BIBLIOTEKA - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej

NAUCZYCIEL BIBLIOTEKARZ
mgr Lilla Bartosik

Biblioteka czynna od poniedziałku do piątku

• Biblioteka jest miejscem, w którym uczeń ma możliwość w różnoodny sposób przyswajać sobie wiedzę, rozwijać i pogłębiać własne zainteresowania i umiejętności, zaspokajać ciekawość, przyjemnie spędzać czas. Istotną funkcją biblioteki jest przygotowanie uczniów do korzystania z różnych źródeł informacji przydatnych w edukacji.
  • Pomaga uczniom w wyborze książki, uczy korzystania z księgozbioru, wdraża do korzystania z różnych źródeł informacji, kształtuje umiejętności samodzielnego szukania materiałów i informacji w oparciu o warsztat informacyjny biblioteki.
  • Prowadzi zajęcia biblioteczne dla uczniów - realizuje zajęcia z zakresu ścieżki czytelniczej oraz medialnej.
  • Wzbogaca księgozbiór biblioteczny o nowe pozycje książkowe.
  • Organizuje konkursy czytelnicze.
  • Kontynuuje prenumeratę czasopism pedagogicznych, młodzieżowych i dziecięcych.
  • Prowadzi gazetkę informacyjną biblioteki, zawierającą ogłoszenia, konkursy, ciekawostki literackie.
  • Gromadzi materiały związane z patronem szkoły.
  • Przekazuje wychowawcom wykazy czytelnictwa uczniów ich klas.

Księgozbiór biblioteki obejmuje: lektury, podręczniki, książki popularno-naukowe, literaturę dla dzieci i młodzieży, słowniki, atlasy, encyklopedie, leksykony, przewodniki, programy nauczania, przewodniki metodyczne, poradniki dla wychowawców, rodziców, słowniki, encyklopedie multimedialne, itp.

Znajduje się tutaj również duży zbiór scenariuszy na uroczystości szkolne, a także pozycje, z których mogą korzystać wychowawcy i rodzice. Są tu książki poświęcone problemom wychowawczym dzieci i młodzieży, przeciwdziałaniu alkoholizmowi, narkomanii, przemocy, itp. Dostępne są poradniki dotyczące wspomagania rozwoju oraz pracy z dziećmi.

W bibliotece znajduje się kolorowe ksero, z którego mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i rodzice.