2014-2015 - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej

Przejdź do treści

2014-2015

ARCHIWUM


17 czerwca 2015 r. w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach odbyła się uroczystość zakończenia XIX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. W uroczystej gali podsumowującej konkurs brała udział uczennica naszej szkoły Wiktoria Dudek (kl. 4a), która zajęła II miejsce i została laureatką konkursu. Tegoroczna edycja Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce na etapie szkolnym zgromadziła 2660 uczniów, z czego 1351 zakwalifikowało się do etapu powiatowego. Do etapu wojewódzkiego przeszło 268 młodych Wielkopolan, z czego 148 zostało laureatami XIX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. W konkursie udział wzięło 268 szkół z całej Wielkopolski. Nagrodzonych zostało 93 nauczycieli przygotowujących uczniów do zmagań konkursowych. Zarówno laureaci, jak i ich nauczyciele otrzymali ciekawe nagrody. Tradycyjnie nagrody uczniów składały się z książki oraz nagrody rzeczowej, jaką w tym roku były: paletki, zegarki, słuchawki i plecaki. Uczennicę do konkursu przygotowała p. Ewa Durka.

<> .. RATOWNICY WOPR W NASZEJ SZKOLE
17 czerwca 2015 r. naszą szkołę odwiedzili ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowania Wodnego.
W świetlicy szkolnej przeprowadzili dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum lekcję nt. bezpieczeństwa nad wodą podczas wakacji, m.in. udzielili wskazówek, co robić w wodzie, aby nie utopić się.

<> .. SZKOLNY KONKURS WIEDZY "OMNIBUSEK"
15 czerwca 2015 r. odbył się II Szkolny Konkurs Wiedzy "OMNIBUSEK" dla klas 1-3 SP.
Konkurs został przygotowany przez p. Małgorzatę Błażełek i p. Marzenę Sobieracką, a wzięło w nim udział 36 uczniów ze SP w Dobrej i Piekarach. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu składającego się z 15 zadań z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej.
Laureatami zostali: klasa 1 - Olaf Szczeciński (kl. 1 z Piekar) - opiekun: p. Bożena Kubiak; klasa 2 - Martyna Wesołowska (kl. 2b) - opiekun: p. Marzena Sobieracka; klasa 3 - Nikola Langowska (kl. 3b) - opiekun: p. Małgorzata Błażełek. Przyznano wyróżnienia: Szymonowi Kubiakowi, Oliwii Walasek (kl. 1 z Piekar), Amelii Wiczewskiej (kl. 2b), Kacprowi Kaczmarkowi (kl. 2 z Piekar), Konradowi Kwiatkowskiemu, Amelii Frątczak (kl. 3a), Gabrysi Maciejewskiej (kl. 3b). Dziękujemy uczestnikom, gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

12 czerwca 2015 r. odbył się Szkolny Konkurs Czytania ze Zrozumieniem. Wzięło w nim udział 37 uczniów z klas 5-6. Uczniowie otrzymali do przeczytania tekst, na podstawie którego musieli odpowiedzieć na pytania. Najlepiej poradzili sobie: klasa 5 - I miejsce - Mateusz Ćwiek, II miejsce -  Wiktor Kustosz, Konrad Szymczak, Andżelika Dzikowska, Julia Wertlewska, III miejsce - Wiktor Zieliński, Marta Jaworska, Mateusz Malczewski; klasa 6 - I miejsce - Weronika Frącala, Anna Graczyk, II miejsce - Oliwia Witkowska, Szymon Ziętek, Kacper Czupryński.
17 czerwca 2015 r. odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny klas 4-6.
Do zmagań przystąpiło 13 uczniów z klas 4, 11 uczniów z klas 5 oraz 11 uczniów z klas 6.
Wyniki: klasa 4 - I miejsce - Kamil Antosik, II miejsce - Dawid Grubski, III miejsce - Wiktor Gebler; klasa 5 - I miejsce - Mateusz Ćwiek, II miejsce - Marta Jaworska, III miejsce - Marta Krawczyk; klasa 6 - I miejsce - Krystian Świętochowski, II miejsce - Weronika Frącala i Jakub Gajewski, III miejsce - Anna Graczyk. Konkursy zorganizowały nauczycielki j. polskiego: p. Danuta Baranowska i p. Barbara Woźniak.
10 czerwca 2015 r. klasy 2 SP wraz z wychowawczyniami: p. Jolantą Piekarską i p. Marzeną Sobieracką, wyjechały na wycieczkę do Parku Rozrywki "Zaurolandia" w Rogowie. Znajduje się tam największy w Polsce park dinozaurów, zwierząt morskich i grzybów. Wszystkie modele dinozaurów przedstawiają prehistoryczne stworzenia w rzeczywistej wielkości. Na ścieżce edukacyjnej poświęconej rybom, gadom i ssakom, która znajduje się nad brzegiem jeziora uczniowie "spotkali" morsa, orkę, manata, przedstawicieli fok i rekinów. Jedną z atrakcji parku była ścieżka wzdłuż której "rosły" gigantyczne grzyby. W centrum parku znajdował się kompleks rozrywkowo-zabawowy (zjeżdżalnie, konstrukcje do wspinaczki, bujaki, itp.). Każdy uczestnik wycieczki znalazł coś dla siebie. Dzieci brały też udział w warsztatach plastycznych. Każdy uczeń otrzymał białą koszulkę t-shirt oraz pisaki do malowania tkaniny. Z dostępnych wzorów związanych z tematyką parku, dzieci samodzielnie ozdabiały koszulkę,  którą później zabrały do domu jako pamiątkę. Dzieci obejrzały również skamieniałości z różnych epok geologicznych, które znajdowały się w Muzeum Paleontologicznym. Wyjazd był dla wszystkich wspaniałą nauką, zabawą i przygodą.

1 czerwca 2015 r. w szkole odbyło się podsumowanie gimnazjalnych projektów edukacyjnych, przygotowanych przez klasy 2 gimnazjum.
Uczniowie od kilku miesięcy pracowali w zespołach nad podjętymi zadaniami. Pomocą służyli im wychowawcy, nauczyciele, a nawet rodzice. W wyniku działań powstały filmy, albumy, prezentacje multimedialne, gazetki, itp. Publiczna prezentacja rezultatów prac w obecności dyrekcji szkoły, nauczycieli oraz uczniów gimnazjum, stanowiła ich punkt kulminacyjny.

<> .. WYCIECZKA KARKONOSZE - PRAGA
W dniach 25-27 maja 2015 r. uczniowie klas klas 6 szkoły w Dobrej oraz 4-6 szkoły w Piekarach wraz z opiekunami: p. M. Jesionek, p. E. Hnatów, p. A. Urbańczyk i p. K. Włodarczyk, udali się na wycieczkę w góry, aby zdobyć m.in. najwyższy szczyt Karkonoszy - Śnieżkę i zwiedzić stolicę naszych sąsiadów - Pragę. Dzień pierwszy to przyjemna podróż z biurem podróży "Alicja", wędrówka po Karkonoszach, aż do najwyższego wodospadu "Kamieńczyk" oraz wizyta w Muzeum Minerałów.
Pobyt w pensjonacie "Gawra" w Szklarskiej Porębie to czas mile spędzony na grach, zabawach, spotkaniach integracyjnych, określanych mianem "piżama-party", ale również to czas samodzielności i podejmowania własnych decyzji bez pomocy rodziców.
Dzień drugi to wycieczka zagraniczna do stolicy Czech - Pragi. Podróż i zwiedzanie tego pięknego miasta odbyła się w towarzystwie przewodnika p. Mirka, który zachwycał ciekawymi opowieściami. jak również wystąpił w roli nauczyciela języka czeskiego. W Pradze w tempie spacerowym zwiedzaliśmy najstarsze, najbardziej znane i zabytkowe dzielnice i obiekty m.in. Hradczany, Złotą Uliczkę, Most Karola, Rynek Staromiejski i Ratusz z zegarem Orloj, katedrę św. Wita, Zamek Praski.
Na zakończenie 3-dniowej wyprawy pozostał jeszcze najtrudniejszy, jeśli chodzi o kondycję etap, zdobycie Śnieżki. Już sam wjazd wyciągiem na Kopę wzbudził wiele emocji i wymagał od uczestników (nie tylko od uczniów) odwagi i hartu ducha. Wejście na szczyt to kolejny sprawdzian wytrzymałości i odporności na trudne warunki - wiatr, temperatura około 0 st.. Jednak wysiłek został nagrodzony - udało się zdobyć najwyższy szczyt Karkonoszy i podziwiać z niego panoramę gór.

Aleksandra Kopacka - uczennica kl. 2 gimnazjum, zajęła II miejsce w V Powiatowym Konkursie Fotograficznym "Kapliczki Maryjne w Turku i Powiecie Tureckim 2015". W konkursie udział wzięło ponad 90 prac ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, a finał konkursu odbył się 31 maja w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Obrzębinie. Organizatorem konkursu był Przewodniczący Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia "CIVITAS CHRISTIANA" w Turku Maciej Konieczny. Honorowy patronat objęli: Biskup Wiesław Alojzy Mering, Starosta Turecki Mariusz Seńko, Burmistrz Miasta Turek Romuald Antosik. Laureatka otrzymała dyplom i nagrody książkowe. Opiekunem uczennicy był p. Dariusz Piestrzyński.

<> .. II MIEJSCE W POWIATOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM
31 maja 2015 r. dwie uczennice naszej szkoły wzięły udział w podsumowaniu powiatowych konkursów o tematyce profilaktycznej.
Organizatorem była PSS-E w Turku. W uroczystości szkołę reprezentowały: Agnieszka Olas (kl. 5a) - II miejsce w etapie powiatowym konkursu "Palić, nie palić - oto jest pytanie?" oraz Sylwia Pajor (kl. 3a G) - I miejsce w etapie szkolnym konkursu "Stop uzależnieniom".
Podsumowanie odbyło się na Stadionie 1000-lecia w Turku w ramach Święta Powiatu Tureckiego, Powiatowo-Miejsko-Gminnego Dnia Dziecka i Rodziny. Uczennice otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Opiekunem była p. Justyna Piestrzyńska.
29 maja 2015 r. w szkole odbył się Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Harmonogram imprezy był bogaty, m.in. występy artystyczne na scenie, konkurencje klasowe, malowanie na bruku, malowanie twarzy, karuzela, ściana wspinaczkowa, zjeżdżalnia, zamek dmuchany, rodeo, kulki, trampolina, kiełbaski i karkówka z grilla, lody, popcorn, wata cukrowa.
Na orliku odbyły się rozgrywki w piłkę nożną chłopców oraz piłkę koszykową dziewcząt.
Na zakończenie festynu podsumowano wyniki turnieju sportowego, konkurencji klasowych, konkursów prozdrowotnych i wręczono nagrody.

Uczniowie gimnazjum: Julia Śmigielska, Ewelina Owczarek, Paulina Młotkiewicz, Aleksander Ignaczak, Bartosz Ignaczak, zajęli I miejsce w XI Powiatowym Konkursie Ekologicznym pod hasłem "Wiem, co jem - ratuję czy rujnuję swoje zdrowie?".
Konkurs odbył się 28 maja w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Turku.
Uczestnikami byli uczniowie z gimnazjów w: Brudzewie, Grzymiszewie, Władysławowie, Gimnazjum nr 2 w Turku oraz Dobrej.
Konkurs obejmował zadania: 1) przygotowanie prezentacji multimedialnej lub filmu pod hasłem "Wiem, co jem", 2) inscenizacja, skecz, piosenka lub montaż słowno-muzyczny pod hasłem "Wizyta u …", 3) konkurencja warsztatowa, 4) konkurs wiedzowy z zakresu przedmiotów przyrodniczych.
Celem konkursu było kształtowanie zachowania prozdrowotnego w zakresie zdrowego odżywiania. Dzięki wykładowi dietetyk p. Justyny Wodzińskiej słuchacze uzyskali dodatkowe wskazówki, jak właściwie odżywiać się. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a szkoła sadzonki drzewek. Opiekunem zespołu był p. Dariusz Piestrzyński.

<> .. SUKCES W KONKURSIE MATEMATYCZNYM "CZAS NA SZÓSTKĘ"
19 maja 2015 r. w Gimnazjum nr 1 w Turku odbył się XII finał Regionalnego Konkursu Matematycznego "Czas na Szóstkę".
W tym dniu spotkali się najlepsi z najlepszych. Aby uczestniczyć w finale, należało wcześniej prawidłowo rozwiązać zestawy zadań w czterech etapach. W finale wzięło udział 68 uczniów z 6 SP i 7 gimnazjów. W kat. klas 6 SP: I miejsce zajął Jakub Gajewski, opiekun: p. Dorota Górska; w kat. klas 1 gimnazjum: II miejsce - Kinga Jesionek, opiekun: p. Iwona Krawczyk; w kat. klas 2 gimnazjum: III miejsce - Aleksandra Kopacka, opiekun: p. Iwona Krawczyk.

<> .. DZIEŃ MATKI
26 maja 2015 r. z okazji Dnia Matki w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość przygotowana przez klasy 2 SP. Dzieci wierszami, piosenkami, tańcem i inscenizacją bajki "Czerwony Kapturek’" wyraziły swoją miłość dla Mam oraz podziękowały za trud wychowania. Miłą niespodzianką był koncert zaproszonych gości, np. Maryli Rodowicz (uczniowie przebrani za gwiazdy polskiej sceny śpiewali znane i lubiane utwory). Mamy wysłuchały także, co na ich temat mówią znaki zodiaku. Po wspólnym odśpiewaniu piosenki "Na całym świecie mama" dzieci wręczyły wzruszonym mamom samodzielnie ozdobione i pięknie zapakowane muffinki. Później był czas na rozmowy przy herbacie, kawie i cieście. Występy uczniów przygotowały: p. Jolanta Piekarska i p. Marzena Sobieracka.

<> .. ANDERSENADA
12 maja 2015 r. w sali gimnastycznej ZS-P odbył się konkurs poświęcony H. Ch. Andersenowi.
Uczestniczyły w nim 3-osobowe zespoły z klas 2-5 SP: kl. 2a - Adrian Grzesiak, Natalia Wojtasik, Dawid Malicki; kl. 2b - Martyna Milczarek, Martyna Wesołowska, Beata Kosobudzka; kl. 3a - Dominika Smolińska, Paweł Stasiak, Konrad Kwiatkowski; kl. 3b - Julia Kaczewiak, Gabriela Maciejewska; kl. 4a - Maciej Gil, Kamil Antosik, Igor Kustosz; kl. 4b - Justyna i Agnieszka Młotkiewicz, Gabriela Urbaniak; kl. 5a - Oliwier Arent, Mateusz Ćwiek, Marta Krawczyk; kl. 5b - Kinga Stasiak, Andżelika Dzikowska, Marta Jaworska.
Drużyny, ofiarnie dopingowane przez zasiadających na widowni koleżanki i kolegów, rywalizowały w szeregu konkurencji, których celem było sprawdzenie wiedzy uczniów z zakresu znajomości życia i twórczości Andersena. Już na początku, prowadząca imprezę - Julia Śmigielska wzięła wszystkie drużyny w krzyżowy ogień pytań. Liczyła się nie tylko wiedza, ale również pewność siebie i refleks. Następnie zespoły zmierzyły się z krzyżówką tematyczną. Musiały też ułożyć pocięty na puzzle obrazek oraz podać nazwę utworu, z którego pochodzi. Rozpoznawano również tytuł baśni po wysłuchaniu jej krótkiego fragmentu oraz w oparciu o krótkie inscenizacje przygotowane przez zasiadającą na widowni publiczność (uczniowie każdej z klas musieli podczas turnieju zaprezentować fragment wybranej baśni Andersena).
Zmaganiom uczestników przyglądało się jury w składzie: p. Ewa Czerwińska, p. Lilla Bartosik, p. Ewelina Gręzicka oraz przewodnicząca składu sędziowskiego - p. dyr. Danuta Zgolińska.
Mimo, że czas oczekiwania na werdykt okazał się dłuższy niż przewidywano, publiczność nie mogła się nudzić. Znakomicie wypełnili go uczniowie klas 2 i 3, którzy w mini koncercie dla publiczności zaprezentowali swoje umiejętności wokalne.
Ostatnim, a zarazem najbardziej emocjonującym punktem okazało się ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i słodkich upominków.
Zwycięskie drużyny: I miejsce - Julia Kaczewiak, Gabriela Maciejewska (kl. 3b), II miejsce - Dominika Smolińska, Paweł Stasiak, Konrad Kwiatkowski (kl. 3a); III miejsce - Kinga Stasiak, Andżelika Dzikowska, Marta Jaworska (kl. 5b).
Organizacją Andersenady zajęły się: p. Marzena Sobieracka (pomysłodawczyni konkursu) oraz p. Lilla Bartosik i p. Barbara Woźniak.
28 kwietnia 2015 r. na stadionie LO w Turku odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Lekkiej Atletyce.
Do Mistrzostw Rejonu zakwalifikowali się uczniowie: Julia Gebler (300 m) - I miejsce, Angelika Pacześna (1000 m) - III miejsce, sztafeta 4x100 m dziewcząt (Weronika Olas, Natalia Stefaniak, Klaudia Młotkiewicz, Julia Gebler) - II miejsce; opiekun - p. Jolanta Świerczyńska; Krystian Wutka (1000 m) - II miejsce; opiekun - p. Wojciech Błażełek.
Mistrzostwa Rejonu w Lekkiej Atletyce odbyły się 21 maja w Koninie.
Julia Gebler w biegu na 300 m zajęła I miejsce, sztafeta 4x100 m (Klaudia Gardzielik, Natalia Stefaniak, Klaudia Młotkiewicz, Julia Gebler, rez. Weronika Olas) z nowym rekordem szkoły zajęła II miejsce.
Uczennice zakwalifikowały się do Mistrzostw Wielkopolski, które odbędą się 29 maja w Poznaniu. Gratulujemy!

Uczniowie Gimnazjum w Dobrej - Mateusz Milczarek i Jakub Pietruszewski, zajęli III miejsce w finale Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego "Obieżyświat" w Poznaniu.
18 maja 2015 r. w Collegium Geographicum w Poznaniu odbył się finał konkursu. Tegoroczna 8 edycja przebiegała pod hasłem "Piękna nasza Polska cała".
Organizatorami byli: Poznańskie Stowarzyszenie Oświatowe, Pracownia Dydaktyki Geografii i Edukacji Ekologicznej Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu.
W tym roku konkurs swoim zasięgiem objął całe województwo wielkopolskie i w etapie szkolnym uczestniczyło 671 uczniów z 59 gimnazjów. Do finału przeszło 28 gimnazjów, które reprezentowały dwuosobowe zespoły uczniów (łącznie 56 uczniów). Innowacją jest to, że uczniowie nie mierzyli się z zadaniami indywidualnie, ale w zespołach dwuosobowych. Kształcili tym samym umiejętność zespołowego rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji.
Etap finałowy składał się z trzech części. Po pierwszej, do kolejnych części przeszli uczniowie z 17 szkół. Zadania wymagały od uczestników wykazania się wiedzą i umiejętnościami praktycznymi z dziedziny szeroko pojętej geografii Polski, ale także zagadnieniami z dziedziny języka (rozpoznawanie dialektów), muzyki i tańców narodowych. Uczestnicy musieli wykazać się także umiejętnością pracy zespołowej. Na nauczycieli i uczniów czekało też, przy okazji konkursu, wiele atrakcji. Organizatorzy przygotowali seminaria nt. "Geopark Morasko - projekt na rzecz społeczeństwa, regionu, i nauki" oraz "Śladami pacyficznych wypraw Jamesa Cooka". Uczniowie i nauczyciele mieli także możliwość obejrzenia eksponatów w Muzeum Ziemi, w tym największy meteoryt oraz zgromadzone w Lapidarium okazy skał.
W tym roku konkurs znalazł uznanie Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, dzięki temu uczniowie którzy uzyskali I, II, III miejsce w finale "Obieżyświata" uzyskają dodatkowe 6 punktów w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
Nagrody wręczył Prodziekan prof. UAM dr hab. Jacek Michniewicz. Uczniów do konkursu przygotował p. Dariusz Piestrzyński.

<> .. KONKURS POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ "RATUJMY ŻYCIE"
19 maja 2015 r. w Gimnazjum w Dobrej odbył się szkolny konkurs "Ratujmy życie". Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy dotyczącej pierwszej pomocy oraz doskonalenie praktycznych umiejętności z tego zakresu. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała pedagog szkolny p. Jolanta Janicka. Nad poprawnością odpowiedzi uczniów czuwała pielęgniarka szkolna p. Małgorzata Antczak, która również przewodniczyła jury. Młodzież gimnazjum biorąca udział w konkursie wykazała się wysokim poziomem wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
W konkursie wzięło udział sześć zespołów gimnazjalnych. Na I miejscu uplasował się zespół: Karolina Idzik, Aleksander Ignaczak, Mateusz Milczarek; II miejsce: Bartosz Ignaczak, Magdalena Frącala, Paulina Młotkiewicz; III miejsce: Jakub Olas, Adrian Tomczyk, Andrzej Zasiadczyk. Nagrody ufundowała GKRPA w Dobrej.

7 maja 2015 r. w szkole odbyło się podsumowanie etapu szkolnego powiatowego konkursu plastycznego na projekt graficzny pod hasłem "Stop uzależnieniom". Organizatorem konkursu była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Turku.
Nagrodzeni zostali uczniowie gimnazjum: I miejsce - Sylwia Pajor (kl. 3a; awans do etapu powiatowego), II miejsce - Marta Śmigielska (kl. 2a), Paulina Młotkiewicz (kl. 3b), III miejsce - Aleksander Ignaczak, Bartosz Ignaczak (kl. 3b), wyróżnienia - Anna Iciaszek (kl. 2a), Karolina Idzik, Kinga Janicka, Mateusz Milczarek, Ewelina Owczarek, Angelika Pacześna (kl. 3b).
Uczniowie otrzymali dyplomy, a nagrodzone i wyróżnione prace zostały zaprezentowane podczas wystawy pokonkursowej w Galerii prac plastycznych na korytarzu szkolnym. Koordynatorem konkursu była p. Justyna Piestrzyńska.
<> .. UDZIAŁ UCZNIÓW W INTERAKTYWNYCH WARSZTATACH TELEWIZYJNYCH
27 kwietnia 2015 r. uczniowie klas 5 i 6 SP w Dobrej oraz klasy 6 Szkoły Filialnej w Piekarach wzięli udział w interaktywnych warsztatach telewizyjnych pt. "Jak stworzyć świat fantasy? Filmowe triki i efekty specjalne", zorganizowanych przez Teatr Show z Wrocławia.
Uczestnicy zajęć mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę na temat gatunku fantasy, przeanalizować jego aspekty moralne, a także uczestniczyć w procesie tworzenia filmowych kreacji.
W realistycznym studio telewizyjnym, stworzonym dla potrzeb zajęć w Domu Strażaka w Turku, ekipa filmowa we współpracy z widownią zbudowała opowieść z gatunku fantasy. Nasi uczniowie: Kacper Bystrzycki, Paulina Górczyńska, Marta Jaworska, Aleksandra Kowalska, Oliwia Witkowska, Weronika Frącala, Zuzanna Bartosik, Kinga Woreta, dzięki biletom szczęścia, znaleźli się na prawdziwym planie filmowym i zasmakowali pracy aktora. Do ekipy filmowej dołączyli również Mateusz Grzelak i Ania Graczyk, którzy od podszewki poznali tajniki pracy klapsera i reżysera.
Dzięki temu, że całość warsztatów rejestrowano wizualnie, wszyscy uczestnicy mogli na bieżąco, na dużym ekranie śledzić pracę ekipy filmowej, powstawanie świata Zdziwlandii, a także uczestniczyć w realizacji prostych trików i efektów specjalnych.
Podsumowanie zajęć stanowiła prezentacja skrótowej zapowiedzi stworzonego podczas warsztatów dzieła - trailera. Materiał filmowy zrealizowany podczas warsztatów został przekazany do profesjonalnego studia postprodukcji w celu zmontowania, udźwiękowienia i dodania efektów komputerowych. Gotowy film zostanie wkrótce przesłany do szkoły w formie elektronicznej.
Opienkami uczniów były: p. Barbara Woźniak, p. Ewa Czerwińska, p. Danuta Baranowska i p. Lilla Bartosik.


30 kwietnia 2015 r. w ZS-P w Dobrej odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Organizatorami turnieju byli: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej, Starostwo Powiatowe w Turku, Komenda Powiatowa Policji w Turku oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Koninie.
Turniej składał się z dwóch części - teoretycznej (test z przepisów ruchu drogowego) i praktycznej, podczas której uczestnicy musieli pokonywać na rowerze tory przeszkód i wykonać zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
W konkursie udział wzięli wyłonieni w etapie gminnym reprezentanci 7 szkół podstawowych (drużyny czteroosobowe) i 7 szkół gimnazjalnych (drużyny trzyosobowe) z terenu powiatu tureckiego.
Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie ze szkoły w Dobrej. Zarówno w kategorii SP, jak i Gimnazjów - zajęli w turnieju I miejsce. To oni będą reprezentować powiat turecki w etapie wojewódzkim konkursu.
Drużyna SP: Oliwia Witkowska, Aleksandra Kowalska, Kacper Czupryński, Przemysław Gebler; Gimnazjum: Julia Gebler, Michał Jesionek, Kamil Turliński. Najlepszym zawodnikiem turnieju w kategorii SP został Kacper Czupryński, a w kategorii Gimnazjów - Julia Gebler.
W etapie wojewódzkim Turnieju BRD, który odbył się w Pile, nasza drużyna SP zajęła 15 miejsce, a drużyna gimnazjum - 7 miejsce na 31 startujących zespołów z całego województwa. Opiekunką zespołów była p. Małgorzata Osińska.

<> .. WYJAZD NA DNI OTWARTE DO TURKU I KACZEK ŚREDNICH
28 kwietnia 2015 r. uczniowie klas 3 gimnazjum byli na Dniach Otwartych w Zespole Szkół Technicznych w Turku oraz Zespole Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich. Wkrótce uczniowie będą wybierać szkołę średnią, więc taki wyjazd na pewno pomoże im w wyborze swojej przyszłej szkoły.
W ramach "Drzwi Otwartych" odbyły się m.in. preorientacja zawodowa dla gimnazjalistów, prezentacja oferty edukacyjnej, zwiedzanie bazy dydaktycznej i sportowej szkół, stoisko i pokazy Komendy Powiatowej Policji w Turku, prezentacja Polskiego Systemu Walki Wręcz HALLER oraz pokazy dynamiczne na stadionie. Opiekunami grupy byli: p. Jolanta Janicka, p. Iwona Krawczyk i p. Dariusz Piestrzyński.

Na początku kwietnia 2015 r. uczniowie klas 1-3 i 4-6 SP wzięli udział w V Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci pod hasłem "Bezpiecznie na wsi - zwierzaki to nie pluszaki", organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zadaniem było wykonanie pracy plastycznej o tematyce związanej z zapobieganiem wypadkom z udziałem zwierząt gospodarskich.
Do etapu powiatowego zakwalifikowały się prace uczennic: Martyny Wesołowskiej (kl. 2b), Martyny Dzikowskiej, Żanety Nowak (kl. 3a), Marty Piaseckiej, Natalii Jańczak (kl. 4a), Agnieszki Młotkiewicz (kl. 4b).
Koordynatorami konkursu były: p. Justyna Piestrzyńska i p. Grażyna Łukasik (we współpracy z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej).
<> .. KONKURS "MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA"
15 kwietnia 2015 r. w ZS-P w Dobrej odbyły się eliminacje szkolne konkursu "Mistrz Pięknego Czytania" klas 4. Uczestniczyło w nich 18 uczniów z Dobrej i 2 uczniów ze szkoły w Piekarach. Do etapu gminnego zakwalifikowano 2 uczniów ze szkoły w Piekarach i 12 uczniów ze szkoły w Dobrej.
16 kwietnia w Centrum Kultury w Dobrej odbyły się eliminacje gminne konkursu "Mistrz Pięknego ...". Teksty prozatorskie czytało 14 uczniów: Aleksandra Dembowiecka, Piotr Gręda (Szkoła Filialna w Piekarach), opiekun: p. Anna Gajowiak; Kamil Antosik, Wiktor Gebler, Dawid Grubski, Mateusz Jaworski, Iga Kaczmarek, Igor Kustosz, Dobrosława Kaliszak, Agnieszka Młotkiewicz, Alicja Pawlak, Kinga Szymczak, Oliwia Adamiak, Maciej Gil (SP w Dobrej) - opiekun: p. Danuta Baranowska.
Gminnym Mistrzem Pięknego Czytania została Agnieszka Młotkiewicz, I v-ce Mistrzem Mateusz Jaworski, II v-ce Mistrzem Aleksandra Dembowiecka. Uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody.
28 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Turku odbył się etap powiatowy konkursu "Mistrz Pięknego ...". Wzięło w nim udział 11 uczniów klas 4. Uczestnicy czytali fragmenty prozy uwielbianego przez dzieci i młodzież autora książek Marcina Pałasza, który był przewodniczącym jury.
Po odczytaniu tekstów przez uczniów, jury wyłoniło Arcymistrzów i Mistrzów.
Naszą szkołę reprezentowała Agnieszka Młotkiewicz (opiekun: p. Danuta Baranowska), która została Mistrzem Pięknego Czytania.
Odbyło się również krótkie spotkanie z pisarzem.

Na przełomie marca i kwietnia w naszej szkole zorganizowana została wystawa wielkanocna, na której zaprezentowano najlepsze prace plastyczne naszych uczniów związane tematycznie ze Świętami Wielkanocnymi. Na lekcjach plastyki i kole plastycznym uczniowie wykonywali m.in. kurczaki i zajączki wielkanocne, palemki czy kolaże o tematyce świątecznej. Zaprezentowano również nagrodzone prace konkursowe z okresu rekolekcji (kartki wielkanocne i ilustracje stacji drogi krzyżowej) oraz prace laureatów konkursu plastycznego "Pisanka wielkanocna".
Nagrodzeni uczniowie: klasy 4-6 SP: I miejsce - Wiktor Gebler (kl. 4b), Ewa Stasiak (kl. 6b), II miejsce - Justyna Fryt (kl. 5b), III miejsce - Natalia Jańczak (kl. 4a); klasy 1-3 G: I miejsce - Kamil Raźniewski (kl. 1a), II miejsce - Kinga Janicka (kl. 3b), III miejsce - Karolina Idzik (kl. 3b).
Organizatorem wystawy i konkursu była p. Justyna Piestrzyńska.

31 stycznia 2015 r. w Collegium Chemicum Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu odbył się etap finałowy Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego, którego laureatem został Mateusz Milczarek, uczeń klasy 3 gimnazjum. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się umiejętnościami przewidywania przebiegu reakcji chemicznych, projektowania doświadczeń oraz doskonałą biegłością w rozwiązywaniu problemów i zadań rachunkowych. Uzyskany przez Mateusza wynik jest drugim wynikiem w województwie wielkopolskim. Taki sukces niewątpliwie jest owocem talentu oraz ciężkiej pracy Mateusza.

15 kwietnia 2015 r. w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu 470 laureatów konkursów przedmiotowych, organizowanych dla uczniów gimnazjów, odebrało z rąk Wojewody Wielkopolskiego p. Piotra Florka i Wielkopolskiego Kuratora Oświaty p. Elżbiety Walkowiak zaświadczenia i nagrody. Wśród nagrodzonych był uczeń naszego gimnazjum - Mateusz Milczarek, który został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego. W konkursie na etapie szkolnym uczestniczyło 4274 uczniów, do etapu rejonowego zakwalifikowały się 503 osoby. W finale uczestniczyło 97 uczniów, z których tylko 49 otrzymało tytuł laureata.
Jesteśmy szczególnie dumni z Mateusza, gdyż spośród wszystkich laureatów, jego wynik stanowi drugą lokatę w Wielkopolsce. Gratulujemy sukcesu i życzymy, aby swój talent mógł rozwijać w wybranej szkole ponadgimnazjalnej. Ucznia do konkursu przygotowała p. Grażyna Pająk.
Zachęcamy wszystkich uczniów gimnazjum do uczestnictwa w konkursach kuratoryjnych, ponieważ uzyskanie tytułu laureata wiąże się z wieloma przywilejami. Uczeń zwolniony jest z odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego, otrzymując jednocześnie maksymalną ilość punktów. W pierwszej kolejności przyjmowany jest do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej oraz uzyskuje z danych zajęć edukacyjnych celującą ocenę klasyfikacyjną.
1 kwietnia 2015 r. uczniowie klas 3 gimnazjum: Mateusz Milczarek, Jakub Pietruszewski i Damian Trzmielewski, wzięli udział w powiatowym konkursie geograficznym "Znaszli swój kraj" w LO w Turku.
W konkursie wzięło udział 21 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu tureckiego.
W pierwszym etapie uczniowie pisali test ze znajomości geografii Polski, poszerzony o zagadnienia krajoznawcze oraz wiadomości o powiecie tureckim. Do finału awansowało 12 uczniów, w tym dwóch uczniów naszej szkoły: Jakub Pietruszewski, który uzyskał 4 wynik oraz Mateusz Milczarek - 5 wynik. Damian Trzmielewski uzyskał 8 wynik.
Wyłoniona 12 najlepszych stworzyła cztery mieszane zespoły i rywalizowała ze sobą w formie quizów i zadań z wykorzystaniem map, zdjęć Google Earth, itp. Uczniowie musieli wykazać się znajomością geografii Polski oraz naszego powiatu, rozpoznać znane miejsca, czy po prostu szybko kojarzyć fakty. Konkursowicze otrzymywali także pytania kręcąc geograficznym "kołem fortuny" oraz celując lotką w specjalną tarczę. Mateusz Milczarek ze swoją grupą zajął I miejsce, a Jakub Pietruszewski - III miejsce. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Konkurs prowadził nauczyciel geografii LO p. Witold Wojciechowski. Opiekunem uczniów był p. Dariusz Piestrzyński.

<> .. AWANS DO FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU GEOGRAFICZNEGO "OBIEŻYŚWIAT"
Uczniowie klasy 3 naszego gimnazjum, Mateusz Milczarek i Jakub Pietruszewski, awansowali do finału Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego "Obieżyświat" w Poznaniu. Konkurs organizowany jest przez Poznańskie Stowarzyszenie Oświatowe we współpracy z Pracownią Dydaktyki Geografii i Edukacji Ekologicznej Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu. Adresowany jest do uczniów 2 i 3 klas gimnazjów województwa wielkopolskiego, którzy wykazują szczególne zainteresowanie geografią.
Konkurs składa się z dwóch etapów: części merytorycznej oraz praktycznej, połączonej z działaniami w terenie.
Innowacją jest to, że uczniowie nie mierzą się z zadaniami indywidualnie (jak w innych konkursach), ale w zespołach dwuosobowych. Kształcą tym samym umiejętność zespołowego rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji, tak ważną we współczesnym świecie. Każdego roku nowa edycja ma inny temat przewodni. Tegoroczna 8 edycja nosi tytuł "Piękna nasza Polska cała". Opiekunem uczniów jest p. Dariusz Piestrzyński.

24 marca 2015 r. rozstrzygnięty został etap szkolny wojewódzkiego konkursu na projekt graficzny pod hasłem "Palić, nie palić - oto jest pytanie?", zorganizowany przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Turku. Wzięło w nim udział 37 uczniów klas 5 naszej szkoły pod kierunkiem p. Justyny Piestrzyńskiej.
Laureatem I miejsca została Agnieszka Olas (kl. 5a) - jej praca awansowała do etapu powiatowego. Pozostali nagrodzeni uczniowie to: II miejsce - Andżelika Grzesiak, Andżelika Dzikowska (kl. 5b), III miejsce - Kinga Stasiak (kl. 5b), Mateusz Szmajda (kl. 5a). Najlepsze prace mogliśmy obejrzeć podczas wystawy pokonkursowej w Galerii prac plastycznych na korytarzu szkolnym.

<> .. III MIEJSCE W OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ
24 marca 2014 r. Klaudia Gardzielik, uczennica klasy I gimnazjum, zajęła III miejsce w XXIII Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w kategorii solistów gimnazjów. Finał konkursu odbył się we Wrocławiu. Opiekunką uczennicy była p. Marlena Jesionek.

<> .. ELIMINACJE DO FESTIWALU "WYGRAJ SUKCES"
23 marca 2015 r. Martyna Milczarek (kl. 2b) i Alicja Pawlak (kl. 4b) reprezentowały naszą szkołę w eliminacjach do festiwalu piosenki "Wygraj Sukces". Martyna zaśpiewała piosenkę "Okulary mam na nosie", a Ala zaprezentowała piosenkę "Przyjaciel deszczową porą".
Konkurs odbył się w Miejskim Domu Kultury w Turku. Instruktorem dziewczynek jest p. Marlena Jesionek.

<> .. BILET DO LICEUM PLASTYCZNEGO
11 marca 2015 r. uczennice klasy 3 gimnazjum: Lena Antczak, Kinga Janicka, Ewelina Owczarek, wzięły udział w konkursie "Bilet do LP", zorganizowanym przez Liceum Plastyczne w Kaliszu. Dla laureatów konkursu przewidziane są trzy miejsca w klasie 1 Liceum Plastycznego bez konieczności zdawania egzaminu wstępnego. W tym roku na konkurs zgłosiło się ponad 80 gimnazjalistów. Uczennice do konkursu przygotowała p. Justyna Piestrzyńska.
Wiosnę 2015 najmłodsi uczniowie SP powitali w szczególny sposób. 20 marca w świetlicy szkolnej odbył się turniej klas pt. "Gram w zielone". Widownia, którą stanowili uczniowie klas 1-3 to prawdziwa wiosenna łąka, a wszystko za sprawą zielonych bluzek, bluzeczek, koszulek, kokardek i innych ozdób, w które wystroiły się wszystkie dzieci oraz wychowawczynie.
Wszystkich zebranych powitał Pan Marzec (p. Jolanta Piekarska), który z niecierpliwością oczekiwał na przybycie Wiosny (p. Marzena Sobieracka). Piosenka Skaldów "Wiosna" oraz wspólny taniec prowadzących był początkiem wspaniałej zabawy. Wiosenny teleturniej polegał na dmuchaniu balonów, rozpoznaniu wiosennych kwiatów. Uczniowie prezentowali również (wykonane pod okiem wychowawczyń klas 1-3) przebranie "Zwiastun wiosny" oraz pracę plastyczną pt. "Wiosna" wykonaną techniką origami. Nad przebiegiem teleturnieju czuwała komisja pod przewodnictwem p. Danuty Zgolińskiej. Uczniowie rozwiązywali także wiosenne zagadki i tańczyli z Kubusiem. Na zakończenie p. dyrektor wręczyła uczniom dyplomy.

<> .. DZIEŃ POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO
6 marca 2015 r. w Zespole Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich odbył się Dzień Powstania Wielkopolskiego oraz konkurs historyczny nt. "Powstanie Wielkopolskie - fakty i mity". Nasze gimnazjum reprezentowali uczniowie: Damian Trzmielewski, Mateusz Wodziński, Kinga Janiak, którzy zajęli V miejsce na dziewięć gimnazjów uczestniczących w konkursie. W czasie trwania uroczystości uczniowie mieli możliwość wysłuchania wykładu kierownika Działu Historii Muzeum Niepodległości w Warszawie p. Jana Engelgarda nt. "Powstanie Wielkopolskie - Fakty i Mity", obejrzeli również prezentację multimedialną ZSR, podziwiali też widowiskowy pokaz sztuk walki w wykonaniu uczniów klas mundurowych, przygotowany pod okiem specjalistów z zakresu Polskiego Systemu Walki Wręcz HALLER.

<> .. XXIII KONKURS RECYTATORSKI "CZERWIEŃCIE, ZIELEŃCIE SIĘ SŁOWA ..."
3 marca 2015 r. w ZS-P w Dobrej odbyły się eliminacje szkolne XXIII Konkursu Recytatorskiego "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa ...". Uczestniczyło w nich ogółem 51 uczniów z klas 1-6 w dwóch kategoriach wiekowych. Komisje konkursowe zakwalifikowały do etapu gminnego 20 uczniów naszej szkoły: 12 z klas 1-3 i 8 uczniów z klas 4-6.
04 marca 2015 r. w Centrum Kultury w Dobrej odbyły się eliminacje gminne XXIII Konkursu Recytatorskiego. Teksty poetyckie zaprezentowało 26 uczniów naszej szkoły (w tym 6 ze Szkoły Filialnej w Piekarach). Jury po wysłuchaniu recytatorów, nagrodziło 6 uczniów SP w Dobrej. Byli to: Dominika Smolińska (kl. 3a) - opiekun: p. G. Łukasik, Oskar Jagieła, Nikola Langowska (kl. 3b) - opiekun: p. M. Błażełek, Paulina Górczyńska (kl. 5b), Weronika Frącala, Krystian Świętochowski (kl. 6b) - opiekun: p. B. Woźniak.
Wyróżnienia otrzymali: Natalia Wojtasik (kl. 2a) - opiekun: p. J. Piekarska, Michał Wasiak (Szkoła Filialna w Piekarach - kl. 2a) - opiekun: p. E. Kubiak, Gabrysia Maciejewska (kl. 3b) - opiekun: p. M. Błażełek, Oliwia Witkowska (kl. 6a) - opiekun: p. D. Baranowska, Kinga Stasiak (kl. 5b) i Anna Graczyk (kl. 6b) - opiekun: p. B. Woźniak.

<> .. WALENTYNKI - POCZTA WALENTYNKOWA
Z okazji walentynek Samorząd Uczniowski przygotował skrzynkę walentynkową, do której każdy mógł wrzucić kartkę dla swojej sympatii.
Po kilku dniach przedstawiciele SU szkoły podstawowej i gimnazjum zajęli się doręczaniem "walentynek", które sprawiły ogromną radość adresatom.

<> .. UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE GEOGRAFICZNYM "GEO-PLANETA"
10 uczniów gimnazjum wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym "Geo-Planeta".
W kategorii test konkursowy udział wzięli: Jakub Pietruszewski - I miejsce w szkole i wyróżnienie, Paulina Młotkiewicz - wyróżnienie, Mateusz Milczarek - wyróżnienie, Aleksander Ignaczak - wyróżnienie, Bartosz Ignaczak, Damian Trzmielewski, Karolina Idzik.
W kategorii praca indywidualna nt. "Atrakcje turystyczne regionu" udział wzięli: Ewelina Owczarek - I miejsce w szkole i wyróżnienie, Weronika Stasiak - wyróżnienie, Julia Śmigielska - wyróżnienie. Uczniów do konkursu przygotował p. Dariusz Piestrzyński.
<> .. KONKURSY PLASTYCZNE: STYCZEŃ - LUTY
W pierwszej połowie stycznia 2015 r. w naszej szkole odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Anioł", zorganizowanego przez Dom Kultury "Dorożkarnia" w Warszawie. Wzięło w nim udział 17 uczniów z klas 1-6 SP i 1-3 gimnazjum.
Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowali się: Martyna Milczarek, Martyna Wesołowska (kl. 2b), Oliwia Adamiak (kl. 4a), Alicja Pawlak (kl. 4b), Agata Kurek, Sylwia Pajor, Daria Czekała, Weronika Stasiak (kl. 3a G), Lena Antczak, Kinga Janicka (kl. 3b).

19 stycznia 2015 r. rozstrzygnięto etap gminny konkursu plastycznego "Zapobiegamy pożarom", na który wpłynęło ponad 100 prac, w tym 59 prac z ZS-P w Dobrej.
Do etapu powiatowego zakwalifikowali się:
• 1 grupa - przedszkole: Błażej Wypiór (kl. 0a)
• 2 grupa - klasy 1-3: Martyna Milczarek (kl. 2b), Gabriela Maciejewska (kl. 3b)
• 3 grupa - klasy 4-6: Ewa Stasiak (kl. 6b)
• 4 grupa - klasy 1-3 gimnazjum: Marta Śmigielska (kl. 2a), Lena Antczak, Kinga Janicka (kl. 3b)

W pierwszej połowie lutego odbył się etap szkolny VII edycji konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych pt. "… ta dziwna kraina jest niedaleko miejsca gdzie mieszkam…", zorganizowanej przez Liceum Plastyczne im. P. Potworowskiego w Poznaniu. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się: Aleksandra Kopacka, Natalia Wojtysiak, Aleksandra Bodlak (kl. 2a), Anna Iciaszek (kl. 2b), Daria Czekała, Sylwia Pajor, Weronika Stasiak (kl. 3a), Aleksander Ignaczak, Aleksandra Izydorczyk, Kinga Janicka, Paulina Młotkiewicz, Ewelina owczarek, Angelika Pacześna (kl. 3b). Koordynatorem konkursów była p. Justyna Piestrzyńska.

Uczniowie klas 3 gimnazjum zostali finalistami wojewódzkich konkursów organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
Mateusz Milczarek został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego. Etap finałowy odbył się 31 stycznia w Poznaniu.
Ucznia do konkursu przygotowała p. Grażyna Pająk.
Damian Trzmielewski został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Historycznego. Etap finałowy odbył się 6 lutego w Poznaniu.
Ucznia przygotowała p. Ewa Durka.
Jakub Pietruszewski został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego. Etap finałowy odbył się 7 lutego w Poznaniu.
Ucznia przygotował p. Dariusz Piestrzyński.
Konkursy składały się z trzech etapów: szkolnego, rejonowego i wojewódzkiego. Uczniowie musieli wykazać się dużą wiedzą i umiejętnościami z danego przedmiotu.

Jakub Pietruszewski, uczeń klasy 3 gimnazjum, został laureatem VI Powiatowego Konińskiego Konkursu Geograficznego, organizowanego corocznie przez Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. Finał konkursu odbył się 4 lutego 2015 r. w II Liceum im. K. K. Baczyńskiego w Koninie. Tematyka konkursu obejmowała: "Europa i wybrane rejony świata" (relacje przyroda-człowiek-gospodarka) oraz orientacja na mapie politycznej świata. Uczestniczyło w nim 27 uczniów z gimnazjów rejonu konińskiego. Z naszej szkoły w finale udział wzięli także: Damian Trzmielewski - zajął 7 miejsce i Mateusz Wodziński - 9 miejsce. Uczniów do konkursu przygotował p. Dariusz Piestrzyński.

9 lutego 2015 r. w naszej szkole odbył się 2-godzinny koncert pianistki Leny Ledoff.
Lena Ledoff - pianistka i kompozytorka. Urodziła się w St. Petersburgu (Rosja). Jest absolwentką wydziału fortepianowego Akademii Muzycznej w Woroneżu w klasie prof. Tatiany Gaponienko. W 1994 r. na stałe zamieszkała w Polsce i poświęciła się komponowaniu oraz graniu jazzu. W 2000 r. założyła zespół "Lena Ledoff Trio". Występowała na scenach Bratysławy, Kijowa, Paryża, Pragi, Lwowa, Budapesztu, St.Petersburga, Irkucka, Warszawy i w większości polskich miast. Jako muzyk i aranżer grający na żywo do filmów niemych, brała udział w wielu festiwalach filmowych. Jest autorką muzyki teatralnej, utworów jazzowych oraz koncertów na fortepian i orkiestrę symfoniczną.
<> .. KONKURS WIEDZY O WIELKOPOLSCE
5 lutego 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku odbył się powiatowy XIX Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce. ZS-P w Dobrej licznie reprezentowali uczniowie szkoły podstawowej z Piekar i Dobrej oraz uczniowie gimnazjum. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się uczniowie: Wiktoria Dudek, Igor Kustosz, Alicja Pawlak, Mateusz Ćwiek, Kinga Janiak (opiekun: p. Ewa Durka) oraz Anna Graczyk (opiekun: p. Jerzy Durka).

2 lutego 2015 r. w Hali Sportowej MOSiR w Koninie odbyły się Mistrzostwa Rejonu w Piłce Koszykowej Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych.
W zawodach wystartowało 6 zespołów z gimnazjów: Dobra, Konin nr 5, Konin nr 6, Koło nr 1, Kleczew, Ostrowite, Budzisław Kościelny. Zawody zostały rozegrane w dwóch grupach. Z każdej grupy do dalszej rywalizacji awansowały drużyny, które zajęły pierwsze i drugie miejsce. Uczennice naszego gimnazjum zajęły III miejsce. Skład zespołu: Julia Gebler, Natalia Stefaniak, Klaudia Gardzielik, Agata Kurek, Angelika Pacześna, Ewelina Owczarek, Magdalena Frącala, Wiktoria Kin, Lena Antczak, Paulina Młotkiewicz, Aleksandra Bodlak, Julita Jesionek, Weronika Olas.
Opiekun: p. Jolanta Świerczyńska.

Iga Cieślak, Nikola Langowska (kl. 3b) i Dominika Smolińska (kl. 3a) od kilku lat uczestniczą w zajęciach Szkoły Tańca i Baletu FART w Koninie. Koleżanki i koledzy dziewczynek wiele razy mieli okazję uczestniczyć z pięknych pokazach baletowo-tanecznych uczniów tej szkoły, byliśmy bowiem (ku naszej dużej radości) na takie występy każdego roku zapraszani. Potwierdzeniem dużych umiejętności dziewczynek są nagrody zdobywane w turniejach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Oto niektóre z nich:
- 13.12.2014 - na Ogólnopolskich Spotkaniach Tanecznych "Terpsychora 2014" w Kłodawie Dominika Smolińska zdobyła srebrny medal w solówce, a grupa FART (m.in. Iga Cieślak i Dominika Smolińska), zdobyły I miejsce w formacjach dziewczęcych.
- 11-14.12.2014 - na Mistrzostwach Świata IDO (International Dance Organization) i Festiwalu IDO, Dominika Smolińska zakwalifikowała się do 1/2 finału w kategorii "solo show dance" dla dzieci do 11 lat. Ostatecznie zajęła 11 miejsce na 40 uczestników. Jest to ogromne osiągnięcie, ponieważ rywalizowała z dziećmi z całego świata. Dziewczynki z formacji baletowej (w tym Dominika) zdobyły brązowy medal Mistrzostw Świata.
- 12.04.2014 - na Warsaw Open Jazz Dance Day szkoła FART także odniosła sukcesy. FART IIIa do którego należą Dominika Smolińska i Iga Cieślak zdobyły złoty medal, a FART IIIb, gdzie tańczy Nikola Langowska, zdobył srebrny medal.

27 stycznia 2015 r. w Hali Sportowej w Przykonie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Koszykowej Dziewcząt Gimnazjum.
Jak zawsze w grach zespołowych, w pierwszym etapie rozegrane zostały eliminacje, które wyłoniły finalistów. Uczennice naszego gimnazjum po pasjonującej walce zajęły I miejsce i zdobyły mistrzostwo powiatu, a tym samym awansowały do Mistrzostw Rejonu, które odbędą się w Koninie. Skład zespołu: Julia Gebler, Natalia Stefaniak, Klaudia Gardzielik, Angelika Pacześna, Agata Kurek, Ewelina Owczarek, Wiktoria Kin, Magdalena Frącala, Lena Antczak, Paulina Młotkiewicz, Aleksandra Bodlak, Julita Jesionek. Opiekun zespołu: p. Jolanta Świerczyńska.

16 stycznia 2015 r. zespół "Dobrasy II" w składzie: Dominika Smolińska, Iga Cieślak, Nikola Langowska, Alicja Jesionek, Gabrysia Maciejewska, Julia Kaczewiak, Martyna Milczarek, Martyna Dzikowska, Wiktoria Gabryś, wziął udział w XVIII Przeglądzie Twórczości Bożonarodzeniowej "Anioły 2015" w Koninie. Na konkurs zgłosiło się siedemnaście zespołów z całej Wielkopolski. Przedział wiekowy był szeroki: od dzieci przedszkolnych, po chóry kameralne dorosłych. Nasze uczennice otrzymały wyróżnienie, co sprawiło nam wszystkim dużo radości, ponieważ poziom festiwalu był w tym roku bardzo wysoki.
Opiekunem zespołu jest p. Marlena Jesionek.
<> .. III MIEJSCE W POWIATOWYM FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK
Uczennica klasy 4b SP Alicja Pawlak i uczeń kl. 4 Szkoły Filialnej w Piekarach Jakub Kopytek, reprezentowali naszą szkołę na XIII Powiatowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Festiwal zorganizowało Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Grzymiszewie pod kierownictwem p. Beaty Gorzkowskiej-Malety. Uczniowie ZS-P w Dobrej co roku biorą udział w tym festiwalu, zdobywając nagrody i wyróżnienia. W tym roku nagrodę otrzymała Alicja Pawlak, która wyśpiewała III miejsce.

16 stycznia 2015 r. w ZS-P w Dobrej w Hali Sportowej odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej Dziewcząt i Chłopców Szkół Gimnazjalnych. Zawody zostały rozegrane w dwóch etapach. Wcześniej odbyły się eliminacje, które wyłoniły finalistów. Uczennice naszego gimnazjum zajęły III miejsce. Zespół wystąpił w składzie: Wiktoria Kin, Klaudia Gardzielik, Julia Gebler, Natalia Stefaniak, Agata Kurek, Magdalena Frącala, Paulina Młotkiewicz, Ewelina Owczarek, Angelika Pacześna, Lena Antczak, Justyna Gogolewska, Weronika Olas, bramkarz: Oliwia Kacprzak. Opiekun zespołu: p. Jolanta Świerczyńska.

Obóz zaczął swoją działalność w grudniu 1941 r. Ostatecznie został zniszczony 17 stycznia 1945 r. Zginęło w nim 80% Żydów z naszego powiatu. Uroczystość rocznicy jego likwidacji rozpoczęła się powitaniem gości przez Dyrektora Placówki dr Piotra Wąsowicza. Wśród zaproszonych byli przedstawicie lokalnego Samorządu, Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu oraz członkowie Żydowskich Gmin Wyznaniowych z Łodzi oraz Poznania. Następnym punktem programu były okolicznościowe wystąpienia Adama Sitarka z IPN w Łodzi, Izabeli Terela ze Stacji Rodegast - Oddziału Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz Andrzeja Grzegorczyka z Chełmna. Tuż po godzinie 12.00 nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej "Odezwa do naszego przyszłego narodu". Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele ZS-P z Dobrej. Naszą szkołę reprezentował Paweł Janicki. Wspomniane zaproszenie było wynikiem trzyletniej pracy naszych uczniów oraz nauczycieli na rzecz przybliżania przedwojennej historii dobrskich Żydów: Dobrska szkoła od 3 lat stara się przybliżyć historię lokalnej społeczności żydowskiej. W naszym mieście w 1939 r. 50% mieszkańców stanowili Żydzi. Mieszkało ich wówczas około 1000. Teraz liczba Dobrzan spadła do 1650. Zestawiając te dwie liczby uświadamiamy sobie, jak wielką stratę naszemu narodowi przyniósł holocaust. Pomimo upływu 70 lat od zakończenia II wojny światowej, nadal nie udało się nam odbudować pierwotnej liczby mieszkańców miasta. W naszej działalności próbujemy to zarówno naszym uczniom - jak i mieszkańcom gminy i miasta. Nasi nauczyciele mają wiele pomysłów na dalsze działania w nadchodzących latach. Niestety, wszystko wiąże się z brakiem środków materialnych. Same dobre chęci nie wystarczą. Zaproszenie na tak ważną w skali całego województwa wielkopolskiego uroczystość, jest dla nas niewątpliwie ważnym wyróżnieniem. Jest to ukoronowanie naszego uczestnictwa w ogólnopolskim projekcje "Szkoła Dialogu". Cieszymy się, że nasi uczniowie coraz bardziej interesują się tym tematem. Dostrzegają, że Polska była krajem wielokulturowym - i ponownie takim się staje.
Pomimo, że hitlerowscy zbrodniarze starali się ukryć fakt istnienia Obozu - powszechnie było wiadomo, co tam się działo. Najstarsi mieszkańcy Turku do dziś opowiadają: Jak ich wieźli, to żeśmy truchleli - bo wiedzieliśmy już o Chełmnie od żandarmów. Niemcy przy kieliszku wódki wszystko mówili. Nie mówili publicznie, ale zaufanym Polakom mówili. Wśród nich też wielu było takich, że dla nich to wszystko też było okropnością. Czasem jak był wschodni wiatr i ładny dzień, to czuć było smród spalonych ciał. Obóz przestał istnieć 18 stycznia 1945 r. Wcześniej, w nocy z 17 na 18 stycznia dokonano ostatnich egzekucji. Więźniów zabijano strzałami w tył głowy. Kiedy na ten widok pozostali zamknięci więźniowie w desperacji podnieśli bunt i zabili 2 Niemców - pomieszczenie, w którym przebywali zostało podpalone. Obóz przeżyło prawdopodobnie 5 osób. Ostatnie 2 podczas jego likwidacji, kiedy to ostatnich 4 więźniów miało być zamordowanych strzałem w potylicę. Wyprowadzano ich piątkami. Kiedy pozostali więźniowie usłyszeli strzały - podnieśli bunt i zamordowali dwóch strażników. Spichlerz, w którym przebywali więźniowie został wówczas podpalony. Pomimo odniesionych ran masakrę przeżyli wówczas Szymon Srebrnik i Mordka Żurawski.

10 stycznia 2015 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Jako pierwsi bawili się uczniowie klas 1-4. Chętnych do tańca nie brakowało. Pięknie przystrojona sala gimnastyczna jak zwykle pękała w szwach. Wśród pląsających par i wirujących kółeczek trudno było rozpoznać dzieci, ponieważ niemal wszyscy uczestnicy balu wcielili się w postacie swoich ulubionych bajek, książek i filmów. Nie zabrakło wróżek, księżniczek, elfów, kowbojów, czarownic oraz rogatych diabełków. Pojawił się też polarny niedźwiadek w towarzystwie pszczółek, Batmana i Boba Budowniczego.
Wesołe pląsy urozmaicone były śmiesznymi konkurencjami dla najmłodszych. Uczestnikom szczególnie podobały się zabawy pod tajemniczymi nazwami: "Kwiatek dla królewny", "Turniej strzelecki" czy "Jajko na patelni". Dzieci miały również okazję sprawdzić swoje umiejętności współpracy w grupie w konkursach: "Czarna dziura" i "Budujemy wieżę". Najwięcej śmiechu wzbudziły "balonowe konkursy": "Wystrzałowa zabawa", "Trampolina", "Taniec z balonem". Czwartoklasiści tańczyli na gazecie i znikali pod czapką-niewidką.
Wyjątkową niespodziankę dla uczestników balu sprawiły uczennice klas 3: Dominika Smolińska i Iga Cieślak. Dziewczynki wykonały taniec nowoczesny z elementami akrobatyki. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem ich umiejętności tanecznych i sprawności.
Po wesołych pląsach i konkursach dzieci z apetytem zjadły pyszne kanapki przygotowane przez rodziców. Kulminacyjnym punktem zabawy był wspólny taniec uczniów i ich pań. Bal udał się znakomicie, a najmłodsi już obmyślają kostiumy na następną choinkę.
Po krótkiej przerwie zabawę rozpoczęli starsi uczniowie z klas 5 i 6 oraz gimnazjaliści. Wesołe tańce trwały do późnego wieczora.
Zabawę zorganizowały: p. Grażyna Łukasik, p. Małgorzata Błażełek i p. Małgorzata Karpińska. Oprawa muzyczna: p. Dariusz Piestrzyński.
19 grudnia 2014 r. w naszej szkole odbyło się przedświąteczne spotkanie opłatkowe. Udział w nim wzięli uczniowie wszystkich klas, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście. Wśród gości pojawili się: ks. prałat Zygmunt Chromiński, burmistrz Dobrej Andrzej Piątkowski, przewodnicząca Rady Rodziców Beata Kmieć.
Obecnych na spotkaniu opłatkowym powitał dyrektor ZS-P Marek Milczarek, składając wszystkim świąteczne życzenia. Życzenia składali także goście. Następnie uczniowie SP zaprezentowali jasełka, przygotowane pod kierunkiem p. Barbary Woźniak i p. Danuty Baranowskiej.
Kolejnym punktem uroczystości było łamanie się opłatkiem i składanie życzeń przedstawicieli klas z dyrekcją szkoły i gośćmi.
W świąteczny nastrój wszystkich zgromadzonych na hali wprowadziły kolędy śpiewane przez chór szkolny pod kierunkiem p. Marleny Jesionek, która przygotowała oprawę muzyczną uroczystości.
Dekorację wykonały: p. Małgorzata Błażełek i p. Danuta Zgolińska, pomoc: p. Jolanta Świeczyńska, p. Wojciech Błażełek.
Po szkolnym spotkaniu opłatkowym wszyscy udali się na klasowe spotkania wigilijne z wychowawcami.

W konkursie plastycznym na najpiękniejsze świąteczne ozdoby, wyróżnieni zostali uczniowie:
SZKOŁA PODSTAWOWA
kl. 1-3: I miejsce - Gabrysia Maciejewska (kl. 3b SP), Adrian Grzesiak (kl. 2a SP); II miejsce - Radek Grzesiak (kl. 1b), Dominika Smolińska (kl. 3a SP); III miejsce - Wiktoria Gabryś (kl. 3a SP).
kl. 4: I miejsce - Wiktoria Dudek (kl. 4a SP), II miejsce - Natalia Jańczak (kl. 4a SP), III miejsce - Natalia Górska (kl. 4b SP).
kl. 5-6: I miejsce - Aleksandra Gabryś (kl. 6b SP), II miejsce - Natalia Mielczarek (kl. 5b SP), III miejsce - Mateusz Ćwiek (kl. 5a SP).
GIMNAZJUM
I miejsce - Aleksandra Kopacka (kl. 2a G), II miejsce - Natalia Wojtysiak (kl. 2a G), Kinga Janicka (kl. 3b G), III miejsce - Aleksandra Grzybowska (kl. 3a G).
Szopka bożonarodzeniowa: I miejsce - Agata Kurek (kl. 3a G), II miejsce - Kinga Szymczak (kl. 4b SP).
Wręczenie dyplomów i nagród odbyło się podczas szkolnego spotkania opłatkowego. Organizator konkursu: p. Justyna Piestrzyńska.

<> .. KONKURS NA NAJCIEKAWSZY STROIK ŚWIĄTECZNY
W konkursie zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski na najciekawszy stroik świąteczny, wyróżnieni zostali uczniowie: Justyna Gogolewska (kl. 1a G), Julia Kaczmarek (kl. 1a G), Gabriela Kwiatkowska (kl. 1a G), Kinga Janiak (kl. 1b G), Daria Kowalczewska (kl. 1b G), Nikola Taborek (kl. 1b G), Dominika Kaczmarek (kl. 2a G), Izabela Grzybowska (kl. 2b G), Żaneta Kołacińska (kl. 2b G), Daria Czekała (kl. 3a G), Aleksandra Grzybowska (kl. 3a G), Nikola Kaczmarek (kl. 3a G).

8 grudnia 2014 r. w Hali Sportowej ZS-P w Dobrej odbyły się finałowe mecze turnieju piłki nożnej halowej dla uczniów klas gimnazjalnych w kategorii dziewcząt i chłopców pod hasłem "Sport Przeciw Narkomani". Rozgrywki turniejowe prowadzone były od kilku tygodni w szkole. Podczas finału o I, II i III miejsce wszystkie drużyny wybiegły na boisko zmotywowane w walce o zwycięstwo. Gra była bardzo wyrównana, a mecze wzbudzały wiele emocji wśród widowni i zawodników. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy wykazali się pełnym zaangażowaniem, co pokazały brawurowe akcje na boisku. Każdy uczestnik turnieju został nagrodzony za swoją determinację i wolę walki. Wręczone zostały puchary, medale i dyplomy dla graczy, którzy pokazali na jak wiele ich stać w dążeniu do sportowego sukcesu. Tak udany turniej to zasługa ciężkiej pracy drużyn młodzieżowych, wspaniałej postawy kibiców oraz nauczycieli: p. Jolanty Świerczyńskiej, p. Barbary Bartosik i p. Wojciecha Błażełka, którzy zmotywowali młodzież, zorganizowali i przeprowadzili turniej w duchu sportowej rywalizacji klasowej gimnazjalistów. Wszyscy organizatorzy, a byli nimi: Urząd Miejski w Dobrej, Komisariat Policji w Dobrej oraz ZS-P w Dobrej, zgodnie orzekli, że na tego typu inicjatywy warto postawić i je kontynuować, pokazując sport i grę zespołową jako alternatywę wspólnego działania, rywalizowania i osiągania sukcesów.
W kategorii dziewcząt: I miejsce - kl. 2b, II miejsce - kl. 3b, III miejsce - kl. 1a. Królową strzelców została Julia Gebler (kl. 2b).
Najlepszym bramkarzem okrzyknięto Oliwię Kacprzak (kl. 2b).
W kategorii chłopców: I miejsce - kl. 3b, II miejsce - kl. 2b, III miejsce - kl. 3a. Królami strzelców zostali: Bartłomiej Śmieja i Krystian Wutka (kl. 3b). Najlepszym bramkarzem został Mateusz Stasiak (kl. 3a).
5 grudnia 2014 r. w szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. Z tej okazji nauczyciele języków obcych przygotowali wiele atrakcji. Młodsze klasy uczestniczyły w przedstawieniu, przygotowanym przez uczniów klasy 2b SP pod opieką p. Marzeny Sobierackiej. Występ w języku niemieckim wzbudził duże zainteresowanie wśród zebranych. Część artystyczną dopełniły angielskie piosenki wykonane przez dzieci z klas 2 i 3. Uczniów przygotowała p. Małgorzata Karpińska. Występy zakończyły się wizytą św. Mikołaja, który rozdał zachwyconym dzieciom słodycze.
Uczniowie klas 4-6 SP oraz gimnazjum mieli okazję obejrzeć parodię "Królewny Śnieżki i 7 krasnoludków" wykonaną w języku polskim, angielskim, niemieckim oraz rosyjskim. Młodzi aktorzy stanęli na wysokości zadania, czego dowodem były wybuchy śmiechu i entuzjastyczne oklaski publiczności. Występ przygotowały: p. Marzena Sobieracka i p. Magdalena Klata. Na zakończenie uroczystości uczniowie klas młodszych wprowadzili wszystkich w świąteczny nastrój, wykonując utwór "Merry Christmas Everyone". Dzień Języków Obcych zakończył się podsumowaniem konkursu przygotowanego z tej okazji przez p. Emilię Hnatów oraz p. Tomasza Marciniaka.
W ramach obchodów Dnia Języków Obcych przeprowadzony został konkurs czytelniczy z języka angielskiego. Wzięło w nim udział 64 uczniów ze SP i Gimnazjum w Dobrej oraz Szkoły Filialnej w Piekarach. W ramach konkursu uczniowie musieli wykazać się wiedzą z przeczytanych lektur w języku angielskim. Lektury odpowiadały poziomowi zaawansowania językowego uczniów z poszczególnych klas. W skład komisji weszli nauczyciele j. angielskiego - Emilia Hnatów, Tomasz Marciniak oraz wicedyrektor Danuta Zgolińska.
SZKOŁA PODSTAWOWA kl. 4: I miejsce - Kamil Antosik (kl. 4a), wyróżnienia - Krystian Kowalczyk (kl. 4a), Jakub Kopytek (kl. 4 w Piekarach), Klaudia Sobczak (kl. 4 w Piekarach); kl. 5-6: I miejsce - Małgorzata Jasińska (kl. 6 w Piekarach), wyróżnienia - Andrzej Taranowicz (kl. 5 w Piekarach), Aleksandra Kowalska (kl. 6a), Oliwia Karbowa (kl. 6a), Anna Graczyk (kl. 6b)
GIMNAZJUM kl. 1-2: I miejsce - Julia Śmigielska (kl. 2b G), wyróżnienia - Aleksandra Binuta (kl. 2a G), Kinga Janiak (kl. 1b G), Kinga Jesionek (kl. 1b G), Karolina Dróżdż (kl. 1b G); kl. 3: wyróżnienie - Nikola Dygas (kl. 3a G)

<> .. "GÓRA GROSZA" W NASZEJ SZKOLE
Jak co roku, nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej "Góra Grosza 2014".
Akcja polega na dobrowolnej zbiórce monet przeznaczonych na istniejące domy dziecka i inne placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz na pomoc dla potrzebujących dzieci. Akcję w szkole rozpropagował i przeprowadził Samorząd Uczniowski. W tym zebraliśmy kwotę - 245,31 zł (7441 monet).
Uczniowie, którzy aktywnie włączyli się w przeprowadzenie akcji: Lena Antczak, Karolina Idzik, Ewelina Owczarek, Paulina Młotkiewicz, Karolina Dróżdż, Oliwia Jagieła, Patrycja Idzik, Patrycja Zasiadczyk.

4 grudnia 2014 r. rankiem 44 uczniów gimnazjum wraz opiekunami wyjechało na wycieczkę do Warszawy.
Wycieczkę rozpoczęliśmy spacerem po Parku Łazienkowskim, przypominając sobie Pałac na wodzie, Starą Pomarańczarnię, pomniki i inne obiekty. Po spacerze udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie świetnie bawiliśmy się poznając tajniki nauki. W Centrum spędziliśmy ponad trzy godziny. Po obiedzie udaliśmy się na spacer po Placu Zamkowym, który pięknie tonął w światłach. Stała już na nim olbrzymia świąteczna choinka. W drodze powrotnej obowiązkowo zatrzymaliśmy się w McDonald's. Do Dobrej wróciliśmy po 21.00, trochę zmęczeni, ale szczęśliwi i wzbogaceni o wiedzę, jaką zdobyliśmy w Centrum Nauki Kopernik.
Opiekunowie wycieczki: p. Ewa Czerwińska, p. Marlena Jesionek, p. Justyna Piestrzyńska. Kierownik wycieczki - p. Dariusz Piestrzyński.

<> .. PODSUMOWANIE WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PLASTYCZNYCH
1 grudnia 2014 r. dwie uczennice naszego gimnazjum wzięły udział w podsumowaniu wojewódzkich konkursów plastycznych o tematyce profilaktycznej. Pomysłodawcą i organizatorem była Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz PSS-E w Turku.
W uroczystości naszą szkołę reprezentowały laureatki I miejsc etapu szkolnego: Julia Śmigielska (kl. 2b G) w konkursie "Bądź odporny na HIV" oraz Lena Antczak (kl. 3b G) w konkursie "Bądźmy zdrowi".
Etap szkolny odbył się w październiku, wzięło w nim udział wielu uczniów gimnazjum. Nagrodzeni uczniowie:
"Bądźmy zdrowi": I miejsce - Lena Antczak (3b G), II miejsce - Kinga Janicka (kl. 3b G), Daria Czekała (kl. 3a G), III miejsce - Sylwia Pajor (kl. 3a G), Weronika Stasiak (kl. 3a G).
"Bądź odporny na HIV": I miejsce - Julia Śmigielska (kl. 2b G), Marta Śmigielska (kl. 2a G), II miejsce - Natalia Wojtysiak (kl. 2a G), Katarzyna Sikorska (kl. 2b G), III miejsce - Aleksandra Bodlak (kl. 2a G), Weronika Olas (kl. 2a G), Kinga Janicka (kl. 3b G) oraz wyróżnienia - Weronika Stasiak (kl. 3a G), Żaneta Kołacińska (kl. 2b G), Anna Iciaszek (kl. 2b G), Patrycja Pawicka (kl. 2a G), Oliwia Langowska (kl. 2b G).
Koordynatorką konkursów była p. Justyna Piestrzyńska.
28 listopada 2014 r. uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w wycieczce oraz lekcji muzealnej w niemieckim Obozie Zagłady w Chełmnie n/Nerem. W wyciecze zorganizowanej przez p. Iwonę Krawczyk - wychowawczynię klasy 3 gimnazjum oraz p. Pawła Janickiego, a także przy współudziale szkolnego pedagoga - p. Jolanty Janickiej - uczestniczyło w sumie 49 uczniów. Uczniowie Szkoły, która w 2012 r. otrzymała zaszczytny tytuł "Szkoły Dialogu", mogli zapoznać się z historią powstania jednego z pierwszych obozów zagłady na ziemiach polskich, utworzonego przez hitlerowców 8 grudnia 1941 r. Po zapoznaniu się z ogólną historią obozu przedstawioną przez kustosza Muzeum, p. Zdzisława Lorka, obejrzeli stałą wystawę w Spichlerzu, a następnie udali się na polanę do oddalonego o 4 km Lasu Rzuchowskiego, na której zamordowano ok. 350 tys. ludzi. Było to główne miejsce zagłady ludzi z Kraju Warty, a także z pobliskiego Getta w Łodzi. To tu transportując więźniów z Chełmna wykorzystywano 3 samochody gazowe. W ciągu zaledwie jednego dnia potrafiły one uśmiercić do 1000 ludzi. Od przyjazdu Żydów do Chełmna do chwili śmierci mijała zazwyczaj jedna godzina. Także w Chełmnie ówczesny komendant Oświęcimia - Rudolf Höss - uczył się, w jaki sposób szybko i sprawnie pozbywać się ciał tysięcy ofiar w sposób niepozostawiający śladu. To po doświadczeniach Chełmna w Auschwitz powstały piece krematoryjne. Uczniowie byli pod wrażeniem obszaru zajmowanego przez obóz, a także faktu przeżycia spośród tak wielkiej liczby Żydów zaledwie 8 osób. Jeden z obecnych na wycieczce uczniów, oglądając zarysy zbiorowych mogił, powiedział: Aż ciepło w nogi mi się zrobiło, kiedy dowiedziałem się, że spaceruję po tylu tysiącach grobów! Duże wrażenie na uczniach zrobiła także informacja, że Niemcy zamówili specjalny młyn kulowy do mielenia kości spalonych ludzi, a powstała w ten sposób mączka była paczkowana i sprzedawana jako nawóz ogrodniczy, m.in. w Poznaniu. Wycieczka do Chełmna była jedną z wielu akcji, które organizuje ZS-P w Dobrej w ramach uczestnictwa w programie "Szkoła Dialogu". Wycieczka jest tym bardziej godna uwagi, że w podręcznikach do nauki historii bardzo mało mówi się o obozie w Chełmnie. Tymczasem jest to najbliższy obóz zagłady, oddalony od Dobrej o zaledwie 45 km. Starsi mieszkańcy Turku do dziś wspominają, że przy dobrym wietrze, w mieście czuć było smród palonych ludzi. Wspomniany odór czuć było tym bardziej w pobliskim Kole. Czarny dym palonych ciał widoczny był z odległości dochodzącej do 20 km. Dla uczniów wyjazd był tym bardziej ważny, iż mogli zobaczyć miejsce, w którym zginęła praktycznie połowa mieszkańców miasta Dobra. Połowa - ponieważ w roku 1939 aż 50% mieszkańców było narodowości żydowskiej.

27 listopada 2014 r. uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum spędzili na tańcach, wróżbach i przepowiedniach. Niecodziennym czarem emanowało wnętrze jednej z izb lekcyjnych, gdzie Samorząd Uczniowski urządził salon wróżb, w którym wszystkie chętne osoby mogły poddać się magicznym siłom wróżb andrzejkowych. Pieczę nad salą andrzejkową sprawowały szkolne wróżki i tarocistki. Pochłonięci poznawaniem przyszłości nie zapomnieliśmy również o dobrej zabawie. Andrzejkowa atmosfera magii i wróżb będzie obecna w pamięci uczniów i nauczycieli przez cały kolejny rok.

8 listopada 2014 r. odbyła się akademia z okazji 96 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie klas 1 i 2 gimnazjum przygotowali część artystyczną, a chór szkolny oprawę muzyczną uroczystości. Wiersze i piosenki patriotyczne przybliżyły słuchaczom trudną historię, która wiodła do niepodległości. Uroczystość została przygotowana pod kierunkiem nauczycieli: p. Marleny Jesionek, p. Ewy Durki i p. Jerzego Durki.

7 listopada 2014 r. naszą szkołę odwiedzili niecodzienni goście, przedstawiciele koła łowieckiego "Szarak" - p. Jan Nowak i p. Sławomir Idzik, aby wręczyć nagrody zwycięzcom konkursów poświęconych łowiectwu. W konkursach literackich i plastycznych udział wzięli uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum.
Klasy 1-3 wzięły udział w konkursie plastycznym "Dokarmiamy zwierzęta zimą".
I miejsce - Julia Dzikowska (kl. 3a), Dominika Smolińska (kl. 3a), II miejsce - Martyna Wesołowska (kl. 2b), Gabriela Maciejewska (kl. 3b), III miejsce - Dominika Rosiak (kl. 1a), Maria Śmigielska (kl. 1b), Dawid Malicki (kl. 2a), wyróżnienia - Adrian Jańczak (kl. 1c), Mikołaj Wojtysiak (kl. 2a), Martyna Milczarek (kl. 2b), Karolina Koszela (kl. 3a), Paweł Stasiak (kl. 3a), Dominika Rawińska (kl. 3a), Konrad Kwiatkowski (kl. 3a), Nikola Langowska (kl. 3b).
Klasy 4-6 wzięły udział w konkursie plastycznym "Pies myśliwski moim przyjacielem".
I miejsce - Aleksandra Wutka (kl. 6b), II miejsce - Gabriela Urbaniak (kl. 4b), III miejsce - Marta Piasecka (kl. 4a), Sandra Ziętek (kl. 6a), wyróżnienia - Dobrusia Kaliszak (kl. 4a), Agnieszka Młotkiewicz (kl. 4b), Ewa Stasiak (kl. 6b).
Gimnazjaliści podjęli się napisania rozprawki na temat: "Czy myślistwo to tylko zabijanie?". Uczniowie w swoich pracach pokazali, jak ważną rolę w gospodarce leśnej i rolnictwie odgrywają myśliwi.
Laureaci konkursu literackiego:
I miejsce - Aleksander Ignaczak (kl. 3b G), II miejsce - Karolina Idzik (kl. 3b G), III miejsce - Oliwia Langowska (kl. 2b G), wyróżnienie - Kinga Janiak (kl. 1b G).
W konkursie plastycznym gimnazjalistów nt. "Projekt kapliczki św. Huberta" nagrodzono prace:
I miejsce - Anna Iciaszek (kl. 2b G), II miejsce - Bartosz Ignaczak (kl. 3b G), III miejsce - Ewelina Owczarek (kl. 3b G), Aleksander Ignaczak (kl. 3b G), wyróżnienia - Angelika Pacześna (kl. 3b G), Paulina Młotkiewicz (kl. 3b G), Kinga Janicka (kl. 3b G), Agata Kurek (kl. 3a G), Daria Kowalczewska (kl. 1b G). Konkursy przygotowały i przeprowadziły: p. Ewa Czerwińska i p. Justyna Piestrzyńska.
30 października 2014 r. w Hali Sportowej w Tuliszkowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Halowej Piłce Nożnej Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych pod hasłem "Narkotykom stop". W turnieju startowało siedem drużyn. Dziewczęta naszego gimnazjum po udanej rywalizacji i wygranych meczach, zajęły I miejsce i tym samym zdobyły tytuł Mistrza Powiatu.
Skład zespołu: Natalia Stefaniak, Julia Gebler, Wiktoria Kin, Magdalena Frącala, Paulina Młotkiewicz, Klaudia Gardzielik, Gabriela Kwiatkowska, bramkarz: Oliwia Kacprzak. Opiekun zespołu: p. Jolanta Świerczyńska.

W dniach 22-30 października 2014 r. w naszej szkole i gminie gościliśmy 7 uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Kyrnasówce z Ukrainy (rejon Winnicy) wraz z opiekunkami. Druga grupa przebywała w sąsiedniej gminie naszego powiatu. Wymiana uczniów z Ukrainą odbywa się co rok. Celem jej jest poznanie polskiej i ukraińskiej kultury, form zajęć w naszej szkole oraz nawiązanie nowych przyjaźni. Goście z Ukrainy podczas pobytu poznawali naszą historię, okolice, zwiedzali ciekawe miejsca. Przez cały czas pobytu gościli w domach polskich uczniów, którzy zagwarantowali miejsca noclegowe i wyżywienie. Program wizyty obejmował: uroczysty apel powitalny, połączony ze Świętem Patrona oraz pasowaniem na gimnazjalistę, dyskotekę integracyjną, wspólne lekcje, wycieczki do Łodzi, Uniejowa, Kalisza i Warszawy, udział w Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Malanowie, zwiedzanie najbliższej okolicy.
W ostatnim dniu wizyty grupa naszych gości i opiekujących się nimi uczniów, wspólnie przygotowała prezentację multimedialną, podsumowującą wizytę w naszej szkole i gminie, którą zaprezentowała podczas spotkania pożegnalnego z udziałem burmistrza Dobrej Andrzeja Piątkowskiego, Dyrekcji Szkoły i Rodziców.

23 października 2014 r. na długo zapisze się w pamięci uczniów i nauczycieli ZS-P w Dobrej. W tym pełnym wrażeń dniu odbyły się uroczystości związane z Dniem Patrona - Henryka Sienkiewicza, podczas których w poczet gimnazjalistów zostali przyjęci nowi członkowie społeczności szkolnej - uczniowie klas 1 gimnazjum. Świadkami tych niezapomnianych chwil byli nasi przyjaciele ze szkoły w Kyrnasówce na Ukrainie, którzy corocznie goszczą w naszej szkole.
Wśród zaproszonych gości nie zabrakło: burmistrza Dobrej Andrzeja Piątkowskiego, z-cy burmistrza Jacka Gajewskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Wojciecha Błażełka, przewodniczącej Rady Rodziców Dagmary Jagieła oraz Dyrekcji Szkoły - Marka Milczarka, Iwony Chwiałkowskiej i Danuty Zgolińskiej. Obecne były także: Marzenna Jeżyk - kierownik Przedszkola Samorządowego w Dobrej oraz Elżbieta Jesionek - kierownik Szkoły Filialnej w Piekarach.
Uroczystości rozpoczęły się od powitania Gości przez dyr. Marka Milczarka oraz przedstawicieli uczniów: Julię Śmigielską i Mateusza Milczarka.
Kolejnym punktem programu była część artystyczna poświęcona Sienkiewiczowi, przygotowana przez uczniów klas 1 gimnazjum.
Kandydaci na gimnazjalistów w sposób niecodzienny i humorystyczny, ale jakże podniosły, przybliżyli nam sylwetkę wielkiego rodaka, jakim był Patron naszej szkoły. Podczas występów mogliśmy podziwiać barwne kreacje bohaterów Sienkiewicza: Jagienkę ze Zgorzelic, Danusię Jurandównę, Nel Rawlison, Zbyszka z Bogdańca, Longinusa Podbipiętę, Onufrego Zagłobę i Stasia Tarkowskiego, którzy na wybiegu walczyli o zaszczytne odznaczenia, jakim były "Henryki 2014".
Z niebywałym aplauzem spotkało się wręczenie Orderów im. Króla Władysława Jagiełły, Księżnej Anny Danuty Mazowieckiej, Barbary Wołodyjowskiej, Heleny Kurcewiczówny i Oleńki Billewiczówny Dyrekcji Szkoły oraz wychowawczyniom klas 1 gimnazjum.
Po tak pomyślnie zdanym egzaminie z życia i twórczości patrona szkoły w Dobrej, pierwszoklasiści mogli zostać przyjęci w poczet uczniów Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza. Aktu pasowania dokonał dyrektor Marek Milczarek oraz z-ca dyrektora Iwona Chwiałkowska, którzy życzyli uczniom sukcesów oraz wcielania w życie słów Sienkiewicza, a także naśladowania Go w mądrości, szacunku i krzepieniu serc innych.
Uroczystość zakończyła się kabaretowym występem uczniów klas 3 gimnazjum Filipa i Piotra, którzy "z przymrużeniem oka" pokazali swoim młodszym kolegom rzeczywistość panującą w szkole. Finałowym punktem programu, który rozbawił publiczność, był premierowy pokaz aktorskich umiejętności ucznia klasy 1 gimnazjum Dominika Kwiatkowskiego.
Zaprezentowana część artystyczna została przygotowana pod okiem p. Edyty Górskiej, p. Ewy Czerwińskiej, p. Grażyny Pająk; oprawą muzyczną zajęła się p. Marlena Jesionek, dekoracjami p. Justyna Piestrzyńska, nagłośnieniem i fotografią p. Dariusz Piestrzyński, opiekę nad pocztem sztandarowym sprawowała p. Barbara Woźniak.

W związku z Dniem Patrona w szkole podstawowej i gimnazjum odbyły się konkursy plastyczne. W konkursie dla uczniów szkoły podstawowej pt. "Wędrówki ze Stasiem i Nel poprzez pustynie i puszcze ..." wyróżnieni zostali: I miejsce - Kinga Szymczak (kl. 4b SP), II miejsce - Ismena Tomczyk (kl. 4a SP), III miejsce - Justyna Młotkiewicz (kl. 4b SP), wyróżnienia - Gabriela Urbaniak (kl. 4b SP), Agnieszka Młotkewicz (kl. 4b SP), Aleksandra Jasiak (kl. 4a SP).
W konkursie dla uczniów gimnazjum pt. "Portret Henryka Sienkiewicza" wyróżnieni zostali: I miejsce - Aleksandra Bodlak (kl. 2a G), II miejsce - Agata Kurek (kl. a G), III miejsce - Kinga Janicka (kl. 3b G), Ewelina Owczarek (kl. 3b G), wyróżnienia - Lena Antczak (kl. 3b G), Weronika Stasiak (kl. 3a G), Julia Śmigielska (kl. 2b G), Aleksander Ignaczak (kl. 3b G). Konkursy przeprowadziła p. Justyna Piestrzyńska.
23 października 2014 r. odbyła się dyskoteka integracyjna naszych uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum z uczniami z Ukrainy.
Przez ponad trzy godziny dolny korytarz szkoły stał się miejscem głośnej muzyki, kolorowych świateł i świetnej zabawy.

13 października 2014 r. w szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczestniczyli w niej uczniowie, nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni. Młodzież miała okazję podziękować wszystkim za ciężką pracę oraz trud włożony w edukację i wychowanie. Z okazji święta uczniowie przygotowali i przedstawili program artystyczny. Z wielkim aplauzem publiczności spotkały się występy klas, które swoim nauczycielom zaprezentowały znane i lubiane piosenki. Nie zabrakło również barwnych strojów oraz wspaniałych układów tanecznych w wykonaniu najmłodszych uczniów. Miłym akcentem na zakończenie uroczystości były piękne róże ofiarowane nauczycielom naszej szkoły. Nad całością imprezy czuwały panie wicedyrektor: Iwona Chwiałkowska i Danuta Zgolińska, oprawę muzyczną przygotowała p. Marlena Jesionek.

30 września 2014 r. na stadionie Klubu "Teleszyna" w Przykonie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych, gdzie uczennice naszego gimnazjum po pasjonującej walce w biegu sztafetowym na dystansie 10 x 800 m zajęły II miejsce. Skład sztafety: Angelika Pacześna, Paulina Młotkiewicz, Sylwia Pajor, Natalia Stefaniak, Julia Gebler, Agata Kurek, Oliwia Kacprzak, Klaudia Gardzielik, Oliwia Jagieła, Kinga Jesionek. Opiekunowie: p. Jolanta Świerczyńska i p. Barbara Bartosik.

29 września 2014 r. uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wraz ze swoimi opiekunami wzięli udział w sprzątaniu bliższej i dalszej okolicy naszej szkoły, przyłączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata". Uczniowie otrzymali rękawiczki oraz worki na śmieci. Wszystkie klasy porządkowały tereny zgodnie z harmonogramem opracowanym przez SU. Wszyscy chętnie zaangażowali się w promocję zachowań przyjaznych przyrodzie.

W związku z akcją "Sprzątanie Świata" przeprowadzony został konkurs plastyczny pod hasłem "Turysto! Szanuj środowisko".
Laureaci: I miejsce - Aleksandra Kopacka (kl. 2a G), Katarzyna Sikorska (kl. 2b G); II miejsce - Kinga Janicka (kl. 3b G), Marta Śmigielska (kl. 2b G), Oliwia Langowska (kl. 2b G); III miejsce - Aleksandra Raźniewska (kl. 2a G), Julia Śmigielska (kl. 2b G), Weronika Stasiak (kl. 3a G), wyróżnienia - Anna Iciaszek (kl. 2b G), Aleksandra Bodlak (kl. 2a G), Natalia Wojtysiak (kl. 2a G), Patrycja Pawicka (kl. 2a G), Szymon Strycharczyk (kl. 2a G).

1 września 2014 r. o godz. 8.00 uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej rozpoczęli w kościele parafialnym uroczystą mszą św. nowy rok szkolny 2014/15. Część oficjalną po raz pierwszy w hali sportowej rozpoczął dyrektor ZS-P Marek Milczarek, który powitał po wakacjach uczniów, rodziców, nauczycieli i życzył wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym. Gorące słowa do dzieci skierował również burmistrz Dobrej p. Andrzej Piątkowski. Uroczystość miała szczególny charakter, ponieważ w obecności dyrekcji szkoły, zaproszonych gości i rodziców, uczniowie klas 1 Szkoły Podstawowej złożyli uroczyste ślubowanie i tym samym zostali oficjalnie włączeni do społeczności uczniowskiej naszej szkoły.

1 września 2014 r. na terenie całego kraju rozpoczął się 5 Turniej Orlika o Puchar Premiera.
Dzięki zaangażowaniu Animatora Orlika Grzegorza Łakomickiego i nauczycieli w-f: Barbary Bartosik, Jolanty Świerczyńskiej, Wojciecha Błażełka, dreszczyk piłkarskich emocji dotarł również na murawę przyległego do naszej szkoły Orlika. Uczniowie klas 4-6 SP oraz klas 1 Gimnazjum po raz pierwszy wzięli udział w eliminacjach gminnych turnieju.
Spotkania rozegrano w systemie "każdy z każdym", w czterech kategoriach. Najlepsze drużyny:
W kategorii 2003-04:
- "Najlepsze Piątki" w składzie: Andżelika Dzikowska, Justyna Fryt, Paulina Górczyńska, Andżelika Grzesiak, Marta Jaworska, Natalia Mielczarek, Kinga Stasiak, Martyna Wałowska.
- "FC Niepokonani" w składzie: Oskar Müller, Kacper Guziak, Mikołaj Rosiński, Hubert Jesionek, Igor Idzik, Konrad Skoczylas, Hubert Wilczak, Konrad Szymczak, Kacper Kazimirczyk.
W kategorii 2001-02:
- "Szczęściary" w składzie: Julita Jesionek, Justyna Gogolewska, Agnieszka Krzysztofowicz, Julia Kropidłowska, Klaudia Młotkiewicz, Wiktoria Kin, Gabriela Kwiatkowska, Joanna Jałkiewicz, Zuzanna Łyskanowska.
- "Diabelski Gang" w składzie: Eryk Włodarczyk, Krystian Świętochowski, Radosław Kos, Oskar Rawiński, Jakub Buda, Konrad Szliwa, Marceli Jakubowski, Kamil Marczewski, Norbert Graczyk.
Dokonano również wyboru najlepszych strzelców, zawodników i bramkarzy.
Wśród dziewcząt królowały:
- Natalia Mielczarek (kat. 10-11 lat), Klaudia Gardzielik (kat. 12-13 lat) - królowe strzelców.
- Agnieszka Olas (kat. 10-11 lat), Wiktoria Kin (kat. 12-13 lat) - najlepsze zawodniczki.
- Paulina Piasecka (kat. 10-11 lat), Justyna Gogolewska (kat. 12-13 lat) - najlepsze bramkarki.
Spośród chłopców wyróżniono:
- Mikołaja Rosińskiego (kat. 10-11 lat), Damiana Kaźmierczaka (kat. 12-13 lat) - najlepsi strzelcy.
- Jakuba Kołaczkowskiego (kat. 10-11 lat), Krystiana Świętochowskiego (kat. 12-13 lat) - najlepsi zawodnicy.
- Huberta Jesionka (kat. 10-11 lat), Oskara Rawińskiego (kat. 12-13 lat) - najlepsi bramkarze.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy, a wyróżniający się piłkarze statuetki i puchary.
CYFROWA DZIĘCIĘCA ENCYKLOPEDIA WIELKOPOLAN
W roku szkolnym 2013/14 oraz 2014/15 nasza szkoła brała udział w projekcie "e-Szkola Wielkopolska - Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan", realizowanym przez ODN w Poznaniu w partnerstwie z OFEK w Poznaniu.

Celem projektu jest wdrożenie w 226 szkołach podstawowych Wielkopolski (po jednej szkole z każdej gminy województwa) programów rozwojowych w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Podczas zajęć pozalekcyjnych 5-6 osobowe zespoły uczniowskie realizują projekty edukacyjne, których celem jest odnalezienie ciekawych mieszkańców gminy, żyjących lub nieżyjących, związanych z ich gminą i stworzenie fiszki do encyklopedii.

Ponad 9000 uczniów z wielkopolskich szkół tworzyło Cyfrową Dziecięcą Encyklopedię Wielkopolan, w której znajdują się wpisy multimedialne (noty biograficzne, zdjęcia, filmy i wywiady) poświęcone wybitnym postaciom, wywodzącym się z każdej z gmin naszego województwa.

Encyklopedia Wielkopolan widoczna jest w Internecie jako bezpłatny serwis społecznościowy dzieci z Wielkopolski. Każda z postaci ma swoją mikrostronę. Jednym z elementów encyklopedii jest interaktywna mapa "Moja Wielkopolska", pozwalająca na wirtualne poruszanie się po terenie województwa i otwieranie opisów osób z różnych gmin Wielkopolski.

W ramach projektu uczniowie pracowali z wykorzystaniem nowoczesnych technologii - Internetu i platform edukacyjnych.
W każdej ze szkół biorących udział w projekcie powstało laboratorium projektowe z laptopami i tabletami oraz serwerownia, budynki szkolne zostały objęte bezprzewodową siecią internetową.
UCZESTNICY PROJEKTU
Projekt realizowali nauczyciele: Grażyna Pająk i Dariusz Piestrzyński.

Uczniowie w roku szkolnym 2013/2014
Grupa 1A - Karolina Dróżdż, Oliwia Jagieła, Kinga Janiak, Kinga Jesionek, Daria Kowalczewska
Grupa 1B - Anna Graczyk, Szymon Rybikowski, Krystian Świętochowski, Konrad Szliwa, Ewa Stasiak
Grupa 2A - Klaudia Młotkiewicz, Klaudia Gardzielik, Julita Jesionek, Patrycja Idzik, Patrycja Zasiadczyk, Jakub Lis
Grupa 2B - Jakub Bartosik, Jakub Kmieć, Jakub Guziak, Hubert Frącala, Michał Światłowski, Kacper Golba

Uczniowie w roku szkolnym 2014/2015
Grupa 1A - Andżelika Dzikowska, Andżelika Grzesiak, Natalia Mielczarek, Kinga Stasiak, Martyna Wałowska
Grupa 1B - Kacper Guziak, Igor Idzik, Kacper Malinowski, Mikołaj Rosiński, Konrad Skoczylas
Grupa 2A - Kacper Czupryński, Weronika Frącala, Aleksandra Kowalska, Klaudia Nowakowska, Oliwia Witkowska
Grupa 2B - Jakub Gajewski, Norbert Graczyk, Katarzyna Stepnowska, Eryk Włodarczyk, Sandra Ziętek

PRACA NAD BIOGRAMAMI
Od stycznia 2014 r. do kwietnia 2015 r. odbywały się zajęcia pozalekcyjne z 5-6 osobowymi grupami uczniów klas 5 i 6.
Uczniowie z wielkim zaangażowaniem gromadzili materiały do opracowania biogramów wybitnych mieszkańców gminy Dobra.

Na początku praca polegała na integracji grup. Planowano pracę, kolejność zadań nad poszukiwaniem kandydatów do Cyfrowej Encyklopedii. Pracując nad wyborem osób, grupy sugerowały się głównie opinią mieszkańców. Przyjęto kryteria, które powinien spełniać "kandydat" do uwiecznienia w Encyklopedii.

Uczniowie opracowali ankiety, a następnie zwrócili się do swoich rodzin, mieszkańców oraz pasjonatów historii lokalnej, z prośbą o wskazanie ludzi godnych upamiętnienia. Po ich analizie, spośród zaproponowanych postaci, uczniowie wybrali osoby:
grupa p. Grażyny Pająk - ks. Józef Sieradzan, Konrad Litwiński, Stefan Kosobudzki, Paweł Kuszczyński;
grupa p. Dariusza Piestrzyńskiego - ks. Ludwik Sperczyński, Marian Szanel, Jan Studziński, ks. Roman Kmiecik.

W trakcie realizacji projektu uczniowie poszukiwali informacji w słownikach biograficznych, kronikach parafialnych i szkolnych, "Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej", materiałach Biblioteki Diecezji Włocławskiej, Biblioteki Publicznej i Urzędu Miejskiego w Dobrej. Uczniowie spotykali się i rozmawiali z mieszkańcami gminy Dobra, przedstawicielami Urzędu Miejskiego, przeszukiwali zasoby Internetu. Część z nich rozmawiała z członkami rodzin, przeglądała i katalogowała pamiątki - odznaczenia, fotografie i dokumenty. Uczniowie byli też na cmentarzach, na których pochowane są opisywane osoby.
Dalsza praca polegała na zebraniu i skatalogowaniu wszystkich materiałów. Następnie uczniowie pisali biogramy w oparciu o pozyskane informacje, a na koniec publikowali je na Platformie ISPU.

Opracowane biogramy znajdują się w Encyklopedii Wielkopolan i każdy zaglądający do Internetu może się z nimi zapoznać. Dzięki temu, wszyscy dowiedzą się o lokalnych bohaterach, których posiada każda społeczność, ale często pozostają w zapomnieniu.

KIM BYLI OPISANI BOHATEROWIE?
  • Ks. Józef Sieradzan (1912-1996) - pochodził ze wsi Miłkowice nad Wartą (gmina Dobra). Duszpasterz w Warszawie, Kielcach, Choczu i Kaliszu. Był bardzo aktywnym kapłanem, wielce zasłużył się dla środowiska lokalnego szeregiem inicjatyw na polu religijnym i społecznym. Był wojskowym kapelanem Marymontu w stopniu kapitana, kapelanem kaliskiej straży pożarnej oraz prefektem w kaliskich szkołach średnich. Opracował i wydał katechizm modlitewnik ze śpiewnikiem. Zawsze otwarty na drugiego człowieka, gotowy służyć pomocą, wyrozumiały, cierpliwy i skromny. Otrzymał wiele odznaczeń.
  • Konrad Litwiński (1909-1977) - od 1953 r. kierownik szkoły w Dobrej. Był bardzo dobrym organizatorem życia szkolnego. W okresie jego kierowania szkołą wyraźnie poprawiła się jej baza materialna. Powstały dobrze wyposażone klasopracownie z pomocami naukowymi. Działały liczne koła zainteresowań. Rozwijała się turystyka. Nauczyciele organizowali dla uczniów wycieczki krajoznawcze w różne części kraju. Uczniowie brali udział w imprezach sportowych, odnosząc zwycięstwa na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Za jego kierowania szkołą podjęto starania o budowę nowej szkoły, którą uroczyście oddano do użytku w 1963 r. Był wspaniałym organizatorem i entuzjastą. Potrafił motywować i angażować ludzi do pracy. Świadczy to również o tym, że miał ogromny autorytet i cieszył się zaufaniem wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i całego dobrskiego środowiska. Otrzymał wiele odznaczeń.
  • Ks. Ludwik Sperczyński (1868-1939) - w latach 1895-1924 proboszcz parafii w Dobrej. Był bardzo pracowitym kapłanem, wielce zasłużył się dla środowiska lokalnego szeregiem inicjatyw na polu religijnym, gospodarczym i społecznym, które skutkowały rozwojem miasta Dobra i okolicy. Prawie 32-letni okres jego pasterzowania w Dobrej zaznaczył się widocznie w stanie posiadania parafii. W latach 1906-1912 stanął tu nowy kościół murowany w stylu neorenesansowym. Został mianowany kanonikiem honorowym Kolegiaty Kaliskiej. Był bardzo aktywny w środowisku lokalnym. Został pierwszym prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrej, współorganizował kółko rolnicze, członek Magistratu Miasta Dobra. Na wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dobrskiej, ks. kanonikowi Ludwikowi Sperczyńskiemu nadano honorowy tytuł "Bene Meritus - Dobrze zasłużony dla Gminy Dobra".
  • Marian Szanel (1918-1978) - w latach 1946-1963 kierownik i nauczyciel szkoły w Żeronicach. Był bardzo dobrym organizatorem życia szkolnego. Inicjator wielu przedsięwzięć. W okresie jego kierowania szkołą wyraźnie poprawiła się jej baza. Potrafił organizować środki finansowe na inwestycje i postawione cele. Szkoła rozwijała się dynamicznie. Funkcjonowały koła zainteresowań, organizowano programy artystyczne na uroczystości środowiskowe. Był również bardzo aktywny w środowisku lokalnym; wielce zasłużył się dla środowiska szeregiem inicjatyw na polu społecznym i gospodarczym, które skutkowały rozwojem wsi. Był społecznikiem. Dzięki swojej pracowitości i znajomościom, załatwił wiele pożytecznych spraw dla wsi Żeronice.  Założył orkiestrę dętą w Żeronicach, której został prezesem. Miał duży wpływ na rozwój i życie kulturalne wsi. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi w pracy kulturalno-oświatowej.
  • Ks. Roman Kmiecik (1889-1946) - w latach 1924-1930 proboszcz parafii Dobra. Bardzo pracowity kapłan, który wielce zasłużył się dla środowisk, w których działał. Reaktywował w Dobrej kółko rolnicze oraz był inicjatorem założenia spółdzielni mleczarskiej i banku spółdzielczego w tym miasteczku. Działając na rzecz rozwoju gospodarczego Dobrej nie zapomniał o ewangelizacji swoich parafian. Dokonywał tego między innymi poprzez tworzenie organizacji religijnych, np. Apostolstwa Modlitwy, Dzieła Świętego Dziecięctwa Pana Jezusa, Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Dobrski proboszcz aktywnie włączał się w dzieło edukacji miejscowego społeczeństwa. Oprócz tego, że nauczał religii w miejscowej szkole powszechnej, był jednym z inicjatorów organizacji kursów dla dorosłych i starszej młodzieży. Uczestniczyli w nich głównie analfabelci i osoby nieposiadające pełnego wykształcenia podstawowego. Ksiądz wydał "Kalendarz Parafialny na rok 1929 dla Dobrej i okolicy". Ta stukartkowa książka została przez niego opracowana dla uczczenia dziesięciolecia niepodległości Polski. Na wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dobrskiej, ks. Romanowi Kmiecikowi nadano honorowy tytuł "Bene Meritus - Dobrze zasłużony dla Gminy Dobra".
  • Jan Studziński (1906-1975) - organista w kościele parafialnym w Dobrej. Był uzdolniony muzycznie, grał na organach, pianinie i akordeonie. Posiadał kwalifikacje zawodowe i dużą praktykę. Prowadził i dyrygował dwoma mieszanymi chórami w Dobrej: chórem kościelnym i chórem spółdzielczym "Harfa" pod patronatem Gminnej Spółdzielni. Obydwa chóry uświetniały swoimi występami uroczystości kościelne, państwowe i gminne. Współpracował ze szkołą w Dobrej. Chętnie udzielał się w szkole, występując z chórem podczas uroczystości rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, a także podczas innych okazji. Dyrygent wyjeżdżał z koncertami poza teren gminy. Brał udział w licznych konkursach i przeglądach chórów na terenie powiatu i województwa. Największym sukcesem chóru Jana Studzińskiego było 1 miejsce w konkursie przeglądu chórów w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1964-65). Był dobrym organizatorem pracy chórów, w ich organizację i funkcjonowanie wkładał dużo pracy. Prowadził także orkiestrę dętą przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrej. Uczył dzieci i młodzież grać na instrumentach muzycznych, udzielał prywatnych lekcji gry na pianinie. Był bardzo aktywny w środowisku lokalnym. Miał duży wpływ na rozwój i życie kulturalne gminy.
  • Stefan Kosobudzki (1912-1944) - porucznik, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, dowódca oddziału partyzanckiego w łukowskich lasach "Jata". Odznaczony w czasie wojny Krzyżem Virtuti Militari, a pośmiertnie przez prezydenta Lecha Wałęsę Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego.
  • Paweł Kuszczyński (ur. 1939) - poeta i krytyk literacki, autor wielu tomików poezji. Prezes Zarządu Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu. Odznaczony medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis, nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
© Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej. Wszelkie materiały zastrzeżone.
Strona monitorowana przez Google.
Wróć do spisu treści