2013-2014 - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej

Przejdź do treści

2013-2014

ARCHIWUM


<> .. SZKOLNY KONKURS WIEDZY "OMNIBUSEK"
24 czerwca 2014 r. odbyło się uroczyste podsumowanie I Szkolnego Konkursu Wiedzy "OMNIBUSEK" dla klas 1-3 SP.
Konkurs został przygotowany przez p. Małgorzatę Błażełek i p. Marzenę Sobieracką, a wzięło w nim udział 43 uczniów ze SP w Dobrej i Piekarach.
Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu składającego się z 15 zadań z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej.
Laureatami zostali uczniowie: klasa 1 - ex aequo Martyna Wesołowska (kl. 1b) - opiekun p. M. Sobieracka, Karolina Kędzierska (kl. 1 z Piekar) - opiekun p. A Kotas; klasa 2 - Konrad Kwiatkowski (kl. 2a) - opiekun p. G. Łukasik; klasa 3 - Igor Kustosz (kl. 3a) - opiekun p. A. Maciejewska.
Przyznano także wyróżnienia: Martynie Milczarek (kl. 1b), Darii Górnej, Julii Kaczewiak (kl. 2b), Wiktorowi Geblerowi (kl. 3b).
Rozdanie nagród zostało uświetnione przez koncert dzieci klas młodszych, które zaśpiewały swoje ulubione piosenki.
Dziękujemy uczestnikom, gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

17 czerwca 2014 r. w szkole odbyło się podsumowanie gimnazjalnych projektów edukacyjnych, przygotowanych przez klasy 2 gimnazjum. Uczniowie od kilku miesięcy pracowali w zespołach nad podjętymi zadaniami. Pomocą służyli im wychowawcy, nauczyciele, a nawet rodzice. W wyniku działań powstały filmy, albumy, prezentacje multimedialne, gazetki, itp. Publiczna prezentacja rezultatów prac w obecności dyrekcji szkoły, nauczycieli oraz uczniów gimnazjum, stanowiła ich punkt kulminacyjny.

W dniach 9-13 czerwca 2014 r. uczniowie klas 1 gimnazjum wraz z opiekunami: p. Iwoną Krawczyk, p. Dorotą Górską, p. Magdaleną Bartosik i p. Ewą Czerwińską przebywali na zielonej szkole w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Uczniowie w czasie pięciodniowego pobytu poznali urokliwe zakątki Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, podczas pieszych wycieczek górskich na Babią Górę oraz szlakiem Czantoria Beskidek-Soszów Wielki. Zwiedzili galerię koronek w Koniakowie, chatę Kawuloka w Istebnej, gdzie uczestniczyli we wspaniałej lekcji historii i tradycji regionalnej.
W Wiśle, miejscowości w której mieszkali, odwiedzili galerię trofeów Adama Małysza oraz skocznię narciarską w Wiśle-Malince. Dużo wrażeń dostarczyły przejazdy kolejką linową na Czantorię, w Międzybrodziu Żywieckim wjazd na Górę Żar, skąd roztaczała się panorama na Jezioro Żywieckie oraz wjazd koleją gondolową na Szyndzielnię i zjazd do Bielska Białej - urokliwego miasta zwanego "Małym Wiedniem".
Ta wspaniała przygoda i lekcja w terenie niestety szybko dobiegła końca, na szczęście pozostały zdjęcia.

<> .. II MIEJSCE W REGIONALNYM KONKURSIE MATEMATYCZNYM "CZAS NA SZÓSTKĘ"
16 czerwca 2014 r. w Gimnazjum nr 1 w Turku odbył się finał XI Regionalnego Konkursu Matematycznego "Czas na szóstkę".
Konkurs obejmował klasy 1 i 2 gimnazjum oraz 6 szkoły podstawowej.
Uczennica Kinga Jesionek (kl. 6b SP) zajęła II miejsce. Opiekun: p. Dorota Górska.
Uczniowie: Szymon Michalak (kl. 1a G) oraz Mateusz Milczarek (kl. 2b G) zdobyli wyróżnienia. Opiekun: p. Iwona Krawczyk.

<> .. UDZIAŁ UCZNIÓW W OGÓLNOPOLSKICH KONKURSACH
Uczniowie ZS-P w Dobrej wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur 2014".
Wynik bardzo dobry uzyskali: Igor Kustosz (kl. 3a SP) - opiekun: p. A. Maciejewska; Szymon Michalak (kl. 1b G), Jakub Pietruszewski (kl. 2b G), Martyna Maciejewska (kl. 3c G) - opiekun: p. I. Krawczyk. Wyróżnienia otrzymali: Oliwia Dulin (kl. 2 w Piekarach) - opiekun: p. E. Kubiak; Piotr Włodarski (kl. 2b SP), Mateusz Ćwiek (kl. 4a SP), Wiktor Kustosz (kl. 4b SP), Ewa Stasiak (kl. 5b SP), Jakub Gajewski (kl. 5b SP) - opiekun: p. E. Szczepańska; Mateusz Milczarek (kl. 2b G) - opiekun: p. I. Krawczyk
W Międzynarodowym Konkursie Języka Angielskiego "FOX" Martyna Maciejewska (kl. 3c G) uzyskała wynik dobry.
<> .. WYCIECZKA DO WIOSKI INDIAŃSKIEJ UCZNIÓW KLAS 1
5 czerwca 2014 r. klasy 1 SP wraz z wychowawczyniami: p. Jolantą Piekarską i p. Marzeną Sobieracką, wyjechały na wycieczkę do Westernlandu do Józefowa k. Chocza. Jest tam wioska indiańska oraz miasteczko Loredo Town. Pogoda nam sprzyjała. Po przyjeździe na miejsce zaprowadzono nas do szeryfa miasteczka, który określił zasady pobytu. Następnie rozpoczęliśmy wędrówkę po wiosce, która miała charakter edukacyjno-rekreacyjny. W formie zabawy przenieśliśmy się w świat dzikiego zachodu minionej epoki. Oglądaliśmy oryginalne Tipi, totemy, podziwialiśmy oryginalne stroje Indian, zwiedziliśmy obozowisko traperów i poszukiwaczy złota. Tańczyliśmy przy ognisku z Indianami, płukaliśmy złoto, pokonaliśmy indiański tor przeszkód, gdzie przeszliśmy przez most Irokezów, równoważnię Szoszonów, belkę Apaczów i kanion z przeszkodami. Nadano nam indiańskie imiona. Była to fajna przygoda.

<> .. NAGRODA GRAND PRIX W FESTIWALU PIOSENKI DZIECIĘCEJ
4 czerwca 2014 r. w Szkole Podstawowej w Kunach odbył się powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej "Puchatek". Uczennica z kl. 1b SP - Martyna Milczarek, wyśpiewała nagrodę Grand Prix w kategorii 5-7 lat. Martyna zaśpiewała piosenkę z repertuaru programu klasy 1 "Baju, baj, książeczko". Gratulujemy!

2 czerwca 2014 r. w szkole gościliśmy Marka Tomalika, podróżnika, dziennikarza National Geographic, autora setek publikacji o tematyce podróżniczej. To miłośnik i znawca Australii. Organizator i kierownik wypraw - m.in. wyprawa Australia Zachodnia 2002 nagrodzona prestiżowym Kolosem, Śladami Strzeleckiego 2004 - wyróżnienie Kolosy. Od 2001 r. prowadzi Klub Podróżnika - Shackleton (w Teatrze Witkacego w Zakopanem). Pomysłodawca i współorganizator odbywającego się od 2003 r. Festiwalu Podróżników 3 Żywioły w Krakowie. Członek Kapituły Travelerów - nagrody przyznawanej przez National Geographic. Na koncie ma wiele wystaw fotograficznych i prezentacji w kraju i za granicą. Przez 15 lat współautor programu "Globtroter" na antenie Radia Kraków. Jest autorem i współautorem siedmiu książek, które ukazały się nakładem National Geographic i Wydawnictwa Pascal. Przemierzył Australię, Singapur, Malezję, Tajlandię, Birmę, Laos, Indie, Nepal, Syberię (J. Bajkał), Laponię, Egipt, Syrię, Liban, Algierię, Brazylię, Meksyk, Peru, Boliwię i kraje Europy.
Podczas spotkania p. Tomalik opowiedział o swojej wyprawie australijskimi śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego - słynnego polskiego podróżnika. Wyprawa prowadziła z Perth w Australii Zachodniej najsłynniejszymi pustynnymi szlakami, wprost pod Górę Kościuszki - najwyższy szczyt Australii. W dwa miesiące uczestnicy przejechali ok. 20 000 km, z czego ok. 10 000 km bezdrożami - przez większość miejsc o nazwach geograficznych związanych z nazwiskiem Strzeleckiego, a także tzw. południową trasą badań i odkryć polskiego podróżnika. Uczestnicy podróżowali w skrajnych temperaturach - od wysokich, sięgających +50 st.C do kilku poniżej zera. Wyprawa otrzymała wyróżnienie w prestiżowym konkursie i nagrodzona obszernymi publikacjami w National Geographic.

<> .. MARZENIA O WSPÓLNYM WYJEŹDZIE SPEŁNIŁY SIĘ ... ZIELONA SZKOŁA W ŁEBIE
Nasze plany o wspólnym wyjeździe zaczęliśmy snuć we wrześniu 2013 r. Wówczas okazało się, że klasa 6a wygrała ogólnopolski konkurs plastyczny i otrzymała nagrodę w wysokości 5000 zł, z przeznaczeniem na wycieczkę szkolną. Najpierw myśleliśmy o 3-dniowym pobycie na Mazurach, ale w marcu 2014 r. pojawiła się szansa na spędzenie pięciu dni w na zielonej szkole w Łebie. Całkowity koszt wyprawy wynosił 420 zł. Wychowawczyni kl. 6a p. Barbara Bartosik zebrała grupę 44 osób z klas 4-6. Ostatecznie 16 jej wychowanków pokrywało 1/3 kosztów, pozostali uczestnicy całość. Po wielu tygodniach przygotowań, dopełnieniu wszelkich formalności z biurem turystycznym "Alicja", 26 maja wyruszyliśmy do Łeby. Mieliśmy nadzieję na piękną pogodę, okazało się jednak, iż tylko w poniedziałek świeciło słońce, co pozwoliło nam powitać morze w strojach kąpielowych. 27 maja odwiedziliśmy park dinozaurów i dom strachów. Okazale prezentujące się zwierzęta wzbudziły zachwyt, zaś strachy wiele nieoczekiwanych wrażeń. Popołudnie spędziliśmy na rywalizacji sportowej i dyskotece. Kolejny dzień wędrowaliśmy w otoczeniu wspaniałej przyrody wzdłuż jeziora Łebsko na ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. Ponieważ wiał wiatr, uczniowie mieli niepowtarzalną okazję nie tylko je zobaczyć, ale zaobserwować proces ich tworzenia i przenoszenia. Uniesiony piasek, z naszych dłoni szybko usuwały gwałtowne podmuchy. Część drogi powrotnej pokonaliśmy plażą, co pozwoliło nam podziwiać morze ze wzburzonymi falami. Całe popołudnie spędziliśmy na atrakcyjnych zajęciach. Dzieci rozbudzały swoją wyobraźnię pisząc opowiadania, wiersze, wykonując plakaty zachęcające do odwiedzania Parku, przygotowując kreacje dla swoich koleżanek i kolegów na konkurs miss i mister "zielonej szkoły". Całość swoich wysiłków zaprezentowali przed komisją: kierownik p. Barbara Bartosik, p. Danuta Baranowska, p. Jolanta Janicka, p. Ewa Szczepańska. W kolejnym dniu uczniowie odwiedzili labirynt, a podczas nimacji poznawali kulturę i zwyczaje ziemi kaszubskiej. Po obiedzie oglądali port rybacki oraz marinę. Zdobytą wiedzą na wyjeździe zaprezentowali w przeprowadzonym konkursie wiedzowym, za co otrzymali również pamiątkowe dyplomy i nagrody. Dzień zakończyliśmy przy ognisku uświetnionym nie tylko smacznymi kiełbaskami, ale także tańcami na powietrzu. Nadszedł dzień pożegnania morza, znaleźliśmy się na plaży, nawet słońce okazało się łaskawe, więc dzieci mogły nie tylko rozmarzyć się mocząc nogi w zimnej wodzie, ale poleżeć na piasku i pofiglować. W czasie pobytu nie brakowało humorystycznych sytuacji, rozbawiających wszystkich do łez. W drodze powrotnej pojawiły się problemy ze zrealizowaniem ostatniego, jak się okazało, bardzo ważnego punktu programu, wizyty w McDonald's. Ostatecznie udało się zjeść upragnioną kolację. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do swoich domów, kończąc podróż w piątkowy wieczór 30 maja.
30 maja 2014 r. w szkole odbył się Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Harmonogram imprezy był bardzo atrakcyjny: występy artystyczne na scenie, konkurencje rodzinne, malowanie na bruku, malowanie twarzy, karuzela, ściana wspinaczkowa, zjeżdżalnia, zamek dmuchany, rodeo, trampolina, grochówka i żurek, kiełbaski z grilla, lody, wata cukrowa, popcorn.
Na orliku odbyły się rozgrywki w piłkę nożną chłopców oraz piłkę koszykową dziewcząt. Na zakończenie podsumowano wyniki konkursów i wręczono nagrody.

<> .. UDZIAŁ W ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY
26 maja 2014 r. ponad 70 gimnazjalistów naszej szkoły uczestniczyło w spotkaniu z peregrynującymi po diecezji włocławskiej symbolami Światowego Dnia Młodzieży. Papieski Krzyż oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani dotarła do Kaczek w godzinach rannych. W spotkaniu uczestniczyło łącznie ponad 1000 uczniów z terenu powiatu tureckiego. Nie zabrakło również samorządowców oraz burmistrza. Przybył także poseł na Sejm RP - Zbigniew Dolata.
Uczniami opiekowali się: ks. Szymon Lewandowski oraz nauczyciele: p. Adrianna Estemberg, p. Edyta Górska oraz p. Paweł Janicki. Obecny był także Dyrektor Szkoły p. Marek Milczarek, który wraz z pozostałymi przedstawicielami władz samorządowych uczestniczył w Drodze Krzyżowej, podejmując Krzyż na pierwszej Stacji. Uroczystość rozpoczęła się krótkim przemówieniem Starosty Powiatu - p. Zbigniewa Bartosika. Przybliżył on historię Światowych Dni Młodzieży. W Eucharystii licznie uczestniczyli także chorzy oraz niepełnosprawni. Uroczystość zakończyła się w budynku ZSR w Kaczkach Średnich.

<> .. POWIATOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY "KAPLICZKI MARYJNE I MIEJSCA SAKRALNE W POWIECIE TURECKIM 2014"
Uczennice gimnazjum: Weronika Stasiak, Nikola Mielcarek, Sylwia Owczarek i Renata Warych, wzięły udział w IV Powiatowym Konkursie Fotograficznym "Kapliczki Maryjne i Miejsca Sakralne w Powiecie Tureckim 2014". W konkursie udział wzięło 95 prac ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a finał konkursu odbył się 31 maja w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Obrzębinie. Organizatorem konkursu był Przewodniczący Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia "CIVITAS CHRISTIANA" w Turku Maciej Konieczny. Honorowy patronat objęli: Biskup Wiesław Alojzy Mering, Starosta Turecki Zbigniew Bartosik, Burmistrz Miasta Turek Zdzisław Czapla i wójt gminy Przykona Mirosław Broniszewski. Opiekunem był p. Dariusz Piestrzyński.

27 maja 2014 r. w Lesznie odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski w Indywidualnej Lekkiej Atletyce Dziewcząt i Chłopców Szkół Gimnazjalnych. Uczennica gimnazjum Julia Gebler zajęła VI miejsce w biegu na 300 m, osiągając czas 44.32 s., który jest jej nowym rekordem życiowym, a zarazem bardzo dobrym rezultatem. Uczennica klasy 1 gimnazjum rywalizowała z uczennicami klas 2 i 3.
Opiekunem uczennicy jest p. Jolanta Świerczyńska. Gratulujemy i życzymy dalszych rekordów.

<> .. DZIEŃ MAMY
26 maja 2014 r. pamiętaliśmy o święcie naszych Mam. Z tej okazji, uczniowie klas 2 pod opieką p. Grażyny Łukasik i p. Małgorzaty Błażełek, przygotowali program artystyczny. Szczególny charakter uroczystości podkreślały odświętne stroje małych artystów oraz majowa dekoracja sceny.
Podziękowania i wyrazy miłości dla Mam wyrażały wiersze i piosenki, które wzruszały nie tylko gości, ale i samych wykonawców. Miłą niespodzianką był pokaz mody, zaprezentowany przez "nietypowe" modelki. Przebrani chłopcy przedstawili stroje dla mam na różne okazje: do pracy, na siłownię, na plażę, do domu i na bal.
Kulminacyjnym punktem występu była inscenizacja wiersza Juliana Tuwima pt. "Rzepka". Gra aktorska, kostiumy i muzyka bardzo spodobały się widowni, o czym świadczyły salwy śmiechu i gromkie brawa towarzyszące całej prezentacji. Po wspólnym odśpiewaniu finałowej piosenki dzieci wręczyły wzruszonym mamom samodzielnie wykonane laurki. Później był czas na słodkie "co nieco".

Uczennice gimnazjum: Sylwia Pajor, Weronika Stasiak, Karolina Idzik, Ewelina Owczarek i Paulina Młotkiewicz, zajęły IV miejsce w X Powiatowym Konkursie Ekologicznym pod hasłem "Z ekologią na Ty". Konkurs odbył się 22 maja w Gimnazjum nr 2 w Turku.
Konkurs obejmował 4 zadania: 1) przygotowanie prezentacji multimedialnej lub filmu pod hasłem "Natura w domu i ogrodzie", 2) inscenizacja, opowiadania, wiersz, skecz, piosenk lub montaż słowno-muzyczny, 3) warsztaty ekologiczne, 4) konkurs wiedzowy z zakresu przedmiotów przyrodniczych.
Ekologiczna rywalizacja to nie wszystko, młodzież miała również możliwość wysłuchać wykładu przedstawiciela firmy "Bioword" - p. Sławomira Gacka, na temat wykorzystywania przez człowieka efektywnych mikroorganizmów.
Celem konkursu było: rozwijanie zainteresowań naukami przyrodniczymi, wykorzystanie zdobytej wiedzy w życiu codziennym, uświadomienie znaczenia środowiska naturalnego dla człowieka oraz dostrzeganie korelacji między przedmiotami przyrodniczymi.
Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe, a szkoła sadzonki drzewek po posadzenia. Opiekunem zespołu był p. Dariusz Piestrzyński.
21 maja 2014 r. wczesnym rankiem wyruszyliśmy na trzydniową wycieczkę trasą Oświęcim - Zakopane - Kraków. Wspólnie z paniami: Adrianną Estemberg, Edytą Górską, Iwoną Krawczyk i Anną Szczecińską udaliśmy się na podbój Małopolski.
Wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzania obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Było to ogromne przeżycie i niezapomniana lekcja historii. Z lekcji języka polskiego wiedzieliśmy, jaki los spotkał wszystkie osoby, które tam trafiły, jednak bezpośredni kontakt z rzeczywistością, wywarł na nas ogromne wrażenie. Następnie przejechaliśmy do drugiego obozu, który znajduje się w Brzezince. Tam również mieliśmy okazję zobaczyć, w jakich warunkach żyli ludzie oraz ilu ich zginęło. Po trzech godzinach zwiedzania, wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w kierunku Wadowic. W miejscu narodzin naszego wielkiego rodaka papieża świętego Jana Pawła II, zwiedziliśmy ważne miejsca związane z Jego osobą. Wizytę w Wadowicach zakończyliśmy degustacją kremówek, które tak uwielbiał Ojciec Święty.
Następnego ranka obudziło nas słońce, którego promyki wpadały wprost do naszych pokoi. Po śniadaniu ruszyliśmy zwiedzać Zakopane. Mimo upału, wszyscy chętnie pokonywali obraną trasę i z zachwytem słuchali opowieści pani przewodnik. Swoją podróż rozpoczęliśmy od obejrzenia Zespołu Skoczni Narciarskich. Niebywałą atrakcję stanowił dla nas wjazd na Wielką Krokiew. Kolejnym punktem naszego zwiedzania była wizyta w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Wiele radości sprawił nam wjazd wyciągiem na Gubałówkę i możliwość pospacerowania po słynnych Krupówkach. Mimo zmęczenia, po powrocie do ośrodka zorganizowaliśmy dyskotekę, podczas której wszyscy doskonale się bawili.
Kolejnego dnia, zaraz po zjedzeniu śniadania, ruszyliśmy w stronę Krakowa. Po spotkaniu z p. przewodnikiem rozpoczęliśmy wędrówkę od wizyty u Smoka na Wzgórzu Wawelskim. Mieliśmy tam możliwość zwiedzenia grobu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki, Józefa Piłsudskiego oraz innych władców. Spacerując Drogą Królewską podziwialiśmy Plac Matejki z Pomnikiem Grunwaldzkim, Barbakan, Bramę Floriańską. Na Rynku Głównym udaliśmy się do Kościoła Mariackiego i Sukiennic. Mieliśmy również okazję do zakupienia pamiątek. Wizytę w Krakowie zakończyliśmy obiadem. Na pewno każdy z nas zaliczy tę wycieczkę do udanych i pozostanie ona na długo w naszej pamięci.

20 maja 2014 r. w szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych, przygotowany przez nauczycieli j. angielskiego i niemieckiego.

19 maja 2014 r. w naszej szkole odbył się koncert zespołu Big Band Miasta Turek z udziałem uczniów naszej szkoły, uczących się w Szkole Muzycznej w Turku. Swoje umiejętności zaprezentowali: Zosia Gierłowska (kl. 0a), Karolina Dróżdż (kl. 6b), Marta Kosowska (kl. 3b G), Daria Augustyniak (kl. 3c G) i Mateusz Kosowski (kl. 1b G). Zespół Big Band Miasta Turek powstał w kwietniu 2010 r. z inicjatywy grupy muzyków pochodzących z powiatu tureckiego. Repertuar Big Bandu jest zróżnicowany, koncentruje się jednak przede wszystkim wokół standardów polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej. Muzycy grają na imprezach sponsorowanych, koncertach inicjowanych przez Big Band Miasta Turek, imprezach okazjonalnych oraz charytatywnych. Zespół stanowią prawdziwi pasjonaci, ludzie nie bojący sią wyzwań, obdarzeni talentem, których połączyło zamiłowanie do grania w jednej z najciekawszych formacji muzycznych.

<> .. KONKURS WIEDZY O WIELKOPOLSCE
14 maja 2014 r. w Golinie odbył się etap wojewódzki Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Laureatem została Anna Graczyk (kl. 5 SP) - opiekun: p. Jerzy Durka. Finalistką została Kinga Janiak (kl. 6 SP), której opiekunem była p. Ewa Durka.

<> .. POWIATOWY KONKURS "BAJECZNE MUZYKOWANIE"
8 maja 2014 r. w Centrum Kultury w Dobrej odbył się III Powiatowy Konkurs "Bajeczne Muzykowanie".
Nagrodę w Konkursie Bajkoczytania otrzymał Krystian Świętochowski (kl. 5b).
Nagrody w Konkursie Bajkośpiewania otrzymali: Dominika Smolińska (kl. 2a), Iga Cieślak (kl. 2b), Jakub Gajewski (kl. 5b).
Wyróżnienia w Konkursie Bajkośpiewania otrzymały: Martyna Milczarek (kl. 1b) i Klaudia Gardzielik (kl. 6a).

7 maja 2014 r. odbyły się Mistrzostwach Powiatu w Czwórboju Lekkoatletycznym (bieg na 60 m, skok w dal, rzut piłeczką palantową, bieg na 600 m). Uczennice klasy 6 w składzie: Klaudia Gardzielik, Patrycja Zasiadczyk, Klaudia Młotkiewicz, Patrycja Idzik, Wiktoria Kin, Karolina Dróżdż, pod opieką p. Barbary Bartosik, wywalczyły II miejsce i awansowały do Mistrzostw Rejonu.
16 maja podczas Mistrzostw Rejonu Konińskiego, spośród 11 szkół, w bardzo trudnych warunkach pogodowych, uplasowały się na VI miejscu.
30 kwietnia 2014 r. na stadionie LO w Turku odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnej Lekkiej Atletyce Dziewcząt i Chłopców Szkół Gimnazjalnych. Pięcioro uczniów naszego gimnazjum zakwalifikowało się do Mistrzostw Rejonu, zajmując miejsca:
Julia Gebler (300 m) - I miejsce, Paulina Młotkiewicz (1000 m) - III miejsce; opiekun: p. Jolanta Świerczyńska.
Aleksandra Cieślak (100 m) - II miejsce; opiekun: p. Barbara Bartosik.
Kacper Wielgórski (300 m) - I miejsce, Krystian Wutka (1000 m) - III miejsce; opiekun: p. Wojciech Błażełek.
Mistrzostwa Rejonu odbyły się 13 maja w Koninie, podczas których Kacper Wielgórski w biegu na 300 m zajął IV miejsce, natomiast Julia Gebler w biegu na 300 m zajęła II miejsce i zakwalifikowała się do Mistrzostw Wielkopolski, które odbędą się w Lesznie.

9 maja 2014 r. w ZS-P w Dobrej odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Organizatorami turnieju byli: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej, Starostwo Powiatowe w Turku, Komenda Powiatowa Policji w Turku oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Koninie.
W konkursie wzięło udział 17 drużyn z powiatu tureckiego (8 drużyn z gimnazjów i 9 ze SP), wyłonionych w etapach gminnych.
Turniej składał się z części teoretycznej i praktycznej. Na początku uczniowie indywidualnie rozwiązywali testy z przepisów ruchu drogowego. Następnie musieli pokonać na rowerze tory sprawnościowe oraz wykonać zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie ze szkoły w Dobrej. Zarówno w kategorii SP, jak i Gimnazjów - zajęli I miejsce.
I to oni reprezentowali powiat turecki w etapie wojewódzkim konkursu.
Drużyna SP: Oliwia Witkowska (kl. 5a), Aleksandra Kowalska (kl. 5a), Kacper Czupryński (kl. 5a), Przemysław Gebler (kl. 5a); gimnazjum: Julia Gebler (kl. 1b), Michał Jesionek (kl. 1b), Kamil Turliński (kl. 1b). Uczniowie otrzymali tablety i dyplomy, a dla szkoły: dwa rowery i puchary.
W etapie wojewódzkim drużyna SP zajęła 24 miejsce, a drużyna gimnazjum - 7 miejsce na 31 zespołów z całego województwa.
Opiekunką drużyn była p. Małgorzata Osińska.

3 maja 2014 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach kościelnych z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 10 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Po mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny, Społeczności Miasta i Gminy, na placu przed kościołem odbyły się występy artystyczne, podczas których uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Nie zabrakło wierszy, pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych.

<> .. ETAP SZKOLNY KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA
29 i 30 kwietnia 2014 r. to dni poświęcone na rozbudzanie wśród uczniów szkoły podstawowej pasji czytania.
Przygotowując się do konkursu powiatowego "Bajeczne Muzykowanie" zorganizowaliśmy etap szkolny, w którym wzięło udział 42 uczniów klas 1-6.
Konkurs pięknego czytania odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: klas 1-3 (26 uczniów), klas 4-6 (16 uczniów).
Uczestnicy czytali przygotowane przez siebie fragmenty bajek i baśni. Komisja konkursowa w składzie: p. Agnieszka Maciejewska, p. Lilla Bartosik i p. Danuta Zgolińska (dla klas 1-3), oraz p. Danuta Baranowska, p. Barbara Woźniak i p. Danuta Zgolińska (dla klas 4-6), oceniając występy uczniów brała pod uwagę płynność, poprawność, tempo i wyrazistość czytania.
Nagrodzono 6 uczniów, którzy będą reprezentować naszą szkołę w konkursie powiatowym 8 maja w Centrum Kultury w Dobrej.
Są to: Nikola Zakolska (kl. 1a) - opiekun: p. Jolanta Piekarska, Dominika Smolińska (kl. 2a) - opiekun: p. Grażyna Łukasik, Dawid Grubski (kl. 3b) - opiekun: p. Iwona Krajewska, Aleksandra Kowalska (kl. 5a) - opiekun: p. Danuta Baranowska, Weronika Frącala (kl. 5b) - opiekun: p. Barbara Woźniak), Krystian Świętochowski (kl. 5b) - opiekun: p. Barbara Woźniak.
Ponadto wyróżnienia otrzymali: Mateusz Jaworski (kl. 3b), Marcin Gawron (kl. 2b), Kacper Bielicki (kl. 1a), Mateusz Ćwiek (kl. 4a), Anna Graczyk (kl. 5b), Patrycja Zasiadczyk (kl. 6a). Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy udanych występów i dostarczenia wielu przyjemnych emocji.
16 kwietnia 2014 r. drugoklasista SP w Dobrej Oskar Jagieła wziął udział w 17 Wielkopolskim Konkursie Recytatorskim i Plastycznym "Wierszydełko", który odbył się w M-GOK w Ślesinie. Uczestnictwo w tym wyjątkowym wydarzeniu było możliwe dzięki wcześniejszemu uzyskaniu przez ucznia tytułu laureata konkursu recytatorskiego "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa …".
Podczas prezentacji w Ślesinie recytatorzy deklamowali swoje wiersze w trzech kategoriach: kl. 1-3, kl. 4-6 i gimnazjum. Spośród 43 wykonawców wyłoniono 10 najlepszych, którzy otrzymali równorzędne nagrody. Wśród nagrodzonych znalazł się uczeń naszej szkoły. Jego brawurowa recytacja "Stefka Burczymuchy" Marii Konopnickiej po raz kolejny urzekła komisję złożoną z animatora teatrów amatorskich, aktora z Poznania oraz instruktorów recytacji z Konina. Wszyscy oceniający zwrócili uwagę na bardzo wysoki poziom prezentacji oraz umiejętności interpretacji tekstu.
Gratulujemy Oskarowi sukcesu i życzymy powodzenia w rozwijaniu zainteresowań teatralnych. Ucznia do konkursu przygotowała p. Małgorzata Błażełek.

15 kwietnia 2014 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Turku odbył się finał XI Regionalnego Konkursu Matematycznego "Czas na szóstkę".
Konkurs obejmował klasy 3 gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Marta Kosowska, Martyna Maciejewska i Konrad Serafin. Uczniowie pracowali od początku roku szkolnego, rozwiązując zadania w szkole i w domu. Podczas finału dostali do rozwiązania pięć zadań otwartych i dwadzieścia pięć zadań testowych. Po kilku godzinach zmagań, Martyna Maciejewska zajęła II miejsce. Opiekunką uczniów była p. Iwona Krawczyk.

14 kwietnia 2014 r. w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Poznaniu 432 laureatów konkursów przedmiotowych odebrało zaświadczenia i nagrody z rąk Wojewody Wielkopolskiego p. Piotra Florka oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty p. Elżbiety Walkowiak. W tegorocznych 12 konkursach przedmiotowych uczestniczyło 55 138 uczniów z 574 gimnazjów woj. wielkopolskiego. Uroczystość wręczenia zaświadczeń laureatom uświetniły występy gospodarzy, czyli uczniów Poznańskiej Ogólnokszt. Szkoły Muzycznej. Wśród laureatów znalazła się uczennica klasy 3 Gimnazjum w Dobrej - Martyna Maciejewska.
Martyna została laureatem Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego. Należy nadmienić, że w tym konkursie na etapie szkolnym uczestniczyło 9085 uczniów, do etapu rejonowego zakwalifikowało się 474, w finale wojewódzkim uczestniczyło 108. Laureatami zostało 77 uczniów. Uzyskany przez Martynę wynik jest 4 wynikiem w woj. wielkopolskim.
Nie jest to pierwszy sukces naszej uczennicy. Corocznie uczestniczy ona w wielu konkursach organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu i z większości z nich awansuje do etapu rejonowego, jednak to język angielski doprowadził Martynę na szczyt.
Na drodze swojej edukacji w gimnazjum osiągała bardzo dobre wyniki w konkursach języka angielskiego Fox, wygrywając wycieczki, a także zajmując czołowe lokaty w kraju w konkursie j. angielskiego Olimpus.
Jesteśmy bardzo dumni, ponieważ Martyna jest jedyną uczennicą naszej szkoły, która została laureatem i reprezentowała Gimnazjum w Dobrej w uroczystościach wręczenia nagród i zaświadczeń w Poznaniu.
Jest jeszcze jedyna istotna informacja związana z uzyskaniem tytułu laureata, a mianowicie uprawnienia z tym związane. W roku szkolnym 2013/14, na podstawie zaświadczenia laureat zwolniony jest z odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego (w przypadku Martyny - z języka angielskiego, poziomu podstawowego i rozszerzonego). Zwolnienie ucznia z części egzaminu gimnazjalnego jest równoznaczne z uzyskaniem z odpowiedniej części egzaminu najwyższego wyniku. Otrzymuje z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną. Laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim przyjmowany jest w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadgimnazjalnej.
Nietrudno jest więc zauważyć, jak wiele jest korzyści związanych z uczestnictwem w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych i uzyskiwaniem tytułu LAUREATA, dlatego zachęcamy wszystkich uczniów naszego gimnazjum do uczestnictwa w tych konkursach.
Martynie życzymy powodzenia w szkole ponadgimnazjalnej, a także tego, by właściwie wykorzystano jej nieprzeciętny talent i zdolności.

Oskar Jagieła (kl. 2 SP), został laureatem XXII Konkursu Recytatorskiego "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa …".
Spotkanie finałowe odbyło się 3 kwietnia 2014 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Strzałkowie.
Ze SP w Dobrej w finale konkursu wzięli udział: Gabriela Maciejewska i Oskar Jagieła, których do konkursu przygotowała p. Małgorzata Błażełek.
Konkurs przebiegał w kilku etapach - na poziomie szkoły, gminy, powiatu i rejonu. Była to już 22 edycja zmagań recytatorów. Co roku cieszy się on dużym powodzeniem wśród uczniów naszej szkoły. Tegoroczny udział Gabrysi i Oskara w finale to wyjątkowe wydarzenie, a zdobycie przez Oskara tytułu laureata to największy dotychczasowy sukces. Gratulujemy finalistom i opiekunowi.
Nagroda daje Oskarowi możliwość udziału w 17 Wielkopolskim Konkursie Recytatorskim i Plastycznym "Wierszydełko", który odbędzie się w Ślesinie.

<> .. KONKURS GEOGRAFICZNY "ZNASZLI SWÓJ KRAJ"
4 kwietnia 2014 r. uczniowie klas 3 gimnazjum: Marta Kosowska, Martyna Maciejewska i Konrad Serafin, wzięli udział w IX edycji konkursu geograficznego "Znaszli swój kraj" w LO w Turku, którego tematem przewodnim były lasy w Polsce. W konkursie wzięło udział 21 uczniów ze szkół gimnazjalnych i średnich powiatu tureckiego.
W pierwszym etapie uczniowie pisali test ze znajomości geografii Polski, poszerzony o zagadnienia krajoznawcze oraz wiadomości o powiecie tureckim. Do finału awansowało 12 uczniów, w tym dwie uczennice ze szkoły z Dobrej: Martyna Maciejewska, która uzyskała 5 wynik oraz Marta Kosowska - 6 wynik.
Wyłoniona 12 najlepszych stworzyła cztery mieszane zespoły i rywalizowała ze sobą w formie quizów i zadań z wykorzystaniem map, zdjęć Google Earth, itp. Uczniowie musieli wykazać się znajomością geografii Polski oraz naszego powiatu, rozpoznać znane miejsca, czy po prostu szybko kojarzyć fakty. Konkursowicze otrzymywali także pytania kręcąc geograficznym "kołem fortuny", oraz celując lotką w specjalną tarczę. Martyna Maciejewska ze swoją grupą zajęła I miejsce, a Marta Kosowska - III miejsce. W przerwie konkursu wystąpił p. Witold Lewandowski z Nadleśnictwa Turek.
Konkurs prowadził nauczyciel geografii LO p. Witold Wojciechowski. Opiekunem uczniów był p. Dariusz Piestrzyński.

Drużyna koszykarska dziewcząt z ZS-P w Dobrej zajęła II miejsce w Mistrzostwach Rejonu Konińskiego w Koszykówce Dziewcząt Szkół Podstawowych. Praca nad przygotowaniem dziewcząt do turnieju trwała od klasy 4. Uczennice sumiennie pracowały na zajęciach wychowania fizycznego i podczas dodatkowych spotkań na sali gimnastycznej, a od tego roku szkolnego na hali sportowej.
25 lutego 2014 r. zespół podczas eliminacji awansował do Mistrzostw Powiatu.
12 marca nasze koszykarki wygrały Mistrzostwa Powiatowe i awansowały do Mistrzostw Rejonu Konińskiego.
25 marca pojechały na Mistrzostwa Rejonu Konińskiego. W turnieju brało udział pięć zespołów. Drużyna wygrywała kolejne mecze: z Kleczewem (gospodarzem turnieju) 15:9, z Łopiankami 27:9, ze Słupcą 17:15, aż do spotkania finałowego. W finale koszykarki z Dobrej po wyczerpującym pojedynku przegrały ze Szkołą nr 3 w Koninie 22:15.
Skład drużyny: Klaudia Gardzielik, Patrycja Zasiadczyk, Patrycja Idzik, Wiktoria Kin, Karolina Dróżdż, Klaudia Młotkiewicz, Julita Jesionek, Oliwia Jagieła, Julia Kropidłowska, Kinga Janiak, Karolina Brzęczkowska, Ewa Stasiak, Anna Graczyk. Opiekunem zespołu jest p. Barbara Bartosik.

<> .. I MIEJSCE W FESTIWALU PIOSENKI RELIGIJNEJ I REFLEKSYJNEJ
21 marca 2014 r. zespół "Dobrasy" wziął udział w XXI Festiwalu Piosenki Religijnej i Refleksyjnej w Sycowie pod Wrocławiem.
Do konkursu zgłosiło się 12 zespołów, a dla "Dobrasów" udział okazał się szczęśliwy, ponieważ zespół otrzymał I nagrodę.
Opiekunami uczniów byli: p. Marlena Jesionek i ks. Szymon Lewandowski.

20 marca 2014 r. w szkole obchodziliśmy Dzień Wiosny. Samorządy Uczniowskie przygotowały ciekawy program, w którym każda klasa mogła znaleźć coś dla siebie. Uczniowie prezentowali wiosenne przebrania, recytowali wiersze o wiośnie napisane przez siebie, śpiewali i tańczyli w rytm wiosennych utworów. Była to dobra okazja do świetnej zabawy, a jednocześnie pracy, która pozwoliła uczniom zaprezentować swoje zdolności.

Wiosnę najmłodsi uczniowie SP powitali w szczególny sposób. 21 marca w świetlicy szkolnej odbył się turniej klas pt. "Gram w zielone".
Widownia, którą stanowili uczniowie klas 1-3 to prawdziwa wiosenna łąka, a wszystko za sprawą zielonych bluzek, bluzeczek, koszulek, kokardek i innych ozdób, w które wystroiły się wszystkie dzieci oraz wychowawczynie.
Zabawę rozpoczęto wspólnym tańcem z Kubusiem, którego układ wyświetlono na ekranie sceny. Wszyscy bawili się doskonale.
Następnie p. Marzena Sobieracka przeprowadziła wiosenny turniej. Polegał on na rozwiązaniu przez reprezentantów klas różnych zagadek o tematyce wiosennej. Uczestnikom bardzo gorąco kibicowały koleżanki i koledzy z klas. W międzyczasie, w drugiej części świetlicy, pod okiem p. Małgorzaty Błażełek, powstawały wiosenne plakaty malowane farbami przez zespoły wytypowane do tej konkurencji. Prawdziwie wesołą atmosferę podkreślił wspólny śpiew piosenek o wiośnie. Na zakończenie p. dyrektor wręczył przewodniczącym klas dyplomy, a wszystkie dzieci poczęstował cukierkami.
18 lutego 2014 r. w SP odbył się eliminacje szkolne XXII Konkursu Recytatorskiego "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa ...".
Uczestniczyło w nich ogółem 48 uczniów z klas 1-6 w dwóch kategoriach wiekowych.
Komisje konkursowe zakwalifikowały do etapu gminnego 20 uczniów naszej szkoły: 10 z klas 1-3 i 10 z klas 4-6.
25 lutego 2014 r. w Centrum Kultury w Dobrej odbyły się eliminacje gminne XXII Konkursu Recytatorskiego … . Teksty poetyckie zaprezentowało 26 uczniów ZS-P w Dobrej (w tym 6 ze Szkoły Filialnej w Piekarach).
Jury, po wysłuchaniu 26 recytatorów, nagrodziło 5 uczniów SP w Dobrej i 1 uczennicę Szkoły Filialnej w Piekarach. Byli to:
Gabriela Maciejewska (kl. 2b) - opiekun: p. M. Błażełek, Oskar Jagieła (kl. 2b) - opiekun: p. M. Błażełek, Dobrosława Kaliszak (kl. 3a) - opiekun: p. A. Maciejewska, Krystian Świętochowski (kl. 5b) - opiekun: p. B. Woźniak, Klaudia Gardzielik (kl. 6a) - opiekun: p. D. Baranowska, Joanna Jałkiewicz (kl. 6 Szkoły Filialnej w Piekarach) - opiekun: p. A. Gajowiak.
Ponadto wyróżnienia otrzymali: Natalia Wojtasik (kl. 1a), Martyna Milczarek (kl. 1b), Iga Cieślak (kl. 2b), Anna Graczyk (kl. 5b), Weronika Frącala (kl. 5b), Patrycja Zasiadczyk (kl. 6a).
19 marca 2014 r. w Domu Kultury w Turku odbyły się eliminacje rejonowe Konkursu Recytatorskiego ... . Szkołę Podstawową w Dobrej reprezentowali: Gabriela Maciejewska (kl. 2b) - opiekun: p. M. Błażełek, Oskar Jagieła (kl. 2b) - opiekun: p. M. Błażełek, Dobrosława Kaliszak (kl. 3a) - opiekun: p. A. Maciejewska, Krystian Świętochowski (kl. 5b) - opiekun: p. B. Woźniak, Klaudia Gardzielik (kl. 6a) - opiekun: p. D. Baranowska), Joanna Jałkiewicz (kl. 6 Szkoły Filialnej w Piekarach) - opiekun: p. A. Gajowiak.
Nagrodę otrzymali uczniowie klasy 2b naszej szkoły: Gabriela Maciejewska i Oskar Jagieła, których przygotowała p. M. Błażełek.
Wyróżnienie otrzymał Krystian Świętochowski (kl. 5b) - opiekun: p. B. Woźniak.
Gratulujemy uczniom i opiekunom. Gabrysi i Oskarowi życzymy sukcesów w finale, który odbędzie się w Strzałkowie.

<> .. OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ - ELIMINACJE SZKOLNE I GMINNE
24 lutego 2014 r. w ZS-P w Dobrej odbyły się eliminacje szkolne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Do testu pisemnego z wiedzy pożarniczej i wiadomości z pomocy przedmedycznej przystąpiło 21 uczniów SP i 15 uczniów gimnazjum.
Po napisaniu testu na uczestników czekała niespodzianka, ponieważ mogli obejrzeć wóz bojowy OSP w Dobrej wraz z wyposażeniem.
Po podsumowaniu wyników, do dalszego etapu na szczeblu gminnym zakwalifikowali się uczniowie: SP - Sandra Ziętek (kl. 5a), Aleksandra Kowalska (kl. 5a), Przemysław Gebler (kl. 5a), Norbert Graczyk (kl. 5b), Julia Kropidłowska (kl. 6a), Julia Wertlewska (kl. 4a), Wiktor Zieliński (kl. 4a), Mateusz Ćwiek (kl. 4a); oraz gimnazjum: Marta Śmigielska (kl. 1a), Julia Gebler (kl. 1b), Rafał Pakuła (kl. 1b), Damian Trzmielewski (kl. 2b), Aleksander Ignaczak (kl. 2b), Karolina Idzik (kl. 2b), Klaudia Adamiak (kl. 3b), Wiktoria Kwiatkowska (kl. 3b). Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych etapach. Koordynatorem konkursu był p. Michał Ignaczak - z-ca Komendanta Gminnego ds. Młodzieży w Dobrej, a opiekunem p. Małgorzata Osińska.

10 marca Centrum Kultury w Dobrej odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ... . Do rywalizacji przystąpili uczniowie szkół podstawowych z Dobrej i Piekar oraz Gimnazjum w Dobrej. Uczestnicy rozwiązywali test składający się z 40 pytań z zakresu wiedzy pożarniczej oraz pomocy przedmedycznej. SP: I miejsce - Sandra Ziętek (kl. 5a), II miejsce - Julia Kropidłowska (kl. 6a), III miejsce - Wiktor Zieliński (kl. 4a); Gimnazjum: I miejsce - Aleksander Ignaczak (kl. 2b), II miejsce - Karolina Idzik (kl. 2b), III miejsce - Damian Trzmielewski (kl. 2b). Laureaci i uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Uczniowie, którzy zajęli I i II miejsca, będą reprezentować naszą szkołę i gminę w eliminacjach powiatowych. Opiekunką była p. Małgorzata Osińska.

<> .. WIZYTA POLICJANTÓW Z KOMENDY POWIATOWEJ W TURKU
3 marca 2014 r. w szkole gościliśmy policjantów z Komendy Powiatowej w Turku. Panowie policjanci przybyli z pogadanką nt. "Konsekwencje prawne młodzieży"; omawiali przejawy demoralizacji u nieletnich, zasady odpowiedzialności nieletnich za czyn karalny oraz konsekwencje prawne zachowań demoralizujących dzieci i młodzieży.
28 lutego 2014 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Poznaniu odbył się etap finałowy Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego, którego laureatką została uczennica kl. 3 gimnazjum - Martyna Maciejewska. Jako jedyna uczennica naszej szkoły przeszła eliminacje szkolne i zakwalifikowała się do etapu rejonowego a następnie do etapu wojewódzkiego. Etap finałowy konkursu składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Test pisemny sprawdzał wiedzę i umiejętności uczestników z zakresu słownictwa i gramatyki języka angielskiego. Uczestnicy musieli się również wykazać znajomością historii, geografii i bieżących wydarzeń społeczno - politycznych USA. Uczennica przygotowywała się do konkursu pod opieką nauczyciela języka angielskiego, uczęszczając na dodatkowe zajęcia i pracowała samodzielnie, co przełożyło się na tak dobry wynik. Zdobycie tytułu laureata jest równoznaczne z uzyskaniem przez Martynę najwyższego wyniku z części językowej na egzaminie gimnazjalnym. Opiekunem uczennicy był p. Tomasz Marciniak.

25 stycznia 2014 r. w sali gimnastycznej ZS-P w Dobrej odbyła się choinka noworoczna dzieci klas 1-4 SP. Dzieci przebrane w różnorodne, kolorowe stroje, wspaniale bawiły się przy muzyce. Panie wychowawczynie przygotowały dla wszystkich konkursy, które odbyły się podczas zabawy. Tego samego dnia, późnym popołudniem odbyła się zabawa choinkowa uczniów klas 5-6 SP oraz gimnazjum.

9 stycznia 2014 r. zespół "Dobrasy" wziął udział w Konkursie Kolęd "Anioły", zorganizowanym przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.
W konkursie wzięło udział dziewięć zespołów z rejonu konińskiego. Występ naszych uczniów zakończył się sukcesem, ponieważ uczniowie naszej szkoły otrzymali II nagrodę. Opiekunem zespołu jest p. Marlena Jesionek.

Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny zorganizowany przez Sekcję Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSS-E w Turku dla dzieci 5 i 6 letnich z oddziałów 0, z przedszkoli i szkół podstawowych powiatu tureckiego. Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy - kartki do kalendarza o tematyce prozdrowotnej.
Wyróżnione przez jury prace wykorzystane zostały w kalendarzu "Ze sztuką o zdrowiu".
Z ZS-P w Dobrej wysłana została praca Rozalii Dembowieckiej z oddziału 0, której wychowawczynią jest p. Jadwiga Pawłowska.
Praca Rozalii została wyróżniona i stanowi jedną z kart kalendarza na rok 2014.

Nikola Mielcarek - uczennica klasy 3 gimnazjum, zdobyła nagrodę w powiatowym konkursie fotograficznym "Miejsca historyczne Powiatu Tureckiego w obiektywie", zorganizowanym przez portal Turek.net.pl oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Turku. Zadaniem konkursowym było wykonanie fotografii miejsc, które związane są z powiatem tureckim. Nikola fotografowała ruiny zamku w Wyszynie oraz dworek Cerbstów w Dobrej. 20 grudnia w sali konferencyjnej MiPBP odbyło się oficjalne odczytanie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom konkursu. Sponsorami konkursu była Redakcja Portalu Turek.net.pl i Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Turku, która ufundowała dwutomowy zestaw książek Makarego Górzyńskiego "Zabytki Miasta Turku i Powiatu Tureckiego". Opiekunem uczennicy był p. Dariusz Piestrzyński.

<> .. NAGRODY W XII POWIATOWYM FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK
W Szkole Podstawowej w Koźminie odbył się XII Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek. Jest to konkurs przechodni, więc co roku organizatorem jest inna placówka oświatowa lub kulturalna. Ten powiatowy konkurs zgromadził blisko 30 uczestników, którzy wykonywali nie tylko kolędy, ale także pastorałki i piosenki o charakterze świątecznym.
Na scenie wystąpili młodzi artyści w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4-6 oraz klasy gimnazjalne.
Klaudia Gardzielik wyśpiewała nagrodę Grand Prix w I kategorii, natomiast w kategorii szkół gimnazjalnych - Aleksandra Cieślak uzyskała wyróżnienie.
Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe, a na zakończenie wszyscy zaśpiewali kolędę. Uczennice przygotowała p. Marlena Jesionek.
20 grudnia 2013 r. w szkole w Dobrej odbyło się przedświąteczne spotkanie wigilijne. Udział w nim wzięli uczniowie, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście. Wśród gości pojawili się: ks. prałat Zygmunt Chromiński, burmistrz Dobrej Andrzej Piątkowski, przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Błażełek, przewodnicząca Rady Rodziców Beata Kmieć.
Obecnych na spotkaniu opłatkowym powitał dyrektor ZS-P Marek Milczarek, składając wszystkim świąteczne życzenia. Następnie życzenia składali przybyli goście.
Kolejnym punktem uroczystości było łamanie się opłatkiem i składanie życzeń przedstawicieli klas z dyrekcją szkoły i gośćmi. W świąteczny nastrój wprowadziły wszystkich kolędy śpiewane przez uczniów. Po spotkaniu wszyscy udali się do świetlicy na jasełka, przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej, pod kierunkiem p. Barbary Woźniak i p. Danuty Baranowskiej.

Niedziela 19 stycznia 2014 r. sprzyjała temu, by w świątecznej scenerii przenieść się na kilka chwil do Ziemi Świętej i na nowo przeżyć historię narodzin Bożej Dzieciny. Okazją ku temu stało się przedstawienie jasełkowe zaprezentowane w kościele parafialnym. Uczniowie kl. 5 - Anna Graczyk i Jakub Gajewski, wykonaniem instrumentalnej wersji kolędy pt. "Cicha noc" wprawili tłumnie zgromadzoną publiczność w nastrój zadumy i refleksji. Widzowie w napięciu śledzili wyczerpującą podróż Józefa i Maryi, towarzyszyli narodzinom Dzieciątka oraz wizytom składanym przez królów, pasterzy i dzieci w betlejemskiej szopie. Gościli także na dworze Heroda doświadczając odwiecznej walki dobra ze złem. W spektaklu wykorzystano pieśni bożonarodzeniowe. Śpiewali je młodzi aktorzy wespół z publicznością oraz najmłodsze wokalistki. Alicja Pawlak (kl. 3 SP) wykonała utwór "Przybieżeli do Betlejem", a duet Dominika Smolińska i Alicja Jesionek (kl. 2 SP) zaprezentował kolędę "Lulajże Jezuniu". Nie zabrakło również życzeń skierowanych do wszystkich zgromadzonych. Na zakończenie ks. prałat Zygmunt Chromiński za trud przygotowania jasełek podziękował uczniom klas 4-5 oraz opiekunce (p. B. Woźniak). Wykonawców obdarował słodyczami, a zebrani nagrodzili ich gromkimi oklaskami.

<> .. AKCJA "POGOTOWIE ŚW. MIKOŁAJA"
Szkoła w Dobrej po raz kolejny wzięła udział w przedświątecznej akcji "Pogotowie św. Mikołaja", organizowanej przez Bank Żywności w Koninie. Uczniowie ZS-P przez dwa dni pełnili funkcję wolontariuszy tej znanej akcji. Po uzyskaniu zgody od kierowników sklepów, akcja została przeprowadzona w dniach 13-14 grudnia 2013 r. w sklepach sieciowych w Dobrej: "Eko", "Stary Młyn", "Lewiatan", "Sklep Polski".
W akcji uczestniczyło 68 uczniów SP i Gimnazjum: Ewa Jesionek, Zuzanna Fabisiak, Aleksandra Cieślak, Wiktoria Kwiatkowska, Sylwia Owczarek, Katarzyna Błażełek, Martyna Graczyk, Nikola Mielcarek, Nikola Dygas, Martyna Nowaczyk, Andżelika Pacześna, Karolina Idzik, Natalia Stefaniak, Żaneta Kołacińska, Julia Gebler, Oliwia Kacprzak, Michał Jesionek, Patryk Janiaczyk, Iza Grzybowska, Daria Dygas, Aleksandra Binuta, Julia Szwankowska, Daria Augustyniak, Weronika Rosiak, Anna Peruga, Renata Warych, Nina Antczak, Monika Frącala, Klaudia Adamiak, Justyna Rusek, Patryk Wypiorczyk, Jakub Gręzicki, Weronika Stasiak, Sylwia Pajor, Daria Czekała, Marta Kosowska, Andżelika Gibasiewicz, Daria Gibasiewicz, Anna Wieczorek, Adrian Wieczorek, Jarosław Piekarski, Katarzyna Sikorska, Aleksandra Raźniewska, Julia Śmigielska, Aleksandra Tomczyk, Agnieszka Zarzycka, Dominika Kaczmarek, Weronika Olas, Nikola Skonieczka, Aleksandra Kucharska, Kamila Misiak, Mateusz Kosowski, Dawid Włodarczyk, Karolina Dróżdż, Oliwia Jagieła, Marta Śmigielska, Wiktoria Cerbst, Kamila Ratajek, Natalia Wojtysiak, Aleksandra Bodlak, Kinga Janiak, Karolina Brzęczkowska, Anna Kujawińska, Kinga Kałużna, Krzysztof Górski, Kacper Zgoliński, Daria Kowalczewska, Nikola Taborek.
Koordynatorką akcji była p. Jolanta Janicka, we współpracy z p. Danutą Wypiór, p. Lillą Bartosik i p. Iwoną Chwiałkowską.
Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy oraz zrozumieniu idei przez lokalną społeczność, udało się przygotować 102 paczki z artykułami spożywczymi, słodyczami i przyborami szkolnymi, którymi obdarowano 295 potrzebujących uczniów naszej szkoły.
Dyrekcja Szkoły serdecznie dziękuje właścicielom sklepów, w których odbywała się zbiórka żywności.

<> .. KONKURS SU NA NAJCIEKAWSZY STROIK ŚWIĄTECZNY
W konkursie zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski na najciekawszy stroik świąteczny, wyróżnieni zostali uczniowie: Agata Kurek (2a G), Daria Czekała (2a G), Martyna Nowaczyk (2a G), Nikola Dygas (2a G), Aleksandra Grzybowska (2a G), Nikola Kaczmarek (2a G), Kinga Janicka (2b G), Krystian Wutka (2b G).

<> .. II MIEJSCE ZESPOŁU "DOBRASY" W FESTIWALU PIOSENKI RELIGIJNEJ
Już po raz trzeci zespół "Dobrasy" w składzie: Klaudia Adamiak, Karolina Dróżdż, Klaudia Gardzielik, Wiktoria Cerbst, Sylwia Owczarek, Kamila Ratajek, Ewelina Owczarek, Aleksandra Cieślak, Mateusz Milczarek, wziął udział w Rejonowym Festiwalu Piosenki Religijnej "Ryba" w Ślesinie. Udział poprzedziły kwalifikacje polegające na wysłaniu nagrania do organizatorów. Do festiwalu zakwalifikowało się 36 wykonawców. Choć "Dobrasy" spędziły w ślesińskim Domu Kultury całą sobotę, ponieważ występowały jako 33 wykonawca, to pobyt zakończył się sukcesem. Zespół wyśpiewał II nagrodę. Opiekunem grupy jest p. Marlena Jesionek.

Martyna Maciejewska i Nikola Mielcarek, uczennice klasy 3 gimnazjum, zdobyły wyróżnienia w powiatowym konkursie fotograficznym "Historia wokół nas - miejsca znane i nieznane powiatu tureckiego", organizowanym przez Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Prace oceniano w dwóch kategoriach: I - dzieci i młodzież do lat 18, II - powyżej 18 lat. Jury przyznało dwa wyróżnienia w kategorii I, nie wyłaniając zwycięzcy oraz dwa wyróżnienia i jedną nagrodę główną w kategorii II. Uczennice naszej szkoły zdobyły wyróżnienia w I kategorii. Wszystkie nadesłane prace umieszczone zostały na stronie internetowej muzeum oraz wystawione w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Opiekunem uczennic był p. Dariusz Piestrzyński.
<> .. "GÓRA GROSZA" W NASZEJ SZKOLE
Jak co roku, nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej "Góra Grosza". Akcja polega na dobrowolnej zbiórce monet przeznaczonych na istniejące domy dziecka i inne placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz na pomoc dla potrzebujących dzieci. Akcję rozpropagował i przeprowadził Samorząd Uczniowski. W tym zebraliśmy kwotę - 307,48 zł (8703 monety). Uczniowie, którzy aktywnie włączyli się w przeprowadzenie akcji: Aleksandra Bodlak, Patrycja Pawicka, Natalia Wojtysiak.

28 listopada 2013 r. uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum spędzili na tańcach, wróżbach i przepowiedniach. Niecodziennym czarem emanowało wnętrze jednej z izb lekcyjnych, gdzie Samorząd Uczniowski urządził salon wróżb, w którym wszystkie chętne osoby mogły poddać się magicznym siłom wróżb andrzejkowych. Pieczę nad salą andrzejkową sprawowały szkolne wróżki i tarocistki. Pochłonięci poznawaniem przyszłości nie zapomnieliśmy również o dobrej zabawie. Andrzejkowa atmosfera magii i wróżb będzie obecna w pamięci uczniów i nauczycieli przez cały kolejny rok.

W 1918 r. Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy, w świetlicy szkolnej odbyły się występy artystyczne, podczas których uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Nie zabrakło wierszy, pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych.
10 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach kościelnych z okazji 75 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po mszy św. chór szkolny wykonał kilka pieśni patriotycznych.

W dniach 31.10-07.11.2013 r. w naszej szkole i gminie gościliśmy 6 uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Kyrnasówce z Ukrainy (rejon Winnicy) wraz z opiekunkami. Druga grupa przebywała w sąsiedniej gminie naszego powiatu. Wymiana uczniów z Ukrainą odbywa się co rok. Celem jej jest poznanie polskiej kultury, form zajęć w naszej szkole oraz nawiązanie nowych przyjaźni.
Program wizyty obejmował: uroczysty apel powitalny, wizytę w Urzędzie Miejskim w Dobrej, wizytę w przedszkolu, wizytę w Starostwie Powiatowym w Turku, wycieczki do Gdańska i Uniejowa, udział w Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Malanowie, udział w uroczystości pasowania na gimnazjalistę oraz dyskotece integracyjnej, lekcje integracyjne, zwiedzanie najbliższej okolicy, itp.
W czwartek, pierwszym dniu pobytu, nasi ukraińscy goście poznali nowo otwarty budynek hali sportowej, w której mieści się siłownia oraz 5 izb lekcyjnych. Obok hali znajduje się kompleks boisk sportowych "Orlik".
Podczas poniedziałkowego uroczystego apelu, wszyscy zostali oficjalnie przywitani przez Dyrekcję Szkoły oraz społeczność szkolną. Po powitaniach i wymianie pamiątek, miała miejsce część artystyczna, podczas której szkolny chór "Dobrasy" zaprezentował ludowe pieśni ukraińskie.
Goście z Ukrainy podczas pobytu w naszej gminie poznawali naszą historię, zwiedzali ciekawe miejsca. Przez cały czas pobytu gościli w domach polskich uczniów, którzy zagwarantowali miejsca noclegowe i wyżywienie.
W ostatnim dniu wizyty, grupa naszych gości i opiekujących się nimi uczniów przygotowała pokaz zdjęć z wizyty w naszej gminie, który zaprezentowała podczas spotkania pożegnalnego.
5 listopada 2013 r. w ZS-P w Dobrej miało miejsce ważne wydarzenie. Uczniowie klas 1 gimnazjum przystąpili do oficjalnego Pasowania na gimnazjalistę. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło: burmistrza Dobrej Andrzeja Piątkowskiego, z-cy burmistrza Jacka Gajewskiego, ks. prałata Zygmunta Chromińskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Wojciecha Błażełka, przewodniczącej Rady Rodziców Beaty Kmieć oraz Dyrekcji Szkoły: Marka Milczarka, Iwony Chwiałkowskiej, Danuty Zgolińskiej. Obecne były: kierownik Przedszkola Samorządowego Marzenna Jeżyk oraz kierownik Szkoły Filialnej w Piekarach Elżbieta Jesionek. Uroczystość miała wyjątkowy charakter, ponieważ gościliśmy naszych przyjaciół ze szkoły na Ukrainie.
Wychowawcy klas 1: p. Magdalena Bartosik i p. Ewa Czerwińska, przygotowały konkurencje, dzięki którym uczniowie mogli udowodnić, iż są godni nosić miano uczniów Gimnazjum w Dobrej.
Po ślubowaniu wręczono Akty pasowania, a uczniowie stali się pełnoprawnymi członkami społeczności gimnazjalnej.
Po części oficjalnej goście i rodzice mogli obejrzeć część artystyczną, przygotowaną przez: p. Magdalenę Bartosik, p. Edytę Górską i p. Ewę Czerwińską. Uczniowie zaprosili gości na specjalne wydanie "Familiady" oraz scenki kabaretowe pokazujące, że wcale nie tak łatwo być gimnazjalistą, a jeszcze trudniejsza rola wyznaczona została rodzicom. Po uroczystości wszyscy udali się do świetlicy szkolnej na poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Uroczystość prowadzili członkowie SU: Klaudia Adamiak i Konrad Serafin. Oprawę muzyczną przygotowała p. Marlena Jesionek, a wyjątkowe dla uczniów chwile zatrzymali w kadrze: p. Paweł Janicki i p. Dariusz Piestrzyński. Święto świeżo upieczonych gimnazjalistów zakończyło się dyskoteką.

23 października 2013 r. w SP odbyła się jedna z ważniejszych uroczystości - Ślubowanie klas 1, w której wzięli udział zaproszeni goście: burmistrz Dobrej Andrzej Piątkowski, z-ca burmistrza Jacek Gajewski, przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Błażełek, przewodnicząca Rady Rodziców Beata Kmieć, dyrektor ZS-P Marek Milczarek, kierownik Szkoły Filialnej w Piekarach Elżbieta Jesionek, kierownik Przedszkola Samorządowego Marzenna Jeżyk, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej. Szczególnymi gośćmi byli rodzice, dziadkowie i krewni pierwszoklasistów. Pierwszoklasiści dzielnie prezentowali siê w części artystycznej wzbogaconej o różnorodne zadania, które musieli wykonać, aby uwolnić Czerwonego Kapturka i udowodnić, że są gotowi podjąć naukę w Szkole Podstawowej w Dobrej. Uczniowie pięknie prezentowali się na tle bajkowej dekoracji.
W Ślubowaniu brali udział również uczniowie z klasy 4a, którzy wcielili się w postacie z bajki "Czerwony Kapturek". Część artystyczną i dekorację przygotowały wychowawczynie klas 1 - p. Jolanta Piekarska i p. Marzena Sobieracka. Najważniejszym momentem uroczystości był akt pasowania na ucznia, którego dokonał dyrektor Marek Milczarek. W tym ważnym dla szkoły dniu padło z ust gospodarza oraz gości wiele ciepłych słów, skierowanych do rozpoczynających naukę dzieci. Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali dyplomy pamiątkowe oraz upominki, przygotowane przez gości i rodziców. Po uroczystości, w świetlicy szkolnej miał miejsce poczęstunek dla dzieci, rodziców i zaproszonych.

11 października 2013 r. obchodziliśmy w szkole Dzień Edukacji Narodowej. Uczestniczyli w nim uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły. Młodzież miała okazję podziękować wszystkim za ciężką pracę i trud włożony w edukację oraz wychowanie. Z okazji święta gimnazjaliści przygotowali występy artystyczne, które w humorystyczny sposób opowiadały o pracy w szkole. Z wielkim aplauzem publiczności spotkała się gala rozdania "Nauczycielskich Oskarów", które to społeczność szkolna przyznała swoim pedagogom. Własnoręcznie wykonane statuetki w różnych kategoriach, trafiły do rąk kilkunastu nauczycieli. Z dużą dozą humoru przebiegał szkolny turniej "Familiady", w którym zmierzyły się drużyny "Szkolnych celebrytów" i "Elity nauczycielskiej". Jak co roku, nie zabrakło piosenek, skeczu o nauczycielach czy występu chóru szkolnego. Nad całością występów czuwali: p. Edyta Górska, p. Marlena Jesionek, p. Dariusz Piestrzyński.
24 września 2013 r. uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wraz ze swoimi opiekunami wzięli udział w sprzątaniu bliższej i dalszej okolicy naszej szkoły, przyłączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata". Każda klasa porządkowała teren zgodnie z harmonogramem opracowanym przez SU. Uczniowie otrzymali worki na śmieci, rękawiczki oraz narzędzia niezbędne do porządkowania terenu. Uczniowie otrzymali rękawiczki oraz worki na śmieci. Wszystkie klasy porządkowały tereny zgodnie z harmonogramem opracowanym przez Samorząd Uczniowski. Wszyscy chętnie zaangażowali się w tegoroczną akcję, a tym samym promocję zachowań przyjaznych przyrodzie.

<> .. INTERNETOWY TEATR DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ
12 września 2013 r. najmłodsi uczniowie klas 1-2 SP po raz pierwszy obejrzeli spektakl realizowany w ramach Internetowego teatru TVP dla szkół - "Jaś i Małgosia" z Opery i Filharmonii Podlaskiej i Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Spektakl ten to interaktywna bajka o charakterze muzyczno-teatralnym, według tekstu Jana Brzechwy, w reżyserii Roberto Skolmowskiego. Znana dotychczas historia rodzeństwa wprowadziła dzieci w żywy świat instrumentów i różnorodnych dźwięków, poprzez przekształcenie się Jasia w trąbę, a Małgosię we flet.
20 września 2013 r. uczniowie klas 3-4 SP byli kolejnymi odbiorcami Internetowego Teatru TVP dla szkół.
Transmisja "Bajki o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach" z Wrocławskiego Teatru Edukacji ARTENES odbyła się w świetlicy szkolnej. To pierwszy w Polsce - i jak dotąd jedyny - spektakl o tematyce ekonomicznej, przeznaczony dla uczniów SP. Bohaterem przedstawienia był ciekawy świata Janek, zagłębiający się w tajniki przedsiębiorczości. Pokazał widzom, jak od najmłodszych lat świadomie i rozsądnie zarządzać funduszami, by nie popaść w spiralę długów, jak być kreatywnym i pomnażać fundusze. Tematyka poruszana w spektaklu została doceniona przez Narodowy Bank Polski.


8 września 2013 r. to kolejny niezwykle ważny dzień, który wpisał się w historię naszej szkoły. Wolą uczniów, rodziców i nauczycieli, Gimnazjum w Dobrej zostało nadane imię wielkiego Polaka, szlachetnego człowieka i patrioty - Henryka Sienkiewicza.
Gospodarzem uroczystości był dyrektor ZS-P w Dobrej Marek Milczarek, który powitał wielu znakomitych gości: fundatorów, sponsorów, darczyńców, przyjaciół szkoły, rodziców i całą społeczność szkolną.
Duchowymi przewodnikami uroczystości byli ks. biskup Wiesław Mering oraz ks. prałat Zygmunt Chromiński. Przybyli przedstawiciele władz oświatowych z Wielkopolskim Kuratorem Oświaty Elżbietą Walkowiak oraz władz powiatowych - starosta turecki Zbigniew Bartosik. Władze gminne reprezentowali: burmistrz Dobrej Andrzej Piątkowski, z-ca burmistrza Jacek Gajewski, przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Błażełek, skarbnik gminy i przewodnicząca Rady Rodziców Beata Kmieć. W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół.
Po uroczystym poświęceniu nowo wybudowanej hali i krzyża, który zawisnął przy wejściu do budynku, dyrektor ZS-P Marek Milczarek odczytał laudację na cześć Patrona, w której odniósł się do wielkich zasług tego niezwykłego człowieka, kształtującego postawy wielu pokoleń Polaków, jak mówił dyrektor: "to dobry wzorzec w kształtowaniu postaw patriotycznych, szczególnie dla młodego pokolenia".
Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie przez burmistrza Aktu Nadania imienia Henryka Sienkiewicza Gimnazjum w Dobrej. Tej podniosłej chwili towarzyszył występ chóru pod dyrekcją p. Marleny Jesionek, który wykonał utwór "Gaude Mater Polonia" (O ciesz się Matko Polsko).
Po występie chóru nastąpił następny podniosły moment - ceremonia przekazania Sztandaru reprezentacji młodzieży uczniowskiej. Burmistrz Andrzej Piątkowski w towarzystwie przewodniczącej Rady Rodziców Beaty Kmieć, dyrektora Marka Milczarka i gimnazjalistów, odczytał Akt Fundacji Sztandaru i przekazał go społeczności szkolnej.
Niech będzie od dziś symbolem i dumą tej szkoły. Niech przywołuje najwyższe wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna. Niech zobowiązuje
do godnego życia i wypełniania obowiązków, zgodnie z wartościami i normami wiążącymi się z Henrykiem Sienkiewiczem.
Po tych słowach, reprezentacja młodzieży uczniowskiej otrzymała Sztandar. W jego centralnej części znajduje się popiersie Henryka Sienkiewicza, które otacza wyszyty złotymi literami napis z nazwą szkoły. W czterech narożnikach sztandaru umieszczono motyw roślinny z lilią, która od początków chrześcijaństwa symbolizuje czystość i cnotę. Rewers sztandaru przedstawia godło państwowe, orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo. Jego rozwinięte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu i gotowość do pokonywania przeszkód. Otacza go dewiza będąca symbolem wierności państwu: "Bóg, Honor, Ojczyzna".
Na koniec uczniowie złożyli ślubowanie służenia Ojczyźnie rzetelną nauką, pracą i wzorowym zachowaniem.
Na szczególną uwagę zasługują również występy artystyczne przygotowane przez nauczycieli, absolwentów i uczniów, którzy zakończyli uroczystość wspaniale zatańczonym polonezem.
Uroczystość prowadzili: Mateusz Milczarek (uczeń gimnazjum) oraz Ewa Czerwińska (nauczycielka j. polskiego).
Tak ogromne przedsięwzięcie to praca i mobilizacja wielu osób: nauczycieli, uczniów, pracowników obsługi. Przygotowywano się na wielu płaszczyznach, wykonując okolicznościowe gazetki, dekoracje hali sportowej, korytarzy i sali gimnastycznej. Opracowano i wydano okolicznościowy folder, podziękowania dla sponsorów. Nad całością czuwał zespół kierowniczy Szkoły w Dobrej (dyrektor Marek Milczarek, z-cy: Iwona Chwiałkowska, Danuta Zgolińska, kierownik świetlicy Magdalena Latańska, kierownik Szkoły Filialnej w Piekarach Elżbieta Jesionek oraz kierownik Przedszkola Samorządowego Marzenna Jeżyk). Po uroczystości nadania imienia Gimnazjum w Dobrej, wszyscy jej uczestnicy udali się na kościoła pw. NNMP na mszę św. jubileuszowo-odpustową pod przewodnictwem ks. biskupa Wiesława Meringa.
7 września 2013 r. w samo południe wszyscy uczestnicy Zjazdu Absolwenta oraz zaproszeni goście przenieśli się do nowo wybudowanej Hali Sportowej, gdzie nastąpiła uroczysta ceremonia jej otwarcia, którą prowadził dyrektor ZS-P Marek Milczarek. "To z myślą o młodych sportowcach, uczniach, Polakach powstał ten piękny obiekt" - mówił we wstępie dyrektor. Burmistrz Dobrej Andrzej Piątkowski powitał przybyłych gości.
Tradycyjnego przecięcia wstęgi dokonali: wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Kazimierz Pałasz, starosta turecki Zbigniew Bartosik, burmistrz Dobrej Andrzej Piątkowski, ks. dziekan Zygmunt Chromiński, dyrektor Marek Milczarek oraz uczennica gimnazjum Karolina Idzik.
W imieniu wszystkich uczniów, Karolina Idzik i Michał Jesionek (uczniowie gimnazjum) złożyli uroczyste przyrzeczenie: "Będziemy współzawodniczyć w oparciu o poszanowanie zasad uczciwej rywalizacji (…). Uczestniczyć we wszystkich zmaganiach i zawodach w duchu rycerskim dla chwały sportu i honoru naszej szkoły i gminy".
Dla zgromadzonych gości wystąpił chór pod dyrekcją p. Marleny Jesionek z piosenkami: "Tak smakuje życie" i "Kołysanka", usłyszeliśmy chór "Dobrasy" w utworze "Waterloo", Klaudię Kicińską w utworze "By coś zostało z tych dni …".
Mogliśmy zobaczyć układ taneczny, przygotowany przez uczniów pod kierunkiem p. Barbary Bartosik. Uroczystość otwarcia uświetnił występ formacji Big Band Miasta Turek.
Podsumowując uroczystość dyrektor Marek Milczarek powiedział: "Niech te uczucia towarzyszą naszym poczynaniom nie tylko dzisiaj, ale w każdym dniu szkolnych potyczek, przedsięwzięć czy realizacji marzeń". Łatwiej spełniać marzenia, mając taką bazę, która będzie służyła nie tylko młodemu pokoleniu.

Dni 7 i 8 września 2013 r. upłynęły pod znakiem ważnych uroczystości. Połączono niezwykłe wydarzenia: 50-lecie istnienia Szkoły, Zjazd Absolwentów, otwarcie nowo wybudowanej hali sportowej, nadanie imienia Henryka Sienkiewicza Gimnazjum w Dobrej oraz ufundowanie i poświęcenie nowego sztandaru dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej.
Sobotnie uroczystości związane były z 50-tą rocznicą istnienia Szkoły i Zjazdem Absolwentów. Była to znakomita okazja do spotkań i wspomnień ze szkolnej ławki. Niezmiernie cieszy fakt, że Absolwenci Szkoły tak licznie odpowiedzieli na zaproszenia. Mieliśmy także zaszczyt gościć byłych nauczycieli naszej szkoły, Panie: Teresę Burszewską, Teresę Białek, Wiolettę Bogacką, Mirosławę Bednarkiewicz, Agatę Dawid, Wandę Drabek, Elżbietę Fornalczyk, Jadwigę Firus, Ewelinę Gręzicką, Jolantę Górczyńską, Mirosławę Janik, Mieczysławę Końciak, Zofię Kruczkowską, Stanisławę Kołaczkowską, Barbarę Kominiarczyk, Jadwigę Kurpik, Katarzynę Kujawińską, Halinę Mądrachowską, Annę Mierzwę, Klarę Michalak, Krystynę Małolepszą, Marię Marszałek, Barbarę Marciniak, Krystynę Piwońską, Aldonę Początek, Alicję Rybarczyk, Jadwigę Rzetecką, Marię Świerczyńską, Bogdanę Szymańską, Jadwigę Tatarczuk, Jadwigę Zagozdę, oraz Panów: Ryszarda Kujawińskiego, Piotra Kujawińskiego, Ryszarda Stasinowskiego, Andrzeja Piątkowskiego.
Prowadząca spotkanie Marzenna Jeżyk powitała gości, podkreślając, że "powrót do szkoły to powrót do tego, co w pamięci ocalało, jako obraz najpiękniejszych lat życia".
Uroczystość oficjalnie rozpoczął dyrektor ZS-P w Dobrej Marek Milczarek. Przypomniał historię istnienia placówki, jej byłych dyrektorów, a przede wszystkim absolwentów, którzy zawsze odnosili wiele sukcesów i byli jej dumą. Nie zapomniał również o nauczycielach, których nazwał "duszą szkoły".
Zjazd swoją obecnością zaszczycili: burmistrz Dobrej Andrzej Piątkowski, ks. dziekan Zygmunt Chromiński, byli dyrektorzy (Ryszard Kujawiński, Andrzej Piątkowski, Mirosława Bednarkiewicz, Maria Świerczyńska - żona dyr. Eugeniusza Świerczyńskiego), przedstawiciele mediów, pracownicy obsługi, byli i obecni pracownicy Szkoły.
Te poruszające chwile wszystkim gościom uświetnił chór pod dyrekcją p. Marleny Jesionek, który specjalnie na tę okazję wystąpił w poszerzonym składzie: uczniów, absolwentów i nauczycieli. Mogliśmy również wysłuchać piosenek w wykonaniu absolwentek naszej szkoły: Nikoli Gardzielik i Benity Raźniak oraz naszej uczennicy Klaudii Gardzielik.
Ta niezwykła integracja na długo pozostanie w pamięci nie tylko absolwentów i organizatorów tego spotkania, ale także zaproszonych gości.
© Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej. Wszelkie materiały zastrzeżone.
Strona monitorowana przez Google.
Wróć do spisu treści