2018/2019 - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej

zspdobra@dobra24.pl   tel./fax: 63 279 40 27
Przejdź do treści

2018/2019

ARCHIWUM
| .. UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2018/2019 ..
| .. WYCIECZKA DO KRAKOWA I OŚWIĘCIMIA ..
W dniach 16-17 czerwca 2019 r. odbyła się wycieczka do Krakowa i Oświęcimia. Wyjazd zorganizowany został w formie nagrody dla uczniów, którzy w bieżącym roku szkolnym wzięli udział w projekcie budowy placu zabaw oraz tych z najwyższymi osiągnięciami w nauce. Opiekę nad uczniami sprawowali p. Barbara Oleksy oraz p. Paweł Janicki.
W pierwszym dniu wycieczki, w drodze do Krakowa odwiedziliśmy Jasną Górę oraz wzięliśmy udział we mszy świętej. Następnie udaliśmy się na teren Jury Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie zwiedziliśmy ruiny Zamku Ogrodzieniec. Kolejnym punktem programu był Zamek Pieskowa Skała oraz Maczuga Herkulesa, leżące na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Późnym popołudniem dotarliśmy do Krakowa, którego zwiedzanie rozpoczęliśmy od Barbakanu i Bramy Floriańskiej. Następnie drogą królewską udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie, po drodze podziwiając Rynek Główny, Kościół Mariacki oraz Sukiennice. Z Wawelu udaliśmy się na Kazimierz, gdzie razem z tłumami turystów mogliśmy poczuć niesamowitą atmosferę tej tętniącej życiem dawnej dzielnicy żydowskiej.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Lanckoronie, małym malowniczym miasteczku z zabytkową drewnianą architekturą. Następnie udaliśmy się do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie znajduje się sanktuarium pasyjno-maryjne, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejnym, bardzo ważnym punktem naszego wyjazdu była wizyta w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Podczas ponad trzygodzinnego zwiedzania uważnie wysłuchaliśmy opowieści przewodnika o historii powstania i funkcjonowaniu największego z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady. Była to dla nas pouczająca lekcja historii, która na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
| .. BAL SZKOLNY ..
13 czerwca 2019 r. uczniowie klas 8 szkoły podstawowej oraz klas 3 gimnazjum bawili się na balu szkolnym. Uroczystość tradycyjnie otworzył taniec poloneza. Kilkadziesiąt par zaprezentowało się w tańcu, który staropolskim obyczajem rozpoczyna w naszym kraju wiele ważnych balów. Następnie przyszedł czas na przemówienia, poczęstunek i świetną zabawę. Bal szkolny to dla uczniów moment równie radosny, jak i sentymentalny - przypomina, że dzisiejszy dzień jest początkiem końca pewnego etapu - już za kilka dni opuszczą mury tej szkoły i rozpoczną marsz ku dorosłości. Ten jedyny w swoim rodzaju wieczór z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli.
| .. WYCIECZKA DO MIĘDZYZDROJÓW I ŚWINOUJŚCIA ..
W dniach 10-12 czerwca 2019 r. odbyła się wycieczka do Międzyzdrojów i Świnoujścia, w której wzięli udział uczniowie klas piątych. Program wycieczki: spacer po Międzyzdrojach - Aleja Gwiazd, molo, Muzeum Figur Woskowych, punkt widokowy na klifie Gosań; zwiedzanie Świnoujścia - Ford Gerharda, przeprawa promowa w Karsibór-Świnoujście, forteca, latarnia morska, spacer po dzielnicy uzdrowiskowej; Muzeum Bunkier V3, Grodzisko w Lubinie, Jeziorko Turkusowe w Wolińskim Parku Narodowym, pobyt w Wolińskim Centrum Słowian i Wikingów. Każdego dnia towarzyszył nam przewodnik. Wieczory uczniowie spędzali na plaży w Międzyzdrojach.
Opiekunowie wycieczki: p. Grażyna Pająk, p. Wojciech Błażełek, p. Dariusz Piestrzyński, kierownik wycieczki - p. Elżbieta Jesionek.
| .. LAUREATKA XXIII KONKURSU WIEDZY O WIELKOPOLSCE ..
Martyna Wesołowska (kl. 6) odniosła sukces w XXIII Konkursie Wiedzy o Wielkopolsce. Została laureatem, zdobywając 99% punktów.
Do finału doszła poprzez eliminacje szkolne, powiatowe, rejonowe i wojewódzkie. Etap szkolny odbył się 15 grudnia 2018 r. Wzięło w nim udział 15 uczniów. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się uczniowie: Wiktor Wilczak (4c), Hubert Makówka, Laura Łukaszczyk (4a), Adam Janiszewski, Kamil Janiszewski (5a), Zofia Gierłowska (5c), Karolina Zielińska, Martyna Wesołowska (6b), Natalia Wojtasik (6a), Wiktoria Dudek (8a). Uczniowie wykazali się wiedzą dotyczącą Wielkopolski (historia, położenie, roślinność, budownictwo, postacie związane z regionem, kultura, gwara, tradycje), poza tym opanowali materiał dotyczący Powstania Wielkopolskiego i powstania Uniwersytetu Poznańskiego. Należy podkreślić, iż uczniowie musieli opanować materiał wykraczający poza podstawę programową szkoły podstawowej. Do etapu rejonowego awansowali: Hubert Makówka, Wiktoria Dudek (opiekun: p. Ewa Durka) i Martyna Wesołowska (opiekun: p. Danuta Baranowska).
Martyna awansowała do etapu wojewódzkiego,
22 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej w Skokach odbył się etap wojewódzki, do którego przystąpiła Martyna Wesołowska. Zdobyła 99% wszystkich punktów została laureatem, zajmując 2 miejsce.
12 czerwca 2019 r. w Auli Wydziału Nauk  Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu odbyła się uroczystość zakończenia konkursu. Dzięki Martynie i pozostałym uczestnikom konkursu nasza szkoła może poszczycić się kolejnym sukcesem.
Uczennicę do konkursu przygotowywała p. Danuta Baranowska.
| .. UDZIAŁ W FINALE MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU GEOGRAFICZNEGO "OBIEŻYŚWIAT" ..
Uczniowie naszego gimnazjum, Mateusz Ćwiek i Julia Wertlewska, awansowali do finału Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego "Obieżyświat" w Poznaniu. Konkurs organizowany jest przez Poznańskie Stowarzyszenie Oświatowe we współpracy z Pracownią Dydaktyki Geografii i Edukacji Ekologicznej Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu. Adresowany jest do uczniów klas 8 SP oraz klas gimnazjalnych województwa wielkopolskiego, którzy wykazują szczególne zainteresowanie geografią. Konkurs składa się z dwóch etapów: części merytorycznej oraz praktycznej, połączonej z działaniami w terenie.
Innowacją jest to, że uczniowie nie mierzą się z zadaniami indywidualnie (jak w innych konkursach), ale w zespołach dwuosobowych. Kształcą tym samym umiejętność zespołowego rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji, tak ważną we współczesnym świecie. Każdego roku nowa edycja ma inny temat przewodni. Tegoroczna 8 edycja nosi tytuł "Azja - kontynent kontrastów".
Finał konkursu odbył się 10 czerwca na Wydziale Geografii i Geologii UAM w Poznaniu. Nasz zespół zajął 4 miejsce.
Opiekunem uczniów jest p. Dariusz Piestrzyński.

| .. WYRÓŻNIENIE W ETAPIE POWIATOWYM WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO ..
Uczennica naszej szkoły, Aleksandra Stasiak (5b) otrzymała wyróżnienie w etapie powiatowym wojewódzkiego konkursu plastycznego dla klas piątych na komiks pod hasłem "Palić, nie palić - oto jest pytanie?". Organizatorem była PSS-E w Poznaniu. Uczennica otrzyma dyplom i nagrody rzeczowe podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego. Uczennicę do konkursu przygotowała p. Justyna Piestrzyńska.

| .. WYNIKI OGÓLNOPOLSKICH OLIMPIAD PRZEDMIOTOWYCH ..
OLIMPUS
Martyna Wesołowska (6b) - dyplom laureata - 2 miejsce w ogólnopolskiej olimpiadzie przedmiotowej z matematyki (opiekun: p. Dorota Górska), dyplom laureata - 8 miejsce w ogólnopolskiej olimpiadzie przedmiotowej z j. polskiego (opiekun: p. Ewa Czerwińska), dyplom laureata - 12 miejsce w ogólnopolskiej olimpiadzie przedmiotowej z przyrody (opiekun: p. Danuta Wypiór). Martyna Wesołowska jest uczennicą wykazującą zainteresowania różnymi dziedzinami i posiadającą wszechstronną wiedzę. W sesji wiosennej "Olimpusa" przystąpiła do pięciu olimpiad przedmiotowych z: historii, j. angielskiego, j. polskiego, matematyki i przyrody. Za wybitne osiągniecia w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych OLIMPUS Sesja wiosenna Martyna Wesołowska została uhonorowana Dyplomem Omnibusa.
OLIMPUSEK
Michalina Wesołowska (1b) - grawerowany dyplom laureata - 1 miejsce w ogólnopolskiej olimpiadzie przedmiotowej z matematyki, dyplom laureata - 10 miejsce w ogólnopolskiej olimpiadzie przedmiotowej z j. polskiego.
KANGUR MATEMATYCZNY
Wyróżnienia otrzymali:
kategoria Żaczek (kl. 2): Michał Kaczmarek (2a) - opiekun: p. Danuta Rozmus, Anna Kołuda (2a) - opiekun: p. Danuta Rozmus
kategoria Maluch (kl. 4): Adrian Kosobudzki (4d) - opiekun: p. Ewa Szczepańska, Łucja Łukaszczyk (4a) - opiekun: p. Iwona Krawczyk, Dawid Chojnacki (4a) - opiekun: p. Iwona Krawczyk, Kalina Kośla (4a) - opiekun: p. Iwona Krawczyk
kategoria Beniamin (kl. 6): Martyna Wesołowska (6b) - opiekun: p. Dorota Górska
kategoria Kadet (kl. 7-8): Adrian Wodziński (7b) - opiekun: p. Iwona Chwiałkowska, Igor Kustosz (8a) - opiekun: p. Dorota Górska, Wiktor Gebler (8a) - opiekun: p. Dorota Górska. Gratulujemy wszystkim uczniom i nauczycielom sukcesów.

| .. LAUREATKI POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "MOJE MAJOWE SPOTKANIA Z MARYJĄ" ..
Uczennice naszej szkoły zostały laureatkami powiatowego konkursu plastycznego "Moje majowe spotkania z Maryją". Ze względu na dużą ilość oraz wysoki i wyrównany poziom prac przyznano kilka równorzędnych nagród. Nagrody otrzymały: w kategorii klas 1-3: Amelia Becalik (3a); w kategorii klas 4-6: Kalina Kośla (4a), Natalia Mila (5a) i Martyna Wesołowska (6b). Uroczyste podsumowanie i nagrodzenie laureatów odbyło się 28 maja w Kościele w Boleszczynie. Uczennicom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów! Uczennice do konkursu przygotowały: p. Justyna Piestrzyńska i p. Iwona Krajewska.

| .. WYRÓŻNIENIE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM "MURAL Z SIENKIEWICZEM" ..
Uczennica naszej szkoły - Martyna Wesołowska (6b) zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Sienkiewiczowskie pary - karty do gry Piotruś" w ramach XXVII Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich. Podsumowanie konkursu odbyło się podczas Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich w Olecku. Na konkurs nadesłano wiele pięknych prac plastycznych. Przyznano po trzy miejsca w każdej z czterech kategoriach wiekowych. Tylko w kategorii klas 4-6 przyznano dodatkowo dwa wyróżnienia, co świadczy o dużej konkurencji w jej obrębie. Tym bardziej warto docenić osiągnięcie Martyny. Uczennicy serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Do etapu wojewódzkiego awansowali również: klasy 1-3 Jakub Gonczarewicz (2a), Marta Piestrzyńska (2b), Maja Zawiśniewska (3a); klasy: 4-6 Adrian Kaźmierski (6a), Martyna Milczarek (6b); klasy 7-8 Żaneta Nowak, Konrad Kwiatkowski (7a), Natalia Jańczak (8a); gimnazjum: Andżelika Grzesiak, Martyna Wałowska. Szkolnym koordynatorem konkursu była p. Justyna Piestrzyńska.

| .. SUKCES W ELIMINACJACH POWIATOWYCH OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU BRD ..
Tradycją naszej szkoły jest coroczny udział uczniów w kolejnych etapach eliminacji do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W tym roku uczniowie: Dobrosława Kaliszak, Wiktor Gebler i Michał Sypniewski, pod opieką p. Marleny Jesionek trenowali jazdę na rowerze i doskonalili wiedzę w tej dziedzinie. Udział w eliminacjach powiatowych zakończył się pełnym sukcesem, ponieważ wywalczyli 1 miejsce i będą reprezentowali powiat turecki w etapie wojewódzkim.
Dobrosława Kaliszak otrzymała tytuł najlepszej zawodniczki turnieju. Gratulujemy!
| .. FESTYN RODZINNY Z OKAZJI DNIA DZIECKA ..
31 maja 2019 r. w naszej szkole zorganizowany został Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka.
Rozpoczynająca festyn p. dyrektor Danuta Zgolińska powitała uczniów, licznie przybyłych rodziców oraz mieszkańców Dobrej i okolic. Życzyła wszystkim udanej zabawy, a uczniom złożyła najlepsze życzenia z okazji ich święta. Harmonogram imprezy był bardzo bogaty i atrakcyjny. Festyn rozpoczęły występy artystyczne uczniów na placu rekreacyjnym. W hali sportowej odbyły się zabawy integracyjne przy muzyce, a na orliku turniej piłki nożnej, a później chusty integracyjne. W świetlicy szkolnej konkurs "Jaka to melodia". Podczas festynu wszyscy mogli korzystać z karuzeli, trampoliny, zjeżdżalni dużej i średniej, dmuchanego zamku, kulek, ściany wspinaczkowej, rodeo, a także pięknie pomalować sobie twarz przy specjalnie przygotowanym stanowisku. Dodatkowo na wszystkich czekały kiełbaski z grilla, grochówka, ciasta domowe, lody, popcorn, wata cukrowa i inne smakołyki. Nie zabrakło również muzyki i dobrej zabawy.
Podsumowano także wyniki konkursów profilaktycznych i plastycznych. Uczestnikom wręczono nagrody i dyplomy.
Na zakończenie pani dyrektor podziękowała wszystkim za wspólne spędzenie czasu.
| .. UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA MATKI ..
29 maja 2019 r. uczniowie klasy 2 zaprosili swoje Mamy do świetlicy szkolnej na uroczystość z okazji Dnia Matki, podczas której wierszem, piosenką i tańcem wyraziły swoją miłość, szacunek i wdzięczność za trud wychowania. Imprezę zorganizowały wychowawczyni: p. Agnieszka Maciejewska i p. Danuta Rozmus.
| .. UDZIAŁ NASZEJ SZKOŁY W XXVII OGÓLNOPOLSKIM ZLOCIE SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH ..
W dniach 24-26 maja 2019 r. w Olecku odbył się XXVII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich.
Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku.
Organizowanie imprezy ma na celu kontynuowanie tradycji spotkań Braci Sienkiewiczowskiej, wymianę doświadczeń, współpracę szkół i nauczycieli, pogłębienie wiedzy o Patronie, poznanie miejsc związanych z pisarzem i nowych regionów kraju, szkół i miejscowości.
Zloty organizowane są każdego roku od 1993 r. w różnych miejscach w kraju z inicjatywy dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Antoniego Cybulskiego.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice gimnazjum - Andżelika Grzesiak i Martyna Wałowska oraz p Wojciech Błażełek.
Tegoroczny zlot rozpoczął się pochodem uczestników imprezy. Zlotowicze z 37 szkół całej Polski maszerowali w barwnych, historycznych przebraniach przy dźwiękach orkiestry dętej ulicami Olecka do amfiteatru nad jeziorem, gdzie wszystkich uczestników oficjalnie powitała dyrektor SP 1 w Olecku. Zlot otworzył burmistrz Olecka.
Nie mogło zabraknąć pamiątkowych zdjęć.
Wśród gości zlotu m.in. prawnuczka Henryka Sienkiewicza - Anna Dziewanowska oraz Anna Cybulska z synem Maciejem Cybulskim, dyrektorem Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.
Zlotowi towarzyszy szereg konkursów, których celem jest zachęcenie do czytania i poznawania twórczości Henryka Sienkiewicza. Podczas spotkania w amfiteatrze nagrodzono ich laureatów. Uczennica klasy 6 naszej szkoły - Martyna Wesołowska, zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym pt. "Sienkiewiczowskie pary - karty do gry Piotruś" w ramach XXVII Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich.
Później uczestnicy zlotu obejrzeli inscenizację prezentującą twórczość Henryka Sienkiewicza, którą przygotowali uczniowie oleckiej szkoły.
W sobotę odbyła się wycieczka krajoznawcza do Augustowa. Po powrocie do Olecka kolejnymi atrakcjami były gra terenowa "W Krainie Tysiąca Jezior" i ognisko nad jeziorem. W niedzielę zjazd zakończył się piknikowym spotkaniem nad jeziorem.
| .. FINAŁ POLSKO-NIEMIECKIEJ WSPÓŁPRACY ..
W dniach 19-25 maja 2019 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobrej gościła 16-osobowa grupa z Montessori Oberschule w Poczdamie. Pobyt uczniów oraz nauczycieli z niemieckiej szkoły odbył się w ramach partnerstwa nawiązanego na początku tego roku szkolnego. Obie szkoły przystąpiły do projektu składającego się z dwóch części. Pierwsza była projektem edukacyjnym, który miał na celu przybliżenie kultury, geografii oraz historii Polski i Niemiec. Przez kilka miesięcy uczniowie obu szkół pracowali nad projektami, których prezentacje odbyły się w lutym tego roku, podczas wizyty młodzieży z ZS-P w Dobrej w Montessorischule. Druga część to projekt budowy placu zabaw realizowany przez uczniów obu szkół we współpracy z KuKuk Kultur, pozarządową organizacją z Niemiec, która dzięki funduszom z Unii Europejskiej pomaga budować place zabaw dla potrzebujących dzieci.
Prace nad budową rozpoczęły się od zaprojektowania poszczególnych elementów placu zabaw. Uczniowie obu szkół zostali podzieleni na międzynarodowe zespoły, których zadaniem było przygotowanie projektów. Po burzy mózgów w zespołach nadszedł czas na prezentację swoich pomysłów, a następnie na złożenie wszystkich koncepcji w całość. W ten sposób powstał projekt całego placu zabaw, w którym nie zabrakło takich atrakcji dla dzieci jak domek czarownicy, wieża, ścianka wspinaczkowa, huśtawki oraz inne kreatywne konstrukcje. Następnie odbyło się szkolenie związane z bezpieczeństwem używania narzędzi, po czym wszyscy zabrali się do prac związanych z przygotowaniem miejsca na budowę. Kolejny etap prac odbywał się ponownie w międzynarodowych grupach, które były odpowiedzialne za daną część konstrukcji.
Podsumowanie kilkudniowej, ciężkiej pracy zespołów z obu szkół oraz pracowników organizacji KuKuk Kultur, odbyło się w piątek 24 maja podczas uroczystego otwarcia placu zabaw przy ZS-P w Dobrej. Na uroczystości obecni byli uczestnicy projektu, przedstawiciele lokalnych władz, uczniowie szkoły oraz ich rodzice. Podziękowano organizacji KuKuk Kultur oraz Montessori Oberschule z Poczdamu za pomoc w realizacji projektu. Słowa uznania skierowane były szczególnie pod adresem młodzieży z obu szkół, która z ogromnym zaangażowaniem pracowała podczas budowy placu zabaw. Dla większości z nich było to zupełnie nowe doświadczenie, które z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Był to czas, podczas którego uczniowie obu szkół doskonalili umiejętność posługiwania się językiem angielskim, uczyli się obsługi urządzeń i użycia narzędzi, ale przede wszystkim współpracy w grupie oraz kreatywnego myślenia.
Wyjątkowy plac zabaw przy ZS-P w Dobrej jest wynikiem współpracy między polską i niemiecką szkołą oraz organizacją KuKuk Kultur. Współpraca ta była możliwa dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrektora szkoły p. Marka Milczarka oraz nauczycielki języka angielskiego p. Barbary Oleksy, która była koordynatorką projektu.
Dziękujemy uczestnikom projektu, ich rodzicom oraz pozostałym osobom, które wsparły nasz projekt i dzięki którym zakończył się on sukcesem.
| .. MATEUSZ ĆWIEK - PIĘCIOKROTNY LAUREAT Z OLIMPUSÓW ..
W dniach 18-22 marca 2019 r. w naszej szkole przeprowadzane zostały Ogólnopolskie Olimpiady Przedmiotowe "OLIMPUS". Uczeń klasy 3 gimnazjum Mateusz Ćwiek wziął udział w wielu z nich, niejednokrotnie pisząc konkurs w kilku przedmiotów w jednym dniu. Nie przeszkodziło Mu to jednak w osiągnięciu tak wielu sukcesów. Został bowiem laureatem Olimpusa z Historii - zajmując 2 miejsce w kraju, Matematyki - 5 miejsce w kraju, a także zdobywając tytuł laureata z Języka Polskiego, Chemii oraz Fizyki, zajmując odpowiednio: 6, 8 i 10 miejsce w kraju. Gratulujemy Mateuszowi nie tylko tak wielu sukcesów, ale ogromnej wiedzy, którą może potwierdzić tymi  sukcesami. Życzymy Mateuszowi dalszych sukcesów i wykorzystania swojego ogromnego potencjału jakim dysponuje. Gratulujemy Mateuszowi oraz jego nauczycielom.
Opiekunami konkursowymi ucznia byli: p. Ewa Durka (historia), p. Iwona Krawczyk (matematyka), p. Ewa Czerwińska (j. polski), p. Grażyna Pająk (chemia) i p. Katarzyna Włodarczyk (fizyka). Uczniów do konkursów zgłosiła i przeprowadziła p. Iwona Chwiałkowska.
| .. PODRÓŻNIK EMIL WITT W NASZEJ SZKOLE ..
13 maja 2019 r. w szkole gościliśmy Emila Witta, podróżnika, survivalowca, autora publikacji o tematyce podróżniczej dla magazynów: National Geographic Traveler, Magazyn Podróże, Outdoor Magazine i innych. To miłośnik i znawca Amazońskiej Puszczy. Od kilku lat zajmuje się eksplorowaniem zapomnianych zakątków Amazonii, pisze o tym artykuły, fotografuje i filmuje.
Organizatorem spotkania był p. Dariusz Piestrzyński.
| .. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA ..
3 maja 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach kościelnych z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Po mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny, Społeczności Miasta i Gminy, na placu przed kościołem odbyły się występy artystyczne, podczas których uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Nie zabrakło pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych.
| .. OGÓLNOPOLSKI KONKURS CHEMICZNY "ALCHEMIK" ..
7 marca 2019 r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Chemiczny "ALCHEMIK". Organizatorem  konkursu jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej "Pokolenie" w Grodzisku Mazowieckim. Konkurs przeprowadzany jest przy współpracy merytorycznej z warszawskimi uczelniami wyższymi, tj. Uniwersytet Warszawski czy Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ideą konkursu jest szerzenie wśród młodzieży wiedzy z zakresu chemii. W roku szkolnym 2018/2019 konkurs przeprowadzany został w trzech kategoriach konkursowych: "Adept" - uczniowie klas 7 i 8, "Junior" - uczniowie gimnazjów, "Żak"- uczniowie liceów, techników i szkół zawodowych.
10 maja otrzymaliśmy wyniki tego konkursu. W kategorii "Adept" wynik bardzo dobry uzyskała Oliwia Adamiak, wyróżnienie - Krystian Kowalczyk. W kategorii "Junior" wynik bardzo dobry uzyskał Mateusz Ćwiek, wyróżnienia otrzymali: Andżelika Grzesiak, Kinga Stasiak, Julia Wertlewska, Oliwier Arent, Mateusz Szmajda. Opiekunem konkursu była p. Grażyna Pająk.

| .. LAUREACI SZKOLNYCH WIELKANOCNYCH KONKURSÓW PLASTYCZNYCH ..
W kwietniu w naszej szkole zorganizowane zostały różnorodne konkursy plastyczne związane tematyczne ze świętami wielkanocnymi.
"Pisanka wielkanocna" (kl. 1-3) 1 miejsce - Michał Łakomicki, Igor Osiak (1a), Marta Piestrzyńska (2b), 2 miejsce - Andżelika Guderczyk, Alicja Wojtasik (1a), Kamil Kurek-Wróbel (1b), Małgorzata Czupryńska (2b), 3 miejsce - Malwina Rutkowska, Julia Wypiór (1a), Amelia Michalak, Patrycja Zagozda (2b)
"Kurczak wielkanocny" (kl. 4) 1 miejsce - Kinga Idziak (4d), 2 miejsce - Kinga Sypniewska (4c)
"Zajączek wielkanocny" (kl. 5) 1 miejsce - Emilia Heresztyn (5a), Tobiasz Sobański (5c), 2 miejsce - Aleksandra Stasiak (5b), 3 miejsce - Adam Żubr (5b), wyróżnienie - Adrian Jańczak (5c)
"Palma wielkanocna" (kl. 6) 1 miejsce - Dawid Ławniczak (6a)
"Pisanka wielkanocna" (kl. 7-8 i gimn.) 1 miejsce - Konrad Kwiatkowski, Żaneta Nowak (7a), 2 miejsce - Natalia Jańczak (8a), Aleksandra Chojnacka (8b), 3 miejsce - Patryk Stasiak (7a), wyróżnienia - Michał Sypniewski (7b), Gabriela Urbaniak (8b), Natalia Mielczarek (3b)
"Easter card - kartka wielkanocna" (kl. 3-4) 1 miejsce - Konrad Kosowski (4b), 2 miejsce - Kinga Idziak (4d), 3 miejsce - Karolina Nowakowska (kl. 4a), wyróżnienia - Gabriela Józwik (4a), Rafał Wichorski (4d)
Organizatorem wystawy i konkursów świątecznych była p. Justyna Piestrzyńska we współpracy z p. Jolantą Piekarską (1-3) oraz p. Barbarą Oleksy (Easter card).

| .. AWANS DO FINAŁU MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU GEOGRAFICZNEGO "OBIEŻYŚWIAT" ..
Uczniowie naszego gimnazjum, Mateusz Ćwiek i Julia Wertlewska, awansowali do finału Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego "Obieżyświat"w Poznaniu. Konkurs organizowany jest przez Poznańskie Stowarzyszenie Oświatowe we współpracy z Pracownią Dydaktyki Geografii i Edukacji Ekologicznej Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu. Adresowany jest do uczniów  klas 8 SP oraz klas gimnazjalnych województwa wielkopolskiego, którzy wykazują szczególne zainteresowanie geografią. Konkurs składa się z dwóch etapów: części merytorycznej oraz praktycznej, połączonej z działaniami w terenie.
Innowacją jest to, że uczniowie nie mierzą się z zadaniami indywidualnie (jak w innych konkursach), ale w zespołach dwuosobowych. Kształcą tym samym umiejętność zespołowego rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji, tak ważną we współczesnym świecie. Każdego roku nowa edycja ma inny temat przewodni. Tegoroczna 8 edycja nosi tytuł "Azja - kontynent kontrastów". Finał konkursu odbędzie się 10 czerwca na Wydziale Geografii i Geologii UAM w Poznaniu. Opiekunem uczniów jest p. Dariusz Piestrzyński.

| .. MŁODZIEŻ NA ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY WE WŁOCŁAWKU ..
13 kwietnia 2019 r. młodzież z dekanatu dobrskiego, z której większość to uczniowie naszej szkoły, udała się wraz ze swoim dekanalnym duszpasterzem ks. Piotrem, do parafii św. Maksymiliana we Włocławku na diecezjalne obchody XXXV Światowych Dni Młodzieży. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10:00 od wspólnej modlitwy, po której nastąpiła nauka tańców panamskich i lednickich, świadectwa uczestników ŚDM w Panamie oraz mogliśmy zobaczyć wiele zdjęć i filmów nagranych przez uczestników, którzy w styczniu uczestniczyli w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Ameryce Łacińskiej. Materiały te miały zachęcić młodzież do uczestnictwa w spotkaniach w ramach ŚDM. O godz. 12:00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył J.E. ks. bp Stanisław Gębicki, zaś kazanie wygłosił ks. Sebastian Adamczyk, wikariusz parafii katedralnej. W homilii zachęcał on młodych aby byli oryginałami, a nie kserokopiami innych. Podał także wiele przykładów świętych, którzy mogą być dla młodzieży dobrymi wzorami w zdobywaniu świętości w sposób naturalny - np. przez czynienie dobra i uśmiech. Mimo wietrznego dnia, po Mszy Świętej udaliśmy się na tamę włocławską, gdzie oglądaliśmy krzyż - wotum za życie bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz tablicę w miejscu, skąd wyłowiono ciało kapłana - męczennika. W autokarze p. Paweł Janicki opowiedział nam krótko historię życia i męczeństwa ks. Jerzego. Ostatnim punktem naszego wyjazdu do miasta biskupiego była wizyta w restauracjach McDonald oraz KFC. Po posiłku wróciliśmy ok. godz. 17:00 do Dobrej. Wyjazd zapewnił dużo radości wszystkim uczestnikom oraz przysporzył dużo zadowolenia naszym opiekunom, którymi prócz ks. Piotra i p. Pawła byli: p. Ola Gajewska z naszego przedszkola i p. Tomasz Gil, przewodniczący Rady Miasta.

| .. SUPER MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA ..
W marcu odbyły się eliminacje szkolne XXI edycji konkursu "Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania", w których uczestniczyli uczniowie klas czwartych, przygotowywani przez nauczycieli: p. Ewę Czerwińską, p. Jolantę Piekarską i p. Danutę Baranowską. Do etapu gminnego zakwalifikowało się 11 uczniów.
28 marca 2019 r. w Centrum Kultury w Dobrej odbyły się eliminacje gminne konkursu powiatowego "Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania". Jury po wysłuchaniu wszystkich wystąpień przyznało  nagrody i wyróżnienia.
Komisja konkursowa wybrała Gminnego Mistrza Pięknego Czytania, którym został uczeń naszej szkoły Błażej Wypiór (4b) - opiekun: p. Danuta Baranowska, v-ce Mistrzem została Natalia Dzikowska (4d) - opiekun: p. Jolanta Piekarska, wyróżnienie otrzymała Marta Gil (4b)
Błażej Wypiór reprezentował naszą gminę podczas finału powiatowego, który odbył się 11 listopada w Bibliotece Powiatowej w Turku. Uczestnicy prezentowali teksty autorstwa Andrzeja Marka Grabowskiego - autora książek dla dzieci i młodzieży. Autor przewodniczył komisji konkursowej, która przyznała trzy tytuły Super Mistrza Pięknego Czytania, w tym naszemu uczniowi. Gratulujemy! Po części konkursowej  uczestnicy mogli spotkać się i porozmawiać z pisarzem, a także otrzymać jego autograf.
| .. EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019 ..
W dniach 10-12 kwietnia uczniowie klas 3 gimnazjum pisali egzamin gimnazjalny.
10 kwietnia - część humanistyczna (język polski, historia, wos)
11 kwietnia - część matematyczno-przyrodnicza (matematyka, przedmioty przyrodnicze)
12 kwietnia - część językowa (język obcy nowożytny)
| .. UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA ZAŚWIADCZEŃ LAUREATOM KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH ..
5 kwietnia 2019 r. w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia zaświadczeń laureatom konkursów przedmiotowych, organizowanych dla uczniów szkół podstawowych i dotychczasowych gimnazjów województwa wielkopolskiego. Wśród nich znalazł się uczeń naszej szkoły - Mateusz Ćwiek (gimnazjum), który został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego oraz Wojewódzkiego Konkursu Historycznego. Pani Elżbieta Leszczyńska Wielkopolski Kurator Oświaty pogratulowała najzdolniejszym uczniom sukcesów oraz życzyła wytrwałości w rozwijaniu pasji i talentów. Wielkopolskie Kuratorium Oświaty w roku szkolnym 2018/2019 zorganizowało dla uczniów szkół podstawowych i dotychczasowych gimnazjów łącznie 22 konkursy przedmiotowe W tym roku szkolnym uczestniczyło w nich około 21 tys. uczniów ze szkół podstawowych i około 16 tys. z dotychczasowych gimnazjów. Tytuł laureata uzyskało 267 uczniów. Sukces Mateusza  wiąże się z wieloma przywilejami. Uczeń zwolniony jest z odpowiedniej części egzaminu (przyrodniczej oraz historii i wiedzy o społeczeństwie), otrzymując jednocześnie maksymalną ilość punktów. W pierwszej kolejności przyjmowany jest do wybranej szkoły średniej oraz uzyskuje z danych zajęć edukacyjnych celującą ocenę klasyfikacyjną.
| .. LAUREACI W POWIATOWYM KONKURSIE GEOGRAFICZNYM "ZNASZLI SWÓJ KRAJ?" ..
3 kwietnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły: Mateusz Ćwiek i Andżelika Grzesiak, wzięli udział w XIII Powiatowym Konkursie Geograficznym "Znaszli swój kraj?" w LO w Turku. W konkursie wzięło udział 20 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu tureckiego. Stworzyli oni pięć mieszanych zespołów i rywalizowali ze sobą w formie quizów i zadań z wykorzystaniem map, zdjęć, itp. Uczniowie musieli wykazać się znajomością geografii Polski oraz naszego powiatu, znajomością ekologii i krajoznawstwa na terenie Polski, rozpoznać znane miejsca, czy po prostu szybko kojarzyć fakty. Konkursowicze otrzymywali także pytania kręcąc geograficznym "kołem fortuny" oraz celując lotką w specjalną tarczę.
Mateusz Ćwiek ze swoją grupą zajął 1 miejsce, a Andżelika Grzesiak - 3 miejsce. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody. Konkurs zorganizował p. Witold Wojciechowski wraz z p. Ewą Sotkiewicz - nauczyciele geografii LO. Uczniów do konkursu przygotował p. Dariusz Piestrzyński.
| .. KONKURS RECYTATORSKI "CZERWIEŃCIE, ZIELEŃCIE SIĘ SŁOWA ..." ..
W dniach 25-27 marca 2019 r. w ZS-P w Dobrej odbyły się eliminacje szkolne XXVII Konkursu Recytatorskiego dla Szkół Podstawowych "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa ...". Uczestniczyło w nich ogółem 59 uczniów z klas 1-8 w trzech kategoriach wiekowych. Komisje konkursowe zakwalifikowały do etapu gminnego 20 uczniów naszej szkoły: 5 z klas 1-3, 9 z klas 4-6 oraz 6 z klas 6-8. Uczniowie zakwalifikowani do etapu gminnego: klasy 1-3  Alicja Wojtasik (1a), Emilia Jesionek (1b), Emilia Wójcik (2b), Anna Kołuda (2a), Maja Frącala (3a); klasy 4-6  Kalina Kośla (4a), Oliwia Kaczmarek (4b), Kinga Idziak (4d), Karina Polińska (5a), Marta Guziak (5a), Zofia Gierłowska (5c), Maja Łakomicka (6b), Natalia Wojtasik (6b), Justyna Waśniewska (6a); klasy 7-8 Dominika Smolińska (7a), Oskar Jagieła (7b), Gabriela Maciejewska (7b), Nikola Langowska (7b), Iga Cieślak (7b), Iga Kaczmarek (8a).
 
29 marca w Centrum Kultury w Dobrej odbyły się eliminacje gminne XXVII Konkursu Recytatorskiego "Czerwieńcie …". Uczestniczyło w nich 20 uczniów z klas 1-8 w dwóch kategoriach wiekowych. Komisja konkursowa nagrodziła 6 uczniów naszej szkoły, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego: Maja Frącala (3a) - opiekun: p. Iwona Krajewska, Alicja Wojtasik (1a) - opiekun: p. Małgorzata Błażełek, Natalia Wojtasik (6a) - opiekun: p. Edyta Górska, Maja Łakomicka (6b) - opiekun: p. Ewa Czerwińska, Nikola Langowska (7b) - opiekun: p. Barbara Woźniak, Dominika Smolińska (7a) - opiekun: p. Barbara Woźniak; wyróżnienia otrzymali: Emilia Wójcik (2a) - opiekun: p. Agnieszka Maciejewska, Oliwia Kaczmarek (4b) - opiekun: p. Danuta Baranowska, Zofia Gierłowska (5c) - opiekun: p. Barbara Woźniak.
| .. LAUREATKI W POWIATOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM ..
Uczennice naszej szkoły zostały laureatkami w powiatowym konkursie plastycznym pt. "Najpiękniejsze wianek wielkanocny".
Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Tuliszkowie. Jury z nadesłanych prac wybrało najciekawsze i najpiękniejsze przyznając w trzech kategoriach wiekowych nagrody oraz wyróżnienia. Natalia Wojtasik (kl. 6) zajęła 1 miejsce, natomiast Natalia Jańczak zdobyła wyróżnienie. Uczennice wzięły udział w uroczystym podsumowaniu konkursu w dniu 1 kwietnia 2019 r., podczas którego otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Uczennice do konkursu przygotowała p. Justyna Piestrzyńska.
| .. LAUREAT 1 MIEJSCA W POWIATOWYM KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO ..
28 marca 2019 r. troje uczniów naszego gimnazjum wzięło udział w finale ósmej edycji Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego "Wordmaster - Mistrz Słówek", zorganizowanego w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich. W lutym odbył się szkolny etap konkursu "Wordmaster", w którym uczniowie musieli wykazać się znajomością 600 słówek i wyrażeń, określonych przez organizatorów miesiąc wcześniej. Tytuł Szkolnego Mistrza Słówek wywalczył Mateusz Ćwiek (kl. 3 gimnazjum), 2 miejsce zajęła Marta Krawczyk, 3 miejsce zapewniła sobie Julia Wertlewska.
Na miesiąc przed finałem, zwycięzcy etapu szkolnego otrzymali porcję 400 kolejnych słówek i wyrażeń (sporo wykraczających poza zakres wymagań dla uczniów gimnazjum). W finale konkursu udział wzięło 24 uczniów z 8 szkół powiatu tureckiego. Jak co roku, poziom finału konkursu "Wordmaster - Mistrz Słówek" był bardzo wyrównany. Mateusz Ćwiek był jednak bezkonkurencyjny i zdobywając 100% punktów, zajął 1 miejsce. Gratulujemy Mateuszowi i dziękujemy całej trójce za godne reprezentowanie naszej szkoły. Opiekunem uczniów była p. Barbara Oleksy.
| .. II MIEJSCE W WIELKOPOLSKIM MIĘDZYSZKOLNYM TURNIEJU GEOGRAFICZNYM ..
25 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły: Oliwier Arent, Mateusz Ćwiek, Konrad Szymczak, wzięli udział w Wielkopolskim Międzyszkolnym Turnieju Geograficznym "Środowisko przyrodnicze Polski", zorganizowanym przez ODN w Kaliszu. W konkursie wzięło udział 129 uczniów ze szkół województwa wielkopolskiego. Uczniowie musieli wykazać się znajomością geografii Polski, poszerzoną o zagadnienia krajoznawcze oraz ogólną geografię fizyczną. W pierwszej części wszyscy uczestnicy turnieju pisali test, który wyłonił najlepsze trzy szkoły, w tym ZS-P w Dobrej!
Finał konkursu miał formę quizu geograficznego. Ostatecznie zespół naszej szkoły zajął 2 miejsce w turnieju (na 43 startujące drużyny). Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Opiekunem zespołu był p. Dariusz Piestrzyński.
| .. BARDZO DOBRY WYNIK W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE JĘZYKA NIEMIECKIEGO ..
13 marca 2019 r. w naszej szkole odbyła się XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego "Sprachdoktor", którego organizatorem jest firma edukacyjna Łowcy Talentów "Jersz". Konkurs ten jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży, rozbudzania ich zainteresowania językiem niemieckim oraz wspiera rozwój kluczowych kompetencji językowych. Uczennica naszej szkoły - Martyna Wesołowska (6b) uzyskała bardzo dobry wynik, a tym samym zajęła 1 miejsce w woj. wielkopolskim i 29 miejsce w kraju. Gratulujemy!
Opiekun: p. Adrianna Estemberg-Palczewska.

| .. LAUREACI SZKOLNYCH KONKURSÓW PLASTYCZNYCH ..
12 marca 2019 r. odbył się etap szkolny ogólnopolskich konkursów plastycznych związanych ze Zlotem Szkół Sienkiewiczowskich.
Tegoroczną edycję organizuje Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Olecku.
Krajobraz z powieści "W pustyni i w puszczy" (kl. 1-3):
1 miejsce - Jakub Gonczarewicz (2a), Marta Piestrzyńska (2b), Maja Zawiśniewska (3a), 2 miejsce - Amelia Becalik (3a), 3 miejsce - Gracjan Andrzejczak (2a), Alicja Wlazło (3a), wyróżnienie - Malwina Rutkowska (1a), Alicja Mila (3a)
Karty do gry Piotruś pt. "Sienkiewiczowskie pary" (kl. 4-6):
1 miejsce - Adrian Kaźmierski (6a), Martyna Milczarek, Martyna Wesołowska (6b), 2 miejsce - Maciej Skrzypiński (4c), 3 miejsce - Adrian Grzesiak (6a), wyróżnienie - Kinga Idziak (4d), Justyna Waśniewska (6a)
Szkic bohatera powieści Henryka Sienkiewicza (kl. 7-8):
1 miejsce - Żaneta Nowak, Konrad Kwiatkowski (7a), Natalia Jańczak (8a)
Plansze obrazkowe do gry domino pt. "Sienkiewiczowskie pary" (gimnazjum):
1 miejsce - Andżelika Grzesiak, Martyna Wałowska (3b)
Prace, które zajęły 1 miejsca zostały przesłane do etapu ogólnopolskiego i będą reprezentowały naszą szkołę podczas Zlotu.
Koordynatorami etapu szkolnego były p. Justyna Piestrzyńska (4-8 i gimnazjum) oraz p. Iwona Krajewska (1-3).

18 marca 2019 r. prace uczniów klas 1-8 i gimnazjum naszej szkoły wzięły udział w etapie szkolnym powiatowego konkursu plastycznego na najpiękniejszy wianek wielkanocny, zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Powstańców 1863 r. w Tuliszkowie. Zadaniem dzieci było własnoręczne wykonanie oryginalnego wianka wielkanocnego. Do etapu rejonowego zakwalifikowały się prace uczniów: Maciej Skrzypiński (4c), Kinga Idziak (4d), Marta Guziak, Emilia Heresztyn (5a), Aleksandra Stasiak (5b), Natalia Wojtasik (6a), Konrad Kwiatkowski, Żaneta Nowak (7a), Natalia Jańczak (8a), Kinga Szymczak (8b). Koordynatorem etapu szkolnego była p. Justyna Piestrzyńska.

25 marca 2019 r. odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pod hasłem "Bezpiecznie na wsi mamy: maszyna pracuje a dziecko obserwuje", zorganizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Konkurs skierowany był do uczniów klas 1-8. Zadaniem było wykonanie pracy plastycznej o tematyce związanej z zapobieganiem wypadkom z udziałem maszyn rolniczych. Do etapu powiatowego zakwalifikowały się prace uczniów: Malwina Rutkowska (1a), Maja Zawiśniewska, Mikołaj Maciejewski (3a), Konrad Kosowski (4b), Marta Guziak, Emilia Heresztyn (5a).
Koordynatorami etapu szkolnego były: p. Justyna Piestrzyńska i p. Iwona Krajewska (we współpracy z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej).

25 marca 2019 r. rozstrzygnięty został etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Nasz wpływ na ochronę środowiska", zorganizowanego przez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Jest to już czwarta edycja konkursu w tym roku pod hasłem "Nasz wpływ na zmiany klimatyczne". Celem konkursu jest edukacja oraz podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, zarówno poprzez promowanie pozytywnych zachowań w zakresie ochrony środowiska i przyrody, jak i zwracanie uwagi na zagrożenia.
Laureatem 1 miejsca etapu szkolnego został zespół w składzie: Beata Kosobudzka, Martyna Milczarek, Amelia Wiczewska (6b) i to jego praca awansowała do etapu wojewódzkiego. 2 miejsce zajął zespół: Adrian Grzesiak, Justyna Waśniewska (6a), Maja Łakomicka (6b). Gratulujemy!
Nagrodzone prace będziemy mogli obejrzeć podczas wystawy pokonkursowej w Galerii prac plastycznych na korytarzu szkolnym (początek kwietnia).
Zespoły pracowały pod kierunkiem p. Justyny Piestrzyńskiej.

18 marca 2019 r. rozstrzygnięty został etap szkolny Wojewódzkiego konkursu na komiks pod hasłem "Palić, nie palić - oto jest pytanie?", zorganizowany przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu. Wzięło w nim udział 53 uczniów klas piątych naszej szkoły pod kierunkiem p. Justyny Piestrzyńskiej. Laureatką 1 miejsca etapu szkolnego została Aleksandra Stasiak (5b) i jej praca awansowała do etapu powiatowego. Pozostali nagrodzeni uczniowie: 2 miejsce - Karina Polińska (5a), 3 miejsce - Adam Janiszewski (5a), wyróżnienie - Filip Iglikowski (5c). Najlepsze prace mogliśmy oglądać podczas wystawy pokonkursowej w Galerii prac plastycznych na korytarzu szkolnym.

| .. LAUREAT WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO ..
9 marca 2019 r. w Społecznej Szkole Podstawowej w Poznaniu odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Historycznego dla uczniów gimnazjum, który został zorganizowany pod patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Gimnazjum w Dobrej reprezentował Mateusz Ćwiek, który zdobył tytuł laureata powyższego konkursu. Do finału wojewódzkiego z całej Wielkopolski zakwalifikowało się tylko 40 uczniów, a laureatami zostało tylko 10 spośród nich, którzy osiągnęli minimum 90% z testu. Uczniowie musieli wykazać się ogromną wiedzą historyczną, znajomością dat, wydarzeń i umiejętnościami pracy z mapami i tekstami źródłowymi. To nie jedyny sukces tego ucznia z historii, w ubiegłym roku szkolnym został również laureatem XXII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Ucznia do konkursów przygotowywała p. Ewa Durka.
| .. DZIEŃ WIOSNY W NASZEJ SZKOLE ..
Wiosnę 2019 uczniowie naszej szkoły powitali w szczególny sposób. 21 marca dziewczyny i chłopcy wszystkich klas ubrali się w kolorowe stroje z różnorodnymi wiosennymi dodatkami oraz w oryginalne nakrycia głowy.
| .. DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA ..
17 marca jest Dniem Świętego Patryka - patrona Irlandii. W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do jego obchodów. W poniedziałek, 18 marca uczniowie wzięli udział w quizie dotyczącym Irlandii, jej patrona, symboli narodowych, kultury i geografii udzielając odpowiedzi na pytania wylosowane ze specjalnych kopert umieszczonych na korytarzu. Każda prawidłowa odpowiedź została nagrodzona plusem z języka angielskiego. Swoją wiedzę można było również wykorzystać w grach "dobble" i "memory" prowadzonych podczas przerw międzylekcyjnych na korytarzu szkolnym. Nie zabrakło również akcentów w kolorze zielonym - narodowej barwie Irlandii. Uczniowie mający na sobie zieloną część garderoby nie byli odpytywani na lekcjach języka obcego. Każdy miał też okazję zapisać na specjalnie przygotowanej koniczynie wyraz kojarzący się z kolorem zielonym. Młodsze klasy 2a i 2b również przyłączyły się do obchodów biorąc udział w grach językowych oraz wykonując prace plastyczne związane z symbolami Św. Patryka. Natomiast klasy 4 przygotowały plakaty przedstawiające symbole Irlandii pod nadzorem nauczycieli języka angielskiego.
Z okazji Dnia Św. Patryka ogłoszono również szkolny konkurs na lapbooka o Irlandii, którego podsumowanie odbędzie się podczas najbliższych obchodów Dnia Języków Obcych. Zwycięzcy konkursu (nagrody równorzędne): Martyna Wesołowska (6b), Dominika Smolińska (7a), Amelia Frątczak (7a), Gabriela Maciejewska (7b). Organizatorami atrakcji z okazji Dnia Świętego Patryka były: p. Anna Kleśta oraz p. Magdalena Klata.
| .. LAUREACI ETAPU POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "ZAPOBIEGAJMY POŻAROM" ..
Uczennice naszej szkoły zostały laureatkami etapu powiatowego ogólnopolskiego konkursu plastycznego "Zapobiegajmy pożarom".
W kategorii klas 1-3  Marta Piestrzyńska (2b) zajęła 2 miejsce, w kategorii klas 4-6  Kalina Kośla (4a) otrzymała wyróżnienie, natomiast w kategorii klas 7-8 i gimnazjum Andżelika Grzesiak (3b G) zdobyła 3 miejsce. Uroczyste podsumowanie i nagrodzenie laureatów odbyło się 16 marca w Gimnazjum w Malanowie. Najlepsze prace przekazane zostały do eliminacji wojewódzkich.
Organizatorami konkursu był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Turku, Komisja ds. Młodzieży ZOP ZOSP RP w Turku oraz Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera.
Tematem prac były udział strażaków w likwidacji pożarów, udział strażaków w akcjach ratownictwa drogowego i wodnego, wykonywanie zadań związanych z ratownictwem ekologicznym i medycznym, zwalczanie klęsk żywiołowych i zagrożeń ekologicznych, udział w zawodach sportowo-pożarniczych oraz historia pożarnictwa, działalność prewencyjna, kulturalna oraz inne formy aktywności i społecznego zaangażowania.
Marcie i Andżelice serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów!
Uczennice do konkursu przygotowała p. Justyna Piestrzyńska.
| .. ELIMINACJE POWIATOWE OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY POŻARNICZEJ ..
Dwoje uczniów naszej szkoły: Agnieszka Młotkiewicz (kl. 8) i Kacper Malinowski (kl. 3 G) reprezentowało gminę Dobra w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Malanowie. Mimo silnej konkurencji i wielu uczestników ze wszystkich gmin powiatu tureckiego, udział naszych uczniów zakończył się sukcesem. Agnieszka zajęła 2 miejsce, a Kacper 3 miejsce.
| .. UDZIAŁ W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE JĘZYKOWYM ..
8 marca 2019 r. uczniowie naszego gimnazjum, Wiktor Kustosz i Mateusz Moksik, wzięli udział w kolejnej edycji Międzyszkolnego Konkursu Językowego, zorganizowanego przez Zespół Szkół Technicznych w Turku. Konkurs odbył się w ramach projektu Pretty Woman i składał się z dwóch części. W pierwszej, uczestnicy rozwiązywali zadania na podstawie krótkiego filmu w języku angielskim, w drugiej natomiast na podstawie biografii w języku niemieckim. Podsumowanie konkursu odbyło się w Miejskim Domu Kultury w Turku, podczas performance’u fryzjerskiego Pretty Woman. Nasi uczniowie zajęli 3 miejsce. Gratulujemy i życzymy im dalszych sukcesów. Opiekunem uczniów była p. Barbara Oleksy.
| .. LAUREACI ETAPU GMINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "ZAPOBIEGAMY POŻAROM" ..
W połowie stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w etapie szkolnym ogólnopolskiego konkursu plastycznego "Zapobiegamy pożarom". Do etapu gminnego awansowali: Błażej Fornalczyk, Jakub Grzelak, Julita Ignaczak, Igor Osiak, Malwina Rutkowska (1a); Julia Błaszczyk, Emilia Jesionek, Igor Krzyżanowski, Zuzanna Pawlak, Zuzanna Rosiak, Lena Szczepaniak, Tomasz Wesołek (1b); Gracjan Andrzejczak, Igor Frątczak, Jakub Gonczarewicz, Michał Kaczmarek, Gabriela Siwińska (2a); Małgorzata Czupryńska, Patryk Klimczak, Marta Piestrzyńska, Szymon Różaniec, Kacper Turkowski, Emilia Wójcik, Patrycja Zagozda (2b); Amelia Becalik,  Maja Frącala, Alicja Mila, Bartosz Szydłowski, Maja Zawiśniewska (3a); Kalina Kośla, Laura Łukaszczyk, Łucja Łukaszczyk, Oliwia Łukaszczyk (4a); Kinga Idziak (4d); Marta Guziak, Adam Janiszewski (5a); Martyna Milczarek, Martyna Wesołowska (6b); Alicja Jesionek, Żaneta Nowak (7a); Daria Górna (7b); Agnieszka Młotkiewicz, Justyna Młotkiewicz (8b); Andżelika Grzesiak (3b G).
Laureaci etapu gminnego:
klasy 1-3 1 miejsce - Marta Piestrzyńska (2b); 2 miejsce - Amelia Becalik (3a); 3 miejsce - Błażej Fornalczyk (1a);
klasy 4-6 3 miejsce - Kalina Kośla (4a); klasy 7-8 i gimnazjum 2 miejsce - Andżelika Grzesiak (3b G). Prace te awansowały do etapu powiatowego.
Uroczyste podsumowanie i nagrodzenie laureatów odbyło się 27 lutego w Centrum Kultury w Dobrej.
Organizatorzy etapu gminnego konkursu: Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Dobrej, Komisja ds. Młodzieży działająca przy ZOMG ZOSP RP w Dobrej, Urząd Miejski w Dobrej oraz Centrum Kultury w Dobrej. Tematem prac były: udział strażaków w likwidacji pożarów, udział strażaków w akcjach ratownictwa drogowego i wodnego, wykonywanie zadań związanych z ratownictwem ekologicznym i medycznym, zwalczanie klęsk żywiołowych i zagrożeń ekologicznych, udział w zawodach sportowo-pożarniczych oraz historia pożarnictwa. Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów!
Szkolnym koordynatorem konkursu była p. Justyna Piestrzyńska we współpracy z p. Iwoną Krajewską (kl. 1-3) oraz p. Grażyną Łukasik (kl. 0).
| .. UDZIAŁ W OBCHODACH DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH ..
1 marca 2019 r. w całym kraju przygotowano obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Stosowne uroczystości odbyły się także w gminie Dobra. Osoby, które chciały uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych spotkały się w miejscowości Czyste, w miejscu, które dla wielu jest symbolem walki o wolność i niepodległą Polskę. Zebrani na uroczystości złożyli kwiaty oraz zapalili znicze w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Obecne były władze naszej gminy, instytucji lokalnych, mieszkańcy powiatu, a także przedstawiciele ZS-P w Dobrej - dyrekcja oraz uczniowie SU ze sztandarem szkoły.
| .. LAUREAT II MIEJSCA W POWIATOWYM KONIŃSKIM KONKURSIE GEOGRAFICZNYM ..
Uczeń naszego gimnazjum Mateusz Ćwiek został laureatem 2 miejsca w X Powiatowym Konińskim Konkursie Geograficznym, organizowanym corocznie przez MODN w Koninie. Finał konkursu odbył się 27 lutego 2019 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Koninie. Tematyka konkursu obejmowała geografię fizyczną świata oraz orientację na mapie fizycznej świata. Uczestniczyło w nim 20 uczniów z gimnazjów rejonu konińskiego. Z naszej szkoły w finale udział wzięli także: Julia Wertlewska, która zajęła 6 miejsce, oraz Konrad Szymczak - 10 miejsce. Podsumowanie konkursu wraz z wręczeniem dyplomów i nagród odbędzie się 26 kwietnia podczas XV Konińskiego Forum Oświatowego w Koninie. Uczniów do konkursu przygotował p. Dariusz Piestrzyński.
| .. ELIMINACJE GMINNE OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY POŻARNICZEJ ..
27 lutego 2019 r. w Centrum Kultury w Dobrej odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Wzięli w nich udział uczniowie ze szkoły w Dobrej i Piekar. Do etapu powiatowego z naszej szkoły zakwalifikowali się uczniowie: Agnieszka Młotkiewicz (kl. 8) oraz Kacper Malinowski (kl. 3 G).
| .. OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY "TĘCZA" ..
W grudniu 2018 r. w naszej szkole odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego  Konkursu Plastycznego "Tęcza", zorganizowanego przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej "Pokolenie" we współpracy z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tematyka tegorocznej edycji konkursu to "Piękno otaczającego nas świata". Szkolnymi koordynatorami konkursu były: p. Justyna Piestrzyńska i p. Iwona Krajewska (kl. 1-3).
Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowali się: kl. 1-3 Alicja Wojtasik, Nikola Dróżdż, Igor Osiak, Klaudia Maciejewska, Bartosz Białek, Martyna Wiewiórska, Jakub Grzelak, Błażej Fornalczyk (1a; p. Małgorzata Błażełek); Zuzanna Pawlak, Michalina Wesołowska, Zuzanna Rosiak (1b; p. Jolanta Piekarska); Anna Kołuda, Weronika Orszulak, Lena Szubstarska, Jakub Leśniewski, Gracjan Andrzejczak, Jakub Gonczarewicz (2a; p. Danuta Rozmus); Szymon Różaniec, Amelia Michalak, Patrycja Zagozda, Małgorzata Czupryńska, Aleksandra Augustyniak, Marta Piestrzyńska, Jarosław Gabryszak, Wiktoria Makówka, Kacper Turkowski (2b; p. Agnieszka Maciejewska); Alicja Wlazło, Amelia Becalik, Alicja Mila, Maja Frącala, Maja Zawiśniewska, Aron Łazarowicz, Korneliusz Łazarowicz (3a; p. Iwona Krajewska); kl. 4-8 Maria Gajewska, Laura Łukaszczyk, Łucja Łukaszczyk, Oliwia Łukaszczyk (4a); Konrad Kosowski, Lena Domowicz (4b); Kinga Idziak, Natalia Dzikowska (4d); Emilia Heresztyn, Karina Polińska, Marta Guziak, Bartosz Kaczewiak (5a); Adrian Jańczak (kl. 5c); Nikola Zakolska (6a); Martyna Wesołowska, Martyna Milczarek, Maja Łakomicka (6b); Dominika Smolińska, Konrad Kwiatkowski (7a); Gabriela Maciejewska, Nikola Langowska (7b); Dobrosława Kaliszak, Ismena Tomczyk, Natalia Jańczak (8a); Gabriela Urbaniak, Julia Młodzieniak (8b); gimnazjum Andżelika Grzesiak (3b G) - p. Justyna Piestrzyńska.
Nagrodzeni uczniowie: wyróżnienia 1 st. - Nikola Dróżdż (1a), Martyna Wesołowska (6b), Gabriela Maciejewska (7b), Andżelika Grzesiak (3b G); wyróżnienia 2 st. - Zuzanna Rosiak (1b), Anna Kołuda (2a), Amelia Becalik, Alicja Mila (3a), Oliwia Łukaszczyk (4a), Kinga Idziak (4d), Emilia Heresztyn (5a), Dominika Smolińska, Konrad Kwiatkowski (7a), Gabriela Urbaniak (8b). Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

| .. GALA SZKOŁY DIALOGU ..
26 lutego 2019 r. nauczyciele i uczniowie z ZS-P w Dobrej po raz kolejny uczestniczyli w warszawskiej Gali Szkoły Dialogu. Grono nauczycieli - liderów reprezentowali: p. Marek Milczarek - dyrektor, p. Paweł Janicki, p. Ewa Czerwińska i p. Barbara Wożniak. Z przyczyn obiektywnych nie mogła pojechać również zaangażowana w polsko-żydowski dialog p. Barbara Oleksy. Pedagogom towarzyszyli uczniowie: Agnieszka Młotkiewicz, Martyna Wesołowska, Igor Kustosz, Martyna Milczarek, Mateusz Ćwiek, Oliwier Arent, Andżelika Grzesiak i Julia Wertlewska. Trzech spośród nich (Igor Kustosz, Oliwier Arent, Mateusz Ćwiek) dostąpili zaszczytu stanięcia na deskach sceny Opery Narodowej pośród kilkudziesięciu innych wyróżnionych, by odebrać pamiątkowe dyplomy i nagrody. Ta zaszczytna chwila ma miejsce już 6 raz i powtarza się regularnie od 2014 r. Łącznie w Projekcie "Szkoła Dialogu" uczestniczyło od momentu jego powstania już ponad 370 szkół z całego kraju. Większość z nich bierze  w nim udział jednorazowo. Kilkanaście nie poprzestaje na laurach i kontynuuje swoje działania jeszcze kilka lat. Już w ubiegłym roku okazało się, że Szkoła z Dobrej jest jedyną z nielicznych w kraju, która na rzecz przywrócenia dziedzictwa żydowskiego oraz zaprzestania mowy nienawiści poświęciła tyle lat pracy, angażując kolejnych uczniów oraz nauczycieli - na dodatek pozostawiając w swoim środowisku realne ślady swojej działalności (chociażby tablicę pamiątkową na "nowym" cmentarzu żydowskim w Dobrej). Ta systematyczność została nagrodzona w dodatkowy - zresztą bardzo miły - sposób: otóż w 2018 r. filmowcy Szkoły Dialogu zrealizowali film dokumentalny o dobrskiej Szkole, w którym przybliżyli sylwetki nauczycieli, uczniów oraz przedstawili świadectwo, jakie o Szkole wydał dr Leon Weintraub. Film ten został zaprezentowany uczestnikom tegorocznej Gali. Na Gali wśród zaproszonych Gości obecni byli obecni m.in. ambasadorzy Izraela i Australii: Anna Azari oraz Paweł Wojciechowski, Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Na widowni zgromadziło się ponad 1000 uczniów z 40 szkół. Na początku Prezes Szkoły Dialogu Andrzej Folwarczny podkreśli, że dialog musi być oparty na prawdzie. Rafał Trzaskowski dodał: Dzięki wam i waszej pracy docieramy  do historii nieznanej. Wszyscy  się zderzamy w dniu codziennym ze świadkami historii. Stajecie się ambasadorami Polski otwartej i tolerancyjnej. Gratuluję wam odwagi - obecnie spotykamy się z niesłychanym hejtem w Internecie. Okazuje się, że teraz trzeba mieć odwagę by mówić o tolerancji - wasza praca wymaga odwagi. Oczywiście tradycyjnie od kilku lat - czyli od objęcia teki Ministra Oświaty przez panią Zalewską - z MEN nie było nikogo. No cóż - uczniowie nie mają jeszcze praw wyborczych, więc w nadchodzących wyborach nie będą uczestniczyć. Nie opłaca się więc walczyć o ich głosy. A może osobiste poglądy naszej pani Minister są inne i nie interesuje jej rozbudzanie tolerancji wśród młodzieży? Galę zakończył występ punkowo-folkowego zespołu Hańba!, gwiazdy sceny alternatywnej. Hańba! jest znana ze swoich adaptacji tekstów międzywojennych polsko-żydowskich poetów - między innymi Juliana Tuwima i Tadeusza Hollendera. Po zakończeniu uroczystości nauczyciele wraz z uczniami udali się na wystawę Archiwum Ringebluma, gdzie obejrzeli pamiątki z czasów Holocaustu zgromadzone przez dr Ringelbluma i jego współpracowników. Utworzone jesienią 1940 r. Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego jest jednym z najważniejszych świadectw o Zagładzie Żydów polskich i ustępuje jedynie Muzeum Holocaustu w Yad Vashem w Jerozolimie. Przed wyjazdem ze stolicy uczniowie odwiedzili również Plac Zamkowy, Starówkę, Grób Nieznanego Żołnierza oraz zrobili sobie wspólne zdjęcie przed Pałacem Prezydenckim.
| .. WIZYTA W POCZDAMIE ..
W dniach 17-23 lutego 2019 r. 15-osobowa grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w wymianie młodzieży w Poczdamie. Wyjazd w ramach partnerstwa szkoły w Dobrej oraz Montessorischule w Poczdamie był wynikiem wielomiesięcznych starań nauczycielki języka angielskiego p. Barbary Oleksy, której dzięki zaangażowaniu dyrektora szkoły p. Marka Milczarka, udało się nawiązać współpracę z niemiecką szkołą. W październiku ubiegłego roku w Montessorischule odbyło się spotkanie, podczas którego ustalono warunki współpracy. Uczniowie obu szkół wzięli udział w projekcie edukacyjnym, który miał na celu przybliżenie kultury, geografii oraz historii Polski i Niemiec. Przez kilka miesięcy pracowali oni nad projektami, których prezentacje odbyły się podczas wizyty młodzieży z ZS-P w Dobrej w Montessorischule. Dzięki projektom uczniowie obu szkół mogli poznać wiele interesujących faktów dotyczących m.in. niemieckich śladów w Dobrej i okolicy, różnych narodowości zamieszkujących nasze miejscowości w przeszłości i obecnie, rozwoju Niemiec po upadku muru berlińskiego, symboli narodowych, świąt, tradycji kulinarnych, atrakcji turystycznych oraz sławnych postaci ze świata polityki, sportu, muzyki i literatury.
Poza pracą nad projektami uczniowie mieli okazję przyjrzeć się życiu poczdamskiej szkoły, której działalność opiera się na metodzie włoskiej lekarki Marii Montessori. Wspólnie z rówieśnikami z Niemiec zwiedzali Poczdam, przygotowywali dania kuchni polskiej i niemieckiej oraz eksplorowali Berlin. Wszystkie działania podczas wyjazdu odbywały się w języku angielskim, była to więc dla młodzieży doskonała okazja do sprawdzenia swoich umiejętności językowych. Czas spędzony w Poczdamie wzbogacił uczniów w nowe doświadczenia oraz wiedzę, które z pewnością zaowocują w przyszłości. Opiekę podczas wymiany młodzieży w Poczdamie sprawowali nauczyciele języka angielskiego: p. Barbara Oleksy - koordynatorka projektu oraz p. Tomasz Marciniak. W pracę nad projektami edukacyjnymi związanymi z historią Dobrej zaangażował się również p. Paweł Janicki.
W maju grupa uczniów z Poczdamu odwiedzi swoich partnerów wymiany w szkole w Dobrej i wspólnie zrealizują kolejny projekt, nad którym prace już się rozpoczęły.
| .. WALENTYNKI - POCZTA WALENTYNKOWA ..
Z okazji walentynek Samorząd Uczniowski przygotował skrzynkę walentynkową, do której każdy mógł wrzucić kartkę dla swojej sympatii. Po kilku dniach uczniowie z SU zajęli się doręczaniem "walentynek", które niewątpliwie sprawiły ogromną radość adresatom. Uczniowie, którzy aktywnie włączyli się w przeprowadzenie akcji: Andżelika Grzesiak, Martyna Wałowska, Andżelika Dzikowska, Kinga Stasiak.

| .. WALENTYNKOWE KONKURSY PLASTYCZNE ..
W lutym w naszej szkole zorganizowane zostały konkursy plastyczne na najciekawszą kartkę walentynkową oraz najpiękniejsze serce walentynkowe.
W konkursach wzięło udział 61 uczniów klas 4-8 i 3 gimnazjum, którzy wykonali mnóstwo pięknych "walentynek". Najciekawsze prace stworzyli:
SERCE WALENTYNKOWE
kl. 4-6: 1 miejsce - Dominika Stencel (4d) i Natalia Wojtasik (6a), 2 miejsce - Aleksandra Stasiak (5b) i Martyna Wesołowska (6b), 3 miejsce - Dawid Ławniczak (6a), wyróżnienia - Gabriela Józwik (4a), Konrad Kosowski (4b), Kinga Idziak (4d), Wiktoria Arent, Eliza Szwankowska, Sara Szwankowska, Julia Wypiór, Adam Żubr (5b), Zofia Gierłowska, Adrian Jańczak (5c), Justyna Waśniewska, Adrian Kaźmierski (6a), Wiktoria Fornalczyk, Karolina Zielińska (6b).
KARTKA WALENTYNKOWA
kl. 7-8 i gimnazjum: 1 miejsce - Gabriela Maciejewska (7b) i Gabriela Urbaniak (8b), 2 miejsce - Amelia Frątczak (7a), Natalia Jańczak (8a) i Andżelika Grzesiak (3b G), 3 miejsce - Agnieszka Młotkiewicz (8b) i Andżelika Dzikowska (3b G), wyróżnienia 1 st. - Daria Górna (7b), Kinga Szymczak (8b), Marta Jaworska, Mateusz Ćwiek, Agnieszka Olas, Natalia Stepnowska (3a G), Julia Wertlewska (3b G), wyróżnienia 2 st. - Żaneta Nowak, Patryk Stasiak (7a), Justyna Młotkiewicz (8b), Marta Krawczyk, Konrad Szymczak (3a G), Weronika Grubska, Natalia Łyskanowska, Kinga Stasiak (3b G). Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Prace uczestników konkursu można było obejrzeć podczas wystawy pokonkursowej.
Konkursy i wystawa zorganizowane zostały przez p. Justynę Piestrzyńską.

| .. LAUREAT WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU CHEMICZNEGO ..
9 lutego 2018 r. w Collegium Chemicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego, zorganizowany przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. W tym etapie, wśród 83 najlepszych uczestników z województwa wielkopolskiego znalazł się uczeń naszej szkoły Mateusz Ćwiek, który uzyskał tytuł laureata. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się umiejętnościami przewidywania przebiegu reakcji chemicznych, projektowania doświadczeń oraz doskonałą biegłością w rozwiązywaniu problemów i zadań rachunkowych. Jesteśmy szczególnie dumni z Mateusza, gdyż spośród wszystkich laureatów, jego wynik stanowi trzecią lokatę w Wielkopolsce. Ucznia do konkursu przygotowała p. Grażyna Pająk.

| .. TURNIEJ PROFILAKTYCZNY "SPORT PRZECIW NARKOTYKOM" ..
4 lutego 2019 r. w ZS-P w Dobrej po raz trzeci odbył się Turniej Profilaktyczny promujący zdrowy styl życia pod hasłem "Sport przeciw narkotykom". Młodzież klas 7-8 oraz gimnazjum rywalizowała w rozgrywkach halowej piłki nożnej. W organizację turnieju włączył się Komisariat Policji, Urząd Miejski, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dobrej oraz ZS-P w Dobrej. WYNIKI TURNIEJU  kat. dziewcząt: 1 miejsce - klasa 8b, 2 miejsce - klasa 3a G, 3 miejsce - klasa 3b G, 4 miejsce - klasa 8a; kat. chłopców: 1 miejsce - klasa 3a G, 2 miejsce - klasa 3b G, 3 miejsce - klasa 8a, 4 miejsce - klasa 8b.
Klasy, które zdobyły 1, 2 i 3 miejsce otrzymały puchary. Nagrody w postaci statuetek i tytułu najlepszego bramkarza trafiły do Katarzyny Zielonki i Jakuba Granosa; tytuł najlepszego strzelca wywalczyli: Wioletta Ziętek i Konrad Szymczak.
| .. IRLANDIA W SZKOLE ..
12 lutego 2019 r. w ramach projektu "Irlandia w szkole" do naszej szkoły zawitała p. Justyna-Mazurek Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej. Przeprowadziła cykl lekcji w klasach 2-7 na temat Zielonej Wyspy (tak Irlandczycy nazywają swój kraj). Projekt "Irlandia w szkole" ma na celu zapoznanie uczniów z kulturą, historią i geografią Irlandii. Uczniowie młodszych klas słuchali irlandzkich baśni i legend, natomiast uczniowie klas starszych mieli okazję poznać symbole Irlandii i zobaczyć jak wygląda hurling, uważany za najszybszy zespołowy sport świata. Dowiedzieli się między innymi dlaczego symbolem Irlandii jest koniczyna i kim był św. Patryk. Poznali niektóre imiona irlandzkie, których odczytanie sprawia nie lada kłopot. Uczniowie mogli posłuchać jak brzmią tradycyjne instrumenty irlandzkie (bodhran, flet) i przymierzyć irlandzki strój ludowy używany przez dziewczęta podczas tańca. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele języka angielskiego. Koordynatorem szkolnym projektu jest p. Tomasz Marciniak.
| .. CHOINKA NOWOROCZNA ..
2 lutego 2019 r. w naszej szkole odbyła się karnawałowa zabawa choinkowa dla uczniów klas 1-3 z udziałem wychowawczyń i rodziców. Wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój i zachęcał do zabawy. Dzieci przebrane w różnorodne kolorowe stroje wspaniale bawiły się, uczestnicząc we wspólnych zabawach, a skoczna muzyka zachęcała do tańca. Wśród pląsających par i wirujących kółeczek trudno było rozpoznać dzieci, ponieważ niemal wszyscy uczestnicy balu wcielili się w postacie swoich ulubionych bajek, książek i filmów. Nie zabrakło wróżek, księżniczek, elfów, policjantów, kowbojów, kosmitów, czarownic oraz rogatych diabełków. Bal udał się znakomicie, a najmłodsi już obmyślają kostiumy na następną zabawę. Imprezę prowadził dj Marek Górski.
Po krótkiej przerwie zabawę rozpoczęli starsi uczniowie klas 4-8 oraz gimnazjaliści. Wesołe tańce trwały do późnego wieczora.
| .. PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE OPŁATKOWE - JASEŁKA ..
21 grudnia 2018 r. w naszej szkole odbyło się przedświąteczne spotkanie opłatkowe. Udział w nim wzięli uczniowie wszystkich klas, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście. Na spotkaniu pojawili się: ks. prałat Zygmunt Chromiński, burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler, z-ca burmistrza Przemysław Tomczak, dyrektor Centrum Kultury w Dobrej Jacek Gajewski. Obecnych na spotkaniu opłatkowym powitał dyrektor ZS-P Marek Milczarek, składając wszystkim świąteczne życzenia. Życzenia składali także Goście. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentowali jasełka, podczas których pochwalili się swoimi talentami aktorskimi oraz umiejętnościami wokalnymi. Temat przedstawienia przybliżył wszystkim obecnym klimat Świąt Bożego Narodzenia. Następnie odbyło się łamanie opłatkiem oraz składanie życzeń przedstawicieli klas, Dyrekcji Szkoły i Gości.
Kolejnym punktem spotkania było wręczenie dyplomów i nagród uczniom wyróżnionym w świątecznych konkursach plastycznych oraz konkursie języka angielskiego "Mistrz słówek".
Jasełka przygotowali: p. Barbara Woźniak, p. Małgorzata Karpińska i ks. Piotr Wolny. W świąteczny nastrój wszystkich zgromadzonych na hali wprowadziły kolędy śpiewane przez chór szkolny pod kierunkiem p. Marleny Jesionek, która przygotowała oprawę muzyczną.
Przed szkolnym spotkaniem opłatkowym odbyły się klasowe spotkania opłatkowe.
| .. SZKOLNE KONKURSY PLASTYCZNE I WYSTAWA BOŻONARODZENIOWA ..
11 grudnia 2018 r. w naszej szkole zorganizowana została wystawa świąteczna, na której zaprezentowano najlepsze prace plastyczne uczniów związane tematycznie ze Świętami Bożego Narodzenia. Na plastyce, technice, zajęciach artystycznych i technicznych uczniowie wykonywali różnorodne ozdoby choinkowe i świąteczne. Zaprezentowano również nagrodzone prace laureatów szkolnych konkursów plastycznych z cyklu "Wokół magicznego drzewka - najpiękniejsze świąteczne ozdoby". Nagrodzeni uczniowie otrzymali upominki podczas szkolnego spotkania opłatkowego. Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za liczne uczestnictwo w konkursach.
Nagrodzeni uczniowie:
Ozdoby choinkowe (kl. 1-3): 1 miejsce - Wiktor Dzikowski (1a), Emilia Jesionek (1b), Marta Piestrzyńska (2b), Amelia Becalik (3a), 2 miejsce - Jakub Grzelak (1a), Julia Błaszczyk (1b), Aleksandra Augustyniak (2b), 3 miejsce - Igor Osiak (1a), Alicja Wojtasik (1a), Dawid Wichorski (3a), wyróżnienia - Klaudia Maciejewska, Michał Łakomicki, Hubert Wawrzyniak (1a), Seweryn Skonieczny, Norbert Skonieczny (1b), Małgorzata Czupryńska (2b).
Ozdoby choinkowe (kl. 4): 1 miejsce - Oliwia Pietrzak (4d), Konrad Malinowski (4b), 2 miejsce - Błażej Wypiór (4b), 3 miejsce - Kinga Sypniewska (4c), wyróżnienia - Kalina Kośla, Hubert Makówka (4a), Amelia Kowalczyk, Aleksandra Piasecka (4d).
Ozdoby świąteczne - Anioł (kl. 5): 1 miejsce - Tobiasz Sobański (5c), 2 miejsce - Emilia Heresztyn (5a), 3 miejsce - Karina Polińska (5a), Radosław Grzesiak (5b), wyróżnienia - Natalia Mila, Oliwia Przybyła, Adam Janiszewski (5a), Antoni Cerbst, Paweł Łosiak (5c).
Ozdoby świąteczne - Mikołaj (kl. 6): 1 miejsce - Martyna Wesołowska (6b), Dawid Ławniczak (6a), 2 miejsce - Natalia Wojtasik (6a), Maja Łakomicka (6b), 3 miejsce - Natalia Grzesiak (6a), wyróżnienie - Martyna Milczarek (6b).
Ozdoby choinkowe (kl. 7-8 i gimnazjum): 1 miejsce - Martyna Dzikowska (7a), Andżelika Dzikowska (3b G), 2 miejsce - Marta Krawczyk (3a), Kinga Stasiak (3b G), 3 miejsce - Hubert Jesionek (3a G), Iwona Pawlak (3b G), wyróżnienia - Dominika Smolińska, Żaneta Nowak (7a), Marta Piasecka (8a).
Szopka bożonarodzeniowa: 1 miejsce - Andżelika Grzesiak (3bG), 2 miejsce - Patryk Stasiak (7a), 3 miejsce - Gabriela Urbaniak (8b).
Choinka w stylu "eko": 1 miejsce - Maja Łakomicka (6b), Gabriela Urbaniak (8b), 2 miejsce - Marta Gil (4b), Adrian Kaźmierski (6a), 3 miejsce - Kalina Kośla (4a), Martyna Dzikowska (7a), wyróżnienia - Amelia Becalik (3a), Marta Guziak (5a), Aleksandra Stasiak (5b).
Dekorację korytarza i wystawę wykonali uczniowie: Natalia Wojtasik, Nikola Zakolska, Justyna Waśniewska, Adrian Grzesiak (6a), Julia Dzikowska, Martyna Dzikowska (7a), Agnieszka Olas, Kacper Bystrzycki (3a G), Kinga Stasiak, Martyna Wałowska, Andżelika Grzesiak, Andżelika Dzikowska (3b G).
Konkursy oraz wystawę zorganizowała p. Justyna Piestrzyńska (we współpracy z p. Jolantą Piekarską i p. Agnieszką Maciejewską - konkursy i wystawa w klasach 1-3 oraz p. Marleną Jesionek (ozdoby z masy solnej) i p. Dariuszem Piestrzyńskim (stroiki).
| .. KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY ..
Jak przed każdymi świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy w grudniu zorganizowana została w naszej szkole tzw. "AKCJA - KARTKI", podczas trwania której uczniowie klas 1-8 SP i gimnazjum przynosili własnoręcznie wykonane kartki świąteczne. Część kartek została wysłana z życzeniami świątecznymi od dyrekcji, nauczycieli i uczniów do instytucji oraz osób związanych z naszą szkołą. Zorganizowana została również "AKCJA - KIERMASZ", w którą uczniowie i rodzice bardzo się angażują przynosząc mnóstwo pięknych ozdób przeznaczony na coroczny kiermasz.
Podczas zorganizowanego w tym roku kiermaszu sprzedawaliśmy wspomniane już kartki świąteczne, jak również piękne bombki, stroiki i inne ozdoby związane z Bożym Narodzeniem. Kiermasz trwał dwa dni (13-14 grudnia) i prowadzony był przez uczniów: Justyna Waśniewska, Natalia Wojtasik, Nikola Zakolska, Adrian Grzesiak (6a), Beata Kosobudzka, Martyna Milczarek, Maja Łakomicka, Amelia Wiczewska, Karolina Zielińska (6b), Martyna Dzikowska, Julia Dzikowska (7a), Kinga Gibasiewicz (7b), Maja Kęska, Agnieszka Olas, Kacper Bystrzycki (3a G), Andżelika Grzesiak, Andżelika Dzikowska, Martyna Wałowska, Kinga Stasiak (3b G). Z kiermaszu zebraliśmy 944 zł. Monety o najmniejszym nominale (ok. 10 zł) przekazaliśmy na tegoroczną akcję "Góra Grosza", natomiast reszta zebranej kwoty została w całości przeznaczona na zakup nagród za osiągnięcia uczniów w konkursach plastycznych.
Serdecznie dziękujemy rodzicom, nauczycielom i uczniom oraz innym osobom za dokonywane zakupy, a przede wszystkim tym, którzy włożyli mnóstwo wysiłku i serca w wykonanie przepięknych ozdób, dzięki którym mogliśmy poczuć magię nadchodzących świąt. Akcję zorganizowała p. Justyna Piestrzyńska.

| .. KONKURS SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO NA NAJCIEKAWSZY STROIK ŚWIĄTECZNY ..
W konkursie zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski na najciekawszy stroik świąteczny, wyróżnieni zostali uczniowie: Jakub Gonczarewicz (2a), Bartosz Szydłowski (3a), Kalina Kośla (4a), Oliwia Kaczmarek (4b), Maciej Skrzypiński (4c), Mikołaj Stasiak, Kinga Wodzińska (5c), Adrian Grzesiak, Justyna Waśniewska, Adrian Kaźmierski, Mikołaj Wojtysiak (6a), Konrad Kwiatkowski (7a), Kinga Szymczak (8b), Mateusz Ćwiek, Marta Krawczyk (3a G), Kinga Stasiak, Kacper Guziak (3b G).

| .. UDZIAŁ W AKCJI "GÓRA GROSZA" ..
Jak co roku, nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza". Akcja polega na dobrowolnej zbiórce monet przeznaczonych na istniejące domy dziecka i inne placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz na pomoc dla potrzebujących dzieci. Akcję rozpropagował i przeprowadził Samorząd Uczniowski. W tym zebraliśmy kwotę 189,23 zł (5037 monet!). Uczniowie, którzy aktywnie włączyli się w przeprowadzenie akcji: Kinga Stasiak, Andżelika Dzikowska, Martyna Wałowska, Andżelika Dzikowska, Agata Józefiak, Weronika Grubska, Aleksandra Stasiak, Michał Kołaczkowski, Kacper Szczepaniak, Mikołaj Wojtysiak.
| .. SZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO "MISTRZ SŁÓWEK" ..
14 grudnia 2018 r. odbyła się II edycja szkolnego konkursu języka angielskiego "MISTRZ SŁÓWEK". Konkurs skierowany był do uczniów klas 5-8 i miał formę testu pisemnego obejmującego różnego rodzaju zadania sprawdzające znajomość słownictwa. Przez ponad miesiąc uczniowie opanowywali słówka i wyrażenia z różnych kręgów tematycznych (np.: żywienie, zakupy i usługi, podróżowanie i turystyka, itp.). Do rywalizacji o tytuł Mistrza Słówek przystąpiło 30 uczniów. Wyniki konkursu: klasy 5: 1 miejsce - Zofia Gierłowska (5c), 2 miejsce - Szymon Antosik (5b), 3 miejsce - Wiktoria Arent (5b); klasy 6: 1 miejsce - Martyna Wesołowska (6b), 2 miejsce - Martyna Milczarek (6b), 3 miejsce - Beata Kosobudzka (6b); klasy 7: 1 miejsce - Nikola Langowska (7b), 2 miejsce - Karolina Koszela (7a), 3 miejsce - Gabriela Maciejewska (7b); klasy 8: 1 miejsce - Oliwia Adamiak (8a), 2 miejsce - Krystian Kowalczyk (8a), 3 miejsce - Aleksandra Chojnacka (8b). Wręczenie nagród za miejsca 1-3 odbyło się 21 grudnia. Gratulujemy zwycięzcom oraz pozostałym uczniom biorącym udział w konkursie. Organizatorami konkursu byli nauczyciele języka angielskiego: p. Barbara Oleksy, p. Anna Kleśta, p. Magdalena Klata i p. Tomasz Marciniak.
| .. SZKOLNY OMNIBUS ..
Mateusz Ćwiek, nasz "Szkolny Omnibus", uczeń klasy 3 gimnazjalnej ZS-P w Dobrej. W bieżącym roku szkolnym Mateusz wziął udział niemal we wszystkich szkolnych etapach konkursów oferowanych przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu i to z sukcesem z każdego, awansując w ten sposób do etapów rejonowych. Ostatecznie Mateusz uzyskał awans do etapów wojewódzkich z trzech przedmiotów: chemii (opiekun: p. Grażyna Pająk), matematyki (opiekun: p. Iwona Krawczyk) oraz historii (opiekun: p. Ewa Durka). Sukcesy Mateusza to efekt jego niesamowitych zdolności, ale także systematyczności. W takcie nauki w Naszym Gimnazjum Mateusz osiągnął wiele sukcesów: w pierwszej klasie zdobył wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur, został także laureatem 5. miejsca Olimpiady Przedmiotowej Olimpus z matematyki. W klasie drugiej powtórzył wyróżnienie w Kangurze, został laureatem 3. miejsca w Olimpusie z matematyki, a ponadto w Rejonowym Konkursie "Czas na szóstkę" zdobył 3. miejsce. Jak przystało na Omnibusa, Mateusz odnosi sukcesy także z innych przedmiotów. W klasie drugiej do szeregu sukcesów z matematyki dołączyły sukcesy z geografii: laureat 13. miejsca w Olimpusie oraz 2. miejsce w  Konińskim Powiatowym Konkursie Geograficznym. Przysłowiową "wisienką na torcie" w klasie drugiej był tytuł laureata 1. miejsca w konkursie Wiedzy o Wielkopolsce.
W tym miejscu należy przypomnieć wcześniejsze sukcesy Mateusza, odnoszone w Szkole Podstawowej Naszego Zespołu, były to m.in. - Finalista Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego, Dyplom Laureata w Olimpusie z matematyki, wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur, 2. miejsce w Regionalnym Konkursie Matematycznym "Czas na szóstkę" oraz Laureat 1. miejsca w konkursie Wiedzy o Wielkopolsce.
Okazuje się, że Mateusz żyje nie tylko nauką, uwielbia także sport, a zwłaszcza gry zespołowe. Z powodzeniem reprezentował szkołę w Mistrzostwach Powiatu i Rejonu w Piłce Koszykowej. Widoczny jest także w kościele, zasila bowiem szeregi ministrantów. Mateusz ma jednak także problemy … . Jaką szkołę, jaką klasę wybrać, jakich będzie miał kolegów? Dobrze Mu było w Naszej szkole przez dziewięć lat, pora jednak iść dalej i realizować swoje marzenia …
| .. WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK CHOINKOWYCH W GNIEŹNIE ..
13 grudnia 2018 r. uczniowie klas 4c i 4d wraz z wychowawczyniami p. Iwoną Krawczyk i p. Ewą Szczepańską oraz p. dyr. Iwoną Chwiałkowską, wybrali się na wycieczkę do Fabryki Bombek Choinkowych w Gnieźnie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja bombek odbywa się ręcznie, a także zapoznanie się z procesem powstawania ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy od szklanej rurki do gotowego produktu, który mogliśmy obejrzeć i zakupić w firmowym sklepie. Następnie uczniowie brali udział w warsztatach plastycznych, podczas których mogli własnoręcznie według własnego pomysłu ozdobić kilka bombek. Na zakończenie wszyscy otrzymali bombki z własnym imieniem, oraz te, które wcześniej sami ozdabiali. Wykorzystując pobyt w pierwszej stolicy Polski, zwiedziliśmy także Muzeum Początków Państwa Polskiego. Obejrzeliśmy filmy zapoznające z historią powstania naszego państwa oraz wydarzeniami, które miały miejsce w okresie rządów pierwszych Piastów. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali eksponaty z tamtych czasów. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się na posiłek w McDonald's.

| .. KONKURSY PLASTYCZNE ..
Rejonowy Konkurs Plastyczny "Pieśń przetrwa” w ramach projektu "Książka dobra na wszystko"
W październiku w naszej szkole odbył się etap szkolny Rejonowego Konkursu Plastycznego "Pieśń przetrwa", zorganizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Turku oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Koninie w ramach projektu "Książka dobra na wszystko". Zadaniem uczniów było wykonanie ilustracji do wybranej pieśni patriotycznej. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się: Maciej Skrzypiński (4c), Kinga Idziak (4d), Adam Janiszewski (5a), Adrian Kaźmierski (6a), Martyna Wesołowska (6b), Żaneta Nowak (7a). Gratulujemy! Szkolny koordynator konkursu: p. Justyna Piestrzyńska.
Szkolny Konkurs Plastyczny "Nie daj szansy AIDS"
W listopadzie  zorganizowany został szkolny konkurs plastyczny "Nie daj szansy AIDS". Zadaniem uczniów było wykonanie plakatu profilaktycznego zgodnego z tematyką konkursu. Laureaci konkursu: kl. 6-7: 1 miejsce - Adrian Kaźmierski (6a) oraz Martyna Milczarek (6b), 2 miejsce - Żaneta Nowak (7a), 3 miejsce - Konrad Kwiatkowski (7a); kl. 8 i gimnazjum: 1 miejsce - Gabriela Urbaniak (8b), 2 miejsce - Dobrosława Kaliszak (8a) oraz Justyna Fryt (3a G), 3 miejsce - Natalia Jańczak (8a) oraz Mateusz Ćwiek (3a G), wyróżnienia - Marta Krawczyk i Natalia Stepnowska (3a G). Gratulujemy! Prace zostały zaprezentowane podczas wystawy na korytarzu szkolnym. Uroczyste podsumowanie konkursu nastąpi jak co roku podczas Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka. Organizator konkursu: p. Justyna Piestrzyńska.
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Tęcza"
W grudniu odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Tęcza", zorganizowanego przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej "Pokolenie" we współpracy z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tematyka tegorocznej edycji konkursu to "Piękno otaczającego nas świata". Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowali się: kl. 1-3: Alicja Wojtasik, Nikola Dróżdż, Igor Osiak, Klaudia Maciejewska, Bartosz Białek, Martyna Wiewiórska, Jakub Grzelak, Błażej Fornalczyk (1a; p. Małgorzata Błażełek); Zuzanna Pawlak, Michalina Wesołowska, Zuzanna Rosiak (1b; p. Jolanta Piekarska); Anna Kołuda, Weronika Orszulak, Lena Szubstarska, Jakub Leśniewski, Gracjan Andrzejczak, Jakub Gonczarewicz (2a; p. Danuta Rozmus); Szymon Różaniec, Amelia Michalak, Patrycja Zagozda, Małgorzata Czupryńska, Aleksandra Augustyniak, Marta Piestrzyńska, Jarosław Gabryszak, Wiktoria Makówka, Kacper Turkowski (2b; p. Agnieszka Maciejewska); Alicja Wlazło, Amelia Becalik, Alicja Mila, Maja Frącala, Maja Zawiśniewska, Aron Łazarowicz, Korneliusz Łazarowicz (3a; p. Iwona Krajewska); kl. 4-8: Maria Gajewska, Laura Łukaszczyk, Łucja Łukaszczyk, Oliwia Łukaszczyk (4a); Konrad Kosowski, Lena Domowicz (4b); Kinga Idziak, Natalia Dzikowska (4d); Emilia Heresztyn, Karina Polińska, Marta Guziak, Bartosz Kaczewiak (5a); Adrian Jańczak (5c); Nikola Zakolska (6a); Martyna Wesołowska, Martyna Milczarek, Maja Łakomicka (6b); Dominika Smolińska, Konrad Kwiatkowski (7a); Gabriela Maciejewska, Nikola Langowska (7b); Dobrosława Kaliszak, Ismena Tomczyk, Natalia Jańczak (8a); Gabriela Urbaniak, Julia Młodzieniak (8b); gimn. Maja Kęska (3a G); Andżelika Grzesiak (3b G) - p. Justyna Piestrzyńska.
Wyniki konkursu - IV-V 2019 r. Szkolni koordynatorzy konkursu: p. Justyna Piestrzyńska i p. Iwona Krajewska (kl. 1-3).
| .. UDZIAŁ W AKCJI "POGOTOWIE ŚW. MIKOŁAJA" ..
Szkoła w Dobrej po raz kolejny wzięła udział w przedświątecznej akcji "Pogotowie św. Mikołaja", organizowanej przez Bank Żywności w Koninie. Uczniowie ZS-P przez dwa dni pełnili funkcję wolontariuszy tej znanej akcji. Po uzyskaniu zgody od kierowników sklepów, akcja została przeprowadzona w dniach 7-8 grudnia w sklepach w Dobrej: DELIKATESY CENTRUM, STARY MŁYN, LEWIATAN.
W akcji uczestniczyło 50 uczniów klas 8 SP i 3 Gimnazjum: Badowska Dominika, Bystrzycki Kacper, Chojnacka Aleksandra, Czerniak Jakub, Dudek Wiktoria, Dzikowska Andżelika, Filak Adam, Filak Martyna, Fryt Justyna, Gibaszek Kinga, Gil Maciej, Górczyńska Paulina, Górska Natalia, Grubska Weronika, Grzesiak Andżelika, Jańczak Natalia, Janiaczyk Natalia, Jasiak Aleksandra, Jaworska Marta, Jesionek Hubert, Józefiak Agata, Kaczmarek Iga, Kaliszak Dobrosława, Kęska Maja, Kos Adrianna, Krawczyk Marta, Kwiatkowska Paulina, Łuczak Mateusz, Łyskanowska Natalia, Malinowski Kacper, Mielczarek Natalia, Miłosz Malwina, Miłosz Nikola, Młodzieniak Julia, Młotkiewicz Agnieszka, Młotkiewicz Justyna, Olas Agnieszka, Pawlak Alicja, Pawlak Iwona, Stasiak Kinga, Stasiak Wiktoria, Szymczak Kinga, Tomczyk Ismena, Urbaniak Gabriela, Wałowska Martyna, Wertlewska Julia, Witaszczyk Danuta, Zieliński Wiktor, Zielonka Katarzyna, Ziętek Wioleta, Żak Karolina.
Koordynatorami akcji były: D. Wypiór i M. Latańska. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy oraz zrozumieniu idei przez lokalną społeczność, udało się przygotować wiele paczek z artykułami spożywczymi, słodyczami i przyborami szkolnymi, którymi obdarowano potrzebujących uczniów naszej szkoły (paczkami obdarowano 54 rodziny). W akcję włączyli się pracownicy szkoły:  dyr. I. Chwiałkowska,  dyr. D. Zgolińska, L. Bartosik,  A. Nowak, E. Piekarska, W. Jeżyk, S. Pachołek.
Dyrekcja Szkoły serdecznie dziękuje właścicielom sklepów, w których odbywała się zbiórka żywności.

| .. I MIEJSCE W MISTRZOSTWACH SPRAWNOŚCIOWEGO TORU PRZESZKÓD ..
Uczniowie klas 3 naszego gimnazjum: Agnieszka Olas, Konrad Szymczak, Natalia Łyskanowska, Mikołaj Rosiński, Wiktor Kustosz, zdobyli 1 miejsce w Mistrzostwach Sprawnościowego Toru Przeszkód o Puchar Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Turku z czasem 5.15.05. Indywidualnie: Agnieszka Olas (1.33.55) zajęła 1 miejsce, Natalia Łyskanowska (1.33.90) - 2 miejsce, Wiktor Kustosz (1.17.22) - 3 miejsce.

| .. UDZIAŁ W "ŻYWEJ LEKCJI" JĘZYKÓW OBCYCH ..
28 listopada 2018 r. troje uczniów gimnazjum: Andżelika Grzesiak, Natalia Łyskanowska i Konrad Szymczak, wzięło udział w II edycji Powiatowego Konkursu Języków Obcych "Language Abenteuer". Konkurs zorganizowany został w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich i miał charakter gry miejskiej. Podzieleni na zespoły uczniowie poruszali się po terenie ZSR rozwiązując różnego rodzaju zadania sprawdzające znajomość języka angielskiego i niemieckiego oraz wiedzę o krajach anglo- i niemieckojęzycznych. Udział w konkursie był dla naszych uczniów nie tylko szansą na sprawdzenie swojej wiedzy i rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, ale także na wspólną zabawę dzięki licznym niespodziankom przygotowanym przez gospodarzy przedsięwzięcia. Drużyna Andżeliki, Natalii i Konrada zajęła 2 miejsce. Gratulujemy!
Opiekę nad uczniami sprawowała nauczycielka języka angielskiego Barbara Oleksy.

| .. UDZIAŁ W PROJEKCIE "UMIEM PŁYWAĆ" ..
Szkoła Podstawowa w Dobrej po raz kolejny realizowała projekt powszechnej nauki pływania "Umiem pływać". Projekt współfinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wzięło w nim udział 28 uczniów z klas drugich. Program zajęć obejmował 10 wyjazdów na basen do Turku wraz z nauką pływania w terminie od 20 września do 6 grudnia 2018 r. Opiekę nad uczniami podczas wyjazdów sprawowali kolejno wychowawcy klas drugich - Agnieszka Maciejewska i Danuta Rozmus oraz nauczyciele: Iwona Krajewska, Jolanta Piekarska, Małgorzata Błażełek, Wojciech Błażełek, Barbara Bartosik, Elżbieta Jesionek, Dariusz Piestrzyński, Tomasz Marciniak, Magdalena Klata, Jerzy Durka, Małgorzata Karpińska, Adrianna Estemberg- Palczewska, Anna Kleśta, Magdalena Latańska i Ewa Czerwińska. Zajęcia na basenie prowadzili instruktorzy nauki pływania.

| .. OGÓLNOPOLSKI INTERAKTYWNY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO ..
8 listopada 2018 r. odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Interaktywny Konkurs Języka Niemieckiego "Verstehen", polegający na słuchaniu treści w języku niemieckim i udzielaniu odpowiedzi. Podczas audiotestu uczeń miał do odsłuchania i rozwiązania 24 zadania o różnym stopniu trudności. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych od klasy 5, gimnazjalistów oraz szkół średnich z podziałem na kategorie wiekowe w każdym roczniku. Troje uczniów naszej szkoły uzyskało w tym konkursie wyróżniające wyniki: Mateusz Ćwiek (kl. 3 G) - 1 miejsce w woj. wielkopolskim, Oliwier Arent (kl. 3 G) - 3 miejsce w woj. wielkopolskim, Martyna Wesołowska (kl. 6) - 3 miejsce w woj. wielkopolskim. Opiekun: p. Adianna Estemberg-Palczewska.
| .. DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA - WIECZÓR WRÓŻB I ZABAWY ..
Popołudnie i wieczór 29 listopada uczniowie naszej szkoły spędzili na tańcach, wróżbach i przepowiedniach. Niecodziennym czarem emanowało wnętrze jednej z izb lekcyjnych, gdzie Samorząd Uczniowski urządził salon wróżb, nad którym pieczę sprawowały szkolne wróżki i tarocistki. Wszystkie chętne osoby mogły poddać się magicznym siłom wróżb i przepowiedni. Pochłonięci poznawaniem przyszłości nie zapomnieliśmy również o dobrej zabawie. Wyjątkowa atmosfera magii i wróżb będzie obecna w pamięci uczniów przez cały kolejny rok.
| .. WIZYTA GOŚCI Z UKRAINY ..
W dniach 3-12 listopada 2018 r. w naszej szkole i gminie gościliśmy 10 uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Kyrnasówce z Ukrainy (rejon Winnicy) wraz z opiekunkami. Wymiana uczniów z Ukrainą odbywa się co rok. Celem jej jest poznanie polskiej i ukraińskiej tradycji oraz kultury, form zajęć w naszej szkole oraz nawiązanie nowych przyjaźni. Goście z Ukrainy podczas pobytu poznawali naszą historię, zwiedzali ciekawe miejsca. Program wizyty obejmował: powitanie, zwiedzanie gminy Dobra, wspólne lekcje, wycieczki do Torunia, Ciechocinka i Warszawy, wyjazd na termy w Uniejowie, spotkanie z Burmistrzem Miasta Turek w siedzibie Starostwa, wizyta w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku. Goście z Ukrainy wzięli także udział w apelu z okazji 100-lecia niepodległości oraz Marszu Niepodległości. Dziećmi ukraińskimi zaopiekowali się uczniowie naszej szkoły: Alicja Wlazło, Zuzanna Jesionek, Karolina Nowakowska, Maciej Skrzypiński, Szymon Antosik, Antoni Cerbst, Oliwia Chorąziak, Kamil Antosik, Wiktor Gebler, Igor Kustosz. Dziękujemy!
| .. "MAZUREK DĄBROWSKIEGO" W CENTRUM DOBREJ ..
9 listopada 2018 r. w Dobrej odbyły się uroczystości w ramach obchodów 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie, nauczyciele, władze lokalne i mieszkańcy gminy przemaszerowali z placu przy Hali Sportowej na skwer Jana Pawła II przy miejscowym kościele. Tam, o godzinie 11:11, wszyscy zgromadzeni wspólnie zaśpiewali hymn państwowy. Uroczystości towarzyszyła Orkiestra Dęta OSP Dobra-Żeronice.
| .. APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI ..
Kolejnym punktem na mapie wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości było spotkanie z twórczością naszego Patrona Henryka Sienkiewicza. Ten wielki Polak o rzadko spotykanym geniuszu, starał się podtrzymać na duchu naród pozbawiony własnego państwa. Tworząc ku pokrzepieniu serc, pochylał się nad przyczynami upadku kraju, ale przede wszystkim umacniał w czytelnikach poczucie dumy z przynależności do narodu polskiego. Podczas uroczystego apelu, który odbył się w piątkowy poranek, uczniowie klas siódmych (pod kierunkiem p. Danuty Baranowskiej, p. Barbary Woźniak oraz p. Marleny Jesionek) zaprezentowali zebranym inscenizację opartą na noweli H. Sienkiewicza pt. Latarnik. Przybliżyli w ten sposób trudne koleje losu tysięcy Polaków - emigrantów, którzy po klęskach narodowo-wyzwoleńczych zrywów, niczym Skawiński (sienkiewiczowski latarnik), tułali się po świecie w poszukiwaniu bezpiecznej przystani. Nigdy jednak nie zapomnieli o tym, że są Polakami. W drugiej części uroczystości zespół Alebabki (działający przy CK w Dobrej) zaprezentował okolicznościowy program słowno-muzyczny, po którym nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i dyplomów za osiągnięcia w konkursach szkolnych.
Z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie ZS-P mieli możliwość zaprezentowania swojej wiedzy i uzdolnień w ramach przeprowadzonych w naszej szkole okolicznościowych konkursów. Uroczyste podsumowanie wyników, połączone z wręczeniem nagród i dyplomów miało miejsce na piątkowym apelu. Lista laureatów:
  • W konkursie literacko-poetyckim "Moja ojczyzna wierszem pisana - 100 wierszy na 100-lecie Odzyskania Niepodległości" wyróżniono: Martę Guziak (5a), Martynę Wesołowską (6b), Konrada Kwiatkowskiego (7a), Alicję Pawlak (8b), Martę Krawczyk (3a G), Julię Wertlewską (3b G). Zwycięskie utwory zostały odczytane przez dyrekcję oraz przedstawicieli grona pedagogicznego naszej szkoły.
  • W konkursie "Niepodległościowy Escape Room" wygrał zespół w składzie: Wiktoria Rusin, Marta Piasecka, Krystian Kowalczyk, Maciej Gil (8a).
  • Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Polsce. W kategorii klas 1 nagrodzono: Bartosza Białka, Nikolę Dróżdż i Julitę Ignaczak (1a) oraz Lenę Pełczyńską i Lenę Szczepaniak (1b). Wśród wychowanków klas 2 wyróżniono: Michała Kaczmarka i Weronikę Orszulak (2a), Noemi Czupryńską, Dawida Makówkę oraz Patrycję Zagozda (2b). Spośród trzecioklasistów najlepszy wynik uzyskali: Amelia Becalik, Krystian Korzepa, Mikołaj Maciejewski, Alicja Mila, Marika Sońdka, Alicja Wlazło (3a). Gratulujemy!
| .. WIECZORNICA PATRIOTYCZNA "JA TO MAM SZCZĘŚCIE ..." ..
"Ja to mam szczęście …" - słowami Grzegorza Tomczaka w dniu 8 listopada 2018 r. rozpoczął się w naszej szkole uroczysty wieczór poświęcony obchodom 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W jego przygotowanie zaangażowali się uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi ZS-P w Dobrej. Gościnnie wystąpiły absolwentki naszego gimnazjum: Justyna Gogolewska, Joanna Jałkiewicz, Kamila Pawlak, Julia Kaczmarek oraz Klaudia Gardzielik.
Tegoroczna wieczornica była spotkaniem wyjątkowym, nie tylko ze względu na okrągłą, setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również na swój charakter. Goście, zasiadając przy jesiennie udekorowanych stolikach z lampionami, mogli wczuć się w klimat prezentowanych przez uczniów trudnych i ważnych momentów z historii naszego kraju.
Czwartkowe spotkanie przyciągnęło tłumy widzów, w tym posła na Sejm RP Ryszarda Bartosika oraz liderów lokalnych samorządów: burmistrza Turku Romualda Antosika, kończącego swą kadencję burmistrza Dobrej Andrzeja Piątkowskiego, nowo wybranego burmistrza Tadeusza Geblera, z-ca burmistrza Dobrej Jacka Gajewskiego, przewodniczącego Rady Miasta Sebastiana Gwizdalskiego, przewodniczącą Rady Rodziców Beatę Kmieć, wszystkich przyjaciół szkoły, w tym gości z Ukrainy oraz mieszkańców miasta i gminy.
Po uczczeniu minutą ciszy wszystkich poległych w imię odzyskania niepodległości i suwerenności naszego kraju, goście mieli okazję brać udział w niecodziennym spektaklu, który wywołał dreszcz emocji i  łzy wzruszenia. Piosenki wplecione były w narrację odwołującą się do najważniejszych - również tych bolesnych - wydarzeń, jakie miały miejsce w Polsce na przestrzeni minionego stulecia, dopełnieniem występu był taniec dla Niepodległej. Kanwą widowiska była postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, któremu hołd oddaliśmy poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Występ został przyjęty z wielkim entuzjazmem i nagrodzony owacjami na stojąco.
W drugiej części wieczoru widzowie mieli okazję wysłuchać koncertu "Hymn to freedom", w którym wystąpili Lena Ledoff - pianistka i kompozytorka oraz aktor Teatru Nowego w Łodzi, Przemysław Dąbrowski.
Czwartkowa wieczornica jest już za nami, jednak miłe wspomnienia i zaplanowana "lekcja patriotyzmu" zapadną na długo w pamięci uczestnikom.
| .. PODRÓŻNIK MAREK TOMALIK W NASZEJ SZKOLE ..
8 listopada 2018 r. w szkole gościliśmy Marka Tomalika, podróżnika, dziennikarza National Geographic, autora setek publikacji o tematyce podróżniczej. To miłośnik i znawca Australii. Organizator i kierownik wypraw - m.in. wyprawa Australia Zachodnia 2002 nagrodzona prestiżowym Kolosem, Śladami Strzeleckiego 2004 - wyróżnienie Kolosy. Członek Kapituły Travelerów - nagrody przyznawanej przez National Geographic. Na koncie ma wiele wystaw fotograficznych i prezentacji w kraju i za granicą. Przez 15 lat współautor programu "Globtroter" na antenie Radia Kraków. Jest autorem i współautorem siedmiu książek, które ukazały się nakładem National Geographic i Wydawnictwa Pascal. Przemierzył Australię, Singapur, Malezję, Tajlandię, Birmę, Laos, Indie, Nepal, Syberię (J. Bajkał), Laponię, Egipt, Syrię, Liban, Algierię, Brazylię, Meksyk, Peru, Boliwię i kraje Europy. Obecnie prowadzi autorski program "Jasna strona świata" w RMF Classic. Podczas spotkania p. Tomalik opowiadał o swoich podróżach po świecie oraz najnowszej swojej książce. Organizatorem spotkania był p. Dariusz Piestrzyński.
| .. SAMORZĄD UCZNIOWSKI NA CMENTARZU PARAFIALNYM ..
Każdego roku, w okresie Wszystkich Świętych Samorząd Uczniowski udaje się na cmentarz parafialny w Dobrej, aby uczcić pamięć zmarłych pracowników szkoły. Wcześniej odbywa się dobrowolna zbiórka zniczy wśród uczniów. Również w tym roku, we wtorek 31 października, 13-osobowa grupa uczniów: Martyna Dzikowska, Amelia Frątczak, Olga Krzemińska, Alicja Jesionek, Mateusz Grzelewski, Iga Cieślak, Julia Kaczewiak, Andżelika Grzesiak, Martyna Wałowska, Natalia Mielcarek, Marta Jaworska, Rafał Szadek, Wiktor Kustosz, wraz opiekunem p. Barbarą Woźniak udała się na cmentarz, gdzie zapaliła znicze na grobach zmarłych nauczycieli i innych pracowników szkoły.

| .. NASZE SPOTKANIE Z TADEUSZEM KOŚCIUSZKĄ ..
… Gdyby Tadeusz Kościuszko mógł czytać dzisiejsze komiksy albo oglądać współczesne filmy o superbohaterach w rodzaju Batmana, Supermana czy innego obdarzonego nadnaturalnymi cechami herosa miałby pełne prawo nie odczuwać specjalnych kompleksów. Co prawda nie dysponował nadnaturalną mocą, nie przenikał przez ściany, nie latał o własnych siłach, nie podnosił jedną ręką kilkutonowych głazów, ale nad Supermanami i Batmanami miał jedną, niezaprzeczalną przewagę - w przeciwieństwie do nich istniał naprawdę i mimo to … był superbohaterem -
takimi słowami Tadeusza Kościuszkę opisał Radosław Paczocha.
Włączając się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie gimnazjum wraz z opiekunami: p. Ewą Czerwińską, p. Danutą Wypiór i p. Edytą Górską, w dniu 18 października 2018 r. wybrali się do Teatru Nowego w Łodzi na sztukę pt. "Kościuszko. Ostatnia bitwa". Spektakl opisuje wydarzenia z życia Tadeusza Kościuszki, bohatera walk o wolność Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki, od upadku insurekcji z 1794 r. Obok osób powszechnie znanych, jak Kościuszko lub Julian Ursyn Niemcewicz, na widnokręgu wydarzeń pojawiły się postacie takie jak Stanisław Fiszer, późniejszy szef sztabu armii Księstwa Warszawskiego, czy Henryk Ludwik Lubomirski, późniejszy założyciel Muzeum Książąt Lubomirskich. Swoją rolę odegrały również mało znane wydarzenia z życia Kościuszki, takie jak np. jego miłość do Ludwiki Lubomirskiej z Sosnowskich. Bezpośrednio po spektaklu uczniowie mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z aktorami, odgrywającymi tak znamienite role. Panowie: W. Bartoszek, Ł. Gosławski, W. Oleksiewicz, K. Gaduła-Zawratyński oraz A. Kupaj chętnie opowiadali o swojej pracy oraz o zaszczycie grania postaci bohaterów historycznych. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i przyjemnej atmosferze. Udział w spektaklu i spotkaniu było niezapomnianą lekcją historii i na długo pozostanie w pamięci uczniów.
| .. WYCIECZKA DO CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE ..
30 października 2018 r. rankiem 54 uczniów naszej szkoły wraz opiekunami wyjechało na wycieczkę do Warszawy.
Już o godz. 10.30 byliśmy w Łazienkach Królewskich, po których oprowadzała nas pani przewodnik. Po spacerze w tym pięknym parku oraz ulicami Warszawy udaliśmy się do Planetarium "Niebo Kopernika", gdzie oglądaliśmy seans w 3D. Następnie poszliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie świetnie bawiliśmy się poznając prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. W Centrum spędziliśmy ponad dwie godziny. W drodze powrotnej obowiązkowo zatrzymaliśmy się w McDonald's.
Opiekunowie wycieczki: p. Dorota Górska, p. Barbara Woźniak, p. Iwona Chwiałkowska, kierownik wycieczki - p. Dariusz Piestrzyński.
| .. UDZIAŁ W OBCHODACH DNIA PAPIESKIEGO ..
W dniu 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Ojca Świętego - 16 października - wielu parafian i uczniów naszej szkoły zebrało się w naszej świątyni na wspólnej Eucharystii oraz różańcu. Rozważania tajemnic światła, wprowadzonych przez tego papieża, czytał ks. Proboszcz. Po błogosławieństwie eucharystycznym pod pomnikiem św. Jana Pawła II przed naszą świątynią miało miejsce spotkanie modlitewne. Montaż słowno-muzyczny dotyczący osoby i pontyfikatu Papieża Polaka przygotowała młodzież z naszej szkoły pod czujnym okiem p. Barbary Woźniak oraz p. Marleny Jesionek. Młodzież przypomniała najważniejsze fakty z życia Jana Pawła II, zaśpiewała piosenkę List do papieża, a także w ramach montażu uczestnicy, wysłuchali archiwalnych wypowiedzi papieża. Wspólne spotkanie zakończyło zapalenie zniczy w czasie śpiewu, wraz z naszym chórem parafialnym Serenada, ulubionej pieśni Karola Wojtyły - Barki.
| .. UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ I ŚLUBOWANIE KLAS 1 ..
12 października 2018 r. w szkole obchodziliśmy dwie uroczystości: Dzień Edukacji Narodowej i Ślubowanie uczniów klas 1 SP.
Pod okiem wychowawczyń: p. Małgorzaty Błażełek i p. Jolanty Piekarskiej, pierwszaki zostały przyjęte w poczet "świeżo upieczonych" uczniów, dla których rozpoczęła się nowa szkolna przygoda. Aktu ślubowania dokonał p. dyrektor Marek Milczarek. W uroczystości uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz zaproszeni goście: burmistrz Dobrej Andrzej Piątkowski, z-ca burmistrza Jacek Gajewski, kierownik Przedszkola Samorządowego Marzenna Jeżyk, przedstawiciel Rady Rodziców Marta Kaliszak.
W drugiej części imprezy dzieci oraz młodzież mieli okazję podziękować wszystkim pedagogom za ciężką pracę i trud włożony w ich edukację, wychowanie oraz opiekę. Z okazji Święta Edukacji Narodowej uczniowie klas czwartych i siódmych przygotowali występy artystyczne, podczas których śpiewająco wypowiedzieli się na temat szkolnego życia oraz pracy nauczycieli. Nad całością występu czuwały: p. Barbara Oleksy, p. Anna Kleśta i p. Barbara Woźniak; oprawę muzyczną przygotowała p. Marlena Jesionek, a dekorację p. Justyna Piestrzyńska.
| .. DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA ..
3 października 2018 r. odbyła się dyskoteka dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum zorganizowana przez Samorząd Uczniowski z okazji Dnia Chłopaka.
| .. WYCIECZKA DO LICHENIA ..
27 września 2018 r. młodzież z klas 3 gimnazjum i 8 SP udała się na pielgrzymkę do Lichenia. Uczniom towarzyszyli ks. Piotr, p. Paweł Janicki - katecheta oraz wychowawczynie tych klas. W ramach pielgrzymki wszyscy uczestniczyli we wspólnej ewangelizacji prowadzonej przez o. Rafała, marianina, wysłuchali katechezy o sakramencie pokuty, a następnie uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył Pasterz naszej diecezji - ks. bp Wiesław Mering. W międzyczasie uczniowie wraz z p. Pawłem byli na licheńskiej Golgocie, zobaczyli kościół św. Doroty i cudowne źródełko. Pamiątką wspólnej pielgrzymki były dziesiątki różańca, które otrzymali wszyscy uczestnicy.
| .. UDZIAŁ W AKCJI "SPRZĄTANIE ŚWIATA" ..
21 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi opiekunami wzięli udział w sprzątaniu bliższej i dalszej okolicy szkoły, przyłączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata". Wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum sprzątały tereny zgodnie z harmonogramem opracowanym przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie otrzymali rękawiczki oraz worki na śmieci. Wszyscy chętnie zaangażowali się w tegoroczną akcję, a tym samym promocję zachowań przyjaznych przyrodzie.
W związku z akcją "Sprzątanie świata" we wrześniu w naszej szkole ogłoszony został konkurs plastyczny. Tegoroczne hasło przedsięwzięcia brzmiało: "AKCJA - SEGREGACJA. 2 x WIĘCEJ, 2 x CZYŚCIEJ!". Wskazane było zwrócenie uwagi na rolę i wpływ segregacji odpadów na środowisko naturalne i nasze życie.  
Laureaci: KLASY 4-5 1 miejsce - Kalina Kośla (4a), 2 miejsce - Marta Guziak (5a), 3 miejsce - Kinga Idziak (4d)
KLASY 6-8 i G 1 miejsce - Martyna Wesołowska (6b), 2 miejsce - Adrian Kaźmierski (6a), 3 miejsce - Żaneta Nowak (7a)
Organizatorem konkursu była p. Justyna Piestrzyńska.
| .. LEON WEINTRAUB W NASZEJ SZKOLE ..
14 września 2018 r. w naszej szkole gościł dr Leon Weintraub. W godzinach rannych spotkał się z młodzieżą z nauczycielami oraz gimnazjalistami klas 3 i uczniami klas 8. Na ponad 2-godz. prelekcji opowiadał zarówno o swoim życiu, jak i o Holocauście oraz sytuacji w kraju w roku 1968, która to w konsekwencji zmusiła go do emigracji  i zamieszkania w Sztokholmie. Przez cały czas na sali panowała martwa cisza. Prawie 100-osobowa grupa młodzieży była pod ogromnym wrażeniem opowieści człowieka, którego 94-letnia historia mogłaby posłużyć za scenariusz filmu porównywalnego ze słynnym "Pianistą". Po zakończeniu prelekcji nadszedł czas na pytania - i tu znowu konieczna była interwencja pana Dyrektora, żeby spotkanie nie przedłużyło się o kolejne 2 godziny. Młodzież oraz obecni na sali nauczyciele tych pytań mieli bardzo dużo. Pytano m.in. o Rumkowskiego z łódzkiego getta, jak i o stosunek do Żydów w obozie więźniów innych narodowości. Widocznym było, że dobrska młodzież wie bardzo dużo o Holocauście oraz o historii Żydów na polskiej ziemi. Rozmowa z p. Leonem była przygotowaniem uczniów do niedzielnej rocznicy 10-lecia odsłonięcia Lapidarium na "starym" cmentarzu obok placu targowego. Wielu z uczestników spotkania wzięło w niej udział. Po spotkaniu miała miejsce seria wywiadów. Okazało się, że do Szkoły przyjechała ekipa filmowa ze "Szkoły Dialogu" z Warszawy, która przygotowywała reportaż o szkole kontynuującej projekt. Z kilkunastu placówek w kraju wybrano właśnie Dobrę, która w opinii pracowników "Szkoły Dialogu" jest szkołą modelową. Dziennikarze odwiedzili zarówno "stary" - jak i "nowy" cmentarz żydowski, spotkali się z uczniami, panem Dyrektorem jak i nauczycielami odpowiedzialnymi za realizację projektu (p. Ewa Czerwińska i p. Paweł Janicki). Udało się również skontaktować z absolwentką - Kasią Sikorską, która uczestniczyła w projekcie w roku 2015 i obecna była na warszawskiej Gali. Dziennikarze byli pod ogromnym wrażeniem zaangażowania dobrskiej placówki w propagowanie międzykulturowego i międzywyznaniowego dialogu, które to działanie wydawać by się mogło - jest zarezerwowane dla wielkomiejskich placówek typu Łódź czy Warszawa. Przygotowany film o dobrskiej Szkole zostanie pokazany na kolejnej Gali.
| .. JANUSZ CHOMONTEK W NASZEJ SZKOLE ..
6 września 2018 r. w naszej szkole gościł Janusz Chomontek - rekordzista Guinessa w żonglowaniu różnymi rodzajami piłek.
| .. WITAMY NOWY ROK SZKOLNY 2018/2019 ..
3 września 2018 r. w hali sportowej uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019.
Wróć do spisu treści