ARCHIWUM PRZEDSZKOLE - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej

zspdobra@dobra24.pl   tel./fax: 63 279 40 27
Przejdź do treści

ARCHIWUM PRZEDSZKOLE

ARCHIWUM
PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE
W DOBREJ


KIEROWNIK
mgr Marzenna Jeżyk
ARCHIWUM 2019/20
| .. PRACA ZDALNA PRZEDSZKOLAKÓW ..
W związku z pandemią koronawirusa w okresie 25 marca - 26 czerwca 2020 r. przedszkolaki nie uczęszczały do przedszkola, ale pracowały zdalnie z materiałami przesyłanymi przez panie wychowawczynie.
| .. MARCOWA AUDYCJA MUZYCZNA ..
Podczas marcowej audycji muzycznej w przedszkolu gościliśmy muzyka Armena Carapatiana z Armenii. Pan Armen jest multiinstrumentalistą, a także wokalistą. Zapoznał dzieci z dwoma armeńskimi instrumentami: dudok i dehol. Dzieci mogły spróbować gry na deholu. Były też armeńskie przyśpiewki i tańce, w które włączyły się dzieci wraz ze swoimi paniami.
| .. DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU ..
9 marca 2020 r. grupa 0b świętowała Dzień Kobiet. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. Chłopcy wręczyli pani Marioli i pani Eli piękne róże. Następnie  przygotowali laurki dla swoich koleżanek, złożyli życzenia i odśpiewali dziewczynkom i paniom "sto lat". Cały dzień upłynął wszystkim w atmosferze radości i wzajemnego okazywania przyjaźni i szacunku.
| .. LUTOWA AUDYCJA MUZYCZNA ..
"Na mroźne dni - gorące rytmy" - to tytuł kolejnej audycji muzycznej, która odbyła się w naszym Przedszkolu. Tym razem gościliśmy znakomitego muzyka - p. Pawła Samokhin. Muzyk pochodzący z Ukrainy, a obecnie mieszkający w Łodzi. Pan Paweł zagrał dla dzieci piękny koncert na trąbce, a także zaśpiewał wraz z dziećmi jedną piosenkę. Było nastrojowo a czasami bardzo wesoło. Dzieci były zachwycone grą artysty. Chętne mogły spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanych ustnikach.
| .. WALENTYNKI W PRZEDSZKOLU ..
14 lutego 2020 r. dzieci z grupy 0b wraz ze swoją wychowawczynią p. Mariolą Urbańczyk obchodziły walentynki.
Z tej okazji w sali udekorowanej w czerwone balony i serduszka przedszkolaki wesoło spędziły czas na zabawach dydaktycznych, plastycznych i tanecznych. Nie zabrakło również słodkiego upominku.

Dzieci z grupy 3 wraz ze swoją wychowawczynią p. Magdaleną Banasiak także obchodziły walentynki. Zajęcia tego dnia były odzwierciedleniem takich wartości jak: szczęście, miłość, przyjaźń i radość z przebywania ze sobą. W tym dniu dzieci wykonały walentynkowe pocztówki, które później podarowały swoim kolegom i koleżankom. Nie zabrakło wesołych zabaw z balonami w kształcie serc. Na koniec tego dnia każde dziecko otrzymało walentynkę: pysznego lizaka i balonika od pani Magdy.
| .. DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU ..
21 stycznia 2020 r. dzieci z grupy 0b zaprosiły do przedszkola swoje Babcie i Dziadków.
Sześciolatki pod okiem wychowawczyni p. Marioli Urbańczyk przygotowały program artystyczny. W trakcie uroczystości Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Był montaż słowno-muzyczny i pokazy taneczne. Babcie również wykazały się umiejętnościami tanecznymi ze swoimi wnukami. Artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Na koniec części artystycznej dzieci obdarowały swoich "dziadków" własnoręcznie wykonanymi laurkami. Po części oficjalnej goście oraz dzieci zostali zaproszeni na przygotowany przez mamy słodki poczęstunek.

22 stycznia w grupie 3 odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Przedszkolaki bardzo wdzięcznie i szczerze wyraziły swoje przywiązanie i szacunek kochanym Babciom i Dziadkom prezentując program artystyczny, który przygotowały pod okiem wychowawczyni Magdaleny Banasiak. Babcie i Dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Swoim najbliższym, dzieci  wręczyły niespodzianki przygotowane wspólnie ze swoją panią. Następnie dzieci wraz z Babciami i Dziadkami zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, przygotowany przez mamy oraz panią Magdę.

24 stycznia 2020 r. przedszkolaki z grupy 2 zaprosiły swoich dziadków i babcie na uroczystość, która odbyła się w Centrum Kultury w Dobrej. Sala wypełniona była po brzegi. Dzieci zaprezentowały się w krótkim programie artystycznym. Mogliśmy podziwiać talenty recytatorskie, wokalne a także taneczne. Do występów przygotowała je wychowawczyni grupy Aleksandra Gajewska wraz z pomocą Marii Gibaszek. Dziadkom podczas występów nie raz zakręciła się łezka w oku. Po części artystycznej dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków i babcie prezentami przygotowanymi własnoręcznie podczas zajęć w przedszkolu. Następnie rozkrojono torta ufundowanego przez market "Stary Młyn" w Dobrej i zaproszono wszystkich do degustacji ciast przygotowanych przez mamy przedszkolaków.
| .. GÓRA GROSZA W PRZEDSZKOLU ..
Nasze przedszkole po raz kolejny przyłączyło się do akcji "Góra Grosza" - akcji zbierania monet w całej Polsce, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Przekazane pieniądze to pomoc dla dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu. Zbiórka trwała od 25 listopada 2019 r. do 2 stycznia 2020 r. Podczas XX edycji akcji "Góry Grosza" zebraliśmy kwotę 354 zł i 7 gr. Koordynatorem akcji była p. Magdalena Banasiak.
| .. BAL KARNAWAŁOWY PRZEDSZKOLAKÓW ..
Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Taki niezwykły dzień był również w naszym przedszkolu. Nauczycielki dołożyły wszelkich starań, by wystrój przedszkola wprowadził dzieci w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Od samego rana dzieci zabawiał dj z Agencji Artystycznej z Pabianic, następnie dzieci bawiły się w mniejszych grupach pod okiem swoich wychowawczyń. Były tańce, pląsy oraz konkurencje sprawnościowe. Przedszkolaki bawiły się wyśmienicie. Po udanej zabawie czekał na nie słodki poczęstunek.
| .. KONKURS KOLĘD I PIOSENEK ZIMOWYCH "ŚWIEĆ GWIAZDECZKO" ..
W Przedszkolu odbył się II Konkurs Kolęd i Piosenek Zimowych "Świeć gwiazdeczko".
Wzięło w nim udział 21 dzieci w wieku 3-6 lat. Sala przedszkolna wypełniła się sporą widownią bo występy oglądały wszystkie dzieci z Przedszkola wraz ze swoimi Paniami. W skład komisji oceniającej prezentacje weszły wychowawczynie wszystkich grup. Dzieciom akompaniowała na keyboardzie p. Aleksandra Gajewska. Wszystkie dzieci zaprezentowały się na wysokim poziomie.
Komisja przyznała nagrody dla: Julii Gil, Aleksandry Dzikowskiej, Marcela Ławniczaka, Alicji Piestrzyńskiej, Leny Kołodziejczyk, Aleksandry Szymczak i Alicji Frątczak.
Pozostałe dzieci otrzymały wyróżnienia: Gabrysia Szymczak, Gabrysia Zięba, Liliana Kurzawa, Nadia Tyczyno, Zuzia Owczarek, Kamila Rudyk, Zuzia Bazan, Antosia Becalik, Iga Graczyk, Nadia Jakomulska, Piotruś Kokorzycki, Małgosia Siwińska, Kornelia Rosiak i Aleksandra Gonczarewicz. Dzieciom gratulujemy udanych występów.
| .. SPOTKANIA OPŁATKOWE W PRZEDSZKOLU ..
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w Przedszkolu odbyły się przedświąteczne spotkania opłatkowe.
Przy dźwiękach kolęd, przedszkolaki wraz ze swoimi wychowawczyniami podzieliły się opłatkiem i złożyły sobie życzenia.
Następnie wszyscy razem usiedli do stołu, na którym znalazły się różne słodkie smakołyki.
| .. JASEŁKA W PRZEDSZKOLU ..
19 grudnia 2019 r. dzieci z grupy 0a i 0b wcieliły się w postaci znane z jasełkowych przedstawień.
Był więc Józef i Maryja, aniołowie, pastuszkowie, gwiazdki oraz Królowie. Dzieci wystąpiły dwukrotnie: dla dzieci z przedszkola w godzinach dopołudniowych, a po południu dla swoich rodziców i rodzeństwa. Na przedstawienie przybyła p. dyr. Danuta Zgolińska i przewodniczący Rady Miasta p. Tomasz Gil. Występ dzieci przygotowały wychowawczynie: p. Mariola Urbańczyk i p. Małgorzata Karpińska, scenerię p. Magdalena Banasiak, a choreografię taneczną "Mario, ty już wiesz" p. Aleksandra Gajewska. Na zakończenie p. Marzenna Jeżyk życzyła wszystkim obecnym zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w rodzinnej atmosferze oraz pomyślności w Nowym Roku.
Wszystkim sześciolatkom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie, nauczone perfekcyjnie wierszyki i kolędy, dzięki którym stworzyły wspaniałą świąteczną atmosferę
| .. ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z RODZICAMI ..
18 grudnia 2019 r. w godzinach popołudniowych odbyło się w grupie 3 świąteczne spotkanie z rodzicami, nasycone atmosferą zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Wychowawczyni Magdalena Banasiak powitała wszystkich przybyłych rodziców i dzieci, zapraszając do stołu i przygotowanego przez rodziców poczęstunku. Następnie złożyła życzenia obecnym rodzicom i dzieciom, po czym wszyscy podzielili się opłatkiem.
W czasie spotkania dzieci wykonały rysunki dla rodziców oraz zaprezentowały swoje umiejętności: rozpoznawały wizytówki ze swoim imieniem oraz kolegi i koleżanki a także układały swoje imię z poszczególnych liter.
Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, to wyjątkowy okres w życiu wszystkich nas, dlatego cieszymy się, że chociaż przez krótką chwilę możemy dzielić go wspólnie z naszymi przedszkolakami i ich rodzicami.
| .. UBIERANIE CHOINEK W PRZEDSZKOLU ..
Wczoraj rosłaś na polanie dzisiaj przyszłaś do nas jakie miłe to spotkanie choinko zielona ...
Czas świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka.
W dniach 16 i 17 grudnia 2019 r. przedszkolaki wraz ze swoimi paniami przystrajały choinki znajdujące się przy przedszkolu. Każda grupa dekorowała swoją choinkę wcześniej przygotowanymi ozdobami. Wszystkie choinki wyglądają pięknie i są ozdobą przedszkola.
| .. WARSZTATY ŚWIĄTECZNE W OLSZÓWCE ..
11 grudnia 2019 r. dzieci z grupy 0b gościły w Zagrodzie Edukacyjnej w Olszówce. Dzieci pod opieką p. Marioli Urbańczyk i p. Elżbiety Piekarskiej wzięły udział w zorganizowanych warsztatach bożonarodzeniowych. Gospodynią warsztatów była p. Ewa Dzieran-Hadław, która przygotowała dla swoich gości mnóstwo atrakcji. Dzieci z zapałem szukały śladów św. Mikołaja, wzięły udział w bitwie na śnieżki, ścigały się niosąc na plecach ciężki worek Mikołaja. Odwiedziły w zagrodzie konika, kozę i mogły je nakarmić chrupiącą marchewką. W ciekawym klimacie starodawnej chaty pełnej dawnych sprzętów wykonały świąteczne stroiki. Kolejną atrakcją było zajadanie się przepysznymi pierniczkami przy rozpalonym specjalnie dla nas ognisku. Przywiezione stroiki zapewne będą piękną, świąteczną dekoracją na rodzinnych stołach dzieci.

29 listopada 2019 r. przedszkolaki z grupy 3 wraz ze swoimi rodzicami i paniami: Magdaleną Banasiak, Marzenną Jeżyk oraz Edytą Matczak, gościły w Zagrodzie Edukacyjnej w Olszówce. Dzieci pod opieką swoich rodziców oraz pań wzięły udział w warsztatach bożonarodzeniowych. Gospodarzem warsztatów była p. Ewa Dzieran-Hadław, która dla swoich gości przygotowała wiele atrakcji: dzieci szukały śladów św. Mikołaja, wzięły udział w bitwie na śnieżki, ścigały się niosąc na plecach ciężki worek Mikołaja, przygotowywały wspólnie z rodzicami bombki, rysowały list do Mikołaja, karmiły marchewkami kozę Melę oraz kucyka. Na koniec zostały poczęstowane cukierkami, pierniczkami oraz gorącą herbatą.
| .. WARSZTATY ŚWIĄTECZNE W UGORACH ..
Przedszkolaki z grup: 1 i 2 odwiedziły Gospodarstwo Agroturystyczne "Waniliowy Dom" w Ugorach, gdzie wraz z rodzicami i opiekunami brały udział w warsztatach zdobienia pierników. Nad wszystkim czuwały panie: Ewa Beacalik, Aleksandra Gajewska, Maria Gibaszek oraz Agnieszka Kmiecik. Powstały piękne, kolorowe pierniczki, które dzieci mogły zabrać sobie do domu. Podczas warsztatów rodzice mogli kupić prace wykonane przez przedszkolaków. Dochód ze sprzedaży prac został przekazany na konto Komitetu Rodzicielskiego Przedszkola. Po słodkim poczęstunku, przygotowanym przez p. Ewę Kaszczyk - właścicielkę "Waniliowego Domu", dzieci wraz z rodzicami udały się do stajni, aby obejrzeć i nakarmić zwierzęta.
| .. MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU ..
6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny, tylko Mikołaj - niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas.
We wszystkich grupach spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki, recytowały wierszyki oraz tańczyły. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Dzięki jednej z mam - p. Joannie Gajewskiej, każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie, które p. Joanna wydrukowała i przyniosła dzieciom do przedszkola. Panie z grup: 3 i Ob przygotowały dla swoich dzieci niespodziankę w postaci tortu. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!
| .. DZIEŃ GÓRNIKA W PRZEDSZKOLU ..
4 grudnia 2019 r. obchodziliśmy Dzień Górnika potocznie zwany Barbórką. Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę w kopalni, zaprosiliśmy do przedszkola p. Ewę Końciak oraz p. Andrzeja Śmieję - na codzień pracujących w kopalni. Nasi goście, ubrani w mundury galowe, opowiedzieli dzieciom o maszynach górniczych, o codziennej pracy oraz o roboczym i galowym stroju górnika. Dzieci miały możliwość przymierzenia górniczej czapki. Na koniec zostały obdarowane przez przybyłych gości cukierkami. Dzieci podziękowały za spotkanie oklaskami oraz drobnymi upominkami.
| .. GRUDNIOWA AUDYCJA MUZYCZNA ..
Kolejna audycja za nami. Tym razem artyści z Pabianic zabrali dzieci w podróż po świecie opowiadając o tym, jak w różnych krajach obchodzone są Święta Bożego Narodzenia. Dzieci z zaciekawieniem słuchały i zadawały pytania zaproszonym gościom. Muzycy grali i śpiewali tradycyjne polskie kolędy, a także mniej znane amerykańskie piosenki świąteczne.
| .. ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU ..
29 listopada to wigilia św. Andrzeja, czyli tradycyjne Andrzejki. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. Zabawy i wróżby dla grupy 0b przygotowała wychowawczyni p. Mariola Urbańczyk.

Przedszkolaki z grupy 2 także obchodziły Andrzejki. Dzieci po przyjściu ze śniadania odnalazły w sali list od Czarodziejki. Były w nim opisane zadania i wróżby, które dzieci miały wykonać. Z wielkim zaangażowaniem i radością wszyscy chętnie brali udział w zabawie. Po wróżbach były tańce i zabawy muzyczno - ruchowe przeplatane słodkim poczęstunkiem.
| .. DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU ..
W przedszkolu obchodzono Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione pluszaki.
W każdej grupie odbyły się zabawy i tańce przy znanych piosenkach o misiach. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne. Mogły również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w misiowej fotobudce wykonanej przez panie nauczycielki. Na koniec odbył się słodki poczęstunek.
| .. OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA W PRZEDSZKOLU ..
Dzieci z grupy 1, 2 i 4 świętowały Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Przedszkolu. Tego dnia, w grupach odbyły się zajęcia związane z tematyką praw dziecka. Dzieci wykonały również prace plastyczne pt. "Wszyscy mamy równe prawa".
| .. ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA ..
21 listopada 2019 r. przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. Do akcji Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu włączyły się grupy 0a i 0b. W ramach zorganizowanych działań przedszkolaki najpierw w trakcie pogadanki z wykorzystaniem tablic tematycznych dowiedziały się o negatywnych skutkach palenia papierosów. Następnie wykonały kolorowanki z zakazem palenia i plakaty nt. szkodliwości palenia wśród dorosłych. Prace zostały wyeksponowane na tablicach grup. Zajęcia miały na celu uświadomienie dzieciom zdrowotnych następstw używania tytoniu przez osoby dorosłe i zachęcających do wyboru zdrowego stylu życia.
| .. OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W PRZEDSZKOLU ..
Przedszkolaki włączyły się w obchody 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dzieci "zerówek" wraz ze swoimi wychowawczyniami udały się na uroczystą akademię do szkoły. Pozostałe grupy o godz. 11.11 wspólnie odśpiewały Hymn Państwowy oraz piosenkę "Jesteśmy Polką i Polakiem", po czym udały się do swoich sal aby tam nadal świętować. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne o tematyce patriotycznej. Grupa 1 i 2 wybrały się również na przemarsz z chorągiewkami w okolicach przedszkola.
| .. DZIEŃ JEŻA ..
Przedszkolaki z grupy 2 świętowały Dzień Jeża, który przypada 10 listopada. Podczas zajęć mieliśmy okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą sposobu życia jeży w ich naturalnym środowisku. Dzieci dowiedziały się również jak chronić jeże i pomóc im przetrwać zimę. Chętnie brały udział w zabawie ruchowej "W środku koła siedzi jeż". Na koniec wykonały jeże z tekturowych talerzyków.
| .. AUDYCJE MUZYCZNE W PRZEDSZKOLU ..
W Przedszkolu rozpoczęliśmy cykl audycji muzycznych, które odbywać się będą raz w miesiącu. W październiku odbyła się audycja pt. "Gitarowy Riff". Muzycy z Artystycznej Agencji Muzycznej ART. - ES z Pabianic zaprosili przedszkolaków do świata gitary elektrycznej. Opowiadali o tym instrumencie, a także pokazali i wytłumaczyli sposób wydobycia dźwięku. W trakcie audycji muzycy zagrali Rock’n’rolla, Cha-chę a także utwory słynnego gitarzysty Carlosa Santany.
Dzieci z zaciekawieniem słuchały muzyki, a przy rytmach rock’n’rolla włączyły się do wspólnego tańca. Największe zainteresowanie wzbudził jednak u dzieci tradycyjny indyjsko-perski instrument muzyczny - sitar. Mogły go zobaczyć, dotknąć i posłuchać jego brzmienia.
"Moniuszko (ze domowego śpiewnika)" - to tytuł drugiej audycji muzycznej, która odbyła się w listopadzie.
Artyści z Pabianic zapoznali dzieci z życiorysem kompozytora. W trakcie audycji można było usłyszeć fragmenty opery "Straszny Dwór" w wykonaniu jednego z muzyków. Dzieci uważnie słuchały prowadzących audycję i chętnie włączały się do zabaw przygotowanych przez artystów.
Tematy pozostałych audycji: grudzień - "Co to za kolęda?", styczeń - "Roztańczone rytmy", luty - "Na mroźne dni - gorąca muzyka", marzec - "Fajny instrument", kwiecień - "Radosna wiosna", maj - "Bajkowy maj", czerwiec - "Upalne granie".
| .. UDZIAŁ W KONKURSIE NA NAJŁADNIEJSZY RÓŻANIEC ..
Dzieci z grupy 2 wraz z wychowawcą p. Aleksandrą Gajewską oraz p. Marią Gibaszek, wykonały różaniec z orzechów na konkurs na Najładniejszy Różaniec, który odbył się w kościele p.w. NNMP w Dobrej. Dzieci malowały orzechy farbami następnie z pomocą pań nawlekały je na sznurek. Na konkurs zostały przyniesione różańce wykonane przez dzieci i młodzież. Wszystkie zostały nagrodzone. Przedszkolaki dostały od ks. proboszcza Wojciecha Marciszewskiego oraz ks. Piotra Wolnego ogromny karton cukierków oraz piękny obraz Matki Boskiej, który został powieszony w sali grupy. Nagrody w imieniu całej grupy odebrał Bartosz Sobański wraz z p. Olą Gajewską.
| .. PRZEDSZKOLAKI NA CMENTARZU PARAFIALNYM ..
Tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych dzieci z grupy 0a i 0b ze swoimi wychowawczyniami: p. Małgorzatą Karpińską i p. Mariolą Urbańczyk, odwiedziły cmentarz. Wyjście na cmentarz poprzedziła rozmowa dotycząca szacunku dla zmarłych, jak i odpowiedniego zachowania w miejscu jakim jest cmentarz. Na miejscu dzieci zapaliły znicze na grobie zmarłej nauczycielki naszego Przedszkola, na grobie byłego proboszcza naszej parafii oraz na mogile poległych żołnierzy w czasie I i II wojny światowej.
| .. MADAGASKAR - MUSICALOWA PRZYGODA ..
25 października 2019 r. dzieci z grupy 0a i 0b udały się na przedstawienie do Teatru Muzycznego w Łodzi. Przedszkolaki obejrzały pełną przygód musicalową przygodę. Zadowolenie i radość była tym większa, że było to przedstawienie oparte na lubianym przez dzieci filmie pt. "Madagaskar". Wspaniałe stroje, choreografia oraz oprawa muzyczna zapewniły wszystkim niezapomniane wrażenia.
Opiekę nad dziećmi sprawowały: p. Mariola Urbańczyk, p. Małgorzata Karpińska, p. Maria Gibaszek, p. Edyta Matczak, p. Paulina Gil.
| .. POMARAŃCZOWY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU ..
24 października 2019 r. zabawami z kolorem pomarańczowym rozpoczęła się w grupie 3, pod kierunkiem wychowawczyni p. Magdaleny Banasiak, realizacja jednego z zadań w ramach "Kolorowych Dni". Jesiennym kolorem, który dominował był kolor pomarańczowy. Wiele wydarzeń, które miały miejsce w tym dniu były zabarwione na pomarańczowo. Pomarańczowy był sok marchewkowy przygotowany przez panie, pomarańczowe prace plastyczne, pomarańczowe rekwizyty do zabaw przy jesiennych piosenkach, co wszystkim sprawiło wiele radości i zadowolenia.
Na zakończenie wspólnych zabaw dzieci mogły sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z kolegą lub koleżanką w marchewkowej fotobudce. Wspólne zabawy przyczyniły się do tego, że ten dzień był inny od wszystkich - kolorowy, pomarańczowy.
| .. DZIEŃ PAPIESKI W PRZEDSZKOLU ..
16 października 2019 r. obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Papieski, który był wyrazem naszej wdzięczności i duchowej łączności ze św. Janem Pawłem II. Chcąc uczcić ten dzień, dzieci z grupy 3 i 0b wraz ze swoimi paniami wybrały się przed pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II, aby zapalić znicze. Na zaproszenie wychowawczyni p. Magdaleny Banasiak gościem w grupie 3 był ks. Rafał Kędzierski, proboszcz parafii p.w. św. Mikołaja Biskupa w Miłkowicach. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z grup: 3, 4 i 0b wraz ze swoimi paniami. Przedszkolaki chętnie słuchały opowieści z życia Jana Pawła II oraz aktywnie uczestniczyły w różnych zabawach muzyczno-ruchowych o tematyce religijnej, prowadzonych przez ks. Rafała.

Dzieci z grupy 2 wraz z wychowawcą Aleksandrą Gajewską zaprosiły do Przedszkola ks. Piotra Wolnego, który przybliżył dzieciom życiorys Ojca Świętego Jana Pawła II. Maluchy z ogromnym zainteresowaniem słuchały zaproszonego gościa. Następnie dzieci kolorowały portret Papieża. Ksiądz Piotr wybrał najładniejszą pracę - okazała się nią praca Wojtka Szczawińskiego. Wszystkie dzieci otrzymały upominki od księdza. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wraz z ks. Piotrem i swoimi opiekunkami wyruszyły do miasta, aby zapalić znicz pod pomnikiem Ojca Św. Jana Pawła II.
| .. DZIEŃ POCZTY I ZNACZKA POCZTOWEGO ..
W ramach Światowego Dnia Poczty i Znaczka Pocztowego dzieci z grupy 2 i 4 wraz z paniami: Renatą Błazełek, Aleksandrą Gajewską, Marią Gibaszek oraz Mariolą Kupczyk udały się na pocztę. W czasie wycieczki dzieci zobaczyły, jak wygląda praca na poczcie z drugiej strony okienka. Zwiedziły różne pomieszczenia, zapoznały się z ich funkcjami.
Wizyta ta poprzedzona była zajęciami, na których dzieci dowiedziały się, w jakim celu chodzi się na pocztę, jakie są sposoby przekazywania informacji na odległość oraz jakie są etapy drogi listu od adresata do odbiorcy. Przedszkolaki mogły zaobserwować jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Podczas odwiedzin dzieci utrwalały nawyk właściwego, kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Na poczcie dzieci wysłały wcześniej przygotowane kartki dla kolegów i koleżanek z zaprzyjaźnionych przedszkoli z całej Polski.
| .. PRZEDSZKOLAKI W SKLEPIE ZOOLOGICZNO-WĘDKARSKIM ..
22 października 2019 r. dzieci z grupy 0a wraz ze swoją wychowawczynią Mariolą Urbańczyk udały się do pobliskiego sklepu zoologiczno-wędkarskiego. Na miejscu czekał na nas pan sprzedawca, który miło nas powitał i zapoznał z asortymentem swojego sklepu. Dzieci miały możliwość przyjrzeć się z bliska przedmiotom niezbędnym do codziennej pielęgnacji i zabawy psów, kotów czy chomików. Z dużym zainteresowaniem oglądały rodzaje żywności dla małych i dużych zwierząt. Największe zaciekawienie wśród chłopców wzbudziły akcesoria do połowu ryb m.in. wędki i kolorowe, błyszczące rybki. Wycieczka była jednym z elementów realizowanej tematyki kompleksowej "Zwierzęta domowe".
| .. WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W KWIACIARNI ..
18 października 2019 r., realizując temat "Poznajemy zawody rodziców", dzieci z grupy 3 wraz z wychowawczynią p. Magdaleną Banasiak i p. Edytą wybrały się na wycieczkę do kwiaciarni "Oliwka", miejsca niezwykle kolorowego i pachnącego. Dzieci dowiedziały się, jakie rodzaje kwiatów można znaleźć w kwiaciarni oraz czym zajmuje się florysta.
Na zakończenie spotkania panie i dzieci otrzymały piękne, pachnące róże. Za miłe spotkanie przedszkolaki podziękowały pani florystce wręczając własnoręcznie wykonane laurki.
| .. DZIEŃ CHŁOPAKA W PRZEDSZKOLU ..
We wszystkich grupach przedszkola świętowano Dzień Chłopaka. W salach odbyły się zabawy i konkursy przygotowane przez wychowawczynie. Dziewczynki zaśpiewały swoim kolegom "Sto lat", po czym wszystkie przedszkolaki zasiadły do stołów, gdzie był przygotowany słodki poczęstunek. Dzieci otrzymały prezenty przygotowane i zakupione przez rodziców.
| .. PRZEDSZKOLAKI POZNAWAŁY ZASADY RUCHU DROGOWEGO ..
Przedszkolaki poznawały zasady ruchu drogowego. W tym celu, po wcześniejszej pogadance z wychowawczyniami w grupach, wyszły do miasta. Tam uczyły się bezpiecznego przejścia przez jezdnię oraz zasad ruchu drogowego. Odbyło się również spotkanie z policjantem, który opowiadał dzieciom o pracy w Policji, a także wytłumaczył, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały zaproszonego gościa.
| .. DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA ..
20 września 2019 r. przedszkolaki z Dobrej świętowały Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W kolorowym korowodzie przeszły na plac Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej. Tam wspólnie odśpiewały "Hymn Przedszkolaka". Następnie przemaszerowały wraz ze swoimi paniami ulicami miasta. Miłą niespodzianką były życzenia złożone przez pracowników Urzędu Miejskiego w Dobrej. Burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler oraz jego z-ca Przemysław Tomczak, częstowali dzieci cukierkami. O bezpieczeństwo dzieci zadbali dobrscy policjanci. Po powrocie do przedszkola dzieci kontynuowały obchody swojego święta w swoich salach. Tam odbyły się zabawy muzyczno - ruchowe przygotowane przez nauczycielki Przedszkola.
ARCHIWUM 2018/19
| .. RODZINNIE W STAJNI ROKA ..
11 czerwca 2019 r. dzieci z grupy 5 oraz ich rodzice i panie: Marzenna Jeżyk i Marianna Urbańczyk, wyjechały na wycieczkę do Stajni Roka w Kowalach Księżych. Pogoda dopisywała, a na dzieci czekało mnóstwo niespodzianek. Przedszkolaki dowiedziały się, w jaki sposób należy obchodzić się ze zwierzętami, jak je karmić i jak o nie dbać. Mogły się o tym przekonać czyszcząc w odpowiedni sposób sierść konia. Po obejrzeniu zagrody ze zwierzętami dzieci udały się na zamknięty padok, gdzie pod okiem instruktora jeździły konno. Mnóstwo atrakcji dostarczyła przejażdżka bryczką wraz z rodzicami. Po wrażeniach jeździeckich przyszła pora na wspólne gry i zabawy rekreacyjne. Po tak wielu emocjach gospodarze przygotowali dla naszych uczestników wiele smakołyków. Na zakończenie dzieci przygotowały dla rodziców niespodziankę w postaci krótkiego występu i wręczeniem upominków przygotowanych wcześniej w przedszkolu z okazji minionego Dnia Matki i zbliżającego się Dnia Ojca. Wycieczka dostarczyła wszystkim wiele radości.
| .. DZIEŃ BEZ TYTONIU ..
Tegoroczny Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzony 31 maja przebiegał pod hasłem "Tytoń i zdrowie płuc". Kampania ma na celu podniesienie świadomości na temat szkodliwych i śmiertelnych skutków używania tytoniu i narażenia z tytułu biernego palenia, a także do promowania życia bez papierosa. Obecna kampania ma za zadanie zwiększyć świadomość na temat podstawowej roli, jaką płuca odgrywają dla zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi, a także wpływu tytoniu na zdrowie. W naszym przedszkolu dzieci 6-letnie biorą udział w realizacji programu profilaktycznego "Czyste Powietrze Wokół Nas" organizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Turku. Głównym celem programu jest zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Na zajęciach wychowawczynie grup zerowych p. Małgorzata Karpińska i p. Iwona Śmieja przeprowadziły pogadanki na wyżej wymienione zagadnienia. Następnie sześciolatki wykonały plakaty, których tematyka dotyczyła negatywnego wpływu palenia tytoniu na zdrowie. W ramach kampanii dzieci zaprezentowały swoje prace plastyczne w holu szkoły. Podjęte działania wpisują się w realizację programu wychowawczo-profilaktycznego przedszkola.
| .. LAUREATKA NAGRODY PUBLICZNOŚCI W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM ..
Czworo dzieci z Przedszkola Samorządowego w Dobrej brało udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Witaj wiosno".
Organizatorem konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury Nr 1 w Poznaniu. Konkurs skierowany był do dzieci w wieku 3-5 lat. Z Dobrej zgłoszono 4 prace z grupy 3-latków. Znalazły się wśród nich prace: Antosi Becalik, Damiana Gajewskiego, Franciszka Grzelczaka oraz Alicji Piestrzyńskiej. Wszystkie prace konkursowe można było oglądać na stronie internetowej Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 w Poznaniu. Komisja przyznała nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach wiekowych. Ponadto przez 4 dni trwało internetowe głosowanie na najładniejszą pracę. Głosowanie polegało na przyznawaniu tzw. "lajków" pod pracami. Komisja nagrodziła trzy prace z największą ilością głosów.
Na 1 miejscu znalazła się praca Alicji Piestrzyńskiej z 923 głosami. Obok pracy Alicji nagrody publiczności dostały prace z 838 głosami oraz 390 głosami. Tuż za nimi znalazła się praca Antosi Becalik z 303 punktami. Każda z prac zgłoszonych na konkurs była niezwykła i wyjątkowa, dlatego dla 3-letniej Alicji to ogromny sukces znaleźć się na podium Ogólnopolskiego Konkursu. Dzieci z Dobrej tworzyły swoje prace pod okiem Aleksandry Gajewskiej - nauczycielki ZS-P w Dobrej.
Rodzice Alicji, Damiana, Franka oraz Antosi bardzo dziękują wszystkim za oddane głosy i udostępnianie prac swoich dzieci na swoich profilach internetowych.
| .. PRZEDSZKOLAKI WITAJĄ WIOSNĘ ..
21 marca 2019 r. dzieci z grup: 5, 0a i 0b ze swoimi wychowawczyniami: p. M. Urbańczyk, p. M. Karpińską i p. I Śmieja, pożegnały zimę i powitały wiosnę. Z tej okazji przedszkolaki wyruszyły na wiosenny spacer po parku, niosąc symbol zimy - kolorową Marzannę. Z okrzykiem "Witaj wiosno, żegnaj zimo", ze względów ekologicznych wyrzuciły ją do pojemnika na śmieci.
| .. WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO HAPPY CENTRUM W TURKU ..
12 marca 2019 r. przedszkolaki były na wycieczce w sali zabaw Happy Centrum w Turku.
| .. DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU ..
8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W grupie 1 wszyscy mali panowie zaśpiewali swoim koleżankom uroczyste "100 lat", a następnie wręczyli laurki. Tego dnia w przedszkolu panowała wesoła atmosfera. Było można usłyszeć taneczną muzykę, w rytm której bawiły się zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez p. Magdę.
| .. TŁUSTY CZWARTEK W PRZEDSZKOLU ..
Tłusty czwartek - wspólne świętowanie w grupie 1 i 2 wraz z wychowawczyniami: p. Magdaleną Banasiak, p. Aleksandrą Gajewską i p. Anną Guziak. Przybliżając dzieciom tradycję tłustego czwartku p. Magda przedstawiła teatrzyk dla dzieci "Paczki i faworki u babci Honorki", a następnie zaprosiła na degustację faworków.
| .. WALENTYNKI W PRZEDSZKOLU ..
Dla przedszkolaków walentynki to okazja do wspólnej zabawy i pokazania jak dobrze i wesoło mogą ze sobą spędzać czas. Świętowanie rozpoczęliśmy od zabaw z sercami w roli głównej. Nie mogło zabraknąć zabaw o tematyce walentynkowej, tj. prace plastyczne, zabawy z balonami, a także słodkich niespodzianek. To był naprawdę "dzień zakochanych", a dzieci wychodząc z przedszkola zabierały wykonane własnoręcznie "walentynki" dla najbardziej ukochanych osób w rodzinie.
| .. DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU ..
12 lutego 2019 r. dzieci z grupy 1 gościły w przedszkolu swoje babcie i swoich dziadziusiów z okazji Święta Babci i Dziadka. Dla swoich gości dzieci pod kierunkiem wychowawczyń przygotowały krótką część artystyczną w postaci piosenek, tańca i wierszyków. Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, w przygotowanie których włożyły dużo pracy. Po części oficjalnej przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.
Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia i dziadek mają zawsze dla nich czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją ich dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Wnuczęta są dla nich radością życia. Dlatego dzieci z grupy 5 gościły swoje babcie i dziadków w dniu 13 lutego na uroczystości, aby podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie. Licznie przybyli babcie i dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. Dzieciaki pod okiem wychowawczyni p. Marioli Urbańczyk zaprezentowały wiersze, piosenki, tańce, a także pełną humoru scenkę "Dziadek, stołek i rosołek". Po występie dzieci obdarowały babcie - serduszkami, a dziadków - krawatami, wykonanymi na zajęciach. Następnie przedszkolaki zaprosiły swoje babcie i swoich dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. To były naprawdę wyjątkowe chwile, pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami. Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy zaangażowali się w uświetnienie tej uroczystości.
19 lutego dzieci z grupy 2 również zaprosiły swoje babcie i dziadków na uroczystość do przedszkola.
| .. KONKURS PLASTYCZNY "NAJPIĘKNIEJSZA CHOINKA" ..
W okresie przedświątecznym w naszym przedszkolu został zorganizowany konkurs plastyczny "Najpiękniejsza choinka", w którym udział wzięli chętni rodzice z trzech grup: grupa 1 - p. Marta Grzelczak z Franusiem, p. Ewa Becalik z Antosią; grupa 3 - p. Marta Węs z Hanią, p. Paweł Adamczyk z Emilką, p. Magdalena Janas z Angeliką; grupa 4 - p. Joanna Gajewska z Basią, p. Milena Jarczewska-Człapa z Borysem, p. Dorota Szajrych z Lenką. Wszystkie choinki były prześliczne, udekorowane we własnoręcznie przygotowane ozdoby przez rodziców i dzieci. Jury konkursowe w składzie: z-ca dyr. ZS-P w Dobrej - Danuta Zgolińska, kierownik Przedszkola - Marzenna Jeżyk oraz nauczyciel Magdalena Banasiak, postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników. Wręczenie nagród i dyplomów nastąpiło podczas balu karnawałowego przedszkolaków.
| .. CHOINKA NOWOROCZNA PRZEDSZKOLAKÓW ..
Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe.
1 lutego 2019 r. w sali gimnastycznej ZS-P odbyła się karnawałowa zabawa choinkowa przedszkolaków z udziałem wychowawczyń i rodziców. Wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój i zachęcał do zabawy. Dzieci przebrane w różnorodne kolorowe stroje wspaniale bawiły się, uczestnicząc we wspólnych zabawach, a skoczna muzyka zachęcała do tańca. W czasie balu dzieci mogły napić się soku oraz posilić słodkim poczęstunkiem.
| .. KONKURS KOLĘD I PIOSENEK ZIMOWYCH "ŚWIEĆ GWIAZDECZKO" ..
9 stycznia 2019 r. w Przedszkolu Samorządowym w Dobrej odbył się I Konkurs Kolęd i Piosenek Zimowych "Świeć Gwiazdeczko". Wzięło w nim udział 17 dzieci uczęszczających do dobrskiego Przedszkola. W trakcie konkursu można było usłyszeć tradycyjne kolędy w wykonaniu dzieci, którym na keyboardzie akompaniowała Aleksandra Gajewska. Oprócz kolęd dzieci śpiewały pastorałki i piosenki o zimie i Świętach Bożego Narodzenia. Występy oceniała komisja, w skład której weszły wychowawczynie wszystkich grup a także z-ca dyr. ZS-P w Dobrej - Danuta Zgolińska oraz Kierownik Przedszkola - Marzenna Jeżyk. Komisja najwyżej oceniła występy 4 dzieci: Filipa Nerka, Igi Graczyk, Filipa Krupińskiego i Oliwii Kustosz. Dzieci otrzymały nagrody. Pozostali uczestnicy dostali dyplomy oraz upominki za udział.
| .. JASEŁKA W PRZEDSZKOLU ..
3 stycznia 2019 r. dzieci z oddziałów 0 wraz z wychowawczyniami: p. Iwoną Śmieja i p. Grażyną Łukasik, przygotowały jasełka dla rodziców.
| .. SPOTKANIE OPŁATKOWE W PRZEDSZKOLU ..
Święta Bożego Narodzenia to przepiękne chwile oczekiwania na pierwszą wigilijną gwiazdkę na Narodzenie Maleńkiej Miłości, która niesie niepowtarzalną magię radości, ciepła i pokoju. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Także u nas nastał cudowny dla wszystkich czas. 21 grudnia 2018 r. w grupie 1 odbyło się spotkanie opłatkowe. Pani Magda w imieniu wszystkich obecnych pań złożyła dzieciom świąteczne życzenia, a następnie wszyscy podzielili się opłatkiem. Uczestnicy spotkania zaśpiewali wspólnie kolędę i zasiedli do świątecznie nakrytych stolików. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z grupy 1 oraz obecne w tym dniu dzieci z grupy 2 wraz z panią Olą, Magdą, Edytą i Agnieszką.
| .. ŚWIĄTECZNE WARSZTATY PLASTYCZNE ..
13 grudnia 2018 r. po południu przedszkolaki z grupy 1 ze swoimi rodzicami wzięły udział w świątecznych warsztatach plastycznych.
Pani Magda i pani Ola przygotowały różne materiały plastyczne, z których dzieci wraz z rodzicami wykonały piękne bombki, choinki oraz mikołaje. W wesołej atmosferze czas upłynął bardzo szybko, a wszystkie wykonane prace można było obejrzeć na wystawie w przedszkolu.
| .. WARSZTATY ŚWIĄTECZNE W MUZEUM ..
12 grudnia 2018 r. dzieci z grupy 5 wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. Mariolą Urbańczyk i p. Marzenną Jeżyk pojechały do Muzeum Miasta im. Józefa Mehoffera w Turku. Tam uczestniczyły w warsztatach bożonarodzeniowych. Każde dziecko dostało do dyspozycji styropianowy stożek, mnóstwo kolorowych wstążek i guzików. Wszyscy z zapałem przystąpili do pracy i niebawem styropianowe stożki zamieniły się w kolorowe choinki. Wykonanie choinki było pracochłonne i wymagało od dzieci dużego skupienia, jednakże efekt końcowy był znakomity. Warsztaty w Muzeum Miasta przygotowały panie: Katarzyna Kasprzak i Joanna Markiewicz. Dziękujemy!
| .. WIZYTA MIKOŁAJA W PRZEDSZKOLU ..
Wizyta św. Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne płaskie i przestrzenne, na których oczywiście króluje Mikołaj. Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały "mikołajowych" dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszego Przedszkola. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Przedszkolaki dzielnie zaśpiewały przygotowane piosenki, recytowały wiersze rozmawiały z Mikołajem i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent. Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniała pamiątką tego spotkania. Na koniec przedszkolaki w mikołajkowych czapkach zajadały się watą cukrową.
| .. SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM W GOSPODARSTWIE AGROTURYSTYCZNYM ..
6 grudnia 2018 r. dzieci z grupy 4, 0a i 0b na spotkanie ze św. Mikołajem udały się do gospodarstwa agroturystycznego p. Ewy Kaszczyk. Oczekując na gościa przedszkolaki przygotowały niespodzianki dla zwierząt, które są hodowane w tym gospodarstwie. Na początek ubrały choinkę, na której zawiesiły m.in. marchewki i jabłka. Potem udały się do stajni, gdzie poczęstowały konie, wcześniej zebranym suchym chlebem. Dla owiec i kóz było siano, dla ptaków ziarno. Następnie na przedszkolaków czekały niespodzianki: jazda na kucykach i dekorowanie pierniczków. Pani Ewa przygotowała dla dzieci poczęstunek i słodką niespodziankę. Wreszcie nadszedł moment tak oczekiwany przez dzieci - przybył św. Mikołaj z workiem prezentów. Przedszkolaki powitały go piosenką. Każde dziecko otrzymało od Mikołaja upominek. Czas spędzony w gospodarstwie przyniósł dzieciom wiele wrażeń i radości. Wizytę przygotowały wychowawczynie: Agata Dawid, Grażyna Łukasik, Iwona Śmieja.
| .. WIZYTA SIERŻANTA PYRKA W PRZEDSZKOLU ..
5 grudnia 2018 r. do przedszkola z wizytą przybyła p. policjantka, p. dzielnicowy, a wraz z nimi sierżant Pyrek. Do tej wizyty dzieci przygotowywały się poprzez zajęcia na temat zachowania bezpieczeństwa nie tylko w przedszkolu i w ogrodzie przedszkolnym, ale również w ruchu drogowym. Dzieci bardzo serdecznie powitały gości i z zainteresowaniem słuchały tego, co mówią. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pani policjantka przybliżyła dzieciom zasady bezpieczeństwa w domu i w przedszkolu oraz zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Opowiadała o postępowaniu dzieci w różnych sytuacjach, dając im możliwość oceny - czy zachowywały się dobrze, czy też niewłaściwie. Na pamiątkę spotkania przedszkolacy otrzymali pieczątki z wizerunkiem Pyrka. Dzieci podziękowały gościom za dobre rady i wręczyły upominki. Zaintrygowane obecnością Pyrka, który potrafił nawiązać z nimi świetny kontakt, zapamiętają zapewne wszystkie cenne uwagi i przestrogi wpływające na ich zachowanie w różnych sytuacjach.
| .. WIELKI MAŁY UŚMIECH W BOMBKOWYM NASTROJU ..
Wszyscy wiemy, że Święta Bożego Narodzenia to choinka, a jak choinka to bombki. 28 listopada 2018 r. przedszkolaki z grupy 5 wraz ze swoimi rodzicami odwiedzili Fabrykę Bombek "Bolglass" w Gnieźnie. Celem wycieczki było poznanie procesu wytwarzania i ozdabiania bombek choinkowych. Z wielkim zainteresowaniem wszyscy obserwowali wydmuchiwanie, posrebrzanie, suszenie, malowanie i pakowanie ozdób choinkowych. Ciekawym doświadczeniem były warsztaty, podczas których dzieci z rodzicami ozdabiały bombki brokatem. Każdy przedszkolak otrzymał bombkę ze swoim imieniem i bombki, które samodzielnie wykonał. Zakończeniem wycieczki był pobyt w McDonald's. Wyjazd zorganizowała wychowawczyni p. Mariola Urbańczyk.
| .. DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU ..
26 listopada 2018 r. dzieci z grupy 5 przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. "Pokochaj pluszowego misia" i "Jadą, jadą misie" to piosenki, które towarzyszyły dzieciom przez większość dnia w przedszkolu. Przedszkolaki wykonały prace plastyczną z wizerunkiem misia. Jednak największą radość sprawiła dzieciom wizyta Kubusia Puchatka, do którego każdy chciał się przytulić. Cała zabawa zakończyła się wspólnym poczęstunkiem - żelki i lubisie smakowały znakomicie. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości. Zabawy przygotowała wychowawczyni p. Mariola Urbańczyk.
Także 26 listopada przedszkolaki z grup 0a i 0b obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyniosło swojego ulubionego pluszowego misia, który towarzyszył im przez cały dzień. Przedszkolaki na początku wysłuchały krótkiej historii powstania tego święta, wierszy o misiach i fragmentu książki "Przygody Kubusia Puchatka". Najwięcej radości sprawiły dzieciom odwiedziny Pluszowego Misia, którego dzieci zaprosiły do wspólnej zabawy. Następnie przedszkolaki w grupach wykonały prace plastyczne, których tematem był miś. Na koniec dnia otrzymały dyplomy i medale "Przyjaciele misia". Obchody przygotowały wychowawczynie: p. Grażyna Łukasik i p. Iwona Śmieja.

Dzieci z grupy 2 z wychowawczynią Anną Guziak także uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każdy przedszkolak przyniósł swojego ulubionego pluszaka. Przybyły misie małe, duże, białe, brązowe, zielone … A każdy był piękny i wyjątkowy. Zabawę rozpoczęliśmy od przywitania dzieci z ich przyjaciółmi - misiami. Dzieci poznały historię święta, zapoznały się z wyglądem i trybem życia niedźwiedzi, słuchały wierszy i opowiadań o misiach; przypomnieliśmy sobie ulubionych bohaterów literackich takich jak: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek. Przedszkolaki, uczestniczyły w zabawach dydaktyczno-ruchowych, tanecznych, z radością opowiadały o swoich ukochanych przytulankach. Dzieci wykonały też pracę plastyczną z wizerunkiem misia. Na koniec na wszystkich "czekały" żelki miśki.

Światowy Dzień Pluszowego Misia przypada 25 listopada, ale dzieci z grupy 1 wraz ze swoimi paniami, p. Magdą i p. Olą święto to obchodziły przez kilka dni, w czasie których każdy maluch przynosił swojego pluszaka. W czasie zajęć dzieci poznały historię pluszowego misia, słuchały wierszy i opowiadań o misiu, poznały różne zabawy z misiem, rozwiązywały zagadki związane z misiami, które występują w bajkach oraz wykonywały różne prace plastyczne. Jednak największą atrakcją okazały się odwiedziny prawdziwego Kubusia Puchatka, z którym dzieci bawiły się przy piosence "Pokochaj pluszowego misia". Gość chętnie również pozował do zdjęć z wszystkimi przedszkolakami. Na zakończenie tego święta wszystkie dzieci otrzymały słodkości oraz dyplom Przyjaciela Misia.
| .. SPOTKANIE Z POLICJANTEM ..
13 listopada 2018 r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji w Dobrej. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant poinformował i zademonstrował dzieciom również, w jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa.
| .. ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA ..
Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia, który w tym roku przypadał na dzień 15 listopada, w naszym przedszkolu realizowane były zajęcia z profilaktyki antynikotynowej. Celem tych zajęć było promowanie zdrowego stylu życia oraz kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie. W grupach 6-latków wychowawczynie: p. Iwona Śmieja i p. Grażyna Łukasik, zapoznały dzieci z negatywnymi skutkami palenia poprzez pogadanki propagujące zdrowy styl życia, a także zajęcia plastyczne, na których dzieci przygotowały plakaty nawiązujące do Światowego Dnia Rzucania Palenia oraz wykonały kolorowankę "Zakaz palenia" Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie, którzy w tak aktywny sposób brali udział w zajęciach, będą świadomi zagrożeń, jakie wynikają z palenia papierosów i nie sięgną po nie w przyszłości, a tym samym postawią na zdrowie.
| .. TYDZIEŃ RADOŚCI DLA NIEPODLEGŁOŚCI ..
"Tydzień radości dla niepodległości" - pod takim hasłem przedszkolaki z ZS-P świętowały 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W dniu 8 listopada w przedszkolu odbyła się uroczysta akademia, która rozpoczęła się hymnem narodowym. Dzieci, nauczyciele, pracownicy przedszkola oraz zaproszeni goście odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Następnie najmłodsi zaprezentowali swój program artystyczny. Podziwiano wykonany przez dzieci taniec Krakowiak, wysłuchano wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej. Występy przedszkolaków zostały nagrodzone ogromnymi brawami. Dzień później, 9 listopada przedszkolaki wraz z uczniami ZS-P wzięły udział w Marszu Niepodległości. Maluchy z biało-czerwonymi chorągiewkami przeszły na skwer Jana Pawła II, by wspólnie o godz. 11.11 odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Dołączyły w ten sposobów do licznych szkół i przedszkoli w kraju, które dziś przystąpiły do ogólnopolskiej akcji bijemy "Rekord Niepodległości".
| .. ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA ..
10 października 2018 r. dzieci z grupy 0a i 0b udały się do Gospodarstwa Agroturystycznego "Lolek" w Ugorach. Celem wyjazdu były obchody Święta Pieczonego Ziemniaka, integracja przedszkolaków oraz pogłębianie zainteresowań przyrodniczych. Po przybyciu na miejsce 6-latki odbyły przejażdżkę bryczką, po czym udały się na spacer po gospodarstwie. Duże zainteresowanie wzbudziły konie, kózki, wietnamskie świnki, bażanty oraz kot, który dotrzymywał towarzystwa gościom. Kolejną atrakcją była jazda na kucykach oraz poszukiwanie ukrytych ziemniaków. Dla dzieci przygotowano również frytki, placki ziemniaczane, chipsy oraz sok. Przedszkolaki wróciły z wycieczki zmęczone, ale wesołe z dużą porcją niesamowitych wrażeń. Wszystkim uczestnikom wycieczki bardzo się podobało, a dzieci stwierdziły, że było super! Nad dziećmi czuwały panie: G. Łukasik, I. Śmieja, E. Becalik. Składamy podziękowanie Pani Ewie Kaszczyk za mile spędzony czas i zaangażowanie w przygotowanie święta.
29 października dzieci z grupy 2 wraz z wych. p. Anną Guziak także obchodziły Święto Pieczonego Ziemniaka.
| .. WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO KOMENDY POWIATOWEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ ..
9 października 2018 r. dzieci z grupy 0b wybrały się. do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku. Celem wycieczki było: zapoznanie z pracą strażaka, wzbogacenie wiedzy przedszkolaków na temat bezpiecznego zachowania się w domu i w przedszkolu, uświadomienie dzieciom przyczyn powstawania pożarów, przekazanie wiedzy jak postępować w obliczu niebezpieczeństwa.
W siedzibie straży dzieci zostały powitane przez strażaków pełniących dyżur, którzy czekali na nasz przyjazd. Już na początku strażacy zademonstrowali nam swą niebywałą sprawność zjeżdżając do nas po rurze, czy przebierając się błyskawicznie w strój bojowy. Podczas spotkania zwiedziliśmy garaże, w których poznaliśmy dokładnie wyposażenie strażackich samochodów. Wojtek Kaczmarek wziął udział w pokazie umieszczenia na noszach poszkodowanego wyniesionego z pożaru, czy wypadku. Dzieci mały również okazję obserwować wyjazd strażaków do prawdziwej akcji ratowniczej. W sali edukacyjnej "Ognik" przedszkolaki przymierzyły stroje strażackie, a także dowiedziały się, jak zachować się w razie pożaru. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i udały się w drogę powrotną do przedszkola.
W przedszkolu dzieliły się wrażeniami z odbytej wycieczki. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: G. Łukasik, E. Becalik.
| .. PRZEDSZKOLAKI W SALI ZABAW ..
28 września 2018 r. z okazji obchodów Dnia Przedszkolaka i Dnia Chłopaka dzieci z grupy 1 wraz ze swoimi rodzicami oraz p. Magdą i p. Edytą wybrały się na wycieczkę do sali zabaw "Sowa" w Turku. Dla niektórych przedszkolaków była to pierwsza podróż autokarem, dlatego wyjazd związany był z wieloma emocjami oraz oczekiwaniem na nowe przeżycia. W sali zabaw przedszkolaki mogły korzystać ze zjeżdżalni, labiryntów, basenów z piłkami, ścianki wspinaczkowej i wielu innych atrakcji. Była to okazja do aktywnego spożytkowania swojej energii, doskonalenia koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz integracji z koleżankami i kolegami. Wszystkie dzieci świetnie się bawiły.
Wycieczkę zorganizowała wychowawczyni p. Magdalena Banasiak.
| .. DZIEŃ PAPIESKI W PRZEDSZKOLU ..
Dzieci z grupy 1 wraz z wychowawcą p. Aleksandrą Gajewską i p. Edytą Matczak świętowały 18 Dzień Papieski, czyli 40. rocznicę wyboru Papieża Jana Pawła II. Dzieci samodzielnie wykonały piękne okolicznościowe kartki.
| .. DZIEŃ CHŁOPCA W PRZEDSZKOLU ..
25 września 2018 r. dzieci z grupy 0b wybrały się do Happy Centrum Kreatywnego Rozwoju w Turku. Wyjazd odbył się z okazji Dnia Chłopca. 6-latki bawiły się wspaniale uczestnicząc w takich zabawach jak: "Zdrowy Ząbek", "Bomba", "Pierdzioszek". Uczestniczyły też w "bitwie na poduszki" i przeciąganiu liny. Dla dzieci został przygotowany słodki poczęstunek oraz niespodzianka - wata cukrowa. Wizyta w Happy zakończyła się wspaniałą dyskoteką. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Grażyna Łukasik i Iwona Moksik. Dziewczynki z grupy 4 wraz z wychowawcą p. Agatą Dawid pamiętały o swoich kolegach i złożyły im życzenia oraz wręczyły skromne upominki.
| .. DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W HAPPY CENTRUM W TURKU ..
20 września 2018 r. przedszkolaki wybrały się do Happy Centrum Kreatywnego Rozwoju w Turku.
Wyjazd odbył się z okazji Dnia Przedszkolaka. Dzieci bawiły się wspaniale uczestnicząc w różnych zabawach. Uczestniczyły też w "bitwie na poduszki" i przeciąganiu liny. Dla dzieci został przygotowany słodki poczęstunek oraz niespodzianka - wata cukrowa. Wizyta w Happy zakończyła się wspaniałą dyskoteką.
| .. PIERWSZY DZIEŃ JESIENI ..
Dzieci z grupy 4 z ogromną radością powitały Panią Jesień, gromadząc w sali przedszkolnej wszystkie jej dary sadu, lasu, ogrodu i parku.
| .. NAUKA POSTĘPOWANIA W SYTUACJACH ZAGROŻENIA POŻAROWEGO ..
12 września 2018 r. dzieci z oddziału 0a wraz z opiekunkami p. Iwoną Śmieja i p. Marzenną Jeżyk uczestniczyli w zajęciach obejmujących teoretyczną i praktyczną naukę postępowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego. Zajęcia odbywały się w sali edukacyjnej "Ognik" Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku. Na zajęcia złożyły się filmiki edukacyjne, pogadanki, działania praktyczne w formie zabawy. Dzieci zobaczyły jak działają czujniki czadu i dymu, nauczyły się jak prawidłowo wezwać służby ratownicze. Mogły się ubrać w strój strażaków i wcielić się w ich role. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się wóz strażacki z sygnalizacją świetlną dla dzieci, "gorące drzwi" i "płonąca patelnia”. Każde dziecko otrzymało dyplom udziału w zajęciach.
| .. DZIEŃ KROPKI I DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA ..
Dzieci z grupy 3 i 4 odważnym krokiem weszły w nowy rok szkolny. Pochłonięci obowiązkami nie zapominają o przyjemnościach.
15 września 2018 r. uczestniczyły w zajęciach w ramach Światowego Dnia Kropki, zaraz po tym - 20 września świętowały Dzień Przedszkolaka. Wychowawcy grup p. Renata Błazełek i p. Agata Dawid uważają, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Nauka poprzez zabawę to jedno z głównych założeń wychowania przedszkolnego.
ARCHIWUM 2017/18
| .. DZIEŃ TATY W WESTERNLANDZIE ..
15 czerwca 2018 r. grupa 1 wraz ze swoimi rodzicami i wychowawczynią Mariolą Urbańczyk odbyła wspaniałą podróż do Westernlandu, Wioski Indiańskiej położonej w Józefowie (powiat Chocz). Wyjazd zorganizowany był z okazji zbliżającego się Dnia Ojca i udał się znakomicie. Mieliśmy piękną, słoneczną pogodę i bardzo dobre humory. Na miejscu czekało na dzieci i ich tatusiów wiele atrakcji m.in. pokonanie indiańskiego toru przeszkód, po którym dzieciom zostały nadane indiańskie imiona; rzut tomahawkiem, rzut kapeluszem na rogi bizona, rzut podkową. Za poszukiwanie złota dzieci otrzymały w nagrodę i na pamiątkę "złotą monetę". Wszystkim udało się wydoić dziką krowę. "W samo południe" zostały wykonane zdjęcia na stylizowanym liście gończym. Naszą wycieczkę zakończyliśmy wręczeniem tatusiom laurek wykonanych wcześniej w przedszkolu.
| .. WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO CERAMILANDII ..
13 czerwca 2018 r. przedszkolaki z grupy 2 i 3 wraz ze swoimi paniami (Marzenną Jeżyk, Anną Guziak, Kamilą Pawłowską i Agnieszką Kmiecik) wybrały się na wycieczkę autokarową do "Ceramilandii" w Lutomiersku. Dzieci miały zapewnione wiele atrakcji. Ogromny plac zabaw zaopatrzony był w dmuchańce, karuzelę, pociąg oraz tor przeszkód. Po zakończonej zabawie dzieci udały się do sali, w której zapoznały się z procesem przerabiania gliny w piękne ozdoby. Następnie zobaczyły w pomieszczeniu zwanym "wzorcownia" wykończone gliniane dzieła. Po części pokazowej, grupy uczestniczyły w warsztatach podczas których mogły ozdabiać gliniane figurki według własnego pomysłu. Wykonane prace zabrały ze sobą do domu. Zmęczone i zadowolone z apetytem zajadały obiad by nabrać sił na drogę powrotną.
| .. OTWARCIE NOWEGO PRZEDSZKOLA ..
8 czerwca 2018 r. odbyło się otwarcie nowego budynku Przedszkola Samorządowego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobrej.
Placówka będzie funkcjonować w pięknie odrestaurowanym dworze. Nowoczesny i zarazem zachowujący swoją oryginalność budynek, funkcjonalne salki dla maluchów, czyste i schludne wnętrze. To tylko niektóre z atutów. Uczestnicy wydarzenia najpierw spotkali się w hali sportowej. W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy z terenu powiatu tureckiego, rodzice oraz dzieci i młodzież. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia dyrektora ZS-P Marka Milczarka i przywitania zaproszonych gości. Następnie pani kierownik Marzenna Jeżyk opowiedziała o historii przedszkola.
W dalszej części dzieci zaprezentowały się w części artystycznej. O tym, jak wiele maluchy potrafią i czym mogą zaskoczyć, obecni przekonali się oglądając ich występy. Przed publicznością wystąpiły pszczółki, misie, a także prawdziwi Krakowiacy. Nie zabrakło również piosenek i tańca. Burmistrz Dobrej Andrzej Piątkowski w swoim przemówieniu wspomniał historię powstania budynku. Podziękował też wszystkim osobom zaangażowanym w tę inwestycję. W dalszej kolejności głos zabrali goście, którzy przekazali okolicznościowe listy gratulacyjne oraz prezenty.
Następnie wszyscy udali się przed obiekt przedszkola, gdzie dokonano przecięcia wstęgi oraz poświęcenia budynku. Rozciągniętą przed budynkiem wstęgę przecięli symbolicznie: burmistrz Dobrej - Andrzej Piątkowski, przewodniczący Rady Miejskiej Dobrej - Sebastian Gwizdalski, poseł Ryszard Bartosik, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego - Marek Milczarek, kierownik Przedszkola Samorządowego - Marzenna Jeżyk oraz reprezentantka przedszkolaków, Alicja Wojtasik. Na koniec wszyscy mieli okazję zwiedzać i podziwiać nowe sale, stołówkę, kuchnię i pozostałe pomieszczenia.
| .. DZIEŃ MATKI W HAPPY CENTRUM ..
25 maja 2018 r. dzieci z grupy 1 wraz ze swoimi mamami i wychowawczynią p. Mariolą Urbańczyk z okazji Dnia Matki pojechały do Happy Centrum Kreatywnego Rozwoju Dziecka w Turku. Była to okazja do aktywnego spędzenia czasu, który zapewniła wszystkim p. Emilia Górska. Najwięcej frajdy mamom i dzieciom sprawiła "bitwa na poduchy" i przeciąganie liny. Były też zabawy taneczne, zabawy w kole, budowanie domków z "patyków". Mamy mogły odpocząć przy kawie i ciasteczku, a dla dzieci była ulubiona wata cukrowa i inne słodycze. Nie zabrakło akcentu związanego z Dniem Matki, dzieci zaśpiewały piosenkę "Dla mamy" i wręczyły laurki przygotowane w przedszkolu.
| .. WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO HAPPY CENTRUM W TURKU ..
15 marca 2018 r. grupa 3 wraz z wychowawczynią p. Anną Guziak wybrała się na wycieczkę do Happy Centrum w Turku.
Oprócz samodzielnie tworzonych wiosennych kanapek była wspaniała zabawa i mnóstwo atrakcji. Najwięcej radości sprawiła dzieciom bitwa na poduchy i zamykanie w mydlanej bańce. Wiele pozytywnych emocji pojawiło się podczas przeciągania liny. Na koniec każdy zajadał wielką cukrową watę.
| .. CHOINKA NOWOROCZNA PRZEDSZKOLAKÓW ..
Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe.
12 stycznia 2018 r. w sali gimnastycznej ZS-P odbyła się karnawałowa zabawa choinkowa przedszkolaków z udziałem wychowawczyń i rodziców. Wszystkie dzieci już od rana były podekscytowane czekającą ich zabawą. Wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój i zachęcał do zabawy. Dzieci przebrane w różnorodne kolorowe stroje wspaniale bawiły się, uczestnicząc we wspólnych zabawach, a skoczna muzyka zachęcała do tańca. W czasie balu dzieci mogły napić się soku oraz posilić słodkim poczęstunkiem, natomiast rodzice mogli skorzystać z bufetu. Bal przedszkolaków prowadziły: p. Magdalena Banasiak i p. Anna Guziak.
| .. SPOTKANIE OPŁATKOWE U PRZEDSZKOLAKÓW ..
22 grudnia 2017 r. w grupie 2 i 3 przedszkolaków odbyło się przedświąteczne spotkanie opłatkowe.
| .. PRZEDŚWIĄTECZNE WARSZTATY PLASTYCZNE ..
12 grudnia 2017 r. w przedszkolu zorganizowane zostały warsztaty plastyczne dla rodziców i ich dzieci. Rodzice i dzieci z grup 1 i 3 wraz z wychowawczyniami p. Guziak i p. Marianną Urbańczyk, z zapałem wykonywali piękne ozdoby, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Był to naprawdę mile spędzony czas, podczas którego dzieci i rodzice wspólnie pracowali, jednocześnie świetnie się bawiąc. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie.
| .. PRZEDSZKOLAKI W KRAINIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA ..
8 grudnia 2017 r. z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia przedszkolaki udały się w magiczną podróż do Krainy Świętego Mikołaja w Kołacinku. Po przybyciu na miejsce zostaliśmy powitani przez elfa, który zaprosił nas do magicznej krainy bajek i baśni, gdzie mieszkają "Królowa Śniegu", "Jaś i Małgosia", "Calineczka", "Trzy świnki" i "Czerwony kapturek". Spacerując bajkową ścieżką, dotarliśmy do chaty Dziadka Mroza i domku Świętego Mikołaja, gdzie mieliśmy okazję poznać warunki, w jakich żyją ci dwaj panowie. Po bardzo sympatycznej rozmowie z Dziadkiem Mrozem, pospieszyliśmy na spotkanie z tym, dla którego wyruszyliśmy się w tak daleką podróż. Jak się okazało, Święty Mikołaj powiadomiony o naszej obecności, oczekiwał w Sali Tronowej, gdzie w asyście swoich pomocników przygotowywał dla dzieci świąteczne upominki.
W podziękowaniu za podarunki obdarowaliśmy ukochanego świętego piosenką i z uśmiechem na twarzy udaliśmy się na posiłek.
| .. ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU ..
W dzisiejszych czasach Andrzejki są świetnym pomysłem na wesołą zabawę przy muzyce i wróżbach. W grupach 1 i 3 wróżby andrzejkowe odbyły się 30 listopada. Atmosfera od samego rana była gorąca. Dzieci podekscytowane nie mogły doczekać się rozpoczęcia zabawy. Przedszkolaki mogły poznać swoją przyszłość, imię ukochanej/ukochanego i dowiedzieć się, co może zdarzyć się w ich życiu w dalekiej przyszłości. Nie mogło też zabraknąć wróżenia z butów. Kiedyś wróżbę ustawiania butów do drzwi stosowały niezamężne panny, chcąc dowiedzieć się, która z nich pierwsza wyjdzie za mąż. W czasie zabawy buty ustawiały chętne dzieci, świetnie się przy tym bawiąc. Wróżby były wielką atrakcją. Wiele radości sprawiły dzieciom także tańce. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię.
| .. DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA ..
24 listopada 2017 r. przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem - Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone, itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach: "Dwa malutkie misie", "Jadą, jadą misie". Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.
| .. ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA ..
16 listopada 2017 r. dzieci z grupy 0a i 0b włączyły się w tegoroczne obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia. Głównym celem przeprowadzonych zajęć w grupach było kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród przedszkolaków oraz uświadamianie dzieci o szkodliwości dymu papierosowego. W ramach zorganizowanych działań, przedszkolaki wysłuchały i obejrzały prezentację na temat szkodliwości dymu, wykonały prace plastyczne "zakaz palenia", a następnie wyruszyły na wycieczkę do miasta w poszukiwaniu źródeł dymu, niosąc w rękach zielone balony, na których umieszczone były hasła antytytoniowe. 20 listopada w ramach działań prozdrowotnych odbyło się również spotkanie z pielęgniarką szkolną p. Janiną Jafrą na temat szkodliwości palenia tytoniu przez osoby dorosłe.
| .. SPOTKANIE Z POLICJANTEM ..
15 listopada 2017 r. w grupie 0a i 0b odbyło się spotkanie z policjantem Komisariatu Policji w Dobrej. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant przypomniał, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant poinformował i zademonstrował dzieciom  również, w jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły panu policjantowi podziękowanie.
15 listopada także w grupie 1 i 3 odbyło się spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji w Dobrej. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczył, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant poinformował i zademonstrował dzieciom, w  jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły panu policjantowi podziękowanie.
| .. ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA ..
8 listopada 2017 r. w godzinach popołudniowych w grupie 0a odbyła się impreza, nie byle jaka, bo dzieci wraz z rodzicami obchodziły Święto Pieczonego Ziemniaka. Wychowawczyni p. Magdalena Banasiak przygotowała wiele ziemniaczanych zabaw i konkursów, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Po wesołej zabawie wszyscy zasiedli do ziemniaczanej uczty, na której nie zabrakło ziemniaków w mundurkach, placków ziemniaczanych oraz frytek. Wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył niezapomnianych wrażeń.
| .. CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM ..
Głośne czytanie dzieciom bajek buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem. Dzieci z grupy 0a codziennie słuchają różnych bajek czytanych przez nauczycielkę. W akcję "Cała Polska czyta dzieciom" włączyli się również chętni rodzice oraz inne zaproszone osoby. Wśród rodziców dotychczas bajki czytali: p. Andrzej Ignaczak - tata Julity, p. Agnieszka Wojtasik - mama Alicji, p. Wioletta Dzikowska - mama Wiktora, p. Joanna Dróżdż - mama Nikoli oraz zaproszeni goście: ks. Rafał Kędzierski - proboszcz parafii p.w. Św. Mikołaja z Miłkowic i kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa p. Tadeusz Gebler. W akcję czytania dzieciom włączyły się również koledzy i koleżanki z klasy trzeciej.
| .. PRZEDSZKOLAKI W SCHRONISKU DLA ZWIERZĄT ..
Przedszkolaki z grupy 1, 2 i 3 wraz z wychowawczyniami (A.G., M.U., E.K.) odwiedziły schronisko dla zwierząt w Turku. Przekazały karmę dla psów i kotów, kocyki i ręczniki, które pochodziły ze zbiórki, która odbyła się na terenie przedszkola. Dzieci miały możliwość obejrzeć przebywające w schronisku zwierzęta. Pracownik schroniska opowiedział, w jaki sposób dostają się tam zwierzęta i o możliwości adopcji pieska czy kotka. Celem wycieczki było uwrażliwienie dzieci na krzywdę zwierząt. Jednym słowem wizyta w schronisku przyniosła oczekiwany rezultat i sprawiła wiele radości maluchom.
| .. CHWILE ZADUMY - SPACER PRZEDSZKOLAKÓW NA POBLISKI CMENTARZ ..
Okres przed Świętem Zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas oraz czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz parafialny. Przedszkolaki z grupy 1, 2 i 3 wraz ze swoimi wychowawczyniami (A.G., M.J., K.K.) wybrały się na jesienny spacer, podczas którego odwiedziły groby żołnierzy poległych w czasie wojny, pracowników przedszkola i księdza proboszcza. Dzieci zapaliły znicze oraz pomodliły się w intencji zmarłych. Wszyscy spędzili czas na cmentarzu w atmosferze ciszy i skupienia.
| .. WYJAZD PRZEDSZKOLAKÓW DO FABRYKI WRAŻEŃ W KONINIE ..
26 października 2017 r. dzieci z grupy 1 wraz z wychowawczynią p. Mariolą Urbańczyk i p. Barbarą Piotrowską-Torzewską odwiedziły miejsce zabaw dające możliwość doskonalenia umiejętności ruchowych, czyli Fabrykę Wrażeń w Koninie. Przedszkolaki bawiły się w pomieszczeniu, w którym znajdowały się baseny z piłeczkami, podwieszane mosty, trampolina, ruchome przejścia, małpi gaj, armatki oraz kolorowe zjeżdżalnie. Celem wyjazdu było rozwijanie potrzeby aktywnego spędzania czasu, stwarzanie możliwości zetknięcia się z różnorodnością sprzętu zabawkowego, integracja dzieci oraz zapoznanie z normami i zasadami wspólnej i bezpiecznej zabawy. Zabawy sprawiły dzieciom wiele radości oraz były okazją do rozwijania sprawności fizycznej przedszkolaków.
| .. DZIEŃ CHŁOPCA ..
29 września 2017 r. w grupie 0a obchodzony był Dzień Chłopaka. Nie był to dzień łatwy dla naszych chłopców, ponieważ musieli oni wykazać się wieloma umiejętnościami, np. wiedzą czy zręcznością. Za każde wykonane zadanie chłopcy nagradzani byli gromkimi brawami. Dzień ten upłynął wszystkim w miłej i radosnej atmosferze. Chłopcy otrzymali laurki z życzeniami od swoich pań i koleżanek oraz piękne upominki ufundowane przez rodziców. Po licznych konkursach, zabawach i tańcach czekał na wszystkich poczęstunek w postaci pizzy i słodkości. Uroczystość przygotowała i prowadziła wychowawczyni p. Magdalena Banasiak.
2 października 2017 r. również dzieci z grupy 3 obchodziły Dzień Chłopca w Happy Centrum w Turku. To nietypowe spotkanie rozpoczęło się powitaniem dzieci i szybkim przejściem do zabaw rozwijających w sposób kreatywny. Po zabawach ruchowych przyszedł czas na "Interaktywną podłogę". Ogromne zdziwienie zapanowało na twarzach dzieci, kiedy panie prowadzące spotkanie uruchomiły podłogę na której można było grać, rozwijając jednocześnie zmysł wzroku, słuchu i dotyku. Po "wojnie poduszkowej" był słodki poczęstunek i wata cukrowa.
| .. WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO LASU ..
27 września 2017 r. korzystając ze sprzyjającej, słonecznej pogody, dzieci z grupy 1, 2 i 3 wraz ze swoimi paniami (A.G., E.K., M.U.) wybrały się autobusem szkolnym na wycieczkę do lasu. Wiele radości sprawiły wszystkim wędrówki po leśnych ścieżkach. Dzieci z zainteresowaniem obserwowały otaczającą przyrodę oraz gromadziły do koszyków dary lasu, które po powrocie do przedszkola umieszczone zostały w kącikach przyrody.
20 października 2017 r. również dzieci z grup 0a i 0b wraz ze swoimi paniami wybrały się na wycieczkę do lasu. Poznawały leśną przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Obserwowały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Zaopatrzone w lupy dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały "skarby", które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście (tylko te, które same spadły z drzewa), szyszki, żołędzie oraz gałązki drzew iglastych, które zostały połamane przez silny wiatr. Pobyt w lesie i możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą sprawił wszystkim wiele radości, a także wzbogacił ich wiedzę na temat środowiska naturalnego i konieczności jego ochrony. Wycieczka do lasu była okazją do rozbudzania zainteresowań otaczającą przyrodą oraz aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
| .. DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA ..
20 września 2017 r. w naszym przedszkolu obchodzony był Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W tym dniu dzieci z grupy 3 uczestniczyły we wspólnej zabawie, konkursach i grach zespołowych. Nie zabrakło uśmiechu i radości oraz słodkiego poczęstunku. Było wesoło i kolorowo. Przedszkolaki przypomniały sobie również o swoich prawach - tak ważnych w życiu każdego człowieka, a także o obowiązkach, czyli kodeksie dobrego zachowania się. Na zakończenie pani A.G. złożyła dzieciom życzenia i wręczyła każdemu dziecku Dyplom przedszkolaka.
20 września 2017 r. również dzieci z grupy 0a świętowały Dzień Przedszkola. Pod czujnym okiem swoich pań dzieci brały udział w różnych zabawach i tańcach, które przygotowała wychowawczyni p. Magdalena Banasiak. Po wspaniałej zabawie dzieci zasiadły do słodkiego poczęstunku, przygotowanego przez swoich rodziców. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały od swoich pań życzenia i upominki. Dzień przedszkolaka upłynął w miłej i radosnej atmosferze.
| .. DZIEŃ KROPKI ..
15 września 2017 r. przedszkolaki z grupy 0a obchodziły Dzień Kropki. Dzieci z wielkim zaangażowaniem oglądały film o przygodach sympatycznej dziewczynki o imieniu Vashti, jej kropce i odkrytym talencie malarskim. O tym, jak Vashti z początku nieśmiała, bez wiary we własne siły, motywowała do działania innych. Film, który dzieci obejrzały, stał się inspiracją do działań w naszej grupie. Rodzice w tym dniu zadbali o kropkowy strój dla swoich pociech, a dzieci pod czujnym okiem wychowawczyni p. Magdaleny Banasiak stworzyły piękne prace plastyczne, malując farbami oraz tworząc obrazy z kolorowych kół. Dzień Kropki wprowadził wiele radości i zabawy.
Wróć do spisu treści