ARCH. PIEKARY - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej

Przejdź do treści

ARCH. PIEKARY

ARCHIWUM
SZKOŁA FILIALNA W PIEKARACH
IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO

Piekary 49, 62-730 Dobra

KIEROWNIK
mgr Elżbieta Jesionek
NAUCZYCIELE
Baranowska Danuta - j. polski, historia
Dawid Agata - kształcenie zintegrowane
Durka Jerzy - historia, wych. fizyczne
Estemberg Adrianna - język niemiecki
Gajowiak Anna - j. polski, biblioteka
Gnatkowska Ewa - wychowanie przedszkolne
Górska Dorota - matematyka
Hnatów Emilia - j. angielski
Jesionek Elżbieta - wych. fizyczne, kierownik szkoły
Jesionek Marlena - muzyka
Karpińska Małgorzata - j. angielski
Kotas Aleksandra - kształcenie zintegrowane
Kubiak Ewa - kształcenie zintegrowane, logopeda
Kubiak Bożena - kształcenie zintegrowane
Michalak Anna - pedagog, wdżwr, wych. świetlicy
Osińska Małgorzata - przyroda, technika, zaj. techniczne
Pacześna Mariola - kształcenie zintegrowane
Pawłowska Jadwiga - wychowanie przedszkolne
Piestrzyński Dariusz - zaj. komputerowe
Szczecińska Anna - kształcenie zintegrowane
Szczepańska Ewa - matematyka
Urbańczyk Agnieszka - matematyka, przyroda, technika, zaj. komputerowe
Urbańczyk Ewa - religia, plastyka
Z dniem 1 września 2012 r. w wyniku zmian organizacyjnych oświaty
w gminie Dobra, powstał Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej.
W jego skład weszły: Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza
w Dobrej, Gimnazjum w Dobrej, Szkoła Filialna im. Stefana Żeromskiego
w Piekarach oraz Przedszkole Samorządowe w Dobrej.
Dyrektorem ZS-P w Dobrej został p. Marek Milczarek,
a kierownikiem Szkoły Filialnej w Piekarach p. Elżbieta Jesionek.

Z dniem 1 września 2017 r. w wyniku zmian organizacyjnych oświaty,  
Szkoła Filialna w Piekarach staje się samodzielną placówką pod nazwą
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piekarach.
Dyrektorem szkoły została p. Aleksandra Kotas.
 • .. UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017 ..

 • .. NAGRODA W KONKURSIE PLASTYCZNYM "MOJA MAŁA OJCZYZNA" ..
Oliwia Dulin - uczennica klasy 6 Szkoły Filialnej w Piekarach, została laureatką I miejsca w konkursie plastycznym "Moja mała Ojczyzna".
Senator RP Margareta Budner wręczyła Oliwii dyplom i upominki. Uczennica została zaproszona do udziału w wycieczce do Warszawy ze zwiedzaniem Senatu.
Opiekun: p. Ewa Urbańczyk.

 • .. NAGRODA W KONKURSIE PLASTYCZNYM "BEZPIECZNIE NA WSI ..." ..
Martyna Kinecka - uczennica klasy 6 Szkoły Filialnej w Piekarach, została laureatką II miejsca w eliminacjach regionalnych Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci "Bezpiecznie na wsi to podstawa - środki chemiczne to nie zabawa". Nagrodę naszej uczennicy wręczył mgr inż. Krzysztof Buchelt  - kierownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówki Terenowej w Turku. Gratulujemy Martynie sukcesu! Opiekun p. Ewa Urbańczyk.

 • .. NAGRODA W KONKURSIE PLASTYCZNYM "PAPIEŻ FRANCISZEK W OCZACH DZIECI" ..
Natalia Janiak - uczennica klasy 2, została zaproszona do udziału w finale V Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Papież Franciszek w oczach dzieci", który odbył się w Kaliszu. Natalka została laureatką II miejsca w kategorii SP i otrzymała wiele upominków. Gratulujemy uczennicy artystycznych sukcesów.
Opiekun: p. Ewa Urbańczyk.

 • .. SPOTKANIE Z HIGIENISTKĄ SZKOLNĄ ..
18 maja 2017 r. uczniowie klas 2-3 oraz dzieci z oddziału zerowego uczestniczyły w spotkaniu z higienistką szkolną p. Janiną Jafra.
Temat pogadanki dotyczył troski o higienę jamy ustnej. Pani pielęgniarka demonstrowała właściwe szczotkowanie zębów, doradzała w wyborze szczoteczek i past. Zebrani uczniowie zadawali pytania, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. Podsumowując spotkanie, p. Janina Jafra gorąco zachęcała zgromadzonych uczniów do systematycznych wizyt w gabinecie stomatologicznym.

 • .. NAGRODA W POWIATOWYM PRZEGLĄDZIE TWÓRCZOŚCI KATOLICKIEJ ..
Z radością informujemy, iż dnia 16 maja 2017 r. Natalia Janiak uczennica klasy 2 otrzymała nagrodę w XI Powiatowym Przeglądzie Twórczości Katolickiej, poświęconym św. Janowi Pawłowi II. Organizatorami konkursu byli: Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Św. Ap. Piotra i Pawła w Boleszczynie oraz Centrum Kultury Biblioteka Publiczna Gminy Przykona. Natalka brała udział w części plastycznej konkursu zatytułowanej "Objawienia Fatimskie". Laureatce serdecznie gratulujemy.
Opiekun: p. Ewa Urbańczyk.

 • .. LAUREATKA POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "PALIĆ, NIE PALIĆ - OTO JEST PYTANIE?" ..
Organizatorzy konkursu plastycznego "Palić nie palić - oto jest pytanie?" na rebus: Kuratorium Oświaty w Poznaniu i Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Poznaniu zaprosili naszą uczennicę Roksanę Gąsiorek na finał wojewódzki konkursu. Roksana została laureatką etapu powiatowego zajmując I miejsce, a w etapie wojewódzkim otrzymując wyróżnienie. Wręczenie dyplomów i nagród odbyło dnia 31 maja 2017 r. w Poznaniu w Multikinie.
Gratulujemy Roksanie artystycznych sukcesów. Opiekun: p. Ewa Urbańczyk.

 • .. FESTYN RODZINNY Z OKAZJI DNIA MATKI ..
26 maja 2017 r. w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Piekarach odbył się festyn rodzinny z udziałem uczniów i rodziców miejscowej Szkoły Filialnej.
W pierwszej kolejności p. kierownik Elżbieta Jesionek powitała zaproszonych gości w osobie ks. proboszcza Grzegorza Wawrzyniaka, p. wicedyrektor Danuty Zgolińskiej oraz p. kierownik przedszkola Marzenny Jeżyk. Następnie skierowała ciepłe słowa do licznie zgromadzonych dzieci i rodziców. Festyn rozpoczęto częścią artystyczną, która stała na wysokim poziomie. Wśród kolejnych punktów spotkania znalazły się poczęstunek, loteria fantowa, konkursy oraz zawody sportowe. Do sportowych potyczek przystąpiło jedenaście rodzin prezentując wyrównany poziom. W ostatecznej klasyfikacji największą liczbę punktów zgromadziła rodzina p. Beaty Walasek, tym samym obroniła tytuł mistrza z poprzedniego roku.

 • .. PIESZY, PASAŻER, ROWERZYSTA - ZAWSZE BEZPIECZNIE ..
19 maja 2017 r. dzieci w Szkole Filialnej w Piekarach odwiedził dzielnicowy Jerzy Denkowski. Przypomniał dzieciom zasady poruszania się pieszych po drogach, sprawdził czy starsze dzieci znają przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów oraz zademonstrował jak prawidłowo powinny być przewożone dzieci w fotelikach.

 • .. PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH ..
12 maja 2017 r. w Szkole Filialnej w Piekarach odbyło się podsumowanie działań prowadzonych w ramach profilaktyki uzależnień i działań prozdrowotnych podejmowanych w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia. Dzieciom uczestniczącym w konkursach wręczono nagrody.
Klasa 6 - konkurs wiedzowy "Jedzmy smacznie i zdrowo  - jadłospis": wyróżnienia otrzymali: Klaudia Sobczak, Kacper Michalak, Anna Miłosz.
Klasa 5 - konkurs plastyczny "Palić nie palić - oto jest pytanie": nagrodę otrzymała Roksana Gąsiorek - zakwalifikowała się do etapu powiatowego; wyróżnienia otrzymali: Magdalena Kraska, Oliwia Kostrzewa, Dominika Kurzawa, Konrad Dominiak, Natalia Kominiarczyk.
Klasa 4 - konkurs na najlepsze hasło promujące zdrowy styl życia: wyróżnienia: Karolina Kędzierska, Michał Wasiak, Julita Krysiak, Marta Tołoczko.
Uczniowie klas młodszych otrzymali upominki. Klasa 2 za prace plastyczne "Warzywa i owoce - nasi przyjaciele", klasa 3a i 3b za prace plastyczne i plakaty "Zdrowe przekąski - co wybrać w sklepie" oraz "Nie pal przy mnie proszę". Zakup nagród dla dzieci był możliwy dzięki współpracy z gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dobrej, która wspiera finansowo działania profilaktyczne prowadzone na terenie szkoły. Upominki i nagrody sprawiły dzieciom ogromną radość!
 • .. KONKURS TAŃCA ..
8 maja 2017 r. w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Tańca w Szkole Filialnej w Piekarach odbył się konkurs tańca.
Do turnieju przystąpiła jedna para taneczna oraz soliści. Dobór repertuaru był różnorodny, co wpłynęło na niespodziewanie wysoki poziom konkursu.
1 miejsce zajęło rodzeństwo Oliwia (kl. 3) i Bartosz (kl. 2a) Walasek wykonując taniec towarzyski. Po burzliwych obradach jury przyznało trzy II miejsca: Dominika Andrzejczak (kl. 3a), Natalia Grubska (kl. 3a), Julia Jałkiewicz (kl. 2a). Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez wychowawców klas 2-3.

 • .. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA ..
5 maja 2017 r. w Szkole Filialne w Piekarach odbyła się uroczysta akademia z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uczniowie klasy 5 pod kierunkiem p. Danuty Baranowskiej przygotowali montaż słowno - muzyczny upamiętniający to wydarzenie.

 • .. WSPÓŁPRACA Z ZAKŁADEM UNIESZKODLIWIANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH ..
W ramach współpracy z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw" i idącym za nim hasłem "Myślę ekologicznie" Szkoła Filialna w Piekarach od kilku lat przeprowadza akcję zbierania zużytych baterii. 10 kwietnia baterie zostały posegregowanie i przekazane do zakładu Orli Staw, w czym pomagali uczniowie klasy 6: Wiktoria Rusin, Kacper Michalak, Mateusz Grubski i Szymon Bojszczak. Akcja została przeprowadzona pod nadzorem p. Emilii Hnatów.

 • .. 7 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA ..
W tym roku obchodzony pod hasłem "Depresja - Porozmawiajmy o niej". Głównym założeniem kampanii jest wskazanie, jak ważne jest mówienie o depresji, ponieważ sama rozmowa o depresji stanowi istotny element procesu dochodzenia do zdrowia. Stygmatyzacja chorób psychicznych, w tym depresji, nadal dla wielu osób na całym świecie stanowi barierę uniemożliwiającą szukanie pomocy. Poruszenie tematu depresji i rozmowa z członkiem rodziny, przyjacielem lub pracownikiem opieki zdrowotnej czy też w większej grupie, na przykład w szkole, miejscu pracy czy miejscach spotkań towarzyskich albo w przestrzeni publicznej, np. w mediach informacyjnych, w blogach czy w portalach społecznościowych, pomoże przełamać stygmatyzację i w efekcie zachęci większą liczbę osób do szukania pomocy. Każdy może zachorować na depresję. Dlatego kampania Światowej Organizacji Zdrowia adresowana jest do wszystkich, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny.

 • .. OLIMPIADA WIEDZY O ŚW. JANIE PAWLE II ..
3 kwietnia 2017 r. w Szkole Filialnej w Piekarach została przeprowadzona szkolna olimpiada wiedzy o św. Janie Pawle II. Celem olimpiady było pogłębianie wiedzy o życiu i posłudze papieskiej św. Jana Pawła II wśród uczniów klas 4-6. Wyniki konkursu: I miejsce - Karolina Kędzierska (kl. 4), II miejsce - Konrad Dominiak (kl. 5), III miejsce - Oliwia Dulin (kl. 5), Aleksandra Dębowiecka i Wiktoria Rusin (kl. 6). Wszystkim uczestnikom olimpiady dziękujemy za udział i gratulujemy uzyskanych wyników. Szkolnym organizatorem olimpiady była p. Ewa Urbańczyk.

 • .. SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE ..
Rekolekcje szkolne są szczególną formą głoszenia Ewangelii, wyrazem troski Kościoła o przekaz wiary i formacji postaw wynikających z wiary.
W dniach 29-31 marca społeczność szkolna Szkoły Filialnej w Piekarach uczestniczyła w rekolekcjach, które miały miejsce w szkole i kościele parafialnym Trójcy Świętej w Skęczniewie. Cele rekolekcji szkolnych były następujące: wzrastanie w wierze, nadziei i miłości, współpraca i poczucie odpowiedzialności, wrażliwość na piękno, dobro i prawdę oraz życie wiarą na co dzień. Do zadania rekolekcji szkolnych należą: wychowanie liturgiczne, poznanie treści wiary, formacja moralna, nauczanie modlitwy, wychowanie do życia wspólnotowego. Uczniowie licznie uczestniczyli w przygotowaniu duchowym do Świąt Wielkanocnych poprzez udział w Eucharystii, naukach rekolekcyjnych, śpiewach, konkursach, projekcjach filmów oraz przedsięwzięciach artystycznych bogatych w treści dotyczące symboli wielkanocnych.

 • .. POZASZKOLNE KONKURSY PLASTYCZNE ..
31 marca 2017 r. upłynął termin podsumowania czterech konkursów plastycznych na etapie szkolnym.
KONKURS "PALIĆ, NIE PALIĆ - OTO JEST PYTANIE?" na rebus o tematyce antytytoniowej, organizowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Turku. Konkurs był adresowany dla uczniów klasy 5. Szkolna komisja wyłoniła laureata I miejsca - Roksanę Gąsiorek. Praca Roksany weźmie udział w eliminacjach powiatowych. Opiekun: p. Ewa Urbańczyk.
KONKURS "MOJA MAŁA OJCZYZNA" Senator RP Margareta Budner zaprosiła dzieci i młodzież szkolną z naszego powiatu do udziału w konkursie plastycznym "Moja mała Ojczyzna". Najciekawsze ilustracje dotyczące historii i legend naszej najbliższej okolicy wykonała Gabriela Tomczak (kl. 2) i Oliwia Dulin (kl. 5).
Opiekunowie: nauczyciele nauczania zintegrowanego i nauczyciel plastyki.
KONKURS "CHCIAŁABYM / CHCIAŁBYM BYĆ JAK …" zorganizowany został przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną w Koninie Filia w Turku. Konkurs adresowany był do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych z miasta Turku oraz powiatu tureckiego. Cele konkursu: kształtowanie umiejętności poszukiwania i wyboru właściwych wartości, rozwijanie umiejętności dostrzegania autorytetów w literaturze, promocja czytelnictwa, rozwijanie aktywności twórczej dzieci, konkurs wpisuje się w realizację kierunku polityki oświatowej państwa w roku szk. 2016/17 - Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości. W etapie powiatowym naszą szkołą reprezentować będą prace wykonane przez Oliwię Dulin, Andżelikę Gibaszek, Magdalenę Kraska, Natalię Kominiarczyk (kl. 5) i Martynę Kinecką (kl. 6).
Opiekun: p. Ewa Urbańczyk.
KONKURS "BEZPIECZNIE NA WSI TO PODSTAWA - ŚRODKI CHEMICZNE TO NIE ZABAWA" zorganizowany został przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Turku. Głównym celem konkursu jest bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców wsi oraz upowszechnianie wiedzy o zasadach bhp w gospodarstwie rolnym. W etapie regionalnym Szkołę Filialną w Piekarach reprezentować będą prace plastyczne wykonane przez Ewę Sobczak (kl. 2), Macieja Michalaka (kl. 3a), Norberta Gąsiorka (kl. 3b), Martynę Kinecką, Szymona Bojszczaka, Kacpra Michalaka (kl. 6).
Opiekunowie: p. Mariola Pacześna, p. Bożena Kubiak, p. Agata Dawid, p. Ewa Urbańczyk.
 • .. DZIEŃ WIOSNY W SZKOLE W PIEKARACH ..
21 marca 2017 r. uczniowie klasy 2, 3a i 3b przywitali nadejście kalendarzowej wiosny poprzez wspólne zabawy integracyjne. Hasło przewodnie tego dnia to "Zielono mi …". Taki bowiem kolor dominował w strojach dzieci. Poszczególne grupy swoje wyobrażenie o wiośnie przelali na papier stosując różne techniki plastyczne.
Wiosenne prace dzieci ozdobiły klatkę schodową.

 • .. OGÓLNOPOLSKI KONKURS MATEMATYCZNY "KANGUR" ..
Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" wywodzi się z Australii, a obecnie swym zasięgiem obejmuje ponad 60 państw świata. W Polsce organizowany jest od 1992 r. Organizatorem centralnym na terenie naszego kraju jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu, a patronat nad Konkursem sprawuje Wydział Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu. Celem powyższego Konkursu jest propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów.
16 marca 2017 r. w naszej szkole 29 uczniów rozwiązywało testy konkursowe "Kangura Matematycznego": kategoria "Żaczek" - uczniowie  klasy 2 (Andżelika Bojszczak, Natalia Janiak, Małgorzata Jarachowska, Krzysztof Kraska, Wiktoria Skórka, Gabriela Tomczak, opiekun: p. Mariola Pacześna); kategoria "Maluch" - uczniowie klas 3a, 3b, 4 (Natalia Grubska, Szymon Kubiak, Maciej Michalak, Olaf Szczeciński, Oliwia Walasek, Marcel Gadomski, Norbert Gąsiorek, Wojciech Madaj, Dawid Tomczak, Jakub Dulin, Kacper Kaczmarek, Karolina Kędzierska, Mateusz Raźniewski, Michał Wasiak, opiekunowie: p. Bożena Kubiak, p. Agata Dawid, p. Agnieszka Urbańczyk); kategoria "Beniamin" - uczniowie klasy 5 i 6 (Konrad Dominiak, Oliwia Dulin, Jan Jabłonowski, Natalia Kominiarczyk, Oliwia Kostrzewa, Magdalena Kraska, Przemysław Ciesielski, Mateusz Grubski, Kacper Michalak, opiekun: p. Ewa Szczepańska). Każdy uczestnik konkursu otrzymał układankę - breloczek "Magiczny sześcian" i teraz już tylko czeka na wyniki konkursu, które opublikowane zostaną w maju 2017 r.

 • .. OGÓLNOPOLSKI KONKURS GEOGRAFICZNY "GEO-PLANETA" ..
Corocznie uczniowie naszej szkoły biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym "Geo-Planeta". W roku szkolnym 2016/17 udział wzięło 5 uczniów: Aleksandra Dębowiecka, Konrad Dominiak, Piotr Gręda, Wiktoria Rusin, Julia Szymczak. W marcu 2017 r. nastąpiło podsumowanie konkursu.
Wynik bardzo dobry uzyskał uczeń klasy 6 Piotr Gręda, natomiast wyróżnienie otrzymał uczeń klasy 5 Konrad Dominiak.
Opiekun konkursu: p. Agnieszka Urbańczyk. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 • .. POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY "ZAPOBIEGAJMY POŻAROM" ..
4 marca 2017 r. zakończył się Powiatowy Konkurs Plastyczny "Zapobiegamy Pożarom". Prace młodych artystów z powiatu tureckiego zostały ocenione i nagrodzone. Uczeń klasy 6 Szkoły Filialnej w Piekarach Jakub Kopytek zajął II miejsce (opiekun: p. Ewa Urbańczyk). Najlepsze prace przekazane zostały do eliminacji wojewódzkich. Organizatorzy konkursu: Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Turku, Komisja ds. Młodzieży ZOP ZOSP RP w Turku oraz Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Gratulujemy Jakubowi kolejnego artystycznego sukcesu.

 • .. TŁUSTY CZWARTEK NA WESOŁO ..
23 lutego 2017 r. uczniowie nauczania zintegrowanego wraz z wychowawczyniami: p. Mariolą Pacześną, p. Agatą Dawid i p. Bożeną Kubiak, bawili się na balu przebierańców. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością w doborze strojów karnawałowych. W trakcie zabawy odbyły się konkursy, m.in. najciekawszy kostium, taniec z kapeluszem, królowa i król parkietu. W nagrodę za aktywny udział w zabawie uczniowie zostali poczęstowani pączkami.

 • .. OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM" ..
15 lutego 2017 r. w szkole w Piekarach przeprowadzony został test sprawdzający wiedzę w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". W eliminacjach wzięło udział 15 uczniów. Do etapu gminnego zakwalifikowali się: Julia Szymczak (kl. 6) - I miejsce w szkole, Kacper Michalak (kl. 6) - II miejsce, Mateusz Grubski (kl. 6) - III miejsce, Konrad Dominiak (kl. 5), Andżelika Gibaszek (kl. 5), Magdalena Kraska (kl. 5), Dominik Pawlak (kl. 5).
20 lutego w ZS-P w Dobrej odbyły się w eliminacje gminne. Uczniowie z naszej szkoły nie zajęli czołowych miejsc, ale powrócili zadowoleni, gdyż jak każdego roku organizatorzy zapewnili miłą atmosferę, słodki posiłek oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe dla każdego uczestnika. Opiekun konkursu: p. Agnieszka Urbańczyk.

 • .. KONKURS PLASTYCZNY "ZAPOBIEGAJMY POŻAROM" ..
W lutym 2017 r. nastąpiło rozstrzygnięcie etapu gminnego konkursu plastycznego "Zapobiegamy pożarom" zorganizowanego przez Zarząd Oddziału Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych w Dobrej, Komisja ds. Młodzieży działająca przy ZOG ZOSP RP w Dobrej, Urząd Miejski w Dobrej oraz Centrum Kultury w Dobrej. Na konkurs wpłynęło 118 prac. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się następujący uczniowie ze Szkoły Filialnej w Piekarach: Wiktoria Błaszczyk (kl. 3a) - I miejsce (opiekun p. Bożena Kubiak), w kategorii klas 4-6 Jakub Kopytek - I miejsce, Julia Szymczak - II miejsce, a Patrycja Witaszczyk - III miejsce, wszyscy uczęszczają do klasy 6 (opiekun p. Ewa Urbańczyk). Dziękujemy uczniom naszej szkoły, którzy zaangażowali się w wykonanie prac konkursowych, a laureatom gratulujemy artystycznych sukcesów.

 • .. OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY "TĘCZA" ..
31 stycznia 2017 r. organizator Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Tęcza" poinformował o wynikach tegorocznej edycji Konkursu. Komisja konkursowa XIV edycji uznała, iż najlepszą pracę pt. "Cztery pory roku - barwy i cienie" z naszej szkoły wykonała Oliwia Kostrzewa z klasy 5, otrzymując nagrodę, a Martyna Kinecka z klasy 6 została wyróżniona. Szkolnym organizatorem konkursu była p. Ewa Urbańczyk.
 • .. WALENTYNKI W SZKOLE W PIEKARACH ..
14 lutego 2017 r. z okazji Dnia Świętego Walentego uczennice klasy 5 - Dominika Kurzawa i Oliwia Kostrzewa wraz z nauczycielem p. Emilią Hnatów przygotowali pocztę walentynkową. Za pomocą kartek walentynkowych uczniowie mogli wyrazić swoją sympatię do koleżanki lub kolegi. Nie zabrakło również wyrazów sympatii pod adresem nauczycieli ...

 • .. CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM ..
W ramach ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom" w dniu 26 stycznia 2017 r. organista parafii Skęczniew p. Zalewski spotkał się z dziećmi klas 0-3 i czytał im wybrane przez nich ulubione bajki.

 • .. BEZPIECZNE FERIE ..
24 stycznia 2017 r. w Szkole Filialnej w Piekarach odbyło się spotkanie z policjantem. Dzieci odwiedził starszy sierżant Damian Majdoszek z Komisariatu Policji w Dobrej. Podczas spotkania zwrócił uwagę na najważniejsze zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa dzieci podczas ferii zimowych. Przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, konieczność zapinania pasów bezpieczeństwa i stosowania fotelików. Uczulił dzieci, aby zabawy organizowały w bezpiecznych miejscach z dala od ulic, szczególną uwagę zwrócił na miejsca organizowania ślizgawek, na niebezpieczeństwo korzystania z zamarzniętych naturalnych zbiorników wodnych. Ostrzegł też przed organizowaniem kuligów w miejscach niebezpiecznych z użyciem pojazdów mechanicznych. Przypomniał również, z jakich numerów alarmowych korzystać w razie wystąpienia niebezpieczeństwa.

 • .. DZIEŃ BABCI I DZIADKA - CHOINKA NOWOROCZNA ..
21 stycznia 2017 r. w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Piekarach miała miejsce lokalna uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka w połączeniu z zabawą choinkową dla uczniów z miejscowej Szkoły Filialnej. Pani kierownik Elżbieta Jesionek witając przybyłych gości w osobie zastępcy dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego woj. wielkopolskiego Dariusza Młynarczyka, ks. proboszcza Grzegorza Wawrzyniaka, burmistrza Dobrej Andrzeja Piątkowskiego, z-cy burmistrza Jacka Gajewskiego, dyrektora ZS-P Marka Milczarka, kierownik Przedszkola Samorządowego Marzenny Jeżyk, nie kryła wzruszenia na widok wypełnionej po brzegi sali. Po oficjalnym powitaniu zaproszonych gości, skierowała ciepłe słowa do zgromadzonych Seniorów, życząc długich lat w zdrowiu i satysfakcji z wnucząt. "Dziadkowie żyją dla Was", tutaj zwróciła się do dzieci: "..., a wy jesteście dla nich tym, co mają najcenniejsze, takim skarbem, o którym czytamy w bajkach". Część artystyczną przygotowaną na ten uroczysty wieczór rozpoczęły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy zerowej. Występ najmłodszych zawsze wzbudza wśród zgromadzonej publiczności ogromne wzruszenie i zarazem podziw za ich odwagę i chęć prezentacji na scenie. Następnie pojawili się uczniowie klas 2 i 3. Bogatsi w doświadczenie chłopcy i dziewczęta podjęli trudne role w inscenizacji "O Babci, wilku i kolorowych czapeczkach". Zgromadzona publiczność z niepokojem śledziła kolejne etapy występu. Z prawdziwą ulgą na sercu przyjęła wiadomość o wilku, który tym razem obiecał, że nie zrobi żadnej babci, ani dziadkowi nic złego. Przeciwnie, zaśpiewał dla zgromadzonych seniorów prześliczną piosenkę. Występy wnucząt nagrodzone zostały gorącymi brawami. Bardzo miłym akcentem sobotniej uroczystości stała się wizyta św. Mikołaja, który oprócz prezentów rozdawał także rózgi. Szybko okazało się, że na wspomnianą rózgę należało także zapracować. W związku z powyższym otrzymali ją tylko nieliczni. Przedłużeniem sobotniej uroczystości był pobyt uczniów w Domu Opieki Społecznej w dniu 23 stycznia, gdzie zaprezentowali część artystyczną. Można domniemać, że uczniowie robią to z ogromną przyjemnością, rzec należałoby ... z prawdziwą pasją.

 • .. PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE OPŁATKOWE - JASEŁKA ..
25 grudnia każdego roku obchodzimy wyjątkowe urodziny - Narodziny Boga na Ziemi. W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną, 22 grudnia w Szkole Filialnej w Piekarach panował uroczysty i radosny nastrój. W wigilijnym spotkaniu uczestniczyli: ks. proboszcz Grzegorz Wawrzyniak, dyrektor Marek Milczarek, z-ca dyr. Iwona Chwiałkowska, z-ca dyr. Danuta Zgolińska, kierownik Elżbieta Jesionek, przewodniczący Rady Miejskiej Sebastian Gwizdalski, przewodniczący Rady Rodziców Przemysław Tomczak, nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły. Były życzenia świąteczne, dzielenie się opłatkiem, wspólne kolędowanie i szkolna wigilia. Ogłoszone zostały również wyniki konkursów bożonarodzeniowych i wręczone uczniom upominki. W okresie przedświątecznym uczniowie wystawili jasełka w Domu Pomocy Społecznej w Skęczniewie, póżniej w szkole, a 26 grudnia w kościele parafialnym w Skęczniewie. Misterium o narodzeniu Dzieciątka obejrzeli nauczyciele, dzieci, a także rodzice i dziadkowie.
 • .. KONKURSY NA NAJCIEKAWSZY STROIK ŚWIĄTECZNY I SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ ..
W Szkole Filialnej w Piekarach w klasach 4-6 odbył się konkurs na najciekawszy stroik świąteczny.
Dzieci klas 2-3 przystąpiły do konkursu "Szopek Bożonarodzeniowych". Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Komisja miała duży problem w jego rozstrzygnięciu. Prace konkursowe zrobione były z różnorodnych materiałów (np. z pieczonego ciasta piernikowego). Nagrodzone zostały wszystkie dzieci biorące udział w konkursie, a wyróżnione prace znalazły się na szkolnej wystawie.

 • .. MIKOŁAJKOWY WYJAZD NA LODOWISKO ..
7 grudnia 2016 r. uczniowie klasy 5 i 6 wraz w wychowawcami: p. Agnieszką Urbańczyk i p. Emilią Hnatów, wybrali się na lodowisko w Uniejowie.

 • .. WYCIECZKA DO FILHARMONII W KALISZU ..
6 grudnia 2016 r. dzieci klas 2-3 wraz z wychowawcami: p. Mariolą Pacześną, p. Agatą Dawid i p. Bożeną Kubiak, wybrały się na wycieczkę do Filharmonii w Kaliszu. Od chwili wyjazdu uczestnikom wycieczki towarzyszyła zimowa atmosfera i dobre humory. Występ, jaki zaprezentowali nam artyści wprowadził wszystkich w bajeczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. W boku wybitnych muzyków, na scenie pojawiły się także elfy, pani Mikołajowa i wywołany przez dzieci gromkimi brawami św. Mikołaj. Wspólnie śpiewaliśmy znane i lubiane kolędy oraz pastorałki. Pobyt w Filharmonii w Kaliszu stał się dla wszystkich miłym artystycznym przeżyciem i doskonałą lekcją muzyki. Dzieci były szczęśliwe, że mogły spędzić mikołajkowy dzień w niecodzienny sposób.

 • .. UDZIAŁ W PROJEKCIE "UMIEM PŁYWAĆ" ..
Uczniowie klasy 2 w Piekarach rozpoczęły naukę pływania w Turku w ramach projektu "Umiem pływać". Każdy wyjazd dostarcza dzieciom wielu wrażeń, a przede wszystkim ćwiczy umiejętność poprawnego pływania.

 • .. MIKOŁAJKOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO ..
3 grudnia 2016 r. w Szkole Filialnej w Piekarach, jak co roku, odbył się Mikołajkowy turniej tenisa  stołowego. Zgłosiło się 13 uczniów, w trzech kategoriach toczyła się zaciekła walka o miejsca. Po dwugodzinnych rozgrywkach wyłoniono zwycięzców i przyznano następujące miejsca: dziewczęta klas 5-6: Aleksandra Dębowiecka - I miejsce, Wiktoria Rusin - II miejsce, Oliwia Kostrzewa - III miejsce, Natalia Kominiarczyk - IV miejsce; chłopcy klas 4-5: Hubert Jałkiewicz - I miejsce, Kacper Kaczmarek - II miejsce, Jakub Dulin - III miejsce, Jan Jabłonowski - IV miejsce; chłopcy klasy 6: Piotr Gręda - I miejsce, Szymon Bojszczak - II miejsce, Przemysław Ciesielski - III miejsce, Kacper Michalak - IV miejsce, Mateusz Grubski - V miejsce. Uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody za udział w turnieju, oraz puchar za I miejsce. Wszystkie nagrody ufundowała Rada Rodziców, za co bardzo dziękujemy. W trakcie rozgrywek odbył się poczęstunek w postaci pączków i soku. Była fajna zabawa i zdrowa rywalizacja.

 • .. ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY ..
2 grudnia 2016 r. w Szkole Filialnej w Piekarach odbyły się uroczystości poświęcone Patronowi Szkoły Stefanowi Żeromskiemu. Z tej okazji, uczniowie całej szkoły przygotowali w klasach okolicznościowe gazetki. Następnie dzieci oglądały przedstawienie, które przybliżyło im życie i twórczość pisarza. Młodzież z klas 4-6 zobaczyła prezentację multimedialną, która przygotowała ich do konkursu. Kolejnym punktem obchodów Święta Patrona były konkursy: plastyczny pt. "Poznajemy twórczość Stefana Żeromskiego" i wiedzy o patronie. Zaprezentowana część artystyczna została przygotowana przez klasę 5 i p. Danutę Baranowską; konkursami i prezentacją multimedialną zajęła się klasa 6 i p. Anna Gajowiak.

 • .. ANDRZEJKI W SZKOLE FILIALNEJ W PIEKARACH ..
23 listopada 2016 r. w Szkole Filialnej w Piekarach odbyła się dyskoteka andrzejkowa. W godzinach dopołudniowych bawiły się dzieci przedszkolne, a popołudnie w godz. 16.00 - 20.00 uczniowie klas 2-6 spędzili na tańcach i zabawach. W czasie dyskoteki Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich poczęstunek w postaci hot-dogów i ciasta pieczonego przez rodziców. Wszystkim uczestnikom zabawy towarzyszył wyśmienity nastrój.

 • .. WYCIECZKA DO WARSZAWY ..
22 listopada 2016 r. uczniowie klas 2-3 Szkoły Filialnej w Piekarach uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Program wycieczki obejmował pobyt w budynku Publicznej Telewizji Polskiej TVP oraz w gmachu Pałacu Kultury i Nauki. W trakcie zwiedzania budynku telewizji dzieci przebywały m.in. w studiu nagrań programu "Jaka to melodia", "Domisie", "Pytanie na śniadanie". W kuluarach telewizji uczniowie spotkali znane osoby ze szklanego ekranu. Dodatkową atrakcją było podziwianie kostiumów, w których występują aktorzy odgrywając różnorodne role filmowe i teatralne. Dużym przeżyciem dla dzieci było wcielanie się na małą chwilę w rolę reżysera, dźwiękowca czy komentatora. W drugiej części dnia udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki. Wjazd windą oraz podziwianie panoramy Warszawy z tarasu widokowego było dla większości uczestników ogromnym przeżyciem. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w McDonald's, gdzie spośród wachlarza propozycji kulinarnych każdy mógł dokonać wyboru.
W pełni zadowoleni i w dobrych humorach wróciliśmy szczęśliwie do domu.
 • .. ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA ..
17 listopada 2016 r. w Szkole Filialnej w Piekarach obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Przygotowano tablicę informacyjną z krótką historią obchodów tego dnia oraz najważniejszymi informacjami o szkodliwości palenia. W klasach 4-6 odbyły się zajęcia z wychowawcą, przypominające ideę tego dnia oraz skutki palenia tytoniu, najmłodsze dzieci miały zajęcia z pedagogiem pod hasłem "Papierosom mówię nie - bo me zdrowie cenne jest". Dzieci w klasach 1-3 przygotowały plakaty informujące o szkodliwości palenia i innych używek, nawołujące do prowadzenia zdrowego stylu życia oraz uczestniczyły w pogadance, na której pani pielęgniarka przybliżyła szkodliwy wpływ papierosów na zdrowie. Dzięki temu, że do akcji włączyła się Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dobrej, dzieci za wykonane plakaty otrzymały nagrody - klocki Lego i gry planszowe, które sprawiły im ogromną radość, będą im służyć podczas wspólnych zabaw w szkole, w czasie wolnym od zajęć.

 • .. OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE W PIEKARACH ..
W Szkole Filialnej w Piekarach obchody z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się w dniu 11 listopada na uroczystej mszy za ojczyznę w kościele parafialnym w Skęczniewie o godz. 11:30. Uczniowie zaprezentowali krótką część artystyczną, a sztandar szkoły uświetnił uroczystość. 14 listopada w szkole wraz gośćmi z Domu Pomocy Społecznej w Skęczniewie uczczono odzyskanie niepodległości poprzez zaprezentowanie części artystycznej, która wprowadziła całą społeczność szkolną w historię wydarzeń minionych lat. Wiersze i piosenki patriotyczne przybliżyły słuchaczom trudną historię Polski, która wiodła do niepodległości.
Na zakończenie została odśpiewana Rota.

 • .. WARSZTATY PROFILAKTYCZNE ..
8 listopada 2016 r. odbyły się warsztaty profilaktyczne, których celem jest profilaktyka uzależnienia od gier komputerowych. Gościły u nas panie: Wioletta Kurzawa i Małgorzata Gębalska z Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii, oddział terenowy w Turku. Uczniowie klas 4, 5 i 6 uczestniczyli w zajęciach, dzięki którym zyskali praktyczną wiedzę o mechanizmach uzależnienia od gier komputerowych, poznali korzyści i straty wynikające z grania w gry komputerowe oraz poznali alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu. Zorganizowanie i sfinansowanie warsztatów było możliwe dzięki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dobrej.

 • .. BĄDŹ BEZPIECZNY! - WIZYTA POLICJANTA W SZKOLE ..
24 października 2016 r. dzieci z przedszkola oraz klas młodszych odwiedził policjant - sierżant szt. Jerzy Denkowski z Komisariatu w Dobrej. Tematem spotkania z dziećmi, były zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw i gier na dworze. Policjant opowiedział również dzieciom, co robi, na czym polega Jego praca, jakie są akcesoria niezbędne każdemu Policjantowi w pracy. W czasie spotkania zwrócił uwagę na zachowanie się w pobliżu jezdni oraz zasady poruszania się po niej. Bardzo ważną rzeczą o której mówił stróż prawa, było także uświadomienie dzieciom zagrożeń związanych z nawiązywaniem kontaktów z osobami nieznajomymi. W czasie tego owocnego spotkania, dzieci poznały bezpieczną pozycję na tzw. "żółwia", czyli sposób ochrony ciała w przypadku ataku psa. Wizyta Policjanta była doskonałą lekcją, podczas której dzieci utrwaliły sobie zasady bezpieczeństwa na ulicy, zasady związane z bezpieczeństwem w domu oraz w stosunku do osób obcych. Zapamiętały również numery alarmowe.

 • .. PAMIĘTAMY O JANIE PAWLE II ..
Kościół katolicki na całym świecie wspomina w liturgii 22 października świętego Jana Pawła II, chcąc w ten sposób oddac cześć naszemu Ojcu Św.
Na spotkaniu upamiętniajacym postać świętego Jana Pawła II uczniowie Szkoły Filialnej w Piekarach wzięli udział w:
• czytaniu fragmentu książki "Nasz Przyjaciel Papież - Jan Paweł II",
• ogladaniu filmu dla dzieci "Aureola", który zawierał biografię Ojca Świętego,
• części muzycznej, której inspiracją były słowa Psalmu skierowane przez Ojca Świętego w Liście do dzieci "Chwalcie, o dziatki, chwalcie imię Pana".

 • .. DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ ..
13 października 2016 r. w Szkole Filialnej w Piekarach odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w której udział wzięła cała społeczność szkolna. Akademię rozpoczęło wystąpienie pani kierownik Elżbiety Jesionek, która podziękowała nauczycielom oraz pracownikom szkoły za wkład pracy. Następnie odbyła się część artystyczna, przygotowana przez nauczycieli wychowawców klas 4-6 oraz uczniów tych klas. Hasłem przewodnim tej części uroczystości było "Bo nauczyciel jest kapitanem, co na okręcie dookoła świata, płynie wraz z nami przez szkolne lata". Uczniowie klas starszych recytowali wiersze (np. wiersz Juliana Tuwima "Nauka"), a młodsze dzieci wykonywały utwory muzyczne. Uroczystość zakończyła się wręczeniem kwiatów wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły.
 • .. KONKURS PLASTYCZNY "ZWIERZĘTA NASZYCH PÓL I LASÓW" ..
Przez ostatnie dni września uczniowie Szkoły Filialnej w Piekarach z ogromnym zaangażowaniem podglądali życie czworonożnych przyjaciół, mieszkańców pól i lasów. Wszystko to działo się za przyczyną konkursu plastycznego, ogłoszonego przez członków koła myśliwskiego "Szarak" w Dobrej, którego tytuł brzmiał "Zwierzęta naszych pól i lasów". Uczniowie klas 2-6 wykonali różnorodne prace pod względem stosowanych technik i form plastycznych. Komisja konkursowa stała przed trudnym wyborem, w wyniku burzliwych obrad przyznała miejsca: klasy 1-3 SP: 1 miejsce - Martyna Miłosz (kl. 2), 2 miejsce - Sandra Pawlak (kl. 3), wyróżnienia - Julia Jałkiewicz (kl. 2), Szymon Grześkiewicz (kl. 3); klasy 4-6 SP: 1 miejsce - Magdalena Kraska (kl. 5), Julia Szymczak (kl. 6), 3 miejsce - Oliwia Dulin, Roksana Gąsiorek (kl. 5), wyróżnienia - Martyna Kinecka, Klaudia Kaźmierczak, Jakub Kopytek (kl. 6). Opiekunami konkursu w szkole w Piekarach byli wychowawcy klas 2-3: p. Agata Dawid, p. Bożena Kubiak, p. Mariola Pacześna, a w klasach 4-6 p. Ewa Urbańczyk.
Uroczyste podsumowanie konkursów odbyło się 8 października w Hali Sportowej przy ZS-P w Dobrej w ramach obchodów 70-lecia koła myśliwskiego "Szarak" w Dobrej oraz święta św. Huberta - patrona myśliwych. Uczniowie otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Zorganizowana została również wystawa najciekawszych prac.

 • .. DZIEŃ CHŁOPAKA W SZKOLE W PIEKARACH ..
30 września 2016 r. w klasach obchodzono Dzień Chłopaka. Przygotowano różnorodne konkursy, gry i zabawy. Wybrano "Super Chłopaka", który musiał wykazać się super umiejętnościami. Rada Rodziców wraz z żeńską częścią klasy przygotowała słodkie upominki.

 • .. "MŁODSI SPRAWDZAJĄ CZY STARSI TABLICZKĘ ZNAJĄ" ..
30 września 2016 r. Szkoła Filialna w Piekarach po raz pierwszy była organizatorem jednodniowego Święta Tabliczki Mnożenia.
Dzień ten miał zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w formie zabawy. Klasy trzecie wzięły udział w zabawach utrwalających tabliczkę takich jak: "Łapanie much", "Ja mam, kto ma?". Osoba (nawet dorosła), która w tym dniu zdała egzamin z tabliczki mnożenia uzyskała tytuł "Mistrz tabliczki mnożenia 2016". Aby zdobyć ten tytuł należało bezbłędnie podać wyniki działań znajdujące się na wylosowanej kartce. Dla osób, które uzyskały zaszczytny tytuł i odznakę, składamy gratulacje. Dzień miłej zabawy z tabliczką mnożenia przygotowała p. Bożena Kubiak.

 • .. "SPRZĄTANIE ŚWIATA" W SZKOLE W PIEKARACH ..
Akcja "Sprzątanie Świata", która w tegorocznej odsłonie przebiegała pod hasłem "Podaj dalej … drugie życie odpadów", jak co roku aktywnie realizowana jest przez uczniów i wychowawców Szkoły Filialnej w Piekarach.
28 września 2016 r. tuż po dzwonku na lekcje dzieci pod opieką wychowawców ruszyły w swoje rejony, by zbierać wszystko to, co "nieopatrznie" znalazło się na skwerach i wzdłuż poboczy dróg wyrzucone przez kogoś. Dzieci młodsze porządkowały teren wokół szkoły, a maluchy z przedszkola pozbierały papierki w rejonie budynku szkolnego. Klasy starsze zaprezentowały młodszym, że odpady też można wykorzystać do zabawy. Przedstawiono rewię mody z materiałów wtórnych. Dzieci z klas 2-3 zaprezentowały zabawy z wykorzystaniem opakowań po jogurtach. Uczestnicy sprzątania byli zadowoleni z dzisiejszej akcji i mamy nadzieję, że refleksja powinna im towarzyszyć w przyszłości do wyciągania wniosków. Przecież to nie krasnoludki śmiecą.

 • .. KONKURS NA CIEKAWĄ ZAKŁADKĘ KSIĄŻKI ..
27 września 2016 r. rozstrzygnięty został konkurs plastyczny na ciekawą zakładkę, wykonaną na prośbę książki. Zakładki mogły być wykonane w dowolnej płaskiej technice plastycznej.
Cele konkursu: zainteresowanie dzieci książką, rozwijanie zdolności manualnych i plastycznych dzieci, rozwijanie wyobraźni twórczej, dążenie do uzyskania sukcesu poprzez uczestnictwo w konkursie tematycznym, rozbudzanie świadomości poszanowania książek.
Kryteria oceny prac: pomysłowość, oryginalność ujęcia tematu, estetyka wykonania pracy.
W konkursie wzięło udział 27 dzieci z klasy 2, 3a i 3b, wykonując 41 zakładek do książki. Wszystkie prace były bardzo interesujące.
Komisja konkursowa, w skład której weszły panie: Agata Dawid, Bożena Kubiak i Mariola Pacześna, przyznały miejsca: 1 miejsce - Dominika Andrzejczak (kl. 3a), 2 miejsce - Andżelika Bojszczak (kl. 2), 3 miejsce - Norbert Gąsiorek (kl. 3b). Nagrodami były pisaki i kolorowe długopisy ufundowane przez wychowawczynie klas 2, 3a i 3b.
Konkurs przeprowadziła p. Bożena Kubiak. Podsumowując, dzieci klas 2-3 ułożyły hasło: "Książki kochamy i zakładki wyrabiamy".

 • .. WITAMY NOWY ROK SZKOLNY 2016/2017 ..
1 września 2016 r. w Szkole Filialnej w Piekarach rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2016/2017.
 • .. UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2015/2016 ..
 • .. ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU ..
Tegoroczne hasło Światowego Dnia bez Tytoniu brzmi: "Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych - fakty i wyzwania". Dzień ten jest obchodzony od 1987 r. na całym świecie. Działania te mają na celu uświadomić i ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu, a tegoroczne hasło ma wzmóc wysiłki na rzecz ograniczenia produkcji, sprzedaży i używania wyrobów tytoniowych.

 • .. WYCIECZKA DO MUZEUM W TURKU ..
18 maja 2016 r. dzieci wraz ze swoimi wychowawcami p. Mariolą Pacześną i p. Agatą Dawid, pojechały na wycieczkę do Muzeum Mehoffera w Turku.
Dzieci uczestniczyły w warsztatach mających na celu przybliżenie genezy popularnych bajek. Miały również możliwość podziwiać eksponaty stanowiące wyposażenie polskiej chaty na przełomie XIX i XX wieku.

 • .. PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNO-ZDROWOTNYCH ..
11 maja 2016 r. odbył się apel, na którym podsumowano realizowane w ciągu całego roku, działania i konkursy dotyczące profilaktyki i zdrowia oraz wręczono nagrody  zakupione dzięki współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dobrej. Uczniowie klas 1-4 otrzymali upominki za wykonanie plakatów i prac plastycznych: "Warzywa i owoce nasi przyjaciele", "Zdrowie na talerzu", "Zdrowe przekąski - co wybrać w sklepie", "Zdrowy styl życia kontra cukrzyca".
Natomiast uczniowie klasy 5 uczestniczyli w konkursie "Palić nie palić - oto jest pytanie". Nagrodę otrzymała Julia Szymczak za zajęcie I miejsca w etapie szkolnym oraz zakwalifikowanie się do etapu powiatowego. Wyróżnienia otrzymali: Patrycja Witaszczyk, Klaudia Sobczak, Kacper Michalak, Klaudia Kaźmierczak, Martyna Kinecka, Jakub Kopytek. Klasa 6 wykonała prace plastyczne podsumowujące program "Trzymaj Formę". Nagrodę otrzymał Mikołaj Iciaszek, natomiast wyróżnienia: Weronika Grubska, Adrian Pakuła, Rafał Szadek, Danuta Witaszczyk.

 • .. FESTYN RODZINNY W PIEKARACH ..
8 maja 2016 r. w sali OSP Piekary odbył się Festyn Rodzinny. Pani kierownik Szkoły Filialnej Elżbieta Jesionek powitała zaproszonych gości, lokalne społeczeństwo oraz wszystkich uczniów miejscowej szkoły. Uroczystość rozpoczęto od występów artystycznych dzieci. Słowa wyśpiewanych piosenek i recytowanych wierszy przybrały formę podziękowań cudownym rodzicom za wszystko co robią dla swoich pociech. Rada Rodziców przygotowała różnego rodzaje atrakcje, także kulinarne. Tradycją stały się zmagania sportowe rodzin, cieszące się dużą popularnością wśród uczestników festynu. Puchar przewodni pozostał w rękach ubiegłorocznych zwycięzców - Państwa Walasek, którym można pozazdrościć kondycji fizycznej. Festyny rodzinne z roku na rok stają się coraz bardziej atrakcyjne i mobilizują miejscowe społeczeństwo do udziału we wspólnej zabawie.

 • .. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA ..
4 maja 2016 r. w Szkole Filialnej w Piekarach uroczyście obchodziliśmy 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
 • .. SPOTKANIE Z POLICJANTEM ..
9 maja 2016 r. odbyło się spotkanie uczniów klas 4-6 z policjantem - starszym sierżantem Jerzym Denkowskim.
Podczas spotkania pan dzielnicowy przypomniał uczniom zasady poruszania się rowerem po drogach publicznych oraz zagadnienia związane z ruchem pieszych, bezpiecznym przewożeniem dzieci w samochodach osobowych, a także bezpieczeństwem dzieci podczas zbliżających się wakacji.

 • .. WYCIECZKA DO STADNINY KONI ..
Na ten wymarzony dzień, dzieci z klas 1-3 czekały cały rok szkolny. W dniu 8 maja 2016 r. udaliśmy się do stadniny koni "Roka" w Kowalach Księżych.
Dzieci miały możliwość przyglądać się różnym gatunkom zwierząt, zapoznać się z warunkami ich życia i rozwoju. Największą atrakcją była jazda na koniu i zabawy rekreacyjne. Dopełnieniem pobytu były różnorodne niespodzianki kulinarne.

 • .. SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY ..
23 kwietnia 2016 r. uczniowie klas 2a i 2b oraz klasy 3 zmagali się z zadaniami ortograficznymi i dyktandem. Dzieci miały do rozwiązania test, w którym należało wykazać się znajomością zasad ortograficznych i zastosować je w praktyce.

 • .. KONKURS TAŃCA ..
29 kwietnia 2016 r. odbył się konkurs tańca dzieci klas 1-3. Uczestnicy konkursu chcąć zwrócić uwagę na przypadający Światowy Dzień Tańca, postanowili zaprezentować swoje umiejętności. Wśród licznie występujących artystów, jury z trudem przyznało ex aequo dwa I miejsca: dla Julii Jałkiewicz (kl. 1) za taniec solo i Julity Krysiak wraz z partnerem Michałem Wasiakiem (kl. 3). II miejsce zajęła Natalia Grubska (kl. 2), a III miejsce - Dominika Andrzejczak (kl. 2).

 • .. KONKURS PLASTYCZNY XII KALISKIEJ PRZYGODY Z ODPADAMI ..
W odpowiedzi na zaproszenie organizatorów: Związku Komunalnego "Czyste Miasto, Czysta Gmina" oraz Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, uczniowie Szkoły Filialnej w Piekarach wzięli udział w konkursie plastycznym "Kreatywny recykling - drugie życie odpadów".
Celem konkursu jest uświadomienie uczniom oraz ich opiekunom, jak bardzo istotny jest problem segregacji i zapobieganiu powstawania odpadów, a jednocześnie mobilizacja uczniów do twórczego myślenia oraz kształtowania właściwej postawy i świadomości ekologicznej. Do etapu regionalnego zakwalifikowały się prace uczniów: Roksany Gąsiorek (kl. 4), Klaudii Kaźmierczak (kl. 5). Nauczycielem przygotowującym uczniów do konkursu była p. Ewa Urbańczyk.

 • .. OBCHODY DNIA ZIEMI W SZKOLE W PIEKARACH ..
22 kwietnia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Ziemi. W naszej szkole tematem przewodnim tego dnia były kwiaty doniczkowe.
Obchodom towarzyszyły liczne konkursy, lekcja otwarta w klasie 4, wystawa kwiatów doniczkowych. Uczniowie klas 4-6 prezentowali swoje okazy kwiatowe, a dzieci klas młodszych zwiedzały wystawę i wzięły udział w głosowaniach. Oto wyniki: klasa 1 głosowała na "kwiat o najładniejszych liściach" - zwyciężyła zielistka o biało-zielonych paskowanych liściach, której właścicielką była Patrycja Witaszczyk (kl. 5), klasa 2a - "najładniejszy kaktus" - zwycięzca kaktus o czerwonym kapturku wystawiony przez Mikołaja Iciaszka (kl. 6), klasa 2b - "najładniejszy kwiat kwitnący" - zwyciężył storczyk Agaty Józefiak (kl. 6), klasa 3 - "kwiat, który najlepiej się prezentuje" - wygrał echinokaktus Szymona Bojszczaka (kl. 5).
Najbardziej oryginalnym kwiatem na wystawie okazała się róża jerychońska, którą zaprezentowała Natalia Łyskanowska (kl. 6), a najmniejszym kwiatkiem okazał się monopelokaktus, przyniesiony przez Janka Jabłonowskiego (kl. 4).
W konkursie wiedzowym nt. kwiatów prezentowanych na wystawie zwycięzcami zostali: I miejsce - Kacper Michalak (kl. 5), II miejsce - Weronika Grubska (kl. 6), III miejsce - Andżelika Gibaszek (kl. 4). Podsumowania konkursów dokonała p. kierownik Elżbieta Jesionek, gratulując zwycięzcom i wręczając upominki. Wszyscy uczestnicy wystawy otrzymali sadzonki kwiatów ogrodowych - mieczyków, by mogli sami hodować i troszczyć się o powierzoną im roślinkę, dbając jednocześnie o estetykę najbliższego otoczenia. Szkolny Dzień Ziemi w szkole w Piekarach przygotowała wraz z uczniami p. Agnieszka Urbańczyk.

 • .. KONKURS PLASTYCZNY "BEZPIECZNIE NA WSI - NIEBEZPIECZNE ATRAKCJE W WAKACJE" ..
Uczniowie Szkoły Filialnej w Piekarach wzięli udział w VI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci pod hasłem "Bezpiecznie na wsi - niebezpieczne atrakcje w wakacje!", organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań dzieci w otoczeniu pracy rolniczej, poszerzanie ich wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wypadkom najczęściej występującym latem, m. in. związanym ze żniwami, poruszaniem się po drogach publicznych, upadkami osób. Do etapu powiatowego zakwalifikowały się prace uczniów: klasy 1-3 Kacper Czyżak (kl. 1), Krzysztof Kraska (kl. 2), Natalia Grubska (kl. 2); klasy 4-6 Klaudia Kaźmierczak (kl. 5), Julia Szymczak (kl. 5), Mikołaj Iciaszek (kl. 6).
Nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu: p. Mariola Pacześna, p. Bożena Kubiak, p. Aleksandra Kotas i p. Ewa Urbańczyk.
 • .. PRZEDSTAWIENIE BAŚNI BRACI GRIMM ..
12 marca 2016 r. dzieci z naszej szkoły obejrzały przedstawienie oparte na mniej znanej baśni Braci Grimm pt. "Skrzat Titelitury".
Była to opowieść o chciwym królu, przechwalającym się młynarzu, jego dobrej córce i oczywiście o pomocnym lecz interesownym skrzacie. Przedstawienie miało charakter interaktywny. Dzieci chętnie brały w nim udział - wcielały się w role i śpiewały. Bogata scenografia i piękna muzyka zachwyciły wszystkich. Mali widzowie przekonali się, że zarozumialstwo oraz mówienie nieprawdy może mieć przykre konsekwencje.

 • .. ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA ..
Jak co roku podejmujemy działania w związku z obchodami Światowego Dnia Zdrowia zgodnie z wytycznymi WHO i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Turku. Dzień 7 kwietnia - Światowy Dzień Zdrowia - poświęcony jest upowszechnianiu wiedzy na temat cukrzycy. Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią, czyli nieprawidłowym, podwyższonym stężeniem glukozy we krwi wynikającą z defektu wydzielania/działania insuliny.
Cukrzyca typu 1: jest chorobą autoimmunologiczną, w której zniszczeniu ulegają komórki beta trzustki, odpowiedzialne za produkcję i wydzielanie insuliny. Na cukrzycę typu 1 chorują przede wszystkim dzieci i młodzież.
Cukrzyca typu 2: w tym rodzaju cukrzycy przyczyną podwyższonego poziomu glukozy we krwi nie jest brak insuliny, ale jej nieprawidłowe działanie w organizmie (oporność na działanie insuliny). Najczęściej cukrzycy typu 2 towarzyszy otyłość oraz nadciśnienie tętnicze. Na ten typ cukrzycy chorują głównie osoby starsze. Zależy od głównie diety i stylu życia. Cukrzyca typu 2 ze względu na skalę zachorowania nazywana jest epidemią XXI w.
W szkole dzieci brały udział w wielu zajęciach i konkursach, w których uczyły się podstawowych wiadomości o chorobie, jaką jest cukrzyca, ale przede wszystkim, jak jej zapobiegać, prowadząc zdrowy styl życia i dbając o prawidłowe odżywianie.
Dzieci z grupy 0 w Piekarach zaprosiły panią pielęgniarkę, aby przybliżyła im wiedzę na temat cukrzycy w związku z obchodami Światowego Dnia Zdrowia. Wychowawczyni grupy p. Jadwidze Pawłowskiej p. pielęgniarka zbadała poziom cukru we krwi za pomocą glukometru. Wynik okazał się w normie. Przedszkolaki po pogadance i praktycznym pokazie, na pewno pogłębiły swoją wiedzę na temat cukrzycy.

 • .. PRZEDSZKOLAKI W TEATRZE ..
5 kwietnia 2016 r. przedszkolaki z grup 0 z Dobrej i Piekar wybrały się na wycieczkę do Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu. Obejrzały spektakl pt. "Czarodziejskie sztuczki" na kanwie baśni "Stoliczku nakryj się". Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom, o czym świadczyły częste salwy śmiechu na widowni. Po spektaklu przedszkolaki wzięły udział w próbnym alarmie przeciwpożarowym wraz z ewakuacją z budynku teatru, przeprowadzonym przez pracowników teatru. Wycieczkę do teatru zorganizowała p. Jadwiga Pawłowska.

 • .. PRZEDSZKOLAKI Z PIEKAR WITAJĄ WIOSNĘ ..
Marzanno, Marzanno sroga, zła Marzanno weź śniegi i lody wynoś się za wody ... Z takim okrzykiem na ustach, no i oczywiście z Marzanną w dłoni 21 marca obie grupy przedszkolaków pod opieką p. Jadwigi Pawłowskiej i p. Ewy Gnatkowskiej wyruszyły na wiosenny spacer. Rozśpiewany, kolorowy korowód, przypominał wszystkim mieszkańcom Piekar o tradycji ludowej żegnania zimy i witania wiosny. W pobliżu strumyka dzieci pożegnały się z Marzanną. Zima teraz na pewno już nie wróci. Dzieci z poczuciem dobrze wypełnionego obowiązku wróciły do przedszkola, do swoich codziennych zajęć.

 • .. KLASOWY KONKURS PLASTYCZNY "PISANKA WIELKANOCNA" ..
17 marca 2016 r. w szkole w Piekarach uczniowie klasy 4 wykonywali pisanki wielkanocne w związku ze zorganizowanym szkolnym konkursem plastycznym. Nagrodzeni uczniowie: I miejsce - Dominika Kurzawa, II miejsce - Magdalena Kraska, III miejsce - Dominik Pawlak, wyróżnienia - Andżelika Gibaszek, Łucja Izydorczyk, Paweł Wodziński. Konkurs zorganizowała p. Justyna Piestrzyńska.

 • .. WYCIECZKA DO WARSZAWY ..
11 marca 2016 r. dzieci z klas 1-3 Szkoły Filialnej w Piekarach uczestniczyły w wycieczce do Warszawy. Głównym inicjatorem wycieczki był przewodniczący Rady Rodziców. Wczesnym rankiem uczniowie wraz z rodzicami i wychowawcami klas ruszyli ku stolicy. Wśród wielu atrakcji na szczególną uwagę zasługiwało zwiedzanie Centrum Nauki "Kopernik", Planetarium oraz Stadion Narodowy z wyjątkową wystawą klocków Lego. Każdy z uczestników mógł uścisnąć dłoń Roberta Lewandowskiego, może nie do końca ..., ale "klockowa" postać piłkarza wzbudziła wśród dzieci ogromny zachwyt. Wycieczka wymagała od uczestników wyjątkowej kondycji, stąd ważnym punktem wyjazdu był smaczny obiad. Pełni przeżyć i pozytywnych wrażeń uczniowie wraz z rodzicami szczęśliwie wrócili do domów. W drodze powrotnej wszyscy marzyli o następnej równie udanej wycieczce.
 • .. DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU W PIEKARACH ..
W przedszkolu w Piekarach chłopcy z wychowawczynią p. Ewą Gnatkowską nie zapomnieli o Dniu Kobiet i razem z rodzicami przygotowali dla koleżanek słodki poczęstunek. Wszyscy jedli z apetytem słodkie babeczki, które własnoręcznie dekorowali. Rodzice zorganizowali upominki dla dziewczynek, następnie rozpakowano prezenty. Dzień minął w miłej atmosferze.

 • .. XXIV KONKURS RECYTATORSKI "CZERWIEŃCIE, ZIELEŃCIE SIĘ SŁOWA ..." ..
2 marca 2016 r. w Szkole Filialnej w Piekarach odbyły się eliminacje szkolne XXIV Konkursu Recytatorskiego dla Szkół Podstawowych "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa ...". Do konkursu przystąpili uczniowie: Julia Jałkiewicz, Wiktor Andrzejczak, Zofia Olszewska, Aleksandra Skrobania (kl. 1), Natalia Grubska, Szymon Kubiak, Dominika Andrzejczak, Oliwia Walasek, Zuzanna Kurzawa, Agnieszka Szczepaniak (kl. 2), Karolina Kędzierska (kl. 3), Magdalena Kraska, Dominika Kurzawa (kl. 4), Julia Szymczak (kl. 5).
Do etapu gminnego zakwalifikowali się uczniowie: Julia Jałkiewicz, Szymon Kubiak, Natalia Grubska, Karolina Kędzierska, Julia Szymczak, Magdalena Kraska, Łucja Izydorczyk, Natalia Kominiarczyk, Oliwia Dulin, Dominika Kurzawa.
10 marca odbyły się eliminacje gminne XXIV Konkursu Recytatorskiego ..., w wyniku których do etapu rejonowego awansowała Julia Jałkiewicz z klasy 1. Zdaniem jury poziom konkursu był bardzo wysoki. Gratulujemy uczestnikom, wychowawcom i rodzicom.

 • .. ŻYWA LEKCJA HISTORII ..
8 marca 2016 r. w szkole w Piekarach odbyła się żywa lekcja historii. Grupa Artystyczna "Rekonstrukto" zabrała nas w podróż w czasie przedstawiając nam: interesujące opowieści i legendy, przegląd rycerskiego ekwipunku i uzbrojenia, zapierające dech w piersiach pojedynki, pasowanie na rycerza, próba siły - próba ciężkiego miecza, turniej rycerski, zakuwanie w dyby … Odbyliśmy podróż do krainy, którą obecnie pokrył już kurz minionych wieków, zostały jedynie legendy rycerzy i gorliwi rzemieślnicy odtwarzający dawną kulturę. To co przeżyliśmy podczas oglądania i uczestniczenia w tym przedstawieniu, na długi czas zostanie w pamięci każdego z nas.

 • .. SPOTKANIA Z MUZYKĄ ..
Wrzesień. "Wspomnienie upalnych wakacji" - pod takim tytułem rozpoczęły się spotkania z muzyką w roku szkolnym 2015/16. Gośćmi specjalnymi byli: Mirko Fernandez Sanchez z Peru oraz Manuel Montenegro z Ekwadoru. Prym wiodły więc utwory peruwiańskie i meksykańskie. Najbardziej podobała się melodia "Cancion del Mariachis" z filmu "Desperado" oraz "Guantanamera" i "La Bamba". Dzieci miały okazję poznać charango - małą gitarę, wykonywaną dawniej ze skorupy pancernika, a obecnie z drzewa pomarańczowego.bianic przyjechali ze specjalnym gościem panem Marcinem Szymańskim - polskim beatboxerem i raperem, a także producentem muzycznym. Pan Marcin znany jako Zorak, za pomocą narządów mowy zaprezentował dzieciom różne dźwięki. Pokazał kombinacje układów z różnych dźwięków. Dzieci dowiedziały się, skąd i w jaki sposób powstaje dźwięk. Na zakończenie dzieci wspólnie komponowały proste utwory.
Październik. Hip hop w naszej szkole! Państwo Bartkiewiczowie z Artystycznej Agencji Muzycznej "Art-ES" z Paejem. Akompaniament tworzyły instrumenty, tj. chajchas oraz pakaja. Nie zabrakło również kolędy śpiewanej na całym świecie "Cicha noc" w wersji dwujęzycznej.
Listopad. O nadchodzącej słotnej jesieni na krótką chwilę pozwoliły nam zapomnieć najpiękniejsze tańce świata przedstawione w wersji akordeonowej. W repertuarze znalazły się: walc, tango, rumba, cha-cha, poleczka i samba. Prowadzący spotkanie z muzyką nie tylko zaprezentowali utwory, ale również zapoznali dzieci z budową akordeonu. Uczniowie dowiedzieli się także z jakiego kraju pochodzą prezentowane tańce.
Grudzień. W świątecznym nastroju przebiegało kolejne spotkanie z muzyką. Dzieci miały okazję dowiedzieć się o tradycjach świątecznych w Polsce i w Peru. Gość specjalny Rafael Alfaro Alvarado zaśpiewał kolędy peruwiańskie, które są piękne, radosne, wesołe wręcz rozrywkowe.
Styczeń. "Szalona impreza" to pierwsza w 2016 roku audycja muzyczna z cyklu "Spotkania z muzyką". Dzieci miały okazję przygotować się do nadchodzących zabaw karnawałowych. Prowadzący przedstawili mnóstwo sposobów na ulubione zabawy przy muzyce w gronie kolegów i koleżanek. Karnawał to przecież okres zimowych balów, maskarad, zabaw i tańców. Wesołej zabawy!
Luty. Ze Wschodu granie przedstawił nam gość specjalny Armen Karapetyan przybyły z Armenii. Poznaliśmy muzykę ormiańską - piękną, melancholijną. Wysłuchaliśmy utworu Chaczaturiana z baletu "Gajane" - "Taniec z szablami" oraz melodię weselną "Ara way, way".
Pani Ewa Bartkiewicz zapoznała nas natomiast z kulturą i cudownymi obrzędami górali ormiańskich. Mieliśmy również okazję zobaczyć instrument muzyczny duduk wykonany z drzewa orzechowego i posłuchać jego brzmienia. Spotkanie z muzyką zakończyliśmy wspólnym wykonaniem refrenu utworu "ChitoGvrito".
Marzec. Królową marcowego spotkania z muzyką była wiolonczela - instrument ciepły w barwie. Przedstawiła go nam wiolonczelistka pani Małgorzata Knapińska. Mieliśmy okazję wysłuchać nie tylko muzyki romantycznej, spokojnej, ale jak się okazało nawet dźwięków reggae. Podziwialiśmy utwór "Dla Elizy" Ludwika van Beethovena, "Łabędź" - fragment "Karnawału zwierząt" Camille’a Saint - Saensa, "Ragtime" Scotta Joplina. Uczniów bardzo zainteresowała budowa instrumentu, a zwłaszcza nazwy związane ze zwierzętami.
Kwiecień. "Wiosenne trele" to tytuł kwietniowej audycji muzycznej. Odwiedził nas znakomity muzyk, geniusz trąbki oraz rewelacyjny śpiewak p. Pavel Samokhin. Audycja była prowadzona w formie zabawy pomiędzy artystą a publicznością. Dzieci zapoznały się z budową trąbki oraz rolą tłumików podczas gry. Miały okazję zobaczyć i posłuchać gry na dwóch trąbkach jednocześnie. Wielką atrakcją okazał się najstarszy instrument dęty - didgeridoo i pokaz porozumiewania się nim na odległość przez Aborygenów.
Maj. Bohaterem majowego spotkania z muzyką był instrument dęty drewniany - saksofon. Gościem specjalnym muzyk, saksofonista jazzowy - p. Kamil Bilski, który zagrał: "Sambę de Janeiro", "Alleluja", piękną pieśń neapolitańską "Funiculi Funicula", muzykę żydowską "Hava Nagila" oraz utwór peruwiański "El condor pasa". Oczywiście, p. Ewa Bartkiewicz przypomniała budowę instrumentu.
Ostatnia w roku szkolnym czerwcowa audycja muzyczna to spotkanie z serbskim instrumentalistą Darko Bugarićem, który śpiewa, gra na gitarze, tańczy, a z wykształcenia jest weterynarzem. Wykonał utwory w języku serbskim. Mieliśmy także okazję poznać tamtejsze tańce  młodych, pełnych energii ludzi oraz osób w starszym wieku, którzy uwielbiają się bawić. Tym wesołym akcentem pożegnaliśmy się na okres wakacji.
 • .. SUKCESY W TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ I KONKURSIE PLASTYCZNYM "ZAPOBIEGAJMY POŻAROM" ..
19 lutego 2016 r. w Szkole Filialnej w Piekarach odbyły się eliminacje szkolne XVIII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, które przeprowadził Komendant ZOSP RP w Dobrej Jarosław Dulin. Siedemnastu uczniów przystąpiło do rozwiązywania niełatwego testu sprawdzającego wiedzę z przepisów przeciwpożarowych, znajomości sprzętu gaśniczego, działalności PSP, historii OSP w Dobrej, zasad udzielania pierwszej pomocy.
Do etapu gminnego zakwalifikowali się uczniowie: Julia Szymczak, Kacper Michalak, Rafał Szadek, Mateusz Grubski, Adrian Pakuła, Andrzej Taranowicz, Piotr Gręda.
26 lutego odbyły się eliminacje gminne w Centrum Kultury w Dobrej. Zwycięzcą został Rafał Szadek (kl. 6), a III miejsce zajął Kacper Michalak (kl. 5).
Rafał Szadek wraz z koleżanką ze szkoły w Dobrej reprezentowali gminę Dobra na eliminacjach powiatowych, które odbyły się 5 marca w Przykonie. Rafał "walczył" dzielnie o III miejsce na podium, lecz w końcowym rozstrzygnięciu (przy takiej samej ilości punktów zadecydowały zadania otwarte) zajął IV miejsce w powiecie. Opiekun konkursu: p. Agnieszka Urbańczyk.
Rozstrzygnięty został również etap gminny konkursu plastycznego "Zapobiegamy pożarom". Do eliminacji powiatowych ze Szkoły Filialnej w Piekarach zakwalifikowali się: Zuzanna Kurzawa (kl. 2) - II miejsce, Olaf Szczeciński (kl. 2) - III miejsce, Jakub Kopytek (kl. 5) - III miejsce. Opiekun konkursu: p. Ewa Urbańczyk.

 • .. KONKURS "GEO-PLANETA" ROZSTRZYGNIĘTY ..
Od kilku już lat uczniowie klasy 6 naszej szkoły biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym "Geo-Planeta". Pytania konkursowe dotyczą znajomości geografii Polski i świata. W tym roku konkurs pisało 6 uczniów: Kinga Gibaszek, Natalia Janiaczyk, Natalia Łyskanowska, Adrian Pakuła, Rafał Szadek, Danuta Witaszczyk.
W marcu bieżącego roku otrzymaliśmy informacje o  wynikach naszych uczniów. Cieszymy się bardzo, gdyż wynik bardzo dobry uzyskał Rafał Szadek, a Adrian Pakuła - wyróżnienie. Opiekun konkursu: p. Agnieszka Urbańczyk.

 • .. WARSZTATY WIELKANOCNE W MUZEUM W TURKU ..
25 lutego 2016 r. dzięki gościnności Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera uczniowie klasy 6 wraz z p. Ewą Urbańczyk uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych. W pracowni tkackiej poznali tajniki sztuki ludowej, charakterystycznej dla naszego regionu. Zdobili wydmuszki techniką gorącego wosku pszczelego i kolorowego tzw. metodą szpileczkową. Wykonali również barwne wyklejanki oraz palmy wielkanocne. Zdobytymi umiejętnościami szóstoklasiści chętnie podzielili się z młodszymi koleżankami i kolegami ze szkoły.

 • .. DZIEŃ BABCI I DZIADKA - CHOINKA NOWOROCZNA ..
9 stycznia 2016 r. w sali OSP w Piekarach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka połączona z zabawą choinkową.
Święto to cieszy się wśród mieszkańców dużą popularnością, czego dowodem byli licznie przybyli Seniorzy. Przybyłych gości powitała pani kierownik Szkoły Filialnej w Piekarach Elżbieta Jesionek oraz naczelnik OSP Piekary Cezary Madaj. Na uroczystość przybyli: ks. proboszcz parafii Skęczniew Grzegorz Wawrzyniak, dyrektor ZS-P w Dobrej Marek Milczarek, kierownik Przedszkola Marzenna Jeżyk, Katarzyna Antosik z Urzędu Miejskiego w Dobrej, dzieci ze szkoły w Piekarach wraz z rodzicami i nauczycielami oraz liczna grupa Babć i Dziadków.
Pani kierownik przekazując pałeczkę dzieciom życzyła wszystkim zgromadzonym miłego odbioru i przyjemnej zabawy. Wychodzący na scenę mali artyści już na wstępie otrzymali gorące brawa, po prostu ujęli publiczność swoim wdziękiem.
Po programie artystycznym Babcie i Dziadkowie zostali zaproszeni na kawę, herbatę i ciasto, przygotowane przez rodziców, a dzieci na hot-dogi i inne smakołyki. Tego wieczoru nie zabrakło muzyki i dobrej zabawy, a także św. Mikołaja, który wszystkim dzieciom rozdał paczki z prezentami, które Świętemu pomogła przygotować Rada Rodziców.

 • .. SPOTKANIE OPŁATKOWE - JASEŁKA ..
W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia społeczność szkolno-przedszkolna w Piekarach dnia 22 grudnia uczestniczyła w spotkaniu wigilijnym. Świąteczne życzenia złożył ks. proboszcz Grzegorz Wawrzyniak, burmistrz Dobrej Andrzej Piątkowski, dyrektor ZS-P Marek Milczarek, kierownik Elżbieta Jesionek, przewodniczący Rady Rodziców Przemysław Tomczak oraz delegacje dzieci. Zgodnie z polską kulturą łamaliśmy się opłatkiem, śpiewaliśmy najpiękniejsze kolędy i spożywaliśmy wigilijne potrawy. Wydarzenia, które miały miejsce w Betlejem dwa tysiąclecia temu przybliżył nam biblijny opis o narodzeniu oraz jasełka bożonarodzeniowe. Miłą niespodzianką dla dzieci były upominki z racji podsumowania konkursów plastycznych o tematyce Bożego Narodzenia.
W pierwszą niedzielę po Narodzeniu Pańskim w święto Świętej Rodziny, dzieci przedstawiły jasełka w kościele w Skęczniewie, a tradycyjnie nasze absolwentki wzbogaciły liturgię mszy św. pięknym śpiewem kolęd.
 • .. WYRÓŻNIENIE W WIELKOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM ..
Bartosz Kurzawa z kl. 0 w Piekarach zdobył wyróżnienie w XIX Wielkopolskim Konkursie Plastycznym na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową, zorganizowanym przez Dom Kultury w Pleszewie. Podsumowanie konkursu połączone z Wieczorem Kolęd odbyło się 19 grudnia w siedzibie organizatora.
Uczeń wykonał pracę pod kierunkiem p. Justyny Piestrzyńskiej.

 • .. PAMIĘTAMY O GÓRNIKACH ..
Obchody górniczego święta, popularnej "Barbórki", to znakomita okazja do przybliżenia dzieciom tematyki zawodu górnika. Z tej okazji dzieci z klas 1-3 i przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną o bliskiej nam KWB "Adamów". Oglądały górnika w stroju galowym, poznały sposoby wydobywania węgla brunatnego, urządzenia kopalniane oraz wysłuchały jak brzmi orkiestra górnicza. Będąc na wycieczce w Turku miały także okazję do obejrzenia wystroju miasta przygotowanego specjalnie na górnicze święto. Dopełnieniem obchodów "Barbórki" było kolorowanie malowanek, rozwiązywanie zagadek i wzbogacanie wiedzy na temat wykorzystania węgla w przemyśle.

 • .. SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY "OZDOBY CHOINKOWE" ..
10 grudnia 2015 r. uczniowie klasy 4 wykonywali ozdoby choinkowe w związku ze zorganizowanym szkolnym konkursem plastycznym. Wyniki konkursu: I miejsce - Dominika Kurzawa, II miejsce - Natalia Kominiarczyk, III miejsce - Roksana Gąsiorek. Konkurs zorganizowała p. Justyna Piestrzyńska.

 • .. MIKOŁAJKOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO ..
5 grudnia 2015 r. w Szkole Filialnej w Piekarach, jak co roku, odbył się Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego.
Zgłosiło się 14 uczniów, w dwóch kategoriach toczyła się zaciekła walka. Po dwugodzinnych rozgrywkach wyłoniono zwycięzców.
Dziewczęta kl. 4-6 Natalia Łyskanowska - I miejsce, Natalia Janiaczyk - II miejsce, Aleksandra Dębowiecka - III miejsce, Wiktoria Rusin - IV miejsce, Natalia Kominiarczyk - V miejsce, Oliwia Kostrzewa - VI miejsce.
Chłopcy kl. 4-6 Rafał Szadek - I miejsce, Adrian Pakuła - II miejsce, Andrzej Taranowicz - III miejsce, Piotr Gręda - IV miejsce, Przemysław Ciesielski - V miejsce, Kacper Michalak - VI miejsce, Szymon Bojszczak - VII miejsce, Mateusz Grubski - VIII miejsce.
Uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody pocieszenia za udział w turnieju, natomiast za I, II i III miejsce dyplomy, nagrody i puchar za I miejsce. Wszystkie nagrody ufundowali sponsorzy, których pozyskał przewodniczący Rady Rodziców p. Przemysław Tomczak. W trakcie rozgrywek odbył się poczęstunek w postaci pączków i herbaty. Była fajna zabawa i zdrowa rywalizacja.

 • .. MIKOŁAJKOWY WYJAZD DO KINA W TURKU ..
Już od kilku lat uczniowie Szkoły Filialnej w Piekarach uczestniczą w wyjazdach do kina w Turku, organizowanych w ramach Mikołajek. W tym roku także dochowaliśmy tradycji. W dniu 4 grudnia dzieci z oddziału 0 i uczniowie klas 1-3 mieli przyjemność zasiąść w wygodnych fotelach kina TUR. Z wypiekami na policzkach śledzili pełną przygód podróż dziesięcioletniego chłopca w filmie pt. "Sawa. Mały, wielki bohater". Proszę uwierzyć na słowo, Sawa w swoim zewnętrznym wyglądzie w niczym nie przypominał św. Mikołaja, ale serce miał równie wielkie jak i gorące. Niósł radość i nadzieję potrzebującym. "Każdy z nas może zostać św. Mikołajem", tak brzmią słowa znanej piosenki. Wielka szkoda, że jest śpiewana tylko raz w roku. Nad organizacją wycieczki i miłą atmosferą czuwała p. Agata Dawid. Wiadomo, że św. Mikołaj nie może mieć wszystkiego na swojej głowie.

 • .. ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA ..
26 listopada 2015 r. w Szkole Filialnej w Piekarach obchodzono Święto Pluszowego Misia. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas 1-3 uczestniczyły w różnego rodzaju konkursach i zabawach, których bohaterami były misie. Bardzo dobrze się stało, że wyłącznie pluszowe. Oczywiście wszyscy kochamy brunatnego niedźwiedzia, co więcej znamy jego upodobania i przyzwyczajenia. Jednak jesteśmy zdania, że idealnie komponuje się ze środowiskiem leśnym, ewentualnie możemy spotkać się z nim w zoo. Święto Pluszowego Misia miało charakter zabaw dydaktycznych. Dzieci poznały jego genezę. Z szacunkiem odniosły się do postaci prezydenta Stanów Zjednoczonych Theodora Roosevelta, który wolał nie igrać z ogniem i pozostawił przy życiu małego niedźwiedzia. W trosce o misie dzieci przystąpiły do konkursu plastycznego i wyposażyły niedźwiadki w ciepłe czapy i szaliki. Trudno się dziwić - zima tuż, tuż. Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje i łączy pokolenia. Dowodem na to była wspólna zabawa w rytm piosenek z repertuaru Czerwonych Gitar. Jesteśmy pewni, że każdy zna utwór "… mały miś do lasu bał się iść, ze strachu drżał jak liść …". Idąc za słowami piosenki, dzieci obiecały, że będą czuwać nad spokojnym snem misia przez całą zimę.

 • .. DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA ..
25 listopada 2015 r. popołudnie i wieczór uczniowie szkoły w Piekarach spędzili na tańcach, wróżbach i przepowiedniach.
Samorząd Uczniowski przygotował salę, w której chętne osoby mogły poddać się magicznym siłom wróżb andrzejkowych. Pochłonięci poznawaniem przyszłości nie zapomnieliśmy również o dobrej zabawie. Andrzejkowa atmosfera magii i wróżb będzie obecna w pamięci uczniów i nauczycieli przez cały kolejny rok.
 • .. ŚWIĘTO PATRONA STEFANA ŻEROMSKIEGO ..
20 listopada 2015 r. obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły - Stefana Żeromskiego.

 • .. ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU ..
W miesiącu listopadzie uczniowie i rodzice Szkoły Filialnej w Piekarach wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii walki z uzależnieniem od nikotyny - zgodnie z założeniami Ogólnopolskiego Programu Ograniczenia Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu, realizowanego w ramach współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Turku. Głównym celem kampanii było zapoznanie dzieci i rodziców z następstwami czynnego i biernego palenia. Dla rodziców przygotowano tablicę informacyjną, która przedstawiała założenia kampanii, skutki palenia, itp.
Działaniami w ramach programu objęci byli wszyscy uczniowie szkoły i oddziałów przedszkolnych. W klasach 1-3 i przedszkolu odbyły się pogadanki, zajęcia z pedagogiem, zajęcia świetlicowe. Dzieci najmłodsze kolorowały znak "Papierosom Nie", starsze wykonywały plakaty i prace plastyczne. Uczniowie klas 4-6 obejrzały prezentację multimedialną, zapoznającą z toksycznymi substancjami i skutkami palenia.

 • .. WYCIECZKA DO TEATRU WIELKIEGO W ŁODZI ..
13 listopada 2015 r. uczniowie klas 1-3 wybrali się na wycieczkę do Teatru Wielkiego w Łodzi na spektakl pt. "Kopciuszek". Dzieci miały niezwykłą okazję zobaczyć znaną i ulubioną bajkę przedstawioną jako balet. Emocje bohaterów przekazane zostały widzom językiem ruchu. W rolę macochy i jej córek wcielili się mężczyźni. Cała opowieść pomimo smutnych losów głównego bohatera była pokazana w sposób pogodny i z humorem. Sceneria, w której odbywał się balet, kostiumy i muzyka okazały się pięknym dopełnieniem całości.

 • .. UDZIAŁ W PROJEKCIE "UMIEM PŁYWAĆ" ..
Szkoła powinna inspirować samodzielną działalność ruchową dziecka w domu, w środowisku rówieśniczym, w czasie wolnym, itd. Wychodząc naprzeciw temu, od 17 września do 19 listopada uczniowie klasy 3 byli uczestnikami projektu "Umiem pływać". Projekt był finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zajęcia na pływalni krytej w Turku odbywały się jeden raz w tygodniu w wymiarze dwóch godzin. Miały one na celu uprawianie ćwiczeń ruchowych w wodzie pod nadzorem i kierunkiem instruktorów oraz elementarną naukę pływania. Podczas pobytu na basenie dzieci poznawały zasady przebywania nad wodą (podstawowe zasady bhp, strój, higiena, zachowanie się pod prysznicem, korzystanie podczas zajęć z toalety, dyscyplina na zajęciach) oraz stosowanie się do nich. Wykonywały ćwiczenia rozgrzewające - ćwiczenia i zabawy wstępne przed kontaktem z wodą. Pod czujnym okiem instruktorów uczniowie nabywali elementarną naukę pływania. Ci, którzy już posiadali umiejętność pływania, doskonalili ją. Wielką radość sprawiała dzieciom zjeżdżalnia oraz jacuzzi.

 • .. OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE W PIEKARACH ..
9 listopada 2015 r. w Szkole Filialnej w Piekarach odbyła się uroczysta akademia z okazji 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Uroczystość rozpoczęto hymnem państwowym, a następnie uczniowie przybliżyli zgromadzonym uczniom i dzieciom z przedszkola historię tamtych wydarzeń.
Natomiast 11 listopada o godz. 12.00 odbyła się uroczysta msza św. w Kościele Parafialnym w Skęczniewie z udziałem sztandaru szkoły oraz krótką częścią artystyczną.

 • .. ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA W PRZEDSZKOLU ..
29 października 2015 r. przedszkolaki w Piekarach dzieci wzbogacały wiadomości o zwyczajach i tradycjach związanych z ziemniakiem.
Wychowawczyni p. Ewa Gnatkowska przygotowała zajęcia plastyczne, podczas których dzieci robiły jeże z ziemniaków. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki o warzywach, wysłuchały wiersza pt. "Co można zrobić z ziemniaka?". Podsumowaniem święta były zawody z konkurencjami: rzut ziemniakiem do kosza, slalom z ziemniakiem, bieg z ziemniakiem na łyżce, sadzenie i zbieranie ziemniaków.

 • .. WYJAZD DO KINA W ŁODZI ..
28 października 2015 r. uczniowie kl. 5 i 6 wraz z opiekunami wyjechali do kina Cinema City w Manufakturze Łódzkiej na film pt. "Klub włóczykijów". Widzowie z zaciekawieniem obejrzeli przygodową komedię opartą na powieści Edmunda Niziurskiego "Klub włóczykijów czyli trzynaście przygód stryja Dionizego". Fabuła filmu skonstruowana z serii przygód bohaterów, szybkie tempo akcji, przeszkody pokonywane przez bohaterów, pościgi, ucieczki, niebezpieczne sytuacje wprowadziły widzów w niepowtarzalny nastrój i podróż pełną ekscytujących wydarzeń. Po obejrzeniu filmu uczniowie przeszli do dalszej części Manufaktury - sieci sklepów i obiektów gastronomicznych, gdzie się posilili, a następnie szczęśliwie powrócili do domów.
 • .. KONKURS SZKOLNY "ZWIERZĘTA DZIKIE I DOMOWE" ..
22 października 2015 r. w szkole w Piekarach odbył się konkurs "Zwierzęta dzikie i domowe" - potyczki miedzyklasowe. Konkurs był podsumowaniem obchodów Światowego Tygodnia Zwierząt. Zdobytą dotychczas wiedzę o zwierzętach uczniowie klas 1-3 wykorzystali do rozwiązania testów dostosowanych do każdej z klas.
I miejsce - uczniowie klasy 1, II miejsce - uczniowie klasy 3, III miejsce - uczniowie klas 2a i 2b.

 • .. LITURGICZNE WSPOMNIENIE ŚW. JANA PAWŁA II ..
22 października 2015 r. na całym świecie wspominamy w liturgii św. Jana Pawła II. Tradycyjnie tego dnia  społeczność przedszkola i szkoły w Piekarach upamiętniła postać Papieża Polaka. Zaangażowanie wychowawców i rodziców, odświętny strój wszystkich dzieci, ich wzorowa postawa, okolicznościowe dekoracje i przygotowana akademia o dzieciństwie Karola Wojtyły nadały szczególny charakter temu wydarzeniu.

 • .. DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I ŚLUBOWANIE KLAS 1 ..
13 października 2015 r. w Szkole Filialnej w Piekarach wszyscy pracownicy oświaty i uczniowie wraz zaproszonymi gośćmi świętowali Dzień Edukacji Narodowej. Ważnym punktem uroczystości było Ślubowanie uczniów klasy 1. Dzieci prezentowały się wyjątkowo w przygotowanych na tę okazję strojach, które sprawiły, że atmosfera dnia była typowo akademicka. Wszyscy biorący udział w uroczystości z zaciekawieniem śledzili kolejne punkty programu artystycznego pierwszaków. Zdaniem wychowawczyni p. Marioli Pacześnej, nasi najmłodsi koledzy stanęli na wysokości zadania i zasłużyli na miano ucznia. Cała uroczystość zakończyła się w rytmie tańca dyskotekowego w wykonaniu "świeżo upieczonych" pierwszoklasistów, którzy poderwali do tańca całą społeczność szkolną.

 • .. ŚWIATOWY TYDZIEŃ ZWIERZĄT ..
Po raz piąty w szkole w Piekarach obchodzony jest Światowy Tydzień Zwierząt. W dniu 8 października gościliśmy leśniczego p. Wojciecha Ruska. Wygłosił on dla młodszych dzieci pogadankę o zwierzętach, lesie i pracy leśnika. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści p. leśniczego oraz oglądały slajdy i krótkie filmiki o lesie i zwierzętach. Zdobyte wiadomości zostaną wykorzystane podczas konkursu "Zwierzęta dzikie i domowe - potyczki klasowe".

 • .. DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA ..
30 września 2015 r. w klasach 1-3 Dzień Chłopca rozpoczął się od obdarowywania chłopców drobnymi upominkami. Upominki zostały przygotowane z pomocą z rodziców, którzy zawsze chętnie angażują się w życie szkoły. Chłopcy otrzymali podarunki i razem z dziewczynkami bawili się na szkolnej dyskotece. Dzień zakończył się w wesołej atmosferze.

 • .. WYCIECZKA DO LASU ..
29 września 2015 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych i klasy 1 szkoły w Piekarach odwiedziły mieszkańców lasu. Głównym celem wycieczki do lasu była obserwacja zmian zachodzących jesienią w środowisku leśnym. Każda grupa spacerowała w różnych zakątkach miejscowego lasu, zbierając materiał przyrodniczy do klasowego kącika.

 • .. UDZIAŁ W AKCJI "SPRZĄTANIE ŚWIATA" ..
29 września 2015 r. uczniowie Szkoły Filialnej w Piekarach wzięli udział w akcji "Sprzątanie Świata". Uczniowie oraz nauczyciele sprzątali bliższą i dalszą okolicę szkoły. Dzieci klas 1-3 wykonali plakat i rysunki promujące ekologiczne zachowania dotyczące segregacji odpadów, likwidacji dzikich wysypisk. Dostrzegają potrzebę dbania o środowisko przyrodnicze. "Wyprawa - poprawa" - pod takim hasłem przebiegała tegoroczna akcja.

 • .. BEZPIECZNIE NA DRODZE - PAMIĘTAJ O ODBLASKACH ..
15 września 2015 r. w Szkole Filialnej w Piekarach odbyło się zebranie rodziców, podczas którego, dzielnicowa z Komisariatu Policji w Dobrej Małgorzata Sukienniczak przypomniała o obowiązujących przepisach dotyczących przewożenia dzieci, poruszania się dzieci po drodze publicznej oraz uczuliła rodziców na obowiązek wyposażenia dzieci w odblaski.

 • .. UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2015/2016 ..
1 września 2015 r. w Szkole Filialnej w Piekarach rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2015/2016.
 • .. UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 ..
 • .. WYCIECZKA KARKONOSZE - PRAGA ..
W dniach 25-27 maja 2015 r. uczniowie klas 4-6 szkoły w Piekarach i klas 6 szkoły w Dobrej wraz z opiekunami: p. M. Jesionek, p. E. Hnatów, p. A. Urbańczyk i p. K. Włodarczyk, udali się na wycieczkę w góry, aby zdobyć m.in. najwyższy szczyt Karkonoszy - Śnieżkę i zwiedzić stolicę naszych sąsiadów - Pragę. Dzień pierwszy to przyjemna podróż z biurem podróży "Alicja", wędrówka po Karkonoszach, aż do najwyższego wodospadu "Kamieńczyk" oraz wizyta w Muzeum Minerałów. Pobyt w pensjonacie "Gawra" w Szklarskiej Porębie to czas mile spędzony na grach, zabawach, spotkaniach integracyjnych, określanych mianem "piżama-party", ale również to czas samodzielności i podejmowania własnych decyzji bez pomocy rodziców. Dzień drugi to wycieczka zagraniczna do stolicy Czech - Pragi. Podróż i zwiedzanie tego pięknego miasta odbyła się w towarzystwie przewodnika p. Mirka, który zachwycał ciekawymi opowieściami. jak również wystąpił w roli nauczyciela języka czeskiego. W Pradze w tempie spacerowym zwiedzaliśmy najstarsze, najbardziej znane i zabytkowe dzielnice i obiekty m.in. Hradczany, Złotą Uliczkę, Most Karola, Rynek Staromiejski i Ratusz z zegarem Orloj, katedrę św. Wita, Zamek Praski. Na zakończenie 3-dniowej wyprawy pozostał jeszcze najtrudniejszy, jeśli chodzi o kondycję etap, zdobycie Śnieżki. Już sam wjazd wyciągiem na Kopę wzbudził wiele emocji i wymagał od uczestników (nie tylko od uczniów) odwagi i hartu ducha. Wejście na szczyt to kolejny sprawdzian wytrzymałości i odporności na trudne warunki - wiatr, temperatura około 0 st. Jednak wysiłek został nagrodzony - udało się zdobyć najwyższy szczyt Karkonoszy i podziwiać z niego panoramę gór po polskiej i czeskiej stronie.

 • .. PODSUMOWANIE PROGRAMÓW I DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH ..
13 maja 2015 r. odbył się apel, na którym podsumowano realizowane w szkole programy i działania profilaktyczne: "Trzymaj formę", "Nie pal przy mnie, proszę", "Znajdź właściwe rozwiązanie" oraz działania realizowane w związku z obchodami Światowego Dnia Zdrowia. W tym roku hasło przewodnie Dnia Zdrowia brzmiało:
"Z pola na stół - uczyń jedzenie bezpiecznym". Dzieci brały udział w licznych konkursach: plastycznych, wiedzowych oraz wielu działaniach praktycznych, za które zostały nagrodzone. Nagrody zakupiono dzięki środkom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dobrej.
W konkursach indywidualnych nagrody otrzymali: klasa 4 - Patrycja Witaszczyk, Piotr Gręda; klasa 5 - Natalia Łyskanowska, Andrzej Taranowicz; klasa 6 - Weronika Szczepaniak, Natalia Kraska, Norbert Rykowski.
 • .. FESTYN RODZINNY W PIEKARACH ..
9 maja 2015 r. w sali OSP Piekary odbył się Festyn Rodzinny. Rozpoczynając spotkanie kierownik Szkoły Filialnej w Piekarach Elżbieta Jesionek serdecznie powitała zaproszonych gości, licznie przybyłych rodziców, uczniów oraz obecne Grono Pedagogiczne. Życząc miłej zabawy, zwróciła się z prośbą do wszystkich dzieci, tych małych i tych dużych, aby nigdy nie zapominały o tym, kim dla nas są i co dla nas znaczą rodzice. Zapraszając zgromadzoną publiczność do wysłuchania części artystycznej, młody wiekiem i doświadczeniem konferansjer wykazał dużą życiową dojrzałość. Wezwał przybyłe rodziny do tego, aby trwały przy sobie na dobre i na złe. Różnorodność programu artystycznego zapewnili uczniowie Szkoły Filialnej w Piekarach, którzy pod czujnym okiem wychowawców potrafili sprostać najtrudniejszym wyzwaniom. Mówię to Państwu bez żadnej kokieterii. Nawet postać Shakiry ceniona przez miliony osób na świecie nie była im "straszna". Myślę, że sama artystka z zadowoleniem przyjęłaby taniec dzieci z grupy 6-latków. Dopełnieniem programu artystycznego był występ pań z zespołu "Ale Babki" pod kierownictwem p. Marleny Jesionek. Uczniowie zaprezentowali się od najlepszej strony, a rodzice? Rodzice nie pozostali w cieniu. Z entuzjazmem podjęli rywalizację sportową, której finał był zaskoczeniem dla wszystkich. Puchar przechodni opuścił dotąd niepokonaną przez trzy lata rodzinę, zmieniając miejsce pobytu na rok, chociaż nie jest to do końca pewne. Można byłoby pokusić się o spotkanie u wróżbity. W dalszej części festyn przybrał charakter typowej biesiady rodzinnej, w trakcie której serwowano mnóstwo smacznych potraw. Pieczone kiełbaski i karkówka z grilla sprawiły, że uczestnicy spotkania oblizywali palce. To zjawisko było dowodem na szczyt prezentowanych umiejętności kulinarnych.

 • .. KONKURS EKOLOGICZNY KLAS 1-3 ..
Słowa angielskiego ekologa Listera Browna: "... my Ziemi nie odziedziczyliśmy po przodkach lecz wypożyczyliśmy od potomnych ..." stały się myślą przewodnią konkursu ekologicznego. Dnia 30 kwietnia 2015 r. do konkursowej rywalizacji przystąpiło dwunastu uczniów z klas 1-3. Zestawy pytań w formie testu zostały opracowane na trzech poziomach adekwatnie do realizowanych treści programowych. Opiniując test uczniowie zgodnie stwierdzili, że zawierał w sobie pytania niebanalne, tym samym dość trudne. W związku z powyższym, rozwiązywanie kolejnych poleceń doprowadziło do pojawienia się na policzkach uczestników konkursu przysłowiowych wypieków i bardzo dobrze, bo taki stan rzeczy przyczynił się do wybuchu radości i pełnej satysfakcji. Konkurs zakończył się optymistycznym akcentem wynikającym z treści zagadki o niezapominajce. Uczniowie obiecali, że będą trwać w działaniach na rzecz środowiska naturalnego. Organizatorem i opiekunem konkursu była p. Agata Dawid.

 • .. WIELKANOCNY KONKURS PLASTYCZNY ..
W kwietniu w Szkole Filialnej w Piekarach odbył się wielkanocny konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3. Tematem konkursu były pisanki, kartki i palmy wielkanocne. Najładniejsze prace wyeksponowano na wystawkach klasowych i korytarzu szkolnym.

 • .. DZIEŃ ZDROWIA W SZKOLE W PIEKARACH ..
W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia (7 kwietnia), w szkole zorganizowano akcję informacyjną. W tym roku hasło przewodnie to "Bezpieczeństwo żywności". Dzieci zapoznane zostały z zasadami czystości i higieny przygotowywania posiłków oraz przechowywania żywności. W klasach, w świetlicy szkolnej oraz na korytarzu przygotowano gazetki ścienne. Wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas 1-6 biorą udział w organizowanych konkursach.
Podsumowanie akcji zaplanowano na 30 kwietnia.

 • .. KONKURS PLASTYCZNY "BEZPIECZNIE NA WSI - ZWIERZAKI TO NIE PLUSZAKI" ..
Uczniowie Szkoły Filialnej w Piekarach wzięli udział w V Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci pod hasłem "Bezpiecznie na wsi - zwierzaki to nie pluszaki!" organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zadaniem dzieci było wykonanie pracy plastycznej o tematyce związanej z zapobieganiem wypadkom z udziałem zwierząt inwentarskich.
Do etapu powiatowego zakwalifikowały się prace wykonane przez: Natalię Grubską (kl. 1a), Dawida Tomczaka (kl. 1b), Kacpra Kaczmarka (kl. 2), Aleksandrę Dębowiecką (kl. 4), Zuzannę Bartosik i Piotra Dębowieckiego (kl. 6).

 • .. WYCIECZKA DO MUZEUM W TURKU ..
31 marca 2015 r. uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w wycieczce do Muzeum im. Józefa Mehoffera w Turku. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały wystawy stałe "Turkowskie dzieło Józefa Mehoffera w pięciu tzw. czerwonych salach", "Turek wczoraj i dziś", "Australia okiem Niedźwiedzia", wystawy archeologiczne, ekspozycje etnograficzne, domy tkaczy oraz film o historii miasta. Następnie udaliśmy się do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie mogliśmy podziwiać polichromię, witraże i Drogę Krzyżową autorstwa krakowskiego artysty. Zgodnie uznaliśmy, iż dzieła Józefa Mehoffera budzą zachwyt i są perłą naszej okolicy.

 • .. PISANKI WIELKANOCNE ..
Pięknie zdobione jaja (będące symbolem obradzającego się życia) od wieków zdobią polskie stoły podczas Świąt Wielkanocnych. Wprawdzie sposoby barwienia i dekorowania jaj zmieniają się, ale tradycja pozostała. W naszej szkole uczniowie klas starszych na lekcjach plastyki zdobili pisanki techniką decoupage. Najpiękniejszą pisankę wykonali chłopcy z klasy 6: Szymon Frątczak, Maciej Jaskuła, Norbert Rykowski, Tomasz Wodziński; na wyróżnienie zasługują pozostałe wypracowane w grupach przez: Kingę i Zuzię (kl. 6), Weronikę i Małgosię (kl. 6), Rafała i Adriana (kl. 5), Natalkę Ł.,  Natalkę J. i Paulinę (kl. 5), Danusię, Agatę i Weronikę (kl. 5).
 • .. MARZEC MIESIĄCEM KONKURSÓW I OLIMPIAD ..
Miesiąc marzec w kalendarzu szkolnym okazał się bardzo pracowity dla wielu uczniów okresem. Odbyło się w tym czasie wiele konkursów i olimpiad przedmiotowych. Były to: Ogólnopolska Olimpiada "Olimpus" (sesja wiosenna) z języka polskiego, języka angielskiego, matematyki, przyrody, o Janie Pawle II, Konkurs Matematyczny "Pangea", Konkurs Matematyczny "Galileo", Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Kangur". Uczniowie z niecierpliwością oczekują na wyniki swej pracy, które najwcześniej uzyskają pod koniec kwietnia i w maju.
W odpowiedzi na zaproszenie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Turku piątoklasiści wzięli udział w konkursie "Palić, nie palić - oto jest pytanie?". Celem konkursu jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat negatywnych skutków palenia tytoniu, promowanie niepalenia oraz kształtowanie postaw asertywnych wobec osób palących papierosy. Laureatem I miejsca etapu szkolnego został Adrian Pakuła. To już kolejne zwycięstwo Adriana w konkursie plastycznym w tym roku szkolnym.

 • .. POWITANIE WIOSNY ..
21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Uczniowie klas 1-3 w poniedziałkowe przedpołudnie (23 marca) wybrali się na spacer w poszukiwaniu śladów wiosny. Podczas wiosennego spaceru zobaczyli na kwiatowej rabacie kępy kolorowych krokusów, żółtą forsycję, pąki na krzakach dzikiej róży i pigwowca. Przy śpiewie piosenek i recytacji wierszyków witały długo wyczekiwaną wiosnę. Na zakończenie spaceru dzieci bawiły się na świeżym powietrzu.

 • .. REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE ..
Rekolekcje wielkopostne są szczególną formą głoszenia Ewangelii dzieciom i młodzieży, wyrazem troski Kościoła o przekaz wiary i formacji postaw wynikających z wiary. Czas rekolekcji daje możliwość realizacji następujących zadań: wychowanie liturgiczne, poznawanie treści wiary, formację moralną, nauczanie modlitwy i wychowanie do życia wspólnotowego. Tegoroczny program rekolekcyjny (18-20 marca) obejmował: Eucharystię, Drogę Krzyżową, nauki rekolekcyjne, sakrament pokuty i pojednania, śpiewy, konkurs o św. Janie Pawle II, przedsięwzięcia artystyczne, projekcję filmu "Dekalog". Nasi wychowankowie odpowiedzialnie i ze starannością włączyli się w oprawę liturgii i inne powierzone im działania. Dzięki życzliwości księdza proboszcza, księdza rekolekcjonisty oraz wszystkich nauczycieli i wychowawców, dzieci mogły doświadczyć pięknych przeżyć oczekując na Święta Wielkanocne.

 • .. LAUREAT OLIMPIADY "OLIMPUS" Z PRZYRODY ..
Andrzej Taranowicz - uczeń klasy 5, to młody pasjonat nauk przyrodniczych. Chętnie pogłębia swoją wiedzę, przeprowadza własne obserwacje, doświadczenia, jak również bierze udział w licznych konkursach i olimpiadach. W tegorocznej zimowej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady "Olimpus" z przyrody uzyskał tytuł laureata zajmując 7 miejsce w Polsce.
Innym znaczącym sukcesem Andrzeja i jego starszego kolegi z klasy 6 Norberta Rykowskiego, był awans do etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego. Opiekun konkursów: p. Agnieszka Urbańczyk.

 • .. WYJAZD NA LODOWISKO DO UNIEJOWA ..
16 marca 2015 r. uczniowie klas 4-6 wraz z nauczycielami p. Emilią Hnatów i p. Anną Gajowiak, żegnali zimę na lodowisku w Uniejowie.
Zabawa była wspaniała i choć niektórzy mieli łyżwy po raz pierwszy na nogach, radzili sobie doskonale.

 • .. KARNAWAŁOWY BAL MASKOWY W PRZEDSZKOLU W PIEKARACH ..
12 lutego 2015 r. w oddziale 0 w Piekarach w ramach integracji z przedszkolakami odbył się karnawałowy bal maskowy. Wśród jego uczestników można było spotkać kopciuszka, królewnę, kowboja, czerwonego kapturka i wielu innych bajkowych bohaterów. Miłym punktem programu były konkursy z ciekawymi nagrodami, a dla wszystkich uczestniczących w balu rodzice przygotowali pyszny poczęstunek.

 • .. SPOTKANIE INTEGRACYJNE DZIECI KLAS 0-3 ..
4 lutego 2015 r. odbyło się spotkanie integracyjne dzieci klas 0-3 pt. "Na zimowo". Podczas spotkania dzieci rozwiązywały zagadki, wspólnie układały przysłowia, śpiewały piosenki. Na koniec każda klasa wykonała prace plastyczne.
 • .. WYSTĘPY ARTYSTYCZNE W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W SKĘCZNIEWIE ..
22 stycznia 2015 r. uczniowie klas 1-3 oraz grupa dzieci z klasy 0 odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Skęczniewie. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie i wokalno-taneczne, umilając w ten sposób czas pensjonariuszom. Następnie dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Dla dzieci była to lekcja dzielenia się radością z innymi, lekcja szacunku dla ludzi starszych, chorych i samotnych. Dla pensjonariuszy - to możliwość przebywania z dziećmi, przeżywania przyjemnych wrażeń i wzruszeń. Pensjonariusze i dyrekcja DPS w serdecznych słowach i brawami podziękowali za występ. Mali artyści w dowód wdzięczności otrzymali słodycze.

 • .. KONKURS PLASTYCZNY "ZAPOBIEGAJMY POŻAROM" ..
19 stycznia 2015 r. rozstrzygnięto etap gminny konkursu plastycznego "Zapobiegamy pożarom", na który wpłynęło sto prac. Do eliminacji powiatowych zakwalifikowali się: I grupa - przedszkola: Julia Jałkiewicz - II miejsce, Gabriela Tomczak - III miejsce, opiekun: p. Mariola Pacześna; II grupa - klasy 1-3: Oliwia Dulin - II miejsce, opiekun: p. Ewa Kubiak; III grupa - klasy 4-6: Adrian Pakuła - I miejsce, Piotr Dębowiecki - II miejsce. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie, mogliśmy podziwiać wiele pięknych prac, ukazujących artystyczne uzdolnienia. Opiekun: p. Ewa Urbańczyk.

 • .. DZIEŃ BABCI I DZIADKA - CHOINKA NOWOROCZNA ..
17 stycznia 2015 r. w sali OSP w Piekarach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka połączona z zabawą choinkową. Święto to cieszy się wśród mieszkańców dużą popularnością, czego dowodem byli licznie przybyli Seniorzy. Rozpoczynając uroczystość kierownik Szkoły Filialnej Elżbieta Jesionek powitała zaproszonych gości: burmistrza Dobrej Andrzeja Piątkowskiego, dyrektora ZS-P Marka Milczarka oraz kierownika Przedszkola Marzennę Jeżyk. W dalszej części powitania pani kierownik zwróciła się do szanownych Babć i Dziadków życząc dużo zdrowia i radości na każdy nadchodzący dzień. W hierarchii wartości, jakie reprezentują sobą Dziadkowie, na miejscu pierwszym postawiła umiejętność cierpliwego słuchania wnucząt. Przekazując pałeczkę dzieciom życzyła wszystkim zgromadzonym miłego odbioru i przyjemnej zabawy. Wychodzący na scenę mali artyści już na wstępie otrzymali gorące brawa, po prostu ujęli publiczność swoim wdziękiem. Inscenizacja, którą prezentowały dzieci zawierała w swojej treści szereg trudnych zdarzeń, z którymi główna bohaterka babcia Olena musiała się zmagać. Oczywiście współpracowali z nią liczni mieszkańcy lasu. Któż chciałby stawić czoła buremu misiowi, no chyba jedynie zły wilk, chociaż i ten się przeliczył. Wszyscy zastanawiali się, co robią na scenie łabędzie z baletu Piotra Czajkowskiego. Zapewne wielki mistrz zapragnął być wśród nas w tak uroczystej chwili. Przysłowiową wisienką na torcie okazał się taniec dzieci z oddziału przedszkolnego, w trakcie którego, jak wieść niesie, ujawniły sie ukryte talenty. Uroczystość podsumował św. Mikołaj, który na wstępie przeprowadził wywiad środowiskowy i szybko dowiedział się, kto zasłużył w ciągu roku na prezent, a kto na rózgę. Niech to nikogo nie dziwi, św. Mikołaj naprawdę wręczał rózgi. Komu i za co, pozostanie między nami, to znaczy między wierszami.

 • .. JASEŁKA - SPOTKANIE OPŁATKOWE ..
"Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy …" 19 grudnia 2014 r. społeczność Szkoły Filialnej w Piekarach wkroczyła w świąteczną atmosferę Bożego Narodzenia. Na całokształt przedsięwzięcia złożyły się tradycje bożonarodzeniowe kultywowane w naszej szkole: spotkanie wigilijne uczniów z wychowawcami, jasełka bożonarodzeniowe, śpiew kolęd i pastorałek w wykonaniu każdej klasy, dzielenie się opłatkiem, życzenia składane przez dyrektora i kierownika szkoły, uczniów i nauczycieli, piękne dekoracje i ozdoby, pyszne potrawy wigilijne. Tak radosne i piękne przeżycia mogły nam towarzyszyć dzięki ogromnemu zaangażowaniu dzieci, nauczycieli, rodziców i wszystkich pracowników szkoły. W drugi świąteczny dzień 26 grudnia, dzieci ze szkoły w Piekarach wystawiły jasełka bożonarodzeniowe w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej w Skęczniewie, a nasze absolwentki ubogaciły występ pięknym śpiewem kolęd.

 • .. ŚWIĄTECZNA ATMOSFERA W PRZEDSZKOLU W PIEKARACH ..
11 grudnia 2014 r. dzieci z oddziału przedszkolnego w Piekarach wraz z rodzicami uczestniczyły w zajęciach otwartych. Myślą przewodnią spotkania były tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia. Przy pięknych dźwiękach polskich kolęd i pastorałek strojono drzewko świąteczne. W dalszym etapie zajęć, pod czujnym okiem wychowawcy p. Marioli Pacześnej, przeprowadzony został konkurs prac plastycznych. Najładniejsze dzieła znajdą swoje miejsce na wystawce. Rodzice z przyjemnością uczestniczyli w zabawach ruchowych, w trakcie których wrócili na chwilę do "słodkich" lat szkolnych. Po wyczerpujących zajęciach wszyscy zasiedli do degustacji słodkich pierników, tym razem dosłownie - nie w przenośni. Mimo, że Boże Narodzenie będziemy przeżywać dopiero za kilka dni, to w przedszkolu na dobre zapachniało świętami.

 • .. MIKOŁAJKOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO ..
6 grudnia 2014 r. w Szkole Filialnej w Piekarach, jak co roku, odbył się Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego. Zgłosiło się 17 uczniów, w trzech kategoriach toczyła się zaciekła walka o miejsca. Wyniki rozgrywek: dziewczęta kl. 5-6: Natalia Łyskanowska - I miejsce, Natalia Janiaczyk - II miejsce, Kinga Woreta - III miejsce, Zuzanna Bartosik, Natalia Kraska, Weronika Szczepaniak; chłopcy kl. 5-6: Norbert Rykowski - I miejsce, Rafał Szadek - II miejsce, Piotr Dębowiecki - III miejsce, Adrian Pakuła, Dawid Kominiarczyk, Andrzej Taranowicz - udział; dziewczęta i chłopcy kl. 4: Piotr Gręda - I miejsce, Kacper Michalak - II miejsce, Aleksandra Dębowiecka - III miejsce, Wiktoria Rusin, Mateusz Grubski - udział.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie nagrody za udział w turnieju, natomiast za I, II i III miejsce dyplomy, nagrody oraz puchary. W trakcie rozgrywek odbył się poczęstunek w postaci pączków i herbaty. Była fajna zabawa i zdrowa rywalizacja.
 • .. WYJAZD DO KINA W TURKU ..
5 grudnia 2014 r. dzieci klas 1-3 szkoły w Piekarach uczestniczyły w wycieczce do tureckiego kina "Tur", gdzie obejrzały animowany film pt. "Siedmiu krasnoludków ratuje śpiącą Królewnę". Wyjazd został zorganizowany we współpracy z rodzicami w ramach Mikołajek. Mimo, że żaden krasnal nie przypominał w niczym św. Mikołaja z workiem upominków, to jednak wszystkie dzieci były bardzo zadowolone z takiej formy prezentu.

 • .. SPOTKANIA MUZYCZNE W SZKOLE W PIEKARACH ..
Już trzeci rok uczniowie szkoły w Piekarach uczestniczą w audycjach muzycznych prezentowanych przez muzyków Artystycznej Agencji Muzycznej "Art-Es" z Pabianic.
We wrześniu uczniowie obejrzeli bajkę słowno-muzyczną, która zaczęła się od słów narratora: W niewielkiej chatce, na skraju lasu mieszkała z mamą w małym domku dziewczynka, na którą mówiono "Czerwony Kapturek". Młodzi słuchacze oglądali i słuchali bajki z wielkim zaciekawieniem i przejęciem. Przedstawienie podobało się zarówno młodszym, jak i starszym, o czym świadczyły żywe reakcje dzieci, a także gorące oklaski na zakończenie przedstawienia.
W październiku audycja muzyczna poświęcona była muzyce Ameryki Południowej. Gościem spotkania był artysta Rafael Alvaro Alvarado, który zagrał na gitarze utwory z Brazylii, Kuby, Meksyku i Wenezueli. Uczniowie klas starszych i maluchy z zainteresowaniem wysłuchali popularnych przebojów: "Moliendo Cafe", "Mariachi", "Guanta Namera", "La Bamba", "La Cucaracha" i "Se en te pego". Dzieci wysłuchały opowieści o znanym meksykańskim przeboju "La Cucaracha", tańczącym karaluchu bez jednej nogi - tytułowym bohaterze utworu. Gość nauczył dzieci i panie kroków tanecznych znanego utworu meksykańskiego "El Mariachi Lo Co". Wszyscy mile bawili się przy dźwiękach granych utworów.
W listopadzie odbyła się audycja pt. "Muzykalnie orientalnie", poświęcona była muzyce armeńskiej. Gościem spotkania był artysta z Armenii Armen Karapetyan, który koncertuje w Polsce. Dzieci poznały historię, kulturę armeńską oraz tradycje weselne mieszkańców gór Ararat, zwanych Susuńcami. Zebrani wysłuchali utwory: "Taniec z szablami" Arama Chaczaturyana, "Ara way", "Czytto grytto", "Suliko", "Maracuja". Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały charakterystycznie brzmiącej muzyki.
W grudniu audycja muzyczna wprowadziła wszystkich zebranych w świąteczny nastrój. Dzieci wysłuchały pięknych polskich kolęd.
W lutym dzieci poznały budowę, brzmienie i technikę gry na perkusji. Instrument zaprezentował uczniom p. Andrzej Deląg, który w interesujący sposób opowiedział o poszczególnych częściach perkusji i pokazywał w zabawny sposób ćwiczenia rytmiczne. Dzieci bawiły się, maszerowały i grały na kołatkach, grzechotkach. Było głośno!
Audycja marcowa poświęcona była instrumentom dętym blaszanym. Dzieci poznały puzon basowy. Gościem specjalnym, który zademonstrował grę na instrumencie był puzonista - p. Dawid Klahs. W jego wykonaniu usłyszeliśmy słynną amerykańską melodię "W dolinie rzeki" oraz takie utwory jak: "Yesterday", samba i "Frix". Pani Ewa opowiedziała dzieciom, czym różni się instrument dęty blaszany od instrumentu dętego drewnianego.
W kwietniu dzieci poznały budowę i brzmienie instrumentu blaszanego - trąbki. Gościem audycji był pan Szymon Kamrowski. W wykonaniu muzyka usłyszeliśmy: blues, tango, sambę brazylijską, utwór "Dla Elizy" Ludwiga Van Beethoven’a, improwizacje Chopina oraz piękną melodię z filmu "American Patrol".
Koncertu skrzypcowego w wykonaniu znakomitej skrzypaczki p. Gabrieli Krawczyńskiej mogły dzieci wysłuchać podczas majowego spotkania z muzyką. Prezentacja różnych utworów pozwalała dzieciom nie tylko na odbiór muzyki, ale również na odgadywanie tytułów bajek i filmów, z jakich pochodziły melodie. Pani Ewa przedstawiła budowę instrumentu. Miłym akcentem audycji była muzyka góralska.

 • .. SPOTKANIE POŚWIĘCONE GÓRNIKOM ..
3 grudnia 2014 r. odbyło się spotkanie dzieci klas 1-3 oraz przedszkola poświęcone górnikom z okazji zbliżającego się ich święta - Barbórki.
Barbórkę w szczególny sposób obchodzi się na Górnym Śląsku, ale także w okolicach Turku, gdzie znajduje się kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego. Dzieci z treści wierszy, piosenek, prezentacji i filmu dowiedziały się, że górnicy, którzy pracują w kopalniach wydobywają węgiel kamienny, brunatny, rudy metali oraz sól, a ich praca jest trudna i niebezpieczna.

 • .. PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE ..
1 grudnia 2014 r. najmłodsze i starsze dzieci z naszej szkoły miały okazję uczestniczyć w przedstawieniu "Jak przemoc i wyzwiska zgubiły pewnego liska". Teatrzyk miał charakter profilaktyczny. Uświadomił on nam, że używanie przemocy wobec innych, często słabszych od siebie, nie popłaca. Dobro zwyciężyło zło. Świat bez przemocy jest po prostu lepszy.

 • .. ANDRZEJKI - WIECZÓR WRÓŻB I ZABAWY ..
26 listopada 2014 r. popołudnie i wieczór uczniowie szkoły w Piekarach spędzili na tańcach, wróżbach i przepowiedniach.
Wszyscy mogli poddać się magicznym siłom wróżb andrzejkowych. Pochłonięci poznawaniem przyszłości nie zapomnieli również o dobrej zabawie.
 • .. WYCIECZKA DO ŁODZI ..
19 listopada 2014 r. dzieci z młodszych klas były na wycieczce w Łodzi. Oglądały magiczny występ kultowych, bajkowych postaci Disneya na lodzie pt. "Disney On Ice: Magiczny Świat Lodu". Przygody bohaterów były wspaniałą okazją do rozbudzenia wyobraźni i podziwiania łyżwiarskiego talentu artystów.

 • .. KONKURS CZYTELNICZY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO ..
W listopadzie w szkole w Piekarach odbył się konkurs czytelniczy z języka angielskiego. Uczniowie mieli za zadanie przeczytać lektury w języku angielskim i na ich podstawie odpowiedzieć na pytania. Zwycięzcy: Klaudia Sobczak, Jakub Kopytek, Andrzej Taranowicz, Małgorzata Jasińska.

 • .. ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA ..
W listopadzie uczniowie szkoły w Piekarach przy wsparciu swoich nauczycieli wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii walki z uzależnieniem od nikotyny, zgodnie z zaleceniami Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. W szkole przeprowadzono akcję informacyjną, którą objęto wszystkie klasy szkoły podstawowej oraz oddziały przedszkolne. Głównym celem kampanii było zapoznanie dzieci z substancjami rakotwórczymi dymu tytoniowego i zagrożeniami wynikającymi z biernego palenia.
W ramach akcji profilaktycznej wykonano gazetkę ścienną "Rzuć palenie razem z nami". Zawierała ona informacje o trujących składnikach w papierosie i dymie nikotynowym, chorobach i problemach zdrowotnych wywołanych aktywnym i biernym paleniem. Pedagog oraz wychowawcy klas 1-6 i przedszkola w ramach zajęć zintegrowanych i godzin do dyspozycji wychowawcy, a także zajęć świetlicowych, przeprowadzili zajęcia i pogadanki profilaktyczne o zdrowotnych następstwach palenia papierosów i szkodliwości przebywania w towarzystwie osób palących. Dzieci młodsze wykonały humorystyczne znaki "Zakaz palenia papierosów", natomiast starsi układali hasła i rymowanki mówiące o szkodliwości palenia.

 • .. OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI ..
12 listopada 2014 r. w szkole w Piekarach odbyła się uroczysta akademia z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęto od hymnu państwowego, a następnie narrator wprowadził zgromadzonych uczniów i dzieci w historię wydarzeń tamtych lat. Zanim jednak nadszedł ten wyczekiwany i upragniony dla Polaków dzień niepodległości - 11 listopada 1918 r. - nasz kraj znajdował się 123 lata pod zaborami. Niegdyś potężna Polska, w 1795 r. została podzielona pomiędzy trzech zaborców. Akademię zaprezentowali uczniowie klasy piątej.

 • .. SPOTKANIA Z POLICJANTEM ..
16 października 2014 r. w szkole w Piekarach dzieci klas 1-3 oraz oddziału "0" brały udział w spotkaniu z policjantem.
Dzieci odwiedził dzielnicowy st. aspirant p. Krzysztof Ograbek z Komisariatu Policji w Dobrej. Tematem spotkania były "Zasady poruszania się po drodze". Pan dzielnicowy przypomniał, jak powinny zachować się dzieci w różnych niebezpiecznych sytuacjach, np. kiedy spotykają nieznajomego, kiedy przebywają same w domu, itp. Dzieci aktywnie brały udział w spotkaniu, wykazały się znajomością zasad bezpiecznego zachowania. Zaprezentowały również przygotowane własnoręcznie notesiki z numerami alarmowymi.
13 listopada w spotkaniu z policjantem uczestniczyli uczniowie klas 4-6. Pan dzielnicowy przypomniał zasady poruszania się po drodze, obowiązujące pieszych oraz rowerzystów, uczulił na możliwe zagrożenia mogące pojawić się w najbliższym otoczeniu, a także omówił, jak poprawnie zachować się w sytuacjach niosących zagrożenie dla dzieci oraz ich bliskich.

 • .. LITURGICZNE WSPOMNIENIE ŚW. JANA PAWŁA II ..
Na naszej polskiej ziemi przyszedł na świat człowiek, którego życie okazało się wyjątkowym darem dla Kościoła i całego świata.
Temu człowiekowi było na imię Karol. Karol Wojtyła. Od 16 października 1978 r. Karol Wojtyła przybrał nowe imię Jana Pawła II.
ks. kard. Stanisław Dziwisz
22 października 2014 r. w Szkole Filialnej w Piekarach po raz pierwszy przeżywaliśmy liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II.
Papież Franciszek dokonał kanonizacji Papieża Polaka w Niedzielę Bożego Miłosierdzia 27 kwietnia 2014 r. Z tej okazji w szkole przygotowana została uroczysta akademia, w której wzięła udział cała społeczność szkolna.
 • .. DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ ..
13 października 2014 r. Szkoła Filialna w Piekarach obchodziła Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy 4 poprowadzili akademię, podczas której zaprezentowali program satyryczny pt. "Lekcje wytrzymałości" oraz uhonorowali nauczycieli i pracowników szkoły orderami.

 • .. WYCIECZKA DO CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE ..
9 października 2014 r. wczesnym rankiem klasy 3-6 i kilkoro dzieci klasy 2 wyjechało na wycieczkę do Warszawy. Wycieczkę rozpoczęliśmy spacerem po Parku Łazienkowskim, przypominając sobie pomnik Fryderyka Chopina, Henryka Sienkiewicza, Pałac na wodzie, Starą Pomarańczarnię. Po spacerze udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie świetnie bawiliśmy się poznając tajniki nauki. W centrum spędziliśmy ponad trzy godziny, które minęły bardzo szybko, przy wyjściu kupiliśmy sobie pamiątki. Po smacznym obiedzie udaliśmy się na spacer po Starówce, która przepięknie tonęła w światłach. Do Piekar wróciliśmy po godz. 21.00 z plecakami pamiątek i pustymi portfelami, trochę zmęczeni, ale szczęśliwi i wzbogaceni o wiedzę, jaką zdobyliśmy w Centrum Nauki Kopernik.

 • .. DZIEŃ CHŁOPCA W SZKOLE W PIEKARACH ..
30 września 2014 r. w szkole Filialnej w Piekarach odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopca.
Dyskoteka została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski, a udział w niej wzięli uczniowie klas 4-6.
Na początek imprezy przedstawicielki SU złożyły kolegom życzenia, następnie uczniowie zjedli wspólnie pizzę, po której rozpoczęła się zabawa.
Były występy karaoke oraz tańce do muzyki dj'ów Norberta, Maćka i Tomka z klasy 6.

 • .. ŚWIATOWY TYDZIEŃ ZWIERZĄT ..
Dni 4-10 października to czas, w którym myśli dzieci ze Szkoły Filialnej w Piekarach szczególnie kierują się w stronę zwierząt, nie tylko domowych, ale też bezdomnych i opuszczonych.
Z tej okazji, w sali nr 12 spotkali się uczniowie klas 1-3 przebrani w stroje ulubionych zwierząt. Wysłuchali pogadanki, jak należy dbać o zwierzęta oraz świetnie bawili się odgadując różnorodne zagadki i zadania o zwierzętach. Duże zaciekawienie wzbudził wśród dzieci przyrząd "oko muchy", pozwalający zobaczyć świat, w jaki sposób mucha go widzi. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.

 • .. UDZIAŁ W AKCJI "SPRZĄTANIE ŚWIATA" ..
29 września 2014 r. uczniowie szkoły w Piekarach przystąpili do największej ekologicznej akcji "Sprzątanie Świata". Celem tegorocznej kampanii jest zwrócenie uwagi na osobisty wpływ każdego Polaka na środowisko przyrodnicze poprzez selektywną zbiórkę odpadów. Posprzątaliśmy wybrany przez siebie teren wokół szkoły, plac zabaw oraz tereny przy drodze i chodniku prowadzącym do wsi. W klasach odbyły się lekcje o tematyce ekologicznej oraz konkursy.

 • .. POWITANIE JESIENI ..
24 września 2014 r. dzieci klas 1-3 powitały jesień. Wspólną zabawę rozpoczęło przedstawienie w wykonaniu klas 2 i 3. Klasy 1 zaśpiewały jesienną piosenkę. Następnie w grupach uczniowie rozwiązywali quiz o wiewiórce, odgadywali zagadki i bawili się przy muzyce jesieni. Teraz wszyscy cieszą się kolorową porą roku.

 • .. ŚLUBOWANIE KLAS 1 ..
1 września 2014 r. w Szkole Filialnej w Piekarach odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego 2014/15. Pani kierownik Elżbieta Jesionek powitała gości: burmistrza Dobrej Andrzeja Piątkowskiego, z-cę burmistrza Jacka Gajewskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Wojciecha Błażełka, dyrektora ZS-P Marka Milczarka oraz przewodniczącą Rady Rodziców Annę Madaj. W dalszej części wystąpienia zwróciła się do zgromadzonych na uroczystości uczniów i licznie przybyłych rodziców. Życzyła wielu sukcesów i wytrwałości w pokonywaniu kolejnych etapów edukacji. Kierując się do koleżanek i kolegów z grona pedagogicznego przytoczyła słowa Roberta Frosta: "… Nauczanie polega na umiejętności wysłuchania niemal wszystkiego bez utraty cierpliwości czy pewności siebie …". O wsparciu w trudnych sytuacjach zapewniał zgromadzonych uczniów p. dyrektor, nie ukrywał, że liczy na szczery i spontaniczny uśmiech na twarzach dzieci.
Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego miała nowy wymiar. Uczniowie klas 1 pod okiem p. Bożeny Kubiak i p. Agaty Dawid, wypowiedzieli głębokie w treści i szerokie w znaczeniu słowa "Ślubowania". Skromnym życzeniem pozostaje fakt, aby złożone obietnice stały się w najbliższym czasie rzeczywistością. Po akcie ślubowania dyrektor Marek Milczarek dokonał uroczystego pasowania na ucznia. Dzieci klas 1 nie kryły wzruszenia, pojawiły się nawet łzy w oczach, ale były one wyłącznie efektem pozytywnych wzruszeń. Bohaterowie dnia otrzymali od Rady Rodziców upominki. Na otarcie łez było również słodkie "co nieco".
 • .. UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2013/2014 ..

Wróć do spisu treści