AKTUALNOŚCI - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej

zspdobra@dobra24.pl   tel./fax: 63 279 40 27

| .. WYCIECZKA DO LICHENIA ..
24 września 2021 r. 48 uczniów klas 8 zgromadziło się w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w związku z pielgrzymką ósmoklasistów z diecezji włocławskiej. Ewangelizację poprzedzającą wspólną Eucharystię w bazylice poprowadził, o. Maciej Ziębiec CSsR wraz z ks. prał. Michałem Krygierem, dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej we Włocławku i zespołem Jordan ze Zduńskiej Woli. W tym czasie młodzi ludzie, obecni w licheńskiej świątyni, mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.
W samo południe rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej przewodniczył ks. bp Krzysztof Wętkowski, ordynariusz diecezji włocławskiej.
Przed zakończeniem Mszy św. bp Krzysztof Wętkowski poświęcił różańce, które otrzymali wszyscy młodzi uczestniczący w diecezjalnej pielgrzymce klas ósmych do Matki Bożej Licheńskiej.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w tej pielgrzymce wraz z ks. Piotrem Wolnym, wychowawczyniami: p. Elżbietą Jesionek, p. Grażyną Pająk oraz p. Tomaszem Gilem.
| .. PAMIĘĆ O ŻYDACH Z CZACHULCA ..
21 września 2021 r. w lesie leśnictwa Cisew odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą utworzenia Getta Czachulec (październik 1941). O dramacie sprzed lat przypomina pomnik w miejscu żydowskiego cmentarza. Na nim wyryto kilkaset nazwisk tych, którzy zostali pomordowani.
Uroczystości połączone były z promocją książki p. Pawła Janickiego pt. „Heidemuhle, czyli młyn na wrzosowisku”, przedstawiającą historię getta w Czachulcu Nowym. Jej właśnie poświęcona została druga część uroczystości, która odbyła się w murach Szkoły Podstawowej w Kawęczynie.
| .. UDZIAŁ W AKCJI "SPRZĄTANIE ŚWIATA" ..
20 września 2021 r. uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi opiekunami wzięli udział w sprzątaniu bliższej i dalszej okolicy szkoły, przyłączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata".
Wszystkie klasy otrzymały rękawiczki oraz worki na śmieci i sprzątały tereny zgodnie z harmonogramem opracowanym przez Samorząd Uczniowski.
W tym roku to już 28 edycja przedsięwzięcia, a temat tegorocznej akcji to "Myślę, więc nie śmiecę". Jest to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja ekologiczna oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się negatywny wpływ człowieka na środowisko.
| .. LEON WEINTRAUB W NASZEJ SZKOLE ..
3 września 2021 r. w naszej szkole gościł dr Leon Weintraub. W godzinach rannych spotkał się z młodzieżą klas 7 i 8. Na 2-godz. prelekcji opowiadał zarówno o swoim życiu, jak i o Holocauście oraz sytuacji w kraju w roku 1968, która to w konsekwencji zmusiła go do emigracji i zamieszkania w Sztokholmie. Młodzież była pod ogromnym wrażeniem opowieści człowieka, którego historia mogłaby posłużyć za scenariusz filmu porównywalnego ze słynnym "Pianistą".
| .. UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2021/2022 ..
1 września 2021 r. w hali sportowej uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2021/2022.
Podczas uroczystości Burmistrz Dobrej p. Tadeusz Gebler dokonał uroczystego wręczenia Aktu Nadania Tytułu "Zasłużony dla Gminy Dobra - Bene Meritus". Odznaczenie otrzymał Leon Weintraub, który przyjechał osobiście oraz Aleksander Łaziński, który otrzymał odznaczenie pośmiertne.
| .. WIRTUALNY SPACER PO POLSCE ..
Zachęcamy do wirtualnej wycieczki po mapie Polski. Muzea, zamki, pałace czy zabytkowe kopalnie można zwiedzać nie wstając z kanapy, o każdej porze dnia i nocy, bez podróżowania, pośpiechu, opłat i zwracania uwagi na pogodę. A wszystko dzięki nowoczesnym technologiom i spacerom w wirtualnej rzeczywistości.
Wirtualna wycieczka kulturalna to pouczające doświadczenie, pełne estetycznych wrażeń oraz kopalnia wiedzy.
Oto kilka ciekawych propozycji ...
Muzeum Powstania Warszawskiego
Zamek Krzyżacki w Malborku
Zamek w Łańcucie
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Książ w Wałbrzychu
Muzeum II Wojny Światowej Westerplatte
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Muzeum Etnograficzne w Toruniu
Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie
| .. BEZPIECZNE WAKACJE ..
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Turku zachęca do zapoznania się z materiałami na temat bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji.
Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami:
W związku z dużą ilością i aktywnością kleszczy, Główny Inspektorat Sanitarny przekazuje informacje na temat miejsc występowania kleszczy, ochrony przed kleszczami oraz metod ich usuwania.

Przypominamy ważne numery alarmowe:
Ogólnoeuropejski numer alarmowy - 112
Pogotowie ratunkowe - 999