ARCH. PRZEDSZKOLE - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej

Przejdź do treści

ARCH. PRZEDSZKOLE

ARCHIWUM
PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE
W DOBREJ


KIEROWNIK
mgr Marzenna Jeżyk
ARCHIWUM 2018/19
11 czerwca 2019 r. dzieci z grupy V oraz ich rodzice i panie: Marzenna Jeżyk i Marianna Urbańczyk, wyjechały na wycieczkę do Stajni Roka w Kowalach Księżych. Pogoda dopisywała, a na dzieci czekało mnóstwo niespodzianek. Przedszkolaki dowiedziały się, w jaki sposób należy obchodzić się ze zwierzętami, jak je karmić i jak o nie dbać. Mogły się o tym przekonać czyszcząc w odpowiedni sposób sierść konia. Po obejrzeniu zagrody ze zwierzętami dzieci udały się na zamknięty padok, gdzie pod okiem instruktora jeździły konno. Mnóstwo atrakcji dostarczyła przejażdżka bryczką wraz z rodzicami. Po wrażeniach jeździeckich przyszła pora na wspólne gry i zabawy rekreacyjne. Po tak wielu emocjach gospodarze przygotowali dla naszych uczestników wiele smakołyków. Na zakończenie dzieci przygotowały dla rodziców niespodziankę w postaci krótkiego występu i wręczeniem upominków przygotowanych wcześniej w przedszkolu z okazji minionego Dnia Matki i zbliżającego się Dnia Ojca. Wycieczka dostarczyła wszystkim wiele radości.

Tegoroczny Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzony 31 maja przebiegał pod hasłem "Tytoń i zdrowie płuc". Kampania ma na celu podniesienie świadomości na temat szkodliwych i śmiertelnych skutków używania tytoniu i narażenia z tytułu biernego palenia, a także do promowania życia bez papierosa. Obecna kampania ma za zadanie zwiększyć świadomość na temat podstawowej roli, jaką płuca odgrywają dla zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi, a także wpływu tytoniu na zdrowie. W naszym przedszkolu dzieci 6-letnie biorą udział w realizacji programu profilaktycznego "Czyste Powietrze Wokół Nas" organizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Turku. Głównym celem programu jest zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Na zajęciach wychowawczynie grup zerowych p. Małgorzata Karpińska i p. Iwona Śmieja przeprowadziły pogadanki na wyżej wymienione zagadnienia. Następnie sześciolatki wykonały plakaty, których tematyka dotyczyła negatywnego wpływu palenia tytoniu na zdrowie. W ramach kampanii dzieci zaprezentowały swoje prace plastyczne w holu szkoły. Podjęte działania wpisują się w realizację programu wychowawczo-profilaktycznego przedszkola.

Jednym z celów Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego jest wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. Dlatego organizujemy w naszym przedszkolu spotkania ze strażakami. 31 maja na parking przed budynkiem naszego przedszkola wjechały dwa wozy strażackie, a wraz z nimi pięcioro druhów strażaków z OSP w Dobrej. Od strażaków przedszkolaki dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również wzywani są do wypadków samochodowych. Druhna Karolina w sposób profesjonalny przedstawiła pokaz ratownictwa medycznego. Dzieci miały możliwość zobaczenia z bliska wozów bojowych i sprzętu znajdującego się w nich, pomocnego strażakom w akcjach gaśniczo-ratunkowych. Ponadto przedszkolaki mogły wejść do wozu strażackiego i zasiąść na miejscu strażaków. Na spotkaniu tym dzieci dowiedziały się, jak zachować się w trudnych sytuacjach i utrwaliły numery alarmowe. Dziękujemy strażakom za poświęcony czas i za interesujące spotkanie.

Czworo dzieci z Przedszkola Samorządowego w Dobrej brało udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Witaj wiosno". Organizatorem konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury Nr 1 w Poznaniu. Konkurs skierowany był do dzieci w wieku 3-5 lat. Z Dobrej zgłoszono 4 prace z grupy 3-latków. Znalazły się wśród nich prace: Antosi Becalik, Damiana Gajewskiego, Franciszka Grzelczaka oraz Alicji Piestrzyńskiej. Wszystkie prace konkursowe można było oglądać na stronie internetowej Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 w Poznaniu. Komisja przyznała nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach wiekowych. Ponadto przez 4 dni trwało internetowe głosowanie na najładniejszą pracę. Głosowanie polegało na przyznawaniu tzw. "lajków" pod pracami. Komisja nagrodziła trzy prace z największą ilością głosów. Na pierwszym miejscu znalazła się praca Alicji Piestrzyńskiej z 923 głosami. Obok pracy Alicji nagrody publiczności dostały prace z 838 głosami oraz 390 głosami. Tuż za nimi znalazła się praca Antosi Becalik z 303 punktami. Każda z prac zgłoszonych na konkurs była niezwykła i wyjątkowa, dlatego dla 3-letniej Alicji to ogromny sukces znaleźć się na podium Ogólnopolskiego Konkursu. Dzieci z Dobrej tworzyły swoje prace pod okiem Aleksandry Gajewskiej - nauczycielki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej.
Rodzice Alicji, Damiana, Franka oraz Antosi bardzo dziękują wszystkim za oddane głosy i udostępnianie prac swoich dzieci na swoich profilach internetowych.

21 marca 2019 r. dzieci z grup: V, 0a i 0b ze swoimi wychowawczyniami: p. M. Urbańczyk, p. M. Karpińską i p. I Śmieja, pożegnały zimę, a powitały wiosnę. Z tej okazji przedszkolaki wyruszyły na wiosenny spacer po parku, niosąc symbol zimy - kolorową Marzannę. Z okrzykiem "Witaj wiosno, żegnaj zimo", ze względów ekologicznych wyrzuciły ją do pojemnika na śmieci.

12 marca 2019 r. przedszkolaki były na wycieczce w sali zabaw Happy Centrum w Turku.

8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W grupie I wszyscy mali panowie zaśpiewali swoim koleżankom uroczyste "100 lat", a następnie wręczyli laurki. Tego dnia w przedszkolu panowała wesoła atmosfera. Było można usłyszeć taneczną muzykę, w rytm której bawiły się zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez p. Magdę.

Tłusty czwartek - wspólne świętowanie w grupie I i II wraz z wychowawczyniami: p. Magdaleną Banasiak, p. Aleksandrą Gajewską i p. Anną Guziak. Przybliżając dzieciom tradycję tłustego czwartku p. Magda przedstawiła teatrzyk dla dzieci "Paczki i faworki u babci Honorki", a następnie zaprosiła na degustację faworków.
Dla przedszkolaków walentynki to okazja do wspólnej zabawy i pokazania jak dobrze i wesoło mogą ze sobą spędzać czas. Świętowanie rozpoczęliśmy od zabaw z sercami w roli głównej. Nie mogło zabraknąć zabaw o tematyce walentynkowej, tj. prace plastyczne, zabawy z balonami, a także słodkich niespodzianek. To był naprawdę "dzień zakochanych", a dzieci wychodząc z przedszkola zabierały wykonane własnoręcznie "walentynki" dla najbardziej ukochanych osób w rodzinie.

12 lutego 2019 r. dzieci z grupy I gościły w przedszkolu swoje babcie i swoich dziadziusiów z okazji Święta Babci i Dziadka. Dla swoich gości dzieci pod kierunkiem wychowawczyń przygotowały krótką część artystyczną w postaci piosenek, tańca i wierszyków. Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, w przygotowanie których włożyły dużo pracy. Po części oficjalnej przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.

Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia i dziadek mają zawsze dla nich czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją ich dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Wnuczęta są dla nich radością życia. Dlatego dzieci z grupy V gościły swoje babcie i dziadków w dniu 13 lutego na uroczystości, aby podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie. Licznie przybyli babcie i dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. Dzieciaki pod okiem wychowawczyni p. Marioli Urbańczyk zaprezentowały wiersze, piosenki, tańce, a także pełną humoru scenkę "Dziadek, stołek i rosołek". Po występie dzieci obdarowały babcie - serduszkami, a dziadków - krawatami, wykonanymi na zajęciach. Następnie przedszkolaki zaprosiły swoje babcie i swoich dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. To były naprawdę wyjątkowe chwile, pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami. Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy zaangażowali się w uświetnienie tej uroczystości.

19 lutego dzieci z grupy II również zaprosiły swoje babcie i dziadków na uroczystość do przedszkola.

W okresie przedświątecznym w naszym przedszkolu został zorganizowany konkurs plastyczny "Najpiękniejsza choinka", w którym udział wzięli chętni rodzice z trzech grup: grupa I - p. Marta Grzelczak z Franusiem, p. Ewa Becalik z Antosią; grupa III - p. Marta Węs z Hanią, p. Paweł Adamczyk z Emilką, p. Magdalena Janas z Angeliką; grupa IV - p. Joanna Gajewska z Basią, p. Milena Jarczewska-Człapa z Borysem, p. Dorota Szajrych z Lenką. Wszystkie choinki były prześliczne, udekorowane we własnoręcznie przygotowane ozdoby przez rodziców i dzieci. Jury konkursowe w składzie: z-ca dyr. ZS-P w Dobrej - Danuta Zgolińska, kierownik Przedszkola - Marzenna Jeżyk oraz nauczyciel Magdalena Banasiak, postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników. Wręczenie nagród i dyplomów nastąpiło podczas balu karnawałowego przedszkolaków.

Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe.
1 lutego 2019 r. w sali gimnastycznej ZS-P w Dobrej odbyła się karnawałowa zabawa choinkowa przedszkolaków z udziałem wychowawczyń i rodziców. Wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój i zachęcał do zabawy. Dzieci przebrane w różnorodne kolorowe stroje wspaniale bawiły się, uczestnicząc we wspólnych zabawach, a skoczna muzyka zachęcała do tańca. W czasie balu dzieci mogły napić się soku oraz posilić słodkim poczęstunkiem.

9 stycznia 2019 r. w Przedszkolu Samorządowym w Dobrej odbył się I Konkurs Kolęd i Piosenek Zimowych "Świeć Gwiazdeczko". Wzięło w nim udział 17 dzieci uczęszczających do dobrskiego Przedszkola. W trakcie konkursu można było usłyszeć tradycyjne kolędy w wykonaniu dzieci, którym na keyboardzie akompaniowała Aleksandra Gajewska. Oprócz kolęd dzieci śpiewały pastorałki i piosenki o zimie i Świętach Bożego Narodzenia. Występy oceniała komisja, w skład której weszły wychowawczynie wszystkich grup a także z-ca dyr. ZS-P w Dobrej - Danuta Zgolińska oraz Kierownik Przedszkola - Marzenna Jeżyk. Komisja najwyżej oceniła występy 4 dzieci: Filipa Nerka, Igi Graczyk, Filipa Krupińskiego i Oliwii Kustosz. Dzieci otrzymały nagrody. Pozostali uczestnicy dostali dyplomy oraz upominki za udział.

3 stycznia 2019 r. dzieci z oddziałów 0 wraz z wychowawczyniami: p. Iwoną Śmieja i p. Grażyną Łukasik, przygotowały jasełka dla rodziców.
Święta Bożego Narodzenia to przepiękne chwile oczekiwania na pierwszą wigilijną gwiazdkę na Narodzenie Maleńkiej Miłości, która niesie niepowtarzalną magię radości, ciepła i pokoju. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Także u nas nastał cudowny dla wszystkich czas. 21 grudnia 2018 r. w grupie I odbyło się spotkanie opłatkowe. Pani Magda w imieniu wszystkich obecnych pań złożyła dzieciom świąteczne życzenia, a następnie wszyscy podzielili się opłatkiem. Uczestnicy spotkania zaśpiewali wspólnie kolędę i zasiedli do świątecznie nakrytych stolików. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z grupy I oraz obecne w tym dniu dzieci z grupy II wraz z panią Olą, Magdą, Edytą i Agnieszką.

13 grudnia 2018 r. po południu przedszkolaki z grupy I ze swoimi rodzicami wzięły udział w świątecznych warsztatach plastycznych. Pani Magda i pani Ola przygotowały różne materiały plastyczne, z których dzieci wraz z rodzicami wykonały piękne bombki, choinki oraz mikołaje. W wesołej atmosferze czas upłynął bardzo szybko, a wszystkie wykonane prace można było obejrzeć na wystawie w przedszkolu.

12 grudnia 2018 r. dzieci z grupy V wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. Mariolą Urbańczyk i p. Marzenną Jeżyk pojechały do Muzeum Miasta im. Józefa Mehoffera w Turku. Tam uczestniczyły w warsztatach bożonarodzeniowych. Każde dziecko dostało do dyspozycji styropianowy stożek, mnóstwo kolorowych wstążek i guzików. Wszyscy z zapałem przystąpili do pracy i niebawem styropianowe stożki zamieniły się w kolorowe choinki. Wykonanie choinki było pracochłonne i wymagało od dzieci dużego skupienia, jednakże efekt końcowy był znakomity. Warsztaty w Muzeum Miasta przygotowały panie: Katarzyna Kasprzak i Joanna Markiewicz. Dziękujemy!

Wizyta św. Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne płaskie i przestrzenne, na których oczywiście króluje Mikołaj. Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały "mikołajowych" dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszego Przedszkola. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Przedszkolaki dzielnie zaśpiewały przygotowane piosenki, recytowały wiersze rozmawiały z Mikołajem i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent. Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniała pamiątką tego spotkania. Na koniec przedszkolaki w mikołajkowych czapkach zajadały się watą cukrową.

6 grudnia 2018 r. dzieci z grupy IV, 0a i 0b na spotkanie ze św. Mikołajem udały się do gospodarstwa agroturystycznego p. Ewy Kaszczyk. Oczekując na gościa przedszkolaki przygotowały niespodzianki dla zwierząt, które są hodowane w tym gospodarstwie. Na początek ubrały choinkę, na której zawiesiły m.in. marchewki i jabłka. Potem udały się do stajni, gdzie poczęstowały konie, wcześniej zebranym suchym chlebem. Dla owiec i kóz było siano, dla ptaków ziarno. Następnie na przedszkolaków czekały niespodzianki: jazda na kucykach i dekorowanie pierniczków. Pani Ewa przygotowała dla dzieci poczęstunek i słodką niespodziankę. Wreszcie nadszedł moment tak oczekiwany przez dzieci - przybył św. Mikołaj z workiem prezentów. Przedszkolaki powitały go piosenką. Każde dziecko otrzymało od Mikołaja upominek. Czas spędzony w gospodarstwie przyniósł dzieciom wiele wrażeń i radości. Wizytę przygotowały wychowawczynie: Agata Dawid, Grażyna Łukasik, Iwona Śmieja.

5 grudnia 2018 r. do przedszkola z wizytą przybyła p. policjantka, p. dzielnicowy, a wraz z nimi sierżant Pyrek. Do tej wizyty dzieci przygotowywały się poprzez zajęcia na temat zachowania bezpieczeństwa nie tylko w przedszkolu i w ogrodzie przedszkolnym, ale również w ruchu drogowym. Dzieci bardzo serdecznie powitały gości i z zainteresowaniem słuchały tego, co mówią. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pani policjantka przybliżyła dzieciom zasady bezpieczeństwa w domu i w przedszkolu oraz zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Opowiadała o postępowaniu dzieci w różnych sytuacjach, dając im możliwość oceny - czy zachowywały się dobrze, czy też niewłaściwie. Na pamiątkę spotkania przedszkolacy otrzymali pieczątki z wizerunkiem Pyrka. Dzieci podziękowały gościom za dobre rady i wręczyły upominki. Zaintrygowane obecnością Pyrka, który  potrafił nawiązać z nimi świetny kontakt, zapamiętają zapewne wszystkie cenne uwagi i przestrogi wpływające na ich zachowanie w różnych sytuacjach.

Wszyscy wiemy, że Święta Bożego Narodzenia to choinka, a jak choinka to bombki. 28 listopada 2018 r. przedszkolaki z grupy V wraz ze swoimi rodzicami odwiedzili Fabrykę Bombek "Bolglass" w Gnieźnie. Celem wycieczki było poznanie procesu wytwarzania i ozdabiania bombek choinkowych. Z wielkim zainteresowaniem wszyscy obserwowali wydmuchiwanie, posrebrzanie, suszenie, malowanie i pakowanie ozdób choinkowych. Ciekawym doświadczeniem były warsztaty, podczas których dzieci z rodzicami ozdabiały bombki brokatem. Każdy przedszkolak otrzymał bombkę ze swoim imieniem i bombki, które samodzielnie wykonał. Zakończeniem wycieczki był pobyt w McDonald's. Wyjazd zorganizowała wychowawczyni Mariola Urbańczyk.
26 listopada 2018 r. dzieci z grupy V przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. "Pokochaj pluszowego misia" i "Jadą, jadą misie" to piosenki, które towarzyszyły dzieciom przez większość dnia w przedszkolu. Przedszkolaki wykonały prace plastyczną z wizerunkiem misia. Jednak największą radość sprawiła dzieciom wizyta Kubusia Puchatka, do którego każdy chciał się przytulić. Cała zabawa zakończyła się wspólnym poczęstunkiem - żelki i lubisie smakowały znakomicie. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości. Zabawy przygotowała wychowawczyni Mariola Urbańczyk.

Także 26 listopada przedszkolaki z grup 0a i 0b obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyniosło swojego ulubionego pluszowego misia, który towarzyszył im przez cały dzień. Przedszkolaki na początku wysłuchały krótkiej historii powstania tego święta, wierszy o misiach i fragmentu książki "Przygody Kubusia Puchatka". Najwięcej radości sprawiły dzieciom odwiedziny Pluszowego Misia, którego dzieci zaprosiły do wspólnej zabawy. Następnie przedszkolaki w grupach wykonały prace plastyczne, których tematem był miś. Na koniec dnia otrzymały dyplomy i medale "Przyjaciele misia". Obchody przygotowały wychowawczynie: p. Grażyna Łukasik i p. Iwona Śmieja.

Dzieci z grupy II z wychowawczynią Anną Guziak także uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każdy przedszkolak przyniósł swojego ulubionego pluszaka. Przybyły misie małe, duże, białe, brązowe, zielone … A każdy był piękny i wyjątkowy. Zabawę rozpoczęliśmy od przywitania dzieci z ich przyjaciółmi - misiami. Dzieci poznały historię święta, zapoznały się z wyglądem i trybem życia niedźwiedzi, słuchały wierszy i opowiadań o misiach; przypomnieliśmy sobie ulubionych bohaterów literackich takich jak: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek. Przedszkolaki, uczestniczyły w zabawach dydaktyczno-ruchowych, tanecznych, z radością opowiadały o swoich ukochanych przytulankach. Dzieci wykonały też pracę plastyczną z wizerunkiem misia. Na koniec na wszystkich "czekały" żelki miśki.

Światowy Dzień Pluszowego Misia przypada 25 listopada, ale dzieci z grupy I wraz ze swoimi paniami, p. Magdą i p. Olą święto to obchodziły przez kilka dni, w czasie których każdy maluch przynosił swojego pluszaka. W czasie zajęć dzieci poznały historię pluszowego misia, słuchały wierszy i opowiadań o misiu, poznały różne zabawy z misiem, rozwiązywały zagadki związane z misiami, które występują w bajkach oraz wykonywały różne prace plastyczne. Jednak największą atrakcją okazały się odwiedziny prawdziwego Kubusia Puchatka, z którym dzieci bawiły się przy piosence "Pokochaj pluszowego misia". Gość chętnie również pozował do zdjęć z wszystkimi przedszkolakami. Na zakończenie tego święta wszystkie dzieci otrzymały słodkości oraz dyplom Przyjaciela Misia.

13 listopada 2018 r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji w Dobrej. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant poinformował i zademonstrował dzieciom  również, w jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa.

Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia, który w tym roku przypadał na dzień 15 listopada, w naszym przedszkolu realizowane były zajęcia z profilaktyki antynikotynowej. Celem tych zajęć było promowanie zdrowego stylu życia oraz kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie. W grupach 6-latków wychowawczynie: p. Iwona Śmieja i p. Grażyna Łukasik, zapoznały dzieci z negatywnymi skutkami palenia poprzez pogadanki propagujące zdrowy styl życia, a także zajęcia plastyczne, na których dzieci przygotowały plakaty nawiązujące do Światowego Dnia Rzucania Palenia oraz wykonały kolorowankę "Zakaz palenia" Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie, którzy w tak aktywny sposób brali udział w zajęciach, będą świadomi zagrożeń, jakie wynikają z palenia papierosów i nie sięgną po nie w przyszłości, a tym samym postawią na zdrowie.

"Tydzień radości dla niepodległości" - pod takim hasłem przedszkolaki z ZS-P w Dobrej świętowały 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W dniu 8 listopada w przedszkolu odbyła się uroczysta akademia, która rozpoczęła się hymnem narodowym. Dzieci, nauczyciele, pracownicy przedszkola oraz zaproszeni goście odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Następnie najmłodsi zaprezentowali swój program artystyczny. Podziwiano wykonany przez dzieci taniec Krakowiak, wysłuchano wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej. Występy przedszkolaków zostały nagrodzone ogromnymi brawami. Dzień później, 9 listopada przedszkolaki wraz z uczniami ZS-P wzięły udział w Marszu Niepodległości. Maluchy z biało-czerwonymi chorągiewkami przeszły na skwer Jana Pawła II, by wspólnie o godz. 11.11 odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Dołączyły w ten sposobów do licznych szkół i przedszkoli w kraju, które dziś przystąpiły do ogólnopolskiej akcji bijemy "Rekord Niepodległości".

10 października 2018 r. dzieci z grupy 0a i 0b udały się do Gospodarstwa Agroturystycznego "Lolek" w Ugorach. Celem wyjazdu były obchody Święta Pieczonego Ziemniaka, integracja przedszkolaków oraz pogłębianie zainteresowań przyrodniczych. Po przybyciu na miejsce 6-latki odbyły przejażdżkę bryczką, po czym udały się na spacer po gospodarstwie. Duże zainteresowanie wzbudziły konie, kózki, wietnamskie świnki, bażanty oraz kot, który dotrzymywał towarzystwa gościom. Kolejną atrakcją była jazda na kucykach oraz poszukiwanie ukrytych ziemniaków. Dla dzieci przygotowano również frytki, placki ziemniaczane, chipsy oraz sok. Przedszkolaki wróciły z wycieczki zmęczone, ale wesołe z dużą porcją niesamowitych wrażeń. Wszystkim uczestnikom wycieczki bardzo się podobało, a dzieci stwierdziły, że było super! Nad dziećmi czuwały panie: G. Łukasik, I. Śmieja, E. Becalik. Składamy podziękowanie Pani Ewie Kaszczyk za mile spędzony czas i zaangażowanie w przygotowanie święta.
29 października 2018 r. dzieci z grupy II wraz z wychowawczynią p. Anną Guziak także obchodziły Święto Pieczonego Ziemniaka.
9 października 2018 r. dzieci z grupy 0b wybrały się. do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku. Celem wycieczki było: zapoznanie z pracą strażaka, wzbogacenie wiedzy przedszkolaków na temat bezpiecznego zachowania się w domu i w przedszkolu, uświadomienie dzieciom przyczyn powstawania pożarów, przekazanie wiedzy jak postępować w obliczu niebezpieczeństwa.
W siedzibie straży dzieci zostały powitane przez strażaków pełniących dyżur, którzy czekali na nasz przyjazd. Już na początku strażacy zademonstrowali nam swą niebywałą sprawność zjeżdżając do nas po rurze, czy przebierając się błyskawicznie w strój bojowy. Podczas spotkania zwiedziliśmy garaże, w których poznaliśmy dokładnie wyposażenie strażackich samochodów. Wojtek Kaczmarek wziął udział w pokazie umieszczenia na noszach poszkodowanego wyniesionego z pożaru, czy wypadku. Dzieci mały również okazję obserwować wyjazd strażaków do prawdziwej akcji ratowniczej. W sali edukacyjnej "Ognik" przedszkolaki przymierzyły stroje strażackie, a także dowiedziały się, jak zachować się w razie pożaru. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i udały się w drogę powrotną do przedszkola. W przedszkolu dzieliły się wrażeniami z odbytej wycieczki. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: G. Łukasik, E. Becalik.

28 września 2018 r. z okazji obchodów Dnia Przedszkolaka i Dnia Chłopaka dzieci z grupy I wraz ze swoimi rodzicami oraz p. Magdą i p. Edytą wybrały się na wycieczkę do sali zabaw "Sowa" w Turku. Dla niektórych przedszkolaków była to pierwsza podróż autokarem, dlatego wyjazd związany był z wieloma emocjami oraz oczekiwaniem na nowe przeżycia. W sali zabaw przedszkolaki mogły korzystać ze zjeżdżalni, labiryntów, basenów z piłkami, ścianki wspinaczkowej i wielu innych atrakcji. Była to okazja do aktywnego spożytkowania swojej energii, doskonalenia koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz integracji z koleżankami i kolegami. Wszystkie dzieci świetnie się bawiły. Wycieczkę zorganizowała wychowawczyni p. Magdalena Banasiak.

Dzieci z grupy I wraz z wychowawcą p. Aleksandrą Gajewską i p. Edytą Matczak świętowały 18 Dzień Papieski, czyli 40. rocznicę wyboru Papieża Jana Pawła II. Dzieci samodzielnie wykonały piękne okolicznościowe kartki.

25 września 2018 r. dzieci z grupy 0b wybrały się do Happy Centrum Kreatywnego Rozwoju w Turku. Wyjazd odbył się z okazji Dnia Chłopca. 6-latki bawiły się wspaniale uczestnicząc w takich zabawach jak: "Zdrowy Ząbek", "Bomba", "Pierdzioszek". Uczestniczyły też w "bitwie na poduszki" i przeciąganiu liny. Dla dzieci został przygotowany słodki poczęstunek oraz niespodzianka - wata cukrowa. Wizyta w Happy zakończyła się wspaniałą dyskoteką. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Grażyna Łukasik i Iwona Moksik. Dziewczynki z grupy IV wraz z wychowawcą p. Agatą Dawid pamiętały o swoich kolegach i złożyły im życzenia oraz wręczyły skromne upominki.

Dzieci z grupy IV z ogromną radością powitały Panią Jesień, gromadząc w sali przedszkolnej wszystkie jej dary sadu, lasu, ogrodu i parku.

12 września 2018 r. dzieci z oddziału 0a wraz z opiekunkami p. Iwoną Śmieja i p. Marzenną Jeżyk uczestniczyli w zajęciach obejmujących teoretyczną i praktyczną naukę postępowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego. Zajęcia odbywały się w sali edukacyjnej "Ognik" Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku. Na zajęcia złożyły się filmiki edukacyjne, pogadanki, działania praktyczne w formie zabawy. Dzieci zobaczyły jak działają czujniki czadu i dymu, nauczyły się jak prawidłowo wezwać służby ratownicze. Mogły się ubrać w strój strażaków i wcielić się w ich role. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się wóz strażacki z sygnalizacją świetlną dla dzieci, "gorące drzwi" i "płonąca patelnia”. Każde dziecko otrzymało dyplom udziału w zajęciach.

20 września 2018 r. to Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Ten dzień dzieci z grupy V ze swoją wychowawczynią p. Mariolą Urbańczyk i p. Edytą Serafin spędziły w Centrum Kreatywnego Rozwoju w Turku.

Dzieci z grupy III i IV odważnym krokiem weszły w nowy rok szkolny. Pochłonięci obowiązkami nie zapominają o przyjemnościach. W dniu 15 września uczestniczyły w zajęciach w ramach Światowego Dnia Kropki, zaraz po tym - 20 września świętowały Dzień Przedszkolaka. Wychowawcy grup p. Renata Błazełek i p. Agata Dawid uważają, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Nauka poprzez zabawę to jedno z głównych założeń wychowania przedszkolnego.
ARCHIWUM 2017/18
15 czerwca 2018 r. grupa I wraz ze swoimi rodzicami i wychowawczynią Mariolą Urbańczyk odbyła wspaniałą podróż do Westernlandu, Wioski Indiańskiej położonej w Józefowie (powiat Chocz). Wyjazd zorganizowany był z okazji zbliżającego się Dnia Ojca i udał się znakomicie. Mieliśmy piękną, słoneczną pogodę i bardzo dobre humory. Na miejscu czekało na dzieci i ich tatusiów wiele atrakcji m.in. pokonanie indiańskiego toru przeszkód, po którym dzieciom zostały nadane indiańskie imiona; rzut tomahawkiem, rzut kapeluszem na rogi bizona, rzut podkową. Za poszukiwanie złota dzieci otrzymały w nagrodę i na pamiątkę "złotą monetę". Wszystkim udało się wydoić dziką krowę. "W samo południe" zostały wykonane zdjęcia na stylizowanym liście gończym. Naszą wycieczkę zakończyliśmy wręczeniem tatusiom laurek wykonanych wcześniej w przedszkolu.

13 czerwca 2018 r. przedszkolaki z grupy II i III wraz ze swoimi paniami (Marzenną Jeżyk, Anną Guziak, Kamilą Pawłowską i Agnieszką Kmiecik) wybrały się na wycieczkę autokarową do "Ceramilandii" w Lutomiersku. Dzieci miały zapewnione wiele atrakcji. Ogromny plac zabaw zaopatrzony był w dmuchańce, karuzelę, pociąg oraz tor przeszkód. Po zakończonej zabawie dzieci udały się do sali, w której zapoznały się z procesem przerabiania gliny w piękne ozdoby. Następnie zobaczyły w pomieszczeniu zwanym "wzorcownia" wykończone gliniane dzieła. Po części pokazowej, grupy uczestniczyły w warsztatach podczas których mogły ozdabiać gliniane figurki według własnego pomysłu. Wykonane prace zabrały ze sobą do domu. Zmęczone i zadowolone z apetytem zajadały obiad by nabrać sił na drogę powrotną.

8 czerwca 2018 r. odbyło się otwarcie nowego budynku Przedszkola Samorządowego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobrej.
Placówka będzie funkcjonować w pięknie odrestaurowanym dworze. Nowoczesny i zarazem zachowujący swoją oryginalność budynek, funkcjonalne salki dla maluchów, czyste i schludne wnętrze. To tylko niektóre z atutów.
Uczestnicy wydarzenia najpierw spotkali się w hali sportowej. W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy z terenu powiatu tureckiego, rodzice oraz dzieci i młodzież.
Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia dyrektora ZS-P Marka Milczarka i przywitania zaproszonych gości. Następnie pani kierownik Marzenna Jeżyk opowiedziała o historii przedszkola.
W dalszej części dzieci zaprezentowały się w części artystycznej. O tym, jak wiele maluchy potrafią i czym mogą zaskoczyć, obecni przekonali się oglądając ich występy. Przed publicznością wystąpiły pszczółki, misie, a także prawdziwi Krakowiacy. Nie zabrakło również piosenek i tańca.
Burmistrz Dobrej Andrzej Piątkowski w swoim przemówieniu wspomniał historię powstania budynku. Podziękował też wszystkim osobom zaangażowanym w tę inwestycję. W dalszej kolejności głos zabrali goście, którzy przekazali okolicznościowe listy gratulacyjne oraz prezenty.
Następnie wszyscy udali się przed obiekt przedszkola, gdzie dokonano przecięcia wstęgi oraz poświęcenia budynku. Rozciągniętą przed budynkiem wstęgę przecięli symbolicznie: burmistrz Dobrej - Andrzej Piątkowski, przewodniczący Rady Miejskiej Dobrej - Sebastian Gwizdalski, poseł Ryszard Bartosik, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego - Marek Milczarek, kierownik Przedszkola Samorządowego - Marzenna Jeżyk oraz reprezentantka przedszkolaków, Alicja Wojtasik.
Na koniec wszyscy mieli okazję zwiedzać i podziwiać nowe sale, stołówkę, kuchnię i pozostałe pomieszczenia.

25 maja 2018 r. dzieci z grupy I wraz ze swoimi mamami i wychowawczynią p. Mariolą Urbańczyk z okazji Dnia Matki pojechały do Happy Centrum Kreatywnego Rozwoju Dziecka w Turku. Była to okazja do aktywnego spędzenia czasu, który zapewniła wszystkim p. Emilia Górska. Najwięcej frajdy mamom i dzieciom sprawiła "bitwa na poduchy" i przeciąganie liny. Były też zabawy taneczne, zabawy w kole, budowanie domków z "patyków". Mamy mogły odpocząć przy kawie i ciasteczku, a dla dzieci była ulubiona wata cukrowa i inne słodycze. Nie zabrakło akcentu związanego z Dniem Matki, dzieci zaśpiewały piosenkę "Dla mamy" i wręczyły laurki przygotowane w przedszkolu.

15 marca 2018 r. grupa III wraz z wychowawczynią p. Anną Guziak wybrała się na wycieczkę do Happy Centrum w Turku. Oprócz samodzielnie tworzonych wiosennych kanapek była wspaniała zabawa i mnóstwo atrakcji. Najwięcej radości sprawiła dzieciom bitwa na poduchy i zamykanie w mydlanej bańce. Wiele pozytywnych emocji pojawiło się podczas przeciągania liny. Na koniec każdy zajadał wielką cukrową watę.
  • .. UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA
9 lutego 2018 r. w świetlicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej miała miejsce uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z oddziału przedszkolnego P1 i P2 przygotowały na tę okoliczność wyjątkową część artystyczną. Wnuczęta bardzo odpowiedzialnie potraktowały wspomniane święto. W słowach recytowanych wierszy i śpiewanych piosenek wyraziły miłość, szacunek oraz wdzięczność dla babć i dziadków. Spotkanie wzbudziło wiele pozytywnych emocji. Zaproszeni goście nie ukrywali dumy z własnych wnucząt, czego dowodem były łzy wzruszenia. Wszystkie najskrytsze życzenia zapisano na okazjonalnych laurkach, które zostały wręczone w trakcie uroczystej herbatki przygotowanej przez rodziców.

Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe.
12 stycznia 2018 r. w sali gimnastycznej ZS-P w Dobrej odbyła się karnawałowa zabawa choinkowa przedszkolaków z udziałem wychowawczyń i rodziców.
Wszystkie dzieci już od rana były podekscytowane czekającą ich zabawą. Wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój i zachęcał do zabawy. Dzieci przebrane w różnorodne kolorowe stroje wspaniale bawiły się, uczestnicząc we wspólnych zabawach, a skoczna muzyka zachęcała do tańca. W czasie balu dzieci mogły napić się soku oraz posilić słodkim poczęstunkiem, natomiast rodzice mogli skorzystać z bufetu. Bal przedszkolaków prowadziły: p. Magdalena Banasiak i p. Anna Guziak.

22 grudnia 2017 r. w grupie II i III przedszkolaków odbyło się przedświąteczne spotkanie opłatkowe.

12 grudnia 2017 r.  w przedszkolu zorganizowane zostały warsztaty plastyczne dla rodziców i ich dzieci. Rodzice i dzieci z grup I i III wraz z wychowawczyniami p.  Guziak i p. Marianną Urbańczyk, z zapałem wykonywali piękne ozdoby, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Był to naprawdę mile spędzony czas, podczas którego dzieci i rodzice wspólnie pracowali, jednocześnie świetnie się bawiąc. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie.

8 grudnia 2017 r. z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia przedszkolaki udały się w magiczną podróż do Krainy Świętego Mikołaja w Kołacinku.
Po przybyciu na miejsce zostaliśmy powitani przez elfa, który zaprosił nas do magicznej krainy bajek i baśni, gdzie mieszkają "Królowa Śniegu", "Jaś i Małgosia", "Calineczka", "Trzy świnki" i "Czerwony kapturek". Spacerując bajkową ścieżką, dotarliśmy do chaty Dziadka Mroza i domku Świętego Mikołaja, gdzie mieliśmy okazję poznać warunki, w jakich żyją ci dwaj panowie. Po bardzo sympatycznej rozmowie z Dziadkiem Mrozem, pospieszyliśmy na spotkanie z tym, dla którego wyruszyliśmy się w tak daleką podróż. Jak się okazało, Święty Mikołaj powiadomiony o naszej obecności, oczekiwał w Sali Tronowej, gdzie w asyście swoich pomocników przygotowywał dla dzieci świąteczne upominki. W podziękowaniu za podarunki obdarowaliśmy ukochanego świętego piosenką i z uśmiechem na twarzy udaliśmy się na posiłek.

W dzisiejszych czasach Andrzejki są świetnym pomysłem na wesołą zabawę przy muzyce i wróżbach. W grupach I i III wróżby andrzejkowe odbyły się 30 listopada. Atmosfera od samego rana była gorąca. Dzieci podekscytowane nie mogły doczekać się rozpoczęcia zabawy. Przedszkolaki mogły poznać swoją przyszłość, imię ukochanej/ukochanego i dowiedzieć się, co może zdarzyć się w ich życiu w dalekiej przyszłości. Nie mogło też zabraknąć wróżenia z butów. Kiedyś wróżbę ustawiania butów do drzwi stosowały niezamężne panny, chcąc dowiedzieć się, która z nich pierwsza wyjdzie za mąż. W czasie zabawy buty ustawiały chętne dzieci, świetnie się przy tym bawiąc. Wróżby były wielką atrakcją. Wiele radości sprawiły dzieciom także tańce. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie ...

  • .. DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
24 listopada 2017 r. przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem - Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone, itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach: "Dwa malutkie misie", "Jadą, jadą misie". Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.
16 listopada 2017 r. dzieci z grupy 0a i 0b włączyły się w tegoroczne obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia. Głównym celem przeprowadzonych zajęć w grupach było kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród przedszkolaków oraz uświadamianie dzieci o szkodliwości dymu papierosowego. W ramach zorganizowanych działań, przedszkolaki wysłuchały i obejrzały prezentację na temat szkodliwości dymu, wykonały prace plastyczne "zakaz palenia", a następnie wyruszyły na wycieczkę do miasta w poszukiwaniu źródeł dymu, niosąc w rękach zielone balony, na których umieszczone były hasła antytytoniowe. 20 listopada w ramach działań prozdrowotnych odbyło się również spotkanie z pielęgniarką szkolną p. Janiną Jafrą na temat szkodliwości palenia tytoniu przez osoby dorosłe.

15 listopada 2017 r. w grupie 0a i 0b odbyło się spotkanie z policjantem Komisariatu Policji w Dobrej. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant przypomniał, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant poinformował i zademonstrował dzieciom  również, w jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły panu policjantowi podziękowanie.
15 listopada także w grupie I i III odbyło się spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji w Dobrej. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczył, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant poinformował i zademonstrował dzieciom, w  jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły panu policjantowi podziękowanie.

8 listopada 2017 r. w godzinach popołudniowych w grupie 0a odbyła się impreza, nie byle jaka, bo dzieci wraz z rodzicami obchodziły "Święto Pieczonego Ziemniaka". Wychowawczyni p. Magdalena Banasiak przygotowała wiele ziemniaczanych zabaw i konkursów, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Po wesołej zabawie wszyscy zasiedli do ziemniaczanej uczty, na której nie zabrakło ziemniaków w mundurkach, placków ziemniaczanych oraz frytek. Wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył niezapomnianych wrażeń.

Głośne czytanie dzieciom bajek buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem. Dzieci z grupy 0a codziennie słuchają różnych bajek czytanych przez nauczycielkę. W akcję "Cała Polska czyta dzieciom" włączyli się również chętni rodzice oraz inne zaproszone osoby. Wśród rodziców dotychczas bajki czytali: p. Andrzej Ignaczak - tata Julity, p. Agnieszka Wojtasik - mama Alicji, p. Wioletta Dzikowska - mama Wiktora, p. Joanna Dróżdż - mama Nikoli oraz zaproszeni goście: ks. Rafał Kędzierski - proboszcz parafii p.w. Św. Mikołaja z Miłkowic i kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa p. Tadeusz Gebler. W akcję czytania dzieciom włączyły się również koledzy i koleżanki z klasy trzeciej.

Przedszkolaki z grupy I, II i III wraz z wychowawczyniami (A.G., M.U., E.K.) odwiedziły schronisko dla zwierząt w Turku. Przekazały karmę dla psów i kotów, kocyki i ręczniki, które pochodziły ze zbiórki, która odbyła się na terenie przedszkola. Dzieci miały możliwość obejrzeć przebywające w schronisku zwierzęta. Pracownik schroniska opowiedział, w jaki sposób dostają się tam zwierzęta i o możliwości adopcji pieska czy kotka. Celem wycieczki było uwrażliwienie dzieci na krzywdę zwierząt. Jednym słowem wizyta w schronisku przyniosła oczekiwany rezultat i sprawiła wiele radości maluchom.

Okres przed Świętem Zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas oraz czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz parafialny. Przedszkolaki z grupy I, II i III wraz ze swoimi wychowawczyniami (A.G., M.J., K.K.) wybrały się na jesienny spacer, podczas którego odwiedziły groby żołnierzy poległych w czasie wojny, pracowników przedszkola i księdza proboszcza. Dzieci zapaliły znicze oraz pomodliły się w intencji zmarłych. Wszyscy spędzili czas na cmentarzu w atmosferze ciszy i skupienia.

26 października 2017 r. dzieci z grupy I wraz z wychowawczynią p. Mariolą Urbańczyk i p. Barbarą Piotrowską-Torzewską odwiedziły miejsce zabaw dające możliwość doskonalenia umiejętności ruchowych, czyli Fabrykę Wrażeń w Koninie. Przedszkolaki bawiły się w pomieszczeniu, w którym znajdowały się baseny z piłeczkami, podwieszane mosty, trampolina, ruchome przejścia, małpi gaj, armatki oraz kolorowe zjeżdżalnie. Celem wyjazdu było rozwijanie potrzeby aktywnego spędzania czasu, stwarzanie możliwości zetknięcia się z różnorodnością sprzętu zabawkowego, integracja dzieci oraz zapoznanie z normami i zasadami wspólnej i bezpiecznej zabawy. Zabawy sprawiły dzieciom wiele radości oraz były okazją do rozwijania sprawności fizycznej przedszkolaków.
29 września 2017 r. w grupie 0a obchodzony był Dzień Chłopaka. Nie był to dzień łatwy dla naszych chłopców, ponieważ musieli oni wykazać się wieloma umiejętnościami, np. wiedzą czy zręcznością. Za każde wykonane zadanie chłopcy nagradzani byli gromkimi brawami. Dzień ten upłynął wszystkim w miłej i radosnej atmosferze. Chłopcy otrzymali laurki z życzeniami od swoich pań i koleżanek oraz piękne upominki ufundowane przez rodziców. Po licznych konkursach, zabawach i tańcach czekał na wszystkich poczęstunek w postaci pizzy i słodkości. Uroczystość przygotowała i prowadziła wychowawczyni p. Magdalena Banasiak.
2 października 2017 r. również dzieci z grupy III obchodziły Dzień Chłopca w Happy Centrum w Turku. To nietypowe spotkanie rozpoczęło się powitaniem dzieci i szybkim przejściem do zabaw rozwijających w sposób kreatywny. Po zabawach ruchowych przyszedł czas na "Interaktywną podłogę". Ogromne zdziwienie zapanowało na twarzach dzieci, kiedy panie prowadzące spotkanie uruchomiły podłogę na której można było grać, rozwijając jednocześnie zmysł wzroku, słuchu i dotyku. Po "wojnie poduszkowej" był słodki poczęstunek i wata cukrowa.

27 września 2017 r. korzystając ze sprzyjającej, słonecznej pogody, dzieci z grupy I, II i III wraz ze swoimi paniami (A.G., E.K., M.U.) wybrały się autobusem szkolnym na wycieczkę do lasu. Wiele radości sprawiły wszystkim wędrówki po leśnych ścieżkach. Dzieci z zainteresowaniem obserwowały otaczającą przyrodę oraz gromadziły do koszyków dary lasu, które po powrocie do przedszkola umieszczone zostały w kącikach przyrody.
20 października 2017 r. również dzieci z grup 0a i 0b wraz ze swoimi paniami wybrały się na wycieczkę do lasu. Poznawały leśną przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Obserwowały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Zaopatrzone w lupy dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały "skarby", które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście (tylko te, które same spadły z drzewa), szyszki, żołędzie oraz gałązki drzew iglastych, które zostały połamane przez silny wiatr. Pobyt w lesie i możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą sprawił wszystkim wiele radości, a także wzbogacił ich wiedzę na temat środowiska naturalnego i konieczności jego ochrony. Wycieczka do lasu była okazją do rozbudzania zainteresowań otaczającą przyrodą oraz aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
20 września 2017 r. w naszym przedszkolu obchodzony był Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W tym dniu dzieci z grupy III uczestniczyły we wspólnej zabawie, konkursach i grach zespołowych. Nie zabrakło uśmiechu i radości oraz słodkiego poczęstunku. Było wesoło i kolorowo. Przedszkolaki przypomniały sobie również o swoich prawach - tak ważnych w życiu każdego człowieka, a także o obowiązkach, czyli kodeksie dobrego zachowania się. Na zakończenie pani A.G. złożyła dzieciom życzenia i wręczyła każdemu dziecku Dyplom przedszkolaka.
20 września 2017 r. również dzieci z grupy 0a świętowały Dzień Przedszkola. Pod czujnym okiem swoich pań dzieci brały udział w różnych zabawach i tańcach, które przygotowała wychowawczyni p. Magdalena Banasiak. Po wspaniałej zabawie dzieci zasiadły do słodkiego poczęstunku, przygotowanego przez swoich rodziców. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały od swoich pań życzenia i upominki. Dzień przedszkolaka upłynął wszystkim w miłej i radosnej atmosferze.

15 września 2017 r. przedszkolaki z grupy 0a obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzieci z wielkim zaangażowaniem oglądały film o przygodach sympatycznej dziewczynki o imieniu Vashti, jej kropce i odkrytym talencie malarskim. O tym, jak Vashti z początku nieśmiała, bez wiary we własne siły, motywowała do działania innych. Film, który dzieci obejrzały, stał się inspiracją do działań w naszej grupie. Rodzice w tym dniu zadbali o kropkowy strój dla swoich pociech, a dzieci pod czujnym okiem wychowawczyni p. Magdaleny Banasiak stworzyły piękne prace plastyczne, malując farbami oraz tworząc obrazy z kolorowych kół. Dzień Kropki wprowadził wiele radości i zabawy.
ARCHIWUM 2016/17
13 czerwca 2017 r. przedszkolaki z grupy I, II i III wraz z wychowawczyniami: p. Błazełek, p. Guziak i p. Cieślak, przygotowały spotkanie z okazji Dnia Taty.
Po przywitaniu zaproszonych gości dzieci zaprezentowały krótką część artystyczną i wręczyły swoim tatusiom medale. Po wspólnej zabawie i konkurencjach sportowych wszyscy zostali zaproszeni na kiełbaskę z grilla i słodki poczęstunek. Wychowawczynie grup dziękują wszystkim pracownikom przedszkola przy ul. Kościuszki oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniu spotkania.

8 czerwca 2017 r. w świetlicy szkolnej odbył się konkurs recytatorski "Tuwim i Brzechwa dzieciom". Uczestnikami konkursu były dzieci 5 i 6-letnie naszego przedszkola oraz dzieci z przedszkola z Kowali Pańskich. W konkursie udział wzięło 21 uczestników. Dzieci recytowały wybrany wiersz J. Tuwima lub J. Brzechwy. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje, gromkie brawa, koledzy i koleżanki oraz Rodzice, którzy swoją obecnością wspierali swoje pociechy. Wszystkich uczestników konkursu oceniała komisja w składzie: p. Danuta Zgolińska, p. Ewelina Śmieja oraz p. Barbara Woźniak. Po długiej naradzie komisja przyznała nagrody: I nagroda - Weronika Orszulak (gr. 0a), II nagroda - Lidia Laskowska (Przedszkole Kowale Pańskie), III nagroda - Liliana Maciejewska (gr. III). Komisja  postanowiła przyznać również dwa wyróżnienia: dla Anny Kołudy (gr. 0a) oraz Zuzanny Pawlak (gr. III). Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali podziękowania i upominki: Kornelia Dominiak (gr. 0 Piekary), Kacper Dudek (gr. 0 Piekary), Inez Gmach (gr. III), Martyna Gręda (Przedszkole Piekary), Lidia Jaśkiewicz (Przedszkole Kowale Pańskie), Michał Kaczmarek (gr. 0a), Marcin Kosobudzki (gr. III), Igor Krzyżanowski (gr. III), Bartosz Kurzawa (gr. 0 Piekary), Martyna Lis (Przedszkole Piekary), Anna Majchrowicz (gr. 0b), Natalia Pawlak (gr. 0 Piekary), Igor Składanowski (Przedszkole Piekary), Michalina Wesołowska (gr. 0b), Alicja Wojtasik (gr. 0b), Patrycja Zagozda (gr. 0a). Konkurs przygotowała i prowadziła p. Magdalena Banasiak.

5 czerwca 2017 r. dzieci z grupy 0a pod opieką wychowawczyni p. Magdaleny Banasiak udały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Turku. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciu bibliotecznym pt. "Co to znaczy opiekować się kimś?". Z zainteresowaniem wysłuchały fragmentu opowiadania z życia Muminków, odpowiadały na pytania pani bibliotekarki, wspólnie rozwiązywały krzyżówkę oraz wykonały rysunek "Moja rodzina". Po mile spędzonym czasie w bibliotece dzieci udały się w drogę powrotną autokarem do szkoły.

26 maja to dzień kiedy nasze kochane mamy dostają od swoich dzieci życzenia, kwiaty i własnoręcznie wykonane upominki. Kochani tatusiowe zaś cieszą się swoim świętem 23 czerwca. Z okazji Święta Mamy i Taty dzieci z grupy 0a i 0b przygotowały wraz ze swoimi wychowawczyniami dla swoich rodziców niespodziankę. Były humorystyczne inscenizacje z życia rodziny, przestrogi dla dzieci, które nie słuchają swoich rodziców, piosenki i tańce oraz poczęstunek na świeżym powietrzu. Piękna pogoda sprzyjała integracji rodziców, dzieci i pań.

W ramach działań profilaktycznych policjanci z naszego terenu przeprowadzili spotkanie z dziećmi z naszego przedszkola. Na jednej z sal dzieci uczestniczyły w spotkaniu z policjantem i komisarzem Pyrkiem. Podczas rozmowy z dziećmi policjant i maskotka Pyrek wyjaśnili, na czym polega bezpieczne zachowanie w domu, przedszkolu i na drodze. W rozmowie wspomniano o bezpiecznym przechodzeniu po pasach, bezpiecznej jeździe w fotelikach samochodowych. Spotkanie z komisarzem Pyrkiem było dla wszystkich przedszkolaków dużą atrakcją.

W okresie przedświątecznym dzieci z grupy 0b miały okazję kultywować tradycje wielkanocne nie tylko z nauczycielem, ale także z rodzicami. Zaczęły od wypieków ciast: upiekły babeczki, mazurek wykonały z wafli. Najwięcej zadowolenia sprawiło im dekorowanie wypieków i oczywiście smakowanie. Niezbędnym elementem Wielkanocy jest malowanie jajek. Dzieci ozdabiały jajka wykorzystując swoją bogatą wyobraźnię oraz nieodzowną pomoc rodziców, którzy to aktywnie i z radością włączyli się w te działania ze wszystkimi dziećmi. Wspólny czas spędzony z rodzicami to dla dzieci radość, duma i niezapomniane przeżycia.
5 kwietnia 2017 r. w przedszkolu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Palma wielkanocna", którego jednym z celów było kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą  Palmową. Do konkursu przystąpili chętni rodzice z dziećmi 5 i 6-letnimi naszego przedszkola. Zgłoszono 21 przepięknych dzieł plastycznych, nawiązujących formą i materiałem do tradycyjnych palm wielkanocnych. Jury miało nie lada trudne zadanie do wykonania, ponieważ wszystkie palmy są bardzo ładne. Dlatego też postanowiono nagrodzić 12 palm bez wyszczególniania I, II i III nagrody oraz wyróżnić 9 palm. Nagrodzeni i wyróżnieni uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy oraz upominki. Wszystkie palmy można podziwiać na korytarzu szkolnym. Uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Nagrodzeni: Lena Pełczyńska z mamą Alicją, Szymon Janik z bratem Pawłem, Bartek Kurzawa z mamą Agnieszką, Kacper Dudek z mamą Pauliną, Aleksandra Urzędowska z mamą Emilią, Emilia Wójcik z mamą Donatą, Andżelika Guderczyk z mamą Agnieszką, Klaudia Maciejewska z mamą Grażyną, Michalina Wesołowska z mamą Moniką, Dawid Filipiak z mamą Elżbietą, Julia Wypiór z mamą Iwoną, Alicja Wojtasik z mamą Agnieszką; wyróżnieni: Kacper Szubstarski i Lena Szubstarska z mamą Eweliną, Aleksandra i Zuzanna Rosiak z mama Joanną, Jakub Grzelak z mamą Danutą, Igor Krzyżanowski z mamą Eweliną, Amelka Michalak z mamą Dorotą, Miłosz Galoch z mamą Wiolettą, Natalia Pawlak z mamą Małgorzatą.

Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. 21 marca dzieci z grup: III, 0a i 0b wraz ze swoimi wychowawczyniami wspólnie świętowały powitanie wiosny. Tego dnia przedszkolaki zebrały się w sali gimnastycznej, ażeby wspólnie bawić się witając nową porę roku. Przedszkolaki i ich panie nie zapomniały o strojach w kolorze zielonym. Podczas uroczystości dzieci miały okazję wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku, rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania dotyczące wiosny. Witały wiosnę wierszem oraz piosenkami, które wcześniej przygotowały w swoich grupach, a także bawiły się tańcząc przy wesołej muzyce. Na koniec uroczystości dzieci ze swoimi paniami wykonały gaiki-maiki symbole wiosny. Następnie zgodnie z tradycją wszyscy wyruszyli na boisko szkolne, aby pożegnać zimę. Głośnymi okrzykami i wesołą zabawą przedszkolaki pożegnały zimę i powitały długo oczekiwaną wiosnę. Uroczystość przygotowała i prowadziła p. Magdalena Banasiak.

7 marca 2017 r. w Centrum Kultury w Dobrej kolejny rok z rzędu odbył się Konkurs Piosenki Przedszkolaków. Wśród laureatów znalazły się dzieci z przedszkola w Piekarach. I nagrodę otrzymali: Kornelia Dominiak i Igor Składanowski, którzy będą reprezentowali gminę Dobra na powiatowym konkursie "Do - Re - Mi" w Turku. II miejsce zdobyła Ania Szymczak. W konkursie wystąpili również: Natalia Błaszczyk, Dorota Jarachowska i Natalia Pawlak, która wyróżniła się oryginalnym kostiumem. Każdy z uczestników otrzymał dyplom i upominek.

27 lutego 2017 r. dzieci z grupy 0a z wychowawczynią p. Magdaleną Banasiak udały się na kolejną w tym roku szkolnym wycieczkę do muzeum w Turku. Tego dnia dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej na temat m.in. symboli narodowych oraz dowiedziały różnych ciekawostek dotyczących muzeum. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach ceramicznych, w czasie których wykonywały z gliny baranki oraz rożne formy wielkanocne - takie jak zajączki czy pisanki, itd. Przedszkolaki podziękowały pracownikom muzeum za mile spędzony czas i pełne wrażeń wróciły do szkoły.

24 lutego w tłusty czwartek dzieci z grupy 0a zaprosiły p. kierownik Marzennę Jeżyk oraz swoich kolegów i koleżanki z grupy 0b wraz z wychowawczynią na wspólne świętowanie tego dnia. Dla swoich gości dzieci pod kierunkiem wychowawczyni Magdaleny Banasiak przygotowały i przedstawiły inscenizację "Pączki i faworki u babci Honorki". Następnie wszyscy wspólnie bawili  się w "pieczenie ciasta", a na koniec udali się na słodki poczęstunek w postaci pączków z różnym nadzieniem, faworków, karnawałowych różyczek oraz oponek. Wszystko było przepyszne, "palce lizać". Spotkanie przygotowała i prowadziła p. Magdalena Banasiak.
27 lutego 2017 r. dzieci z grupy 0b byli na wycieczce w Turku i uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych pt. "Piraci w bibliotece". Zajęcia odbyły się na terenie Publicznej Biblioteki Pedagogicznej, a prowadziła je p. Katarzyna Łazuga - nauczyciel bibliotekarz. Przedszkolaki wysłuchały i obejrzały bajkę w wersji elektronicznej "Pirat Lufa i jego skarb". Następnie z pomocą mapy odszukały skarbu. Kolorowały maskę pirata, którą zabrały do domu. Wycieczka była okazją do poznania biblioteki, rozwijania zainteresowania książką oraz kształtowania postaw czytelniczych u dzieci przedszkolnych. Dopisywała nam ładna pogoda, więc całość dopełnił spacer i poznawanie miasta Turku.

Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.
Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.
Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję.
A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruję.
14 lutego Dzień Świętego Walentego obchodzony jest na całym świecie jako święto miłości. Obchody tego święta dzieci z grupy 0a rozpoczęły dzień wcześniej od przygotowania kartek walentynkowych dla swoich kolegów i koleżanek. Następnego dnia dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami Przygotowały również walentynki dla swoich rodziców. Na koniec każde dziecko otrzymało od pani walentynkę, pysznego lizaka z serduszkiem oraz balonik.
Również grupa 0b obchodziła walentynki. Najprostsza walentynka to serce wycięte z kartonu i pomalowane na czerwony kolor. Dzieci jednak ozdabiały gotową kartkę i wręczały ją wylosowanej osobie. Wysłuchały krótkiej informacji na temat nazwy "walentynki" oraz częstowały się lizakiem w kształcie serca zakupionym przez rodziców'

14 lutego był również dla grupy I, II i III prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek i wyklejanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Każde dziecko otrzymało  pysznego lizaka w kształcie serduszka. Dzień Walentynek z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń.

24 stycznia 2017 r. przedszkolaki z grup: I, II i III wraz z wychowawczyniami przygotowały uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Jest to dobra okazja, by przypomnieć sobie o osobach, którym często zawdzięczamy większość rozkoszy dzieciństwa. Tego dnia pamiętamy o złożeniu im życzeń. Po przywitaniu zaproszonych gości, dzieci zaprezentowały swój program artystyczny. Wszystkie pięknie mówiły wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły dla swoich kochanych Babć i Dziadków. Na twarzach gości można było zaobserwować uśmiech, radość, łzy  szczęścia i wzruszenia. Wielką przyjemność sprawiły Babciom i Dziadkom drobne upominki w postaci laurek wręczone przez wnuków. Wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców był okazją do rozmów, w czasie których mogliśmy podzielić się wrażeniami.

Kochane Babcie i Dziadkowie dzieci z grupy 0b obchodzili swoje święto 23 stycznia. Po powitaniu szacownych gości wychowawczyni Aleksandra Kotas nawiązała do obchodów Dnia Babci i Dziadka na całym świecie. Część artystyczną dla Babci i Dziadka dzieci rozpoczęły tańcem, który pilnie ćwiczyły na zajęciach dodatkowych z rytmiki pod kierunkiem p. Aleksandry Gajewskiej. Następnie były piosenki dla Babci i Dziadka, życzenia od każdego dziecka, a na koniec nasi milusińscy wręczyli laurki z życzeniami. Potem był czas na wspólny poczęstunek, który przygotowali rodzice. Rozmowy z gośćmi stały się okazją do poznania Babć i Dziadków. Przecież mieć Babcię i Dziadka to ogromne szczęście. To Oni przekazują nam ciekawe, zabawne historie o dawnych czasach, czytają bajki, opiekują się nami. Serce Babci i Dziadka to wyjątkowy dar, bezcenny. Każdy kto go ma, jest szczęściarzem.

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. 20 stycznia dzieci z grupy 0a gościły w świetlicy szkolnej swoje babcie i swoich dziadków z okazji ich święta. Uroczystość rozpoczęła wychowawczyni Magdalena Banasiak witając przybyłych gości i składając im najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta. Następnie głos oddała dzieciom, które pod jej kierunkiem przygotowały miłą niespodziankę dla swoich babć i dziadków. Dzieci poprzez wiersze, piosenki i tańce pragnęły podziękować swoim babciom i dziadkom za ich miłość, cierpliwość i zrozumienie. Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to piękne serduszka oraz dyplomy z niezwykłymi rysunkami i podziękowaniami. Po części oficjalnej przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.
13 stycznia 2017 r. w sali gimnastycznej ZS-P w Dobrej odbyła się zabawa choinkowa przedszkolaków z udziałem wychowawczyń i rodziców.
Wszystkie dzieci już od rana były podekscytowane czekającą ich zabawą. Wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój i zachęcał do zabawy. Dzieci przebrane w różnorodne kolorowe stroje, wspaniale bawiły się przy muzyce. Podczas zabawy rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla przedszkolaków "Moja książka", wręczono nagrody dzieciom i podziękowania rodzicom. W czasie choinki dzieci mogły napić się soku, posilić się słodkim poczęstunkiem, a rodzice skorzystać z bufetu. Bal przedszkolaków prowadziła p. Mariola Urbańczyk.

Jest taki dzień, co łzy w śmiech zmienia. Jest taka moc, co smutek w radość przemienia.
Jest taka siła co spełnia marzenia - to Święta Bożego Narodzenia.
Okres Świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas. Czas śpiewania kolęd, składania życzeń, rodzinnych spotkań, wręczania prezentów bliskim.
22 grudnia 2016 r. przedszkolaki z grup: I, II i III zorganizowały w swoich grupach spotkania opłatkowe. Po życzeniach i przełamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedliśmy do pięknego świątecznego stołu. Piękne życzenia, kolędy, zapach choinki  to magia świątecznego nastroju pełnego życzliwości i radości który zapanował w naszym przedszkolu. Aż szkoda, że wigilijny dzień jest tyko raz w roku, ale może przez to jest taki wyjątkowy.

16 grudnia 2016 r. w ZS-P w Dobrej wystawiono jasełka pt. "Wigilijny wieczór" w wykonaniu dzieci z grupy 0a i 0b pod kierunkiem swoich wychowawczyń: Magdaleny Banasiak i Aleksandry Kotas. Na świąteczne spotkanie przybyli zaproszeni goście: ks. prałat Zygmunt Chromiński, dyrektor Danuta Zgolińska, kierownik Marzenna Jeżyk, rodzice oraz wszyscy, którzy chcieli wspólnie celebrować to wydarzenie. Dzieci przedstawiając jasełka wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę, przypominając wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Przedszkolaki wcieliły się w role Maryi i Józefa, gospodyni, pasterzy, aniołów, trzech króli oraz dzieci i zwierzątek, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka przeplatana była kolędami i pastorałkami. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne, za co otrzymali gromkie brawa oraz upominki świąteczne. Po obejrzeniu jasełek, życzenia bożonarodzeniowe złożyli zaproszeni goście dziękując jednocześnie dzieciom za ich piękny występ. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem i zasiedli do wigilijnego poczęstunku. Z dużym zaangażowaniem w spotkanie wigilijne włączyli się rodzice przygotowując stroje i potrawy na wspólną kolację. Wigilijne spotkanie przygotowała i prowadziła p. Magdalena Banasiak.

W grudniu przedszkolaki z grup: I, II i III spotkały się ze swoimi rodzicami na przedświątecznych warsztatach. W rodzinnej atmosferze, przy akompaniamencie kolęd powstały pełne uroku ozdoby i dekoracje świąteczne. Każde dziecko mogło zadecydować samo, w jaki sposób ma wyglądać wykonywana bombka lub inna ozdoba. Powstało bardzo dużo pięknych i niepowtarzalnych dekoracji świątecznych. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mimo przedświątecznego zabiegania, wielu rodziców znalazło jednak czas, by wraz ze swymi dziećmi spędzić go wykonując świąteczne ozdoby. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w warsztatach.

Dzień 6 grudnia to dzień szczególny dla dzieci. Właśnie w tym dniu wszystkie dzieci czekają na św. Mikołaja. Już od samego rana w naszym Przedszkolu słychać było piosenki o Mikołaju oraz rozmowy między dziećmi: Ciekawe czy Mikołaj do nas dzisiaj przyjedzie? I przyjechał.
Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszych przedszkolaków i spotkał się z nimi w Centrum Kultury. Oczekując upragnionego Gościa dzieci z zainteresowaniem wysłuchały audycji muzycznej, śpiewając kolędy i wesołe pastorałki. Po zakończonej zabawie dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do przedszkolaków zbliża się nikt inny, jak Mikołaj we własnej osobie. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja - troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zadawał zagadki. Na zakończenie Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał duże paczki, a w nich - dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i wierszykami. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym podopiecznym wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej Jego wizyty.
Nasze przedszkole bierze udział w kolejnej edycji "Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkoli", zorganizowanym przez Akademię Aquafresh. W ramach tej akcji prowadzone były we wszystkich grupach wiekowych zajęcia edukacyjne dotyczące profilaktyki stomatologicznej. Szczególnie zwrócono uwagę na to, jak dbać o zęby, skąd się biorą zęby, dlaczego należy chodzić do lekarza dentysty i co należy jeść, by mieć zdrowe zęby. Dzieci dowiedziały się również, jakich produktów należy unikać, a jakie są potrzebne dla zdrowych kości i zębów. W ramach tego programu przedszkolaki przygotowywały smaczne i zdrowe kanapki oraz miały okazje spróbować i zobaczyć, jak zrobić pyszny sok marchewkowy i jabłkowy.

30 listopada 2016 r. dzieci z grupy II wraz ze swoimi opiekunami wybrały się do sali zabaw "Sowa" w Turku. W bawialni czekały na nas różne atrakcje m.in. wielopoziomowe tory przeszkód, zjeżdżalnie, baseny z piłkami, a także zawiłe i kręte tunele. Dużą atrakcją okazało się być malowanie twarzy. Pobyt w sali zabaw dostarczył nam wielu wrażeń i radości. Był wspaniałą przygodą przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu.

Atrakcjami spotkania andrzejkowego w grupie III były wróżby i zabawa przy muzyce. Przedszkolaki poznały andrzejkowe tradycje. Później rozpoczęły się tańce przeplatane andrzejkowymi wróżbami. W czasie andrzejkowych wróżb nie mogło zabraknąć wróżenia z butów. Swoją energię dzieci rozładowały tańcząc i szalejąc do woli w rytm wesołej muzyki. Dzieci z grupy II spędzały ten dzień w sali zabaw w Turku i właśnie tam miały okazje poznać imiona swoich przyszłych mężów, czy żon, dowiedzieć się kim zostaną w przyszłości i jakie będą wiedli życie. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie ...

25 listopada 2016 r. dzieci z grupy III z wychowawczynią p. Mariolą Urbańczyk i rodzicami brały udział w wycieczce do fabryki bombek w Gnieźnie. W trakcie zwiedzania fabryki dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych i malowały własne bombki. Na jednokolorowych bombkach tworzyły fantazyjne wzory według własnego pomysłu, ale pod czujnym okiem swoich rodziców. Była to niewątpliwie największa atrakcja wycieczki. Dzieci mogły same przekonać się, ile pracy, wysiłku i cierpliwości wymaga przygotowanie bombki do sprzedaży. Po warsztatach uczestnicy wycieczki na własne oczy zobaczyli kolejne etapy powstawania ozdób choinkowych. Pierwszy etap to "dmuchalnia", gdzie podgrzewane szkło przybiera odpowiednie kształty. Jak ciężko taką szklaną kulę zrobić przekonały się niektóre mamy. Kolejnym działem jest "srebrzalnia" - bombki poddawane są procesowi srebrzenia. Następnym krokiem jest "lakiernia", a na koniec "dekoratornia" - wszystkie bombki malowane są w tradycyjny sposób, zachowując ręczny charakter wytwarzania. Na koniec wycieczki wszyscy udali się do firmowego sklepu, gdzie można było dokonać zakupu świątecznych ozdób dla siebie i swoich bliskich. Dzieci poza bombkami wykonanymi własnoręcznie, przywiozły także bombkę ze swoim imieniem. Serdeczne podzięk-wania dla p. Patrycji Pawlak za ogromną pomoc w przygotowaniu wyjazdu.

24 i 25 listopada 2016 r. przedszkolaki z grup: I, II i III uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem - Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone, itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od układania przyniesionych pluszaków w "Krainie Pluszowego Misia". Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Poznały historię święta, wspólnie  bawiły się przy piosenkach: "Dwa malutkie misie", "Jadą, jadą misie". Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce, degustacje ciasteczek w kształcie misia. Te dni w przedszkolu pełne były uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.
  • .. SPOTKANIE Z TEATREM
14 listopada 2016 r. dzieci z grupy 0a i 0b pod bacznym okiem swoich opiekunów udały się na wycieczkę do Domu Strażaka w Turku na spektakl teatralny "Baśnie Braci Grimm" wystawiany przez artystów Teatru Współczesnego z Krakowa. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły kolejne baśnie, nagradzając aktorów gromkimi brawami. Przedszkolaki z wycieczki wróciły zadowolone i pełne wrażeń.

W przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada dzieci z grup: I, II i III uczestniczyły w zajęciach o tematyce patriotycznej.
Młodsze przedszkolaki zapoznawały się z barwami i symbolami narodowymi, starsze natomiast śpiewały "Mazurka Dąbrowskiego", recytowały wiersz Władysława Bełzy "Katechizm polskiego dziecka" i utrwalały zdobytą wiedzę o symbolach narodowych. Jednym z nich jest flaga państwowa, którą wykonały wszystkie dzieci w grupach z należytą starannością.

3 listopada 2016 r. dzieci z grupy 0b wybrały się na wycieczkę do Turku. Miały okazję utrwalić poznane zasady przechodzenia przez jezdnię na przejściu dla pieszych, obserwować działanie sygnalizatora świetlnego oraz przyjrzeć się różnym znakom drogowym. Największą radość sprawiły dzieciom zabawy w sali zabaw "Sowa", które służyły integracji grupy oraz rozwijaniu wyobraźni. Ulubiony basen z piłeczkami, labirynt czy malowanie twarzy wywołały u dzieci uśmiech na twarzy i wyzwoliły niespożytą energię.

3 listopada 2016 r. dzieci z grupy 0a  z wychowawczynią  miały przyjemność zobaczyć wystawę czasową mieszczącą się w Muzeum Miasta Turku im. J. Mehoffera pt. "Piórem pisane czcionką drukowane" oraz uczestniczyć w warsztatach archeologicznych. Pani przewodnik zapoznała dzieci z techniką czerpania papieru, drukowaniem z wykorzystaniem starych maszyn. Zasiadając w ławkach z dawnych  lat dzieci miały możliwość pisania gęsim piórem i atramentem. Dzięki warsztatom archeologicznym uzmysłowiono dzieciom, jak wyglądało życie codzienne w grodzie. Dzieci pod kierunkiem archeologa podjęły się rekonstrukcji grodu z drewnianych elementów. Każde dziecko na pewno mile będzie wspominało pobyt w muzeum.

27 października 2016 r. przedszkolaki z grup: I, II, III wraz z wychowawczyniami wybrały się na spacer na pobliski cmentarz parafialny.
Celem spaceru było oddanie hołdu żołnierzom, którzy zginęli w walce oraz zapalenie zniczy na ich grobach. Dzieci zatrzymały się również przy grobie byłych pracowników przedszkola. Pogoda była słoneczna, a więc obeszliśmy cmentarz dookoła, oglądaliśmy groby świątecznie ustrojone kwiatami oraz zniczami.

"W krainie ziemniaka" - pod takim tytułem dzieci z grupy 0a wraz ze swoimi rodzicami uczestniczyli w obchodach Święta Pieczonego Ziemniaka. Uroczystość miała miejsce we wtorkowe popołudnie 25 października. Wychowawczyni przygotowała dla dzieci, jak i rodziców, różne zabawy oraz konkurencje ziemniaczane, w których wszyscy chętnie brali udział. Na takim spotkaniu nie mogło zabraknąć ziemniaczanego poczęstunku przygotowanego z pomocą rodziców w postaci placków ziemniaczanych, frytek, pieczonych ziemniaków oraz prażynek i wspaniałego twarożku. Mimo deszczowej pogody wszystkim dopisywał znakomity humor.
Również 25 października przedszkolaki z grup: I, II i III obchodziły w przedszkolu Święto Pieczonego Ziemniaka. W tym dniu dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek o ziemniakach, jak również brały udział w konkursach i zabawach. Wszyscy z pełnym zaangażowaniem wykonywali ziemniaczane stworki (jeże, zające, świnki i inne postacie). W każdej grupie czekał na dzieci ziemniaczany poczęstunek.
11 października 2016 r. przedszkolaków w przedszkolu odwiedził Pan policjant. Głównym tematem spotkania była rozmowa o bezpieczeństwie dzieci na drogach. Policjant rozmawiał z dziećmi o bezpiecznym zachowaniu się w przedszkolu i na ulicy. Dzieci przypominały, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Policjant przypomniał o korzyści noszenia odblaskowych ubrań, butów i kamizelek. Przedszkolaki usłyszały również, jak zachować się podczas spotkania osoby obcej, a także w czasie kontaktu z nieznajomym psem. Pan policjant w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" przeczytał bajkę o radiowozie policyjnym. Na koniec dzieci wręczyły podziękowanie i własnoręcznie wykonaną pracę plastyczną.
21 października 2016 r. najważniejszym wydarzeniem dla dzieci z grup 0a i 0b była wizyta Pana policjanta. Tematem numer jeden było bezpieczeństwo dzieci na drogach. Pan policjant rozmawiał z dziećmi, jak należy przewozić dzieci w samochodzie i jakie skutki niesie za sobą jazda bez fotelika i nie zapiętych pasów. Policjant przypomniał jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak zachować się, gdy zaatakuje nas pies oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń, m.in. gdy zaczepia dziecko osoba dorosła. Przypomniał również o korzyściach noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Dzieci chętnie słuchały i odpowiadały na pytania oraz wykazały się własną wiedzą na temat znajomości numerów alarmowych. W podziękowaniu za ciekawe spotkanie, przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa dotyczącego ruchu drogowego, bezpiecznej zabawy, dzieci wręczyły policjantowi laurkę oraz zaśpiewały piosenki. Na zakończenie Pan policjant przeczytał dzieciom bajkę pt. "Uprowadzenie zajączka".

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy w życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu, w grupach: I, II i III dziewczynki złożyły chłopcom  życzenia. Nie zabrakło także  słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy.
30 września również w grupie 0a i 0b odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Wychowawczyni przygotowała różne zabawy podczas, których chłopcy musieli wykazać się wiedzą, zwinnością oraz umiejętnością tańca. Dziewczynki wręczyły swoim kolegom własnoręcznie przygotowane laurki, a wszystkie dzieci otrzymały Kinder jajko i zasiadły do wspólnego poczęstunku.

Korzystając ze sprzyjającej, słonecznej pogody we wtorek, 27 września dzieci z grup: I, II i III wybrały się na wycieczkę do pobliskiego lasu, by poszukać oznak jesieni. Wiele radości sprawiły wędrówki po leśnych ścieżkach. Dzieci z zainteresowaniem obserwowały przyrodę oraz gromadziły do koszyków dary lasu, które po powrocie do przedszkola umieszczone zostały w jesiennych kącikach przyrody.
28 września także przedszkolaki z grup 0a i 0b z nauczycielkami udały się na wycieczkę do lasu. Dzieci z ciekawością obserwowały las w jego jesiennej krasie, gromadziły do koszyczków dary lasu, aby po powrocie do swoich sal umieścić je w kącikach przyrody. Pobyt w lesie i możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą sprawił wszystkim wiele radości, a także wzbogacił ich wiedzę na temat środowiska naturalnego i konieczności jego ochrony.

20 września 2016 r. dzieci z grup: I, II i III uroczyście obchodziły Dzień Przedszkolaka. Już od samego rana w kolorowo przystrojonych salach panowała miła i radosna atmosfera. Dzień minął na wspólnej zabawie. Na wszystkich dzieci czekał również słodki poczęstunek. Na koniec  każde dziecko otrzymało odznakę z napisem "Jestem przedszkolakiem".
Również dzieci z grup 0a i 0b odchodziły Dzień Przedszkolaka. Wychowawczynie przygotowały dla dzieci wesołe zabawy na sali gimnastycznej i w salach zajęć. Na zakończenie panie złożyły dzieciom życzenia i wręczyły każdemu medal "Dzień Przedszkolaka" oraz kolorowy balonik. Uroczystość miała na celu dostarczenie dzieciom kolejnych okazji do wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem.

Jak co roku przedszkolaki uczestniczyły w akcji "Sprzątanie świata". 19 i 20 września w grupach 0a i 0b zostały przeprowadzone zajęcia, które zainspirowały dzieci do działań, mających na celu dbanie o nasze środowisko. Wychowawczynie szczególną uwagę zwróciły na segregowanie odpadów oraz recykling. Dzieci z zainteresowaniem i chęcią brały udział w rozmowie, odpowiadały na zadane pytania i wykonywały prace plastyczne.

15 września 2016 r. po raz pierwszy w naszym przedszkolu w grupach 0a i 0b obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Dzieci z zaangażowaniem oglądały film (z wykorzystaniem tablicy interaktywnej) o przygodach sympatycznej dziewczynki o imieniu Vashti, jej kropce i odkrytym talencie malarskim. O tym, jak Vashti z początku nieśmiała, bez wiary we własne siły, motywowała do działania innych. Mała Vashti twierdziła, że nie umie malować, a farbki ją irytują. Nauczycielka zaproponowała więc: "Postaw znaczek, a zobaczysz dokąd cię przeniesie". Dziewczynka narysowała więc kropkę i od tego momentu wszystko zaczęło się zmieniać … kropka odmieniła życie Vashti. Dzień Kropki wprowadził wiele radości i zabawy. Dzieci w tym dniu zadbały o kropkowy strój oraz stworzyły piękne prace plastyczne - tworząc ciekawe, pomysłowe prezentacje umieszczone na gazetkach. Święto Kropki to naprawdę dobry pomysł na zajęcia pełne zabawy i uśmiechu!
ARCHIWUM 2015/16
Alicja Wlazło - uczennica klasy 0b, została laureatem II nagrody w IV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. "Papież Franciszek w oczach dzieci". Konkurs został zorganizowany przez Macieja Koniecznego z Katolickiego Stowarzyszenia "CIVITAS CHRISTINA" w Turku pod patronatem ważnych osobistości kościelnych m.in. Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, Prymasa Polski i biskupów.
Uczennica wzięła udział w uroczystym podsumowaniu konkursu, które odbyło się 18 czerwca w Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu, gdzie otrzymała dyplom oraz wiele cennych nagród rzeczowych.
Alicja jest na początku swojej szkolnej kariery, ale można już zauważyć, jak bardzo jest uzdolniona plastycznie. Ponadto jest pracowita, sumienna i ponad swój wiek dojrzała. Jest to pierwsze tak ważne osiągnięcie uczennicy, które przyniosło jej wiele radości. Mamy nadzieję, że zachęci ono dziewczynkę do dalszego rozwijania swoich uzdolnień i zainteresowań. Uczennica wykonała pracę pod kierunkiem p. Justyny Piestrzyńskiej.

10 czerwca 2016 r. z okazji Dnia Ojca dzieci z grupy I i II wraz ze swoimi rodzicami i wychowawcą wybrały się na wycieczkę do stajni "Roka" w Kowalach Księżych. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania stajni i oglądania pięknych koni. Dodatkowo dzieci podziwiały też inne zwierzęta, których nie mają okazji obejrzeć na codzień. Wielką atrakcją dla dzieci była przejażdżka na kucyku, a dla dorosłych na dużym koniu. Następnie każdy miał okazję przejechać się bryczką. Dzieci mogły bawić się na placu zabaw i skakać na trampolinie. Nie zabrakło również kiełbaski z grilla, ziemniaków z twarożkiem i słodkiego poczęstunku. Pracownicy stajni przygotowali dla maluchów wiele konkursów. Także tatusiowie wzięli udział w przeciąganiu liny. Wizyta w stajni dostarczyła dzieciom niezapomnianych przeżyć.

9 czerwca 2016 r. w klasach 0 w Dobrej i Piekarach odbyły się zajęcia plastyczne pt. "Jesteśmy kreatywni - obrazki z klocków, patyczków …".
Jest to jeden z wielu sposobów mających rozwijać u dzieci kreatywność i wyobraźnię oraz pokazujących im, że sztukę można tworzyć często z najprostszych i często nieoczywistych materiałów. Dzieci w grupach tworzyły z różnych materiałów: różnorodnych klocków, patyczków, liczmanów, itp. Ponieważ była to praca grupowa, dzieci musiały uzgadniać ze sobą plan działania, zgodnie współdziałać - miało to na celu przede wszystkim rozwijanie u nich tolerancji dla odmiennych pomysłów i szanowanie się nawzajem. Zajęcia prowadziła p. Justyna Piestrzyńska.
6 czerwca 2016 r. dzieci z grupy 0a uczestniczyły w wycieczce do Muzeum im. J. Mehoffera w Turku. Zwiedzając sale muzealne dzieci miały możliwość przenieść się w odległe czasy, tak różne od współczesności.
Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o przedmiotach, starych narzędziach i maszynach tkackich, których używano w codziennym życiu dawno temu. Przedszkolaki dowiedziały się, co to jest i do czego służyły takie przedmioty jak: "piesek", krosno, prawidło, kierzynka czy jak wyglądał "pierwszy komputer". Sprawdzeniem zdobytych wiadomości było rozwiązanie przez dzieci quizu, z którym poradziły sobie wyśmienicie. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyło się zwiedzanie wystawy archeologicznej. Dzieci zobaczyły kości i ciosy mamuta, szczątki nosorożca włochatego oraz naczynia ceramiczne kultury łużyckiej. Końcowym etapem wycieczki było zwiedzanie tymczasowej ekspozycji muzealnej pt. "Bajki trzydziestolatków". Dzieci poznały proces powstawania bajki. Na koniec z wielką ochotą obejrzały bajki pochodzące ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej oraz układały bajkowe puzzle.

1 czerwca 2016 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobrej zorganizowany został Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka.
Rozpoczynający festyn dyrektor Marek Milczarek powitał uczniów, licznie przybyłych rodziców oraz mieszkańców Dobrej i okolic. Życzył wszystkim udanej zabawy, a uczniom złożył najlepsze życzenia z okazji ich święta.
Harmonogram imprezy był bardzo bogaty i atrakcyjny. Na placu rekreacyjnym odbyło się wiele konkursów. Przedszkolaki brały udział w konkursie "Wiosenny bukiet przedszkolaka", klasy 1-3 w konkursie "Słodkie pranie" i "Supermoda". Uczniowie klas 4-6 pokazali swoją kreatywność w konkursie "Mistrz kuchni", natomiast gimnazjaliści umiejętności fryzjerskie w konkursie "Superfryzjer". Po każdym konkursie następowało podsumowanie oraz wręczenie nagród i dyplomów. Na orliku odbyły się konkurencje sportowe. Nie zabrakło również muzyki i dobrej zabawy.
Podczas festynu wszyscy chętni mogli korzystać z karuzeli, zjeżdżalni, dmuchanego zamku, trampoliny, ściany wspinaczkowej, rodeo, a także pięknie pomalować sobie twarz przy specjalnie przygotowanym stanowisku.
Dodatkowo na wszystkich czekały kiełbaski i karkówka z grilla, grochówka, lody, ciasta domowe, popcorn, wata cukrowa i inne smakołyki.
Na zakończenie festynu podsumowano wyniki konkurencji sportowych, a także konkursów prozdrowotnych, organizowanych przez pedagoga szkolnego. Wszystkim uczestnikom wręczono nagrody i dyplomy.
Pan dyrektor podziękował wszystkim za liczną obecność i wspólne spędzenie czasu oraz wyraził nadzieję, że spotkamy się tu wszyscy za rok …

Uroczystość Dnia Mamy to szczególna okazja, której towarzyszą niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. Wszystkie mamy z zaciekawieniem i skupioną uwagą słuchały życzeń, wierszy, piosenek. Przedszkolaki z grupy I i II zaprezentowały swoje umiejętności przed najbliższymi. Na tę okoliczność przygotowały dla swoich Mam część artystyczną: recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Na koniec dzieci wręczyły mamusiom laurki. Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

W grupie 0a również odbyła się uroczystość Dnia Mamy. Wierszem, piosenką, tańcem oraz miłym upominkiem dzieci pragnęły podziękować swoim mamom za ich miłość, trud wychowania i troskliwą opiekę. Po występach troje dzieci przeczytało żarty o mamie i dzieciach. Mamy także aktywnie brały udział w różnych zabawach, takich jak: "Miarka na oko", "Grosik", "Rozpoznaj głos swojego dziecka" i inne.
Uroczystość  zakończyła się wspólnym słodkim poczęstunkiem.

12 maja 2016 r. dzieci z grupy I wyruszyły na wycieczkę do sali zabaw "Sowa" w Turku. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę. W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. basenu z tysiącem kulek, który już na samym początku wzbudził najwięcej emocji. Poza tym dzieci mogły przeciskać się przez liczne tunele, zjeżdżać na zjeżdżalni, budować obiekty z dużych klocków oraz korzystać z wielu innych atrakcji. Zadowolone, lekko zmęczone i pełne wrażeń dzieci wróciły do przedszkola z nadzieją, że wkrótce ponownie odwiedzą salę zabaw.
10 maja 2016 r. dzieci z grupy II wraz ze swoimi rodzicami zwiedzili 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Po wjechaniu na teren jednostki udaliśmy się w stronę lotniska. Stanęliśmy w pobliżu drogi kołowania samolotów i tuż obok nas przekołował F-16. Można było pozdrowić pilotów, a oni również pozdrowili nas machając ręką, a po starcie w powietrzu lekko przechylali samoloty. Po obejrzeniu startów i przylotów wszystkich zaplanowanych samolotów, poszliśmy do Wojskowej Straży Pożarnej. Strażacy pokazali nam swoje nowoczesne wozy strażackie z wyposażeniem i każdy mógł zasiąść w ich kabinie. Strażacy zrobili również dla nas pokaz użycia działek wodnych. Od strażaków pojechaliśmy do Grupy Archeo Łask. Grupa ta odnowiła i opiekuje się samolotami już historycznymi. Następnie weszliśmy do hangaru, gdzie stały dwa samoloty F-16. Mogliśmy obejrzeć  je z bliska i zajrzeć do kabiny pilotów. Wszystko to mogliśmy zobaczyć dzięki p. porucznik Joannie Motylińskiej-Szczych. Pobyt w jednostce okazał się bardzo udany, ale i wyczerpujący, dlatego dzieci z wielkim apetytem zjadły posiłek w Mc Donald’s.
Wyjazd zorganizowała wychowawczyni grupy p. Mariola Urbańczyk przy ogromnym wsparciu rodziców.
Serdeczne podziękowania dla rodziców: p. Patrycji Pawlak, p. Magdaleny Maciejewskiej-Gabryś i p. Tomasza Osiaka.

5 maja 2016 r. przedszkolaki z Dobrej miały niezwykłą okazję zapoznania się z pracą strażaków, sprzętem i wozami strażackimi. Dowiedziały się, jakimi pojazdami strażacy wyjeżdżają do wypadków, a jakimi do gaszenia pożarów. Przedszkolaki mogły nie tylko obejrzeć, ale również dotknąć wyposażenia pojazdów oraz niezbędne do pracy urządzenia. Najwięcej emocji wzbudziło przymierzanie  kasków oraz lanie wody z wężów strażackich. Dzieci dowiedziały się również, jak udzielana jest pierwsza pomoc i jakie sprzęty są używane, np. do rozcinania samochodu po wypadku. Na koniec przedszkolaki otrzymały kolorowe broszurki i odblaskowe breloczki, a w zamian złożyły podziękowania. Po takiej wycieczce wszystkie dzieciaki zgodnie przyznały, że ten zawód bardzo im się podoba, a niejedno dziecko w przyszłości chciałoby zostać strażakiem.

26 kwietnia 2016 r. przedszkolaki z grupy I i II wybrały się na wycieczkę do Przychodni Zdrowia Feniks" w Dobrej. Podczas wizyty dzieci zapoznały się z pracą lekarza rodzinnego. Miały niepowtarzalną okazję do zapoznania się z podstawowym sprzętem medycznym. Na pamiątkę otrzymały naklejki "Dzielnego Pacjenta". O swojej pracy zawodowej opowiedziały przedszkolakom panie pielęgniarki. Dzieci zwiedziły: gabinet zabiegowy, punkt szczepień oraz zapoznały się ze sprzętem medycznym używanym w tych gabinetach. Panie chętnie odpowiadały na wszystkie pytania małych gości. Zademonstrowały w jaki sposób mierzymy ciśnienie. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły paniom drobne upominki.

12 kwietnia 2016 r. przedszkolaki brały udział w koncercie znanej piosenkarki Majki Jeżowskiej. Majka Jeżowska to jedna z najpopularniejszych polskich artystek dla dzieci i nie tylko. Ta znana wokalistka wystąpiła w hali sportowo-widowiskowej w Turku, wyśpiewując swoje hity oraz piosenki premierowe. Pani Majka Jeżowska okazała się nie tylko wspaniałą wokalistką, ale także wspaniałym wodzirejem. W rytm jej skocznych i łatwo wpadających w ucho przebojów wszystkie dzieci chętnie tańczyły i bawiły się i brały udział w konkursach.

7 kwietnia 2016 r. przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Zdrowia, który w tym roku obchodzony był pod hasłem "Pokonaj cukrzycę". Rodzice mogli zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tej choroby, wywieszonymi w przedszkolnym korytarzu. Dzieci natomiast wzięły udział w pogadance przygotowanej przez p. Iwonę Moksik. Poznały i zobaczyły, jak wygląda glukometr i insulina. Dowiedziały się, że dzięki zdrowej diecie, przestrzeganiu higieny można z tą chorobą prawidłowo funkcjonować w środowisku. Niektóre przedszkolaki miały wiedzę na temat cukrzycy, gdyż w ich rodzinach trafiają się przypadki tej przewlekłej choroby.
W dniach 6 i 7 kwietnia 2016 w grupie II realizowany był projekt edukacyjny pt. "Od ziarenka do bochenka". Celem projektu było zapoznanie dzieci z historią powstawania chleba, uświadomienie znaczącej roli pracy rolnika, młynarza, piekarza w wytwarzaniu chleba. Nasz projekt rozpoczęliśmy od posiadanej wiedzy "Co wiemy o chlebie" - powstała lista pytań, na które chcieliśmy poszukać odpowiedzi. W tym celu udaliśmy się do miejscowej piekarni. Dzięki uprzejmości państwa Gabryś mogliśmy na własne oczy zobaczyć jak powstaje chleb i bułeczki. Pani Magda przygotowała specjalnie dla nas bułeczki "prosto z pieca". Kolejnym zajęciem było układanie i opowiadanie historyjki obrazkowej "Od ziarenka do bochenka". Bawiliśmy się też przy piosenkach: "Mało nas do pieczenia chleba", "Rolnik sam w dolinie". Na zakończenie zajęć bawiliśmy się masą solną, robiliśmy z niej chlebki, bułeczki, rogaliki. Realizacja tego projektu dała dzieciom wiele radości, chętnie angażowały się we wszystkie działania odpowiadając na pytanie "Skąd się bierze chleb?". Zajęcia zorganizowała wychowawczyni grupy II p. Mariola Urbańczyk.

"Jak powstaje chleb?" - na to pytanie nasze przedszkolaki już doskonale znają odpowiedź. Dzieci z grupy I i II wzięły udział w wycieczce edukacyjnej do Zakładu Cukierniczo-Piekarskiego "MARK", gdzie zostali w ciekawy sposób zapoznani z procesem wypieku pieczywa. Dzieci obejrzały piekarnię, poznały różne urządzenia w niej wykorzystywane, a także miały okazję z bliska przyjrzeć się pracy piekarza. Na zakończenie pobytu każdy przedszkolak otrzymał świeżutką bułeczkę.

15 marca 2016 r. dzieci z grupy II wraz z wychowawczynią Mariolą Urbańczyk zaprosiły rodziców do przedszkola na wielkanocne warsztaty plastyczne. Warsztaty rozpoczęliśmy piosenką wprowadzającą w czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych pt. "Pisanki". Następnie w wesołej i rodzinnej atmosferze ozdabialiśmy styropianowe jajka i robiliśmy piękne kolorowe kartki świąteczne. Rodzice wykazali się dużą kreatywnością i inwencją twórczą, czego dowodem są przepiękne, kolorowe prace. Wszystkie prace zostały umieszczone na wystawce w przedszkolnym korytarzu.

Gdy wiosna zagościła już w przedszkolu, zaczął się czas tworzenia świątecznych dekoracji. Właśnie z tej okazji 21 marca przedszkolaki z grupy I zaprosili rodziców na wielkanocne warsztaty plastyczne "Z jajem". W miłej atmosferze ozdabialiśmy styropianowe jajka. Rodzice wraz z dziećmi mieli możliwość wykorzystania wszystkich dostępnych materiałów i stworzenia swoich wymarzonych prac. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i inwencją twórczą. Wszystkim obecnym na warsztatach rodzicom i dzieciom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i życzymy wesołych Świąt!

8 marca 2016 r. w grupie I i II zapanował ciepły i radosny nastrój. A to wszystko dzięki chłopcom, którzy nie zapomnieli o Dniu Kobiet. Wszystkie dziewczynki oraz panie otrzymały najserdeczniejsze życzenia, a następnie chłopcy zaśpiewali "sto lat" i wręczyli swoim koleżankom drobne upominki. Na koniec był słodki poczęstunek.

Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. 24 lutego przedszkolaki z grup I, II i 0b wraz ze swoimi paniami odwiedziły Bibliotekę Publiczną. W bibliotece dzieci przywitała pani bibliotekarka i zaprosiła do zwiedzania obiektu. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przyglądały się książkom znajdującym się na półkach, a szczególnie książeczkom dla dzieci. Pani bibliotekarka w ciekawy sposób opowiadała o bibliotece, o swojej pracy i zasadach wypożyczania książek. Dzieci zobaczyły również jak wygląda karta czytelnika. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały słodką niespodziankę.
4 lutego 2016 r. w Centrum Kultury w Dobrej odbyło się spotkanie, na które przybyli szczególni goście. Świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Dziadkowie i babcie licznie przybyli na uroczystość. Każda z grup przedszkolnych przygotowała część artystyczną. Dziadkowie mogli zobaczyć, jak pięknie występują ich wnuczęta.
Przedszkolaki śpiewały piosenki, tańczyły i recytowały wierszyki. Goście byli poruszeni. W oczach niektórych można było dostrzec łzę wzruszenia. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Kolejną niespodzianką dla naszych gości były własnoręcznie wykonane przez dzieci laurki. Na koniec dla wszystkich był słodki poczęstunek. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze.

Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe.
8 stycznia 2016 r. odbył się bal karnawałowy przedszkolaków. Wszystkie dzieci już od rana były podekscytowane czekającą ich zabawą. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość i uśmiech. W czasie balu dzieci mogły napić się soku oraz posilić się słodkim poczęstunkiem, a rodzice mogli skorzystać z bufetu.

21 grudnia 2015 r. w grupie 4-latków odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem rodziców. Dzieci przedstawiły gościom inscenizację "Szczere serduszka", a wspólnie śpiewanie kolęd wprowadziło zebranych w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Na zakończenie dzieci wręczyły najbliższym kartki świąteczne z życzeniami, po czym wspólnie świętowano przy słodkich ciasteczkach. Był też symboliczny opłatek z życzeniami dla dzieci i rodziców od wychowawczyni Marioli Urbańczyk.

18 grudnia 2015 r. w grupie 0a (w pałacu) zostały wystawione jasełka w wykonaniu dzieci i rodziców.
Mali i duzi aktorzy w pięknych strojach przypomnieli nam wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. W roli aniołków i pasterzy wystąpiły dziewczynki i chłopcy z grupy, natomiast w roli: Maryi wystąpiła p. Asia Smolińska (mama Sebastiana), Józefa - p. Adam Kostrzewski (tata Kornelii), Gospodyni - p. Beata Kamińska (mama Mariki), Trzej Królowie - p. Łukasz Czupryński (tata Noemi), Mirosław Stencel (tata Tomka), Roman Szydłowski (tata Bartosza). Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się pozostali rodzice.
Po złożeniu życzeń przez wychowawczynię p. Magdalenę Banasiak wszyscy podzielili się opłatkiem i zasiedli do kolacji wigilijnej, na którą potrawy i ciasto przygotowali rodzice.

W dniach 8 i 15 grudnia 2015 r. w grupie 0a (w pałacu) w godzinach popołudniowych zostały zorganizowane przez wychowawczynię warsztaty świąteczne z czynnym udziałem dzieci i rodziców. Uczestnicy warsztatów "Świąteczne wypieki" przygotowywali lukrowane pierniczki, natomiast uczestnicy warsztatów "Świąteczne dekoracje" przygotowywali różne ozdoby bożonarodzeniowe. Wszyscy uczestnicy z wielkim zapałem zaangażowali się w wykonanie prac.
7 grudnia 2015 r. wszystkie dzieci w przedszkolu z utęsknieniem czekały na niezwykłego gościa - Mikołaja. Po śniadaniu przedszkolaki poszły do Centrum Kultury, aby powitać długo oczekiwanego gościa. Mimo braku białego puchu, św. Mikołaj w końcu przybył. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały. Wcześniej nauczyły się wielu piosenek i wierszy, które przygotowały specjalnie dla Niego. Każda grupa zaprezentowała swoje umiejętności wokalne. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami i prosił, aby były grzeczne przez cały rok.

30 listopada 2015 r. dzieci z grupy 0a wraz z rodzicami oraz innymi chętnymi uczestnikami wzięły udział w wycieczce do Fabryki Bombek "Kadpol" w Gnieźnie, którą zorganizowała wychowawczyni Magdalena Banasiak.
Pod opieką przewodnika uczestnicy wycieczki zwiedzali Fabrykę Bombek, gdzie zostali zapoznani z etapami powstawania bombki. Na zakończenie dzieci wraz z rodzicami udali się do sklepiku znajdującego się w fabryce, gdzie mogli skorzystać z bogatej oferty ozdób choinkowych. Na pamiątkę dzieci otrzymały bombkę z własnym imieniem. Wycieczka dostarczyła niezapomnianych wrażeń i wprowadziła wszystkich w atmosferę Świąt.

30 listopada 2015 r. w grupie I i II odbyła się zabawa andrzejkowa. Wszystkie dzieci z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w różnych wróżbach i zabawach. Swoją przyszłość odkrywały losując obrazki, które przepowiadały, w jakim zawodzie będą pracowały kiedy dorosną, wróżyły z butów, przebijały igłą serduszka z imionami. Nie zabrakło również tańców i zabaw przy muzyce. Słodki poczęstunek był miłym zakończeniem wspaniałej zabawy. W tym dniu w przedszkolu panował radosny i wyjątkowy nastrój.

26 listopada 2015 r. dzieci z grupy II wyruszyły na wycieczkę do sali zabaw w Turku. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę. W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z tysiącem kulek, który już na samym początku wzbudził najwięcej emocji. Poza tym, dzieci mogły przeciskać się przez liczne tunele, zjeżdżać na zjeżdżalni oraz korzystać z wielu innych atrakcji. Zadowolone, lekko zmęczone i pełne wrażeń, dzieci wróciły do przedszkola z pomalowanymi twarzami.

25 listopada 2015 r. dzieci z grup I i II obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko w tym dniu przyniosło do przedszkola swojego ulubionego pluszaka. Dzieci poznały historię pluszowego Misia, odgadywały zagadki o najbardziej znanych bajkowych bohaterach. Przedszkolaki wraz ze swoimi ulubieńcami uczestniczyły w różnych zabawach. Na koniec przystąpiły do wykonywania prac plastycznych związanych z postacią ulubionego misiaka.

Pzedszkole wzięło udział w V Edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków "Akademia Aquafresh". Głównym celem programu jest edukacja z zakresu profilaktyki jamy ustnej. W ramach realizacji założeń programu przedszkolaki uczestniczyły w ciekawych zajęciach prowadzonych przez swoje wychowawczynie. Podczas zajęć dzieci uczyły się, jak prawidłowo czyścić ząbki, dowiedziały się, jak codzienna dieta wpływa na stan zdrowia zębów. Dodatkowo dzieci dowiedziały się, jak dzielnie stawić czoła swoim lękom przed wizytą u dentysty. We wszystkich zajęciach dzieciom towarzyszyli bohaterowie Akademii Aquafresh - pastusie Lili, Bili i Milki oraz Zębuś i Szczotkuś. Dzieci uczyły się "Pastusiowej piosenki", rozwiązywały pastusiowe zagadki i kolorowały obrazki z pastusiami. Oczywiście realizacja programu to nie tylko zajęcia teoretyczne. Od początku roku szkolnego przedszkolaki czyszczą  ząbki po śniadaniu, co czynią bardzo chętnie. Podsumowaniem programu było obejrzenie filmików edukacyjnych przygotowanych przez ekspertów "Akademii Aquafresh". Przedszkole otrzymało Certyfikat "Pastusiowego Przedszkola".
30 października 2015 r. dzieci z grup I i II udały się na pobliski cmentarz, aby zapalić  znicze na grobach nauczycieli oraz poległych żołnierzy. Uczciły ich pamięć minutą ciszy. Chwila zadumy pozwoliła dzieciom zatrzymać się na moment i pomyśleć o bliskich zmarłych, o których dzieci pamiętają.

  • .. PRZEDSZKOLAKI W TEATRZE
29 października 2015 r. przedszkolaki pojechały do Turku, gdzie w Miejskim Domu Kultury obejrzały spektakl "Wielki Odkrywca". Któż okazał się tym tajemniczym odkrywcą? To mały chłopiec Ryś, który podczas choroby nudzi się w domu. Z pomocą wnukowi spieszy dziadek, który obiecuje mu tajemniczą zabawkę. To właśnie za namową dziadka, Ryś wyobraża sobie wspaniałe podróże przez morza, góry, a nawet w Kosmos. Magicznym wehikułem - raz statkiem, innym razem rakietą kosmiczną jest łóżko chorego chłopca. W swej pełnej wyobraźni podróży, ciekawe choć niekiedy dziwne pomysły podsuwa chłopcu jego przyjaciel - Pająk Leopold. Mały Ryś nawet nie zauważył, jak dni choroby minęły niepostrzeżenie, a chłopiec w tym czasie poznaje tajemnicę zabawki, obiecanej przez dziadka: to WYOBRAŹNIA, KTÓRA NIGDY NIE POZWALA SIĘ NUDZIĆ! Wszystkie przedszkolaki też się nie nudziły, a dzięki wspaniałej grze aktorów, pełnej humoru muzyce i fascynującej scenografii, z wielkim zaciekawieniem oglądały przygody Rysia i pomagały mu śpiewem, grą na instrumentach - przetrwać nudne dni choroby. Na zakończenie spektaklu wszyscy widzowie nagrodzili grę aktorów gromkimi brawami.

15 października 2015 r. dzieci z grupy II wraz ze swoją wychowawczynią p. Mariolą Urbańczyk zaprosiły swoich bliskich na Święto Pieczonego Ziemniaka. Dzieci wzięły udział w wielu ziemniaczanych konkurencjach m.in. szukanie i zbieranie ziemniaków, sadzenie ziemniaków, rzucanie ziemniakiem do koszyka. Rodzicom przypadło w udziale obieranie ziemniaków na czas i obieranie ziemniaka o jak najdłuższej łupinie. Wspólną konkurencją dla dzieci i ich rodziców było wykonanie "Cudaka-kartoflaka", pomysłowości w pracach nie brakowało. Zakończeniem święta była degustacja ziemniaków w "mundurkach" z twarożkiem i pieczonych ziemniaczków oraz wręczenie dyplomów dla dzieci i podziękowania dla rodziców za aktywnie spędzony wolny czas.

19 października o godz. 15.00 w pałacu w grupie 0a obchodzono Święto Pieczonego Ziemniaka, w którym uczestniczyli dzieci wraz z rodzicami. Obchody tego święta rozpoczęto od zabaw integracyjnych w sali. Ponieważ ziemniak był głównym bohaterem dnia, to jemu były podporządkowane przygotowane przez nauczycielkę zabawy i konkursy, w których uczestniczyli również zaproszeni rodzice. Wszyscy zebrani mogli wykazać się sprawnością w rzucaniu ziemniakiem do kosza, dekorowaniu wesołych ziemniaczków w roli dzieci, obieraniu ziemniaka. Najwięcej frajdy i radości sprawiła dzieciom zabawa "Sadzenie i zbieranie ziemniaków". Nie zabrakło też wspólnych zabaw i pląsów. Na zakończenie zabaw i konkursów uczestnikom wręczono medale za udział we wspólnej zabawie. Pobyt na świeżym powietrzu pobudził apetyt zarówno rodzicom, jak i ich pociechom. Na wszystkich w sali czekały pyszne dania ziemniaczane. Wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń. Wspólne zabawy były świetną okazją do integracji dzieci i rodziców. Spotkanie przygotowała i prowadziła wychowawczyni p. Magdalena Banasiak.

22 października przedszkolaki z grupy I obchodziły Święto Pieczonego Ziemniaka. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek i informacji, np. jak wygląda jego uprawa, skąd pochodzi, jakie dania można przygotować z ziemniaków. Poznały również inne jego nazwy. Maluszki z radością uczestniczyły w różnych konkurencjach i zabawach, których głównym bohaterem był ziemniak. Z wielkim zaangażowaniem wykonały ziemniaczane jeżyki. Zakończeniem święta była degustacja ziemniaczanych przysmaków przez dzieci i ich wychowawczynię p. Annę Guziak.

Przedszkolaki z grupy 0 w Piekarach 27 października 2015 r obchodziły ziemniaczane święto. Ozdabiały ziemniaki, urządzały scenki dramowe z ziemniakami. Poznały właściwości odżywcze ziemniaka. Wykorzystały też ziemniaki do zabaw - rzuty do celu, slalom, bieg z ziemniakiem.
Z ziemniaczanych stempelków i farb wykonały kolorowe szlaczki. Na koniec z wspólnie z wychowawczynią p. Jadwigą Pawłowską z ugotowanych ziemniaków ugniatały ziemniaczane puree, które zjadły z apetytem.
30 września 2015 r. w grupie I odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopca. Dzień upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia. Każde dziecko otrzymało słodki upominek zakupiony przez Radę Rodziców. Po licznych konkursach, zabawach i tańcach na wszystkich czekał poczęstunek.

Również 30 września w grupie II odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopca. Zajęcia miały charakter prozdrowotny, dlatego nie było słodyczy, tylko mus owocowy i sałatka owocowa z "polskich" owoców. Była zabawa przy muzyce i zabawy z piłeczkami. Jednak największą radość sprawiły dzieciom upominki przygotowane przez rodziców - mini lego i kolorowanki. Zajęcia zorganizowała wychowawczyni p. Mariola Urbańczyk.

W grupie 0a także odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopca. Tego dnia świętowały wszystkie dzieci z tej grupy: chłopcy i dziewczynki. W tym dniu wychowawczyni zorganizowała wiele zabaw oraz mały poczęstunek dla wszystkich dzieci. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki otrzymali upominki ufundowane przez rodziców, a chłopcy dodatkowo medale "Super Chłopaka" od swoich koleżanek. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. Chłopcy tego dnia spisali się na medal, oby takich dni było więcej. Uroczystość w doskonały sposób posłużyła dalszemu poznaniu i zintegrowaniu grupy.

24 września 2015 r. dzieci z grup I i II pojechały na wycieczkę do lasu, aby poszukać oznak jesieni. Dzieci podziwiały piękne, kolorowe drzewa, chętnie zbierały żołędzie, grzyby, mech, szyszki, aby wzbogacić swoje kąciki przyrody w salach przedszkolnych. Z liści zrobiły kolorowe bukiety, a zebrane dary lasu umieściły w koszyczkach.

25 września dzieci z grup 0a i 0b wraz z wychowawczyniami wyjechały autokarem na wycieczkę do lasu. Wycieczka ta była dla dzieci obserwacją naturalnego ekosystemu świata roślin, zwierząt, oraz wspaniałym przeżyciem. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste,  krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zebrały "skarby": szyszki, żołędzie, trochę mchu, suche igły drzew iglastych, kolorowe liście, kawałki kory. Dzieci miło spędziły czas na świeżymetrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej.

6 października przedszkolaki z grupy I wybrały się na spacer do parku, by poszukać jesieni. Okazało się, że w pobliskim parku zostawiła ona swe dary - piękne kolorowe liście i kasztany. Dzieci chętnie zbierały je, by napełnić koszyczek w kąciku przyrody.

18 września 2015 r. dzieci z przedszkola z grupy 0a pod opieką pań wzięły udział w corocznej akcji "Sprzątanie Świata". Wyposażeni w rękawiczki i worki dzieci sprzątały pobliski teren wokół przedszkola-pałacu.

  • .. KARTA ... KSIĘGOZBIÓR ... KATALOG ... KARTA ...
Wiele nowych pojęć poznały dzieci z grupy 0a, które w czwartek 17 września wraz ze swoimi paniami udały się do Biblioteki Publicznej w Dobrej, aby zapoznać się z pracą bibliotekarza. Pani bibliotekarka bardzo ciekawie wyjaśniła dzieciom, na czym polega ich prac Zapoznała dzieci z wyglądem karty czytelnika, ukazała jaką metryczkę posiada każda książka. Największą niespodzianką dla dzieci było przeglądanie książek w kąciku dla najmłodszych. Pani bibliotekarka zaprosiła dzieci do czytelni, aby przeczytać  dzieciom jedną z bajek. Po miłych odwiedzinach nastąpiło pożegnanie, w trakcie którego pani bibliotekarka obdarowała dzieci zakładkami do książek.

  • .. PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU
Nowy rok szkolny 2015/16 przywitał nas pięknym słońcem. Do przedszkola zawitały uśmiechnięte dzieci. Wiele z nich pierwszy raz przekroczyło próg przedszkolnych drzwi i z ogromnym przejęciem witało przedszkolne zabawki i nowych kolegów. Przedszkolaki już od pierwszych dni aktywnie uczestniczyły w życiu przedszkola: w zabawach, zajęciach czy spacerach.
© Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej. Wszelkie materiały zastrzeżone.
Strona monitorowana przez Google.
Wróć do spisu treści