AKTUALNOŚCI - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej

Przejdź do treści

AKTUALNOŚCI

Z ŻYCIA SZKOŁY
GALERIA ZDJĘĆ

opis wkrótce

Popołudnie i wieczór 29 listopada uczniowie naszej szkoły spędzili na tańcach, wróżbach i przepowiedniach. Niecodziennym czarem emanowało wnętrze jednej z izb lekcyjnych, gdzie Samorząd Uczniowski urządził salon wróżb, nad którym pieczę sprawowały szkolne wróżki i tarocistki. Wszystkie chętne osoby mogły poddać się magicznym siłom wróżb i przepowiedni. Pochłonięci poznawaniem przyszłości nie zapomnieliśmy również o dobrej zabawie. Wyjątkowa atmosfera magii i wróżb będzie obecna w pamięci uczniów przez cały kolejny rok.

28 listopada 2018 r. troje uczniów gimnazjum: Andżelika Grzesiak, Natalia Łyskanowska i Konrad Szymczak, wzięło udział w II edycji Powiatowego Konkursu Języków Obcych "Language Abenteuer". Konkurs zorganizowany został w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich i miał charakter gry miejskiej. Podzieleni na zespoły uczniowie poruszali się po terenie ZSR rozwiązując różnego rodzaju zadania sprawdzające znajomość języka angielskiego i niemieckiego oraz wiedzę o krajach anglo- i niemieckojęzycznych. Udział w konkursie był dla naszych uczniów nie tylko szansą na sprawdzenie swojej wiedzy i rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, ale także na wspólną zabawę dzięki licznym niespodziankom przygotowanym przez gospodarzy przedsięwzięcia. Drużyna Andżeliki, Natalii i Konrada zajęła II miejsce. Gratulujemy! Opiekę nad uczniami sprawowała nauczycielka języka angielskiego Barbara Oleksy.

Szkoła Podstawowa w Dobrej po raz kolejny realizowała projekt powszechnej nauki pływania "Umiem pływać". Projekt współfinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wzięło w nim udział 28 uczniów z klas drugich. Program zajęć obejmował 10 wyjazdów na basen do Turku wraz z nauką pływania w terminie od 20 września do 6 grudnia 2018 r. Opiekę nad uczniami podczas wyjazdów sprawowali kolejno wychowawcy klas drugich - Agnieszka Maciejewska i Danuta Rozmus oraz nauczyciele: Iwona Krajewska, Jolanta Piekarska, Małgorzata Błażełek, Wojciech Błażełek, Barbara Bartosik, Elżbieta Jesionek, Dariusz Piestrzyński, Tomasz Marciniak, Magdalena Klata, Jerzy Durka, Małgorzata Karpińska, Adrianna Estemberg- Palczewska, Anna Kleśta, Magdalena Latańska i Ewa Czerwińska. Zajęcia na basenie prowadzili instruktorzy nauki pływania.

W dniach 3-12 listopada 2018 r. w naszej szkole i gminie gościliśmy 10 uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Kyrnasówce z Ukrainy (rejon Winnicy) wraz z opiekunkami. Wymiana uczniów z Ukrainą odbywa się co rok. Celem jej jest poznanie polskiej i ukraińskiej tradycji oraz kultury, form zajęć w naszej szkole oraz nawiązanie nowych przyjaźni. Goście z Ukrainy podczas pobytu poznawali naszą historię, zwiedzali ciekawe miejsca. Program wizyty obejmował: powitanie, zwiedzanie gminy Dobra, wspólne lekcje, wycieczki do Torunia, Ciechocinka i Warszawy, wyjazd na termy w Uniejowie, spotkanie z Burmistrzem Miasta Turek w siedzibie Starostwa, wizyta w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku. Goście z Ukrainy wzięli także udział w apelu z okazji 100-lecia niepodległości oraz Marszu Niepodległości. Dziećmi ukraińskimi zaopiekowali się uczniowie naszej szkoły: Alicja Wlazło, Zuzanna Jesionek, Karolina Nowakowska, Maciej Skrzypiński, Szymon Antosik, Antoni Cerbst, Oliwia Chorąziak, Kamil Antosik, Wiktor Gebler, Igor Kustosz. Dziękujemy!
9 listopada 2018 r. w Dobrej odbyły się uroczystości w ramach obchodów 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie, nauczyciele, władze lokalne i mieszkańcy gminy przemaszerowali z placu przy Hali Sportowej na skwer Jana Pawła II przy miejscowym kościele. Tam, o godzinie 11:11, wszyscy zgromadzeni wspólnie zaśpiewali hymn państwowy. Uroczystości towarzyszyła Orkiestra Dęta OSP Dobra-Żeronice.

Kolejnym punktem na mapie wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości było spotkanie z twórczością naszego Patrona Henryka Sienkiewicza. Ten wielki Polak o rzadko spotykanym geniuszu, starał się podtrzymać na duchu naród pozbawiony własnego państwa. Tworząc ku pokrzepieniu serc, pochylał się nad przyczynami upadku kraju, ale przede wszystkim umacniał w czytelnikach poczucie dumy z przynależności do narodu polskiego. Podczas uroczystego apelu, który odbył się w piątkowy poranek, uczniowie klas siódmych (pod kierunkiem p. Danuty Baranowskiej, p. Barbary Woźniak oraz p. Marleny Jesionek) zaprezentowali zebranym inscenizację opartą na noweli H. Sienkiewicza pt. Latarnik. Przybliżyli w ten sposób trudne koleje losu tysięcy Polaków - emigrantów, którzy po klęskach narodowo-wyzwoleńczych zrywów, niczym Skawiński (sienkiewiczowski latarnik), tułali się po świecie w poszukiwaniu bezpiecznej przystani. Nigdy jednak nie zapomnieli o tym, że są Polakami. W drugiej części uroczystości zespół Alebabki (działający przy CK w Dobrej) zaprezentował okolicznościowy program słowno-muzyczny, po którym nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i dyplomów za osiągnięcia w konkursach szkolnych.

Z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie ZS-P mieli możliwość zaprezentowania swojej wiedzy i uzdolnień w ramach przeprowadzonych w naszej szkole okolicznościowych konkursów. Uroczyste podsumowanie wyników, połączone z wręczeniem nagród i dyplomów miało miejsce na piątkowym apelu. Lista laureatów:
  • W konkursie literacko-poetyckim "Moja ojczyzna wierszem pisana - 100 wierszy na 100-lecie Odzyskania Niepodległości" wyróżniono: Martę Guziak (5a), Martynę Wesołowską (6b), Konrada Kwiatkowskiego (7a), Alicję Pawlak (8b), Martę Krawczyk (3a G), Julię Wertlewską (3b G). Zwycięskie utwory zostały odczytane przez dyrekcję oraz przedstawicieli grona pedagogicznego naszej szkoły.
  • W konkursie "Niepodległościowy Escape Room" wygrał zespół w składzie: Wiktoria Rusin, Marta Piasecka, Krystian Kowalczyk, Maciej Gil (kl. 8a).
  • Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Polsce. W kategorii klas 1 nagrodzono: Bartosza Białka, Nikolę Dróżdż i Julitę Ignaczak (kl. 1a) oraz Lenę Pełczyńską i Lenę Szczepaniak (kl. 1b). Wśród wychowanków klas 2 wyróżniono: Michała Kaczmarka i Weronikę Orszulak (kl. 2a), Noemi Czupryńską, Dawida Makówkę oraz Patrycję Zagozda (kl. 2b). Spośród trzecioklasistów najlepszy wynik uzyskali: Amelia Becalik, Krystian Korzepa, Mikołaj Maciejewski, Alicja Mila, Marika Sońdka, Alicja Wlazło (kl. 3a). Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

"Ja to mam szczęście …" - słowami Grzegorza Tomczaka w dniu 8 listopada 2018 r. rozpoczął się w naszej szkole uroczysty wieczór poświęcony obchodom 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W jego przygotowanie zaangażowali się uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi ZS-P w Dobrej. Gościnnie wystąpiły absolwentki naszego gimnazjum: Justyna Gogolewska, Joanna Jałkiewicz, Kamila Pawlak, Julia Kaczmarek oraz Klaudia Gardzielik.
Tegoroczna wieczornica była spotkaniem wyjątkowym, nie tylko ze względu na okrągłą, setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również na swój charakter. Goście, zasiadając przy jesiennie udekorowanych stolikach z lampionami, mogli wczuć się w klimat prezentowanych przez uczniów trudnych i ważnych momentów z historii naszego kraju.
Czwartkowe spotkanie przyciągnęło tłumy widzów, w tym posła na Sejm RP Ryszarda Bartosika oraz liderów lokalnych samorządów: burmistrza Turku Romualda Antosika, kończącego swą kadencję burmistrza Dobrej Andrzeja Piątkowskiego, nowo wybranego burmistrza Tadeusza Geblera, z-ca burmistrza Dobrej Jacka Gajewskiego, przewodniczącego Rady Miasta Sebastiana Gwizdalskiego, przewodniczącą Rady Rodziców Beatę Kmieć, wszystkich przyjaciół szkoły, w tym gości z Ukrainy oraz mieszkańców miasta i gminy.
Po uczczeniu minutą ciszy wszystkich poległych w imię odzyskania niepodległości i suwerenności naszego kraju, goście mieli okazję brać udział w niecodziennym spektaklu, który wywołał dreszcz emocji i  łzy wzruszenia. Piosenki wplecione były w narrację odwołującą się do najważniejszych - również tych bolesnych - wydarzeń, jakie miały miejsce w Polsce na przestrzeni minionego stulecia, dopełnieniem występu był taniec dla Niepodległej. Kanwą widowiska była postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, któremu hołd oddaliśmy poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Występ został przyjęty z wielkim entuzjazmem i nagrodzony owacjami na stojąco.
W drugiej części wieczoru widzowie mieli okazję wysłuchać koncertu "Hymn to freedom", w którym wystąpili Lena Ledoff - pianistka i kompozytorka oraz aktor Teatru Nowego w Łodzi, Przemysław Dąbrowski.
Czwartkowa wieczornica jest już za nami, jednak miłe wspomnienia i zaplanowana "lekcja patriotyzmu" zapadną na długo w pamięci uczestnikom wydarzenia.
Ewa Czerwińska, Edyta Górska, Marlena Jesionek, Elżbieta Jesionek

8 listopada 2018 r. w szkole gościliśmy Marka Tomalika, podróżnika, dziennikarza National Geographic, autora setek publikacji o tematyce podróżniczej. To miłośnik i znawca Australii. Organizator i kierownik wypraw - m.in. wyprawa Australia Zachodnia 2002 nagrodzona prestiżowym Kolosem, Śladami Strzeleckiego 2004 - wyróżnienie Kolosy. Członek Kapituły Travelerów - nagrody przyznawanej przez National Geographic. Na koncie ma wiele wystaw fotograficznych i prezentacji w kraju i za granicą. Przez 15 lat współautor programu "Globtroter" na antenie Radia Kraków. Jest autorem i współautorem siedmiu książek, które ukazały się nakładem National Geographic i Wydawnictwa Pascal. Przemierzył Australię, Singapur, Malezję, Tajlandię, Birmę, Laos, Indie, Nepal, Syberię (J. Bajkał), Laponię, Egipt, Syrię, Liban, Algierię, Brazylię, Meksyk, Peru, Boliwię i kraje Europy. Obecnie prowadzi autorski program "Jasna strona świata" w RMF Classic. Podczas spotkania p. Tomalik opowiadał o swoich podróżach po świecie oraz najnowszej swojej książce. Organizatorem spotkania był p. Dariusz Piestrzyński.
Jak co roku, w okresie Wszystkich Świętych Samorząd Uczniowski udaje się na cmentarz parafialny w Dobrej, aby uczcić pamięć zmarłych pracowników szkoły. Wcześniej odbywa się dobrowolna zbiórka zniczy wśród uczniów. Również w tym roku, we wtorek 31 października, 13-osobowa grupa uczniów: Martyna Dzikowska, Amelia Frątczak, Olga Krzemińska, Alicja Jesionek, Mateusz Grzelewski, Iga Cieślak, Julia Kaczewiak, Andżelika Grzesiak, Martyna Wałowska, Natalia Mielcarek, Marta Jaworska, Rafał Szadek, Wiktor Kustosz, wraz opiekunem p. Barbarą Woźniak udała się na cmentarz, gdzie zapaliła znicze na grobach zmarłych nauczycieli i innych pracowników szkoły.

30 października 2018 r. rankiem 54 uczniów naszej szkoły wraz opiekunami wyjechało na wycieczkę do Warszawy.
Już o godz. 10.30 byliśmy w Łazienkach Królewskich, po których oprowadzała nas pani przewodnik. Po spacerze w tym pięknym parku oraz ulicami Warszawy udaliśmy się do Planetarium "Niebo Kopernika", gdzie oglądaliśmy seans w 3D. Następnie poszliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie świetnie bawiliśmy się poznając prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. W Centrum spędziliśmy ponad dwie godziny. W drodze powrotnej obowiązkowo zatrzymaliśmy się w McDonald's. Opiekunowie wycieczki: p. Dorota Górska, p. Barbara Woźniak, p. Iwona Chwiałkowska, kierownik wycieczki - p. Dariusz Piestrzyński

Rozpoczął się sezon jesienno-zimowy, sezon wzmożonych zachorowań na grypę. Zgodnie z zaleceniami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej należy pamiętać o zasadach higieny, których przestrzeganie ogranicza ryzyko zarażenia się wirusem grypy i przeniesienia zakażenia na innych ludzi. Należą do nich: unikanie kontaktu z osobami chorymi, unikanie tłumu, częste mycie rąk wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund, unikanie dotykania rękami oczu, nosa, ust, zakrywanie ust i nosa chusteczką podczas kaszlu i kichania. Osoby chore powinny pozostać w domu w okresie trwania objawów choroby.

… Gdyby Tadeusz Kościuszko mógł czytać dzisiejsze komiksy albo oglądać współczesne filmy o superbohaterach w rodzaju Batmana, Supermana czy innego obdarzonego nadnaturalnymi cechami herosa miałby pełne prawo nie odczuwać specjalnych kompleksów. Co prawda nie dysponował nadnaturalną mocą, nie przenikał przez ściany, nie latał o własnych siłach, nie podnosił jedną ręką kilkutonowych głazów, ale nad Supermanami i Batmanami miał jedną, niezaprzeczalną przewagę - w przeciwieństwie do nich istniał naprawdę i mimo to … był superbohaterem - takimi słowami Tadeusza Kościuszkę opisał Radosław Paczocha.
Włączając się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie gimnazjum wraz z opiekunami: p. Ewą Czerwińską, p. Danutą Wypiór i p. Edytą Górską, w dniu 18 października 2018 r. wybrali się do Teatru Nowego w Łodzi na sztukę pt. "Kościuszko. Ostatnia bitwa". Spektakl opisuje wydarzenia z życia Tadeusza Kościuszki, bohatera walk o wolność Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki, od upadku insurekcji z 1794 r. Obok osób powszechnie znanych, jak Kościuszko lub Julian Ursyn Niemcewicz, na widnokręgu wydarzeń pojawiły się postacie takie jak Stanisław Fiszer, późniejszy szef sztabu armii Księstwa Warszawskiego, czy Henryk Ludwik Lubomirski, późniejszy założyciel Muzeum Książąt Lubomirskich. Swoją rolę odegrały również mało znane wydarzenia z życia Kościuszki, takie jak np. jego miłość do Ludwiki Lubomirskiej z Sosnowskich. Bezpośrednio po spektaklu uczniowie mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z aktorami, odgrywającymi tak znamienite role. Panowie: W. Bartoszek, Ł. Gosławski, W. Oleksiewicz, K. Gaduła-Zawratyński oraz A. Kupaj  chętnie opowiadali o swojej pracy oraz o zaszczycie grania postaci bohaterów historycznych. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i przyjemnej atmosferze. Udział w spektaklu i spotkaniu było niezapomnianą lekcją historii i na długo pozostanie w pamięci uczniów.

W dniu 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Ojca Świętego - 16 października - wielu parafian i uczniów naszej szkoły zebrało się w naszej świątyni na wspólnej Eucharystii oraz różańcu. Rozważania tajemnic światła, wprowadzonych przez tego papieża, czytał ks. Proboszcz. Po błogosławieństwie eucharystycznym pod pomnikiem św. Jana Pawła II przed naszą świątynią miało miejsce spotkanie modlitewne. Montaż słowno-muzyczny dotyczący osoby i pontyfikatu Papieża Polaka przygotowała młodzież z naszej szkoły pod czujnym okiem p. Barbary Woźniak oraz p. Marleny Jesionek. Młodzież przypomniała najważniejsze fakty z życia Jana Pawła II, zaśpiewała piosenkę List do papieża, a także w ramach montażu uczestnicy, wysłuchali archiwalnych wypowiedzi papieża. Wspólne spotkanie zakończyło zapalenie zniczy w czasie śpiewu, wraz z naszym chórem parafialnym Serenada, ulubionej pieśni Karola Wojtyły - Barki.

12 października 2018 r. w ZS-P w Dobrej obchodziliśmy dwie uroczystości: Dzień Edukacji Narodowej i Ślubowanie uczniów klas 1 SP.
Pod okiem wychowawczyń: p. Małgorzaty Błażełek i p. Jolanty Piekarskiej, pierwszaki zostały przyjęte w poczet "świeżo upieczonych" uczniów, dla których rozpoczęła się nowa szkolna przygoda. Aktu ślubowania dokonał p. dyrektor Marek Milczarek. W uroczystości uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście: burmistrz Dobrej Andrzej Piątkowski, z-ca burmistrza Jacek Gajewski, kierownik Przedszkola Samorządowego Marzenna Jeżyk, przedstawiciel Rady Rodziców Marta Kaliszak.
W drugiej części imprezy dzieci oraz młodzież mieli okazję podziękować wszystkim pedagogom za ciężką pracę i trud włożony w ich edukację, wychowanie oraz opiekę. Z okazji Święta Edukacji Narodowej uczniowie klas czwartych i siódmych przygotowali występy artystyczne, podczas których śpiewająco wypowiedzieli się na temat szkolnego życia oraz pracy nauczycieli. Nad całością występu czuwały: p. Barbara Oleksy, p. Anna Kleśta i p. Barbara Woźniak; oprawę muzyczną przygotowała p. Marlena Jesionek, a dekorację p. Justyna Piestrzyńska.

3 października 2018 r. odbyła się dyskoteka dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum zorganizowana przez Samorząd Uczniowski z okazji Dnia Chłopaka.
27 września 2018 r. młodzież z klas 3 gimnazjum i 8 szkoły podstawowej udała się na pielgrzymkę do Lichenia. Uczniom towarzyszyli ks. Piotr, p. Paweł Janicki - katecheta oraz wychowawczynie tych klas. W ramach pielgrzymki wszyscy uczestniczyli we wspólnej ewangelizacji prowadzonej przez o. Rafała, marianina, wysłuchali katechezy o sakramencie pokuty, a następnie uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył Pasterz naszej diecezji - ks. bp Wiesław Mering. W międzyczasie uczniowie wraz z p. Pawłem byli na licheńskiej Golgocie, zobaczyli kościół św. Doroty i cudowne źródełko. W drodze powrotnej do Dobrej pielgrzymi odwiedzili restauracje Mc Donald's, gdzie zjedli obiad. Pamiątką wspólnej pielgrzymki były dziesiątki różańca, które otrzymali wszyscy uczestnicy.

25 września 2018 r. uczniowie klasy 4b wzięli udział w wycieczce integracyjnej do Stajni Roka w Kowalach Księżych. Podczas wyjazdu uczniowie mieli okazje poznać zwyczaje i sposób życia koni, zapoznać się ze sprzętem jeździeckim stajni. Ponadto gospodarze stajni przygotowali ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski. Dzieci brały udział w różnych konkursach i zabawach wraz z opiekunami wycieczki. Ciekawą atrakcją dla dzieci okazała się przejażdżka bryczką oraz oprowadzanie na koniu. Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Anna Kleśta i p. Marzena Sobieracka.

24 września 2018 r. uczniowie klasy 4a wzięli udział w wycieczce integracyjnej do Skansenu Bicz. Podczas pobytu w tym malowniczym miejscu uczniowie uczestniczyli w interesującym programie animacyjnym, w którym nie zabrakło takich atrakcji jak własnoręczne wyrabianie chleba, dojenie sztucznej krowy, ubijanie masła w maselnicy, czy zabawy integracyjne. Dzięki wizycie w skansenie uczniowie przenieśli się do czasów swoich przodków i poznali życie codzienne dawnej wsi. Tę ciekawą lekcję historii przybliżyły im opowieści farmerów oraz eksponaty, które poznali podczas wycieczki. Opiekę nad uczniami sprawowały p. Barbara Oleksy oraz p. Justyna Piestrzyńska.

21 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi opiekunami wzięli udział w sprzątaniu bliższej i dalszej okolicy szkoły, przyłączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata". Wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum sprzątały tereny zgodnie z harmonogramem opracowanym przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie otrzymali rękawiczki oraz worki na śmieci. Wszyscy chętnie zaangażowali się w tegoroczną akcję, a tym samym promocję zachowań przyjaznych przyrodzie.

W związku z akcją "Sprzątanie Świata 2018" we wrześniu w naszej szkole ogłoszony został konkurs plastyczny. Tegoroczne hasło przedsięwzięcia brzmiało: „AKCJA - SEGREGACJA. 2 x WIĘCEJ, 2 x CZYŚCIEJ!”. Wskazane było zwrócenie uwagi na rolę i wpływ segregacji odpadów na środowisko naturalne i nasze życie.  Organizatorem konkursu była p. Justyna Piestrzyńska. Laureaci : KLASY 4-5 SP 1 miejsce - Kalina Kośla (kl. 4a), 2 miejsce - Marta Guziak (kl. 5a), 3 miejsce - Kinga Idziak (kl. 4d); KLASY 6-8 SP i G 1 miejsce - Martyna Wesołowska (kl. 6b), 2 miejsce - Adrian Kaźmierski (kl. 6a), 3 miejsce - Żaneta Nowak (kl. 7a).

14 września 2018 r. w naszej szkole gościł dr Leon Weintraub. W godzinach rannych spotkał się z młodzieżą z nauczycielami oraz gimnazjalistami z klas 3 i uczniami klas 8. Na ponad 2-godz. prelekcji opowiadał zarówno o swoim życiu, jak i o Holocauście oraz sytuacji w kraju w roku 1968, która to w konsekwencji zmusiła go do emigracji  i zamieszkania w Sztokholmie. Przez cały czas na sali panowała martwa cisza. Prawie 100-osobowa grupa młodzieży była pod ogromnym wrażeniem opowieści człowieka, którego 94-letnia historia mogłaby posłużyć za scenariusz filmu porównywalnego ze słynnym "Pianistą". Po zakończeniu prelekcji nadszedł czas na pytania - i tu znowu konieczna była interwencja pana Dyrektora, żeby spotkanie nie przedłużyło się o kolejne 2 godziny. Młodzież oraz obecni na sali nauczyciele tych pytań mieli bardzo dużo. Pytano m.in. o Rumkowskiego z łódzkiego getta, jak i o stosunek do Żydów w obozie więźniów innych narodowości. Widocznym było, że dobrska młodzież wie bardzo dużo o Holocauście oraz o historii Żydów na polskiej ziemi. Rozmowa z p. Leonem była przygotowaniem uczniów do niedzielnej rocznicy 10-lecia odsłonięcia Lapidarium na "starym" cmentarzu obok placu targowego. Wielu z uczestników spotkania wzięło w niej udział. Po spotkaniu miała miejsce seria wywiadów. Okazało się, że do Szkoły przyjechała ekipa filmowa ze "Szkoły Dialogu" z Warszawy, która przygotowywała reportaż o szkole kontynuującej projekt. Z kilkunastu placówek w kraju wybrano właśnie Dobrę, która w opinii pracowników "Szkoły Dialogu" jest szkołą modelową. Dziennikarze odwiedzili zarówno "stary" - jak i "nowy" cmentarz żydowski, spotkali się z uczniami, panem Dyrektorem jak i nauczycielami odpowiedzialnymi za realizację projektu (p. Ewa Czerwińska i p. Paweł Janicki). Udało się również skontaktować z absolwentką - Kasią Sikorską, która uczestniczyła w projekcie w roku 2015 i obecna była na warszawskiej Gali. Dziennikarze byli pod ogromnym wrażeniem zaangażowania dobrskiej placówki w propagowanie międzykulturowego i międzywyznaniowego dialogu, które to działanie wydawać by się mogło - jest zarezerwowane dla wielkomiejskich placówek typu Łódź czy Warszawa. Przygotowany film o dobrskiej Szkole zostanie pokazany na kolejnej Gali  - w lutym 2019.

6 września 2018 r. w naszej szkole gościł Janusz Chomontek - rekordzista Guinessa w żonglowaniu różnymi rodzajami piłek.

3 września 2018 r. w hali sportowej uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/19.

© Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej. Wszelkie materiały zastrzeżone.
Strona monitorowana przez Google.
Wróć do spisu treści