostały także walentynkowe formy przestrzenne wykonane przez uczniów klas 5.
Szkolne konkursy plastyczne związane z projektem książkowym "Książka uczy, bawi nas"
Pod koniec lutego w naszej szkole rozstrzygnięte zostały konkursy plastyczne związane tematycznie z realizowanym w naszej placówce projektem książkowym. Uczniowie SP mieli wykonać ulotkę, natomiast gimnazjum plakat promujący wybraną książkę.
W konkursach wzięło udział 60 uczniów klas 4-6 SP oraz gimnazjum. Laureatami zostali:
4-6 SP: I miejsce - Mateusz Grzelewski (kl. 4b), Agnieszka Młotkiewicz (kl. 5b), II miejsce - Nikola Langowska (kl. 4b), Andżelika Grzesiak (kl. 6b), III miejsce - Żaneta Nowak (kl. 4a), Aneta Gil (kl. 4b), Justyna Młotkiewicz (kl. 5b), wyróżnienia - Amelia Frątczak, Konrad Kwiatkowski, Dawid Witkowski (kl. 4a), Gabriela Maciejewska (kl. 4b), Marta Piasecka (kl. 5a).
Gimnazjum: I miejsce - Julia Śmigielska (kl. 3b G), II miejsce - Aleksandra Kopacka (kl. 3a G), III miejsce - Aleksandra Bodlak (kl. 3a G), wyróżnienia - Marta Śmigielska (kl. 3a G), Oliwia Langowska, Mateusz Kosowski (kl. 3b G).
Prace uczestników konkursu można było obejrzeć podczas wystawy pokonkursowej. Organizatorem konkursów była p. Justyna Piestrzyńska.
Mateusz Ćwiek - uczeń klasy 6a, uzyskał tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego, zorganizowanego i przeprowadzonego przez Wojewódzką Komisję Konkursu Matematycznego dla uczniów SP w dniu 13 lutego. Opiekunem ucznia jest p. Dorota Górska.

Aleksandra Kopacka - uczennica klasy 3 gimnazjum, została laureatką II nagrody w edycji fotograficznej w VII Międzynarodowym Konkursie Artystycznym im. Włodzimierza Pietrzaka "Całej Ziemi jednym objąć nie można uściskiem".
Organizatorem konkursu było Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" w Turku.
W konkursie udział wzięło 131 prac ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, ośrodki kultury i parafie.
Tegoroczna tematyka prac fotograficznych: "1050  Rocznica Chrztu Polski", "Wszystko, co Kocham", "Polska, Moja Ojczyzna".
Finał konkursu odbył się 27 lutego na Gali Finałowej w Liceum Ogólnokształcącym w Turku, połączonej z wręczeniem nagród oraz otwarciem wystawy pokonkursowej. Laureatka otrzymała dwa vouchery uprawniające do wykorzystania podczas dwudniowych wycieczek do Wrocławia i Warszawy, nagrody książkowe, brykiet NBP z banknotów o łącznej wartości 100 tys. zł, pendrive, dyplom, gadżety.
Opiekunem uczennicy był p. Dariusz Piestrzyński.

11 lutego 2016 r. uczniowie klas 5 i 6 wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Najpierw odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie przewodnik przybliżył im losy Warszawiaków w czasie trwania walk powstańczych, następnie grupa udała się na ulicę Wiejską, celem zwiedzenia parlamentu. Wycieczkę powitał obecny poseł na Sejm RP Ryszard Bartosik. Na stołówce sejmowej zjedliśmy obiad, pani przewodnik opowiedzała nam o pracy parlamentu. Mieliśmy również możliwość zwiedzenia budynku.
Opiekunami uczniów byli: p. Barbara Bartosik, p. Ewa Durka i p. Jerzy Durka.

Z okazji walentynek Samorząd Uczniowski przygotował skrzynkę walentynkową,  do której każdy mógł wrzucić kartkę dla swojej sympatii. Po kilku dniach przedstawiciele SU szkoły podstawowej i gimnazjum zajęli się doręczaniem "walentynek", które niewątpliwie sprawiły ogromną radość  adresatom.

Dzień Babci i Dziadka to szczególne wydarzenie dla wszystkich wnucząt. Każdego roku z tej okazji dzieci goszczą swych dziadków w szkole, przedstawiając przygotowany na tę uroczystość występ. Tak było i w tym roku. W dniu 5 lutego pierwszoklasiści zaprezentowali swoje przedstawienie. Były wiersze, piosenki i tańce. Wszyscy pięknie prezentowali się w odświętnych strojach i kostiumach. Nie zabrakło też podziękowań w postaci własnoręcznie wykonanych laurek z życzeniami. Babcie, dziadkowie i rodzice ze wzruszeniem oklaskiwali małych wykonawców.
Ponad 160 zaproszonych gości z uznaniem doceniło talent, pracę i zaangażowanie dzieci włożone w zorganizowanie przedstawienia. Przyznali, że zawsze z wielką przyjemnością odwiedzają szkołę. Zapraszamy więc ponownie za rok!
Nad całością występów czuwały wychowawczynie klas 1: Małgorzata Błażełek, Grażyna Łukasik, Iwona Śmieja, Kamila Pawłowska. Organizatorzy dziękują rodzicom i nauczycielom za pomoc w przygotowaniu strojów, dekoracji, oprawy muzycznej i układu choreograficznego do tańców.

15 stycznia 2016 r. w ZS-P w Dobrej odbył się pierwszy w powiecie tureckim Dzień Judaizmu. Uczniowie klas 1-3 gimnazjum mogli zapoznać się z historią żydowskiej Tory. Jej znaczenie religijne oraz sposób pisania przedstawili pracownicy Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Chełmnie n/Nerem: Małgorzata i Bartosz Grzanka. Przybyłych powitał dyrektor Marek Milczarek. Goście przywieźli na spotkanie zabytkową, XIX-wieczną Torę, która aktualnie znajduje się w depozycie chełmskiego muzeum. Obecni na prelekcji nauczyciele oraz gimnazjaliści mogli zobaczyć również tradycyjną koszulkę do ubierania Tory oraz jad (pałeczkę w kształcie dłoni używaną podczas jej czytania). Następnie Goście omówili najważniejsze święta żydowskie. W części artystycznej uczennice Julia Śmigielska oraz Julia Gebler zaprezentowały wiersze z warszawskiego getta. Na koniec Paweł Janicki - dobrski katecheta - przedstawił swoją książkę zatytułowaną "Z Dobrej do Chełmna. Historia Żydów dobrskich". Ta 140-stronicowa monografia przedstawia historię mieszkańców Dobrej narodowości żydowskiej, którzy stanowili w 1939 r. 51% mieszkańców miasta. Z niemal dziewięciuset osobowej populacji II wojnę światową przeżyły zaledwie 3 osoby. Wspomniana pozycja została wydana przez Szkołę w grudniu ubiegłego roku. Przygotowano także wystawę fotograficzną zatytułowaną Izrael w obiektywie, która przedstawiła najbardziej charakterystyczne miejsca w Ziemi Świętej. Piątkowy Dzień Judaizmu został przygotowany przez nauczycieli: Ewę Czerwińską (polonistkę) oraz Pawła Janickiego (katechetę).
11 stycznia 2016 r. w hali sportowej ZS-P w Dobrej odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Koszykowej Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych.
W finale Mistrzostw wystartowały cztery zespoły: Gimnazjum 2 Turek, Gimnazjum Brudzew, Gimnazjum Przykona i Gimnazjum Dobra. Zawody zostały rozegrane w systemie "każdy z każdym". Po dobrej i emocjonującej grze zwycięstwo odniosły uczennice naszego gimnazjum, tym samym zapewniły sobie awans do Mistrzostw Rejonu, które odbędą się w Koninie.
Skład drużyny: Natalia Stefaniak, Julia Gebler, Klaudia Gardzielik, Weronika Olas, Dominika Kaczmarek, Julia Śmigielska, Klaudia Młotkiewicz, Wiktoria Kin, Patrycja Idzik, Julita Jesionek, Oliwia Jagieła, Karolina Dróżdż, opiekun: p. Jolanta Świerczyńska.

10 stycznia 2016 r. uczniowie klas: 4a SP, 4b SP, 3b SP oraz uczniowie ze Szkoły Filialnej w Piekarach, wzięli udział w koncercie z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Centrum Kultury w Dobrej.

09 stycznia 2016 r. w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa. Jako pierwsi bawili się uczniowie klas 1-4 SP. Chętnych do tańca nie brakowało. Pięknie przystrojona sala gimnastyczna jak zwykle pękała w szwach. Wśród pląsających par i wirujących kółeczek trudno było rozpoznać dzieci, ponieważ niemal wszyscy uczestnicy balu wcielili się w postacie swoich ulubionych bajek, książek i filmów. Nie zabrakło wróżek, księżniczek, elfów, kowbojów, czarownic oraz rogatych diabełków. Wesołe pląsy urozmaicone były śmiesznymi konkurencjami dla wszystkich uczestników zabawy.
Po wesołych pląsach i konkursach dzieci z apetytem zjadły kanapki przygotowane przez rodziców. Bal udał się znakomicie, a najmłodsi już obmyślają kostiumy na następną choinkę.
Po krótkiej przerwie zabawę rozpoczęli starsi uczniowie klas 5 i 6 oraz gimnazjaliści. Wesołe tańce trwały do późnego wieczora.
Mamy nadzieję, że każdy uczestnik zabawy choinkowej na długo zapamięta karnawałowe szaleństwa.

08 stycznia 2016 r., w dzień urodzin Kornela Makuszyńskiego, w klasach 1-3 odbyły się spotkania czytelnicze z Koziołkiem Matołkiem.
Kornel Makuszyński tworzył świat, w którym chciałoby się zamieszkać: bajeczny, przenoszący w niezwykły świat fantazji, często wymyślonych psot i intryg, jednak zawsze kończących się radośnie.
Chcieliśmy, by ten dzień w naszej szkole był właśnie taki - pełen radości, dlatego każdą klasę 1-3 odwiedził Koziołek Matołek. W rolę tego znanego bohatera wcielił się znakomicie nasz gimnazjalista Dominik Kwiatkowski. W rytm muzyki do filmu o Koziołka Matołku śmiało wkraczał do każdej klasy i rozbawiał najmłodszych. Zapowiedzią spotkania były słowa:
W Pacanowie kozy kują,
więc Koziołek, mądra głowa,
błąka się po całym świecie,
aby dojść do Pacanowa.
Właśnie nową zaczął podróż,
by ją skończyć w Pacanowie.
A co przeżył i co widział,
książka wszystko Wam opowie.
Następnie uczennica klasy 2 gimnazjum Joanna Jałkiewicz zapraszała uczniów na dywan i na głos czytała książkę. Rozmawiała z młodszymi koleżankami i kolegami o niezwykłych przygodach, prezentowała ilustracje i zapraszała do biblioteki szkolnej. Na zakończenie każdego spotkania, uczniowie klas 1-2 otrzymali malowanki z bohaterem komiksu, natomiast w klasach 3 ogłoszono konkurs plastyczny na ilustrację najciekawszej przygody. Dzieci chętnie pozowały do wspólnego zdjęcia z niecodziennymi gośćmi. Organizatorzy spotkań: p. Marzena Sobieracka, p. Lilla Bartosik.

22 grudnia 2015 r. w naszej szkole odbyło się przedświąteczne spotkanie opłatkowe. Udział w nim wzięli uczniowie wszystkich klas, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście. Wśród gości pojawili się: ks. prałat Zygmunt Chromiński, burmistrz Dobrej Andrzej Piątkowski, z-ca burmistrza Jacek Gajewski, przewodnicząca Rady Rodziców Beata Kmieć. Obecnych na spotkaniu opłatkowym powitał dyrektor ZS-P Marek Milczarek, składając wszystkim świąteczne życzenia. Życzenia składali także goście.
Następnie uczniowie SP zaprezentowali jasełka, przygotowane pod kierunkiem p. Barbary Woźniak i p. Danuty Baranowskiej.
Kolejnym punktem uroczystości było łamanie się opłatkiem i składanie życzeń przedstawicieli klas z dyrekcją szkoły i gośćmi.
W świąteczny nastrój wszystkich zgromadzonych na hali wprowadziły kolędy śpiewane przez chór szkolny pod kierunkiem p. Marleny Jesionek, która przygotowała oprawę muzyczną uroczystości.
Na koniec wręczono dyplomy uczniom wyróżnionym w szkolnych świątecznych konkursach plastycznych.
Po szkolnym spotkaniu opłatkowym wszyscy udali się na klasowe spotkania wigilijne z wychowawcami.
W konkursie zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski na najciekawszy stroik świąteczny, wyróżnieni zostali uczniowie: Kinga Idziak (kl. 1d SP), Żaneta Nowak (kl. 4a SP), Natalia Jańczak (kl. 5a SP), Alicja Pawlak (kl. 5b SP), Paulina Górczyńska (6b SP), Hubert Jesionek (kl. 6b SP), Justyna Gogolewska (kl. 2a G), Kamil Raźniewski (kl. 2a G), Nikola Taborek (kl. 2b G), Kinga Jesionek (kl. 2b G), Kinga Janiak (kl. 2b G), Daria Kowalczewska (kl. 2b G), Anna Iciaszek (kl. 3b G), Żaneta Kołacińska (kl. 3b G), Iza Grzybowska (kl. 3b G).

19 grudnia 2015 r. w Ślesinie odbył się Międzypowiatowy Turniej Piłki Koszykowej Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych. To zawody, które rozgrywane są każdego roku w grudniu. W tegorocznym turnieju wzięło udział 6 drużyn: Koło 1, Koło 2, Ślesin 1, Ślesin 2, Dobra 1, Dobra 2. Turniej rozegrano systemem "każdy z każdym". Po emocjonujących meczach nasze gimnazjalistki zajęły I miejsce (Dobra 1) oraz III miejsce (Dobra 2). Drugie miejsce zajęła drużyna Koło 1.
Nasze drużyny wystąpiły w składach: Zespół 1 - Wiktoria Kin, Klaudia Młotkiewicz, Natalia Stefaniak, Julia Gebler, Weronika Olas, Klaudia Gardzielik, Dominika Kaczmarek; Zespół 2 - Anna Graczyk, Weronika Błaszczyk, Julita Jesionek, Oliwia Jagieła, Patrycja Idzik, Julia Śmigielska, Gabriela Kwiatkowska, Karolina Dróżdż. Opiekun drużyn: p. Jolanta Świerczyńska.

Martyna Milczarek (kl. 3b SP) i Nikola Langowska (kl. 4b SP) reprezentowały naszą szkołę w XIV Powiatowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Wyszynie, który odbył się 18 grudnia. Dziewczynki zaprezentowały się w solowych piosenkach bożonarodzeniowych: Nikola zaśpiewała "Gwiazdki świecą nad stajenką", a Martyna zaprezentowała piosenkę "Przyjedź do nas Mikołaju". Uczennice ćwiczyły repertuar pod opieką p. Małgorzaty Karpińskiej i p. Marleny Jesionek. Po werdykcie jury, które składało się ze wszystkich przybyłych instruktorów, okazało się, że Martyna otrzymała wyróżnienie.

14 grudnia 2015 r. w naszej szkole została zorganizowana wystawa świąteczna, na której zaprezentowano najlepsze prace plastyczne uczniów związane tematycznie ze Świętami Bożego Narodzenia. Na plastyce i kole plastycznym uczniowie wykonywali m.in. ozdoby choinkowe, kolaże o tematyce świątecznej, rysunki szopek. Zaprezentowano również nagrodzone prace laureatów szkolnych konkursów plastycznych z cyklu "Wokół bożonarodzeniowego drzewka - najpiękniejsze świąteczne ozdoby".
Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za liczne uczestnictwo w konkursach.
Nagrodzeni uczniowie:
Ozdoby choinkowe (kl. 4 SP): I miejsce - Aneta Gil (kl. 4b), II miejsce - Amelia Frątczak (kl. 4a), III miejsce - Martyna Dzikowska (kl. 4a), wyróżnienia - Paweł Stasiak, Dominika Rawińska, Wiktoria Gabryś (kl. 4a), Gabriela Maciejewska (kl. 4b).
Ozdoby choinkowe - Anioł (kl. 5 SP): I miejsce - Marta Piasecka (kl. 5a), II miejsce - Agnieszka Młotkiewicz (kl. 5b), III miejsce - Wiktoria Dudek, Oliwia Adamiak (kl. 5a), wyróżnienia - Natalia Jańczak, Mateusz Łuczak (kl. 5a), Gabriela Urbaniak (kl. 5b).
Ozdoby świąteczne - Mikołaj (kl. 6 SP): I miejsce - Natalia Mielczarek (kl. 6b), II miejsce - Andżelika Dzikowska (kl. 6b), III miejsce - Agnieszka Olas (kl. 6a), wyróżnienie - Jakub Granos (kl. 6a).
Ozdoby choinkowe (gimnazjum): I miejsce - Aleksandra Kopacka (kl. 3a), II miejsce - Nikola Taborek (kl. 2b), III miejsce - Patrycja Pawicka (kl. 3a), wyróżnienia - Roksana Michalak (kl. 1b), Kamil Raźniewski (kl. 2a), Natalia Wojtysiak (kl. 3a).
Szopka bożonarodzeniowa: I miejsce - Alicja Pawlak (kl. 5b), II miejsce - Patrycja Siwińska (kl. 1a), III miejsce - Gabriela Urbaniak (kl. 5b), Agnieszka Olas (kl. 6a), wyróżnienie - Marta Piasecka (kl. 5a).
Konkurs oraz wystawę zorganizowała p. Justyna Piestrzyńska (w klasach 1-3 SP we współpracy z wychowawcami).

>> XIX WIELKOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ
Na początku grudnia odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową zorganizowanego przez Dom Kultury w Pleszewie pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew i Marszałka Woj. Wielkopolskiego. Wzięło w nim udział 82 uczniów z klas 0-6 SP i 1-3 gimnazjum. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się: Bartosz Kurzawa, Mateusz Ciesielski, Jakub Lis, Artur Dombrowski, Nikola Czyżak, Wiktor Jakubowski (kl. 0), Hubert Makówka, Łucja Łukaszczyk, Kamil Owczarek (kl. 1a SP), Konrad Kosowski, Adam Guziak, Oliwia Kaczmarek, Amelia Chojnacka (kl. 1b SP), Rafał Wichorski, Kinga Idziak (kl. 1d SP), Kacper Witaszczyk, Martyna Jakubowska (kl. 2a SP), Radosław Grzesiak (kl. 2b SP), Martyna Milczarek, Amelia Wiczewska, Adam Musialik (kl. 3b SP), Amelia Frątczak, Martyna Dzikowska, Julia Dzikowska (kl. 4a SP), Wiktoria Dudek, Oliwia Adamiak, Dobrosława Kaliszak (kl. 5a SP), Natalia Górska, Gabriela Urbaniak, Alicja Pawlak, Kinga Szymczak (kl. 5b SP), Marta Krawczyk (kl. 6a SP), Andżelika Dzikowska, Kinga Stasiak, Andżelika Grzesiak, Martyna Wałowska (kl. 6b), Roksana Michalak, Oliwia Karbowa (kl. 1b G), Aleksandra Kucharska, Karolina Brzęczkowska (kl. 2b G), Patrycja Pawicka, Aleksandra Kopacka, Natalia Wojtysiak, Marta Śmigielska (kl. 3a G), Żaneta Kołacińska, Julia Śmigielska, Anna Iciaszek, Oliwia Langowska (kl. 3b G).
W etapie wojewódzkim wyróżnienie zdobył Bartosz Kurzawa z kl. 0 w Piekarach. Uczniowie wykonywali prace pod kierunkiem p. Justyny Piestrzyńskiej (natomiast w kl. 1b - p. Grażyny Łukasik, kl. 1d - p. Kamili Pawłowskiej, kl. 2a - p. Danuty Rozmus, kl. 2b - p. Iwony Krajewskiej).
>> XIII EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "TĘCZA"
W połowie grudnia odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Tęcza" zorganizowanego przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej "Pokolenie" we współpracy z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Tematyką tegorocznej edycji konkursu jest "Świat wokół nas".
Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowali się: Klaudia Bazan (kl. 3a SP), Martyna Wesołowska, Martyna Milczarek, Beata Kosobudzka (kl. 3b SP), Jakub Jesionek, Amelia Kołodziejczyk, Dominika Smolińska, Martyna Ignaczak (kl. 4a SP), Nikola Langowska, Iga Cieślak (kl. 4b SP), Natalia Jańczak, Iga Kaczmarek, Oliwia Adamiak, Wiktoria Dudek, Aleksandra Jasiak, Dobrosława Kaliszak (kl. 5a SP), Alicja Pawlak, Kinga Szymczak, Agnieszka Młotkiewicz (kl. 5b SP), Maja Kęska, Agnieszka Olas, Mateusz Ćwiek (kl. 6a SP), Marta Jaworska (kl. 6b SP), Weronika Szczepaniak, Oliwia Witkowska, Sandra Ziętek (kl. 1b G), Klaudia Młotkiewicz, Damian Kaźmierczak (kl. 2a G), Nikola Taborek (kl. 2b G), Marta Śmigielska, Aleksandra Kopacka (kl. 3a), Anna Iciaszek, Oliwia Langowska (kl. 3b G). Uczniów do konkursu przygotowała p. Justyna Piestrzyńska.

Jednym ze sposobów walki z uzależnieniami jest sport, który przeciwdziała nudzie, promuje zdrowy styl życia, umożliwia młodzieży wyładowanie swoich emocji na treningu lub podczas rywalizacji sportowej. Promowanie zdrowego stylu życia, poprzez przykład młodzieży uprawiającej sport - taka idea przyświeca ZS-P w Dobrej, który już tradycyjnie w okresie mikołajkowym organizuje wydarzenie sportowe w ramach akcji "Sport przeciw narkotykom". Pod takim hasłem w dniu 8 grudnia w Hali Sportowej w Dobrej odbyły się finałowe mecze II Turnieju Piłki Nożnej Halowej dla uczniów klas gimnazjalnych w kategorii dziewcząt i chłopców.
Rozgrywki turniejowe prowadzone były od kilku tygodni w szkole. Podczas finału o I miejsce wszystkie drużyny wybiegły na boisko zmotywowane w walce o zwycięstwo. Gra była bardzo wyrównana, a mecze wzbudzały wiele emocji wśród widowni i zawodników. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy wykazali się pełnym zaangażowaniem, co pokazały brawurowe akcje na boisku. Wręczone zostały puchary, medale i dyplomy dla graczy, którzy pokazali na jak wiele ich stać w dążeniu do sportowego sukcesu.
Tak udany turniej to zasługa ciężkiej pracy drużyn młodzieżowych, wspaniałej postawy kibiców oraz nauczycieli: p. Jolanty Świerczyńskiej, p. Barbary Bartosik i p. Wojciecha Błażełka, którzy zmotywowali młodzież, zorganizowali i przeprowadzili turniej w duchu sportowej rywalizacji. Wyniki turnieju:
Kat. dziewcząt: I miejsce - kl. 3b, II miejsce - kl. 3a, III miejsce - kl. 2a, IV miejsce - kl. 1a, V miejsce - kl. 2b, VI miejsce - kl. 1b.
Królową strzelców została Julia Gebler z kl. 3b, a najlepszym bramkarzem okrzyknięto Oliwię Kacprzak z kl. 3b.
Kat. chłopców: I miejsce - kl. 3a, II miejsce - kl. 3b, III miejsce - kl. 1a, IV miejsce - kl. 2a, V miejsce - kl. 1b, VI miejsce - kl. 2b.
Królem strzelców został Patryk Wypiorczyk z kl. 3a, a najlepszym bramkarzem okrzyknięto Oskara Rawińskiego z kl. 1a.
Wszyscy organizatorzy, a byli nimi: Urząd Miejski w Dobrej, Komisariat Policji w Dobrej oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej, zgodnie orzekli, że na tego typu inicjatywy warto postawić i je kontynuować, pokazując sport i grę zespołową jako alternatywę wspólnego działania, rywalizowania i osiągania sukcesów. Wiemy na pewno, że narkotyki zawsze doprowadzą człowieka do przegranej, a w sporcie, jak widać każdy może wygrać na różnym szczeblu rozgrywek.

>> AKCJA "POGOTOWIE ŚW. MIKOŁAJA" 2015
Szkoła w Dobrej po raz kolejny wzięła udział w przedświątecznej akcji "Pogotowie św. Mikołaja", organizowanej przez Bank Żywności w Koninie. Uczniowie ZS-P przez dwa dni pełnili funkcję wolontariuszy tej znanej akcji. Po uzyskaniu zgody od kierowników sklepów, akcja została przeprowadzona w dniach 4-5 grudnia w sklepach w Dobrej: EKO, DINO, STARY MŁYN, LEWIATAN.
W akcji uczestniczyło 74 uczniów SP i Gimnazjum: Natalia Mielczarek, Andżelika Dzikowska, Martyna Wałowska, Andżelika Grzesiak, Natalia Stepnowska, Patrycja Stasiak, Norbert Graczyk, Kacper Czupryński, Oliwia Bronowska, Aleksandra Wutka, Anna Graczyk, Oliwia Karbowa, Sandra Ziętek, Daria Sasiak, Klaudia Nowakowska, Wiktoria Tomczyk, Roksana Michalak, Monika Makówka, Katarzyna Stepnowska, Jakub Gajewski, Krystian Świętochowski, Oliwia Witkowska, Julia Kropidłowska, Wiktoria Kin, Justyna Gogolewska, Agnieszka Krysztofowicz, Joanna Jałkiewicz, Karolina Olszewska, Kamila Pawlak, Julia Kaczmarek, Gabriela Kwiatkowska, Damian Kaźmierczak, Sebastian Gebler, Daria Kowalczewska, Ewa Filak, Kinga Janiak, Kinga Jesionek, Nikola Taborek, Nikola Skonieczka, Patrycja Idzik, Klaudia Gardzielik, Karolina Dróżdż, Oliwia Jagieła, Karolina Brzęczkowska, Marcin Makówka, Dominik Kwiatkowski, Dominika Kaczmarek, Natalia Wojtysiak, Kacper Zgoliński, Krzysztof Górski, Dawid Włodarczyk Jakub Gręzicki, Patryk Wypiorczyk, Bartłomiej Wypiór, Dawid Kos, Aleksandra Bodlak, Aleksandra Raźniewska, Weronika Olas, Aleksandra Binuta, Marta Śmigielska, Julia Szwankowska, Katarzyna Sikorska, Natalia Stefaniak, Żaneta Kołacińska, Iza Grzybowska, Julia Gebler, Julia Śmigielska, Oliwia Kacprzak, Daria Dygas, Oliwia Langowska, Adrian Skonieczka, Łukasz Pacześny, Michał Jesionek, Patryk Janiaczyk, Rafał Pakuła.
Koordynatorką akcji była p. Jolanta Janicka, we współpracy z p. Danutą Wypiór.
Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy oraz zrozumieniu idei przez lokalną społeczność, udało się przygotować wiele paczek z artykułami spożywczymi, słodyczami i przyborami szkolnymi, którymi obdarowano potrzebujących uczniów naszej szkoły.
Dyrekcja Szkoły serdecznie dziękuje właścicielom sklepów, w których odbywała się zbiórka żywności.
03 grudnia 2015 r. dwie uczennice naszego gimnazjum wzięły udział w podsumowaniu wojewódzkich konkursów o tematyce profilaktycznej. Organizatorami byli: Państwowa Inspekcja Sanitarna, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu oraz PSS-E w Turku. W uroczystości naszą szkołę reprezentowały laureatki etapu szkolnego. W etapie powiatowym Oliwia Langowska zdobyła III miejsce w konkursie plastycznym na plakat pod hasłem "Bądźmy zdrowi", natomiast Aleksandra Kopacka otrzymała wyróżnienie w konkursie fotograficznym pod hasłem "Uzależnienia sprzyjają HIV". Uczennice otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Uroczystość dopełniły przedstawione przez młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną etiudy teatralne o tematyce HIV/AIDS.
Opiekunami konkursów byli: p. Justyna Piestrzyńska (konkurs plastyczny) oraz p. Dariusz Piestrzyński (konkurs fotograficzny).

03 grudnia 2015 r. w szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. Z tej okazji nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego przygotowali atrakcyjny program artystyczny. Występy miały miejsce na świetlicy szkolnej w trzech odsłonach: klasy 1-3 SP, uczniowie klas 4-6 SP i uczniowie gimnazjum. Występy dla młodszych klas uczniowie rozpoczęli piosenką powitalną, a następnie zaprezentowali scenki sytuacyjne w j. niemieckim i angielskim, wykazując się dużą pomysłowością przygotowanych strojów i charakteryzacji. Występom towarzyszył ogromny aplauz publiczności, która chętnie włączała się w wykonywane piosenki. Na koniec nastąpiło wręczenie dyplomów i nagród dla zwycięzców konkursu języka angielskiego i konkursu plastycznego na najciekawszy plakat o Londynie.
Nagrodę w konkursie plastycznym otrzymała Martyna Milczarek (kl. 3b SP) oraz Martyna Wesołowska (kl. 3b SP) i Adrian Kaźmierski (kl. 3a SP).
Uczniów do występów przygotowały: p. Małgorzata Karpińska i p. Marzena Sobieracka.
Uczniowie klas 4-6 SP oraz gimnazjum mieli okazję poznać ciekawostki gospodarcze Niemiec i Wielkiej Brytanii, charakterystyczne kulinaria oraz święta. Dzięki przygotowanej prezentacji multimedialnej zapoznali się z ciekawymi informacjami dotyczącymi języka Szekspira. Następnie w formie kabaretowej młodzi aktorzy przekonywali, iż w dzisiejszym świecie bez podstawowej znajomości języków obcych trudno o znalezienie atrakcyjnej pracy czy nawiązanie relacji z rówieśnikami z innych krajów. Prezentowane scenki przeplatane były piosenkami w języku angielskim i niemieckim.
Występy przygotowali: p. Paulina Krzyżańska, p. Emilia Hnatów i p. Tomasz Marciniak.
Na koniec p. dyrektor Marek Milczarek rozdał nagrody laureatom i wyróżnionym uczniom w konkursie językowym, przygotowanym z tej okazji przez p. Magdalenę Klatę i p. Marzenę Sobieracką. Nagrody otrzymali: Kamil Janiszewski (kl. 2a SP), Szymon Antosik (kl. 2b SP), Zofia Gierłowska (kl. 2c SP), Julia Kaczewiak (kl. 4b SP), Agnieszka Młotkiewicz (kl. 5b SP), Mateusz Ćwiek (kl. 6a SP), Kacper Czupryński (kl. 1b G), Kinga Jesionek (kl. 2b G), Patrycja Pawicka (kl. 3a G). Uczniowie wyróżnieni: Dominika Smolińska (4a SP), Wiktor Gebler (5b SP), Kinga Stasiak (kl. 6b SP), Oliwia Karbowa (kl. 1b G), Joanna Jałkiewicz (kl. 2a G), Krzysztof Górski (kl. 3a G). Fundatorami nagród było Wydawnictwo Oxford oraz świetlica szkolna.

>> PODSUMOWANIE ETAPU SZKOLNEGO WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
W październiku i listopadzie odbyły się etapy szkolne Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego: SZKOŁA PODSTAWOWA Mateusz Ćwiek (kl. 6a), Kinga Stasiak (kl. 6b) - Woj. Konkurs Języka Polskiego; Mateusz Ćwiek (kl. 6a), Wiktor Kustosz (kl. 6b) - Woj. Konkurs Matematyczny; Mateusz Ćwiek (kl. 6a) - Woj. Konkurs Przyrodniczy.
GIMNAZJUM Julia Śmigielska (kl. 3b), Karolina Dróżdż (kl. 2b), Kinga Janiak (kl. 2b), Kinga Jesionek (kl. 2b) - Woj. Konkurs Biologiczny; Szymon Michalak (kl. 3a) - Woj. Konkurs Matematyczny; Mateusz Wodziński (kl. 3b) - Woj. Konkurs Historyczny; Kinga Jesionek (kl. 2b G), Patrycja Pawicka (kl. 3a G), Mateusz Wodziński (kl. 3b) - Woj. Konkurs Geograficzny.
Gratulujemy uczestnikom etapów szkolnych. Uczniom, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego, życzymy sukcesów.

Popołudnie i wieczór 26 listopada uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum spędzili na tańcach, wróżbach i przepowiedniach. Niecodziennym czarem emanowało wnętrze jednej z izb lekcyjnych, gdzie Samorząd Uczniowski urządził SALON WRÓŻB. Wszystkie chętne osoby mogły poddać się magicznym siłom wróżb andrzejkowych. Pieczę nad salą andrzejkową sprawowały szkolne wróżki i tarocistki. Pochłonięci poznawaniem przyszłości nie zapomnieliśmy również o dobrej zabawie. Andrzejkowa atmosfera magii i wróżb będzie obecna w pamięci uczniów przez cały kolejny rok.

>> UDZIAŁ W PROJEKCIE "UMIEM PŁYWAĆ"                                                                                             Data publikacji: 18.11.2015
Od września do listopada uczniowie klas 3a i 3b pod opieką wychowawczyń p. Jolanty Piekarskiej i p. Marzeny Sobierackiej wzięli udział w ramach ogólnopolskiego projektu "Umiem pływać", realizowanego przez Gminę Dobra we współpracy z Wielkopolskim Zrzeszeniem Ludowe Zespoły Sportowe w Poznaniu.
Podczas 20 godzin zajęć na krytej pływalni w Turku, pod kierunkiem wykwalifikowanych instruktorów uczniowie poznawali tajniki pływania. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach i ze smutkiem żegnały się po zakończeniu projektu. Wyjazdy na basen dały dzieciom nie tylko możliwość nauki pływania, ale poznania aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu i oczywiście zintegrowały zespoły klasowe.
10 listopada 2015 r. w ZS-P w Dobrej odbyła się uroczysta akademia z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęto od hymnu państwowego, a następnie uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentowali część artystyczną, która wprowadziła całą społeczność szkolną w historię wydarzeń tamtych lat. Wiersze i piosenki patriotyczne przybliżyły słuchaczom trudną historię Polski, która wiodła do niepodległości. Chór szkolny zadbał o oprawę muzyczną uroczystości.

>> SPOTKANIE Z TEATREM - SPEKTAKL "WYSPA ROBINSONA"
03 listopada 2015 r. uczniowie klas 5a, 6a i 6b mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu. Na deskach MDK w Turku, wspólnie z czworgiem aktorów Katolickiego Teatru Edukacji, po pełnej niebezpiecznych doświadczeń, samotnej podróży, dotarli na brzeg pewnej wyspy. Tam stali się świadkami dramatycznych zdarzeń z życia Robinsona i razem z nim wzięli udział w niezwykłej przygodzie.
Adaptacja sceniczna znanej powieści Daniela Defoe pt. "Przypadki Robinsona Crusoe", przedstawiająca drogę od młodzieńczego buntu przeciwko wartościom wpajanym przez dorosłych do dojrzałości wynikającej z własnych trudnych doświadczeń życiowych, zachwyciła oryginalnymi rozwiązaniami scenograficzno-przestrzennymi, doskonałymi kreacjami aktorskimi, a także skłoniła młodych widzów do refleksji nad sobą. Podczas wyjazdu opiekę nad uczniami sprawowały panie: Barbara Woźniak, Danuta Baranowska, Danuta Wypiór.

Marta Śmigielska - uczennica klasy 3 gimnazjum, została laureatem Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Środowisko - nasze wspólne dobro". Konkurs został zorganizowany przez WOPR Wielkopolska w Poznaniu.
Uczennica wzięła udział w uroczystym podsumowaniu konkursu, które odbyło się 30 października 2015 r. w siedzibie WOPR w Poznaniu, gdzie otrzymała dyplom oraz cenne nagrody rzeczowe (m.in. cyfrowy aparat fotograficzny).
Droga do sukcesu była długa i pracowita. Marta to osoba bardzo uzdolniona plastycznie, biorąca udział w konkursach artystycznych, zarówno szkolnych jak i pozaszkolnych. Jednak jest to pierwsze tak ważne osiągnięcie uczennicy. Mamy nadzieję, że pozwoli ono jeszcze bardziej uwierzyć jej we własne możliwości i zachęci do częstszego prezentowania swojej twórczości na forum publicznym.
Uczennicę do konkursu przygotowała p. Justyna Piestrzyńska.

W sobotę, 31 października wróciły do rodzinnych domów dobrskie gimnazjalistki, które przebywały na kilkudniowych warsztatach odbywających się na terenie byłego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück. Polsko-niemieckie warsztaty pod nazwą Helfen erlaubt!? (czyli Pomoc dozwolona!?) odbywają się w obecnej formie już od 3 lat. Stanowią one część projektu Odzyskać z niepamięci - KL Ravensbrück. Corocznie uczestniczy w nich grupa kilkudziesięciu uczniów szkół gimnazjalnych i średnich z całego kraju - zazwyczaj nie więcej niż 30 osób. Dlatego fakt przyjęcia aż 4 dobrskich uczennic (Kinga Janiak, Julia Gebler, Julia Śmigielska i Kinga Jesionek) jest dla Szkoły wielkim sukcesem.
Już podczas rozpoczęcia roku szkolnego pięcioro uczniów z naszego gimnazjum zostało poinformowanych o możliwości wyjazdu do Ravensbruck. Zawdzięczamy to naszej wcześniejszej pracy przy projektach o tematyce żydowskiej oraz temu, że nasza Szkoła dwukrotnie uzyskała tytuł "Szkoły Dialogu". Wyjazd idealnie wpisywał się w to, co robiłyśmy wcześniej. W pewnym stopniu była to nagroda. Dostałyśmy też czas do namysłu oraz ankiety do wypełnienia. Jedna z nas niestety zrezygnowała z wyjazdu, pozostałe dziewczyny wraz ze mną potwierdziły swój udział w workcampie. Oczywiście konieczna była wstępna rozmowa z rodzicami. To od nich ostatecznie zależał nasz wyjazd. Ostatecznie wyrazili zgodę. Okazali nam tym samym spore zaufanie. Od tego czasu, aż do momentu wyjazdu dostawaliśmy od organizatorów maile z dodatkowymi informacjami. Zgodnie z planem 24 października jeden z rodziców - pan Gebler - zawiózł nas do Słubic. Stamtąd autobusem dostaliśmy się do Ravensbruck. Z Polski pojechało łącznie 26 osób - w większości byli to uczniowie szkół średnich. Natomiast co do liczby osób z Niemiec nie jesteśmy przekonane, na pewno było ich trochę mniej. Nasz program spotkań był bardzo urozmaicony. Organizatorzy przygotowali dla nas wiele niespodzianek. Zostaliśmy podzieleni na cztery warsztaty: rap, film, sitodruk i czarno na białym. Na warsztatach mogliśmy lepiej się poznać i nauczyć się czegoś nowego. Mieliśmy także zaszczyt sprzątania byłego obozu na terenie niedostępnym dla zwiedzających. Wielką niespodzianką była wizyta dwóch pań, które przeżyły obóz. Opowiadały nam o swoich przeżyciach. W przedostatnim dniu zwiedzałyśmy Berlin. Sądzimy, że na zawsze zapamiętamy spotkanie z byłymi więźniarkami obozu. Ich opowieści byłe pełne emocji i wzruszeń. Obie panie przybliżyły nam życie codzienne w obozie, towarzyszący im ból i poczucie niepewności jutra. Przecież żadna z więzionych tam kobiet nie wiedziała, czy przeżyje następny dzień. Atmosfery tego nie odda żadna książka. Byli to żywi ludzie, a ich opowiadanie było bardzo emocjonalne. Sam obóz zrobił wrażenie. Był to największy tego typu obóz na terenie Niemiec. Widzieliśmy ogromny walec służący do miażdzenia na pył ludzkich kości z krematorium. (…). Na kobietach robiono tu potworne eksperymenty medyczne. Odcinano im kończyny, wstrzykiwano w mięsnie bakterie, łamano kości … Przeszło przez niego ponad 130 tyś. więźniów - w większości kobiet. A przecież były jeszcze podobozy … My bardzo mało słyszymy o tego typu miejscach. Jeśli już się mówi – to zazwyczaj nagłaśnia się jedynie Oświęcim. Pobyt w takim miejscu to ogromne przeżycie!
Zdjęcia: Yannic Winkler
W dniach 22 i 23 października w ZS-P w Dobrej odbył się Szkolny Turniej Wiedzy o Henryku Sienkiewiczu, który zapoczątkował coroczne obchody Dnia Patrona Szkoły. Uczestniczyły w nim po cztery 3-osobowe zespoły z klas 4-6 SP. Drużyny ofiarnie dopingowane przez zasiadającą na widowni publiczność rywalizowały w szeregu konkurencji. Rozwiązywano testy sprawdzające poziom zrozumienia utworów naszego patrona oraz stopień opanowania zasad ortografii. Zmagano się z łamigłówkami, rebusami, puzzlami i krzyżówkami. Sprawdzono też znajomość hymnu szkoły. Ponadto, spośród zebranych, wyłoniono 6 sobowtórów Henryka Sienkiewicza, którzy podczas obchodów Święta Patrona zasiedli w loży honorowej.
Jury nie miało łatwego zadania, bowiem wszystkie drużyny wykazały się ogromnym zaangażowaniem oraz doskonałą znajomością życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Ostatecznie laur zwycięstwa przypadł: klasy 4 - uczniowie kl. 4a, klasy 5 - uczniowie kl. 5a, klasy 6 - pierwsze miejsce ex aequo wywalczyli uczniowie klas 6a i 6b.
Przygotowaniem konkursowych zadań i przeprowadzeniem turnieju zajęły się n-le j. polskiego - p. Barbara Woźniak i p. Danuta Baranowska.

W związku z Dniem Patrona w szkole podstawowej i gimnazjum odbyły się konkursy plastyczne.
W konkursie dla uczniów klas 1-3 SP "Ilustracja do książki W pustyni i w puszczy" wyróżnieni zostali: I miejsce - Natalia Wojtasik (kl. 3a SP), II miejsce - Rozalia Dembowiecka (kl. 2a SP), III miejsce - Aleksandra Stasiak (kl. 2b SP), Tobiasz Sobański (kl. 2c SP).
W konkursie dla uczniów klas 4-6 SP "Mój ulubiony bohater sienkiewiczowski" wyróżnieni zostali: I miejsce - Andżelika Grzesiak (kl. 6b SP), II miejsce - Alicja Pawlak (kl. 5b SP), III miejsce - Kinga Szymczak (kl. 5b SP), wyróżnienia - Daria Górna (kl. 4b SP), Marta Piasecka (kl. 5a SP), Natalia Jańczak (kl. 5a SP), Aleksandra Jasiak (kl. 5a SP), Agnieszka Młotkiewicz (kl. 5b SP), Martyna Filak (kl. 6b).
W konkursie dla uczniów gimnazjum "Śmieszny Henio - karykatura Henryka Sienkiewicza" wyróżnieni zostali: I miejsce - Aleksandra Bodlak (kl. 3a G), II miejsce - Natalia Wojtysiak (kl. 3a G), III miejsce - Patrycja Siwińska (kl. 1a G).
Konkursy przeprowadziła p. Justyna Piestrzyńska (kl. 4-6 SP i gimnazjum) oraz p. Jolanta Piekarska (kl. 1-3 SP).

22 października 2015 r. odbyło się podsumowanie etapu szkolnego Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Bądźmy zdrowi", którego organizatorem jest Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz PSS-E w Turku. Udział wzięło 15 uczniów gimnazjum.
Nagrodzone zostały uczennice: I miejsce - Oliwia Langowska (kl. 3b), II miejsce - Aleksandra Kopacka (kl. 3a), III miejsce - Patrycja Pawicka (kl. 3a), wyróżnienia - Weronika Olas, Marta Śmigielska, Aleksandra Raźniewska, Szymon Strycharczyk (kl. 3a) oraz Anna Iciaszek, Julia Śmigielska, Żaneta Kołacińska (kl. 3b).
Zwycięska praca Oliwii Langowskiej została przesłana do etapu powiatowego. Wszystkie nagrodzone prace można obejrzeć podczas wystawy pokonkursowej, natomiast dyplomy i nagrody uczniowie otrzymają podczas uroczystego podsumowania konkursów profilaktycznych i prozdrowotnych podczas festynu rodzinnego (czerwiec 2016). Koordynatorką konkursu była p. Justyna Piestrzyńska.

W dniach 23-30 października 2015 r. w naszej szkole i gminie gościliśmy 7 uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Kyrnasówce z Ukrainy (rejon Winnicy) wraz z opiekunkami.
Druga grupa przebywała w sąsiedniej gminie naszego powiatu. Wymiana uczniów z Ukrainą odbywa się co rok. Celem jej jest poznanie polskiej i ukraińskiej kultury, form zajęć w naszej szkole oraz nawiązanie nowych przyjaźni.
Goście z Ukrainy podczas pobytu poznawali naszą historię, okolice, zwiedzali ciekawe miejsca. Przez cały czas pobytu gościli w domach polskich uczniów, którzy zagwarantowali miejsca noclegowe i wyżywienie.
Program wizyty: uroczysty apel powitalny połączony ze Świętem Patrona Szkoły oraz pasowaniem na gimnazjalistę, dyskoteka integracyjna, wspólne lekcje, wycieczki do Poznania, Uniejowa, Kalisza, Gołuchowa i Turku, udział w Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Malanowie, zwiedzanie okolicy, itp.
W ostatnim dniu wizyty grupa naszych gości i opiekujących się nimi uczniów, wspólnie przygotowała prezentację multimedialną, podsumowującą wizytę w naszej szkole i gminie, którą zaprezentowała podczas spotkania pożegnalnego z udziałem uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrekcji.

26 października 2015 r. odbyła się dyskoteka integracyjna naszych uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum z uczniami z Ukrainy.
Przez ponad trzy godziny dolny korytarz szkoły stał się miejscem głośnej muzyki, kolorowych świateł i świetnej zabawy.
26 października 2015 r. na długo zapisze się w pamięci uczniów i nauczycieli ZS-P w Dobrej. W tym pełnym wrażeń dniu odbyły się uroczystości związane z Dniem Patrona - Henryka Sienkiewicza, podczas których w poczet gimnazjalistów zostali przyjęci nowi członkowie społeczności szkolnej - uczniowie klas 1 Gimnazjum. Świadkami tych wydarzeń byli nasi przyjaciele ze szkoły w Kyrnasówce na Ukrainie, którzy corocznie goszczą w naszej szkole.
Wśród zaproszonych gości nie zabrakło: ks. dziekana Zygmunta Chromińskiego, burmistrza Andrzeja Piątkowskiego, z-cy burmistrza Jacka Gajewskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Sebastiana Gwizdalskiego, przewodniczącej Rady Rodziców Beaty Kmieć oraz Dyrekcji Szkoły - Marka Milczarka, Iwony Chwiałkowskiej i Danuty Zgolińskiej.
Uroczystości rozpoczęły się od powitania gości z Ukrainy przez dyrektora ZS-P Marka Milczarka oraz przedstawicieli uczniów: Joannę Jałkiewicz i Klaudię Gardzielik. Kolejnym punktem programu była część artystyczna poświęcona Sienkiewiczowi, przygotowana przez uczniów klas 1 gimnazjum. Kandydaci na gimnazjalistów w sposób niecodzienny i humorystyczny, ale jakże podniosły, przybliżyli nam sylwetkę wielkiego rodaka, jakim był Patron naszej szkoły.
Po tak pomyślnie zdanym egzaminie z życia i twórczości Patrona Szkoły w Dobrej, pierwszoklasiści mogli zostać przyjęci w poczet uczniów Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza. Aktu pasowania dokonał dyrektor Marek Milczarek oraz z-ca dyrektora Iwona Chwiałkowska, którzy życzyli uczniom sukcesów oraz wcielania w życie słów Sienkiewicza, a także naśladowania Go w mądrości, szacunku i krzepieniu serc innych.
Uroczystość zakończyła się kabaretowym występem uczniów klas 1 gimnazjum, którzy "z przymrużeniem oka" przedstawili swoim młodszym i starszym kolegom "atlas uczniów".
Część artystyczna została przygotowana pod okiem p. Barbary Wożniak, p. Danuty Baranowskiej, p. Ewy Czerwińskiej oraz wychowawców kl. 1 - p. Iwony Krawczyk i p. Katarzyny Włodarczyk; oprawą muzyczną zajęła się p. Marlena Jesionek, dekoracjami p. Justyna Piestrzyńska, fotografią p. Dariusz Piestrzyński, opiekę nad pocztem sztandarowym sprawowała p. Barbara Woźniak.

23 października 2015 r. w szkole gościliśmy policjanta z Komisariatu Policji w Dobrej. Pan policjant przybył z pogadanką dla uczniów SP nt. bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych oraz korzyści wynikających z używania elementów odblaskowych. Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali kamizelki i opaski odblaskowe.

22 października 2015 r. w Malanowie odbył się Festiwal Folkloru i Twórczości Artystycznej Powiatu Tureckiego. Jego celem jest prezentacja i promocja zespołów folklorystycznych. Naszą szkołę reprezentował zespół "Dobrasy". Opiekunką zespołu jest p. Marlena Jesionek.

13 października 2015 r. w ZS-P w Dobrej obchodziliśmy dwie uroczystości: Dzień Edukacji Narodowej i Ślubowanie klas 1 SP.
Pod okiem p. Grażyny Łukasik i p. Małgorzaty Błażełek pierwszaki zostały przyjęte w poczet "świeżo upieczonych" uczniów, dla których rozpoczęła się nowa szkolna przygoda. Aktu ślubowania dokonał dyrektor Marek Milczarek.
Druga część uroczystości dotyczyła Święta Edukacji Narodowej. Uczestniczyli w niej uczniowie, nauczyciele, pracownicy oraz zaproszeni goście z burmistrzem Andrzejem Piątkowskim na czele. Młodzież miała okazję podziękować pedagogom za ciężką pracę oraz trud włożony w edukację i wychowanie. Z okazji święta uczniowie klas 2 i 3 gimnazjum przygotowali występy artystyczne, podczas których śpiewająco udzielili wywiadu na temat szkolnego życia. Miłym akcentem na zakończenie uroczystości były piękne róże ofiarowane nauczycielom i pracownikom naszej szkoły. Nad całością występu czuwały: p. Edyta Górska i p. Ewa Czerwińska, oprawę muzyczną przygotowała p. Marlena Jesionek.

Pod takim hasłem odbyła się w dniu 30 września kolejna diecezjalna pielgrzymka uczniów klas 3 gimnazjum do Lichenia.
W spotkaniu uczestniczyło kilka tysięcy gimnazjalistów z całej diecezji włocławskiej. Autokary z młodzieżą pojawiły się już przed godz. 10ą i zjeżdżały do godz. 11.30. Po rejestracji grup wszyscy udawali się do bazyliki mniejszej, gdzie o godz. 12-ej uczestniczyli we mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem bp włocławskiego, Jego Ekscelencji Wiesława Meringa. Biorąc pod uwagę ilość miejsc siedzących - wstępnie można ocenić, że łącznie w bazylice przebywało ok. 2,5 tysiąca gimnazjalistów. Wśród zgromadzonych nie zabrakło także młodzieży z terenu naszego powiatu - w tym z  Turku i Dobrej. Z Dobrej przybyło 30 uczniów i 4 opiekunów. Byli nimi wychowawcy klas: p. Magdalena Klata i p. Ewa Czerwińska, a także katecheci: p. Paweł Janicki i ks. Szymon Lewandowski - który był również organizatorem wyjazdu. Uczniowie modlili się o mądre wybory życiowe oraz udane egzaminy gimnazjalne. Po 1,5 godz. mszy św. chętni mogli pożywić się pomidorową serwowaną pod licheńską dzwonnicą - a następnie zwiedzić licheńskie sanktuarium.

We wrześniu w szkole ogłoszony został konkurs plastyczny związany z akcją "Sprzątanie Świata 2015". Tegoroczne hasło przedsięwzięcia brzmiało: "WYPRAWA - POPRAWA". Wskazane było zwrócenie uwagi na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie. Uzmysłowienie, że poza obowiązkami, mamy również prawa, a jednym z nich jest prawo do tego, żeby się domagać rozwiązywania przez gminy takich problemów jak np. dzikie wysypiska, pozostawianie śmieci na poboczach, brak koszy czy pojemników do segregacji.
Laureaci konkursu: SZKOŁA PODSTAWOWA I miejsce - Agnieszka Młotkiewicz (kl. 5b), II miejsce - Mateusz Ćwiek (kl. 6a), III miejsce - Natalia Jańczak (kl. 5a), wyróżnienie - Justyna Młotkiewicz (kl. 5b) GIMNAZJUM I miejsce - Kinga Jesionek (kl. 2b), II miejsce - Kinga Janiak (kl. 2b), III miejsce - Ewa Filak (kl. 2b), Damian Kaźmierczak (kl. 2a), wyróżnienie - Daria Kowalczewska i Karolina Brzęczkowska (kl. 2b).
Organizatorem konkursu była p. Justyna Piestrzyńska.
21 września 2015 r. uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wraz ze swoimi opiekunami wzięli udział w sprzątaniu bliższej i dalszej okolicy naszej szkoły, przyłączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata". Uczniowie otrzymali rękawiczki oraz worki na śmieci. Wszystkie klasy porządkowały tereny zgodnie z harmonogramem opracowanym przez SU. Wszyscy chętnie zaangażowali się w tegoroczną akcję, a tym samym promocję zachowań przyjaznych przyrodzie.

W dniach 10-11 września 2015 r. po raz drugi Orlik gościł uczestników Turnieju Orlika o Puchar Premiera. W czwartkowej części turnieju brały udział dziewczęta i chłopcy w rocznikach 2004 i 2005, łącznie ponad 70 dzieci. Do turnieju dziewcząt i chłopców przystąpiły po 4 zespoły, które zagrały między sobą systemem każdy z każdym.
Najlepsza zawodniczka: Klejszmidt Marlena, królowa strzelców: Ziętek Wioleta, najlepszy zawodnik: Kołuda Konrad, najlepszy strzelec: Kołaczkowski Jakub, najlepszy bramkarz: Grubski Dawid.
W drugim dniu turnieju od godzin porannych do zmagań przystąpiły drużyny chłopców i dziewcząt w starszej kategorii 2002 i 2003.
Najlepsza zawodniczka: Stasiak Natalia, najlepsza bramkarka: Stepnowska Natalia, królowa strzelców: Frącala Weronika, najlepszy zawodnik: Świętochowski Krystian, najlepszy strzelec: Włodarczyk Eryk, najlepszy bramkarz: Rawiński Oskar. Po zakończeniu spotkań wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy, a wyróżniający się piłkarze statuetki i puchary. Łącznie we wszystkich turniejach wystąpiło ponad 150 uczniów.

04 września 2015 r. uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum wzięli udział w happeningu "Narkotyki i dopalacze - zło, które wciąga młodzież". Akcja została zorganizowana z inicjatywy Komendy Powiatowej Policji w Turku we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Turku. Szkolnym koordynatorem akcji była p. Jolanta Janicka. Przemarsz ulicami Dobrej był manifestacją uczniów przeciw dopalaczom. Uczniowie wyrazili swoje "nie" w formie plakatów. Happening poprzedzony był projekcją filmu pt. "Dopalacze niszczą życie".

01 września 2015 r. w hali sportowej uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2015/16.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego