PRZEDSZKOLE 2018/2019 - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej

zspdobra@dobra24.pl   tel./fax: 63 279 40 27
Przejdź do treści

PRZEDSZKOLE 2018/2019

ARCHIWUM
| .. RODZINNIE W STAJNI ROKA ..
11 czerwca 2019 r. dzieci z grupy 5 oraz ich rodzice i panie: Marzenna Jeżyk i Marianna Urbańczyk, wyjechały na wycieczkę do Stajni Roka w Kowalach Księżych. Pogoda dopisywała, a na dzieci czekało mnóstwo niespodzianek. Przedszkolaki dowiedziały się, w jaki sposób należy obchodzić się ze zwierzętami, jak je karmić i jak o nie dbać. Mogły się o tym przekonać czyszcząc w odpowiedni sposób sierść konia. Po obejrzeniu zagrody ze zwierzętami dzieci udały się na zamknięty padok, gdzie pod okiem instruktora jeździły konno. Mnóstwo atrakcji dostarczyła przejażdżka bryczką wraz z rodzicami. Po wrażeniach jeździeckich przyszła pora na wspólne gry i zabawy rekreacyjne. Po tak wielu emocjach gospodarze przygotowali dla naszych uczestników wiele smakołyków. Na zakończenie dzieci przygotowały dla rodziców niespodziankę w postaci krótkiego występu i wręczeniem upominków przygotowanych wcześniej w przedszkolu z okazji minionego Dnia Matki i zbliżającego się Dnia Ojca. Wycieczka dostarczyła wszystkim wiele radości.
| .. DZIEŃ BEZ TYTONIU ..
Tegoroczny Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzony 31 maja przebiegał pod hasłem "Tytoń i zdrowie płuc". Kampania ma na celu podniesienie świadomości na temat szkodliwych i śmiertelnych skutków używania tytoniu i narażenia z tytułu biernego palenia, a także do promowania życia bez papierosa. Obecna kampania ma za zadanie zwiększyć świadomość na temat podstawowej roli, jaką płuca odgrywają dla zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi, a także wpływu tytoniu na zdrowie. W naszym przedszkolu dzieci 6-letnie biorą udział w realizacji programu profilaktycznego "Czyste Powietrze Wokół Nas" organizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Turku. Głównym celem programu jest zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Na zajęciach wychowawczynie grup zerowych p. Małgorzata Karpińska i p. Iwona Śmieja przeprowadziły pogadanki na wyżej wymienione zagadnienia. Następnie sześciolatki wykonały plakaty, których tematyka dotyczyła negatywnego wpływu palenia tytoniu na zdrowie. W ramach kampanii dzieci zaprezentowały swoje prace plastyczne w holu szkoły. Podjęte działania wpisują się w realizację programu wychowawczo-profilaktycznego przedszkola.
| .. LAUREATKA NAGRODY PUBLICZNOŚCI W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM ..
Czworo dzieci z Przedszkola Samorządowego w Dobrej brało udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Witaj wiosno".
Organizatorem konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury Nr 1 w Poznaniu. Konkurs skierowany był do dzieci w wieku 3-5 lat. Z Dobrej zgłoszono 4 prace z grupy 3-latków. Znalazły się wśród nich prace: Antosi Becalik, Damiana Gajewskiego, Franciszka Grzelczaka oraz Alicji Piestrzyńskiej. Wszystkie prace konkursowe można było oglądać na stronie internetowej Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 w Poznaniu. Komisja przyznała nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach wiekowych. Ponadto przez 4 dni trwało internetowe głosowanie na najładniejszą pracę. Głosowanie polegało na przyznawaniu tzw. "lajków" pod pracami. Komisja nagrodziła trzy prace z największą ilością głosów.
Na 1 miejscu znalazła się praca Alicji Piestrzyńskiej z 923 głosami. Obok pracy Alicji nagrody publiczności dostały prace z 838 głosami oraz 390 głosami. Tuż za nimi znalazła się praca Antosi Becalik z 303 punktami. Każda z prac zgłoszonych na konkurs była niezwykła i wyjątkowa, dlatego dla 3-letniej Alicji to ogromny sukces znaleźć się na podium Ogólnopolskiego Konkursu. Dzieci z Dobrej tworzyły swoje prace pod okiem Aleksandry Gajewskiej - nauczycielki ZS-P w Dobrej.
Rodzice Alicji, Damiana, Franka oraz Antosi bardzo dziękują wszystkim za oddane głosy i udostępnianie prac swoich dzieci na swoich profilach internetowych.
| .. PRZEDSZKOLAKI WITAJĄ WIOSNĘ ..
21 marca 2019 r. dzieci z grup: 5, 0a i 0b ze swoimi wychowawczyniami: p. M. Urbańczyk, p. M. Karpińską i p. I Śmieja, pożegnały zimę i powitały wiosnę. Z tej okazji przedszkolaki wyruszyły na wiosenny spacer po parku, niosąc symbol zimy - kolorową Marzannę. Z okrzykiem "Witaj wiosno, żegnaj zimo", ze względów ekologicznych wyrzuciły ją do pojemnika na śmieci.
| .. WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO HAPPY CENTRUM W TURKU ..
12 marca 2019 r. przedszkolaki były na wycieczce w sali zabaw Happy Centrum w Turku.
| .. DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU ..
8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W grupie 1 wszyscy mali panowie zaśpiewali swoim koleżankom uroczyste "100 lat", a następnie wręczyli laurki. Tego dnia w przedszkolu panowała wesoła atmosfera. Było można usłyszeć taneczną muzykę, w rytm której bawiły się zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez p. Magdę.
| .. TŁUSTY CZWARTEK W PRZEDSZKOLU ..
Tłusty czwartek - wspólne świętowanie w grupie 1 i 2 wraz z wychowawczyniami: p. Magdaleną Banasiak, p. Aleksandrą Gajewską i p. Anną Guziak. Przybliżając dzieciom tradycję tłustego czwartku p. Magda przedstawiła teatrzyk dla dzieci "Paczki i faworki u babci Honorki", a następnie zaprosiła na degustację faworków.
| .. WALENTYNKI W PRZEDSZKOLU ..
Dla przedszkolaków walentynki to okazja do wspólnej zabawy i pokazania jak dobrze i wesoło mogą ze sobą spędzać czas. Świętowanie rozpoczęliśmy od zabaw z sercami w roli głównej. Nie mogło zabraknąć zabaw o tematyce walentynkowej, tj. prace plastyczne, zabawy z balonami, a także słodkich niespodzianek. To był naprawdę "dzień zakochanych", a dzieci wychodząc z przedszkola zabierały wykonane własnoręcznie "walentynki" dla najbardziej ukochanych osób w rodzinie.
| .. DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU ..
12 lutego 2019 r. dzieci z grupy 1 gościły w przedszkolu swoje babcie i swoich dziadziusiów z okazji Święta Babci i Dziadka. Dla swoich gości dzieci pod kierunkiem wychowawczyń przygotowały krótką część artystyczną w postaci piosenek, tańca i wierszyków. Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, w przygotowanie których włożyły dużo pracy. Po części oficjalnej przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.
Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia i dziadek mają zawsze dla nich czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją ich dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Wnuczęta są dla nich radością życia. Dlatego dzieci z grupy 5 gościły swoje babcie i dziadków w dniu 13 lutego na uroczystości, aby podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie. Licznie przybyli babcie i dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. Dzieciaki pod okiem wychowawczyni p. Marioli Urbańczyk zaprezentowały wiersze, piosenki, tańce, a także pełną humoru scenkę "Dziadek, stołek i rosołek". Po występie dzieci obdarowały babcie - serduszkami, a dziadków - krawatami, wykonanymi na zajęciach. Następnie przedszkolaki zaprosiły swoje babcie i swoich dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. To były naprawdę wyjątkowe chwile, pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami. Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy zaangażowali się w uświetnienie tej uroczystości.
19 lutego dzieci z grupy 2 również zaprosiły swoje babcie i dziadków na uroczystość do przedszkola.
| .. KONKURS PLASTYCZNY "NAJPIĘKNIEJSZA CHOINKA" ..
W okresie przedświątecznym w naszym przedszkolu został zorganizowany konkurs plastyczny "Najpiękniejsza choinka", w którym udział wzięli chętni rodzice z trzech grup: grupa 1 - p. Marta Grzelczak z Franusiem, p. Ewa Becalik z Antosią; grupa 3 - p. Marta Węs z Hanią, p. Paweł Adamczyk z Emilką, p. Magdalena Janas z Angeliką; grupa 4 - p. Joanna Gajewska z Basią, p. Milena Jarczewska-Człapa z Borysem, p. Dorota Szajrych z Lenką. Wszystkie choinki były prześliczne, udekorowane we własnoręcznie przygotowane ozdoby przez rodziców i dzieci. Jury konkursowe w składzie: z-ca dyr. ZS-P w Dobrej - Danuta Zgolińska, kierownik Przedszkola - Marzenna Jeżyk oraz nauczyciel Magdalena Banasiak, postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników. Wręczenie nagród i dyplomów nastąpiło podczas balu karnawałowego przedszkolaków.
| .. CHOINKA NOWOROCZNA PRZEDSZKOLAKÓW ..
Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe.
1 lutego 2019 r. w sali gimnastycznej ZS-P odbyła się karnawałowa zabawa choinkowa przedszkolaków z udziałem wychowawczyń i rodziców. Wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój i zachęcał do zabawy. Dzieci przebrane w różnorodne kolorowe stroje wspaniale bawiły się, uczestnicząc we wspólnych zabawach, a skoczna muzyka zachęcała do tańca. W czasie balu dzieci mogły napić się soku oraz posilić słodkim poczęstunkiem.
| .. KONKURS KOLĘD I PIOSENEK ZIMOWYCH "ŚWIEĆ GWIAZDECZKO" ..
9 stycznia 2019 r. w Przedszkolu Samorządowym w Dobrej odbył się I Konkurs Kolęd i Piosenek Zimowych "Świeć Gwiazdeczko". Wzięło w nim udział 17 dzieci uczęszczających do dobrskiego Przedszkola. W trakcie konkursu można było usłyszeć tradycyjne kolędy w wykonaniu dzieci, którym na keyboardzie akompaniowała Aleksandra Gajewska. Oprócz kolęd dzieci śpiewały pastorałki i piosenki o zimie i Świętach Bożego Narodzenia. Występy oceniała komisja, w skład której weszły wychowawczynie wszystkich grup a także z-ca dyr. ZS-P w Dobrej - Danuta Zgolińska oraz Kierownik Przedszkola - Marzenna Jeżyk. Komisja najwyżej oceniła występy 4 dzieci: Filipa Nerka, Igi Graczyk, Filipa Krupińskiego i Oliwii Kustosz. Dzieci otrzymały nagrody. Pozostali uczestnicy dostali dyplomy oraz upominki za udział.
| .. JASEŁKA W PRZEDSZKOLU ..
3 stycznia 2019 r. dzieci z oddziałów 0 wraz z wychowawczyniami: p. Iwoną Śmieja i p. Grażyną Łukasik, przygotowały jasełka dla rodziców.
| .. SPOTKANIE OPŁATKOWE W PRZEDSZKOLU ..
Święta Bożego Narodzenia to przepiękne chwile oczekiwania na pierwszą wigilijną gwiazdkę na Narodzenie Maleńkiej Miłości, która niesie niepowtarzalną magię radości, ciepła i pokoju. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Także u nas nastał cudowny dla wszystkich czas. 21 grudnia 2018 r. w grupie 1 odbyło się spotkanie opłatkowe. Pani Magda w imieniu wszystkich obecnych pań złożyła dzieciom świąteczne życzenia, a następnie wszyscy podzielili się opłatkiem. Uczestnicy spotkania zaśpiewali wspólnie kolędę i zasiedli do świątecznie nakrytych stolików. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z grupy 1 oraz obecne w tym dniu dzieci z grupy 2 wraz z panią Olą, Magdą, Edytą i Agnieszką.
| .. ŚWIĄTECZNE WARSZTATY PLASTYCZNE ..
13 grudnia 2018 r. po południu przedszkolaki z grupy 1 ze swoimi rodzicami wzięły udział w świątecznych warsztatach plastycznych.
Pani Magda i pani Ola przygotowały różne materiały plastyczne, z których dzieci wraz z rodzicami wykonały piękne bombki, choinki oraz mikołaje. W wesołej atmosferze czas upłynął bardzo szybko, a wszystkie wykonane prace można było obejrzeć na wystawie w przedszkolu.
| .. WARSZTATY ŚWIĄTECZNE W MUZEUM ..
12 grudnia 2018 r. dzieci z grupy 5 wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. Mariolą Urbańczyk i p. Marzenną Jeżyk pojechały do Muzeum Miasta im. Józefa Mehoffera w Turku. Tam uczestniczyły w warsztatach bożonarodzeniowych. Każde dziecko dostało do dyspozycji styropianowy stożek, mnóstwo kolorowych wstążek i guzików. Wszyscy z zapałem przystąpili do pracy i niebawem styropianowe stożki zamieniły się w kolorowe choinki. Wykonanie choinki było pracochłonne i wymagało od dzieci dużego skupienia, jednakże efekt końcowy był znakomity. Warsztaty w Muzeum Miasta przygotowały panie: Katarzyna Kasprzak i Joanna Markiewicz. Dziękujemy!
| .. WIZYTA MIKOŁAJA W PRZEDSZKOLU ..
Wizyta św. Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne płaskie i przestrzenne, na których oczywiście króluje Mikołaj. Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały "mikołajowych" dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszego Przedszkola. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Przedszkolaki dzielnie zaśpiewały przygotowane piosenki, recytowały wiersze rozmawiały z Mikołajem i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent. Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniała pamiątką tego spotkania. Na koniec przedszkolaki w mikołajkowych czapkach zajadały się watą cukrową.
| .. SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM W GOSPODARSTWIE AGROTURYSTYCZNYM ..
6 grudnia 2018 r. dzieci z grupy 4, 0a i 0b na spotkanie ze św. Mikołajem udały się do gospodarstwa agroturystycznego p. Ewy Kaszczyk. Oczekując na gościa przedszkolaki przygotowały niespodzianki dla zwierząt, które są hodowane w tym gospodarstwie. Na początek ubrały choinkę, na której zawiesiły m.in. marchewki i jabłka. Potem udały się do stajni, gdzie poczęstowały konie, wcześniej zebranym suchym chlebem. Dla owiec i kóz było siano, dla ptaków ziarno. Następnie na przedszkolaków czekały niespodzianki: jazda na kucykach i dekorowanie pierniczków. Pani Ewa przygotowała dla dzieci poczęstunek i słodką niespodziankę. Wreszcie nadszedł moment tak oczekiwany przez dzieci - przybył św. Mikołaj z workiem prezentów. Przedszkolaki powitały go piosenką. Każde dziecko otrzymało od Mikołaja upominek. Czas spędzony w gospodarstwie przyniósł dzieciom wiele wrażeń i radości. Wizytę przygotowały wychowawczynie: Agata Dawid, Grażyna Łukasik, Iwona Śmieja.
| .. WIZYTA SIERŻANTA PYRKA W PRZEDSZKOLU ..
5 grudnia 2018 r. do przedszkola z wizytą przybyła p. policjantka, p. dzielnicowy, a wraz z nimi sierżant Pyrek. Do tej wizyty dzieci przygotowywały się poprzez zajęcia na temat zachowania bezpieczeństwa nie tylko w przedszkolu i w ogrodzie przedszkolnym, ale również w ruchu drogowym. Dzieci bardzo serdecznie powitały gości i z zainteresowaniem słuchały tego, co mówią. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pani policjantka przybliżyła dzieciom zasady bezpieczeństwa w domu i w przedszkolu oraz zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Opowiadała o postępowaniu dzieci w różnych sytuacjach, dając im możliwość oceny - czy zachowywały się dobrze, czy też niewłaściwie. Na pamiątkę spotkania przedszkolacy otrzymali pieczątki z wizerunkiem Pyrka. Dzieci podziękowały gościom za dobre rady i wręczyły upominki. Zaintrygowane obecnością Pyrka, który potrafił nawiązać z nimi świetny kontakt, zapamiętają zapewne wszystkie cenne uwagi i przestrogi wpływające na ich zachowanie w różnych sytuacjach.
| .. WIELKI MAŁY UŚMIECH W BOMBKOWYM NASTROJU ..
Wszyscy wiemy, że Święta Bożego Narodzenia to choinka, a jak choinka to bombki. 28 listopada 2018 r. przedszkolaki z grupy 5 wraz ze swoimi rodzicami odwiedzili Fabrykę Bombek "Bolglass" w Gnieźnie. Celem wycieczki było poznanie procesu wytwarzania i ozdabiania bombek choinkowych. Z wielkim zainteresowaniem wszyscy obserwowali wydmuchiwanie, posrebrzanie, suszenie, malowanie i pakowanie ozdób choinkowych. Ciekawym doświadczeniem były warsztaty, podczas których dzieci z rodzicami ozdabiały bombki brokatem. Każdy przedszkolak otrzymał bombkę ze swoim imieniem i bombki, które samodzielnie wykonał. Zakończeniem wycieczki był pobyt w McDonald's. Wyjazd zorganizowała wychowawczyni p. Mariola Urbańczyk.
| .. DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU ..
26 listopada 2018 r. dzieci z grupy 5 przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. "Pokochaj pluszowego misia" i "Jadą, jadą misie" to piosenki, które towarzyszyły dzieciom przez większość dnia w przedszkolu. Przedszkolaki wykonały prace plastyczną z wizerunkiem misia. Jednak największą radość sprawiła dzieciom wizyta Kubusia Puchatka, do którego każdy chciał się przytulić. Cała zabawa zakończyła się wspólnym poczęstunkiem - żelki i lubisie smakowały znakomicie. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości. Zabawy przygotowała wychowawczyni p. Mariola Urbańczyk.
Także 26 listopada przedszkolaki z grup 0a i 0b obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyniosło swojego ulubionego pluszowego misia, który towarzyszył im przez cały dzień. Przedszkolaki na początku wysłuchały krótkiej historii powstania tego święta, wierszy o misiach i fragmentu książki "Przygody Kubusia Puchatka". Najwięcej radości sprawiły dzieciom odwiedziny Pluszowego Misia, którego dzieci zaprosiły do wspólnej zabawy. Następnie przedszkolaki w grupach wykonały prace plastyczne, których tematem był miś. Na koniec dnia otrzymały dyplomy i medale "Przyjaciele misia". Obchody przygotowały wychowawczynie: p. Grażyna Łukasik i p. Iwona Śmieja.

Dzieci z grupy 2 z wychowawczynią Anną Guziak także uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każdy przedszkolak przyniósł swojego ulubionego pluszaka. Przybyły misie małe, duże, białe, brązowe, zielone … A każdy był piękny i wyjątkowy. Zabawę rozpoczęliśmy od przywitania dzieci z ich przyjaciółmi - misiami. Dzieci poznały historię święta, zapoznały się z wyglądem i trybem życia niedźwiedzi, słuchały wierszy i opowiadań o misiach; przypomnieliśmy sobie ulubionych bohaterów literackich takich jak: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek. Przedszkolaki, uczestniczyły w zabawach dydaktyczno-ruchowych, tanecznych, z radością opowiadały o swoich ukochanych przytulankach. Dzieci wykonały też pracę plastyczną z wizerunkiem misia. Na koniec na wszystkich "czekały" żelki miśki.

Światowy Dzień Pluszowego Misia przypada 25 listopada, ale dzieci z grupy 1 wraz ze swoimi paniami, p. Magdą i p. Olą święto to obchodziły przez kilka dni, w czasie których każdy maluch przynosił swojego pluszaka. W czasie zajęć dzieci poznały historię pluszowego misia, słuchały wierszy i opowiadań o misiu, poznały różne zabawy z misiem, rozwiązywały zagadki związane z misiami, które występują w bajkach oraz wykonywały różne prace plastyczne. Jednak największą atrakcją okazały się odwiedziny prawdziwego Kubusia Puchatka, z którym dzieci bawiły się przy piosence "Pokochaj pluszowego misia". Gość chętnie również pozował do zdjęć z wszystkimi przedszkolakami. Na zakończenie tego święta wszystkie dzieci otrzymały słodkości oraz dyplom Przyjaciela Misia.
| .. SPOTKANIE Z POLICJANTEM ..
13 listopada 2018 r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji w Dobrej. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant poinformował i zademonstrował dzieciom również, w jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa.
| .. ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA ..
Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia, który w tym roku przypadał na dzień 15 listopada, w naszym przedszkolu realizowane były zajęcia z profilaktyki antynikotynowej. Celem tych zajęć było promowanie zdrowego stylu życia oraz kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie. W grupach 6-latków wychowawczynie: p. Iwona Śmieja i p. Grażyna Łukasik, zapoznały dzieci z negatywnymi skutkami palenia poprzez pogadanki propagujące zdrowy styl życia, a także zajęcia plastyczne, na których dzieci przygotowały plakaty nawiązujące do Światowego Dnia Rzucania Palenia oraz wykonały kolorowankę "Zakaz palenia" Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie, którzy w tak aktywny sposób brali udział w zajęciach, będą świadomi zagrożeń, jakie wynikają z palenia papierosów i nie sięgną po nie w przyszłości, a tym samym postawią na zdrowie.
| .. TYDZIEŃ RADOŚCI DLA NIEPODLEGŁOŚCI ..
"Tydzień radości dla niepodległości" - pod takim hasłem przedszkolaki z ZS-P świętowały 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W dniu 8 listopada w przedszkolu odbyła się uroczysta akademia, która rozpoczęła się hymnem narodowym. Dzieci, nauczyciele, pracownicy przedszkola oraz zaproszeni goście odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Następnie najmłodsi zaprezentowali swój program artystyczny. Podziwiano wykonany przez dzieci taniec Krakowiak, wysłuchano wierszy i piosenek o tematyce patriotycznej. Występy przedszkolaków zostały nagrodzone ogromnymi brawami. Dzień później, 9 listopada przedszkolaki wraz z uczniami ZS-P wzięły udział w Marszu Niepodległości. Maluchy z biało-czerwonymi chorągiewkami przeszły na skwer Jana Pawła II, by wspólnie o godz. 11.11 odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Dołączyły w ten sposobów do licznych szkół i przedszkoli w kraju, które dziś przystąpiły do ogólnopolskiej akcji bijemy "Rekord Niepodległości".
| .. ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA ..
10 października 2018 r. dzieci z grupy 0a i 0b udały się do Gospodarstwa Agroturystycznego "Lolek" w Ugorach. Celem wyjazdu były obchody Święta Pieczonego Ziemniaka, integracja przedszkolaków oraz pogłębianie zainteresowań przyrodniczych. Po przybyciu na miejsce 6-latki odbyły przejażdżkę bryczką, po czym udały się na spacer po gospodarstwie. Duże zainteresowanie wzbudziły konie, kózki, wietnamskie świnki, bażanty oraz kot, który dotrzymywał towarzystwa gościom. Kolejną atrakcją była jazda na kucykach oraz poszukiwanie ukrytych ziemniaków. Dla dzieci przygotowano również frytki, placki ziemniaczane, chipsy oraz sok. Przedszkolaki wróciły z wycieczki zmęczone, ale wesołe z dużą porcją niesamowitych wrażeń. Wszystkim uczestnikom wycieczki bardzo się podobało, a dzieci stwierdziły, że było super! Nad dziećmi czuwały panie: G. Łukasik, I. Śmieja, E. Becalik. Składamy podziękowanie Pani Ewie Kaszczyk za mile spędzony czas i zaangażowanie w przygotowanie święta.
29 października dzieci z grupy 2 wraz z wych. p. Anną Guziak także obchodziły Święto Pieczonego Ziemniaka.
| .. WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO KOMENDY POWIATOWEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ ..
9 października 2018 r. dzieci z grupy 0b wybrały się. do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku. Celem wycieczki było: zapoznanie z pracą strażaka, wzbogacenie wiedzy przedszkolaków na temat bezpiecznego zachowania się w domu i w przedszkolu, uświadomienie dzieciom przyczyn powstawania pożarów, przekazanie wiedzy jak postępować w obliczu niebezpieczeństwa.
W siedzibie straży dzieci zostały powitane przez strażaków pełniących dyżur, którzy czekali na nasz przyjazd. Już na początku strażacy zademonstrowali nam swą niebywałą sprawność zjeżdżając do nas po rurze, czy przebierając się błyskawicznie w strój bojowy. Podczas spotkania zwiedziliśmy garaże, w których poznaliśmy dokładnie wyposażenie strażackich samochodów. Wojtek Kaczmarek wziął udział w pokazie umieszczenia na noszach poszkodowanego wyniesionego z pożaru, czy wypadku. Dzieci mały również okazję obserwować wyjazd strażaków do prawdziwej akcji ratowniczej. W sali edukacyjnej "Ognik" przedszkolaki przymierzyły stroje strażackie, a także dowiedziały się, jak zachować się w razie pożaru. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i udały się w drogę powrotną do przedszkola.
W przedszkolu dzieliły się wrażeniami z odbytej wycieczki. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: G. Łukasik, E. Becalik.
| .. PRZEDSZKOLAKI W SALI ZABAW ..
28 września 2018 r. z okazji obchodów Dnia Przedszkolaka i Dnia Chłopaka dzieci z grupy 1 wraz ze swoimi rodzicami oraz p. Magdą i p. Edytą wybrały się na wycieczkę do sali zabaw "Sowa" w Turku. Dla niektórych przedszkolaków była to pierwsza podróż autokarem, dlatego wyjazd związany był z wieloma emocjami oraz oczekiwaniem na nowe przeżycia. W sali zabaw przedszkolaki mogły korzystać ze zjeżdżalni, labiryntów, basenów z piłkami, ścianki wspinaczkowej i wielu innych atrakcji. Była to okazja do aktywnego spożytkowania swojej energii, doskonalenia koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz integracji z koleżankami i kolegami. Wszystkie dzieci świetnie się bawiły.
Wycieczkę zorganizowała wychowawczyni p. Magdalena Banasiak.
| .. DZIEŃ PAPIESKI W PRZEDSZKOLU ..
Dzieci z grupy 1 wraz z wychowawcą p. Aleksandrą Gajewską i p. Edytą Matczak świętowały 18 Dzień Papieski, czyli 40. rocznicę wyboru Papieża Jana Pawła II. Dzieci samodzielnie wykonały piękne okolicznościowe kartki.
| .. DZIEŃ CHŁOPCA W PRZEDSZKOLU ..
25 września 2018 r. dzieci z grupy 0b wybrały się do Happy Centrum Kreatywnego Rozwoju w Turku. Wyjazd odbył się z okazji Dnia Chłopca. 6-latki bawiły się wspaniale uczestnicząc w takich zabawach jak: "Zdrowy Ząbek", "Bomba", "Pierdzioszek". Uczestniczyły też w "bitwie na poduszki" i przeciąganiu liny. Dla dzieci został przygotowany słodki poczęstunek oraz niespodzianka - wata cukrowa. Wizyta w Happy zakończyła się wspaniałą dyskoteką. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Grażyna Łukasik i Iwona Moksik. Dziewczynki z grupy 4 wraz z wychowawcą p. Agatą Dawid pamiętały o swoich kolegach i złożyły im życzenia oraz wręczyły skromne upominki.
| .. DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W HAPPY CENTRUM W TURKU ..
20 września 2018 r. przedszkolaki wybrały się do Happy Centrum Kreatywnego Rozwoju w Turku.
Wyjazd odbył się z okazji Dnia Przedszkolaka. Dzieci bawiły się wspaniale uczestnicząc w różnych zabawach. Uczestniczyły też w "bitwie na poduszki" i przeciąganiu liny. Dla dzieci został przygotowany słodki poczęstunek oraz niespodzianka - wata cukrowa. Wizyta w Happy zakończyła się wspaniałą dyskoteką.
| .. PIERWSZY DZIEŃ JESIENI ..
Dzieci z grupy 4 z ogromną radością powitały Panią Jesień, gromadząc w sali przedszkolnej wszystkie jej dary sadu, lasu, ogrodu i parku.
| .. NAUKA POSTĘPOWANIA W SYTUACJACH ZAGROŻENIA POŻAROWEGO ..
12 września 2018 r. dzieci z oddziału 0a wraz z opiekunkami p. Iwoną Śmieja i p. Marzenną Jeżyk uczestniczyli w zajęciach obejmujących teoretyczną i praktyczną naukę postępowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego. Zajęcia odbywały się w sali edukacyjnej "Ognik" Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku. Na zajęcia złożyły się filmiki edukacyjne, pogadanki, działania praktyczne w formie zabawy. Dzieci zobaczyły jak działają czujniki czadu i dymu, nauczyły się jak prawidłowo wezwać służby ratownicze. Mogły się ubrać w strój strażaków i wcielić się w ich role. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się wóz strażacki z sygnalizacją świetlną dla dzieci, "gorące drzwi" i "płonąca patelnia”. Każde dziecko otrzymało dyplom udziału w zajęciach.
| .. DZIEŃ KROPKI I DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA ..
Dzieci z grupy 3 i 4 odważnym krokiem weszły w nowy rok szkolny. Pochłonięci obowiązkami nie zapominają o przyjemnościach.
15 września 2018 r. uczestniczyły w zajęciach w ramach Światowego Dnia Kropki, zaraz po tym - 20 września świętowały Dzień Przedszkolaka. Wychowawcy grup p. Renata Błazełek i p. Agata Dawid uważają, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Nauka poprzez zabawę to jedno z głównych założeń wychowania przedszkolnego.
Wróć do spisu treści