ARCH. PRZEDSZKOLE - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej

Przejdź do treści

ARCH. PRZEDSZKOLE

ARCHIWUM
PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE
W DOBREJ

KIEROWNIK
mgr Marzenna Jeżyk

tel./fax: 63 279 90 09
ul. Kościuszki 1, 62-730 Dobra
ARCHIWUM 2016/17
13 czerwca 2017 r. przedszkolaki z grupy I, II i III wraz z  wychowawczyniami: p. Błazełek, p. Guziak i p. Cieślak przygotowały spotkanie z okazji Dnia Taty. Po przywitaniu zaproszonych gości dzieci zaprezentowały krótką część artystyczną i wręczyły swoim tatusiom medale. Po wspólnej zabawie i konkurencjach sportowych wszyscy zostali zaproszeni na kiełbaskę z grilla i słodki poczęstunek. Wychowawczynie grup dziękują wszystkim pracownikom przedszkola przy ul. Kościuszki oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniu spotkania.

8 czerwca 2017 r. w świetlicy szkolnej odbył się konkurs recytatorski "Tuwim i Brzechwa dzieciom". Uczestnikami konkursu były dzieci 5 i 6-letnie naszego przedszkola oraz dzieci z przedszkola z Kowali Pańskich. W konkursie udział wzięło 21 uczestników. Dzieci recytowały wybrany wiersz J. Tuwima lub J. Brzechwy. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje, gromkie brawa, koledzy i koleżanki oraz Rodzice, którzy swoją obecnością wspierali swoje pociechy. Wszystkich uczestników konkursu oceniała komisja w składzie: p. Danuta Zgolińska, p. Ewelina Śmieja oraz p. Barbara Woźniak. Po długiej naradzie komisja przyznała nagrody: I nagroda - Weronika Orszulak (gr. 0a), II nagroda - Lidia Laskowska (Przedszkole Kowale Pańskie), III nagroda - Liliana Maciejewska (gr. III). Komisja  postanowiła przyznać również dwa wyróżnienia: dla Anny Kołudy (gr. 0a) oraz Zuzanny Pawlak (gr. III). Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali podziękowania i upominki: Kornelia Dominiak (gr. 0 Piekary), Kacper Dudek (gr. 0 Piekary), Inez Gmach (gr. III), Martyna Gręda (Przedszkole Piekary), Lidia Jaśkiewicz (Przedszkole Kowale Pańskie), Michał Kaczmarek (gr. 0a), Marcin Kosobudzki (gr. III), Igor Krzyżanowski (gr. III), Bartosz Kurzawa (gr. 0 Piekary), Martyna Lis (Przedszkole Piekary), Anna Majchrowicz (gr. 0b), Natalia Pawlak (gr. 0 Piekary), Igor Składanowski (Przedszkole Piekary), Michalina Wesołowska (gr. 0b), Alicja Wojtasik (gr. 0b), Patrycja Zagozda (gr. 0a). Konkurs przygotowała i prowadziła p. Magdalena Banasiak.

5 czerwca 2017 r. dzieci z grupy 0b pod opieką wychowawczyni p. Aleksandry Kotas brały udział w wycieczce do Muzeum im. Józefa Mehoffera w Turku. Przedszkolaki zwiedziły w muzeum wystawę archeologiczną - kości zwierząt czwartorzędu oraz ceramikę kultury łużyckiej. Zobaczyły, jak dawniej wyglądał dom tkaczy wraz z rzemiosłem tkackim, starymi maszynami i narzędziami. Zapoznały się z dawnymi zawodami: szewc, krawiec, czapnik. Uczestniczyły również w warsztatach związanych z toruńskimi piernikami. Ogromną radość sprawiło dzieciom wałkowanie ciasta, wykrawanie formy i oczywiście efekt ich pracy - piernik. Zapach toruńskich pierników długo unosił się w sali przedszkola

5 czerwca 2017 r. dzieci z grupy 0a pod opieką wychowawczyni p. Magdaleny Banasiak udały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Turku. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciu bibliotecznym pt. "Co to znaczy opiekować się kimś?". Z zainteresowaniem wysłuchały fragmentu opowiadania z życia Muminków, odpowiadały na pytania pani bibliotekarki, wspólnie rozwiązywały krzyżówkę oraz wykonały rysunek "Moja rodzina". Po mile spędzonym czasie w bibliotece dzieci udały się w drogę powrotną autokarem do szkoły.

26 maja to dzień kiedy nasze kochane mamy dostają od swoich dzieci życzenia, kwiaty i własnoręcznie wykonane upominki. Kochani tatusiowe zaś cieszą się swoim świętem 23 czerwca. Z okazji Święta Mamy i Taty dzieci z grupy 0a i 0b przygotowały wraz ze swoimi wychowawczyniami dla swoich rodziców niespodziankę. Były humorystyczne inscenizacje z życia rodziny, przestrogi dla dzieci, które nie słuchają swoich rodziców, piosenki i tańce oraz poczęstunek na świeżym powietrzu. Piękna pogoda sprzyjała integracji rodziców, dzieci i pań.

28 kwietnia 2017 r. dzieci z grupy 0a i 0b z wychowawczyniami: p. Magdaleną Banasiak i p. Aleksandrą Kotas przygotowywały zdrowe kanapki.
Na stołach zagościły świeże warzywa: sałata, rzodkiewki, ogórki, marchewka, papryki i pomidory, jak również szczypiorek i nać pietruszki. Nie zabrakło także wędlin, serów, jajek i pieczywa oraz owoców. Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem tworzyły na kanapkach ciekawe kompozycje. Przygotowane kanapki wyglądały bardzo smakowicie, dlatego szybko znikały z talerzy.

W ramach działań profilaktycznych policjanci z naszego terenu przeprowadzili spotkanie z dziećmi z naszego przedszkola. Na jednej z sal dzieci uczestniczyły w spotkaniu z policjantem i komisarzem Pyrkiem. Podczas rozmowy z dziećmi policjant i maskotka Pyrek wyjaśnili, na czym polega bezpieczne zachowanie w domu, przedszkolu i na drodze. W rozmowie wspomniano o bezpiecznym przechodzeniu po pasach, bezpiecznej jeździe w fotelikach samochodowych. Spotkanie z komisarzem Pyrkiem było dla wszystkich przedszkolaków dużą atrakcją.

W okresie przedświątecznym dzieci z grupy 0b miały okazję kultywować tradycje wielkanocne nie tylko z nauczycielem, ale także z rodzicami. Zaczęły od wypieków ciast: upiekły babeczki, mazurek wykonały z wafli. Najwięcej zadowolenia sprawiło im dekorowanie wypieków i oczywiście smakowanie. Niezbędnym elementem Wielkanocy jest malowanie jajek. Dzieci ozdabiały jajka wykorzystując swoją bogatą wyobraźnię oraz nieodzowną pomoc rodziców, którzy to aktywnie i z radością włączyli się w te działania ze wszystkimi dziećmi. Wspólny czas spędzony z rodzicami to dla dzieci radość, duma i niezapomniane przeżycia.
Przedszkolaki z grupy 0 w Piekarach pamiętały, że 7 kwietnia obchodzony jest Dzień Zdrowia. W związku z tym, wspólnie ze swoją panią Jadwigą Pawłowską zrobiły surówkę owocowo-warzywną z jabłka i marchwi. Użyły też magicznego składnika - soku z pigwy. Podczas pracy pamiętały o zasadach bezpieczeństwa i higieny. Wspólna degustacja miała miejsce podczas obiadu.

Sześciolatki z grupy 0 z Piekar wraz ze swoją wychowawczynią p. Jadwigą Pawłowską 6 kwietnia odwiedziły Muzeum im. J. Mehoffera w Turku. Dzieci obejrzały nową ekspozycję "Zanikające zawody". Oglądały też eksponaty z wystawy etnograficznej i archeologicznej. Uczestniczyły również w warsztatach tkackich. Dużo emocji wzbudziło wśród dzieci przejście po szklanej podłodze. Potem obejrzały film pt. "Od ziarenka do płócienka", po którym wzorowo zaliczyły quiz o tkactwie. W pełni zadowolone dzieci z pamiątkami, które otrzymały od pani przewodnik, wróciły do Piekar.

5 kwietnia 2017 r. w przedszkolu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Palma wielkanocna", którego jednym z celów było kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą  Palmową. Do konkursu przystąpili chętni rodzice z dziećmi 5 i 6-letnimi naszego przedszkola. Zgłoszono 21  przepięknych dzieł plastycznych, nawiązujących formą i materiałem do tradycyjnych palm wielkanocnych. Jury miało nie lada trudne zadanie do wykonania, ponieważ wszystkie palmy są bardzo ładne. Dlatego też postanowiono nagrodzić 12 palm bez wyszczególniania I, II i III nagrody oraz wyróżnić 9 palm. Nagrodzeni i wyróżnieni uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy oraz upominki. Wszystkie palmy można podziwiać na korytarzu szkolnym. Uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Nagrodzeni: Lena Pełczyńska z mamą Alicją, Szymon Janik z bratem Pawłem, Bartek Kurzawa z mamą Agnieszką, Kacper Dudek z mamą Pauliną, Aleksandra Urzędowska z mamą Emilią, Emilia Wójcik z mamą Donatą, Andżelika Guderczyk z mamą Agnieszką, Klaudia Maciejewska z mamą Grażyną, Michalina Wesołowska z mamą Moniką, Dawid Filipiak z mamą Elżbietą, Julia Wypiór z mamą Iwoną, Alicja Wojtasik z mamą Agnieszką; wyróżnieni: Kacper Szubstarski i Lena Szubstarska z mamą Eweliną, Aleksandra i Zuzanna Rosiak z mama Joanną, Jakub Grzelak z mamą Danutą, Igor Krzyżanowski z mamą Eweliną, Amelka Michalak z mamą Dorotą, Miłosz Galoch z mamą Wiolettą, Natalia Pawlak z mamą Małgorzatą.

Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. 21 marca dzieci z grup: III, 0a i 0b wraz ze swoimi wychowawczyniami wspólnie świętowały powitanie wiosny. Tego dnia przedszkolaki zebrały się w sali gimnastycznej, ażeby wspólnie bawić się witając nową porę roku. Przedszkolaki i ich panie nie zapomniały o strojach w kolorze zielonym. Podczas uroczystości dzieci miały okazję wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku, rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania dotyczące wiosny. Witały wiosnę wierszem oraz piosenkami, które wcześniej przygotowały w swoich grupach, a także bawiły się tańcząc przy wesołej muzyce. Na koniec uroczystości dzieci ze swoimi paniami wykonały gaiki-maiki symbole wiosny. Następnie zgodnie z tradycją wszyscy wyruszyli na boisko szkolne, aby pożegnać zimę. Głośnymi okrzykami i wesołą zabawą przedszkolaki pożegnały zimę i powitały długo oczekiwaną wiosnę. Uroczystość przygotowała i prowadziła p. Magdalena Banasiak.

** PRZEDSZKOLAKI POŻEGNAŁY ZIMĘ
Na powitanie wiosny przedszkolaki z Piekar razem z p. Jadwigą Pawłowską i p. Ewą Gnatkowską wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie z udziałem symbolu odchodzącej zimy - Marzanny. Ruszyły z piosenką na ustach, niosąc zrobiną przez siebie Marzannę. Dzieci pożegnały zimową pannę gromkimi brawami. Następnie szukały zwiastunów wiosny w pobliskich ogródkach i na polach. Dzieci zgodnie stwierdziły, że wiosna już przybyła i mają nadzieję, że zagości u nas na dobre.

7 marca 2017 r. w Centrum Kultury w Dobrej kolejny rok z rzędu odbył się Konkurs Piosenki Przedszkolaków. Wśród laureatów znalazły się dzieci z przedszkola w Piekarach. I nagrodę otrzymali: Kornelia Dominiak i Igor Składanowski, którzy będą reprezentowali gminę Dobra na powiatowym konkursie "Do - Re - Mi" w Turku. II miejsce zdobyła Ania Szymczak. W konkursie wystąpili również: Natalia Błaszczyk, Dorota Jarachowska i Natalia Pawlak, która wyróżniła się oryginalnym kostiumem. Każdy z uczestników otrzymał dyplom i upominek.

27 lutego 2017 r. dzieci z grupy 0a z wychowawczynią p. Magdaleną Banasiak udały się na kolejną w tym roku szkolnym wycieczkę do muzeum w Turku. Tego dnia dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej na temat m.in. symboli narodowych oraz dowiedziały różnych ciekawostek dotyczących muzeum. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach ceramicznych, w czasie których wykonywały z gliny baranki oraz rożne formy wielkanocne - takie jak zajączki czy pisanki, itd. Przedszkolaki podziękowały pracownikom muzeum za mile spędzony czas i pełne wrażeń wróciły do szkoły.

24 lutego w tłusty czwartek dzieci z grupy 0a zaprosiły p. kierownik Marzennę Jeżyk oraz swoich kolegów i koleżanki z grupy 0b wraz z wychowawczynią na wspólne świętowanie tego dnia. Dla swoich gości dzieci pod kierunkiem wychowawczyni Magdaleny Banasiak przygotowały i przedstawiły inscenizację "Pączki i faworki u babci Honorki". Następnie wszyscy wspólnie bawili  się w "pieczenie ciasta", a na koniec udali się na słodki poczęstunek w postaci pączków z różnym nadzieniem, faworków, karnawałowych różyczek oraz oponek. Wszystko było przepyszne, "palce lizać". Spotkanie przygotowała i prowadziła p. Magdalena Banasiak.
W lutym 2017 r. nastąpiło rozstrzygnięcie etapu gminnego konkursu plastycznego "Zapobiegamy pożarom" zorganizowanego przez Zarząd Oddziału Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych w Dobrej, Komisja ds. Młodzieży działająca przy ZOG ZOSP RP w Dobrej, Urząd Miejski w Dobrej oraz Centrum Kultury w Dobrej. W konkursie tym brała udział uczennica Julia Fryt z Przedszkola w Piekarach. Praca poświęcona została pracy strażaka podczas ratowania ludzi z powodzi. Otrzymała I miejsce w kategorii: Przedszkole i została zakwalifikowana do eliminacji powiatowych. Praca została wykonana pod opieką p. Ewy Gnatkowskiej.

27 lutego 2017 r. dzieci z grupy 0b byli na wycieczce w Turku i uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych pt. "Piraci w bibliotece". Zajęcia odbyły się na terenie Publicznej Biblioteki Pedagogicznej, a prowadziła je p. Katarzyna Łazuga - nauczyciel bibliotekarz. Przedszkolaki wysłuchały i obejrzały bajkę w wersji elektronicznej "Pirat Lufa i jego skarb". Następnie z pomocą mapy odszukały skarbu. Kolorowały maskę pirata, którą zabrały do domu. Wycieczka była okazją do poznania biblioteki, rozwijania zainteresowania książką oraz kształtowania postaw czytelniczych u dzieci przedszkolnych. Dopisywała nam ładna pogoda, więc całość dopełnił spacer i poznawanie miasta Turku.

Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję.
14 lutego Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości. Obchody tego święta dzieci z grupy 0a rozpoczęły dzień wcześniej od przygotowania kartek walentynkowych dla swoich kolegów i koleżanek. Następnego dnia dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami Przygotowały również walentynki dla swoich rodziców. Na koniec każde dziecko otrzymało od pani walentynkę, pysznego lizaka z serduszkiem oraz balonik.
Również grupa 0b obchodziła walentynki. Najprostsza walentynka to serce wycięte z kartonu i pomalowane na czerwony kolor. Dzieci jednak ozdabiały gotową kartkę i wręczały ją wylosowanej osobie. Wysłuchały krótkiej informacji na temat nazwy "walentynki" oraz częstowały się lizakiem w kształcie serca zakupionym przez rodziców'

14 lutego był również dla grupy I, II i III prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek i wyklejanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Każde dziecko otrzymało  pysznego lizaka w kształcie serduszka. Dzień Walentynek z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń.

24 stycznia 2017 r. przedszkolaki z grup: I, II i III wraz z wychowawczyniami przygotowały uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Jest to dobra okazja, by przypomnieć sobie o osobach, którym często zawdzięczamy większość rozkoszy dzieciństwa. Tego dnia pamiętamy o złożeniu im życzeń. Po przywitaniu zaproszonych gości, dzieci zaprezentowały swój program artystyczny. Wszystkie pięknie mówiły wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły dla swoich kochanych Babć i Dziadków. Na twarzach gości można było zaobserwować uśmiech, radość, łzy  szczęścia i wzruszenia. Wielką przyjemność sprawiły Babciom i Dziadkom drobne upominki w postaci laurek wręczone przez wnuków. Wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców był okazją do rozmów, w czasie których mogliśmy podzielić się wrażeniami.

Kochane Babcie i Dziadkowie dzieci z grupy 0b obchodzili swoje święto 23 stycznia. Po powitaniu szacownych gości wychowawczyni Aleksandra Kotas nawiązała do obchodów Dnia Babci i Dziadka na całym świecie. Część artystyczną dla Babci i Dziadka dzieci rozpoczęły tańcem, który pilnie ćwiczyły na zajęciach dodatkowych z rytmiki pod kierunkiem p. Aleksandry Gajewskiej. Następnie były piosenki dla Babci i Dziadka, życzenia od każdego dziecka, a na koniec nasi milusińscy wręczyli laurki z życzeniami. Potem był czas na wspólny poczęstunek, który przygotowali rodzice. Rozmowy z gośćmi stały się okazją do poznania Babć i Dziadków. Przecież mieć Babcię i Dziadka to ogromne szczęście. To Oni przekazują nam ciekawe, zabawne historie o dawnych czasach, czytają bajki, opiekują się nami. Serce Babci i Dziadka to wyjątkowy dar, bezcenny. Każdy kto go ma, jest szczęściarzem.

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. 20 stycznia dzieci z grupy 0a gościły w świetlicy szkolnej swoje babcie i swoich dziadków z okazji ich święta. Uroczystość rozpoczęła wychowawczyni Magdalena Banasiak witając przybyłych gości i składając im najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. Następnie głos oddała dzieciom, które pod jej kierunkiem przygotowały miłą niespodziankę dla swoich babć i dziadków. Dzieci poprzez wiersze, piosenki i tańce pragnęły podziękować swoim babciom i dziadkom za ich miłość, cierpliwość i zrozumienie. Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to piękne serduszka oraz dyplomy z niezwykłymi rysunkami i podziękowaniami. Po części oficjalnej przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.
13 stycznia 2017 r. w sali gimnastycznej ZS-P w Dobrej odbyła się zabawa choinkowa przedszkolaków z udziałem wychowawczyń i rodziców.
Wszystkie dzieci już od rana były podekscytowane czekającą ich zabawą. Wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój i zachęcał do zabawy. Dzieci przebrane w różnorodne kolorowe stroje, wspaniale bawiły się przy muzyce. Podczas zabawy rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla przedszkolaków "Moja książka", wręczono nagrody dzieciom i podziękowania rodzicom. W czasie choinki dzieci mogły napić się soku, posilić się słodkim poczęstunkiem, a rodzice skorzystać z bufetu. Bal przedszkolaków prowadziła p. Mariola Urbańczyk.

Jest taki dzień, co łzy w śmiech zmienia. Jest taka moc, co smutek w radość przemienia.
Jest taka siła co spełnia marzenia - to Święta Bożego Narodzenia.
Okres Świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas. Czas śpiewania kolęd, składania życzeń, rodzinnych spotkań, wręczania prezentów bliskim.
22 grudnia 2016 r. przedszkolaki z grup: I, II i III zorganizowały w swoich grupach spotkania opłatkowe. Po życzeniach i przełamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedliśmy do pięknego świątecznego stołu. Piękne życzenia, kolędy, zapach choinki  to magia świątecznego nastroju pełnego życzliwości i radości który zapanował w naszym przedszkolu. Aż szkoda, że wigilijny dzień jest tyko raz w roku, ale może przez to jest taki wyjątkowy.

16 grudnia 2016 r. w ZS-P w Dobrej wystawiono jasełka pt. "Wigilijny wieczór" w wykonaniu dzieci z grupy 0a i 0b pod kierunkiem swoich wychowawczyń: Magdaleny Banasiak i Aleksandry Kotas. Na świąteczne spotkanie przybyli zaproszeni goście: ks. prałat Zygmunt Chromiński, dyrektor Danuta Zgolińska, kierownik Marzenna Jeżyk, rodzice oraz wszyscy, którzy chcieli wspólnie celebrować to wydarzenie. Dzieci przedstawiając jasełka wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę, przypominając wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Przedszkolaki wcieliły się w role Maryi i Józefa, gospodyni, pasterzy, aniołów, trzech króli oraz dzieci i zwierzątek, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka przeplatana była kolędami i pastorałkami. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne, za co otrzymali gromkie brawa oraz upominki świąteczne. Po obejrzeniu jasełek, życzenia bożonarodzeniowe złożyli zaproszeni goście dziękując jednocześnie dzieciom za ich piękny występ. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem i zasiedli do wigilijnego poczęstunku. Z dużym zaangażowaniem w spotkanie wigilijne włączyli się rodzice przygotowując stroje i potrawy na wspólną kolację. Wigilijne spotkanie przygotowała i prowadziła p. Magdalena Banasiak.

W grudniu przedszkolaki z grup: I, II i III spotkały się ze swoimi rodzicami na przedświątecznych warsztatach. W rodzinnej atmosferze, przy akompaniamencie kolęd powstały pełne uroku ozdoby i dekoracje świąteczne. Każde dziecko mogło zadecydować samo, w jaki sposób ma wyglądać wykonywana bombka lub inna ozdoba. Powstało bardzo dużo pięknych i niepowtarzalnych dekoracji świątecznych. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mimo przedświątecznego zabiegania, wielu rodziców znalazło jednak czas, by wraz ze swymi dziećmi spędzić go wykonując świąteczne ozdoby. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w warsztatach.

Dzień 6 grudnia to dzień szczególny dla dzieci. Właśnie w tym dniu wszystkie dzieci czekają na św. Mikołaja. Już od samego rana w naszym Przedszkolu słychać było piosenki o Mikołaju oraz rozmowy między dziećmi: Ciekawe czy Mikołaj do nas dzisiaj przyjedzie? I przyjechał.
Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszych przedszkolaków i spotkał się z nimi w Centrum Kultury. Oczekując upragnionego Gościa dzieci z zainteresowaniem wysłuchały audycji muzycznej, śpiewając kolędy i wesołe pastorałki. Po zakończonej zabawie dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do przedszkolaków zbliża się nikt inny, jak Mikołaj we własnej osobie. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja - troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zadawał zagadki. Na zakończenie Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał duże paczki, a w nich - dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i wierszykami. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym podopiecznym wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej Jego wizyty.

6 grudnia 2016 r. najmłodsze przedszkolaki w Piekarach odwiedził Mikołaj i przywiózł im prezenty w postaci słodyczy oraz bombki. Każde z dzieci otrzymało styropianową bombkę, którą wspólnie z rodzicami w ramach warsztatów plastycznych ozdabiało. Dzieci sprawnie posługiwały się klejem, malowały brokatem zdobiąc bombki. Rodzice radzili i pomagali swoim pociechom. Następnie zorganizowali wystawkę swoich prac. Dzień minął w miłej atmosferze. Imprezę zorganizowała we współpracy z rodzicami p. Ewa Gnatkowska. W tym samym dniu dzieci z grupy 0 także odwiedził Mikołaj. Były prezenty, piosenki, wspólny poczęstunek i zabawy dla dzieci. Wszystkie dzieci w tym mikołajkowym dniu były zadowolone i uśmiechnięte.
Nasze przedszkole bierze udział w kolejnej edycji "Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkoli", zorganizowanym przez Akademię Aquafresh. W ramach tej akcji prowadzone były we wszystkich grupach wiekowych zajęcia edukacyjne dotyczące profilaktyki stomatologicznej. Szczególnie zwrócono uwagę na to, jak dbać o zęby, skąd się biorą zęby, dlaczego należy chodzić do lekarza dentysty i co należy jeść, by mieć zdrowe zęby. Dzieci dowiedziały się również, jakich produktów należy unikać, a jakie są potrzebne dla zdrowych kości i zębów. W ramach tego programu przedszkolaki przygotowywały smaczne i zdrowe kanapki oraz miały okazje spróbować i zobaczyć, jak zrobić pyszny sok marchewkowy i jabłkowy.

30 listopada 2016 r. przedszkolaki z Piekar wraz z rodzicami odwiedzili fabrykę bombek w Gnieźnie. Na początku wycieczkowicze odwiedzili dmuchalnię, gdzie pracownicy ze szklanej rurki podgrzewanej palnikiem gazowym ręcznie wytwarzają przeróżne kształty. Kolejnym etapem zwiedzania była srebrzalnia, czyli miejsce, gdzie za pomocą odpowiedniej reakcji chemicznej bombki poddaje się procesowi srebrzenia. Tutaj uzyskują one wygląd potrzebny do dalszego etapu dekoracji. Następnie uczniowie i rodzice przeszli do dekoratorni, gdzie przyglądali się pracy pań dekoratorek, które ręcznie nanosiły na bombki piękne wzory przy użyciu kleju, żeli i kolorowych brokatów. W dalszej kolejności wszyscy udali się na warsztaty, gdzie ozdabiali bombki według własnego pomysłu. Praca podobała się wszystkim, a zwłaszcza obsypywanie bombek brokatem. Na zakończenie uczestnicy wycieczki udali się do firmowego sklepu, aby dokonać zakupu świątecznych ozdób dla siebie i swoich bliskich. Dzieci i rodzice wrócili do szkoły zadowoleni i pełni wspaniałych wrażeń. Poza bombkami wykonanymi własnoręcznie, przywieźli także bombkę ze swoim imieniem w estetycznym opakowaniu oraz upominki zakupione w firmowym sklepie. Wycieczkę wspólnie z rodzicami zorganizowała p. Ewa Gnatkowska.

30 listopada 2016 r. dzieci z grupy II wraz ze swoimi opiekunami wybrały się do sali zabaw "Sowa" w Turku. W bawialni czekały na nas różne atrakcje m.in. wielopoziomowe tory przeszkód, zjeżdżalnie, baseny z piłkami, a także zawiłe i kręte tunele. Dużą atrakcją okazało się być malowanie twarzy. Pobyt w sali zabaw dostarczył nam wielu wrażeń i radości. Był wspaniałą przygodą przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu.

Atrakcjami spotkania andrzejkowego w grupie III były wróżby i zabawa przy muzyce. Przedszkolaki poznały andrzejkowe tradycje. Później rozpoczęły się tańce przeplatane andrzejkowymi wróżbami. W czasie andrzejkowych wróżb nie mogło zabraknąć wróżenia z butów. Swoją energię dzieci rozładowały tańcząc i szalejąc do woli w rytm wesołej muzyki. Dzieci z grupy II spędzały ten dzień w sali zabaw w Turku i właśnie tam miały okazje poznać imiona swoich przyszłych mężów, czy żon, dowiedzieć się kim zostaną w przyszłości i jakie będą wiedli życie. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie ...

25 listopada 2016 r. dzieci z grupy III z wychowawczynią p. Mariolą Urbańczyk i rodzicami brały udział w wycieczce do fabryki bombek w Gnieźnie. W trakcie zwiedzania fabryki dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych i malowały własne bombki. Na jednokolorowych bombkach tworzyły fantazyjne wzory według własnego pomysłu, ale pod czujnym okiem swoich rodziców. Była to niewątpliwie największa atrakcja wycieczki. Dzieci mogły same przekonać się, ile pracy, wysiłku i cierpliwości wymaga przygotowanie bombki do sprzedaży. Po warsztatach uczestnicy wycieczki na własne oczy zobaczyli kolejne etapy powstawania ozdób choinkowych. Pierwszy etap to "dmuchalnia", gdzie podgrzewane szkło przybiera odpowiednie kształty. Jak ciężko taką szklaną kulę zrobić przekonały się niektóre mamy. Kolejnym działem jest "srebrzalnia" - bombki poddawane są procesowi srebrzenia. Następnym krokiem jest "lakiernia", a na koniec "dekoratornia" - wszystkie bombki malowane są w tradycyjny sposób, zachowując ręczny charakter wytwarzania. Na koniec wycieczki wszyscy udali się do firmowego sklepu, gdzie można było dokonać zakupu świątecznych ozdób dla siebie i swoich bliskich. Dzieci poza bombkami wykonanymi własnoręcznie, przywiozły także bombkę ze swoim imieniem. Serdeczne podzięk-wania dla p. Patrycji Pawlak za ogromną pomoc w przygotowaniu wyjazdu.

24 i 25 listopada 2016 r. przedszkolaki z grup: I, II i III uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem - Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone, itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od układania przyniesionych pluszaków w "Krainie Pluszowego Misia". Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Poznały historię święta, wspólnie  bawiły się przy piosenkach: "Dwa malutkie misie", "Jadą, jadą misie". Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce, degustacje ciasteczek w kształcie misia. Te dni w przedszkolu pełne były uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.

23 listopada 2016 r. dzieci z grupy II i III odwiedziły gabinet stomatologiczny. Celem wycieczki było uświadomienie dzieciom konieczności dbania o zęby oraz dbania o higienę jamy ustnej, jak również przestrzegania zdrowej diety. Pani stomatolog przyjęła nas bardzo serdecznie. Zapoznała dzieci z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego, wyjaśniła jak się leczy zęby, pokazała dzieciom działanie sprzętu medycznego. Następnie pani doktor przeprowadziła pogadankę na temat prawidłowego mycia zębów na zestawie tzw. "dużej szczęki". Na koniec wizyty dzieci dostały drobny upominek, a w zamian wręczyły podziękowanie.
Listopadowe, ciepłe dni sprzyjają spacerom. W jeden taki dzień przedszkolaki wybrały się na spacer do pobliskiego parku.
Jakież było wielkie zaskoczenie, kiedy na stawie dzieci ujrzały siedem przepięknych łabędzi. Ptaki podpływały bardzo blisko, dzieci były zachwycone.

** SPOTKANIE Z TEATREM
14 listopada 2016 r. dzieci z grupy 0a i 0b pod bacznym okiem swoich opiekunów udały się na wycieczkę do Domu Strażaka w Turku na spektakl teatralny "Baśnie Braci Grimm" wystawiany przez artystów Teatru Współczesnego z Krakowa. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły kolejne baśnie, nagradzając aktorów gromkimi brawami. Przedszkolaki z wycieczki wróciły zadowolone i pełne wrażeń.

W przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada dzieci z grup: I, II i III uczestniczyły w zajęciach o tematyce patriotycznej.
Młodsze przedszkolaki zapoznawały się z barwami i symbolami narodowymi, starsze natomiast śpiewały "Mazurka Dąbrowskiego", recytowały wiersz Władysława Bełzy "Katechizm polskiego dziecka" i utrwalały zdobytą wiedzę o symbolach narodowych. Jednym z nich jest flaga państwowa, którą wykonały wszystkie dzieci w grupach z należytą starannością.

3 listopada 2016 r. dzieci z grupy 0b wybrały się na wycieczkę do Turku. Miały okazję utrwalić poznane zasady przechodzenia przez jezdnię na przejściu dla pieszych, obserwować działanie sygnalizatora świetlnego oraz przyjrzeć się różnym znakom drogowym. Największą radość sprawiły dzieciom zabawy w sali zabaw "Sowa", które służyły integracji grupy oraz rozwijaniu wyobraźni. Ulubiony basen z piłeczkami, labirynt czy malowanie twarzy wywołały u dzieci uśmiech na twarzy i wyzwoliły niespożytą energię.

3 listopada 2016 r. dzieci z grupy 0a  z wychowawczynią  miały przyjemność zobaczyć wystawę czasową mieszczącą się w Muzeum Miasta Turku im. J. Mehoffera pt. "Piórem pisane czcionką drukowane" oraz uczestniczyć w warsztatach archeologicznych. Pani przewodnik zapoznała dzieci z techniką czerpania papieru, drukowaniem z wykorzystaniem starych maszyn. Zasiadając w ławkach z dawnych  lat dzieci miały możliwość pisania gęsim piórem i atramentem. Dzięki warsztatom archeologicznym uzmysłowiono dzieciom, jak wyglądało życie codzienne w grodzie. Dzieci pod kierunkiem archeologa podjęły się rekonstrukcji grodu z drewnianych elementów. Każde dziecko na pewno mile będzie wspominało pobyt w muzeum.

27 października 2016 r. przedszkolaki z grup: I, II, III wraz z wychowawczyniami wybrały się na spacer na pobliski cmentarz parafialny.
Celem spaceru było oddanie hołdu żołnierzom, którzy zginęli w walce oraz zapalenie zniczy na ich grobach. Dzieci zatrzymały się również przy grobie byłych pracowników przedszkola. Pogoda była słoneczna, a więc obeszliśmy cmentarz dookoła, oglądaliśmy groby świątecznie ustrojone kwiatami oraz zniczami.

"W krainie ziemniaka" - pod takim tytułem dzieci z grupy 0a wraz ze swoimi rodzicami uczestniczyli w obchodach Święta Pieczonego Ziemniaka. Uroczystość miała miejsce we wtorkowe popołudnie 25 października. Wychowawczyni przygotowała dla dzieci, jak i rodziców, różne zabawy oraz konkurencje ziemniaczane, w których wszyscy chętnie brali udział. Na takim spotkaniu nie mogło zabraknąć ziemniaczanego poczęstunku przygotowanego z pomocą rodziców w postaci placków ziemniaczanych, frytek, pieczonych ziemniaków oraz prażynek i wspaniałego twarożku. Mimo deszczowej pogody wszystkim dopisywał znakomity humor.
Również 25 października przedszkolaki z grup: I, II i III obchodziły w przedszkolu Święto Pieczonego Ziemniaka. W tym dniu dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek o ziemniakach, jak również brały udział w konkursach i zabawach. Wszyscy z pełnym zaangażowaniem wykonywali ziemniaczane stworki (jeże, zające, świnki i inne postacie). W każdej grupie czekał na dzieci ziemniaczany poczęstunek.
11 października 2016 r. przedszkolaków w przedszkolu odwiedził Pan policjant. Głównym tematem spotkania była rozmowa o bezpieczeństwie dzieci na drogach. Policjant rozmawiał z dziećmi o bezpiecznym zachowaniu się w przedszkolu i na ulicy. Dzieci przypominały, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Policjant przypomniał o korzyści noszenia odblaskowych ubrań, butów i kamizelek. Przedszkolaki usłyszały również, jak zachować się podczas spotkania osoby obcej, a także w czasie kontaktu z nieznajomym psem. Pan policjant w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" przeczytał bajkę o radiowozie policyjnym. Na koniec dzieci wręczyły podziękowanie i własnoręcznie wykonaną pracę plastyczną.
21 października 2016 r. najważniejszym wydarzeniem dla dzieci z grup 0a i 0b była wizyta Pana policjanta. Tematem numer jeden było bezpieczeństwo dzieci na drogach. Pan policjant rozmawiał z dziećmi, jak należy przewozić dzieci w samochodzie i jakie skutki niesie za sobą jazda bez fotelika i nie zapiętych pasów. Policjant przypomniał jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak zachować się, gdy zaatakuje nas pies oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń, m.in. gdy zaczepia dziecko osoba dorosła. Przypomniał również o korzyściach noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Dzieci chętnie słuchały i odpowiadały na pytania oraz wykazały się własną wiedzą na temat znajomości numerów alarmowych. W podziękowaniu za ciekawe spotkanie, przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa dotyczącego ruchu drogowego, bezpiecznej zabawy, dzieci wręczyły policjantowi laurkę oraz zaśpiewały piosenki. Na zakończenie Pan policjant przeczytał dzieciom bajkę pt. "Uprowadzenie zajączka".

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy w życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu, w grupach: I, II i III dziewczynki złożyły chłopcom  życzenia. Nie zabrakło także  słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy.
30 września również w grupie 0a i 0b odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Wychowawczyni przygotowała różne zabawy podczas, których chłopcy musieli wykazać się wiedzą, zwinnością oraz umiejętnością tańca. Dziewczynki wręczyły swoim kolegom własnoręcznie przygotowane laurki, a wszystkie dzieci otrzymały Kinder jajko i zasiadły do wspólnego poczęstunku.

Korzystając ze sprzyjającej, słonecznej pogody we wtorek, 27 września dzieci z grup: I, II i III wybrały się na wycieczkę do pobliskiego lasu, by poszukać oznak jesieni. Wiele radości sprawiły wędrówki po leśnych ścieżkach. Dzieci z zainteresowaniem obserwowały przyrodę oraz gromadziły do koszyków dary lasu, które po powrocie do przedszkola umieszczone zostały w jesiennych kącikach przyrody.
28 września także przedszkolaki z grup 0a i 0b z nauczycielkami udały się na wycieczkę do lasu. Dzieci z ciekawością obserwowały las w jego jesiennej krasie, gromadziły do koszyczków dary lasu, aby po powrocie do swoich sal umieścić je w kącikach przyrody. Pobyt w lesie i możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą sprawił wszystkim wiele radości, a także wzbogacił ich wiedzę na temat środowiska naturalnego i konieczności jego ochrony.

20 września 2016 r. dzieci z grup: I, II i III uroczyście obchodziły Dzień Przedszkolaka. Już od samego rana w kolorowo przystrojonych salach panowała miła i radosna atmosfera. Dzień minął na wspólnej zabawie. Na wszystkich dzieci czekał również słodki poczęstunek. Na koniec  każde dziecko otrzymało odznakę z napisem "Jestem przedszkolakiem".
Również dzieci z grup 0a i 0b odchodziły Dzień Przedszkolaka. Wychowawczynie przygotowały dla dzieci wesołe zabawy na sali gimnastycznej i w salach zajęć. Na zakończenie panie złożyły dzieciom życzenia i wręczyły każdemu medal "Dzień Przedszkolaka" oraz kolorowy balonik. Uroczystość miała na celu dostarczenie dzieciom kolejnych okazji do wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem.

Jak co roku przedszkolaki uczestniczyły w akcji "Sprzątanie świata". 19 i 20 września  w grupach 0a i 0b zostały przeprowadzone zajęcia, które zainspirowały dzieci do działań, mających na celu dbanie o nasze środowisko. Wychowawczynie szczególną uwagę zwróciły na segregowanie odpadów oraz recykling. Dzieci z zainteresowaniem i chęcią brały udział w rozmowie, odpowiadały na zadane pytania i wykonywały prace plastyczne.

15 września 2016 r. po raz pierwszy w naszym przedszkolu w grupach 0a i 0b obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Dzieci z zaangażowaniem oglądały film (z wykorzystaniem tablicy interaktywnej) o przygodach sympatycznej dziewczynki o imieniu Vashti, jej kropce i odkrytym talencie malarskim. O tym, jak Vashti z początku nieśmiała, bez wiary we własne siły, motywowała do działania innych. Mała Vashti twierdziła, że nie umie malować, a farbki ją irytują. Nauczycielka zaproponowała więc: "Postaw znaczek, a zobaczysz dokąd cię przeniesie". Dziewczynka narysowała więc kropkę i od tego momentu wszystko zaczęło się zmieniać … kropka odmieniła życie Vashti. Dzień Kropki wprowadził wiele radości i zabawy. Dzieci w tym dniu zadbały o kropkowy strój oraz stworzyły piękne prace plastyczne - tworząc ciekawe, pomysłowe prezentacje umieszczone na gazetkach. Święto Kropki to naprawdę dobry pomysł na zajęcia pełne zabawy i uśmiechu!
ARCHIWUM 2015/16
Alicja Wlazło - uczennica klasy 0b, została laureatem II nagrody w IV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. "Papież Franciszek w oczach dzieci". Konkurs został zorganizowany przez Macieja Koniecznego z Katolickiego Stowarzyszenia "CIVITAS CHRISTINA" w Turku pod patronatem ważnych osobistości kościelnych m.in. Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, Prymasa Polski i biskupów.
Uczennica wzięła udział w uroczystym podsumowaniu konkursu, które odbyło się 18 czerwca w Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu, gdzie otrzymała dyplom oraz wiele cennych nagród rzeczowych.
Alicja jest na początku swojej szkolnej kariery, ale można już zauważyć, jak bardzo jest uzdolniona plastycznie. Ponadto jest pracowita, sumienna i ponad swój wiek dojrzała. Jest to pierwsze tak ważne osiągnięcie uczennicy, które przyniosło jej wiele radości. Mamy nadzieję, że zachęci ono dziewczynkę do dalszego rozwijania swoich uzdolnień i zainteresowań. Uczennica wykonała pracę pod kierunkiem p. Justyny Piestrzyńskiej.

10 czerwca 2016 r. z okazji Dnia Ojca dzieci z grupy I i II wraz ze swoimi rodzicami i wychowawcą wybrały się na wycieczkę do stajni "Roka" w Kowalach Księżych. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania stajni i oglądania pięknych koni. Dodatkowo dzieci podziwiały też inne zwierzęta, których nie mają okazji obejrzeć na codzień. Wielką atrakcją dla dzieci była przejażdżka na kucyku, a dla dorosłych na dużym koniu. Następnie każdy miał okazję przejechać się bryczką. Dzieci mogły bawić się na placu zabaw i skakać na trampolinie. Nie zabrakło również kiełbaski z grilla, ziemniaków z twarożkiem i słodkiego poczęstunku. Pracownicy stajni przygotowali dla maluchów wiele konkursów. Także tatusiowie wzięli udział w przeciąganiu liny. Wizyta w stajni dostarczyła dzieciom niezapomnianych przeżyć.

9 czerwca 2016 r. w klasach 0 w Dobrej i Piekarach odbyły się zajęcia plastyczne pt. "Jesteśmy kreatywni - obrazki z klocków, patyczków …".
Jest to jeden z wielu sposobów mających rozwijać u dzieci kreatywność i wyobraźnię oraz pokazujących im, że sztukę można tworzyć często z najprostszych i często nieoczywistych materiałów. Dzieci w grupach tworzyły z różnych materiałów: różnorodnych klocków, patyczków, liczmanów, itp. Ponieważ była to praca grupowa, dzieci musiały uzgadniać ze sobą plan działania, zgodnie współdziałać - miało to na celu przede wszystkim rozwijanie u nich tolerancji dla odmiennych pomysłów i szanowanie się nawzajem. Zajęcia prowadziła p. Justyna Piestrzyńska.
9 czerwca 2016 r. dzieci z grupy 0a wraz z wychowawczynią p. Magdaleną Banasiak były z wizytą w szkole u swoich kolegów i koleżanek z klasy I.
Uczniowie przygotowali dla gości miłe niespodzianki, a przedszkolaki choć przez chwilę mogły poczuć się uczniami, zasiadając w szkolnych ławkach i wykonując przygotowane dla nich zadania.

6 czerwca 2016 r. dzieci z grupy 0a uczestniczyły w wycieczce do Muzeum im. J. Mehoffera w Turku. Zwiedzając sale muzealne dzieci miały możliwość przenieść się w odległe czasy, tak różne od współczesności.
Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o przedmiotach, starych narzędziach i maszynach tkackich, których używano w codziennym życiu dawno temu. Przedszkolaki dowiedziały się, co to jest i do czego służyły takie przedmioty jak: "piesek", krosno, prawidło, kierzynka czy jak wyglądał "pierwszy komputer". Sprawdzeniem zdobytych wiadomości było rozwiązanie przez dzieci quizu, z którym poradziły sobie wyśmienicie. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyło się zwiedzanie wystawy archeologicznej. Dzieci zobaczyły kości i ciosy mamuta, szczątki nosorożca włochatego oraz naczynia ceramiczne kultury łużyckiej. Końcowym etapem wycieczki było zwiedzanie tymczasowej ekspozycji muzealnej pt. "Bajki trzydziestolatków". Dzieci poznały proces powstawania bajki. Na koniec z wielką ochotą obejrzały bajki pochodzące ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej oraz układały bajkowe puzzle.

1 czerwca 2016 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobrej zorganizowany został Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka.
Rozpoczynający festyn dyrektor Marek Milczarek powitał uczniów, licznie przybyłych rodziców oraz mieszkańców Dobrej i okolic. Życzył wszystkim udanej zabawy, a uczniom złożył najlepsze życzenia z okazji ich święta.
Harmonogram imprezy był bardzo bogaty i atrakcyjny. Na placu rekreacyjnym odbyło się wiele konkursów. Przedszkolaki brały udział w konkursie "Wiosenny bukiet przedszkolaka", klasy 1-3 w konkursie "Słodkie pranie" i "Supermoda". Uczniowie klas 4-6 pokazali swoją kreatywność w konkursie "Mistrz kuchni", natomiast gimnazjaliści umiejętności fryzjerskie w konkursie "Superfryzjer". Po każdym konkursie następowało podsumowanie oraz wręczenie nagród i dyplomów. Na orliku odbyły się konkurencje sportowe. Nie zabrakło również muzyki i dobrej zabawy.
Podczas festynu wszyscy chętni mogli korzystać z karuzeli, zjeżdżalni, dmuchanego zamku, trampoliny, ściany wspinaczkowej, rodeo, a także pięknie pomalować sobie twarz przy specjalnie przygotowanym stanowisku.
Dodatkowo na wszystkich czekały kiełbaski i karkówka z grilla, grochówka, lody, ciasta domowe, popcorn, wata cukrowa i inne smakołyki.
Na zakończenie festynu podsumowano wyniki konkurencji sportowych, a także konkursów prozdrowotnych, organizowanych przez pedagoga szkolnego. Wszystkim uczestnikom wręczono nagrody i dyplomy.
Pan dyrektor podziękował wszystkim za liczną obecność i wspólne spędzenie czasu oraz wyraził nadzieję, że spotkamy się tu wszyscy za rok …

Uroczystość Dnia Mamy to szczególna okazja, której towarzyszą niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. Wszystkie mamy z zaciekawieniem i skupioną uwagą słuchały życzeń, wierszy, piosenek. Przedszkolaki z grupy I i II zaprezentowały swoje umiejętności przed najbliższymi. Na tę okoliczność przygotowały dla swoich Mam część artystyczną: recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Na koniec dzieci wręczyły mamusiom laurki. Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

W grupie 0a również odbyła się uroczystość Dnia Mamy. Wierszem, piosenką, tańcem oraz miłym upominkiem dzieci pragnęły podziękować swoim mamom za ich miłość, trud wychowania i troskliwą opiekę. Po występach troje dzieci przeczytało żarty o mamie i dzieciach. Mamy także aktywnie brały udział w różnych zabawach, takich jak: "Miarka na oko", "Grosik", "Rozpoznaj głos swojego dziecka" i inne.
Uroczystość  zakończyła się wspólnym słodkim poczęstunkiem.

12 maja 2016 r. dzieci z grupy I wyruszyły na wycieczkę do sali zabaw "Sowa" w Turku. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę. W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. basenu z tysiącem kulek, który już na samym początku wzbudził najwięcej emocji. Poza tym dzieci mogły przeciskać się przez liczne tunele, zjeżdżać na zjeżdżalni, budować obiekty z dużych klocków oraz korzystać z wielu innych atrakcji. Zadowolone, lekko zmęczone i pełne wrażeń dzieci wróciły do przedszkola z nadzieją, że wkrótce ponownie odwiedzą salę zabaw.
10 maja 2016 r. dzieci z grupy II wraz ze swoimi rodzicami zwiedzili 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Po wjechaniu na teren jednostki udaliśmy się w stronę lotniska. Stanęliśmy w pobliżu drogi kołowania samolotów i tuż obok nas przekołował F-16. Można było pozdrowić pilotów, a oni również pozdrowili nas machając ręką, a po starcie w powietrzu lekko przechylali samoloty. Po obejrzeniu startów i przylotów wszystkich zaplanowanych samolotów, poszliśmy do Wojskowej Straży Pożarnej. Strażacy pokazali nam swoje nowoczesne wozy strażackie z wyposażeniem i każdy mógł zasiąść w ich kabinie. Strażacy zrobili również dla nas pokaz użycia działek wodnych. Od strażaków pojechaliśmy do Grupy Archeo Łask. Grupa ta odnowiła i opiekuje się samolotami już historycznymi. Następnie weszliśmy do hangaru, gdzie stały dwa samoloty F-16. Mogliśmy obejrzeć  je z bliska i zajrzeć do kabiny pilotów. Wszystko to mogliśmy zobaczyć dzięki p. porucznik Joannie Motylińskiej-Szczych. Pobyt w jednostce okazał się bardzo udany, ale i wyczerpujący, dlatego dzieci z wielkim apetytem zjadły posiłek w Mc Donald’s.
Wyjazd zorganizowała wychowawczyni grupy p. Mariola Urbańczyk przy ogromnym wsparciu rodziców.
Serdeczne podziękowania dla rodziców: p. Patrycji Pawlak, p. Magdaleny Maciejewskiej-Gabryś i p. Tomasza Osiaka.

5 maja 2016 r. przedszkolaki z Dobrej miały niezwykłą okazję zapoznania się z pracą strażaków, sprzętem i wozami strażackimi. Dowiedziały się, jakimi pojazdami strażacy wyjeżdżają do wypadków, a jakimi do gaszenia pożarów. Przedszkolaki mogły nie tylko obejrzeć, ale również dotknąć wyposażenia pojazdów oraz niezbędne do pracy urządzenia. Najwięcej emocji wzbudziło przymierzanie  kasków oraz lanie wody z wężów strażackich. Dzieci dowiedziały się również, jak udzielana jest pierwsza pomoc i jakie sprzęty są używane, np. do rozcinania samochodu po wypadku. Na koniec przedszkolaki otrzymały kolorowe broszurki i odblaskowe breloczki, a w zamian złożyły podziękowania. Po takiej wycieczce wszystkie dzieciaki zgodnie przyznały, że ten zawód bardzo im się podoba, a niejedno dziecko w przyszłości chciałoby zostać strażakiem.

Chociaż zakład fryzjerski był już znanym dzieciom miejscem, bo przecież chodzą tam często ich mamy, babcie, ciocie, czy też one same, to wycieczka była niezapomnianą, wspaniałą przygodą i ciekawą lekcją, po której niejeden przedszkolak zapragnie w przyszłości zostać fryzjerem.
Dzieci z grupy I i II w dniu 5 maja udały się na wycieczkę do pobliskiego zakładu fryzjerskiego, aby tam przyjrzeć się z bliska pracy fryzjerki. Pani pracująca w salonie przyjęła dzieci bardzo serdecznie i chętnie opowiedziała o swojej pracy. Pokazała urządzenia i przybory służące do pielęgnacji i stylizacji włosów, odpowiedziała wyczerpująco na wszystkie pytania zadane przez przedszkolaków. Niesamowitym przeżyciem był fakt, że w obecności dzieci, pani fryzjerka obcinała włosy i wykonała dzieciom przeróżne fryzury. Kolejną atrakcją dla dzieci było oglądanie palety z kolorowymi pasemkami włosów, a także testowanie różnorodnych suszarek i spinek. Wycieczka do zakładu fryzjerskiego była wspaniałą przygodą, dzięki której przedszkolaki poszerzyły swoje wiadomości na temat pracy fryzjera i która zainspirowała je do zabaw w przedszkolu.

26 kwietnia 2016 r. przedszkolaki z grupy I i II wybrały się na wycieczkę do Przychodni Zdrowia Feniks" w Dobrej. Podczas wizyty dzieci zapoznały się z pracą lekarza rodzinnego. Miały niepowtarzalną okazję do zapoznania się z podstawowym sprzętem medycznym. Na pamiątkę otrzymały naklejki "Dzielnego Pacjenta". O swojej pracy zawodowej opowiedziały przedszkolakom panie pielęgniarki. Dzieci zwiedziły: gabinet zabiegowy, punkt szczepień oraz zapoznały się ze sprzętem medycznym używanym w tych gabinetach. Panie chętnie odpowiadały na wszystkie pytania małych gości. Zademonstrowały w jaki sposób mierzymy ciśnienie. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły paniom drobne upominki.

12 kwietnia 2016 r. przedszkolaki brały udział w koncercie znanej piosenkarki Majki Jeżowskiej. Majka Jeżowska to jedna z najpopularniejszych polskich artystek dla dzieci i nie tylko. Ta znana wokalistka wystąpiła w hali sportowo-widowiskowej w Turku, wyśpiewując swoje hity oraz piosenki premierowe. Pani Majka Jeżowska okazała się nie tylko wspaniałą wokalistką, ale także wspaniałym wodzirejem. W rytm jej skocznych i łatwo wpadających w ucho przebojów wszystkie dzieci chętnie tańczyły i bawiły się i brały udział w konkursach.

7 kwietnia 2016 r. przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Zdrowia, który w tym roku obchodzony był pod hasłem "Pokonaj cukrzycę". Rodzice mogli zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tej choroby, wywieszonymi w przedszkolnym korytarzu. Dzieci natomiast wzięły udział w pogadance przygotowanej przez p. Iwonę Moksik. Poznały i zobaczyły, jak wygląda glukometr i insulina. Dowiedziały się, że dzięki zdrowej diecie, przestrzeganiu higieny można z tą chorobą prawidłowo funkcjonować w środowisku. Niektóre przedszkolaki miały wiedzę na temat cukrzycy, gdyż w ich rodzinach trafiają się przypadki tej przewlekłej choroby.
W dniach 6 i 7 kwietnia 2016 w grupie II realizowany był projekt edukacyjny pt. "Od ziarenka do bochenka". Celem projektu było zapoznanie dzieci z historią powstawania chleba, uświadomienie znaczącej roli pracy rolnika, młynarza, piekarza w wytwarzaniu chleba. Nasz projekt rozpoczęliśmy od posiadanej wiedzy "Co wiemy o chlebie" - powstała lista pytań, na które chcieliśmy poszukać odpowiedzi. W tym celu udaliśmy się do miejscowej piekarni. Dzięki uprzejmości państwa Gabryś mogliśmy na własne oczy zobaczyć jak powstaje chleb i bułeczki. Pani Magda przygotowała specjalnie dla nas bułeczki "prosto z pieca". Kolejnym zajęciem było układanie i opowiadanie historyjki obrazkowej "Od ziarenka do bochenka". Bawiliśmy się też przy piosenkach: "Mało nas do pieczenia chleba", "Rolnik sam w dolinie". Na zakończenie zajęć bawiliśmy się masą solną, robiliśmy z niej chlebki, bułeczki, rogaliki. Realizacja tego projektu dała dzieciom wiele radości, chętnie angażowały się we wszystkie działania odpowiadając na pytanie "Skąd się bierze chleb?". Zajęcia zorganizowała wychowawczyni grupy II p. Mariola Urbańczyk.

"Jak powstaje chleb?" - na to pytanie nasze przedszkolaki już doskonale znają odpowiedź. Dzieci z grupy I i II wzięły udział w wycieczce edukacyjnej do Zakładu Cukierniczo-Piekarskiego "MARK", gdzie zostali w ciekawy sposób zapoznani z procesem wypieku pieczywa. Dzieci obejrzały piekarnię, poznały różne urządzenia w niej wykorzystywane, a także miały okazję z bliska przyjrzeć się pracy piekarza.
Na zakończenie pobytu każdy przedszkolak otrzymał świeżutką bułeczkę.

5 kwietnia 2016 r. przedszkolaki z grup 0 z Dobrej i Piekar wybrały się na wycieczkę do Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu. Obejrzały spektakl pt. "Czarodziejskie sztuczki" na kanwie baśni "Stoliczku nakryj się". Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom, o czym świadczyły częste salwy śmiechu na widowni. Po spektaklu przedszkolaki wzięły udział w próbnym alarmie przeciwpożarowym wraz z ewakuacją z budynku teatru, przeprowadzonym przez pracowników teatru. Wycieczkę do teatru zorganizowała p. Jadwiga Pawłowska.

15 marca 2016 r. dzieci z grupy II wraz z wychowawczynią Mariolą Urbańczyk zaprosiły rodziców do przedszkola na wielkanocne warsztaty plastyczne. Warsztaty rozpoczęliśmy piosenką wprowadzającą w czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych pt. "Pisanki". Następnie w wesołej i rodzinnej atmosferze ozdabialiśmy styropianowe jajka i robiliśmy piękne kolorowe kartki świąteczne. Rodzice wykazali się dużą kreatywnością i inwencją twórczą, czego dowodem są przepiękne, kolorowe prace. Wszystkie prace zostały umieszczone na wystawce w przedszkolnym korytarzu.

Gdy wiosna zagościła już w przedszkolu, zaczął się czas tworzenia świątecznych dekoracji. Właśnie z tej okazji 21 marca przedszkolaki z grupy I zaprosili rodziców na wielkanocne warsztaty plastyczne "Z jajem". W miłej atmosferze ozdabialiśmy styropianowe jajka. Rodzice wraz z dziećmi mieli możliwość wykorzystania wszystkich dostępnych materiałów i stworzenia swoich wymarzonych prac. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i inwencją twórczą. Wszystkim obecnym na warsztatach rodzicom i dzieciom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i życzymy wesołych Świąt!

Dzieci z grupy I i II założyły w swoich salach kąciki zieleni. Pod nadzorem swoich pań sadziły cebulki i siały nasionka. Hodują szczypiorek, rzeżuchę, owies, natkę pietruszki. Przeprowadzają również "eksperyment przyrodniczy" - obserwując kiełkowanie nasion fasoli w słoiku. W kąciku znajdują się również wiosenne kwiaty, np. hiacynty, żonkile, krokusy. O wiośnie przypominają również znajdujące się w wazonie bazie.

8 marca 2016 r. w grupie I i II zapanował ciepły i radosny nastrój. A to wszystko dzięki chłopcom, którzy nie zapomnieli o Dniu Kobiet. Wszystkie dziewczynki oraz panie otrzymały najserdeczniejsze życzenia, a następnie chłopcy zaśpiewali "sto lat" i wręczyli swoim koleżankom drobne upominki. Na koniec był słodki poczęstunek.

Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. 24 lutego przedszkolaki z grup I, II i 0b wraz ze swoimi paniami odwiedziły Bibliotekę Publiczną. W bibliotece dzieci przywitała pani bibliotekarka i zaprosiła do zwiedzania obiektu. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przyglądały się książkom znajdującym się na półkach, a szczególnie książeczkom dla dzieci. Pani bibliotekarka w ciekawy sposób opowiadała o bibliotece, o swojej pracy i zasadach wypożyczania książek. Dzieci zobaczyły również jak wygląda karta czytelnika. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały słodką niespodziankę.

12 lutego 2016 r. dzieci z grup I, II i 0a świętowały walentynki. W całym przedszkolu dominował czerwony kolor. Wszędzie można było zobaczyć balony i serduszka. Po zapoznaniu dzieci z tradycją tego święta, przedszkolaki przystąpiły do ozdabiania walentynkowych serduszek. Zajęcia zakończono poczęstunkiem słodkimi lizakami w kształcie serduszek.
4 lutego 2016 r. w Centrum Kultury w Dobrej odbyło się spotkanie, na które przybyli szczególni goście. Świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Dziadkowie i babcie licznie przybyli na uroczystość. Każda z grup przedszkolnych przygotowała część artystyczną. Dziadkowie mogli zobaczyć, jak pięknie występują ich wnuczęta.
Przedszkolaki śpiewały piosenki, tańczyły i recytowały wierszyki. Goście byli poruszeni. W oczach niektórych można było dostrzec łzę wzruszenia. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Kolejną niespodzianką dla naszych gości były własnoręcznie wykonane przez dzieci laurki. Na koniec dla wszystkich był słodki poczęstunek. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze.

23 stycznia 2016 r. w Hali Sportowej w Dobrej odbyła się I Sportowa Olimpiada Przedszkolaków. Była to świetna okazja do sportowej rywalizacji i dobrej zabawy dla dzieci z terenu gminy Dobra. Dzieci rywalizowały w wielu konkurencjach. Na koniec wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni medalami oraz upominkami. Można było również obejrzeć pokaz sprzętu strażackiego, policyjnego oraz występy dzieci z zespołu Śnieżynki.

Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe.
8 stycznia 2016 r. odbył się bal karnawałowy przedszkolaków. Wszystkie dzieci już od rana były podekscytowane czekającą ich zabawą. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość i uśmiech. W czasie balu dzieci mogły napić się soku oraz posilić się słodkim poczęstunkiem, a rodzice mogli skorzystać z bufetu.

21 grudnia 2015 r. w grupie 4-latków odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem rodziców. Dzieci przedstawiły gościom inscenizację "Szczere serduszka", a wspólnie śpiewanie kolęd wprowadziło zebranych w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Na zakończenie dzieci wręczyły najbliższym kartki świąteczne z życzeniami, po czym wspólnie świętowano przy słodkich ciasteczkach. Był też symboliczny opłatek z życzeniami dla dzieci i rodziców od wychowawczyni Marioli Urbańczyk.

18 grudnia 2015 r. w grupie 0a (w pałacu) zostały wystawione jasełka w wykonaniu dzieci i rodziców.
Mali i duzi aktorzy w pięknych strojach przypomnieli nam wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. W roli aniołków i pasterzy wystąpiły dziewczynki i chłopcy z grupy, natomiast w roli: Maryi wystąpiła p. Asia Smolińska (mama Sebastiana), Józefa - p. Adam Kostrzewski (tata Kornelii), Gospodyni - p. Beata Kamińska (mama Mariki), Trzej Królowie - p. Łukasz Czupryński (tata Noemi), Mirosław Stencel (tata Tomka), Roman Szydłowski (tata Bartosza). Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się pozostali rodzice.
Po złożeniu życzeń przez wychowawczynię p. Magdalenę Banasiak wszyscy podzielili się opłatkiem i zasiedli do kolacji wigilijnej, na którą potrawy i ciasto przygotowali rodzice.

W dniach 8 i 15 grudnia 2015 r. w grupie 0a (w pałacu) w godzinach popołudniowych zostały zorganizowane przez wychowawczynię warsztaty świąteczne z czynnym udziałem dzieci i rodziców. Uczestnicy warsztatów "Świąteczne wypieki" przygotowywali lukrowane pierniczki, natomiast uczestnicy warsztatów "Świąteczne dekoracje" przygotowywali różne ozdoby bożonarodzeniowe. Wszyscy uczestnicy z wielkim zapałem zaangażowali się w wykonanie prac.

Bartosz Kurzawa z kl. 0 w Piekarach zdobył wyróżnienie w XIX Wielkopolskim Konkursie Plastycznym na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową, zorganizowanym przez Dom Kultury w Pleszewie. Podsumowanie konkursu połączone z Wieczorem Kolęd odbyło się 19 grudnia w siedzibie organizatora. Uczeń wykonał pracę pod kierunkiem p. Justyny Piestrzyńskiej.
Tradycyjnie przed Bożym Narodzeniem przedszkolaki z grupy 0 z Piekar wspólnie z rodzicami wykonywały ozdoby choinkowe. Zajęcia otwarte odbyły się 15 grudnia i miały charakter warsztatowy. Powstały piękne złote bombki z makaronu, brokatowe aniołki i zespołowy łańcuch z kolorowych pasków papieru. Podczas pracy słuchano kolęd. Dzieci zaśpiewały rodzicom poznane piosenki. Spotkanie odbyło się w miłej świątecznej atmosferze. Zajęcia prowadziła wychowawczyni p. Jadwiga Pawłowska.

7 grudnia 2015 r. wszystkie dzieci w przedszkolu z utęsknieniem czekały na niezwykłego gościa - Mikołaja. Po śniadaniu przedszkolaki poszły do Centrum Kultury, aby powitać długo oczekiwanego gościa. Mimo braku białego puchu, św. Mikołaj w końcu przybył. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały. Wcześniej nauczyły się wielu piosenek i wierszy, które przygotowały specjalnie dla Niego. Każda grupa zaprezentowała swoje umiejętności wokalne. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami i prosił, aby były grzeczne przez cały rok.

30 listopada 2015 r. dzieci z grupy 0a wraz z rodzicami oraz innymi chętnymi uczestnikami wzięły udział w wycieczce do Fabryki Bombek "Kadpol" w Gnieźnie, którą zorganizowała wychowawczyni Magdalena Banasiak.
Pod opieką przewodnika uczestnicy wycieczki zwiedzali Fabrykę Bombek, gdzie zostali zapoznani z etapami powstawania bombki. Na zakończenie dzieci wraz z rodzicami udali się do sklepiku znajdującego się w fabryce, gdzie mogli skorzystać z bogatej oferty ozdób choinkowych. Na pamiątkę dzieci otrzymały bombkę z własnym imieniem. Wycieczka dostarczyła niezapomnianych wrażeń i wprowadziła wszystkich w atmosferę Świąt.

30 listopada 2015 r. w grupie I i II odbyła się zabawa andrzejkowa. Wszystkie dzieci z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w różnych wróżbach i zabawach. Swoją przyszłość odkrywały losując obrazki, które przepowiadały, w jakim zawodzie będą pracowały kiedy dorosną, wróżyły z butów, przebijały igłą serduszka z imionami. Nie zabrakło również tańców i zabaw przy muzyce. Słodki poczęstunek był miłym zakończeniem wspaniałej zabawy. W tym dniu w przedszkolu panował radosny i wyjątkowy nastrój.

26 listopada 2015 r. dzieci z grupy II wyruszyły na wycieczkę do sali zabaw w Turku. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę. W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z tysiącem kulek, który już na samym początku wzbudził najwięcej emocji. Poza tym, dzieci mogły przeciskać się przez liczne tunele, zjeżdżać na zjeżdżalni oraz korzystać z wielu innych atrakcji. Zadowolone, lekko zmęczone i pełne wrażeń, dzieci wróciły do przedszkola z pomalowanymi twarzami.

25 listopada 2015 r. dzieci z grup I i II obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko w tym dniu przyniosło do przedszkola swojego ulubionego pluszaka. Dzieci poznały historię pluszowego Misia, odgadywały zagadki o najbardziej znanych bajkowych bohaterach. Przedszkolaki wraz ze swoimi ulubieńcami uczestniczyły w różnych zabawach. Na koniec przystąpiły do wykonywania prac plastycznych związanych z postacią ulubionego misiaka.

17 listopada 2015 r. w Centrum Kultury w Dobrej odbyło się przedstawienie teatralne pt. "Maniery biedronki Lucynki". Na widowni zasiadły przedszkolaki i dowiedziały się, jakich zachowań należy unikać, aby być lubianym przez swoich kolegów i koleżanki.

Pzedszkole wzięło udział w V Edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków "Akademia Aquafresh". Głównym celem programu jest edukacja z zakresu profilaktyki jamy ustnej. W ramach realizacji założeń programu przedszkolaki uczestniczyły w ciekawych zajęciach prowadzonych przez swoje wychowawczynie. Podczas zajęć dzieci uczyły się, jak prawidłowo czyścić ząbki, dowiedziały się, jak codzienna dieta wpływa na stan zdrowia zębów. Dodatkowo dzieci dowiedziały się, jak dzielnie stawić czoła swoim lękom przed wizytą u dentysty. We wszystkich zajęciach dzieciom towarzyszyli bohaterowie Akademii Aquafresh - pastusie Lili, Bili i Milki oraz Zębuś i Szczotkuś. Dzieci uczyły się "Pastusiowej piosenki", rozwiązywały pastusiowe zagadki i kolorowały obrazki z pastusiami. Oczywiście realizacja programu to nie tylko zajęcia teoretyczne. Od początku roku szkolnego przedszkolaki czyszczą  ząbki po śniadaniu, co czynią bardzo chętnie. Podsumowaniem programu było obejrzenie filmików edukacyjnych przygotowanych przez ekspertów "Akademii Aquafresh". Przedszkole otrzymało Certyfikat "Pastusiowego Przedszkola".
30 października 2015 r. dzieci z grup I i II udały się na pobliski cmentarz, aby zapalić  znicze na grobach nauczycieli oraz poległych żołnierzy. Uczciły ich pamięć minutą ciszy. Chwila zadumy pozwoliła dzieciom zatrzymać się na moment i pomyśleć o bliskich zmarłych, o których dzieci pamiętają.

29 października 2015 r. przedszkolaki pojechały do Turku, gdzie w Miejskim Domu Kultury obejrzały spektakl "Wielki Odkrywca". Któż okazał się tym tajemniczym odkrywcą? To mały chłopiec Ryś, który podczas choroby nudzi się w domu. Z pomocą wnukowi spieszy dziadek, który obiecuje mu tajemniczą zabawkę. To właśnie za namową dziadka, Ryś wyobraża sobie wspaniałe podróże przez morza, góry, a nawet w Kosmos. Magicznym wehikułem - raz statkiem, innym razem rakietą kosmiczną jest łóżko chorego chłopca. W swej pełnej wyobraźni podróży, ciekawe choć niekiedy dziwne pomysły podsuwa chłopcu jego przyjaciel - Pająk Leopold. Mały Ryś nawet nie zauważył, jak dni choroby minęły niepostrzeżenie, a chłopiec w tym czasie poznaje tajemnicę zabawki, obiecanej przez dziadka: to WYOBRAŹNIA, KTÓRA NIGDY NIE POZWALA SIĘ NUDZIĆ! Wszystkie przedszkolaki też się nie nudziły, a dzięki wspaniałej grze aktorów, pełnej humoru muzyce i fascynującej scenografii, z wielkim zaciekawieniem oglądały przygody Rysia i pomagały mu śpiewem, grą na instrumentach - przetrwać nudne dni choroby. Na zakończenie spektaklu wszyscy widzowie nagrodzili grę aktorów gromkimi brawami.

29 października 2015 r. przedszkolaki w Piekarach wzbogacały wiadomości o zwyczajach i tradycjach związanych z ziemniakiem.
Wychowawczyni p. Ewa Gnatkowska przygotowała zajęcia plastyczne, podczas których dzieci robiły jeże z ziemniaków. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki o warzywach, wysłuchały wiersza pt. "Co można zrobić z ziemniaka?". Podsumowaniem święta były zawody z konkurencjami: rzut ziemniakiem do kosza, slalom z ziemniakiem, bieg z ziemniakiem na łyżce, sadzenie i zbieranie ziemniaków.

15 października 2015 r. dzieci z grupy II wraz ze swoją wychowawczynią p. Mariolą Urbańczyk zaprosiły swoich bliskich na Święto Pieczonego Ziemniaka. Dzieci wzięły udział w wielu ziemniaczanych konkurencjach m.in. szukanie i zbieranie ziemniaków, sadzenie ziemniaków, rzucanie ziemniakiem do koszyka. Rodzicom przypadło w udziale obieranie ziemniaków na czas i obieranie ziemniaka o jak najdłuższej łupinie. Wspólną konkurencją dla dzieci i ich rodziców było wykonanie "Cudaka-kartoflaka", pomysłowości w pracach nie brakowało. Zakończeniem święta była degustacja ziemniaków w "mundurkach" z twarożkiem i pieczonych ziemniaczków oraz wręczenie dyplomów dla dzieci i podziękowania dla rodziców za aktywnie spędzony wolny czas.

19 października o godz. 15.00 w pałacu w grupie 0a obchodzono Święto Pieczonego Ziemniaka, w którym uczestniczyli dzieci wraz z rodzicami. Obchody tego święta rozpoczęto od zabaw integracyjnych w sali. Ponieważ ziemniak był głównym bohaterem dnia, to jemu były podporządkowane przygotowane przez nauczycielkę zabawy i konkursy, w których uczestniczyli również zaproszeni rodzice. Wszyscy zebrani mogli wykazać się sprawnością w rzucaniu ziemniakiem do kosza, dekorowaniu wesołych ziemniaczków w roli dzieci, obieraniu ziemniaka. Najwięcej frajdy i radości sprawiła dzieciom zabawa "Sadzenie i zbieranie ziemniaków". Nie zabrakło też wspólnych zabaw i pląsów. Na zakończenie zabaw i konkursów uczestnikom wręczono medale za udział we wspólnej zabawie. Pobyt na świeżym powietrzu pobudził apetyt zarówno rodzicom, jak i ich pociechom. Na wszystkich w sali czekały pyszne dania ziemniaczane. Wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń. Wspólne zabawy były świetną okazją do integracji dzieci i rodziców. Spotkanie przygotowała i prowadziła wychowawczyni p. Magdalena Banasiak.

22 października przedszkolaki z grupy I obchodziły Święto Pieczonego Ziemniaka. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek i informacji, np. jak wygląda jego uprawa, skąd pochodzi, jakie dania można przygotować z ziemniaków. Poznały również inne jego nazwy. Maluszki z radością uczestniczyły w różnych konkurencjach i zabawach, których głównym bohaterem był ziemniak. Z wielkim zaangażowaniem wykonały ziemniaczane jeżyki. Zakończeniem święta była degustacja ziemniaczanych przysmaków przez dzieci i ich wychowawczynię p. Annę Guziak.

Przedszkolaki z grupy 0 w Piekarach 27 października 2015 r obchodziły ziemniaczane święto. Ozdabiały ziemniaki, urządzały scenki dramowe z ziemniakami. Poznały właściwości odżywcze ziemniaka. Wykorzystały też ziemniaki do zabaw - rzuty do celu, slalom, bieg z ziemniakiem.
Z ziemniaczanych stempelków i farb wykonały kolorowe szlaczki. Na koniec z wspólnie z wychowawczynią p. Jadwigą Pawłowską z ugotowanych ziemniaków ugniatały ziemniaczane puree, które zjadły z apetytem.

30 września 2015 r. rodzice dzieci 3 i 4 letnich przedszkolaków w Piekarach wraz z wychowawczynią p. Ewą Gnatkowską zorganizowali Dzień Chłopca. Dzieci świetnie bawiły się dekorując i jedząc babeczki.

Święto Chłopca w oddziale 0 p. Jadwigi Pawłowskiej rozpoczęło się od obdarowywania chłopców upominkami. Upominki zostały przygotowane przy pomocy rodziców, którzy zawsze chętnie angażują się w życie szkoły. Chłopcy otrzymali podarunki i razem z dziewczynkami bawili się na szkolnej dyskotece. Dzień zakończył się w wesołej atmosferze.
30 września 2015 r. w grupie I odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopca. Dzień upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia. Każde dziecko otrzymało słodki upominek zakupiony przez Radę Rodziców. Po licznych konkursach, zabawach i tańcach na wszystkich czekał poczęstunek.

Również 30 września w grupie II odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopca. Zajęcia miały charakter prozdrowotny, dlatego nie było słodyczy, tylko mus owocowy i sałatka owocowa z "polskich" owoców. Była zabawa przy muzyce i zabawy z piłeczkami. Jednak największą radość sprawiły dzieciom upominki przygotowane przez rodziców - mini lego i kolorowanki. Zajęcia zorganizowała wychowawczyni p. Mariola Urbańczyk.

W grupie 0a także odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopca. Tego dnia świętowały wszystkie dzieci z tej grupy: chłopcy i dziewczynki. W tym dniu wychowawczyni zorganizowała wiele zabaw oraz mały poczęstunek dla wszystkich dzieci. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki otrzymali upominki ufundowane przez rodziców, a chłopcy dodatkowo medale "Super Chłopaka" od swoich koleżanek. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. Chłopcy tego dnia spisali się na medal, oby takich dni było więcej. Uroczystość w doskonały sposób posłużyła dalszemu poznaniu i zintegrowaniu grupy.

29 września 2015 r. przedszkolaki z Piekar wybrały się na wycieczkę do lasu. Odbyły spacer małego badacza - obserwowały drzewa, krzewy i runo leśne. Dzieci zbierały dary lasu do kącika przyrody. Szczęśliwcy znajdowali piękne okazy borowika. Pogoda dopisała - w promieniach słońca jesienny las wyglądał pięknie. Przedszkolakom towarzyszyły wychowawczynie: p. Jadwiga Pawłowska i p. Ewa Gnatkowska oraz dzieci z klasy 1 z p. Mariolą Pacześną.

24 września 2015 r. dzieci z grup I i II pojechały na wycieczkę do lasu, aby poszukać oznak jesieni. Dzieci podziwiały piękne, kolorowe drzewa, chętnie zbierały żołędzie, grzyby, mech, szyszki, aby wzbogacić swoje kąciki przyrody w salach przedszkolnych. Z liści zrobiły kolorowe bukiety, a zebrane dary lasu umieściły w koszyczkach.

25 września dzieci z grup 0a i 0b wraz z wychowawczyniami wyjechały autokarem na wycieczkę do lasu. Wycieczka ta była dla dzieci obserwacją naturalnego ekosystemu świata roślin, zwierząt, oraz wspaniałym przeżyciem. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste,  krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zebrały "skarby": szyszki, żołędzie, trochę mchu, suche igły drzew iglastych, kolorowe liście, kawałki kory. Dzieci miło spędziły czas na świeżymetrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej.

6 października przedszkolaki z grupy I wybrały się na spacer do parku, by poszukać jesieni. Okazało się, że w pobliskim parku zostawiła ona swe dary - piękne kolorowe liście i kasztany. Dzieci chętnie zbierały je, by napełnić koszyczek w kąciku przyrody.

18 września 2015 r. dzieci z przedszkola z grupy 0a pod opieką pań wzięły udział w corocznej akcji "Sprzątanie Świata". Wyposażeni w rękawiczki i worki dzieci sprzątały pobliski teren wokół przedszkola-pałacu.

Wiele nowych pojęć poznały dzieci z grupy 0a, które w czwartek 17 września wraz ze swoimi paniami udały się do Biblioteki Publicznej w Dobrej, aby zapoznać się z pracą bibliotekarza. Pani bibliotekarka bardzo ciekawie wyjaśniła dzieciom, na czym polega ich prac Zapoznała dzieci z wyglądem karty czytelnika, ukazała jaką metryczkę posiada każda książka. Największą niespodzianką dla dzieci było przeglądanie książek w kąciku dla najmłodszych. Pani bibliotekarka zaprosiła dzieci do czytelni, aby przeczytać  dzieciom jedną z bajek. Po miłych odwiedzinach nastąpiło pożegnanie, w trakcie którego pani bibliotekarka obdarowała dzieci zakładkami do książek.

** PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU
Nowy rok szkolny 2015/16 przywitał nas pięknym słońcem. Do przedszkola zawitały uśmiechnięte dzieci. Wiele z nich pierwszy raz przekroczyło próg przedszkolnych drzwi i z ogromnym przejęciem witało przedszkolne zabawki i nowych kolegów. Przedszkolaki już od pierwszych dni aktywnie uczestniczyły w życiu przedszkola: w zabawach, zajęciach czy spacerach.
ARCHIWUM 2014/15
25 czerwca 2015 r. dzieci z grup zerowych pożegnały przedszkole. Uroczystość miała miejsce w sali gimnastycznej ZS-P z udziałem zaproszonych gości: dyrektora Marka Milczarka, kierownik Przedszkola Marzenny Jeżyk, wychowawców i rodziców. Dzieci zaprezentowały bogaty program artystyczny - wierszyki, piosenki, tańce i inscenizację o przyjaźni "Samotny Borsuk". Przedszkolaki otrzymały dyplomy ukończenia edukacji przedszkolnej wręczone przez p. dyrektora oraz słodką niespodziankę i pożegnały swoje panie: Magdalenę Banasiak, Annę Guziak, Iwonę Śmieja, Annę Szczecińską i Kamilę Pawłowską, które wraz z dziećmi przygotowały tę uroczystość.

10 czerwca 2015 r. przedszkolaki z Piekar z wychowawczynią p. Ewą Gnatkowską i p. Moniką Cieślak wybrały się na wycieczkę do sali zabaw "Sowa". Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji w przestrzeni, a także integracja dzieci z grup przedszkolnych. Po około godzinie drogi dotarliśmy na miejsce. W przeddzień wycieczki przedszkolaki zapoznane zostały z zasadami zachowania się i przestrzegania ich podczas podróży oraz pobytu w sali zabaw, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Miłe wrażenie zrobiła na nas pani, która przywitała naszą grupę i opowiedziała o zasadach jakie panują podczas pobytu w sali. Następnie czym prędzej udaliśmy się do szatni gdzie po zdjęciu wierzchniej odzieży i obuwia ruszyliśmy do zabawek, które już na nas czekały. Niezwykłą frajdą okazała się konstrukcja składająca się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Wysoka zjeżdżalnia znajdowała się na samym szczycie konstrukcji i nie brakowało dzielnych i odważnych aby ją pokonać. Niespodzianką okazało się wiele ciekawych urządzeń na bazie sprężonego powietrza, przeznaczonych do interaktywnej zabawy piłeczkami - fontanny, armatki, stoły kreatywne, itp. Dzieciaki z wielką chęcią znajdowały sobie zajęcie korzystając także z mini pojazdów, dmuchanych zamków, ścianek wspinaczkowych. Każdy kto poczuł zmęczenie mógł skorzystać z zacisznego kącika malucha, w którym można było odpocząć i zjeść smakołyki przywiezione ze sobą. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca i nadszedł czas pożegnania się z tym magicznym i bajkowym miejscem. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji po zabawach wsiedliśmy do autokarów i ruszyliśmy w drogę powrotną na spotkanie z rodzicami. Podczas drogi powrotnej na każdej twarzy nie było widać zmęczenia, a uśmiechy towarzyszyły dzieciom przez następne dni.

** PRZEDSZKOLAKI Z PIEKAR W STADNINIE KONI
18 czerwca 2015 r. dzieci z oddziału 0 w Piekarach odwiedziły stadninę koni "Roka" w Kowalach Księżych. Najważniejszym punktem programu była jazda na kucyku i przejazd bryczką. Dodatkową atrakcją pobytu było zwiedzanie mini ZOO. Na zakończenie pobytu zorganizowano poczęstunek, grill i pieczone ziemniaczki. Dzieci wróciły bardzo zadowolone, uradowane, z nadzieją, że w przyszłym roku też będą miały szansę powrotu.

17 czerwca 2015 r. dzieci z przedszkola wraz ze swoimi rodzicami udały się na wycieczkę do ZOO "Safari" w Borysewie. W programie wycieczki znalazła się przejażdżka kolorową kolejką, połączona z obserwacją zwierząt. Dzieci widziały wiele gatunków egzotycznych zwierząt, obserwowały karmienie foki i białych tygrysów. Pobyt uatrakcyjniły zabawy w "figloraju", gdzie dzieci miały czas na swobodną zabawę. Po zabawie przyszedł czas na naukę, przedszkolaki podczas zajęcia edukacyjnego miały możliwość bliskiego kontaktu ze zwierzętami m.in. z żółwiem. Mogły go pogłaskać i dowiedziały się, co lubi żółw jeść. Pomimo zmęczenia, wyjazd ten z pewnością dostarczył wielu wrażeń i radości.
Wycieczkę zorganizowała wychowawczyni grupy I p. Mariola Urbańczyk.

** POWIATOWY KONKURS PRZEDSZKOLAKÓW "ŚPIEWAM I MALUJĘ"
27 maja 2015 r. w Centrum Kultury w Dobrej nastąpiło rozstrzygnięcie XII Powiatowego Konkursu Przedszkolaków "Śpiewam i maluję", w którym nasze przedszkole było licznie reprezentowane. W konkursie muzycznym nagrodę zdobyła Maria Gajewska, wyróżniona została Zuzanna Rosiak, a Zuzanna Pawlak otrzymała nagrodę dla najmłodszego uczestnika konkursu. Część plastyczna konkursu odbywała się pod hasłem "Podwodny świat". Nagrody otrzymali: Adam Guziak i Kalina Kośla; wyróżnienia: Gracjan Gabryś, Laura Łukaszczyk, Wiktoria Górska, Natasza Glinkowska.

27 maja 2015 r. przedszkolaki z grupy I wraz z wychowawczynią p. Mariolą Urbańczyk zaprosiły swoje mamy na uroczystość z okazji Dnia Matki. Były wiersze, tańce i piosenki. Dzieci złożyły mamom życzenia, odśpiewały "100 lat" i wręczyły laurki. Mamy natomiast zadbały o słodki poczęstunek.
13 maja 2015 r. przedszkolaki z grupy I wraz ze swoją wychowawczynią p. Mariolą Urbańczyk i p. Edytą Matczak pojechały do Sali Zabaw "Sowa" w Turku. Przedszkolaki spędziły prawie dwie godziny na wspaniałej zabawie. Dużo frajdy sprawiło dzieciom malowanie twarzy. Zadowolone i pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

6 maja 2015 r. przedszkolaki z grupy I wraz z wychowawczynią p. Mariolą Urbańczyk wybrały się do Biblioteki Publicznej w Dobrej. Od pani dyrektor biblioteki Eweliny Gręzickiej dowiedziały się, co to jest biblioteka i komu służy, gdyż większość maluchów była w tym miejscu po raz pierwszy. Dzieci obejrzały księgozbiór biblioteczny, najbardziej zachwyciły się ilością książek przeznaczonych dla najmłodszych czytelników. Pani dyrektor zaprosiła dzieci, oczywiście z rodzicami, do wypożyczania książek, jakie znajdują się w tutejszej bibliotece.

29 kwietnia 2015 r. dzieci z grupy I wraz z wychowawczynią p. Mariolą Urbańczyk zaprosiły do przedszkola na zajęcia otwarte swoich rodziców. W sali pojawiły się biało-czerwone symbole. Zajęcia rozpoczęły dzieci od recytacji fragmentu wiersza T. Bełzy "Katechizm polskiego dziecka", zatańczyły krakowiaka i próbowały ułożyć "żywą" flagę, trzymając w rękach białe i czerwone kartki papieru. Wspólnie z dorosłymi każdy maluch zrobił flagę Polski i pomagał przy wykonaniu biało-czerwonego kotylionu.

22 kwietnia 2015 r. przedszkolaki zaproszone zostały przez dyrektor Biblioteki Publicznej w Dobrej p. Ewelinę Gręzicką do Centrum Kultury na przedstawienie teatralne "Z wizytą w Smerfowym Lesie". Smerfetka, Zgrywus i Gargamel wprowadzili przedszkolaków w smerfowy leśny świat pełen przygód, ekologii, dobrodziejstw przyrody, ale również czyhających w nim niebezpieczeństw. Spotkanie ze Smerfami odbyło się w radosnej i pełnej uśmiechów atmosferze.

Biblioteka Publiczna w Dobrej w kwietniu zaprosiła 5 i 6-letnich dzieci z przedszkola do udziału w konkursie plastycznym "Książka - mój przyjaciel". Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 22 kwietnia podczas spotkania przedszkolaków w Centrum Kultury w Dobrej. Nagrody otrzymali: Błażej Wypiór, Jakub Gonczarewicz, Amelia Chojnacka; wyróżnienia: Alicja Wlazło, Hubert Makówka, Zofia Olszewska, Małgorzata Czupryńska.

16 kwietnia 2015 r. w Miejskim Domu Kultury w Turku odbyły się eliminacje powiatowe XX Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków DO-RE-MI. Przedszkole w Dobrej reprezentowało 12 dzieci: Zuzanna Rosiak, Zuzanna Pawlak (grupa I), Alicja Wlazło (grupa II), Oliwia Kaczmarek (grupa 0a), Natalia Dzikowska, Michał Peruga (grupa 0b), Laura i Oliwia Łukaszczyk, Maria Gajewska, Zuzanna Rosiak (grupa 0d), Zofia Olszewska, Gabriela Tomczak, Julia Jałkiewicz (grupa 0 z Piekar). Nagrodę otrzymała Maria Gajewska, a wyróżnienie Zuzanna Pawlak i Zofia Olszewska.
Dzieci przygotowała p. Aleksandra Gajewska - instruktor rytmiki, przy współudziale wychowawców i rodziców.

31 marca 2015 r. w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne dzieci z grupy 0a wraz ze swoimi rodzicami uczestniczyli w warsztatach świątecznych pt. "Wielkanocne wypieki".
Warsztaty zostały zorganizowane we wtorkowe popołudnie przez wychowawczynię p. Magdalenę Banasiak. Na warsztaty został zaproszony specjalny gość - p. Janina Gebler, która jest znaną kucharką i zarazem babcią naszego przedszkolaka Huberta. Wszyscy uczestnicy warsztatów z wielkim zaangażowaniem przygotowywali ozdabiając babeczki i mazurki, pod czujnym okiem p. Gebler. Aktywność i zaangażowanie dzieci we własnoręczne przygotowywanie wypieków sprawiła im wiele radości. Uczestnicy warsztatów zgłosili chęć udziału jeszcze w tym roku szkolnym w podobnych warsztatach. Na zakończenie dzieci oraz wychowawczyni podziękowały pani Gebler za prowadzenie warsztatów.
27 marca 2015 r. do przedszkola przybył policjant. Dzieci uważnie przyglądały się umundurowaniu gościa. Jednak najwięcej emocji wzbudziło przymierzanie czapki i oglądanie lizaka policyjnego, pałki i kajdanek. Przedszkolaki dowiedziały się dużo o pracy policjanta oraz o tym, jak bezpiecznie poruszać się po chodnikach i ulicach, będąc pod opieką dorosłych. Pan policjant przypomniał o korzyściach noszenia ubrania z elementami odblaskowymi. Pan policjant ostrzegał też przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać i wpuszczać ich do domu. Poruszył też temat obcych psów, których nie wolno zaczepiać, dotykać ani głaskać. Wspólnie z policjantem dzieci ćwiczyły "żółwika", pozycji zabezpieczającej przed pogryzieniem przez psa. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, m.in. wykazały się znajomością numerów alarmowych.
W podziękowaniu za ciekawe spotkanie dzieci wręczyły funkcjonariuszowi pamiątkową laurkę.

Tradycją przedszkola w Piekarach jest pieczenie wielkanocnych ciasteczek. 24 marca przedszkolaki wspólnie z rodzicami z wielkim zapałem dekorowały swoje wypieki. Słodkie przysmaki były oczywiście skosztowane tego samego dnia.
26 marca odbyły się wielkanocne warsztaty. Dzieci z pomocą swoich rodziców dekorowały jajeczka, ubierały drzewka ozdobami wykonanymi przez siebie. Dzień upłynął pracowicie, ale przy muzyce w miłej atmosferze.

Julia Jałkiewicz otrzymała nagrodę za II miejsce, a Gabrysia Tomczak nagrodę za III miejsce w etapie gminnym konkursu pożarniczego "Zapobiegajmy pożarom".

20 marca 2015 r. przedszkolaki z Dobrej oglądały przedstawienie pt. "Jaś i Małgosia". Znani i lubiani bohaterowie bajki, czyli rodzeństwo - Jaś i Małgosia, spacerują po brudnym lesie, spotykają czarownicę, którą udaje im się pokonać, dzięki odwadze i sprytowi. Dzieci dostrzegają, że zaśmiecony las stanowi zagrożenie dla zwierząt i przyrody. Wracając do domu, sprzątają las i obiecują, że już zawsze będą dbały o przyrodę. Również nasze przedszkolaki pomagały Jasiowi i Małgosi uporządkować las. Wraz z bohaterami segregowały śmieci, zobowiązały się też szanować środowisko. Przygody Jasia i Małgosi w "ekologicznym wydaniu" bardzo nam się podobały. Z radością będziemy oczekiwać kolejnych przygód innych baśniowych bohaterów.

19 marca 2015 r. grupa I w przedszkolu poprzedziła nadejście wiosny przygotowaniem wiosennych kanapek. Na talerzach pojawiły się "nowalijki": sałata, rzodkiewka, szczypiorek, ogórek, pomidor. Dzieci pod nadzorem wychowawczyni p. Marioli Urbańczyk wybierały produkty, z których chciały robić kanapkę. Niektóre odważne maluchy próbowały "szczypiący" szczypiorek i smakowały sałatę.
Po zjedzeniu kanapek na dzieci czekały jeszcze pełne witamin jabłuszka.

9 marca 2015 r. w grupie 0d chłopcy wraz z wychowawczynią i rodzicami przygotowali niespodziankę na Dzień Kobiet, którą była pizza z sokiem i lizakiem na deser. Wyśpiewali koleżankom głośne 100 lat i złożyli serdeczne życzenia prosto z serca.
Także 9 marca Święto Kobiet obchodzili przedszkolaki w Piekarach. Chłopcy złożyli życzenia swoim koleżankom, a później był słodki poczęstunek.
Piękna, słoneczna aura przedwiośnia wyciągnęła na spacer po lesie dzieci z grup 0b, 0c i 0d. W ramach projektu "Las" dzieci obserwowały zmiany w przyrodzie i poszukiwały zwiastunów wiosny. Utrwalały warstwy lasu, nazwy drzew, wymieniały zwierzęta leśne. Wspólne zabawy na świeżym powietrzu wypełniły czas przed obiadem, na który dzieci powróciły z ogromnym apetytem.

Ostatni tydzień przed feriami zimowymi w grupie 0d minął pod hasłem "Czas na bale w karnawale". Zwieńczeniem tygodnia zabaw karnawałowych był piątek 13 lutego, kiedy to dzieci świętowały walentynki. Tego dnia dzieci wykonywały kolorowe walentynki dla najbliższych oraz uczyły się tworzyć wierszyki o miłości i przyjaźni. Największą atrakcją była wspólna zabawa przy muzyce z balonami i pląsy. Na zakończenie dnia kolorowały malowanki walentynkowe i wymieniały się nimi z koleżankami i kolegami. Nad całością czuwała p. Anna Szczecińska.

13 lutego dzieci z najmłodszej grupy przedszkolnej - grupy I, również obchodziły święto walentynkowe. W sali udekorowanej czerwonymi balonami - serduszkami, bawiły się przy muzyce, kolorowały "walentynkę". Na dzieci czekała też niespodzianka: lizak i czekoladowy pierniczek, oczywiście w kształcie serduszka. Zajęcia zorganizowała wychowawczyni p. Mariola Urbańczyk.

Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Poznania zaprosił dzieci do obejrzenia spektaklu pt. "Szewczyk Dratewka". Przedszkolaki z grup: I, II i 0a pojechały na przedstawienie 12 lutego do Domu Kultury w Turku. Oglądanie przedstawienia teatralnego "na żywo" to dla najmłodszych dzieci wielkie przeżycie i dużo emocji. Spektakl miał charakter edukacyjny i podejmował ważne zagadnienie wychowawcze zakończone morałem: "Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie".

12 lutego 2015 r. w oddziale przedszkolnym w Piekarach w ramach integracji odbył się karnawałowy bal maskowy. Wśród jego uczestników można było spotkać kopciuszka, królewnę, kowboja, czerwonego kapturka i wielu innych bajkowych bohaterów. Miłym punktem programu były różnego rodzaju konkursy z ciekawymi nagrodami, a dla wszystkich uczestniczących w balu rodzice przygotowali pyszny poczęstunek.

21 stycznia 2015 r. dzieci z grupy I zaprosiły swoje kochane babcie i kochanych dziadków na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Maluchy z ogromnym zaangażowaniem recytowały wierszyki, tańczyły i śpiewały piosenki. Oczywiście były też życzenia i pamiątkowe laurki. Szczęśliwe twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy naszych maluszków.
Uroczystość przygotowała wychowawczyni grupy p. Mariola Urbańczyk.
22 stycznia 2015 r. dzieci z grupy 0d świętowały Dzień Babci i Dziadka. Wierszem, piosenką i tańcem umiliły pobyt dziadkom w przedszkolu. Największą atrakcją była mini-sztuka pt. "Dziadek, stołek i rosołek". Dzieci wręczyły również prezenty - laurki kochanym gościom. Na zakończenie wszyscy zasiedli do bogato zastawionego stołu i konsumowali ciasta przygotowane przez mamy niektórych dzieci.
Opiekę nad całością sprawowała p. Anna Szczecińska.
Dzieci z grupy 0c wraz z wychowawczynią p. Iwoną Śmieją zaprosiły swoich dziadków na dzień 23 stycznia. Grupa zaprezentowała przed gośćmi krótką inscenizację, wyśpiewała radosne życzenia i zatańczyła dziadkom utwory z ich młodości. Spotkanie zostało uwieńczone wręczeniem laurek i wspólnym degustowaniem wypieków mam kilkorga dzieci.
Także 23 stycznia w grupie 0b świętowano Dzień Babci i Dziadka. Była to dobra okazja, by przypomnieć sobie o osobach, którym często zawdzięczamy większość radości z dzieciństwa. Po przywitaniu zaproszonych gości, dzieci zaprezentowały swój program artystyczny. Wszystkie pięknie mówiły wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły dla swoich Babć i Dziadków. Na twarzach gości można było zaobserwować uśmiech, radość i łzy wzruszenia. Wielką przyjemność sprawiły Babciom i Dziadkom drobne upominki w postaci laurek, wręczone przez wnuczęta. Wspólny poczęstunek był okazją do rozmów, w czasie których mogliśmy podzielić się wrażeniami. Miła atmosfera była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, przyjemnego spędzenia czasu oraz bliższego poznania się.
** JASEŁKA W PRZEDSZKOLU
16 stycznia 2015 r. odbyły się jasełka przygotowane przez dzieci 5 i 6 letnich. W pięknie udekorowanej świetlicy szkolnej zebrały się: p. dyrektor Danuta Zgolińska, p. kierownik Marzenna Jeżyk, nauczycielki przedszkola, dzieci oraz ich rodzice i dziadkowie. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Przedszkolaki we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale. Do szopki przybyli aniołowie, pastuszkowie i postacie z bajek, które przyniosły Dzieciątku dary. Śpiewano także kolędy.
Ogromne zaangażowanie dzieci i nauczycieli opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali świątecznych życzeń przekazanych przez p. kierownik. Jasełka przygotowały: p. Magdalena Banasiak, p. Anna Szczecińska, p. Anna Guziak i p. Iwona Śmieja.

9 stycznia 2015 r. w sali gimnastycznej ZS-P w Dobrej odbyła się choinka noworoczna przedszkolaków z udziałem wychowawczyń i rodziców. Dzieci przebrane w różnorodne, kolorowe stroje, wspaniale bawiły się przy muzyce. Wspólna zabawa przysporzyła wiele radości naszym pociechom, a to było głównym celem balu. Bal przedszkolaków prowadziła p. Magdalena Banasiak.

16 grudnia 2014 r. w grupie 3-latków odbyły się warsztaty plastyczne z udziałem rodziców. Tematem zajęć były ozdoby choinkowe, a głównym celem przede wszystkim zachęcanie do wspólnej pracy dziecka wraz z rodzicem. Wykonane były między innymi: pawie oczka, łańcuch z kolorowych pasków i bombka ze styropianowej kulki. Ozdoby te posłużyły do udekorowania choinki w przedszkolnej sali. Wspólne działanie z rodzicami przyniosło dzieciom wiele radości. Podczas spotkania panowała radosna atmosfera, a wszystkim udzielił się świąteczny nastrój.
Zajęcia przygotowała wychowawczyni p. Mariola Urbańczyk.

11 grudnia 2014 r. dzieci z oddziału przedszkolnego w Piekarach wraz z rodzicami uczestniczyły w zajęciach otwartych. Myślą przewodnią spotkania były tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia. Przy pięknych dźwiękach polskich kolęd i pastorałek strojono drzewko świąteczne. W dalszym etapie zajęć, pod czujnym okiem wychowawcy p. Marioli Pacześnej, przeprowadzony został konkurs prac plastycznych. Najładniejsze dzieła znajdą swoje miejsce na wystawce. Rodzice z przyjemnością uczestniczyli w zabawach ruchowych, w trakcie których wrócili na chwilę do "słodkich" lat szkolnych. Po wyczerpujących zajęciach wszyscy zasiedli do degustacji słodkich pierników, tym razem dosłownie - nie w przenośni. Mimo, że Boże Narodzenie będziemy przeżywać dopiero za kilka dni, to w przedszkolu na dobre zapachniało świętami.

** MIKOŁAJKI W TEATRZE
5 grudnia 2014 r. przedszkolaki z grup 0 wyjechały do Łodzi, aby tam obchodzić Mikołajki w teatrze. Przedszkolaki obejrzały spektakl "Imibala", a o dobry humor i odpowiedni nastrój zadbał Mikołaj ze swoją świtą. Przed spektaklem, w czasie przerwy i po spektaklu, dzieci miały możliwość malowania twarzy, spotkania z aktorami i Mikołajem. Spektakl oczarował dzieci światłem, ruchem, muzyką i przede wszystkim barwą, bo słowo "imibala" w języku zulu oznacza "kolory". Po przyjeździe do przedszkola czekały na dzieci prezenty, które zostawił Mikołaj.

** PRZEDSTAWIENIE W CENTRUM KULTURY
27 listopada 2014 r. przedszkolaki obejrzały przedstawienie teatralne pt. "Pchła Krętaczka". Spektakl nawiązujący do wiersza Jana Brzechwy "Pchła Szachrajka" przedstawili aktorzy ze Studia Małych Form Teatralnych ART-RE z Krakowa. Była to adaptacja sceniczna opowiadająca o eleganckiej Pchełce, która robiła różne głupstwa i psoty. Przesłaniem historii była przestroga przed oszukiwaniem, kłamstwem i nauka, że warto pomagać. Aktorzy wzbudzili wiele pozytywnych emocji, zaskakiwali humorystycznymi dialogami, które wywoływały śmiech wśród przedszkolaków. W trakcie przedstawienia artyści zapraszali dzieci do wspólnej zabawy. Spektakl dostarczył widzom wielu niezapomnianych i pozytywnych wrażeń.
Worek prezentów przywiózł Mikołaj, który odwiedził dzieci 3 i 4-letnie. Co prawda Święty przybył dzień przed 6 grudnia, czyli w piątek, ale mimo to wizyta nie straciła na atrakcyjności. Przedszkolaki przywitały gościa piosenkami, wierszykami i zapewniły, że były przez cały rok bardzo grzeczne. Przemiły gość zrewanżował się prezentami i przeczytał dzieciom bajkę. Zadowolone i uśmiechnięte przedszkolaki pożegnały Mikołaja, który spieszył się do innych dzieci, ale obiecały, że z utęsknieniem będą czekać na niego za rok.
Uroczystość przegotowały wychowawczynie: p. Mariola Urbańczyk i p. Renata Błazełek.

Dzieci wszystkich grup wiekowych wzięły udział w IV edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków "Akademia Aquafresh", koncentrującym się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. Celem akcji było zwrócenie uwagi na konieczność codziennego dbania o higienę jamy ustnej, wyrabianie właściwych nawyków higienicznych, przełamywanie leku przed wizytą u stomatologa. Przedszkolaki na zajęciach poprzez spotkania z bohaterami Pastusiowej Krainy, poznawały zasady prawidłowej pielęgnacji zębów, zdrowego odżywiania i kupowania produktów sprzyjających zdrowiu oraz unikania słodyczy. Bohater kreskówki Barney zachęcał do systematycznych wizyt u dentysty. Zdobyte informacje dzieci utrwalały poprzez piosenki, wierszyki, zagadki i prace plastyczne.

Każdy z nas jest ciekawy, co go czeka w przyszłości, czy spełnią się jego marzenia, czy będzie szczęśliwy. Od dawna, chwilą kiedy można było poznać rąbek tajemnicy był wieczór andrzejkowy. Kiedyś podchodzono do wróżb niezwykle poważnie i to co wskazywały uznawano za pewnik. Dziś tradycyjne Andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi w przedszkolu. 28 listopada w grupach 0c i 0d odbyła się zabawa andrzejkowa. Tego dnia w przedszkolu zagościła wróżka i wesoły diabeł, którzy przygotowali dla dzieci wiele atrakcji. Wszystkie dzieci z wielką radością brały udział w różnych wróżbach i zabawach. Nie zabrakło zabaw i tańców.

Także 28 listopada dzieci z grupy 0b poznały zwyczaje i tradycje andrzejkowe. W sali panował tajemniczy nastrój, który tworzyły zapalone świece. Dzieci z wróżb dowiedziały się kim zostaną w przyszłości, poznały imiona swych przyszłych wybranków, a także gdzie wybiorą się w podróż. Wróżby przeplatane były tańcami przy muzyce. Na koniec był słodki poczęstunek.

Dzieci z najmłodszej grupy przedszkolnej również zapoznały się z tradycjami i obrzędami, związanymi z wróżbami andrzejkowymi. Wróżby przygotowane przez mamy maluchów dostarczyły dzieciom wiele radości. Były więc "Wędrujące buciki", serduszka z imionami przyszłych żon i mężów, a karteczki z rysunkami przepowiadały, jaki zawód dzieci będą wykonywać w przyszłości. Najwięcej jednak zabawy dostarczyło dzieciom przelewanie wosku przez duży klucz. Czas między wróżbami umilała dzieciom zabawa taneczna przy piosenkach dla dzieci. Siły po zabawie maluchy zregenerowały słodkimi ciasteczkami i cukierkami.
20 listopada 2014 r. w ramach akcji Światowego Dnia Rzucania Palenia w grupach: 0b, 0c i 0d odbył się happening pod hasłem "Mamo, tato nie pal", którego celem była realizacja programu "Czyste powietrze wokół nas". Jest to program z zakresu promowania zdrowego stylu życia. Na zajęcia wychowawczynie przygotowały pogadanki na temat szkodliwości palenia papierosów i różnych źródłach zanieczyszczeń powietrza. Na koniec przedszkolaki przeszły ulicami miasta z hasłami antynikotynowymi. Akcja ta przeprowadzana jest corocznie w ramach programu profilaktycznego "Ograniczenia Szkodliwych Następstw Palenia Tytoniu", realizowanego we współpracy ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Turku.

15 listopada 2014 r. w siedzibie turkowskiego Niepublicznego Przedszkola "Magiczna Chatka" miała miejsce uroczysta gala i ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Papież Franciszek w oczach dzieci". Zdaniem jury pod przewodnictwem dr Anny Sobczak z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu, konkurs stał na wysokim poziomie. W gronie wyróżnionych dzieci znalazła się Natalia Janiak, uczennica oddziału 0 w Piekarach. W opinii wychowawcy p. Marioli Pacześnej i nauczycielki religii p. Ewy Urbańczyk, Natalia w pełni zasłużyła na to wyróżnienie. Wiadomo, prawdziwe dzieła wychodzą jedynie spod pędzla tym, którzy kochają to, co robią i z przyjemnością nakładają kolejne warstwy farby na biel kartki.

** SPOTKANIE Z HIGIENISTKĄ
13 listopada 2014 r. w grupach 0c i 0d gościła higienistka szkolna p. Janina Jafra, która wyjaśniła dzieciom, jak należy postępować, aby być zdrowym i nie chorować. Pokazała dzieciom piramidę zdrowia, na której znajdowały się produkty żywnościowe, które należy jeść w ich wieku. Higienistka wyjaśniła również, jak należy prawidłowo myć ręce. Na modelu szczęki zademonstrowała, jak należy szczotkować zęby. Zajęcia stanowiły jeden z elementów programu profilaktycznego "W zdrowym ciele, zdrowy duch" o tematyce "W Pastusiowej Krainie".
Wychowawcy: p. Iwona Śmieja i p. Anna Szczecińska.

17 października 2014 r. w grupie I wychowawczyni p. Mariola Urbańczyk zorganizowała dla dzieci Święto Pieczonego Ziemniaka.
"Maluchy" wzbogaciły swoją wiedzę o zwyczajach i tradycjach związanych z ziemniakami. Dowiedziały się, jakie potrawy wykonuje się z ziemniaków , a później niektóre z nich kosztowały. Dzieci brały udział w zabawach ruchowych m.in. "Zbieranie ziemniaków", "Celuj do kosza", "Nie zgub ziemniaka", do ostatniej zabawy została wykorzystana chusta animacyjna i piłeczki. Podsumowaniem święta było ozdabianie "wesołego ziemniaka - kucharza" stemplami wykonanymi z ziemniaków na zajęciach plastycznych z p. Justyną Piestrzyńską. Za udział w zabawie dzieci otrzymały kolorowe "medale".
W piękny, słoneczny dzień 3 października, dzieci z grup 0c i 0d wybrały się na wycieczkę do lasu. Podziwiały las jesienią, zbierały leśne skarby, a najwięcej przyjemności sprawiło im zbieranie grzybów. Ponadto, dzieci obserwowały warstwy lasu, rozmawiały o właściwym zachowaniu się w lesie, czyli o zachowaniu ciszy i nie śmieceniu. Wsłuchiwały się w odgłosy lasu i głęboko oddychały świeżym powietrzem. Zadowolone ze swoich zbiorów i miło spędzonego czasu, powróciły z uśmiechem na ustach do przedszkola.

15 października dzieci z grupy 0b pojechały na wycieczkę do lasu, aby poszukać jesieni. Podziwiały piękne, kolorowe drzewa, chętnie zbierały grzyby, żołędzie oraz mech, aby wzbogacić swój kącik przyrody w sali przedszkolnej. Każde dziecko zrobiło z liści kolorowy bukiecik, a zebrane dary umieściły w koszyczkach.

20 października dzieci z najmłodszych grup przedszkolnych I i II, pojechały autokarem do pobliskiego lasu. Wspólnie z wychowawczyniami p. Mariolą Urbańczyk i p. Renatą Błazełek obserwowały zmieniającą się przyrodę. Podczas spaceru po lesie dzieci zbierały kolorowe liście, szyszki i żołędzie, które zabrały do przedszkola do swoich kącików przyrody. Udało się też znaleźć się kilka grzybów. Nauczycielki wyjaśniły dzieciom pojęcie "grzyba trującego". Jesienna pogoda sprzyjała spacerom i zabawom ruchowym na świeżym powietrzu.

30 września 2014 r. wszystkie grupy przedszkolne odwiedził przedstawiciel Komisariatu Policji w Dobrej. Dzieci były bardzo zafascynowane przyrządami, których używają policjanci w swojej pracy. Oglądały pałkę, lizaka, kajdanki, każdy mógł przymierzyć czapkę policjanta. Pan policjant opowiedział dzieciom, jakie zagrożenia czyhają na nich w otaczającym świecie. Zwrócił uwagę na ich bezpieczeństwo w czasie pozostania samym w domu, w czasie spacerów wieczorową porą czy rozmawiania z osobami nieznajomymi. Dzieci umiały odpowiedzieć na pytania policjanta, dotyczące bezpiecznego poruszania się na drodze, przejściach, właściwe korzystanie z sygnalizacji świetlnej, a także o bezpiecznej jeździe samochodem w foteliku.

29 września 2014 r. grupa 0d obchodziła Dzień Chłopca. Koleżanki z grupy uczciły ten dzień składając kolegom gorące życzenia, odśpiewały "sto lat" i zaprosiły na mini koncert piosenek przedszkolnych. Miłym akcentem podsumowującym było wspólne skonsumowanie pizzy i kulek ziemniaczanych przy herbacie. Panowała miła i serdeczna atmosfera, za co chłopcy pięknie podziękowali dziewczynkom.
30 września w grupie 0b odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopca. Dzień ten upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia. Każde dziecko otrzymało słodki upominek zakupiony przez Radę Rodziców. Po licznych konkursach, zabawach i tańcach na wszystkich czekał pyszny poczęstunek.
30 września w grupie 0c także obchodzono Dzień Chłopca. Dzień ten uczczono wspólną zabawą i posiłkiem, na który składała się pizza i soczek w kartoniku. Chłopcy bardzo cieszyli się z takiego prezentu i miło podziękowali koleżankom z grupy.
Pozostałe grupy także obchodziły Dzień Chłopca na wspólnej zabawie. Dziewczynki umiliły chłopcom dzień różnymi słodkościami.

© Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej. Wszelkie materiały zastrzeżone.
Strona monitorowana przez Google.
Wróć do spisu treści