2017/2018 - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej

zspdobra@dobra24.pl   tel./fax: 63 279 40 27
Przejdź do treści

2017/2018

ARCHIWUM
| .. WYCIECZKA DO POCZDAMU ..
27 czerwca 2018 r. nasi uczniowie: Alicja Jesionek, Olga Krzemińska, Paweł Stasiak i Konrad Szliwa, którzy zajęli 2 miejsce w I edycji Ogólnopolskiego Konkursu #DEPL wyjechali do Poczdamu. Pogoda  dopisała i mieliśmy świetną zabawę. Rozpoczęliśmy naszą wycieczkę od najnowszej atrakcji Brandenburgii Ścieżki "Drzewo i czas". Przewodnik opowiedział nam o zabudowaniach starego uzdrowiska Alpenhaus, które w czasach swojej świetności doprowadziło do zdrowia wielu ludzi. a następnie zapuściliśmy się do budynku chirurgii opuszczonego sanatorium. Weszliśmy też na czterdziestometrową wieżę i platformę wznosząca się ponad wspaniałymi zabudowaniami starego uzdrowiska skąd podziwialiśmy urokliwą okolicę i przestronne tereny leśno-parkowe. Następnie przejechaliśmy do Poczdamu, gdzie  w  sercu miasta znajduje się nie lada gratka dla wszystkich miłośników przyrody Biosfera: dżungla z bardzo wiernie odtworzonym klimatem lasów równikowych, ich temperaturą i wilgotnością powietrza, z ponad 20 000 roślin i wieloma gatunkami zwierząt. Na zakończenie zwiedziliśmy jedną z najsłynniejszych, rokokowych budowli pałacowych w Europie - Pałac Sanssouci. Pałac ten należy do rozległego, królewskiego zespołu ogrodowo-rezydencjonalnego w Poczdamie, który wywarł na nas duże wrażenie.
| .. UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 ..
| .. UDZIAŁ W DNIU OLIMPIJSKIM W ZSR W KACZKACH ŚREDNICH ..
21 czerwca 2018 r. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział ogólnopolskim Dniu Olimpijskim 2018 na stadionie Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich. W jedynym miejscu w kraju można było usłyszeć znane z telewizji historie polskich sportowców, poczuć olimpijską atmosferę podczas ceremoniału otwarcia, kiedy to zapłonął znicz olimpijski. Na stadionie rozegrała została olimpijska rywalizacja młodzieży ze wszystkich szkół naszego regionu w dyscyplinach lekkoatletycznych i nie tylko. Odbył się m.in. "Biathlon dla każdego" - ogólnopolska rywalizacja  we wszystkich kategoriach wiekowych na przełajowym torze ze strzelaniem na stanowiskach wyposażonych w laserowe karabinki biathlonowe.
| .. PRZEDWAKACYJNY WYJAZD DO GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNEGO ..
21 czerwca 2018 r. - z okazji zakończenia roku szkolnego - 19 uczniów klasy 4b wzięło udział w wyjeździe integracyjnym do Gospodarstwa Agroturystycznego "Lolek" w Ugorach. Na dzieci czekało wiele atrakcji, m.in. przejażdżka bryczką, jazda na kucyku, nauka czyszczenia i siodłania konia przed jazdą, karmienie zwierząt (koni, kucyków, kóz). Czas upływał bardzo szybko również podczas wspólnych zabaw (gra w piłkę, zabawy z chustą Klanzy, itp.). Po tylu wrażeniach i sporej dawce ruchu na świeżym powietrzu uczniowie wraz z opiekunami z apetytem zjadali przygotowany przez gospodarzy posiłek. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, pełnej uśmiechu oraz zabawy i na pewno na długo pozostanie dla wszystkich uczestników przyjemnym wspomnieniem. Wycieczkę zorganizowała p. Justyna Piestrzyńska. Podczas wyjazdu opiekę sprawowały również trzy mamy uczniów: p. Agnieszka Stasiak, p. Emilia Szecel i p. Bernadetta Żubr. Dziękujemy za współpracę.

| .. PRZEDWAKACYJNY WYJAZD DO KONINA ..
21 czerwca 2018 r. uczniowie klas szóstych wzięli udział w wyjeździe do Konina. Tego dnia w Konińskim Domu Kultury odbył się taneczny koncert podsumowujący sezon nauki w Szkole Tańca i Baletu FART, podczas którego swoje umiejętności w programach solowych i układach zespołowych zaprezentowały uczennice naszej szkoły: Dominika Smolińska i Nikola Langowska. Dziewczętom gratulujemy występu i życzymy kolejnych sukcesów. Opiekunowie: p. Marlena Jesionek, p. Barbara Woźniak, p. Tomasz Marciniak.

| .. ZIELONA SZKOŁA W GÓRACH ŚWIĘTOKRZYSKICH ..
W dniach 11-15 czerwca 2018 r. 44 uczniów klas szóstych wraz z opiekunami: p. Marleną Jesionek, p. dyr. Danutą Zgolińską, p. Barbarą Woźniak oraz p. Tomaszem Marciniakiem, przebywali na zielonej szkole w Górach Świętokrzyskich. Podczas pobytu uczestnicy wyjazdu odwiedzili Zamek Królewski w Chęcinach, kościół i klasztor bernardynek w Świętej Katarzynie, Kapliczkę Żeromskiego oraz źródełko św. Franciszka (położone na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego). W programie nie mogło zabraknąć również wizyty na Łysej Górze (drugim, co do wielkości, szczycie Gór Świętokrzyskich), gdzie mieliśmy okazję zwiedzić Bazylikę pw. Trójcy Świętej i Sanktuarium Relikwii Drzewa Świętego w Świętym Krzyżu. Ponadto zobaczyliśmy Bartka - świętokrzyski pomnik przyrody, a zarazem jeden z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce dębów.  Wybraliśmy się także do Ostoi Dworskiej w Małogoszczu (by podczas spotkania z prawdziwym świętokrzyskim chłopem, bajarzem, gawędziarzem, zaznajomić się z tradycjami, kulturą i  gwarą świętokrzyską) oraz do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Na trasie naszej pięciodniowej wyprawy znalazło się także jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast Polski, dawna rezydencja książąt i królów, a obecnie miejsce kojarzone z serialowym detektywem w sutannie rozwiązującym zagadki kryminalne. W Sandomierzu, bo o nim mowa, śladami ojca Mateusza przemierzyliśmy rynek, podziwiając m.in. piękny, zabytkowy Ratusz, kamienice mieszczańskie, Bramę Opatowską, Bazylikę katedralną NMP, kościół św. Jakuba oraz Dom Długosza. Ostatnim punktem naszej podróży stały się urokliwe Kielce. Odwiedziliśmy tam Rezerwat Kadzielnia, zobaczyliśmy m.in. Mojżeszowe Tablice, pomnik dzika, Kamienny Krąg Pamięci, Pałac Biskupów Krakowskich wraz z barokową bazyliką katedralną, grób pierwszego kosyniera Rzeczypospolitej oraz Kamienny Krąg Pamięci. Przypomnieliśmy sobie postać Wincentego z Kielcz, a także(podczas spaceru Aleją Sław) dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o ludziach związanych z kulturą XX w. Pobyt uczniów został dofinansowany przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

| .. WIZYTA SZÓSTOKLASISTÓW W OBLĘGORKU ..
Podczas pobytu na zielonej szkole w Górach Świętokrzyskich uczniowie klas szóstych mieli okazję zobaczyć dworek w Oblęgorku, który Patron naszej szkoły otrzymał jako wyraz wdzięczności narodu z okazji 25. rocznicy pracy literackiej.Obiekt kojarzony z miejscem letniego wypoczynku i pracy pisarza, od 1958 r. przekształcony został w Muzeum Henryka Sienkiewicza. W budynku podziwialiśmy wygląd i wystrój pomieszczeń z czasów pobytu autora, m.in. gabinet (w którym stworzył powieści W pustyni i w puszczy, Na polu chwały oraz nowelę Dwie łąki, salon dla gości, jadalnię, palarnię oraz sypialnię. Na piętrze, wcześniej zajmowanym przez dzieci Sienkiewicza, obejrzeliśmy nowoczesną multimedialną wystawą biograficzno-literacką prezentującą pamiątki związane z obchodami jubileuszu 25-lecia pracy literackiej, otrzymaniem literackiej Nagrody Nobla oraz jego działalnością pozaliteracką. Niewątpliwą atrakcją  dla uczniów okazały się zbiory interaktywne, dotyczące podróży Sienkiewicza. Pamiątki, które z nich przywiózł, schowane zostały za tajemnymi drzwiami w ukrytych miejscach, do których zwiedzający musieli samodzielnie dotrzeć.Wizyta w tym miejscu wyjazdu przybliżyła uczestnikom wycieczki czasy, w jakich żył nasz Patron. Pozwoliła pogłębić wiedzę o jego życiu i działalności, a ponadto zachęciła do pełniejszego poznania dorobku literackiego tego wybitnego Polaka.

| .. WYCIECZKA DO CHEŁMNA ..
19 czerwca 2018 r. grupa 31 gimnazjalistów naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Chełmnie n/Nerem. Uczniowie zapoznali się najpierw z historią Obozu i znaczeniem Pałacu. Następnie udali się do pobliskiego Spichlerza, gdzie usłyszeli o buncie ostatnich więźniów oraz wysłuchali wywiadu z panem Szymonem Srebnikiem, który opowiadał o swoim pobycie w Obozie. Kolejnym etapem wycieczki była lekcja muzealna, podczas której uczniowie usłyszeli o przyczynach oraz skutkach Holocaustu. Poznali również obozowe artefakty. Na koniec wszyscy podjechali do pobliskiego Lasu Rzuchowskiego, gdzie obejrzeli pozostałości po kwaterach z pomordowanymi Żydami oraz obejrzeli resztki krematorium. Przewodnik wymieniając miejsca, z których hitlerowcy przywozili Żydów wspomniał oczywiście o Dobrej, w której społeczność żydowska liczyła wówczas ponad 50%. Wycieczkę przygotowali nauczyciele: p. Barbara Oleksy, p. Anna Kleśta oraz p. Paweł Janicki. Przyjazd do Chełmna był jedną z form przybliżania przez Szkołę historii lokalnej oraz działań w ramach Projektu "Szkoła Dialogu".
| .. BAL KLAS 3 GIMNAZJUM ..
18 czerwca 2018 r. uczniowie klas 3 naszego gimnazjum bawili się na balu gimnazjalnym. Uroczystość tradycyjnie otworzył taniec poloneza. Kilkanaście par zaprezentowało się w tańcu, który staropolskim obyczajem rozpoczyna w naszym kraju wiele ważnych balów. Następnie przyszedł czas na przemówienia, poczęstunek i świetną zabawę. Bal gimnazjalny to dla trzecioklasistów moment równie radosny, jak i sentymentalny - przypomina, że dzisiejszy dzień jest początkiem końca pewnego etapu - już za kilka dni opuszczą mury tej szkoły i rozpoczną marsz ku dorosłości. Ten jedyny w swoim rodzaju wieczór z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli.
| .. WYCIECZKA DO KRAKOWA I OŚWIĘCIMIA ..
Od kliku lat corocznie piszemy o kolejnych sukcesach ZS-P w Dobrej w przywracaniu wiedzy o kulturze żydowskiej oraz historii Holocaustu w ramach programu "Szkoła Dialogu". W dniach 14-15 czerwca nauczyciele zorganizowali profilowany wyjazd od Krakowa i Oświęcimia. Poświęcony był on przede wszystkim nauce o Holocauście. Oczywiście nie zabrakło standardowej tematyki. Młodzież zobaczyła Wawel, kaplicę Zygmuntowską oraz przeszła Szlakiem Królewskim. Poznała historię ołtarza Wita Stwosza i wiele innych tematów. Najważniejszym jednak punktem pierwszego dnia wycieczki była wizyta w Fabryce Schindlera (jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa). Młodzież zapoznała się tam z wystawą "Kraków - czas okupacji 1939-1945". Wspomniana wystawa mieści się w dawnym budynku administracyjnym Fabryki Naczyń Emaliowanych Oskara Schindlera. Wystawa opowiada o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej. Przybliża wojenną historię Deutsche Emailwarenfabrik  i postać jej właściciela, o której opowiedział  w 1993 r. film Stevena Spielberga "Lista Schindlera".
Dzień następny rozpoczął się od zwiedzania Kazimierza. To odrębne kiedyś miasto mające w założeniu konkurować z Krakowem, przeszło do historii jako miasto na wpół żydowskie. Poznawanie kultury żydowskiej, religii poprzez zwiedzanie synagogi i cmentarza żydowskiego było więc tu najważniejsze. Wprost z Kazimierza gimnazjaliści oraz uczniowie klasy siódmej udali się do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Tu najpierw poznali słynną oświęcimską "jedynkę", z której przejechali do Brzezinki. Na młodzieży ogromne wrażenie wywarł ogrom obozu (zajmuje on obszar 140 ha). Miejsce to od 1979 r. jest wpisane na listę UNESCO. Zginęło w nim 1,1 miliona Żydów z całej Europy, a także 150 tys. Polaków, ponad 20 tys. Romów oraz 12 tys. jeńców radzieckich. Podczas zwiedzania często dało się słyszeć głosy: jedźmy już stąd, bo będziemy płakać! Kolejny raz okazało się, że żaden podręcznik historii nie przybliży czegoś bardziej niż namacalny i fizyczny kontakt z rzeczywistością. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie 2 i 3 klas gimnazjalnych oraz siódmoklasiści. Wycieczkę zorganizowali nauczyciele: p. Barbara Oleksy, p. Barbara Bartosik oraz p. Paweł Janicki. Warto podkreślić fakt, że wycieczkę, a więc cały ogrom dokumentacji oraz działań logistycznych nauczyciele zorganizowali we własnym zakresie.
Dla organizatorów wyjazdu najlepszym podziękowaniem jest fakt, że uczniowie również w przyszłym roku chcą podobnego wyjazdu z tymi samymi wychowawcami. Podobny wyjazd - tym razem jednodniowy - do pobliskiego Chełmna nad Nerem nastąpi 19 czerwca. Ten przez dziesięciolecia pomijany na lekcjach historii obóz zagłady ma wielkie znaczenie dla naszej społeczności lokalnej. Tam bowiem zginęli Żydzi z Turku, Dobrej, Uniejowa, Tuliszkowa i okolic. Ogółem ponad 4 tys. ludzi z naszego powiatu.
| .. UDZIAŁ NASZEJ SZKOŁY W XXVI OGÓLNOPOLSKIM ZLOCIE SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH ..
W dniach 8-10 czerwca 2018 r. w Tczewie odbył się XXVI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Organizatorem był Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych im. Henryka Sienkiewicza w Tczewie. Organizowanie imprezy ma na celu kontynuowanie tradycji spotkań Braci Sienkiewiczowskiej, wymianę doświadczeń, współpracę szkół i nauczycieli, pogłębienie wiedzy o Patronie, poznanie miejsc związanych z pisarzem i nowych regionów kraju, szkół i miejscowości. Zloty organizowane są każdego roku od 1993 r. w różnych miejscach w kraju z inicjatywy dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Antoniego Cybulskiego.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice gimnazjum - Weronika Frącala i Paulina Piasecka oraz p. Dariusz Piestrzyński.
Zlot rozpoczął się pochodem uczestników imprezy. Prawie 200 zlotowiczów z 49 szkół z całej Polski maszerowało w barwnych, historycznych przebraniach przy dźwiękach orkiestry dętej ulicami Tczewa pod Centrum Kultury. Tam uczestników zlotu powitał Prezydent Miasta. Nie mogło zabraknąć pamiątkowych zdjęć. O godz. 16.00 w Tczewskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta Gala, w której wzięli udział zaproszeni goście: żona Antoniego Cybulskiego - Anna Cybulska, Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Maciej Cybulski oraz artyści związani z twórczością Henryka Sienkiewicza, m.in. aktorka Ewa Wiśniewska, a także prawnuczka polskiego noblisty, Anna Dziewanowska.
Podczas Gali podsumowano wyniki ogólnopolskich konkursów, zorganizowanym przez Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie i wręczono nagrody laureatom. Uczennica klasy 3 naszego gimnazjum - Weronika Szczepaniak, została laureatką I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. "Mural z Sienkiewiczem". Opiekunem uczennicy była p. Justyna Piestrzyńska.
W drugim dniu Zlotowicze zwiedzali z przewodnikiem Gdańsk oraz Gdynię oraz odbyli rejs statkiem po Bałtyku. Późnym popołudniem na terenie ZSBiO w Tczewie miał miejsce piknik w plenerze, podczas którego przekazano flagę zlotu kolejnemu organizatorowi, odbyły się pokazy rycerskie, gry i zabawy oraz kolacja grillowa.
W niedzielę, w ostatnim dniu spotkania, uczestnicy zlotu uczestniczyli we mszy św. w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie, a następnie uczniowie brali udział w warsztatach plastycznych w Fabryce Sztuk, a ich opiekunowie zwiedzali Tczew. W przyszłym roku organizatorem zlotu będzie szkoła w Olecku.
| .. OTWARCIE NOWEGO PRZEDSZKOLA ..
8 czerwca 2018 r. odbyło się otwarcie nowego budynku Przedszkola Samorządowego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobrej.
Placówka będzie funkcjonować w pięknie odrestaurowanym dworze. Nowoczesny i zarazem zachowujący swoją oryginalność budynek, funkcjonalne salki dla maluchów, czyste i schludne wnętrze. To tylko niektóre z atutów.
W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy z terenu powiatu tureckiego, rodzice oraz dzieci i młodzież.
Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia dyrektora ZS-P Marka Milczarka i przywitania zaproszonych gości. Następnie pani kierownik Marzenna Jeżyk opowiedziała o historii przedszkola.
W dalszej części dzieci zaprezentowały się w części artystycznej. O tym, jak wiele maluchy potrafią i czym mogą zaskoczyć, obecni przekonali się oglądając ich występy. Przed publicznością wystąpiły pszczółki, misie, a także prawdziwi Krakowiacy. Nie zabrakło również piosenek i tańca.
Burmistrz Dobrej Andrzej Piątkowski w swoim przemówieniu wspomniał historię powstania budynku. Podziękował też wszystkim osobom zaangażowanym w tę inwestycję. W dalszej kolejności głos zabrali goście, którzy przekazali okolicznościowe listy gratulacyjne oraz prezenty.
Następnie wszyscy udali się przed obiekt przedszkola, gdzie dokonano przecięcia wstęgi oraz poświęcenia budynku. Rozciągniętą przed budynkiem wstęgę przecięli symbolicznie: burmistrz Dobrej - Andrzej Piątkowski, przewodniczący Rady Miejskiej Dobrej - Sebastian Gwizdalski, poseł Ryszard Bartosik, dyrektor Marek Milczarek, kierownik Przedszkola Samorządowego - Marzenna Jeżyk oraz reprezentantka przedszkolaków, Alicja Wojtasik.
Na koniec wszyscy mieli okazję zwiedzać i podziwiać nowe sale, stołówkę, kuchnię i pozostałe pomieszczenia.

| .. LAUREACI II i III MIEJSCA W POWIATOWYM KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM "KADR NA POWIAT TURECKI" ..
Jakub Gajewski zajął 2 miejsce, a Weronika Szczepaniak - 3 miejsce w powiatowym konkursie fotograficznym "Kadr na powiat turecki", zorganizowanym przez Zespół Szkół Technicznych w Turku. Podsumowanie konkursu odbyło się 9 czerwca 2018 r. podczas III Powiatowego Pikniku Innowacji i Techniki w Turku. Opiekunem był p. Dariusz Piestrzyński.

| .. WARSZTATY PLASTYCZNE ..
4 czerwca 2018 r. chętni uczniowie naszej szkoły (biorący udział w konkursach plastycznych oraz zainteresowani działalnością plastyczną) wzięli udział w warsztatach gipsowych. 56 uczniów klas 4 i 7 oraz gimnazjum poznawało tajemnice warsztatu tworzenia odlewów gipsowych. Pod okiem zaproszonych instruktorów dzieci i młodzież z ogromnym zapałem wykonywali przepiękne ozdoby m.in. kwiaty, ramki, zwierzęta, które po wyschnięciu zabrali do domu.
Warsztaty zorganizowane zostały przez p. Justynę Piestrzyńską.
| .. LAUREATKA I MIEJSCA W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM "MURAL Z SIENKIEWICZEM" ..
Uczennica klasy 3 naszego gimnazjum - Weronika Szczepaniak, zajęła 1 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Mural z Sienkiewiczem" w ramach XXVI Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich. Podsumowanie konkursu odbyło się w dniu 8 czerwca 2018 r. podczas Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich w Tczewie. Na konkurs nadesłano wiele pięknych i interesujących prac plastycznych. Przyznano po trzy miejsca i pięć wyróżnień w dwóch kategoriach wiekowych. Weronika została laureatką w kategorii uczniów szkół gimnazjalnych i ponadpodstawowych. Uczennicy serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Opiekunką uczennicy jest p. Justyna Piestrzyńska.
| .. UDZIAŁ W FINALE MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU GEOGRAFICZNEGO "OBIEŻYŚWIAT" ..
Uczniowie naszego gimnazjum, Kacper Czupryński i Mateusz Ćwiek, awansowali do finału Międzyszkolnego Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego "Obieżyświat" w Poznaniu. Konkurs organizowany jest przez Poznańskie Stowarzyszenie Oświatowe we współpracy z Pracownią Dydaktyki Geografii i Edukacji Ekologicznej Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu. Adresowany jest do uczniów 2 i 3 klas gimnazjów województwa wielkopolskiego, którzy wykazują szczególne zainteresowanie geografią. Konkurs składa się z dwóch etapów: części merytorycznej oraz praktycznej, połączonej z działaniami w terenie. Innowacją jest to, że uczniowie nie mierzą się z zadaniami indywidualnie (jak w innych konkursach), ale w zespołach dwuosobowych. Kształcą tym samym umiejętność zespołowego rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji, tak ważną we współczesnym świecie. Każdego roku nowa edycja ma inny temat przewodni. Tegoroczna 8 edycja nosi tytuł "Jesteś wędrowcem i podróżnikiem - poznajesz świat". Finał odbył się 4 czerwca w Poznaniu. Nasz zespół zajął miejsce w przedziale 11-16.
Opiekunem uczniów był p. Dariusz Piestrzyński.
| .. UCZNIOWIE NA SPOTKANIU W LEDNICY ..
2 czerwca 2018 r. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w ogólnopolskim spotkaniu modlitewnym nad brzegami jeziora Lednica, niedaleko Gniezna. Po blisko kilkugodzinnej jeździe i kilkukilometrowym marszu, udało się znaleźć trochę wolnego miejsca na polu niedaleko pięknej Ryby (symbolu spotkań lednickich). Przez następne kilka godzin trwały przygotowania do jak najpełniejszego przeżycia modlitewnego czuwania. Dla pielgrzymów przygotowano kilkadziesiąt tysięcy biało-czerwonych flag. Oficjalnie Spotkanie Młodych na Polach Lednickich rozpoczęła o godz. 17.00 procesja z relikwiami. Lednica w bieżącym roku nawiązywała do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd jednym z symboli przekazywanych młodzieży przybyłej na Pola Lednickie, obok zwierciadła obrazującego hasło "Jestem", była flaga Polski - prezent od Prezydenta RP. Młodzi zostali zaproszeni do wyjęcia jej podczas tzw. procesji orłów. Innym akcentem patriotycznym było m.in. powtórzenie za św. Janem Pawłem II gestu ucałowania polskiej ziemi. Spotkanie tradycyjnie zakończyło się przejściem przez Bramę Nowego Tysiąclecia w kształcie ryby. Był to symboliczny gest wyboru Chrystusa.
Opiekunami uczniów byli: ks. Mateusz Szurgot, katecheta p. Paweł Janicki i p. Barbara Woźniak.
| .. FESTYN RODZINNY Z OKAZJI DNIA DZIECKA ..
30 maja 2018 r. w naszej szkole zorganizowany został Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka.
Rozpoczynający festyn p. dyrektor Marek Milczarek powitał uczniów, licznie przybyłych rodziców oraz mieszkańców Dobrej i okolic. Życzył wszystkim udanej zabawy, a uczniom złożył najlepsze życzenia z okazji ich święta. Harmonogram imprezy był bardzo bogaty i atrakcyjny. Festyn rozpoczęły występy artystyczne uczniów naszej szkoły na placu rekreacyjnym. W hali sportowej odbyły się zabawy integracyjne przy muzyce, natomiast w świetlicy szkolnej konkurs "Jaka to melodia". Na orliku odbył się mecz piłki nożnej. Podczas festynu wszyscy mogli korzystać z karuzeli, trampoliny, zjeżdżalni dużej i średniej, dmuchanego zamku, kulek, ściany wspinaczkowej, rodeo, a także pięknie pomalować sobie twarz przy specjalnie przygotowanym stanowisku. Dodatkowo na wszystkich czekały kiełbaski z grilla, grochówka, ciasta domowe, lody, popcorn, wata cukrowa i inne smakołyki. Nie zabrakło również muzyki i dobrej zabawy.
Podsumowano także wyniki konkursów profilaktycznych i plastycznych. Uczestnikom wręczono nagrody i dyplomy.
Na zakończenie pan dyrektor podziękował wszystkim za liczną obecność i wspólne spędzenie czasu.
| .. PREZENTACJE GIMNAZJALNYCH PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH ..
29 maja 2018 r. w świetlicy odbyło się podsumowanie gimnazjalnych projektów edukacyjnych, przygotowanych przez klasy 2 gimnazjum.
Uczniowie od kilku miesięcy pracowali w kilkuosobowych zespołach nad podjętymi zadaniami pod czujnym okiem nauczycieli koordynatorów. Metoda projektu propaguje działanie w grupie i rozwija umiejętności twórczego poszukiwania rozwiązań. Pomocą uczniom służyli wychowawcy, nauczyciele różnych przedmiotów, a nawet rodzice. W wyniku działań powstało 14 projektów. Publiczna prezentacja rezultatów prac w obecności dyrekcji szkoły, nauczycieli oraz uczniów klas 7 SP i 2 G, stanowiła ich punkt kulminacyjny. Zaprezentowana tematyka projektów gimnazjalnych była różnorodna.
Tematy tegorocznych projektów: Wycieczka do gminie Dobra, Gwara wielkopolska, Zalajkuj Czytanie, Żyj na maxa - czyli pasje i zainteresowania, Dodatki do żywności, Teatr na przestrzeni dziejów, Archeologiczne odkrycia w miejscowościach: Młyny Piekarskie i Stawki w gminie Dobra, Wystawa bożonarodzeniowa - artystyczne zagospodarowanie korytarza szkolnego, Pierwsza pomoc, Wody w gminie Dobra oczami młodego hydrologa, Tradycje bożonarodzeniowe i wielkanocne w Polsce i Wielkiej Brytanii, Wycieczka do Niemczech, Życie w PRL-u, Testy sprawnościowe.
Wszystkie projekty zostały przyjęte z dużym uznaniem, a wkład pracy uczniów doceniony. Zdobyta wiedza, a zwłaszcza umiejętności, na pewno zostaną wykorzystane przez uczniów w przyszłości. Z-ca dyr. p. Iwona Chwiałkowska podziękowała uczniom oraz opiekunom ich projektów za dużą pracę w realizacji projektów oraz ciekawe wyniki prac.
| .. UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA MATKI ..
28 maja 2018 r. uczniowie klasy 2 zaprosili swoje Mamy do świetlicy szkolnej na uroczystość z okazji Dnia Matki, podczas której wierszem, piosenką i tańcem wyraziły swoją miłość, szacunek i wdzięczność za trud wychowania. Imprezę zorganizowała wychowawczyni p. Iwona Krajewska, we współpracy z p. Dorotą Górską, p. Marleną Jesionek i p. Justyną Piestrzyńską.
| .. I FESTIWAL PIOSENKI MUSICALOWEJ, FILMOWEJ I BAJKOWEJ "FESTIWAL PRZEBOJÓW" ..
25 maja 2018 r. w naszej szkole wystartował I Powiatowy Konkurs Piosenki Musicalowej, Filmowej i Bajkowej pt. "Festiwal Przebojów". Do udziału w konkursie zgłosiły się szkoły powiatu tureckiego: SP Cisew, SP Brudzew, SP 1 Turek, SP Kuny, SP Koźmin, SP Tuliszków, SP Kuny, SP Galew, SP Kaczki, SP Słodków, SP Wyszyna, ZS-P Dobra, ZS SP Przykona, Gimnazjum Społeczne w Wyszynie. Na scenie zaprezentowali się uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów. Konkurs rozpoczął się występem zespołu tanecznego, a następnie uczennice klasy 6 zaśpiewały piosenkę pt. "W małym kinie" dotyczącej tematyki festiwalu.
W kolejnej części rozpoczęły się zmagania konkursowe, które oceniało jury w składzie: Magdalena Ziembińska-Grzechnik (wokalistka i trener wokalny - przewodnicząca), Marta Janicka (muzyk, dyrektor PSM I stopnia w Turku), Klaudia Kicińska (wokalistka, studentka Edukacji Artystycznej i Estradowej).
Zwycięzcami festiwalu zostali: Grand Prix - Adam Trzmielewski (ZS SP Przykona), kategoria 1  1 miejsce - Dominika Smolińska (ZS-P w Dobrej), 2 miejsce - Maja Walas (SP nr 1 Turek), 3 miejsce - Nikola Langowska (SP Dobra); kategoria 2  1 miejsce - Alicja Pawlak (SP Dobra), 2 miejsce - Martyna Kowalec (SP Słodków), 3 miejsce - Justyna Calak (SP Słodków). Dziękujemy wszystkim za przybycie i dobrą zabawę.
Sponsorzy festiwalu, którym serdecznie dziękujemy: Pan Sławomir Adamiak - Przedsiębiorstwo Handlowe "Transskład", Państwo Krystyna i Zbigniew Smolińscy - właściciele Zakładu Mięsnego "Smoliński", Pani Magdalena Maciejewska - Zakład Cukierniczo-Piekarski "Mark" T.M. Gabryś, Pan Andrzej Langowski - właściciel firmy "Lanko", Pan Krzysztof Ogrodowczyk - Piekarstwo "Ogrodowczyk", Pan Karol Kuszczyński - właściciel Firmy Budowlanej "Kar-Bud", Pan Mariusz Musialik - Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Mar-Bud", Pan Tomasz Rosiński - właściciel restauracji "Vega", Pani Dorota McKeen - firma "McKeen-Beef Ubojnia" sp. z o.o., Pani Jadwiga Bąkowska i Pan Dariusz Bąkowski - Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe "Farpol" sp. z o.o., Firma Milkop SP. J. Materliński Kaczmarek.
Komitet organizacyjny: Marlena Jesionek, Iwona Chwiałkowska, Danuta Zgolińska. Osoby zaangażowane w przygotowanie festiwalu: Małgorzata Błażełek, Jolanta Janicka, Agnieszka Maciejewska, Anna Gajowiak, Elżbieta Jesionek, Wojciech Błażełek, Jolanta Świerczyńska, Dariusz Piestrzyński, Marta Kaliszak, Jacek Świderski, Jolanta Rusek, Barbara Sikorska.
| .. DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W SZKOLE ..
W dniach 22 i 23 maja 2018 r. obchodziliśmy w szkole Dzień Języków Obcych. Z tej okazji nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego przygotowali atrakcyjny program rozrywkowo-edukacyjny. Na początku występów prowadzący przywitali wszystkich zebranych w kilku językach.
W programie artystycznym dla klas 1-3 uczniowie prezentowali na scenie piosenki, zarówno w języku angielskim jak i niemieckim. Wielu z nich wykazało się inicjatywą i pomysłowością w przygotowaniu własnej charakteryzacji. Przebojem okazał się układ taneczny "Chu chu ah", w którym uczestniczyła cała publiczność. Na koniec uroczystości dyrektor p. M. Milczarek wręczył dyplomy i nagrody dla zwycięzców konkursu języka niemieckiego "Mądra główka zna słówka". Tytuł mistrza słówek zdobyli: Weronika Orszulak (1a), Alicja Mila (2a), Alicja Krupińska (3a).
Konkurs przygotowały i przeprowadziły p. Marzena Sobieracka i p. Adrianna Estemberg-Palczewska.
Uczniowie klas 4-7 oraz gimnazjum mieli okazję kibicować zmaganiom drużyn, które rywalizowały w różnych konkurencjach językowych. Pierwsza z nich "Familiada" polegała na jak najszybszym udzieleniu prawidłowych odpowiedzi na pytania ze znajomości słownictwa języka angielskiego i niemieckiego. W następnej konkurencji "Rebusy" uczniowie rozwiązywali kalambury i łamigłówki językowe. Dzięki przygotowanej prezentacji multimedialnej zgromadzona publiczność mogła również spróbować swoich sił w językowych zmaganiach. W konkurencji "Urodziny" przedstawiciele poszczególnych klas odpowiadali na pytania dotyczące geografii i kultury Wielkiej Brytanii oraz Niemiec do momentu, gdy "eksploduje" podawany sobie przez uczestników prezent. Poziom zmagań językowych był bardzo wyrównany i wszyscy okazali się zwycięzcami. Turniej przeplatany był piosenkami w języku angielskim i niemieckim, w które chętnie włączała się publiczność.
Program artystyczny przygotowali: p. Marzena Sobieracka, p. Anna Kleśta, p. Adrianna Estemberg-Palczewska, p. Barbara Oleksy i p. Tomasz Marciniak.
| .. LAUREACI POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "POSTAĆ Z UTWORU M. KONOPNICKIEJ" ..
22 maja 2018 r. dwoje uczniów naszej szkoły - Kalina Kośla (kl. 3) i Dawid Ławniczak (kl. 5) wzięło udział w uroczystym podsumowaniu Powiatowego Konkursu Plastycznego "Postać z utworu Marii Konopnickiej".
Konkurs zorganizowany został z okazji 35-lecia nadania szkole w Przykonie imienia Marii Konopnickiej. Organizatorami byli: Centrum Kultury Biblioteka Publiczna Gminy Przykona oraz Szkoła Podstawowa w Przykonie.  Na konkurs nadesłano bardzo dużo ciekawych prac plastycznych. Ponieważ poziom był bardzo wysoki, jury postanowiło przyznać po kilka równorzędnych nagród w dwóch kategoriach wiekowych. Kalina zdobyła nagrodę w kategorii klas 1-3, natomiast Dawid nagrodę w kategorii klas 4-6.
Z etapu szkolnego do powiatowego awansowali również: Jakub Gonczarewicz (1a; p. Danuta Rozmus); Paweł Kośla, Amelia Becalik (2a; p. Iwona Krajewska); Kinga Idziak (3d; p. Jolanta Piekarska); Małgorzata Czupryńska, Emilia Wójcik, Patryk Klimczak, Amelia Michalak, Dawid Makówka, Szymon Różaniec, Patrycja Zagozda, Wiktoria Makówka, Kacper Turkowski, Aleksandra Urzędowska, Noemi Czupryńska (1b); Zuzanna Jesionek (3a); Adrian Kaźmierski (5a) oraz Żaneta Nowak (6a) - p. Justyna Piestrzyńska. Kalinie i Dawidowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Nagrodzone prace wykonane zostały pod kierunkiem p. Justyny Piestrzyńskiej.
| .. SUKCES UCZNIÓW W TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM ..
17 maja 2018 r. w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Turniej składał się z dwóch części - teoretycznej (test z przepisów ruchu drogowego) i praktycznej, podczas której uczestnicy musieli pokonywać na rowerze tory przeszkód i wykonać zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Gimnazjaliści naszej szkoły zajęli 1 miejsce, będą reprezentować powiat turecki w etapie wojewódzkim konkursu. Drużyna szkoły podstawowej wywalczyła 2 miejsce. Opiekunką obu zespołów była p. Marlena Jesionek.
Drużyna SP: Dobrosława Kaliszak, Kinga Gibasiewicz, Wiktor Gebler, Michał Sypniewski; Gimnazjum: Kacper Czupryński, Przemysław Gebler, Szymon Pietrzak.
| .. WYCIECZKA DO GRODU PIASTÓW W KALISZU ..
Z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę 45 uczniów klas 4 wzięło udział w Programie Historyczno-edukacyjnym "Znak orła", poprzez uczestniczenie w wycieczce do Rezerwatu Archeologicznego Kaliski Gród Piastów, zorganizowanej we współpracy z Agencją Artystyczną "Słowiańska" - Mieczysław Machowicz. Pobyt rozpoczęto apelem w ceremoniale rycerskim oraz wciągnięciem flagi piastowskiej na maszt przy pierwszym hymnie Polski - Bogurodzicy. Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach archeologicznych czyli poszukiwaniu dawnych pól bitewnych (Bitwa pod Cedynią - 24 czerwca 972; Bitwa pod Grunwaldem - 15 lipca 1410; Bitwa pod Wiedniem - 12 września 1683; Bitwa Warszawska - 13-25 sierpnia 1920). Kolejną atrakcją były warsztaty drukarskie "W drukarni Jana Gutenberga", obejmujące pokaz druku na replice XV wiecznej prasy drukarskiej oraz drukowanie "Znaku Orła" (pokazanie różnych form graficznych godła polskiego na przestrzeni wieków). Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty "Średniowieczne skryptorium Galla Anonima", gdzie uczniowie uczyli się pisania gęsim piórem poprzez przepisywanie fragmentu tekstu Bogurodzicy. Najlepsze prace zostały przypieczętowane pieczęcią lakową króla Przemysła II z 1295 r., który po raz pierwszy użył znaku orła. Po warsztatach dzieci zwiedzały z przewodnikiem Kaliski Gród Piastów i drewniany kościółek św. Wojciecha. Wzięły także udział w zajęciach rycerskich, podczas których mogły m.in. spróbować strzelania z łuku, miotania procą drzewcową, przymierzały uzbrojenie, uczyły się tworzenia szyków bojowych i fechtunku mieczem. Wyjazd zakończył się ceremoniałem pasowania giermków na rycerzy. Wycieczka zorganizowana została przez p. Barbarę Woźniak, p. Elżbietę Jesionek, p. Justynę Piestrzyńską i p. Grażynę Pająk.

| .. NAGRODA W REJONOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM "SEGREGUJĘ, WIĘC NIE PALĘ" ..
12 maja 2018 r. uczennica naszej szkoły - Kalina Kośla (kl. 3) wzięła udział w uroczystym podsumowaniu rejonowego konkursu plastycznego XIV Kaliskiej Przygody z Odpadami "Segreguję, więc nie palę", którego organizatorem był Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu oraz Związek Komunalny Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina". Na konkurs nadesłanych zostało wiele ciekawych prac plastycznych. Przyznano po trzy miejsca oraz kilka wyróżnień w czterech kategoriach wiekowych. Uczennica zajęła 2 miejsce w kategorii uczniów klas 1-3 SP. Z etapu szkolnego do rejonowego awansowały również: Zuzanna Rosiak (kl. 3) i Julia Dzikowska (kl. 6).
Kalinie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Prace wykonane zostały pod kierunkiem p. Justyny Piestrzyńskiej.

| .. II MIEJSCE W I EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU #DEPL ..
Grupa uczniów w składzie: Alicja Jesionek, Olga Krzemińska, Paweł Stasiak i Konrad Szliwa pod opieką p. Marzeny Sobierackiej nagrała film, prezentujący przyjaciołom z Niemiec swoją miejscowość i okolicę. Film pt. "Perełka naszej okolicy" został wysłany na konkurs i zdobył Nagrodę Komisji. Komisja brała pod uwagę: spełnienie wymogów formalnych (czas trwania filmu i temat), poprawność językową, sposób prezentacji i oryginalność pomysłu.
Nasz zespół zdobył 2 miejsce, a w nagrodę wyjedzie w czerwcu na jednodniową wycieczkę do Poczdamu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

| .. WYCIECZKA DO BERLINA ..
10 maja 2018 r. uczniowie naszej szkoły wyjechali na jednodniową wycieczkę do Berlina. W wycieczce wzięło udział 35 uczniów z klas 4-7 SP oraz 10 uczniów Gimnazjum, nad którymi opiekę sprawowali nauczyciele: p. Marzena Sobieracka - kierownik wycieczki oraz p. Adrianna Estemberg-Palczewska, p. Anna Kleśta i p. Marlena Jesionek - opiekunowie. Wycieczka miała zarówno charakter turystyczno - krajoznawczy, jak i przedmiotowy, gdyż jej głównym celem było zapoznanie się z historią i kulturą Niemiec oraz kontakt z żywym językiem.
Do stolicy Niemiec dotarliśmy o 11.00. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Reichstagu oraz wejścia na jego kopułę, następnie uczniowie zobaczyli najbardziej popularny zabytek w Berlinie - Bramę Brandenburską. Grupa odbyła spacer Aleją pod Lipami (Unter den Linden), zobaczyła resztki Muru Berlińskiego, Kolumnę Zwycięstwa, najbardziej znane przejście graniczne Check-Point-Charlie oraz Pomnik Ofiar Holokaustu. Uczestnicy wycieczki zobaczyli renesansową katedrę Berlińską (Berliner Dom), a także Czerwony Ratusz (Rotes Rathaus). Ostatnim punktem wyprawy było przejście na Alexanderplatz. Tam robili zdjęcia przy pięknej fontannie Neptuna i podziwiali najwyższą budowlę w Niemczech, czyli wieżę telewizyjną "Berliner Fernsehturm". Wycieczka zakończyła się wjazdem na platformę widokową wieży telewizyjnej na wysokość 203 m. z której podziwiano Berlin z góry. Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń. Wszyscy byli zadowoleni, tym bardziej, że dla niektórych był to pierwszy wyjazd za granicę.

| .. WYRÓŻNIENIA W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM "TĘCZA FOTO" ..
Nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Tęcza Foto", organizowanym przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej "Pokolenie" we współpracy z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tematyka tegorocznej edycji to "Przyroda w obiektywie".
W konkursie wzięło udział 10 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Wyróżnienia otrzymali: Anna Miłosz (7 SP), Paulina Kwiatkowska (2 G), Weronika Szczepaniak (3 G), Jakub Gajewski (3 G). Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Opiekunem uczniów był p. Dariusz Piestrzyński.
| .. SUKCES W FINALE REGIONALNEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO "CZAS NA SZÓSTKĘ" ..
10 maja 2018 r. w Gimnazjum nr 1 im. Lotnictwa Polskiego w Turku odbył się XV finał Regionalnego Konkursu Matematycznego "Czas na szóstkę" klas 7 i 2 gimnazjum, do którego zakwalifikowało się 22 uczniów z regionu, w tym 3 z naszej szkoły: Igor Kustosz, Wiktor Gebler, Mateusz Ćwiek.
Wyniki w kat. klas 7: 1 miejsce - Igor Kustosz, 3 miejsce - Wiktor Gebler; opiekun: p. Dorota Górska; w kat. klas 2 gimnazjum: 3 miejsce - Mateusz Ćwiek; opiekun: p. Iwona Krawczyk. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
| .. POKAZ SŁUŻB RATUNKOWYCH W NASZEJ SZKOLE ..
7 maja 2018 r. przedszkolaki i uczniowie ZS-P w Dobrej mieli wyjątkową okazję obserwować działania służb ratunkowo - medycznych w akcji. Tego dnia na szkolnym placu rekreacyjnym, dzięki zaangażowaniu strażaków OSP w Dobrej oraz ratowników medycznych "Fundacji Złota Godzina" z Turku, odbył się pozorowany pokaz pracy specjalistów w sytuacji wypadku drogowego. Dzieci przekonały się, jak ważny jest profesjonalizm służb podczas zabezpieczania miejsca zdarzenia, gaszenia "płonącego pojazdu", udzielania pierwszej pomocy rannym oraz transportu poszkodowanych do szpitala. Po pokazie ratownik Krzysztof Kołata przypomniał zebranym słuchaczom numery alarmowe 112 i 999. Wyjaśnił też, jak należy wzywać pomoc w takich przypadkach. Druh Mieczysław Frątczak zademonstrował sprzęt, którym posługiwali się w akcji strażacy. Kulminacyjnym punktem spotkania okazała się możliwość obejrzenia nowego wozu strażackiego i karetki. Zaproszeni goście chętnie demonstrowali wyposażenie swoich aut oraz odpowiadali na pytania dzieci. Każdy przez chwilę mógł się poczuć bohaterem w strażackim hełmie czy profesjonalnym ratownikiem. Byli też tacy, którzy po spotkaniu odkryli, kim chcą zostać w przyszłości.
| .. APEL Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA ..
30 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja "Bądź dumny, że jesteś Polakiem!". Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, pod kierunkiem nauczycieli: p. Ewy Durki, p. Marleny Jesionek i p. Barbary Bartosik, zaprezentowali część artystyczną. Wszystkim obecnym na apelu przedstawiono historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz uświadomiono, że warto i należy pielęgnować patriotyzm w nas samych każdego dnia.
Na zakończenie apelu głos zabrał p. dyrektor Marek Milczarek, który w krótkim przemówieniu przybliżył uczniom sens obchodów tego święta.
W dniu 3 maja poczet sztandarowy uczestniczył we mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny, Społeczności Miasta i Gminy.
| .. UDZIAŁ W SPOTKANIACH "WIOSNA Z NIEMIECKIM W POWIECIE TURECKIM" ..
13 kwietnia 2018 r. w  Szkole Podstawowej nr 4 im. gen. M. M. Smorawińskiego w Turku odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu wydarzeń "Wiosna z Niemieckim w Powiecie Tureckim - Keine Panik, Deutsch kann man lernen". Pierwszy etap Wiosny z Niemieckim pod hasłem "Deutsch - kinderrleicht". Zabawa z językiem niemieckim była dedykowany uczniom klas pierwszych z terenu powiatu tureckiego. Z naszej szkoły pojechało 7 uczniów z klasy 1 - Gracjan Andrzejewski, Jakub Gonczarewicz, Michał Kaczmarek, Filip Skonieczny, Noemi Czupryńska, Emilia Wójcik, Patrycja Zagozda. Dzieci zaśpiewały piosenkę po niemiecku "Mein Kopf tut weh", poznały nazwy niektórych owoców w języku niemieckim, a także tańczyły do znanej zabawy "Tschu tschu wa". Chętnie odpowiadały na proste pytania Christoha Mohra - przedstawiciela Instytutu Geothego z Niemiec. Wydarzenie to nie miało formy rywalizacji konkursowej, a raczej spotkania integracyjnego i kreatywnej zabawy. Uczniów przygotowywały nauczycielki języka niemieckiego: p. Marzena Sobieracka i p. Adrianna Estemberg-Palczewska.

23 kwietnia 2018 r. odbyło się drugie spotkanie z językiem niemieckim, tym razem dla uczniów klas 7 oraz gimnazjum. Gospodarzem spotkania było I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Turku. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas 3 gimnazjum: Anna Graczyk, Konrad Szliwa, Jakub Gajewski, Przemysław Gebler, Kacper Czupryński. Przez kilka tygodni uczniowie przygotowywali film, którego motywem przewodnim było hasło "Um mich herum - Ja i moja okolica". Zadaniem gimnazjalistów było przedstawienie siebie, swoich kolegów oraz pokazanie najbliższego otoczenia. Opiekę nad uczniami sprawowali: p. Adrianna Estemberg-Palczewska i p. Marzena Sobieracka.

26 kwietnia 2018 r. uczestniczyliśmy w ostatnim spotkaniu z cyklu "Wiosna z Niemieckim w Powiecie Tureckim - Keine Panik, Deutsch kann man lernen". Spotkanie przeznaczone było dla uczniów klas 4-6. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Martyna Milczarek, Martyna Wesołowska, Konrad Kwiatkowski, Karolina Koszela, Dominika Rawińska, Żaneta Nowak, Amelia Frątczak, Wiktoria Gabryś, Oliwia Chorąziak. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Grzymiszewie uczniowie przy współudziale starszych kolegów z ZST w Turku, zgłębiali wiedzę z zakresu fizyki, robotyki, mechaniki i informatyki - po niemiecku! Odwiedzając stacje uczniowie poprzez doświadczenia i eksperymenty poznawali ciekawy świat nauki, a zarazem mieli możliwość wzbogacenia swojego słownictwa z języka niemieckiego. Opiekunami uczniów były nauczycielki języka niemieckiego: p. Marzena Sobieracka i p.Adrianna Estemberg-Palczewska.

| .. UDZIAŁ W "MARSZU PAMIĘCI" W CHEŁMNIE ..
Uczniowie oraz nauczyciele z ZS-P w Dobrej już od 6u lat pracują nad przywróceniem historycznej tożsamości swojego miasta oraz powiatu. Świadectwem tych działań jest 5-krotny tytuł "Szkoły Dialogu". Jedną z form takiej pracy jest coroczne uczestnictwo przedstawicieli Samorządu Szkolnego w "Marszu Pamięci" w Lesie Rzuchowskim w pobliżu Chełmna n/Nerem. W tym roku odbył się on w dniu 25 kwietnia. Poprzedziło go spotkanie z autorem książki o zagładzie społeczności romskiej oraz Sinti mordowanej w Chełmnie, panem Stanisławem Stochalem. W sumie między 2 a 9 stycznia 1942 r. w Obozie zginęło 3,3 tyś. Cyganów przywiezionych z getta w Łodzi.
Tegoroczny "Marsz Pamięci" zorganizowano dla uczczenia wszystkich pomordowanych w Chełmnie: Żydów, chorych i starszych z domów opieki z Włocławka,  Romów, Rosjan i dzieci z czeskich Lidic. Obecna na uroczystości dr Anna Ziółkowska z Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie powiedziała: Musimy o tych wydarzeniach mówić i pamiętać. Musimy robić wszystko - żeby gdziekolwiek i kiedykolwiek - nie uległy one powtórzeniu! Okolicznościowe wystąpienie miał również Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek.
Wyjazd na tegoroczny "Marsz Pamięci" zorganizowali dobrscy nauczyciele: p. Barbara Woźniak i p. Paweł Janicki. Szkołę reprezentowali uczniowie: Andżelika Grzesiak, Andżelika Dzikowska, Natalia Łyskanowska, Martyna Wałowska, Rafał Szadek, Danuta Witaszczyk i Wiktor Kustosz. Wśród gości honorowych na uroczystości obecni byli również przedstawiciele ambasady Austrii, Żydzi z Łodzi oraz lokalne władze. Na zakończenie odśpiewano modlitwę El Male Rachamim oraz Kadisz.

| .. ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA - "ZDROWIE DLA WSZYSTKICH" ..
W tym roku Światowy Dzień Zdrowia przypada 7 kwietnia. Hasło: "Zdrowie dla  wszystkich" to nie tylko hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, ale wizja przyświecająca od ponad siedemdziesięciu lat działalności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Doskonały, najwyższy możliwy poziom zdrowia dla wszystkich  ludzi, to wyzwanie dla światowych liderów i motyw przewodni wspierania krajów w dążeniu do Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej (UHC).
Przesłania Światowego Dnia Zdrowia:
  • Powszechna opieka zdrowotna polega na zapewnieniu wszystkim ludziom dostępu do świadczeń zdrowotnych na odpowiednim poziomie tam, gdzie i kiedy jest to konieczne bez generowania dodatkowego obciążenia finansowego.
  • Nikt nie powinien wybierać między dobrym stanem zdrowia, a innymi życiowymi potrzebami.
  • Powszechna opieka zdrowotna jest kluczem do zdrowia i dobrostanu ludzi i narodów.
  • Powszechna opieka zdrowotna jest osiągalna. Niektóre kraje poczyniły w drodze do jej osiągnięcia ogromne postępy. Wyzwanie, to utrzymać jej dostępność na poziomie oczekiwanym przez obywateli.
  • Różne kraje podchodzą do problemu powszechności opieki zdrowotnej w różny sposób, nie ma uniwersalnych rozwiązań. Jednak każdy kraj może zrobić coś, by poprawić powszechny dostęp do opieki zdrowotnej.
  • Aby opieka zdrowotna miała charakter prawdziwie powszechny, konieczna jest zmiana w myśleniu o systemie opieki zdrowotnej z tej zorientowanej na choroby i instytucje na zorientowaną na ludzi i dla ludzi.
Każdy może mieć wpływ na sposób osiągnięcie powszechnej opieki zdrowotnej poprzez wzięcie udziału w dyskusji o powszechnej opieki zdrowotnej. Zbyt wielu ludzi jest pomijanych w opiece zdrowotnej. "Powszechny" oznacza "dla wszystkich", bez dyskryminacji i pominięcia kogokolwiek. Wszyscy i wszędzie mają prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, których potrzebują bez jednoczesnego spychania na skraj ubóstwa.
| .. EGZAMIN GIMNAZJALNY ..
W dniach 18-20 kwietnia uczniowie klas 3 gimnazjum pisali egzamin gimnazjalny.
18 kwietnia - część humanistyczna (język polski, historia, wos).
19 kwietnia - część matematyczno-przyrodnicza (matematyka, przedmioty przyrodnicze).
20 kwietnia - część językowa (język obcy nowożytny).
| .. III MIEJSCE W POWIATOWYM KONKURSIE GEOGRAFICZNYM "ZNASZLI SWÓJ KRAJ?" ..
16 kwietnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły: Kacper Czupryński, Patryk Glinka i Weronika Frącala, wzięli udział w XII Powiatowym Konkursie Geograficznym "Znaszli swój kraj?" w LO w Turku. W konkursie wzięło udział 20 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu tureckiego. W pierwszym etapie uczniowie pisali test ze znajomości geografii Polski, poszerzony o zagadnienia krajoznawcze oraz wiadomości o powiecie tureckim. Do finału awansowało 12 uczniów, w tym dwóch uczniów naszej szkoły: Kacper Czupryński i Patryk Glinka. Wyłoniona 12 najlepszych stworzyła cztery mieszane zespoły i rywalizowała ze sobą w formie quizów i zadań z wykorzystaniem map, zdjęć, itp. Uczniowie musieli wykazać się znajomością geografii Polski oraz naszego powiatu, rozpoznać znane miejsca, czy po prostu szybko kojarzyć fakty. Konkursowicze otrzymywali także pytania kręcąc geograficznym "kołem fortuny" oraz celując lotką w specjalną tarczę. Patryk Glinka ze swoją grupą zajął 3 miejsce, a Kacper Czupryński - 4 miejsce. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody. W przerwie konkursu odbyło się spotkanie z p. Karolem Fornalczykiem - fotografem dziko żyjących zwierząt, który zasłynął zdjęciami ptaków zamieszkujących lasy Nadleśnictwa Turek.
Konkurs prowadził nauczyciel geografii LO p. Witold Wojciechowski. Uczniów do konkursu przygotował p. Dariusz Piestrzyński.
| .. SZKOLNE KONKURSY PLASTYCZNE - WYSTAWA WIELKANOCNA ..
28 marca 2018 r. w naszej szkole zorganizowane zostało spotkanie przedświąteczne połączone z rozdaniem nagród laureatom szkolnych konkursów wielkanocnych. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe zakupione z dochodu za kartki i ozdoby wielkanocne sprzedawane podczas szkolnego kiermaszu. Najlepsze prace plastyczne naszych uczniów związane tematycznie z konkursami i Świętami Wielkanocnymi zaprezentowane zostały podczas wystawy wielkanocnej na korytarzu dolnym (kl. 4-7 i gimnazjum) oraz górnym (kl. 1-3). W tym roku na zajęciach plastycznych uczniowie wykonywali m.in. pisanki, kurczaki, zajączki oraz stroiki wielkanocne.
Zorganizowany został również konkurs językowo-plastyczny "Easter card - kartka wielkanocna".
Nagrodzeni uczniowie:
PISANKA WIELKANOCNA (kl. 1-3) 1 miejsce - Maja Zawiśniewska (2a), 2 miejsce - Marta Gil (3b), 3 miejsce - Gracjan Andrzejczak (1a), wyróżnienia - Małgorzata Czupryńska (1b), Amelia Becalik (2a), Zuzanna Jesionek (3a), Natasza Glinkowska (3c), Natalia Buczek (3d).
KURCZAK WIELKANOCNY (kl. 4) 1 miejsce - Oliwia Dymel (4b), 2 miejsce - Wiktoria Arent (4b), 3 miejsce - Natalia Mila (4a), wyróżnienia - Oliwia Przybyła, Marta Guziak (4a), Julia Wypiór, Eliza Szwankowska (4b).
ZAJĄCZEK WIELKANOCNY (kl. 5) 1 miejsce - Natalia Wojtasik (5a), 2 miejsce - Wiktoria Fornalczyk (5b), 3 miejsce - Martyna Wesołowska (5b), wyróżnienia - Wiktoria Gabryś, Amelia Kołodziejczyk (6a).
STROIK WIELKANOCNY (kl. 6) 1 miejsce - Martyna Dzikowska (6a), 2 miejsce - Gabriela Maciejewska (6b), 3 miejsce - Alicja Jesionek, Dominika Smolińska (6a), wyróżnienia - Dawid Ławniczak (5a), Amelia Wiczewska (5b).
PISANKA WIELKANOCNA (kl. 7 i G)  1 miejsce - Gabriela Urbaniak (7b), 2 miejsce - Andżelika Grzesiak (2b), Ewa Stasiak (3a), 3 miejsce - Natalia Łyskanowska (2b), wyróżnienia - Justyna Fryt, Mateusz Ćwiek (2a), Danuta Witaszczyk (2b).
EASTER CARD - KARTKA WIELKANOCNA (kl. 3-4) 1 miejsce - Kinga Idziak (3d) i Marta Guziak (4a), 2 miejsce - Marta Gil (3b), Karina Polińska (4a), 3 miejsce - Oliwia Kaczmarek (3b), Zofia Gierłowska (4c), wyróżnienia - Maria Gajewska (3a), Rafał Wichorski (3d), Adam Wichorski (4a), Aleksandra Stasiak, Radosław Grzesiak (4b), Magdalena Łuczak, Adrian Jańczak (4c). Serdecznie gratulujemy! Organizatorem wystawy i konkursów świątecznych była p. Justyna Piestrzyńska we współpracy z p. Jolantą Piekarską (1-3) oraz p. Barbarą Oleksy (Easter card).
| .. LAUREATKA WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "ŚWIATŁO I CIEŃ. KWIATY I OGRODY" ..
23 marca 2018 r. uczennica naszej szkoły - Weronika Szczepaniak (kl. 3 G) wzięła udział w uroczystym podsumowaniu Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Światło i cień. Kwiaty i ogrody", którego organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 w Poznaniu.
Na konkurs nadesłane zostały 254 prace plastyczne. Przyznano po trzy nagrody w dwóch kategoriach wiekowych. Weronika otrzymała nagrodę w kategorii uczniów w wieku 15-19 lat. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Z etapu szkolnego do wojewódzkiego awansowali również: Adrian Kaźmierski (kl. 5); Martyna Wesołowska (kl. 5); Żaneta Nowak (kl. 6); Andżelika Grzesiak (kl. 2 G) oraz Sandra Ziętek (kl. 3 G).
Prace wykonane zostały pod kierunkiem p. Justyny Piestrzyńskiej.
| .. WYRÓŻNIENIE W POWIATOWYM KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO "WORDMASTER" ..
28 marca 2018 r. troje uczniów naszego gimnazjum wzięło udział w finale Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego "Wordmaster - Mistrz Słówek", zorganizowanego w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich. W lutym 2018 r. odbył się szkolny etap konkursu "Wordmaster", w którym uczniowie musieli wykazać się znajomością słownictwa przysłanego przez organizatorów miesiąc wcześniej. Tytuł Szkolnego Mistrza Słówek wywalczył Mateusz Ćwiek (2a G), 2 miejsce zajęła Marta Krawczyk (2a G), 3 miejsce zapewniła sobie Oliwia Karbowa (3b G). Zwycięzcy etapu szkolnego otrzymali kolejną porcję słownictwa (sporo wykraczającego poza zakres wymagań dla uczniów gimnazjum), z którą musieli zapoznać się przed finałem. Wśród niej znalazły się również idiomy angielskie, których przyswojenie stanowi niemałe wyzwanie. Z relacji organizatorów wynika, że poziom tegorocznego finału konkursu "Wordmaster - Mistrz Słówek" był niezwykle wysoki i wyrównany. Tym bardziej cieszy fakt, że Mateusz Ćwiek zdobył w nim wyróżnienie. Ucznia do konkursu przygotowała p. Barbara Oleksy. Gratulujemy Mateuszowi oraz pozostałym uczestnikom konkursu.

| .. SZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO "ENGLISH IN SONGS" ..
26 marca 2018 r. odbył się szkolny konkurs języka angielskiego "English in songs". Konkurs skierowany był do uczniów klas 2 gimnazjum i miał formę testu pisemnego obejmującego zadania sprawdzające umiejętność rozumienia ze słuchu. Uczestnicy konkursu musieli również stawić czoła zadaniom z zakresu gramatyki i słownictwa, w oparciu o teksty popularnych piosenek w języku angielskim. Do rywalizacji przystąpiło 15 uczniów z klas 2. 1 miejsce zajął Mateusz Ćwiek, 2 miejsce zapewnił sobie Konrad Szymczak, 3 miejsce zajęła Natalia Mielczarek. Uczniowie ci wezmą udział w międzyszkolnym konkursie o podobnej tematyce, organizowanym w kwietniu 2018 r. przez jedną ze szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy sukcesów w kolejnym etapie.
Pomysłodawczynią i organizatorką konkursu była nauczycielka języka angielskiego p. Barbara Oleksy.

| .. III MIEJSCE W MISTRZOSTWACH REJONU W MINIKOSZYKÓWCE DZIEWCZĄT ..
26 marca 2018 r. w Koninie odbyły się Mistrzostwa Rejonu w Minikoszykówce Dziewcząt. Uczennice klasy 6 w składzie: Oliwia Chorąziak, Julia Dzikowska, Martyna Dzikowska, Amelia Frątczak, Kinga Gibasiewicz, Aneta Gil, Martyna Ignaczak, Magdalena Kos, Aleksandra Lament, Żaneta Nowak, Dominika Rawińska, Dominika Smolińska, zdobyły 3 miejsce, ustępując jedynie drużynom w Konina. Opiekunką drużyny była p. Barbara Bartosik.
| .. LAUREAT II MIEJSCA W POWIATOWYM KONIŃSKIM KONKURSIE GEOGRAFICZNYM ..
Uczeń naszego gimnazjum Mateusz Ćwiek został laureatem 2 miejsca w IX Powiatowym Konińskim Konkursie Geograficznym, organizowanym corocznie przez MODN w Koninie. Finał konkursu odbył się 31 stycznia 2018 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Koninie. Tematyka konkursu obejmowała geografię fizyczną świata oraz orientację na mapie fizycznej świata. Uczestniczyło w nim 25 uczniów z gimnazjów rejonu konińskiego. Z naszej szkoły w finale udział wzięli także: Julia Wertlewska, która zajęła 4 miejsce, oraz Kacper Czupryński - 5 miejsce. Podsumowanie konkursu wraz z wręczeniem dyplomów i nagród odbyło się 24 marca podczas XIV Konińskiego Forum Oświatowego w Koninie. Uczniów do konkursu przygotował p. Dariusz Piestrzyński.
| .. AKCJA "KARTKI" I KIERMASZ WIELKANOCNY ..
Jak przed każdymi świętami Wielkiej Nocy zorganizowana została w naszej szkole tzw. "AKCJA - KARTKI", podczas trwania której uczniowie wszystkich klas przynosili własnoręcznie wykonane kartki świąteczne. Kartki te były wysyłane z życzeniami świątecznymi od dyrekcji, nauczycieli i uczniów do instytucji oraz osób związanych z naszą szkołą. Pozostałe były sprzedawane podczas kiermaszu. Kiermasz wielkanocny odbył się 22 i 23 marca. Oprócz wspomnianych kartek, można było kupić piękne pisanki, stroiki oraz inne ozdoby związane ze zbliżającymi się świętami, wykonane przez uczniów naszej szkoły. Tym razem udało nam się zebrać 415 zł. Kwota została przeznaczona na nagrody dla laureatów konkursów wielkanocnych.
W kiermaszu wzięły udział uczennice klasy 6 - Alicja Jesionek, Olga Krzemińska, Martyna Dzikowska, Julia Dzikowska, Amelia Frątczak, Amelia Kołodziejczyk, Dominika Smolińska, Żaneta Nowak, Dominika Rawińska oraz uczennice klasy 2 G - Kinga Stasiak, Andżelika Grzesiak, Martyna Wałowska. Serdecznie dziękujemy uczniom przygotowującym piękne ozdoby na kiermasz oraz wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do osiągniętego sukcesu. Akcję zorganizowała p. Justyna Piestrzyńska.
| .. UDZIAŁ W POWIATOWYM TURNIEJU "MŁODY MANAGER NA START" ..
22 marca 2018 r. uczniowie naszego gimnazjum: Anna Graczyk, Kacper Czupryński i Mateusz Ćwiek wzięli udział w Powiatowym Turnieju pod hasłem "Młody Manager na start", zorganizowanym przez Zespół Szkół Technicznych w Turku. W turnieju wzięli udział uczniowie szkół z terenu powiatu tureckiego. Celem przedsięwzięcia była popularyzacja wiedzy ekonomicznej oraz motywowanie młodzieży do zainteresowania zjawiskami i procesami społecznymi oraz ekonomicznymi.
Uczestnicy stworzyli sześć mieszanych zespołów i przystąpili do rywalizacji, podczas której sprawdzona została podstawowa wiedza o biznesie oraz umiejętności przedsiębiorczego myślenia. Kacper Czupryński ze swoją grupą zajął 1 miejsce, Anna Graczyk - 4 miejsce, a Mateusz Ćwiek - 5 miejsce.
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy oraz nagrody. Opiekunem uczniów był p. Dariusz Piestrzyński.

| .. NAGRODA I WYRÓŻNIENIE W POWIATOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM "ZAPOBIEGAJMY POŻAROM" ..
Uczennica naszej szkoły Maja Zawiśniewska (2a SP) została laureatką 3 miejsca w etapie powiatowym konkursu plastycznego "Zapobiegamy pożarom", natomiast wyróżnienie w tym etapie uzyskała Aleksandra Wutka (3a G). Uroczyste podsumowanie i nagrodzenie laureatów odbyło się 17 marca 2018 r. w hali sportowej przy ZS-P w Dobrej. Najlepsze prace przekazane zostały do eliminacji wojewódzkich.
Organizatorami konkursu był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Turku, Komisja ds.  Młodzieży ZOP ZOSP RP w Turku oraz Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera.
Tematyka prac: udział strażaków w likwidacji pożarów, udział strażaków w akcjach ratownictwa drogowego i wodnego, wykonywanie zadań związanych z ratownictwem ekologicznym i medycznym, zwalczanie klęsk żywiołowych i zagrożeń ekologicznych, udział w zawodach sportowo-pożarniczych oraz historia pożarnictwa.
Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół a także osób dorosłych (twórców amatorów) zamieszkujących teren Powiatu Tureckiego. Przedmiotem konkursu były prace w dziedzinie malarstwa, rysunku, grafiki, tkactwa, rzeźby, metaloplastyki. Mai i Oli serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów. Uczennice do konkursu przygotowały: p. Iwona Krajewska i p. Justyna Piestrzyńska.
| .. POWITANIE WIOSNY NA ZIELONO ..
Wiosnę 2018 uczniowie naszej szkoły powitali w szczególny sposób. 21 marca w świetlicy szkolnej odbyły się obchody z okazji Dnia Wiosny dla uczniów klas 1-3. Dzieci tradycyjnie w zielonych bluzkach, koszulach, kokardkach oczekiwały na wiosnę. Prowadzące imprezę: p. Jolanta Piekarska i p. Marzena Sobieracka poprowadziły wiosenny teleturniej "Gram w zielone". Odbył się też pokaz mody "Wiosna 2018".
| .. LAUREATKI POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "NAJPIĘKNIEJSZE JAJKO WIELKANOCNE" ..
Uczennice ZS-P w Dobrej zostały laureatkami powiatowego konkursu plastycznego pt. "Najpiękniejsze jajko wielkanocne". Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Tuliszkowie. Jury z nadesłanych prac wybrało najciekawsze i najpiękniejsze przyznając  w trzech kategoriach wiekowych nagrody i wyróżnienia.
Kat. klas 4-7: 2 miejsce - Marta Guziak (4a), 3 miejsce - Natalia Wojtasik (kl. 5a); kat. klas G: 3 miejsce - Ewa Stasiak (3a).
Uczennice otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe, wzięły również udział w pokazie wielkanocnych technik plastycznych zorganizowanych specjalnie dla laureatów konkursu i ich opiekunów w dniu 16 marca. Uczennice do konkursu przygotowała p. Justyna Piestrzyńska.
| .. ETAP POWIATOWY XXII KONKURSU WIEDZY O WIELKOPOLSCE W NASZEJ SZKOLE ..
5 marca 2018 r. na prośbę Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, nasza szkoła zorganizowała i przeprowadziła etap powiatowy XXII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, którego honorowym patronem jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Kurator Oświaty w Poznaniu. W eliminacjach wzięło udział 31 uczestników z sześciu szkół powiatu tureckiego: Szkoły Podstawowej im. Wojciecha z Brudzewa w Brudzewie, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tokarach Pierwszych, Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863 r. w Tuliszkowie, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku, Szkoły Podstawowej w Wyszynie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej.
Konkurs, wzbogacony o część artystyczną, został przeprowadzony w hali sportowej. Oprócz uczestników, ich nauczycieli - opiekunów, a także rodziców, gościliśmy Władze naszego miasta: burmistrza Dobrej Andrzeja Piątkowskiego, zastępcę burmistrza Jacka Gajewskiego.
W przygotowanie całej imprezy zaangażowało się wielu pracowników Zespołu, którym serdecznie dziękujemy: organizacja - p. Marek Milczarek,  p. Iwona Chwiałkowska, p. Danuta Zgolińska; przewodniczenie pracom komisji konkursowej oraz część artystyczna - p. Ewa Durka; oprawa muzyczna - p. Marlena Jesionek; oprawa plastyczna (dekoracje, tablice okolicznościowe związane z 100-leciem odzyskania niepodległości i Powstaniem Wielkopolskim) - p. Jolanta Janicka, p. Anna Szczecińska, p. Paweł Janicki i p. Elżbieta Jesionek; przygotowanie dyplomów - p. Dariusz Piestrzyński; poczęstunek - p. Marta Kaliszak, p. Jolanta Rusek. Dziękujemy również wszystkim uczniom, którzy pomagali w pracach technicznych i porządkowych.
| .. I MIEJSCE W MISTRZOSTWACH POWIATU W MINIKOSZYKÓWCE DZIEWCZĄT ..
28 lutego 2018 r. odbyły się Mistrzostwa Powiatu  w Minikoszykówce dziewcząt. Uczennice klasy 6 w składzie: Oliwia Chorąziak, Julia Dzikowska, Martyna Dzikowska, Amelia Frątczak, Kinga Gibasiewicz, Aneta Gil, Martyna Ignaczak, Magdalena Kos, Aleksandra Lament, Żaneta Nowak, Dominika Rawińska, Dominika Smolińska, zdobyły 1 miejsce. Opiekunką zespołu była p. Barbara Bartosik.
| .. KONKURS PLASTYCZNY "ZAPOBIEGAJMY POŻAROM" ..
W styczniu 2018 r. w naszej szkole odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Zapobiegamy pożarom". Organizatorami etapu gminnego byli: Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Dobrej, Urząd Miejski w Dobrej oraz Centrum Kultury w Dobrej.
W etapie szkolnym wzięło udział  67 uczniów z klas 0-7 i G. Do etapu gminnego zakwalifikowali się: Julita Ignaczak, Martyna Wiewiórska, Klaudia Maciejewska, Andżelika Guderczyk, Alicja Wojtasik, Julia Wypiór (0a); Lena Szczepaniak, Liliana Maciejewska, Marcin Kosobudzki, Julia Przystańska, Igor Osiak, Zuzanna Rosiak, Inez Gmach, Filip Kołaczkowski (0b); Jakub Gonczarewicz (1a); Amelia Michalak, Aleksandra Urzędowska, Małgorzata Czupryńska, Noemi Czupryńska, Patrycja Zagozda, Szymon Różaniec, Patryk Klimczak, Kacper Turkowski (1b); Alicja Mila, Alicja Wlazło, Amelia Becalik, Maja Frącala, Maja Zawiśniewska, Kacper Chachuła (2a); Łucja Łukaszczyk, Laura Łukaszczyk, Oliwia Łukaszczyk, Krystian Dzieran, Adam Młotkiewicz (3a); Błażej Wypiór, Konrad Kosowski, Oliwia Kaczmarek (3b); Natasza Glinkowska (3c); Kinga Idziak (3d); Emilia Heresztyn, Karina Polińska, Marta Guziak (4a); Rozalia Dembowiecka, Aleksandra Stasiak, Julia Wypiór, Wiktoria Arent, Eliza Szwankowska, Sara Szwankowska (4b); Martyna Wesołowska (5b); Martyna Dzikowska, Żaneta Nowak, Julia Dzikowska, Martyna Ignaczak (6a); Mateusz Grzelewski (5b); Natalia Jańczak, Iga Kaczmarek, Donata Zegarska (7a); Gabriela Urbaniak, Kinga Szymczak, Justyna Młotkiewicz, Agnieszka Młotkiewicz (7b); Mateusz Ćwiek (2a G); Ewa Stasiak, Aleksandra Wutka (3a G).
LAUREACI ETAPU GMINNEGO przedszkole: 3 miejsce - Julita Ignaczak (0a);  kl. 1-3: 1 miejsce - Maja Zawiśniewska (2a), 3 miejsce - Kinga Idziak (3d);
kl. 4-6: 1 miejsce - Martyna Wesołowska (5b); kl. 7 i gimnazjum: 3 miejsce - Aleksandra Wutka (3a G).
Laureaci wezmą udział w podsumowaniu etapu gminnego w Centrum Kultury w Dobrej (5 marca), natomiast ich prace zostały przesłane do etapu powiatowego. Wszystkim laureatom gratulujemy! Uczniów do konkursu przygotowała p. Justyna Piestrzyńska (kl. 0, 4-7 i G) oraz wychowawcy klas 1-3.
| .. OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY "TĘCZA" ..
W grudniu bieżącego roku w naszej placówce odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Tęcza", zorganizowanego przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej "Pokolenie" we współpracy z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tematyka tegorocznej edycji konkursu to "Świat w kolorach".
Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowali się: kl. 1-3 Michał Kaczmarek, Anna Kołuda, Weronika Orszulak, Lena Szubstarska, Jakub Leśniewski, Gracjan Andrzejczak (1a); p. Danuta Rozmus; Szymon Różaniec, Amelia Michalak, Patrycja Zagozda, Małgorzata Czupryńska (1b); Maria Gajewska (3a); p. Justyna Piestrzyńska; Alicja Wlazło, Daniel Strzelczyk, Amelia Becalik, Alicja Mila, Maja Frącala (2a); p. Iwona Krajewska; Konrad Kosowski, Marta Gil (3b); p. Grażyna Łukasik; Natasza Glinkowska (3c); p. Iwona Śmieja; kl. 4-7 Emilia Heresztyn, Karina Polińska, Marta Guziak, Natalia Mila, Bartosz Kaczewiak (4a); Jakub Mżywa, Aleksandra Stasiak, Wiktoria Arent (4b); Adrian Jańczak, Mikołaj Stasiak (4c); Adrian Kaźmierski (5a); Martyna Wesołowska, Martyna Milczarek (5b); Dominika Smolińska, Patryk Stasiak, Julia Dzikowska, Żaneta Nowak, Wiktoria Gabryś (6a); Natalia Jańczak (7a); Gabriela Urbaniak, Julia Młodzieniak, Agnieszka Młotkiewicz, Justyna Młotkiewicz (7b); kl. G Ewa Stasiak, Aleksandra Wutka, Oliwia Bronowska (3a G); Weronika Szczepaniak, Sandra Ziętek (3b G); Andżelika Grzesiak (2b G); p. Justyna Piestrzyńska; Tęcza Foto - Paulina Górczyńska, Paulina Kwiatkowska, Weronika Szczepaniak, Jakub Gajewski; p. Dariusz Piestrzyński.
Wyróżnienia otrzymali: Anna Kołuda (1a), Amelia Becalik (2a), Żaneta Nowak (6a), Adrian Kaźmierski (5a), Dominika Smolińska (6a), Aleksandra Stasiak (4b), Weronika Szczepaniak (3b G), Jakub Gajewski - foto (3a G), Paulina Kwiatkowska - foto (2b G), Weronika Szczepaniak - foto (3b G). Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Szkolnym koordynatorem konkursu była p. Justyna Piestrzyńska (we współpracy z p. Grażyną Łukasik, p. Iwoną Krajewską - kl. 1-3).

| .. PLASTYCZNE KONKURSY WALENTYNKOWE ..
W lutym bieżącego roku w naszej szkole zorganizowane zostały konkursy plastyczne na najciekawszą kartkę walentynkową oraz najpiękniejsze serce walentynkowe.
W konkursach wzięło udział 25 uczniów klas 4-7 i gimnazjum, którzy wykonali mnóstwo pięknych "walentynek". Najciekawsze prace stworzyli:
KARTKA WALENTYNKOWA kl. 4-6: 1 miejsce - Żaneta Nowak (6a), 2 miejsce - Marta Guziak (4a), 3 miejsce - Martyna Wesołowska i Martyna Łuczak (5b), wyróżnienia - Dawid Ławniczak (5a), Amelia Frątczak i Robert Ziętek (6a). SERCE WALENTYNKOWE kl. 7 i G: 1 miejsce - Ewa Stasiak (3a G), 2 miejsce - Gabriela Urbaniak (7b), 3 miejsce - Sandra Ziętek (3b G). Prace uczestników konkursu można było obejrzeć podczas wystawy pokonkursowej, na której również zaprezentowane zostały walentynkowe formy przestrzenne wykonane przez uczniów klas 5.
Konkursy i wystawa zorganizowała p. Justyna Piestrzyńska.

| .. TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ "SPORT PRZECIW NARKOTYKOM" ..
26 stycznia 2018 r. w hali sportowej odbył się turniej halowej piłki nożnej pod hasłem "Sport przeciw narkotykom".
Wyniki kategorii dziewcząt: 1 miejsce - klasa 2b G, 2 miejsce - klasa 7b SP, 3 miejsce - klasa 2a G, 4 miejsce - klasa 3a G; najlepsza bramkarka - Agata Józefiak, najlepszy strzelec - Iwona Pawlak.
Wyniki kategorii chłopców: 1 miejsce - klasa 2a G, 2 miejsce - klasa 2b G, 3 miejsce - klasa 3a G, 4 miejsce - klasa 7a SP; najlepszy bramkarz - Jakub Granos, najlepszy strzelec - Radosław Kos.

| .. KONKURS PLASTYCZNY "KREW - BEZCENNY PODARUNEK" WE WSPÓŁPRACY Z PREZESEM KOŁA HDK ..
W grudniu 2017 r. uczniowie klas 4 naszej szkoły uczestniczyli w pogadance na temat krwiodawstwa, mieli także możliwość obejrzenia autobusu do poboru krwi oraz zapoznania się z wszelkimi procedurami i informacjami dotyczącymi danej tematyki. Zdarzenie to zainicjowane zostało przez Prezesa Dobrskiego Klubu HDK "Życie" przy Centrum Kultury w Dobrej p. Zbigniewa Szwankowskiego.
Na początku stycznia bieżącego roku odbył się konkurs plastyczny dla uczniów uczestniczących w powyższym wydarzeniu. Dzieci wykonywały plakaty do hasła "Krew - bezcenny podarunek", mające na celu promowanie krwiodawstwa w środowisku. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 19 stycznia w świetlicy szkolnej ZS-P w Dobrej. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez pomysłodawcę konkursu p. Szwankowskiego. Zorganizowana została również pokonkursowa wystawa prac w Galerii na korytarzu szkolnym. Organizatorem konkursu była p. Justyna Piestrzyńska. Warto nadmienić, że wszyscy uczniowie bardzo poważnie podeszli do tematu, widać było ich ogromne zaangażowanie oraz staranne przygotowanie, dzięki czemu prace były na bardzo wysokim poziomie i wybór najlepszych okazał się nie lada wyzwaniem. Panu Zbigniewowi Szwankowskiemu dziękujemy za współpracę, a wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Laureaci konkursu: 1 miejsce - Wiktoria Arent (4b), 2 miejsce - Adam Janiszewski (4a), 3 miejsce - Eliza Szwankowska (4b); wyróżnienia 1-go stopnia: Karina Polińska, Bartosz Kaczewiak (4a), Mikołaj Stasiak (4c), wyróżnienia: 2-go stopnia: Marta Guziak, Emilia Heresztyn, Oliwia Turkowska, Michał Grzelewski, Maciej Rykowski (4a), Sara Szwankowska, Rozalia Dembowiecka, Julia Wypiór, Aleksandra Stasiak (4b), Zofia Gierłowska, Kinga Tomczyk, Kinga Wodzińska, Filip Iglikowski, Adrian Jańczak (4c).
| .. WALENTYNKI - POCZTA WALENTYNKOWA ..
Z okazji walentynek Samorząd Uczniowski przygotował skrzynkę walentynkową, do której każdy mógł wrzucić kartkę dla swojej sympatii.
Po kilku dniach przedstawiciele SU szkoły podstawowej i gimnazjum zajęli się doręczaniem "walentynek", które niewątpliwie sprawiły ogromną radość adresatom. Uczniowie, którzy aktywnie włączyli się w przeprowadzenie akcji: Ewa Stasiak, Aleksandra Wutka, Oliwia Bronowska, Alicja Jesionek, Olga Krzemińska, Iga Cieślak, Zuzanna Wutka.
| .. CHOINKA NOWOROCZNA ..
13 stycznia 2018 r. w naszej szkole odbyła się karnawałowa zabawa choinkowa dla uczniów klas 1-3 z udziałem wychowawczyń i rodziców. Wszystkie dzieci już od rana były podekscytowane czekającą ich zabawą. Wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój i zachęcał do zabawy. Dzieci przebrane w różnorodne kolorowe stroje wspaniale bawiły się, uczestnicząc we wspólnych zabawach, a skoczna muzyka zachęcała do tańca. Wśród pląsających par i wirujących kółeczek trudno było rozpoznać dzieci, ponieważ niemal wszyscy uczestnicy balu wcielili się w postacie swoich ulubionych bajek, książek i filmów. Nie zabrakło wróżek, księżniczek, elfów, kowbojów, czarownic oraz rogatych diabełków. Bal udał się znakomicie, a najmłodsi już obmyślają kostiumy na następną choinkę.
Po krótkiej przerwie zabawę rozpoczęli starsi uczniowie klas 4-7 oraz gimnazjaliści. Wesołe tańce trwały do późnego wieczora.

| .. "GÓRA GROSZA" W NASZEJ SZKOLE ..
Jak co roku, nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza". Akcja polega na dobrowolnej zbiórce monet przeznaczonych na istniejące domy dziecka i inne placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz na pomoc dla potrzebujących dzieci. Akcję rozpropagował i przeprowadził Samorząd Uczniowski. W tym zebraliśmy kwotę - 304,78 zł (13 267 monet!). Uczniowie, którzy aktywnie włączyli się w przeprowadzenie akcji: Martyna Dzikowska, Alicja Jesionek, Olga Krzemińska, Ewa Stasiak, Izabela Iglikowska, Weronika Szczepaniak, Katarzyna Stepnowska, Sandra Ziętek, Oliwia Bronowska, Aleksandra Wutka, Jakub Gajewski.

| .. JASEŁKA W KOŚCIELE W DOBREJ ..
W święto Chrztu Pańskiego w kościele katolickim dobiega końca liturgiczny okres świąt Bożego Narodzenia. W tym wyjątkowym dniu, w którym ochrzczony Syn Boży staje pośród grzeszników, solidarny z nimi i gotowy dzielić ich los, do kościoła pw. NNMP w Dobrej przybyli uczniowie ZS-P z przedstawieniem pt. Dawno temu w Ziemi Świętej przygotowanym pod kierunkiem p. Marleny Jesionek oraz p. Barbary Woźniak (scenariusz - p. Paweł Janicki).
W niezwykłej scenerii świątyni parafialnej, wśród śpiewu kolęd, młodzi aktorzy przybliżyli zebranym  sceny z życia Józefa oraz Maryi upamiętniające okoliczności przyjścia na świat Bożego Syna. Po raz kolejny staliśmy się świadkami momentu zwiastowania, wyczerpującej wędrówki do Betlejem, narodzin Jezusa, pokłonu złożonego Maleńkiej Dziecinie przez trzech królów oraz niebezpieczeństw grożących Świętej Rodzinie ze strony okrutnego Heroda.
Czterdzieścioro młodych artystów dostarczyło zebranym w świątyni parafianom wielu doznań artystycznych, pozostawiło też niezwykłe przesłanie:
Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo znikome są twoje możliwości i jak wielka jest twoja słabość, jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć pozwolisz by Bóg pokochał innych przez ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie. Warto, by przywołane słowa bł. Matki Teresy z Kalkuty pozostały bliskie naszym sercom nie tylko w okresie świąt Bożego Narodzenia, ale co najmniej przez kolejnych 365 dni.

| .. WYCIECZKA DO ŁODZI ..
4 stycznia 2018 r. uczniowie klas 3a i 3c odwiedzili fascynujące miejsce w Łodzi - Experymentarium. W trakcie wycieczki mięli możliwość zwiedzania interaktywnej wystawy, która w pasjonujący i zabawny sposób objaśniała często skomplikowane zagadnienia z różnych dziedzin nauki (magnetyzmu, elektryczności, dynamiki, optyki, mechaniki, akustyki, biologii, chemii). Wszystkie dostępne eksponaty pobudzały kreatywność i ciekawość dzieci, dawały możliwość samodzielnego eksperymentowania. Niesamowitą atrakcją był też "Kosmiczny tunel" i "Piaskownica rozszerzalnej rzeczywistości". Uczniowie brali również udział w warsztatach naukowych na temat "Stanów skupienia", w trakcie których wykonywali doświadczenia pomagające lepiej zrozumieć i zapamiętać poruszane zagadnienia. Na koniec odwiedzili pobliski McDonald's, by posilić się przed powrotem do szkoły. Zabawie nie było końca i po wycieczce dzieci stwierdziły, że jeszcze nigdy nauka nie była taka łatwa! Opiekunami uczniów byli nauczyciele: p. Małgorzata Błażełek, p. Iwona Śmieja, p. Marzena Sobieracka i p. Wojciech Błażełek.
| .. PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE OPŁATKOWE - JASEŁKA ..
22 grudnia 2017 r. w naszej szkole odbyło się przedświąteczne spotkanie opłatkowe. Udział w nim wzięli uczniowie wszystkich klas, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście. Na spotkaniu pojawili się: ks. prałat Zygmunt Chromiński, burmistrz Dobrej Andrzej Piątkowski, z-ca burmistrza Jacek Gajewski, przewodnicząca Rady Rodziców Beata Kmieć. Obecnych na spotkaniu opłatkowym powitał dyrektor ZS-P Marek Milczarek, składając wszystkim świąteczne życzenia. Życzenia składali także Goście. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentowali jasełka, podczas których pochwalili się swoimi talentami aktorskimi oraz umiejętnościami wokalnymi. Temat przedstawienia przybliżył wszystkim obecnym klimat Świąt Bożego Narodzenia.
Następnie odbyło się łamanie opłatkiem oraz składanie życzeń przedstawicieli klas, Dyrekcji Szkoły i Gości.
Kolejnym punktem spotkania było wręczenie dyplomów i nagród uczniom wyróżnionym w szkolnych konkursach: wiedzy o Polsce, języka angielskiego „Mistrz słówek” oraz świątecznych konkursach plastycznych.
W świąteczny nastrój wszystkich zgromadzonych na hali wprowadziły kolędy śpiewane przez chór szkolny pod kierunkiem p. Marleny Jesionek, która przygotowała oprawę muzyczną uroczystości. Jasełka przygotowała p. Barbara Woźniak. Po szkolnym spotkaniu opłatkowym wszyscy udali się na klasowe spotkania wigilijne.
| .. AKCJA - KARTKI, KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY ..
Jak przed każdymi świętami Bożego Narodzenia w grudniu w naszej szkole zorganizowana została tzw. "AKCJA - KARTKI" podczas trwania której uczniowie klas 1-7 i gimnazjum przynosili własnoręcznie wykonane kartki świąteczne. Kartki te były wysyłane z życzeniami świątecznymi od dyrekcji, nauczycieli i uczniów do instytucji oraz osób związanych z naszą szkołą. Tym razem podczas zorganizowanego kiermaszu sprzedawaliśmy nie tylko wspomniane kartki świąteczne, ale również piękne bombki, stroiki i inne ozdoby związane z Bożym Narodzeniem. Kiermasz trwał dwa dni (18-19 grudnia) i prowadzony był przez uczennice klasy 6a i 2b G - Alicja Jesionek, Olga Krzemińska, Martyna Dzikowska, Julia Dzikowska, Amelia Frątczak, Amelia Kołodziejczyk, Żaneta Nowak, Dominika Smolińska, Karolina Koszela, Andżelika Grzesiak, Andżelika Dzikowska, Martyna Wałowska, Kinga Stasiak. Zebraliśmy ok. 600 zł. Dochód w całości zostanie przekazany na zakup nagród za osiągnięcia naszych uczniów w konkursach plastycznych. Serdecznie dziękujemy rodzicom, nauczycielom i uczniom oraz innym osobom za dokonywane zakupy, a przede wszystkim tym, którzy włożyli mnóstwo wysiłku w wykonanie pięknych ozdób na sprzedaż.
Akcję zorganizowała p. Justyna Piestrzyńska.
| .. KONKURS SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO NA NAJCIEKAWSZY STROIK ŚWIĄTECZNY ..
W konkursie zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski na najciekawszy stroik świąteczny, wyróżnieni zostali uczniowie: Amelia Becalik (2a), Oliwia Kaczmarek (3b), Kinga Idziak (3d), Michał Grzelewski (4a), Marta Guziak (4a), Emilia Heresztyn (4a), Aleksandra Stasiak (4b), Adrian Jańczak (4c), Adrian Kaźmierski (5a), Mateusz Grzelewski (6b), Jakub Heresztyn (6b), Gabriela Maciejewska (6b), Natalia Jańczak (7a), Oliwier Arent (2a G), Mateusz Ćwiek (2a G), Maja Kęska (2a G), Marta Krawczyk (2a G), Konrad Szymczak (2a G), Andżelika Grzesiak (2b G), Mateusz Grzelak (2b G), Wiktor Kustosz (2b G), Rafał Szadek (2b G), Julia Wertlewska (2b G), Patrycja Siwińska (3a G).

| .. UDZIAŁ W AKCJI "POGOTOWIE ŚW. MIKOŁAJA" ..
Szkoła w Dobrej po raz kolejny wzięła udział w przedświątecznej akcji "Pogotowie św. Mikołaja", organizowanej przez Bank Żywności w Koninie.
Uczniowie ZS-P przez dwa dni pełnili funkcję wolontariuszy tej znanej akcji. Po uzyskaniu zgody od kierowników sklepów, akcja została przeprowadzona w dniach 8-9 grudnia w sklepach w Dobrej: EKO, DINO, STARY MŁYN, LEWIATAN.
W akcji uczestniczyło 75 uczniów SP i Gimnazjum: Ismena Tomczyk, Marta Piasecka, Anna Miłosz, Natalia Jańczak, Aleksandra Jasiak, Igor Kustosz, Wiktor Gebler, Oliwia Adamiak, Dobrosława Kaliszak, Alicja Pawlak, Gabriela Urbaniak, Agnieszka Młotkiewicz, Justyna Młotkiewicz, Julia Młodzieniak, Wiktoria Stasiak, Kinga Szymczak, Natalia Górska, Natalia Stepnowska, Wiktor Zieliński, Adrianna Kos, Agnieszka Olas, Martyna Filak, Maja Kęska, Karolina Żak, Martyna Wałowska, Natalia Mielczarek, Marta Jaworska, Marta Krawczyk, Dominika Badowska, Kacper Bystrzycki, Katarzyna Zielonka, Andżelika Dzikowska, Kinga Stasiak, Kacper Guziak, Mikołaj Rosiński, Weronika Grubska, Iwona Pawlak, Julia Wertlewska, Danuta Witaszczyk, Natalia Łyskanowska, Rafał Szadek, Martyna Wałowska, Andżelika Grzesiak, Aleksandra Kucharska, Patrycja Siwińska, Norbert Graczyk, Jakub Gajewski, Patrycja Stasiak, Wiktoria Klejszmidt, Oliwia Bronowska, Aleksandra Wutka, Anna Graczyk, Weronika Frącala, Ewa Stasiak, Konrad Szliwa, Paulina Piasecka, Weronika Błaszczyk, Kinga Buda, Monika Makówka, Roksana Michalak, Katarzyna Stepnowska, Kacper Kowalczyk, Jan Szwankowski, Dawid Kominiarczyk, Szymon Sypniewski, Tomasz Wodziński, Oliwia Karbowa, Daria Sasiak, Kacper Czupryński, Wiktoria Tomczyk, Klaudia Nowakowska, Sandra Ziętek.
Koordynatorką akcji była p. Jolanta Janicka. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy oraz zrozumieniu idei przez lokalną społeczność, udało się przygotować wiele paczek z artykułami spożywczymi, słodyczami i przyborami szkolnymi, którymi obdarowano potrzebujących uczniów naszej szkoły.
Dyrekcja Szkoły serdecznie dziękuje właścicielom sklepów, w których odbywała się zbiórka żywności.

| .. WYRÓŻNIENIE W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM ..
W grudniu 2017 r. Andżelika Guderczyk (kl. 0) zdobyła wyróżnienie w XXI Wielkopolskim Konkursie Plastycznym na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową zorganizowanym przez Dom Kultury w Pleszewie. Konkurencja była ogromna, gdyż na konkurs nadesłano ponad trzy tysiące pięknie wykonanych kartek świątecznych - tym większe gratulacje dla Andżeliki za jej osiągnięcie! Podsumowanie konkursu połączone z wieczorem kolęd odbyło się w dniu 16 grudnia 2017 r. w siedzibie organizatora. Uczennica pracę wykonała pod kierunkiem p. Justyny Piestrzyńskiej.
| .. WYSTAWA BOŻONARODZENIOWA - SZKOLNE KONKURSY PLASTYCZNE ..
15 grudnia 2017 r. w naszej szkole została zorganizowana wystawa świąteczna, na której zaprezentowano najlepsze prace plastyczne uczniów związane tematycznie ze Świętami Bożego Narodzenia. Na plastyce, technice, zajęciach artystycznych oraz technicznych uczniowie wykonywali różnorodne ozdoby choinkowe i świąteczne. Zaprezentowano również nagrodzone prace laureatów szkolnych konkursów plastycznych z cyklu "Wokół magicznego drzewka - najpiękniejsze świąteczne ozdoby". Nagrodzeni uczniowie otrzymali upominki podczas szkolnego spotkania opłatkowego. Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za liczne uczestnictwo w konkursach.
Nagrodzeni uczniowie:
Ozdoby choinkowe (kl. 1-3): 1 miejsce - Oliwia Kaczmarek (3b), 2 miejsce - Natasza Glinkowska (3c), 3 miejsce - Justyna Wieczorek (3d), wyróżnienia - Małgorzata Czupryńska (1b), Oliwia Łukaszczyk (3a), Gracjan Gabryś (3b), Rafał Wichorski (3d).
Ozdoby choinkowe (kl. 4): 1 miejsce - Emilia Heresztyn (4a), 2 miejsce - Marta Guziak (4a), 3 miejsce - Karina Polińska (4a), wyróżnienia - Julia Wypiór, Wiktoria Arent (4b), Paweł Łosiak (4c), Natalia Mila, Maciej Rykowski (4a).
Ozdoby choinkowe - Anioł (kl. 5): 1 miejsce - Natalia Grzesiak (5a), 2 miejsce - Amelia Wiczewska (5b), 3 miejsce - Damian Mielczarek (5b), wyróżnienia - Natalia Wojtasik, Kacper Szczepaniak (5a), Beata Kosobudzka, Mateusz Poliński (5b).
Ozdoby świąteczne - Mikołaj (kl. 6): 1 miejsce - Martyna Ignaczak (6a), 2 miejsce - Amelia Kołodziejczyk (6a), 3 miejsce - Julia Kaczewiak (6b), wyróżnienia - Aleksandra Lament, Martyna Dzikowska (6a), Aneta Gil, Mateusz Grzelewski (6b).
Ozdoby choinkowe (kl. 7 i gimn.): 1 miejsce - Andżelika Grzesiak (2b G), 2 miejsce - Ewa Stasiak (3a G), 3 miejsce - Natalia Jańczak (7a) oraz Aleksandra Wutka (3a G), wyróżnienia - Ismena Tomczyk, Dobrosława Kaliszak, Oliwia Adamiak, Marlena Klejszmidt (7a), Gabriela Urbaniak, Agnieszka Młotkiewicz, Natalia Górska (7b), Kinga Stasiak (2b G).
Szopka bożonarodzeniowa: 1 miejsce - Ewa Stasiak (3a G), 2 miejsce - Alicja Pawlak (7b), 3 miejsce - Jakub Gonczarewicz (1a).
Choinka w stylu "eko": 1 miejsce - Martyna Dzikowska (6a), 2 miejsce - Gabriela Urbaniak (7b), 3 miejsce - Martyna Wesołowska (5b) i Adrian Kaźmierski (5a), wyróżnienia - Michał Grzelewski (4a), Natalia Wojtasik, Dawid Ławniczak (5a), Żaneta Nowak, Amelia Frątczak, Konrad Kwiatkowski (6a).
Dekorację korytarza i wystawę wykonały uczennice klasy 2b gimnazjum - Kinga Stasiak, Martyna Wałowska, Andżelika Grzesiak, Andżelika Dzikowska - w ramach projektu gimnazjalnego.
Konkursy oraz wystawę zorganizowała p. Justyna Piestrzyńska (we współpracy z p. Jolantą Piekarską - konkursy i wystawa w klasach 1-3 SP oraz p. Marleną Jesionek i p. Dariuszem Piestrzyńskim - ozdoby, stroiki).
| .. SZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO "MISTRZ SŁÓWEK" ..
8 grudnia 2017 r. odbyła się I edycja szkolnego konkursu języka angielskiego "MISTRZ SŁÓWEK". Konkurs skierowany był do uczniów klas 5, 6 i 7 szkoły podstawowej i miał formę testu pisemnego obejmującego różnego rodzaju zadania sprawdzające znajomość słownictwa. Uczniowie mieli ponad miesiąc na opanowanie słówek i wyrażeń z różnych kręgów tematycznych (np. człowiek, dom, szkoła, praca, itp.). Do rywalizacji o tytuł Mistrza Słówek przystąpiło 32 uczniów.
Wyniki konkursu: Klasy 5  1 miejsce - Martyna Wesołowska (5b), 2 miejsce - Martyna Milczarek (5b), 3 miejsce - Beata Kosobudzka (5b);
Klasy 6   1 miejsce - Karolina Koszela (6a), 2 miejsce - Dominika Rawińska (6a), 3 miejsce - Julia Kaczewiak (6b);
Klasy 7  1 miejsce - Kamil Antosik (7a), 2 miejsce - Oliwia Adamiak (7a), 3 miejsce - Dobrosława Kaliszak (7b).
Wręczenie nagród za miejsca 1-3 oraz dyplomów za udział pozostałym uczestnikom konkursu odbyło się 22 grudnia podczas szkolnego spotkania opłatkowego. Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie i mamy nadzieję, że na stałe wpisze się on w harmonogram imprez w naszej szkole. Organizatorami konkursu byli nauczyciele języka angielskiego: p. Barbara Oleksy, p. Anna Kleśta i p. Tomasz Marciniak.

| .. INTERAKTYWNY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO ..
7 grudnia 2017 r. odbył się w naszej szkole po raz pierwszy ogólnopolski interaktywny konkurs z języka niemieckiego "Verstehen". Konkurs miał inną formułę niż wszystkie dotychczasowe, ponieważ był rozwiązywany online i polegał przede wszystkim na rozumieniu odtwarzanych komunikatów. Uczniowie mieli do odsłuchania i rozwiązania 24 zadania o różnym poziomie trudności i udzielenia w nich odpowiedzi w formie wybrania 1 z 5 proponowanych odpowiedzi. Konkurs przeznaczony był dla uczniów SP od klasy 5, gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z podziałem na kategorie wiekowe w każdym roczniku. Bardzo dobrze zaprezentowali się w nim uczniowie klasy 6a - Karolina Koszela i Konrad Kwiatkowski, zajmując odpowiednio 1 i 3 miejsce w województwie w swojej kategorii. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

| .. WYRÓŻNIENIA W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO "MULTITEST" ..
W październiku 2017 r. w klasach 4-7 szkoły podstawowej oraz 2 i 3 gimnazjum odbył się ogólnopolski konkurs języka angielskiego MULTITEST.
Konkurs zorganizowany był przez Centrum Edukacji Szkolnej i miał formę testu wielokrotnego wyboru sprawdzającego znajomość słownictwa i zagadnień gramatycznych oraz umiejętność rozumienia tekstu pisanego. W konkursie wzięło udział około 4000 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski. W dniu 6 grudnia otrzymaliśmy wyniki. Spośród 33 uczniów naszej szkoły, którzy uczestniczyli w tym ogólnopolskim konkursie, trzy uczennice otrzymały dyplomy wyróżnienia. Są to: Martyna Milczarek i Martyna Wesołowska (5b) oraz Zofia Gierłowska (4c). Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

| .. WYRÓŻNIENIE W POWIATOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM ..
Uczennica klasy 3 SP - Łucja Łukaszczyk otrzymała wyróżnienie w powiatowym konkursie plastycznym pt. "Żyj w realu". Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Miłaczewie. Jury z nadesłanych prac plastycznych wybrało najciekawsze i najtrafniej oddające tematykę konkursu przyznając trzy nagrody i jedno wyróżnienie w każdej z dwóch kategorii (kl. 1-2 oraz 3-4). Łucja otrzymała dyplom oraz nagrody rzeczowe, wzięła również udział w uroczystym podsumowaniu zorganizowanym 5 grudnia 2017 r. dla laureatów konkursu i ich opiekunów.
Uczennicę do konkursu przygotowała p. Justyna Piestrzyńska.

| .. WYCIECZKA DO WARSZAWY ..
22 listopada 2017 r. 55 uczniów klas 4 wraz opiekunami wyjechało na wycieczkę do Warszawy. Program wycieczki obejmował zwiedzanie Starego Miasta, przejazd Traktem Królewskim, seans pt. "Słoneczna podróż" w Planetarium Niebo Kopernika oraz ponad 2-godzinną wizytę w Centrum Nauki Kopernik. Opiekunowie wycieczki: p. Grażyna Pająk, p. Barbara Oleksy, p. Justyna Piestrzyńska, kierownik wycieczki - p. Elżbieta Jesionek.

| .. NAGRODA W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE JĘZYKA NIEMIECKIEGO ..
Instytut Goethego w Warszawie we współpracy z Wydawnictwem LektorKlett realizuje projekt "Erlebnisreise mit Deutsch / Z niemieckim w drogę". Jego celem jest promocja języka niemieckiego wśród uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. W ramach projektu w październiku uczniowie klas 6 i 7 wzięli udział w konkursie, polegającym na wykonaniu kartki z wakacji, nawiązującej do tytułu projektu. Na kartce pocztowej znalazł się również krótki tekst w języku niemieckim - pozdrowienia z wakacji. W dniu 8 listopada 2017 r. zostały opublikowane wyniki konkursu. Nagrodą jest pudełko - Erlebnisreisebox - z materiałami edukacyjnymi do pracy na lekcjach języka niemieckiego. Do konkursu przystąpiły 3 grupy: 1 grupa (kl. 6a): Dzikowska Martyna, Frątczak Amelia, Jesionek Alicja, Nowak Żaneta, Smolińska Dominika, 2 grupa (kl. 7): Adamiak Oliwia, Dudek Wiktoria, Gebler Wiktor, Gil Maciej, Kaczmarek Iga, 3 grupa (kl. 7): Antosik Kamil, Kaliszak Dobrosława, Kustosz Igor, Piasecka Marta, Wielgórski Igor. Opiekunami projektu były nauczycielki języka niemieckiego: p. Adrianna Estemberg-Palczewska i p. Marzena Sobieracka.
Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka niemieckiego.
| .. DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA - WIECZÓR WRÓŻB I ZABAWY ..
Popołudnie i wieczór 29 listopada uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum spędzili na tańcach, wróżbach i przepowiedniach. Niecodziennym czarem emanowało wnętrze jednej z izb lekcyjnych, gdzie Samorząd Uczniowski urządził salon wróżb, w którym chętne osoby mogły poddać się magicznym siłom wróżb andrzejkowych. Pieczę nad salą andrzejkową sprawowały szkolne wróżki i tarocistki. Pochłonięci poznawaniem przyszłości nie zapomnieliśmy również o dobrej zabawie. Andrzejkowa atmosfera magii i wróżb będzie obecna w pamięci uczniów przez cały kolejny rok.
| .. LAUREATKA I MIEJSCA W REJONOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM ..
Weronika Szczepaniak - uczennica klasy 3 naszego gimnazjum, zajęła 1 miejsce w rejonowym konkursie plastycznym "Moje marzenia", zorganizowanym przez Państwowe Liceum Plastyczne w Kościelcu. Konkurs skierowany był do uczniów klas 3 gimnazjum. Wzięło w nim udział ponad 50 uczestników. W dniu 24 listopada 2017 r. Weronika wraz z dwiema koleżankami - Sandrą Ziętek i Anną Graczyk, wzięły udział w uroczystym wernisażu oraz podsumowaniu konkursu. Miały również okazję zwiedzić szkołę, która mieści się w przepięknym zabytkowym pałacu. Wyjazd ten był dla uczennic bardzo miłym i cennym doświadczeniem - i być może zachęci je do wybrania liceum plastycznego jako kolejnego etapu swojej edukacji. Laureatce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Uczennice do konkursu przygotowała p. Justyna Piestrzyńska.
| .. WIZYTA GOŚCI Z UKRAINY ..
W dniach 5-13 listopada 2017 r. w naszej szkole i gminie gościliśmy 6 uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Kyrnasówce z Ukrainy (rejon Winnicy) wraz z opiekunką p. Tatianą Honta. Wymiana uczniów z Ukrainą odbywa się co rok. Celem jej jest poznanie polskiej i ukraińskiej tradycji oraz kultury, form zajęć w naszej szkole oraz nawiązanie nowych przyjaźni. Goście z Ukrainy podczas pobytu poznawali naszą historię, zwiedzali ciekawe miejsca. Dziećmi ukraińskimi zaopiekowali się uczniowie naszej szkoły: Karolina Nowakowska, Szymon Antosik, Antoni Cerbst, Wiktor Gebler, Andżelika Grzesiak i Klaudia Nowakowska. Program wizyty obejmował: powitanie, zwiedzanie gminy Dobra, wspólne lekcje, wycieczki do Wrocławia, Warszawy i Chełmna nad Nerem, wyjazd na termy w Uniejowie, spotkanie w Starostwie Powiatowym w Turku. Goście z Ukrainy wzięli także udział w akademii z okazji Święta Niepodległości, gdzie zaprezentowali się w programie artystycznym. Podsumowaniem pobytu było spotkanie w świetlicy i poczęstunek, składający się z tradycyjnych potraw polskich i ukraińskich przygotowanych przez rodziny polskie oraz p. Tatianę Honta.
| .. AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI ..
13 listopada 2017 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęto od hymnu państwowego, a następnie uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentowali część artystyczną, która dla wszystkich była lekcją patriotyzmu. Chór szkolny zadbał o oprawę muzyczną. W radosnych obchodach Święta Niepodległości uczestniczyli nasi przyjaciele ze szkoły w Kyrnasówce na Ukrainie, którzy corocznie goszczą w naszej szkole.
| .. WYRÓŻNIENIE W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM ..
Paulina Kwiatkowska - uczennica klasy 2 gimnazjum, zdobyła wyróżnienie w wojewódzkim konkursie fotograficznym "Piękno przyrody Wielkopolski", zorganizowanym przez Fundację Biblioteki Ekologicznej oraz Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Poznaniu. Na konkurs wpłynęło ok. 400 fotografii ze szkół województwa wielkopolskiego. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród uczestnikom konkursu, połączone z otwarciem wystawy pokonkursowej, odbyło się w dniu 26 października 2017 r. w Poznaniu. Opiekunem uczennicy był p. Dariusz Piestrzyński.
| .. UDZIAŁ W "ŻYWEJ LEKCJI" JĘZYKÓW OBCYCH ..
8 listopada 2017 r. uczniowie klas 2 naszego gimnazjum wzięli udział w Powiatowym Konkursie Języków Obcych "Language Abenteuer" zorganizowanym w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich. Konkurs miał formę gry miejskiej, w której podzieleni na zespoły uczniowie poruszali się po terenie ZSR szukając zaznaczonych na mapie punktów orientacyjnych, w których rozwiązywali różnego rodzaju zadania sprawdzające znajomość języka angielskiego i niemieckiego oraz wiedzę o krajach anglo- i niemieckojęzycznych. Udział w konkursie był dla naszych uczniów nie tylko szansą na sprawdzenie swojej wiedzy i rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, ale także na wspólną zabawę dzięki licznym niespodziankom przygotowanym przez gospodarzy przedsięwzięcia. 1 miejsce zdobyła drużyna Oliwiera Arenta i Mateusza Ćwieka. W składzie zespołu, który zajął 2 miejsce znalazła się Danuta Witaszczyk. Z kolei drużyna Andżeliki Dzikowskiej i Kingi Stasiak zajęła 3 miejsce.
Opiekę nad uczniami sprawowała nauczycielka języka angielskiego p. Barbara Oleksy.

| .. SZKOLNY KONKURS WIEDZY O POLSCE ..
25 października 2017 r. odbył się szkolny konkurs wiedzy o Polsce. Został on zorganizowany przez świetlicę szkolną w ramach jednego z zagadnień planu pracy "Polska - Moja Ojczyzna". Konkurs odbył się  na dwóch poziomach, w których wzięli udział: KLASY 4-6  Adam Janiszewski (4a), Antoni Cerbst (4c), Natalia Wojtasik (5a), Karina Wielgórska (5a), Martyna Milczarek (5b), Karolina Zielińska (5b), Martyna Wesołowska (5b), Beata Kosobudzka (5b), Piotr Włodarski (6b), Iga Cieślak (6b), Aneta Gil (6b), Zuzanna Wutka (6b); KLASY 7 i GIMN.  Donata Zegarska (7a), Maciej Gil (7a), Natalia Łyskanowska (2b G), Natalia Janiaczyk (2b G), Paulina Kwiatkowska (2b G), Andżelika Dzikowska (2b G), Kinga Stasiak (2b G), Norbert Graczyk (3a G), Anna Graczyk (3a G), Weronika Frącala (3a G), Paulina Piasecka (3a G), Weronika Błaszczyk (3a G).
LAUREACI: KLASY 4-6 1 miejsce - Martyna Wesołowska (5b), 2 miejsce - Beata Kosobudzka (5b), 3 miejsce - Martyna Milczarek (5b)
KLASY 7 i GIMN. 1 miejsce - Anna Graczyk (3a G), 2 miejsce - Norbert Graczyk (3a G), 3 miejsce - Paulina Piasecka (3a G)
Wszystkim gratulujemy. Konkurs został przeprowadzony przez panie: Annę Szczecińską i Elżbietę Jesionek.

| .. JAK PRZYGODA TO TYLKO W WARSZAWIE ..
18 października 2017 r. uczniowie klas 5a, 5b i 6a wraz z opiekunami: p. Ewą Czerwińską, p. Dorotą Górską, p. Edytą Górską oraz p. dyrektorem Markiem Milczarkiem udały się wycieczkę do Warszawy. Ten piękny i słoneczny dzień rozpoczęliśmy od spaceru po Łazienkach Królewskich. Uczestnicy wycieczki zachwycali się florą i fauną parku, chętnie pozując do zdjęć i oddając się zabawie. Następnie udaliśmy się na Stare Miasto, skąd wyruszyliśmy na spacer po Warszawie. Z entuzjazmem podziwialiśmy Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski czy pomnik Warszawskiej Syrenki. Na Placu Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza mieliśmy okazję być świadkami  zmiany warty. Kulminacyjnym punktem wyprawy okazał się spektakl "Alicja w Krainie Czarów", który mogliśmy oglądać w Teatrze Muzycznym "Roma". Gra aktorów, fantazyjne kostiumy, wyjątkowa muzyka i bajkowa scenografia tworzyły niezwykły nastrój i klimat. Uczniowie wspólnie z aktorami mieli okazję udać się do niezwykłej krainy bajecznego świata. Nowy sposób przedstawienia historii małej dziewczynki Alicji to początek przygody uczniów, która jest wspaniałą atrakcją w odbiorze dzieła literackiego, a w przyszłości może przerodzić się w miłość do teatru. Po zakończeniu spektaklu pełni wrażeń i energii udaliśmy się na plac przed Pałacem Kultury i Nauki, gdzie czekał na nas autokar. Wszyscy w znakomitych humorach, przy akompaniamencie muzyki wracali do domu.
| .. PODSUMOWANIE SZKOLNYCH KONKURSÓW PLASTYCZNYCH ..
25 września 2017 r. odbyło się podsumowanie etapu szkolnego Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Przeczytałeś? - Namaluj! Scena z mojej ulubionej książki", którego organizatorem był Wielkopolski Kurator Oświaty. Konkurs skierowany był do uczniów klas 4-7. Laureaci etapu szkolnego:
1 miejsce - Gabriela Urbaniak (7b), 2 miejsce - Martyna Milczarek (5b), 3 miejsce - Dawid Ławniczak (5a), wyróżnienia - Adrian Jańczak (4c), Adrian Kaźmierski (5a) i Żaneta Nowak (6a).
Prace plastyczne Gabrysi Urbaniak i Martyny Milczarek awansowały do etapu wojewódzkiego.
13 października 2017 r. odbyło się podsumowanie etapu szkolnego Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Bądź EKO, działaj EKO!" pod hasłem "Walka ze smogiem", którego organizatorem był Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Konkurs skierowany był do uczniów klas 0-7 i gimnazjum.
Uczniowie, których prace awansowały do etapu wojewódzkiego: Andżelika Guderczyk, Alicja Wojtasik, Klaudia Maciejewska, Bartosz Białek (0a), Iga Sasiak, Liliana Maciejewska, Julia Błaszczyk, Michalina Wesołowska (0b), Anna Kołuda, Jakub Gonczarewicz (1a), Igor Frątczak, Alicja Mila, Mikołaj Maciejewski, Amelia Becalik, Maja Frącala, Bartosz Szydłowski (2a), Kalina Kośla, Laura Łukaszczyk, Łucja Łukaszczyk, Oliwia Łukaszczyk (3a), Konrad Kosowski (3b), Natasza Glinkowska (3c), Maja Herman, Kinga Idziak (3d), Adrian Jańczak (4c), Martyna Wesołowska (5b), Żaneta Nowak (6a), Natalia Jańczak (7a), Gabriela Urbaniak (7b), Ewa Stasiak (3a G). Szkolnym koordynatorem konkursu była p. Justyna Piestrzyńska, we współpracy z p. Grażyną Łukasik i wychowawcami klas 1-3 SP.
20 października 2017 r. odbyło się podsumowanie etapu szkolnego Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Bądźmy zdrowi", którego organizatorem jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu. Konkurs skierowany był do uczniów gimnazjum. Nagrodzeni uczniowie: 1 miejsce - Ewa Stasiak (3a), 2 miejsce - Aleksandra Wutka (3a), 3 miejsce - Kinga Stasiak i Andżelika Dzikowska (2b), wyróżnienie - Filip Grzelewski (3b). Zwycięska praca Ewy Stasiak została przesłana do etapu powiatowego konkursu. Gratulujemy! Prace plastyczne zostały wykonane pod kierunkiem p. Justyny Piestrzyńskiej.

| .. WYCIECZKA DO LICHENIA ..
4 października 2017 r. odbyła się pielgrzymka do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, w której wzięło udział ok. 3 tyś. gimnazjalistów z diecezji włocławskiej. Na zjeździe młodzieży nie zabrakło też uczniów klas 3 gimnazjum z Dobrej. Młodzież przybyła do Lichenia, aby prosić o łaski przed przystąpieniem do sakramentu bierzmowania. O godz. 11.00 odbyła się konferencja ks. Jakuba Bartczaka, a następnie o godz. 12.00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem ks. bp Wiesława Alojzego Meringa. Homilię do zgromadzonych w świątyni gimnazjalistów wygłosił ks. Jakub Bartczak, który zwrócił uwagę na fakt, że wszyscy powinni pogłębiać swoją wiedzę poprzez katechezę, czytanie Pisma Świętego oraz uczestnictwo we Mszy św. Tuż przed zakończeniem Eucharystii zostały poświęcone różańce, które otrzymał każdy gimnazjalista. Przed i w czasie mszy św. młodzież miała możliwość przystąpienia do sakramentu pojednania. Opiekę nad młodzieżą sprawowali: p. Katarzyna Włodarczyk, p. Iwona Krawczyk, p. Paweł Janicki oraz ks. Mateusz Szurgot.

| .. UDZIAŁ UCZNIÓW W BICIU REKORDU POLSKI W AEROBIKU GRUPOWYM ..
29 września 2017 r. uczennice klas 6: Oliwia Chorąziak, Iga Cieślak, Julia Dzikowska, Martyna Dzikowska, Amelia Frątczak, Wiktoria Gabryś, Kinga Gibasiewicz, Aneta Gil, Julia Kaczewiak, Amelia Kołodziejczyk, Magdalena Kos, Justyna Pajor, Dominika Smolińska, Zuzanna Wutka wraz z opiekunem p. Elżbietą Jesionek uczestniczyły w wydarzeniu sportowym pod nazwą "Ustanowienie rekordu Polski w aerobiku grupowym" w Turku na Stadionie Tysiąclecia. Wydarzenie zostało zorganizowane przez stowarzyszenie Kopernik Plus w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu. Wspólne ćwiczenia prowadziła Agnieszka Matczak cheerleaderka "Lecha" Poznań, instruktorka fitness. Była super zabawa.
| .. WYCIECZKA DO CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE ..
17 października 2017 r. rankiem 46 uczniów naszej szkoły wraz opiekunami wyjechało na wycieczkę do Warszawy.
Już po godz. 10.00 weszliśmy na Stadion Narodowy, gdzie z punktu widokowego obejrzeliśmy płytę stadionu, trybuny oraz wysłuchaliśmy wiele ciekawych informacji o tym pięknym, sportowym obiekcie. Następnie po kupieniu biletów jechaliśmy nową linią metra ze stacji Stadion Narodowy do stacji CNK. Po sensie w Planetarium "Niebo Kopernika" udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie świetnie bawiliśmy się poznając prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. W Centrum spędziliśmy prawie trzy godziny. Po obiedzie chwila relaksu na Starówce, a w drodze powrotnej obowiązkowo zatrzymaliśmy się w McDonald's. Do Dobrej wróciliśmy trochę zmęczeni, ale szczęśliwi i wzbogaceni o wiedzę, jaką zdobyliśmy w Centrum Nauki Kopernik.
Opiekunowie wycieczki: p. Katarzyna Włodarczyk, p. Danuta Wypiór, p. Iwona Chwiałkowska, kierownik wycieczki - p. Dariusz Piestrzyński.
| .. UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ I ŚLUBOWANIE KLAS 1 ..
13 października 2017 r. w ZS-P w Dobrej obchodziliśmy dwie uroczystości: Dzień Edukacji Narodowej i Ślubowanie klas 1.
Pod okiem wychowawczyń: p. Agnieszki Maciejewskiej i p. Danuty Rozmus, pierwszaki zostały przyjęte w poczet "świeżo upieczonych" uczniów, dla których rozpoczęła się nowa szkolna przygoda. Aktu ślubowania dokonał p. dyrektor Marek Milczarek. W uroczystości uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz zaproszeni goście: ks. prałat Zygmunt Chromiński, burmistrz Dobrej Andrzej Piątkowski, z-ca burmistrza Jacek Gajewski, przewodnicząca Rady Rodziców Beata Kmieć.
W drugiej części imprezy dzieci oraz młodzież mieli okazję podziękować wszystkim pedagogom za ciężką pracę i trud włożony w ich edukację, wychowanie oraz opiekę. Z okazji Święta Edukacji Narodowej uczniowie klas czwartych SP przygotowali występy artystyczne, podczas których śpiewająco wypowiedzieli się na temat szkolnego życia oraz pracy nauczycieli. Nad całością występu czuwały: p. Elżbieta Jesionek, p. Grażyna Pająk i p. Justyna Piestrzyńska; oprawę muzyczną przygotowała p. Marlena Jesionek, a dekorację p. Justyna Piestrzyńska.
| .. TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR BURMISTRZA ..
W dniach 26-27 września 2017 r. po raz kolejny odbył się Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza, w tym roku organizowany w ramach Europejskiego Dnia Sportu. Jest to największy turniej piłkarski na naszym orliku. W tym roku wzięło udział rekordowo 18 zespołów i ponad 160 chłopców i dziewczynek.
We wtorek rozgrywki były prowadzone w klasach 4-5. W turnieju dziewczynek wystąpiło 5 zespołów (Stokrotki, Nieprzygotowane, Nieznajome, Super Dziewczyny, Niepokonane). O końcowym zwycięstwie decydowały rzuty karne, w których lepsze okazały się Stokrotki. Królową strzelców została Julia Wypiór, najlepszą bramkarką została Rozalia Dębowiecka, najlepszą zawodniczką uznano Aleksandrę Stasiak.
Wśród chłopców wystąpiło również 5 zespołów (Skrzaty, FC Bombowce, Barca, Prestiżowi, Różowe Dziki). Wygrał zespół FC Bombowce. Najlepszym strzelcem turnieju został Konrad Peruga, najlepszym zawodnikiem uznano Michała Janiszewskiego, a najlepszym bramkarzem został Filip Iglikowski.
W środę do turnieju przystąpiły klasy 6 i 7.
W turnieju dziewczynek brały udział cztery zespoły: Champions, Gang Świeżaków, Szczęściary, Dzikie Kukurydze. Wygrały Szczęściary.
Najlepszą bramkarką została Kinga Szymczak. Aby wyłonić królową strzelców, po zakończeniu turnieju dodatkowo trzeba było przeprowadzić serię rzutów karnych. Ostatecznie najlepszą strzelczynią została Dominika Smolińska, a najlepszą zawodniczką Julia Młodzieniak.
W turnieju chłopców wystąpiły cztery zespoły: Lordy Kruszwila, FC Pusiaki, FC Krasnale, Białe Misie. Wygrał zespół FC Pusiaki.
Najlepszym strzelcem został Maciej Gil, najlepszym zawodnikiem Michał Czelusta, a najlepszym bramkarzem Mateusz Grzelewski.
Najlepsi zawodnicy i zawodniczki otrzymały statuetki oraz gadżety Europejskiego Dnia Sportu.

| .. WYCIECZKA DO WROCŁAWIA ..
27 września 2017 r. odbyła się wycieczka do Wrocławia, w której uczestniczyli uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum. Odwiedzili oni Humanitarium wrocławskie, gdzie mieli okazje rozwiązać różnego rodzaju łamigłówki, wykonywać doświadczenia oraz przeprowadzić sekcje serca świni. Następnie uczniowie wjechali na szczyt Sky Tower, skąd ujrzeli panoramę wrocławską. Około godz. 14:00 młodzież oraz opiekunowie spotkali się z przewodnikiem i podążając szlakiem krasnoludków, zwiedzali Stary Rynek Wrocławia. Nie obyło się bez wspólnych żartów, dzięki którym uczniowie klas trzecich gimnazjum powrócili do domu z wielkimi uśmiechami.
| .. UDZIAŁ W AKCJI "SPRZĄTANIE ŚWIATA" ..
18 września 2017 r. uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi opiekunami wzięli udział w sprzątaniu bliższej i dalszej okolicy szkoły, przyłączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata". Wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum sprzątały tereny zgodnie z harmonogramem opracowanym przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie otrzymali rękawiczki oraz worki na śmieci. Wszyscy chętnie zaangażowali się w tegoroczną akcję, a tym samym promocję zachowań przyjaznych przyrodzie.
Z okazji akcji "Sprzątanie świata" ogłoszony został konkurs plastyczny. Tegoroczne hasło przedsięwzięcia brzmiało: "Nie ma śmieci - są surowce". Zadaniem uczniów było wykonanie plakatu w formacie A3 lub A2 nawiązującego do hasła tegorocznej akcji.
LAUREACI: SZKOŁA PODSTAWOWA  1 miejsce - Adrian Kaźmierski (5a), 2 miejsce - Adrian Jańczak (5a), 3 miejsce - Agnieszka Młotkiewicz (7b), wyróżnienia - Dawid Ławniczak (5a), Natalia Jańczak (7a); GIMNAZJUM  1 miejsce - Andżelika Grzesiak (2b), 2 miejsce - Mateusz Ćwiek (2a), 3 miejsce - Aleksandra Wutka (3a), wyróżnienia - Danuta Witaszczyk, Natalia Janiaczyk (2b), Justyna Fryt (2a), Kacper Kowalczyk (3b).
Organizatorem konkursu była p. Justyna Piestrzyńska.
| .. WITAMY NOWY ROK SZKOLNY 2017/2018 ..
4 września 2017 r. w hali sportowej uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018.
Wróć do spisu treści