Marzec, marzec pięknie się wystroił. W kole, w kole między dziećmi stoi. I gromadkę uśmiechniętą pyta - jakie dzisiaj święto?
Zapamiętaj sobie - dzisiaj jest Dzień Kobiet!
W przedszkolu w Piekarach chłopcy z wychowawczynią p. Ewą Gnatkowską nie zapomnieli o Dniu Kobiet i razem z rodzicami przygotowali dla koleżanek słodki poczęstunek. Wszyscy jedli z apetytem słodkie babeczki, które własnoręcznie dekorowali. Rodzice zorganizowali upominki dla dziewczynek, następnie rozpakowano prezenty. Dzień minął w miłej atmosferze.
02 marca 2016 r. w Szkole Filialnej w Piekarach odbyły się eliminacje szkolne XXIV Konkursu Recytatorskiego dla Szkół Podstawowych "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa ...". Do konkursu przystąpili uczniowie: Julia Jałkiewicz, Wiktor Andrzejczak, Zofia Olszewska, Aleksandra Skrobania (kl. 1), Natalia Grubska, Szymon Kubiak, Dominika Andrzejczak, Oliwia Walasek, Zuzanna Kurzawa, Agnieszka Szczepaniak (kl. 2), Karolina Kędzierska (kl. 3), Magdalena Kraska, Dominika Kurzawa (kl. 4), Julia Szymczak (kl. 5).
Do etapu gminnego zakwalifikowali się uczniowie: Julia Jałkiewicz, Szymon Kubiak, Natalia Grubska, Karolina Kędzierska, Julia Szymczak, Magdalena Kraska, Łucja Izydorczyk, Natalia Kominiarczyk, Oliwia Dulin, Dominika Kurzawa.
10 marca odbyły się eliminacje gminne XXIV Konkursu Recytatorskiego ..., w wyniku których do etapu rejonowego awansowała Julia Jałkiewicz z klasy 1. Zdaniem jury poziom konkursu był bardzo wysoki. Gratulujemy uczestnikom, wychowawcom i rodzicom.
08 marca 2016 r. w szkole w Piekarach odbyła się żywa lekcja historii. Grupa Artystyczna "Rekonstrukto" zabrała nas w podróż w czasie przedstawiając nam: interesujące opowieści i legendy, przegląd rycerskiego ekwipunku i uzbrojenia, zapierające dech w piersiach pojedynki, pasowanie na rycerza, próba siły - próba ciężkiego miecza, turniej rycerski, zakuwanie w dyby … Odbyliśmy podróż do krainy, którą obecnie pokrył już kurz minionych wieków, zostały jedynie legendy rycerzy i gorliwi rzemieślnicy odtwarzający dawną kulturę. To co przeżyliśmy podczas oglądania i uczestniczenia w tym przedstawieniu, na długi czas zostanie w pamięci każdego z nas.
Wrzesień. "Wspomnienie upalnych wakacji" - pod takim tytułem rozpoczęły się spotkania z muzyką w roku szkolnym 2015/16. Gośćmi specjalnymi byli: Mirko Fernandez Sanchez z Peru oraz Manuel Montenegro z Ekwadoru. Prym wiodły więc utwory peruwiańskie i meksykańskie. Najbardziej podobała się melodia "Cancion del Mariachis" z filmu "Desperado" oraz "Guantanamera" i "La Bamba". Dzieci miały okazję poznać charango - małą gitarę, wykonywaną dawniej ze skorupy pancernika, a obecnie z drzewa pomarańczowego.bianic przyjechali ze specjalnym gościem panem Marcinem Szymańskim - polskim beatboxerem i raperem, a także producentem muzycznym. Pan Marcin znany jako Zorak, za pomocą narządów mowy zaprezentował dzieciom różne dźwięki. Pokazał kombinacje układów z różnych dźwięków. Dzieci dowiedziały się, skąd i w jaki sposób powstaje dźwięk. Na zakończenie dzieci wspólnie komponowały proste utwory.
Październik. Hip hop w naszej szkole! Państwo Bartkiewiczowie z Artystycznej Agencji Muzycznej "Art-ES" z Paejem. Akompaniament tworzyły instrumenty, tj. chajchas oraz pakaja. Nie zabrakło również kolędy śpiewanej na całym świecie "Cicha noc" w wersji dwujęzycznej.
Listopad. O nadchodzącej słotnej jesieni na krótką chwilę pozwoliły nam zapomnieć najpiękniejsze tańce świata przedstawione w wersji akordeonowej. W repertuarze znalazły się: walc, tango, rumba, cha-cha, poleczka i samba. Prowadzący spotkanie z muzyką nie tylko zaprezentowali utwory, ale również zapoznali dzieci z budową akordeonu. Uczniowie dowiedzieli się także z jakiego kraju pochodzą prezentowane tańce.
Grudzień. W świątecznym nastroju przebiegało kolejne spotkanie z muzyką. Dzieci miały okazję dowiedzieć się o tradycjach świątecznych w Polsce i w Peru. Gość specjalny Rafael Alfaro Alvarado zaśpiewał kolędy peruwiańskie, które są piękne, radosne, wesołe wręcz rozrywkowe.
Styczeń. "Szalona impreza" to pierwsza w 2016 roku audycja muzyczna z cyklu "Spotkania z muzyką". Dzieci miały okazję przygotować się do nadchodzących zabaw karnawałowych. Prowadzący przedstawili mnóstwo sposobów na ulubione zabawy przy muzyce w gronie kolegów i koleżanek. Karnawał to przecież okres zimowych balów, maskarad, zabaw i tańców. Wesołej zabawy!
Luty. Ze Wschodu granie przedstawił nam gość specjalny Armen Karapetyan przybyły z Armenii. Poznaliśmy muzykę ormiańską - piękną, melancholijną. Wysłuchaliśmy utworu Chaczaturiana z baletu "Gajane" - "Taniec z szablami" oraz melodię weselną "Ara way, way".
Pani Ewa Bartkiewicz zapoznała nas natomiast z kulturą i cudownymi obrzędami górali ormiańskich. Mieliśmy również okazję zobaczyć instrument muzyczny duduk wykonany z drzewa orzechowego i posłuchać jego brzmienia. Spotkanie z muzyką zakończyliśmy wspólnym wykonaniem refrenu utworu "ChitoGvrito".
Marzec. Królową marcowego spotkania z muzyką była wiolonczela - instrument ciepły w barwie. Przedstawiła go nam wiolonczelistka pani Małgorzata Knapińska. Mieliśmy okazję wysłuchać nie tylko muzyki romantycznej, spokojnej, ale jak się okazało nawet dźwięków reggae. Podziwialiśmy utwór "Dla Elizy" Ludwika van Beethovena, "Łabędź" - fragment "Karnawału zwierząt" Camille’a Saint - Saensa, "Ragtime" Scotta Joplina. Uczniów bardzo zainteresowała budowa instrumentu, a zwłaszcza nazwy związane ze zwierzętami.
Kwiecień. "Wiosenne trele" to tytuł kwietniowej audycji muzycznej. Odwiedził nas znakomity muzyk, geniusz trąbki oraz rewelacyjny śpiewak p. Pavel Samokhin. Audycja była prowadzona w formie zabawy pomiędzy artystą a publicznością. Dzieci zapoznały się z budową trąbki oraz rolą tłumików podczas gry. Miały okazję zobaczyć i posłuchać gry na dwóch trąbkach jednocześnie. Wielką atrakcją okazał się najstarszy instrument dęty - didgeridoo i pokaz porozumiewania się nim na odległość przez Aborygenów.
Maj. Bohaterem majowego spotkania z muzyką był instrument dęty drewniany - saksofon. Gościem specjalnym muzyk, saksofonista jazzowy - p. Kamil Bilski, który zagrał: "Sambę de Janeiro", "Alleluja", piękną pieśń neapolitańską "Funiculi Funicula", muzykę żydowską "Hava Nagila" oraz utwór peruwiański "El condor pasa". Oczywiście, p. Ewa Bartkiewicz przypomniała budowę instrumentu.
Ostatnia w roku szkolnym czerwcowa audycja muzyczna to spotkanie z serbskim instrumentalistą Darko Bugarićem, który śpiewa, gra na gitarze, tańczy, a z wykształcenia jest weterynarzem. Wykonał utwory w języku serbskim. Mieliśmy także okazję poznać tamtejsze tańce młodych, pełnych energii ludzi oraz osób w starszym wieku, którzy uwielbiają się bawić. Tym wesołym akcentem pożegnaliśmy się na okres wakacji.